Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#21 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 27 November 2009 - 10:52 AM

PISCO ,la fel cum a zis si FOXYY incearca sa pui de o parte si de alta a subiectului 2 veioze,asa eviti sa ai umbre suparatoare
becurile tre sa fie de acelasi fel
nu poti avea intro parte bec normal si in alta bec economic,,,iasa dezastru
in schimb poti avea 2 becuri de acelasi fel dar cu putere diferita

OFF TOPIC stiu ca pozele pe care le am eu la mancare nu arata ca as sti ceva despre fotografie
si daca lear vedea proful meu nu miar mai da diploma
dar el nu stie ca eu fac poze la mancare cu sapuniera si ca in acel timp aparatul meu sta frumos in geanta :twisted:
asta e neesential
daca vrem putem,,,tre sa vreau si eu
poate pare aiurea dar si din cauza de bb si de spatiu mic,pozele mele cu mancare arata asa pt ca nam vreme de poze artistice,alea le fac pt scoala
asa ca imi clatesc ochii cu pozele lui MAYA,NICO si ale multor altora (scuze ca nu am scrie numele la toti care fac poze faine) :oops:
Imagine postataImagine postata

#22 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 04 December 2009 - 11:55 AM

Se mai gaseste vre-un loc liber, pe bancuta, si pt mine?
Si eu am aceleasi probleme... lumina serala. In timpul zilei nu am prea mari probleme, dar seara e un adevarat cosmar cu blitz sau fara... Sorina
Sorina

#23 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 01:21 PM

sorinadaniela a spus:

Se mai gaseste vre-un loc liber, pe bancuta, si pt mine?
Si eu am aceleasi probleme... lumina serala. In timpul zilei nu am prea mari probleme, dar seara e un adevarat cosmar cu blitz sau fara... Sorina



Hai langa noi! Incapem, bancuta-i destul de mare! :laughing7:

#24 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 December 2009 - 04:11 PM

M-as aseza si eu pe bancuta ,dar numai daca imi confirma un "prof" ca poate explica...ca la blonde :-*
Vreau sa fac si eu fotografii blurate pe margini ,ca ale lui Nico. Si ,fara sa pun veioze (ca n-am !) ,as dori sa-mi iasa fara umbre. Eu tot noaptea (era sa scriu "pozez" :laughing7: ) fac poze si nici ziua n-am lumina naturala prea puternica.

Si as mai vrea sa stiu cum faceti de iese obiectul din prim plan ,clar . iar cele din planul doi,in ceata .

multumesc anticipat :D


#25 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 04:28 PM

mona a spus:

M-as aseza si eu pe bancuta ,dar numai daca imi confirma un "prof" ca poate explica...ca la blonde :D
Vreau sa fac si eu fotografii blurate pe margini ,ca ale lui Nico. Si ,fara sa pun veioze (ca n-am !) ,as dori sa-mi iasa fara umbre. Eu tot noaptea (era sa scriu "pozez" :laughing7: ) fac poze si nici ziua n-am lumina naturala prea puternica.
Si as mai vrea sa stiu cum faceti de iese obiectul din prim plan ,clar . iar cele din planul doi,in ceata .
multumesc anticipat :D



Mona, iti raspund la ultima parte - ca sa ai un obiect clar in prim plan si restul in ceata, folosesti optiunea Macro / Super Macro (are drept simbol o floricica) si te duci cu obiectivul aparatului cat mai aproape de ceea ce vrei sa-ti iasa clar. De exemplu: ai cateva chiftelute si vrei sa iasa numai una clara si cele din jur incetosate: te duci cu aparatul de fotografiat cat mai aproape de acea chifteluta, focalizezi si apoi faci poza! La Super Macro e problema cu blitz-ul: e dezactivat, deci iti trebuie clar o lumina mai puternica langa farfurie. La Macro, se pot face poze cu blitz, dar daca esti mult prea aproape, iese poza alba si iar nu-i bine! Eu ma dau ceva mai departe de farfurie, selectez Macro, apoi dau ceva zoom, ca sa pot sa bag si blitz.
Sper ca am reusit sa te lamuresc, desi nici eu nu ma pot lauda cu pozele mele.. ;) Teoria ca teoria, da' practica..... :D

#26 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 December 2009 - 04:55 PM

foxyy a spus:



Mona, iti raspund la ultima parte - ca sa ai un obiect clar in prim plan si restul in ceata, folosesti optiunea Macro / Super Macro (are drept simbol o floricica) si te duci cu obiectivul aparatului cat mai aproape de ceea ce vrei sa-ti iasa clar. De exemplu:.....:


E,vezi asta inseamna "ca la blonde" :D
Asa inteleg si eu :D

Multam fain,o sa incerc :D


#27 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 04 December 2009 - 10:09 PM

Ma primiti, nu ma primiti, ma infig si eu pe bancuta. Problema mea nu tine de fotografii in sine, ci de cum pun eu iscalitura pe o poza. la toata lumea vad pozele personalizate, numa' la mine nimic. Mi-as pune si eu ceva acolo, numele, mutra, nick-ul, coada matzii, numai sa am si eu ceva. Asa m-is de grozava si de importanta, numa' ca mai sufar si de spionita acuta si mi-i ca mi-or fura unii pozele si nu mai pot sa le revendic. :drool: :appl: :appl:

#28 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 10:22 PM

julix_2007 a spus:

Ma primiti, nu ma primiti, ma infig si eu pe bancuta. Problema mea nu tine de fotografii in sine, ci de cum pun eu iscalitura pe o poza. la toata lumea vad pozele personalizate, numa' la mine nimic. Mi-as pune si eu ceva acolo, numele, mutra, nick-ul, coada matzii, numai sa am si eu ceva. Asa m-is de grozava si de importanta, numa' ca mai sufar si de spionita acuta si mi-i ca mi-or fura unii pozele si nu mai pot sa le revendic. :drool: :appl: :appl:



In Paint se poate scrie pe poza. In Photoshop se pot face multe..... de la scris pana la efecte speciale tip ER..... :laughing7:

#29 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 04:54 PM

julix_2007 a spus:

Ma primiti, nu ma primiti, ma infig si eu pe bancuta. Problema mea nu tine de fotografii in sine, ci de cum pun eu iscalitura pe o poza. la toata lumea vad pozele personalizate, numa' la mine nimic. Mi-as pune si eu ceva acolo, numele, mutra, nick-ul, coada matzii, numai sa am si eu ceva. Asa m-is de grozava si de importanta, numa' ca mai sufar si de spionita acuta si mi-i ca mi-or fura unii pozele si nu mai pot sa le revendic. :thumleft: =)) =))


Eu initial le puneam semnatura in Photoshop. Facusem o actiune, astfel incat sa nu pierd timpul sa le scriu pe fiecare in parte.
Acum folosesc un program care se numeste "Visual Watermark". Economisesc mult timp deoarece pot sa aduc un folder cu tot cu subfolderele aferente si pune semnatura pe toate odata.

#30 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 05:30 PM

mona a spus:

M-as aseza si eu pe bancuta ,dar numai daca imi confirma un "prof" ca poate explica...ca la blonde :D
Vreau sa fac si eu fotografii blurate pe margini ,ca ale lui Nico. Si ,fara sa pun veioze (ca n-am !) ,as dori sa-mi iasa fara umbre. Eu tot noaptea (era sa scriu "pozez" :laughing7: ) fac poze si nici ziua n-am lumina naturala prea puternica.

Si as mai vrea sa stiu cum faceti de iese obiectul din prim plan ,clar . iar cele din planul doi,in ceata .

multumesc anticipat :D


daca vrei sa-ti iasa blurate doar pe margini, poti face asta cu un program de prelucrare ( Photoshop, Paint sau altele ).
Daca vrei ca obiectul care te intereseaza sa iasa in evidenta sa iasa clar, iar restul obiectelor din imagine sa fie blurate, poti face asta cu ajutorul aparatului. Zona aceea in care ies clare elementele din fotografie se numeste adancime de camp (Depth of field in engleza).
Ce trebuie sa faci pentru asta ?
1) Sa zoomezi la maxim
2) Sa ai diafragma cat mai deschisa ( adica numarul f sa fie cat mai mic)
3) Sa ai o distanta potrivita fata de obiectul pe care il fotografiezi ( incearca sa faci mai multe poze , apropiindu-te sau indepartandu-te de obiectul fotografiat, pana gasesti distanta la care obiectul intra in focus ).

Poti incerca si cu optiunea macro a aparatului, daca o ai, dar nu intotdeauna conditiile iti permit sa o folosesti , iar daca fotografiezi un obiect mai mare , e posibil ca doar o parte sa-ti iasa clara.

#31 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 December 2009 - 05:45 PM

Narnia a spus:

julix_2007 a spus:

Ma primiti, nu ma primiti, ma infig si eu pe bancuta. Problema mea nu tine de fotografii in sine, ci de cum pun eu iscalitura pe o poza. la toata lumea vad pozele personalizate, numa' la mine nimic. Mi-as pune si eu ceva acolo, numele, mutra, nick-ul, coada matzii, numai sa am si eu ceva. Asa m-is de grozava si de importanta, numa' ca mai sufar si de spionita acuta si mi-i ca mi-or fura unii pozele si nu mai pot sa le revendic. :D :D :D


Eu initial le puneam semnatura in Photoshop. Facusem o actiune, astfel incat sa nu pierd timpul sa le scriu pe fiecare in parte.
Acum folosesc un program care se numeste "Visual Watermark". Economisesc mult timp deoarece pot sa aduc un folder cu tot cu subfolderele aferente si pune semnatura pe toate odata.


Eu is mai tuta si pana nu vad, pas cu pas, ca la prajituri, nu stiu sa fac. Am incercat eu ceva, dar iesea un scris ca de handicapat.

#32 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 07:09 PM

julix_2007 a spus:

Eu is mai tuta si pana nu vad, pas cu pas, ca la prajituri, nu stiu sa fac. Am incercat eu ceva, dar iesea un scris ca de handicapat.


Pentru Photoshop am sa fac eu un tutorial pas cu pas, pentru alte programe, poate se ofera altcineva, in functie de ce foloseste fiecare.

#33 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 06 December 2009 - 07:11 PM

saru'mana :D :D :D :D

#34 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 06 December 2009 - 09:37 PM

julix_2007 a spus:

saru'mana :bounce: :D :D :hungry:


Am facut pozele pentru tutorial, dar din pacate, la dimensiunea de 640/480, cat accepta forumul, nu se intelege nimic din ele. Nu stiu cum sa procedez , astept un sfat de la unul dintre administratori.

#35 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 December 2009 - 10:02 PM

Narnia,multumesc si scuze ca abia acum am vazut raspunsul tau :oops:
Zic "am vazut" ...ca de inteles...intai sa traduc si apoi iti spun ce a iesit
:drool:


#36 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 12:24 AM

mona a spus:

Narnia,multumesc si scuze ca abia acum am vazut raspunsul tau :oops:
Zic "am vazut" ...ca de inteles...intai sa traduc si apoi iti spun ce a iesit
:D


N-ai pentru ce. Daca nu ai inteles, nu trebuie sa traduci, o sa incerc sa explic mai clar. :D

Deci, daca vrei ca in imagine sa fie clar doar obiectul care te intereseaza, iar restul sa fie neclar, trebuie sa faci urmatorii pasi:

( Este recomandat ca aparatul sa fie in modul manual, nu auto sau altceva !!! )

- In primul rand trebuie sa te asiguri ca aduci cat mai aproape obiectul pe care vrei sa-l fotografiezi, atat cat iti permite aparatul. Asta nu inseamna ca trebuie sa te apropii tu de el, ci ca trebuie sa-l apropii din butonul aparatului.

- In al doilea rand, trebuie sa deschizi cat mai mult diafragma.

Ce inseamna asta ? Diafragma este deschizatura prin care lumina patrunde in aparat. E ca o fereastra care poate fi mai deschisa sau mai inchisa. Numarul f: de care vorbeam reprezinta dimensiunea diafragmei (poate fi f: 2, f: 2.8, f :4, f :5.6, f: 8 etc ). Nu stiu ce aparat folosesti, asa ca nu-ti pot spune exact unde poti sa setezi. Multe aparate au un buton pe care este desenat un patrat cu un [ +/- ] si de acolo, cu ajutorul sagetilor, pot modifica numarul f. Este important sa stii un lucru : CU CAT NUMARUL f: ESTE MAI MIC, CU ATAT DIMENSIUNEA DIAFRAGMEI ESTE MAI MARE !!! . Deci, cauta optiunea in aparat si seteaza numarul f: cat de mic posibil.


- In al trei-lea rand, gasesti distanta potrivita fata de obiectul pe care vrei sa-l fotografiezi clar. Misca-te mai in fata sau mai in spate facand mai multe poze, pana cand obiectul care te intereseaza intra in focus. Nu te descuraja daca nu ies toate bine, e posibil ca zona clara sa fie mai in fata sau mai in spate, incearca mai multe pozitii pana ies cum vrei tu.

Daca ai nelamuriri sau tot nu e clar, intreaba si o sa te ajutam.

#37 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 09 December 2009 - 12:56 AM

Pentru asa explicatii trebuie sa-ti fac un tort cu prima ocazie ! :lol:
ps ; aparatul e Canon A 530


#38 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 06:36 PM

mona a spus:

Pentru asa explicatii trebuie sa-ti fac un tort cu prima ocazie ! :violent1:
ps ; aparatul e Canon A 530


Merci frumos, dar lasam tortul pentru alta data, nu vreau sa ma ingras inainte de sarbatori, nu de alta, dar intentionez sa ma indop cu cozonac de Craciun . :pupic:

Am gasit destul de greu manualul pentru avansati al aparatui tau ( e valabil si pentru A 530 si pentru A 540 ), in manualul basic nu gasesti prea multe explicatii ... noroc cu americanii.

http://gdlp01.c-wss....530CUGad-EN.pdf

Nu stiu daca intelegi engleza,daca da, la paginile 46 - 47 gasesti explicatii despre cum sa setezi aparatul tau ca sa obtii imaginile blurate., iar la pagina 48 sunt data valorile aperturii ( deschiderea diafragmei ). Deci, va trebui sa incerci sa deschizi diafragma la 2:6 sau cel mai mic numar f pe care ti-l permite aparatul.
Nu uita sa aduci obiectul cat mai aproape din buton si succes cu pozele. sper sa auzim o veste buna si sa vedem o poza blurata cat mai curand.

#39 Useril este offline   hopes 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2010 - 11:34 AM

foarte bine explicat
In sfarsit am inteles si eu care-i treaba cu F-ul asta.
Multumesc :-*
Eu am un aparat DSLR Nikon D40, da bineinteles ca nu stiu sa-l folosesc cu trebuie.
Mi-ar trebui Abc-ul intai, sa stiu exact la ce foloseste fiecare (de ex F-ul, pe care abia acum l-am inteles) :-*

#40 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 January 2010 - 02:40 PM

hopes a spus:

foarte bine explicat
In sfarsit am inteles si eu care-i treaba cu F-ul asta.
Multumesc :)
Eu am un aparat DSLR Nikon D40, da bineinteles ca nu stiu sa-l folosesc cu trebuie.
Mi-ar trebui Abc-ul intai, sa stiu exact la ce foloseste fiecare (de ex F-ul, pe care abia acum l-am inteles) :)


Cu mult drag.
D40 face poze faine. Am tot zis ca o sa deschid un topic cu ABC-ul, dar n-am reusit inca sa ma ocup de asta. O sa inveti, daca iti place, sunt convinsa de asta. Daca ai nelamuriri sau intrebari, spune-ne aici si o sa te ajutam cum stim mai bine.
Bine ai venit !

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi