Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#41 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 03 February 2010 - 01:17 AM

ce parere aveti?
Canon EOS 1000 D with twin lenses?
ori
Canon EOS 450 D?
exista diferenta asta la megapixeli, e chiar vitala,?cum ar trebui sa ma orientez?
va rog un raspuns,mersik
aoleo a disparut florishica, popcornu se accepta? :D

#42 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 03 February 2010 - 09:06 PM

cine ar putea sa-mi raspunda va rog?
daca reusesc, asa cum imi pusesen in gand , sa iau Canon EOS 1000 D -twin lenses,...fac bine?
chiar daca are 10,1 megapixeli?
am mai cautat si am gasit undeva ca acest tip a fost cotat, in 2009 ca fiind the best one.
costa o caciula ,da cred ca merita,haideti ce ziceti, cine ma incurajeaza?
sa va zic sincer, chestia cu lentilele,mi-a placut tare, si mai are o gramada de chestii faine.

#43 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 03 February 2010 - 09:21 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 03 February 2010 - 09:06 PM, a spus:

cine ar putea sa-mi raspunda va rog?
daca reusesc, asa cum imi pusesen in gand , sa iau Canon EOS 1000 D -twin lenses,...fac bine?
chiar daca are 10,1 megapixeli?
am mai cautat si am gasit undeva ca acest tip a fost cotat, in 2009 ca fiind the best one.
costa o caciula ,da cred ca merita,haideti ce ziceti, cine ma incurajeaza?
sa va zic sincer, chestia cu lentilele,mi-a placut tare, si mai are o gramada de chestii faine.


Nico, eu am vrut sa iti raspund mai devreme, dar am vrut intai sa ma consult cu domnul meu care cunoaste mai bine aparatele respective decat mine.
Canon 1000D este un entry level DSLR si ca atare toate caracteristicile sunt mai putin performante. In ciuda a ceea ce se discuta adeseori, numarul de megapixeli nu este cel mai important cand cumperi un aparat de fotografiat, ci in special sistemul de autofocus, nivelul de alb, compensarea expunerii, modul de masurare al luminii, selectia automata a punctului de autofocus (care la Canon 1000D este mai greu de anticipat), nivelul de zgomot la ISO mare etc. Toate aceste caracteristici sunt mai putin performante decat la Canon 450 care este mid level DSLR.
Personal, as cumpara fara ezitare Canon450 care este cel mai bun in clasa lui, chiar daca nu are oferta cu lentilele.

#44 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 04 February 2010 - 06:25 PM

Narnia,multumesc foarte mult pentru toate explicatiile.
m-am convins abia acum ca asa este.eram gata sa ma arunc la 1000 D din cauza lentilelor
diferenta de pret e micuta ,in comparatie cu cat costa minunea.
cand voi intra in posesia lui am sa va zic cam cum e,oricum am citit si cateva pareri ale ultimilor cumparatori(din 2 febr), numa de bine.
:thumleft: :tongue3: pt un raspuns rapid si foarte complet.

#45 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 February 2010 - 07:40 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 04 February 2010 - 06:25 PM, a spus:

Narnia,multumesc foarte mult pentru toate explicatiile.
m-am convins abia acum ca asa este.eram gata sa ma arunc la 1000 D din cauza lentilelor
diferenta de pret e micuta ,in comparatie cu cat costa minunea.
cand voi intra in posesia lui am sa va zic cam cum e,oricum am citit si cateva pareri ale ultimilor cumparatori(din 2 febr), numa de bine.
:thumleft: :tongue3: pt un raspuns rapid si foarte complet.


Cu multa placere, ma bucur daca ti-am fost de folos. Investitia nu este de neglijat si ar fi pacat, pentru suma pe care o vei plati, sa nu beneiciezi de ce e mai bun. Despre 450D eu am auzit inotdeauna numai cuvinte de lauda si daca te-ai decis sa mergi pe Canon, atunci este probabil cea mai buna alegere.

M-am uitat dupa niste review-uri, poti arunca o privire pentru a vedea mai pe larg avantajele sau dezavantajele.

http://www.dpreview....1000d/page2.asp

http://www.dpnotes.c...canon-xs-1000d/

Te asteptam cu poze faine si impresii. :)

#46 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 04 February 2010 - 11:08 PM

Narnia draga mea, maiine ma duc dupa ea.
deja imi bate inima in ritm de ac-dc...
cand ma gandesc cat costa, sper din suflet sa merite...
DOAMNE, de cand imi doream, !abia astept sa merg in l`pool sa fac fotografii.
bine, eu sunt o catastrofa la pozat dar toate au un inceput , asa ca nu disper...
sa sti ca sfatul tau m-a facut sa ma decid
multumesc din nou :occasion15:

#47 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 February 2010 - 11:50 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 04 February 2010 - 11:08 PM, a spus:

Narnia draga mea, maiine ma duc dupa ea.
deja imi bate inima in ritm de ac-dc...
cand ma gandesc cat costa, sper din suflet sa merite...
DOAMNE, de cand imi doream, !abia astept sa merg in l`pool sa fac fotografii.
bine, eu sunt o catastrofa la pozat dar toate au un inceput , asa ca nu disper...
sa sti ca sfatul tau m-a facut sa ma decid
multumesc din nou :occasion15:


Doamne ajuta ! Eu sunt convinsa ca dupa ce vei invata sa-l manuiesti vei fi incantata de rezultate. :tongue3:

#48 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 February 2010 - 06:32 PM

am adus-o acasa! :D
am o camera noua.sunt mandra si fericita.sper ca am facut o alegere si-o investitie de nota 10.
partea hazlie , e ca eu ma uit la ea si ea la mine, e o adevarata industrie...
sotul incearca sa o mai mestereasca , dar el e mai emotionat ca mine.
cand va incepe consortu sa zboare cu parasuta din nou, sper sa-i fiu de folos, sa pot face poze bune. :biggrin:
sunt tare fericita. probabil ca am sa intru mai rar prin magazinele de pantofi si cele cu parfumuri, dar sincer cu aceasta minune a tehnicii,simt ca nu mai imi trebuie nimic.sper sa nu fiu o povara pt camera mea, si sa-i descopar secretele cat mai repede.
NARNIA, MULTUMESC DE SFAT, inca si inca o data! :D
pun si cateva poze :D

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126538734785.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126538736597.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126538746394.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126538878746.jpg

#49 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 05 February 2010 - 08:20 PM

Nico,ai facut o alegere foarte buna,mai ales ca te-ai hotarît sa devii canoniana :D
S-o folosesti sanatoasa,si sa faci poze frumoase! :biggrin:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#50 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 08:22 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 05 February 2010 - 06:32 PM, a spus:

am adus-o acasa! :D
am o camera noua.sunt mandra si fericita.sper ca am facut o alegere si-o investitie de nota 10.
partea hazlie , e ca eu ma uit la ea si ea la mine, e o adevarata industrie...
sotul incearca sa o mai mestereasca , dar el e mai emotionat ca mine.
cand va incepe consortu sa zboare cu parasuta din nou, sper sa-i fiu de folos, sa pot face poze bune. :biggrin:
sunt tare fericita. probabil ca am sa intru mai rar prin magazinele de pantofi si cele cu parfumuri, dar sincer cu aceasta minune a tehnicii,simt ca nu mai imi trebuie nimic.sper sa nu fiu o povara pt camera mea, si sa-i descopar secretele cat mai repede.
NARNIA, MULTUMESC DE SFAT, inca si inca o data! :D
pun si cateva poze :D




Woaw, Nyco ! FELICITARI !!!

O sa i le descoperi tu, incet incet. Probabil deja ai inceput sa prinzi cate ceva cu aparatul dinainte, va trebui sa descoperi cum sunt dispuse butoane, de unde iti faci reglajele. Probabil in scurt timp o sa mai vrei si alte lentile, e inevitabil daca vrei sa te apuci de fotografiat. Cei care a deja un DSLR iti pot confirma. Imagine postata
Nu vorbesc in numele meu, eu inca nu am unul, dar am un impatimit in familie si pana nu si-a completat toata plaja de lentile nu a fost linistit. Imagine postata

Ma bucur mult pentru tine, ai sa vezi ca e o camera foarte faina. S-o folosesti cu drag si sa te bucuri de ea !


Edit: Daca imi permiti sa-ti dau un sfat, ti-as sugera sa cumperi un filtru pentru lentila, unul simplu UV, care sa-ti protejeze lentila de zgarieturi in cazul unui mic accident.

#51 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 February 2010 - 09:14 PM

Maya, multumesc tare mult, asa am sa fac,am sa incerc sa fac fotografii, acum.
:biggrin:

#52 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 05 February 2010 - 09:29 PM

Narnia , ai dreptate , e tare microbul ....dar n-ai idee cat de bine imi face . deja am facut cate pozici, si am inteles asa un picusor despre ce e vorba, dar e.....nu pot spune in cuvinte....wow.deci am ramas masca si atat mai pot spune.stiu ca suna aiurea ,dar sincer imi doream un aparat profi.
anu asta e Vivi a mea cu facultatea si alea alea , si mai greu pt alte investitii, dar fii sigura ca nu ma opresc aici..
:biggrin:

#53 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 05 February 2010 - 10:03 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 05 February 2010 - 09:29 PM, a spus:

Narnia , ai dreptate , e tare microbul ....dar n-ai idee cat de bine imi face . deja am facut cate pozici, si am inteles asa un picusor despre ce e vorba, dar e.....nu pot spune in cuvinte....wow.deci am ramas masca si atat mai pot spune.stiu ca suna aiurea ,dar sincer imi doream un aparat profi.
anu asta e Vivi a mea cu facultatea si alea alea , si mai greu pt alte investitii, dar fii sigura ca nu ma opresc aici..
:)


Hehe, ce-mi place mie cand mai dezvolta cineva o pasiune pentru fotografie. Imagine postata
Ma bucur sincer ca esti fericita si ca ai ceva bun pe care sa poti invata.

#54 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 08 February 2010 - 06:43 PM

pun si eu 2 incercari modeste....
mi-i drag aparatul,de n-am cuvinte.
cer scuze . daca e un topic deschis cu incercari de fotografie , mutati acolo , va rog
cam asta a iesit, dupa vreo 300 incercari :tongue3: :pupic:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126564727253.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-12656472937.jpg


#55 Useril este offline   Destiny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationLa munte

Postat 08 February 2010 - 08:12 PM

Am si eu o rugaminte...daca ma puteti ajuta,invata,cum sa scot un text dintr-o poza.Va multumesc muuult. :pupic:
Prietenii advarati sunt rari

#56 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 08 February 2010 - 09:57 PM

Nico,

Sa ai noroc de camera si sa faci numai minunatii cu ea. :pupic:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#57 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 09 February 2010 - 12:34 AM

Vezi postareaDestiny, la 08 February 2010 - 08:12 PM, a spus:

Am si eu o rugaminte...daca ma puteti ajuta,invata,cum sa scot un text dintr-o poza.Va multumesc muuult. :-*


Nu stiu exact la ce te referi. Daca vrei sa stergi un text care apare pe o fotografie numai daca tai poza si astfel scoti textul sau mergi in Paint sa stergi textul sau exista programe executabile cred care iti machiaza poza adica scoate scrisul si iti lasa decorul original.

Nico-Vya ai facut o alegere minunata. Felicitari.

Pana acum incercam retetele tale numai pentru ca aratau atat de apetisante facute pozele cu aparatul tau vechi acum va trebui sa imi pun pachetu de servetele langa sa nu inund vecinii de cat salivez la poze :salut:.

#58 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 February 2010 - 12:31 AM

Vezi postareaNico-Vya, la 08 February 2010 - 06:43 PM, a spus:

pun si eu 2 incercari modeste....
mi-i drag aparatul,de n-am cuvinte.
cer scuze . daca e un topic deschis cu incercari de fotografie , mutati acolo , va rog
cam asta a iesit, dupa vreo 300 incercari :D :D


Nico, 300 de incercari nu e mult, mai ales ca e vorba de un aparat pe care nu-l cunosti, mult mai complex decat cel dinainte. E normal sa faci cat mai multe fotografii, sa incerci cat mai multe unghiuri si setari, ca sa-ti dai seama cum e mai bine.
Felicitari !Ai reusit sa detasezi trandafirul foarte frumos de fundal.

Daca ai postat aici dorind sugestii pentru a imbunatatii imaginile in viitor. .. incearca sa fotografiezi floarea de la inaltimea ei, nu de sus, pentru a o pune mai bine in valoare.
Cele mai bune momente ale zilei pentru fotografiat flori sunt dimineata si inainte de inserare, cand inca este destula lumina, dar soarele nu straluceste puternic.

Trandafirul tau este fotografiat cu flash-ul si se cunoaste ca lumina nu a fost suficienta, culorile nu sunt naturale. Daca fotografiezi flori sau obiecte care nu se misca, poti sa eviti utilizarea flash-ului punand aparatul pe un tripod, iar dac nu ai tripod, il poti pune pe o suprafata plana ( masa, scaun etc ). Il pui pe timer si ii setezi un timp de expunere mai lung. ( Shutter speed-ul trebuie sa fie mai mare ) si eventulal sa cresti putin ISO. In acest fel, timpul fiind mai lung, aparatul va avea timp sa primeasca mai multa lumina si poza va fi mai luminata, fara ajutorul flash-ului.


Cu dovleacul este invers, lumina a fost foarte puternica, astfel incat in partea de sus, langa codita, imaginea e arsa. Totul e alb, nu exista detaliu. Incearca sa eviti sa fotografiezi in contra lumini, in special cand este lumina puternica, iar daca totusi o faci, ai grija sa reglezi un ISO cat mai mic, si sa maresti viteza shutterului. In felul asta, daca shutterul se inchide foarte repede, va intra mai putina lumina in aparat si imaginea nu va luminata peste masura.

Din punctul meu de vedere ai facut progrese si se cunoaste ca ai un aparat bun. Tot incercand, ai sa devii din ce in ce mai buna si ai sa vezi altfel o fotografie atunci cand o privesti. :D

#59 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 11 February 2010 - 12:34 AM

Vezi postareaDestiny, la 08 February 2010 - 08:12 PM, a spus:

Am si eu o rugaminte...daca ma puteti ajuta,invata,cum sa scot un text dintr-o poza.Va multumesc muuult. :D



Probabil exista softuri, eu nu am cunostiinta de ele. Eu folosesc Photoshop, iar daca vreau sa elemin textul, folosesc clone tool, dar asta numai daca e o poza importanta, altfel nu stau sa-mi pierd timpul.
Poate altcineva stie alta metoda.

#60 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 11 February 2010 - 10:14 PM

Citeaza

Vezi postareaNarnia, la 11 February 2010 - 12:31 AM, a spus:

Vezi postareaNico-Vya, la 08 February 2010 - 06:43 PM, a spus:

pun si eu 2 incercari modeste....
mi-i drag aparatul,de n-am cuvinte.
cer scuze . daca e un topic deschis cu incercari de fotografie , mutati acolo , va rog
cam asta a iesit, dupa vreo 300 incercari :unsure: :D


Nico, 300 de incercari nu e mult, mai ales ca e vorba de un aparat pe care nu-l cunosti, mult mai complex decat cel dinainte. E normal sa faci cat mai multe fotografii, sa incerci cat mai multe unghiuri si setari, ca sa-ti dai seama cum e mai bine.
Felicitari !Ai reusit sa detasezi trandafirul foarte frumos de fundal.

Daca ai postat aici dorind sugestii pentru a imbunatatii imaginile in viitor. .. incearca sa fotografiezi floarea de la inaltimea ei, nu de sus, pentru a o pune mai bine in valoare.
Cele mai bune momente ale zilei pentru fotografiat flori sunt dimineata si inainte de inserare, cand inca este destula lumina, dar soarele nu straluceste puternic.

Trandafirul tau este fotografiat cu flash-ul si se cunoaste ca lumina nu a fost suficienta, culorile nu sunt naturale. Daca fotografiezi flori sau obiecte care nu se misca, poti sa eviti utilizarea flash-ului punand aparatul pe un tripod, iar dac nu ai tripod, il poti pune pe o suprafata plana ( masa, scaun etc ). Il pui pe timer si ii setezi un timp de expunere mai lung. ( Shutter speed-ul trebuie sa fie mai mic ) si eventulal sa cresti putin ISO. In acest fel, timpul fiind mai lung, aparatul va avea timp sa primeasca mai multa lumina si poza va fi mai luminata, fara ajutorul flash-ului.


Cu dovleacul este invers, lumina a fost foarte puternica, astfel incat in partea de sus, langa codita, imaginea e arsa. Totul e alb, nu exista detaliu. Incearca sa eviti sa fotografiezi in contra lumini, in special cand este lumina puternica, iar daca totusi o faci, ai grija sa reglezi un ISO cat mai mic, si sa maresti viteza shutterului. In felul asta, daca shutterul se inchide foarte repede, va intra mai putina lumina in aparat si imaginea nu va luminata peste masura.

Din punctul meu de vedere ai facut progrese si se cunoaste ca ai un aparat bun. Tot incercand, ai sa devii din ce in ce mai buna si ai sa vezi altfel o fotografie atunci cand o privesti. :)


Narnia, mersi tare mult,esti o draguta. :( ca imi dai atatea informatii.
pe zi ce trece sunt mai uimita de cate face aparatul meu... :(
dar eu cu progresele mai greu,...nu reusesc si basta...intr-un fel sunt tare necajita...nu-i dau de cap.
imi dau bine seama ca totul tine de pozitie si de lumina.
cateodata nimeresc si chiar imi place da pt ca nu am cunostinte temeinice in domeniu, uit apoi ce am facut
iti zic sincer,poti sa razi...da -mi vine sa plang...de ciuda :((
citesc manualul,da tot nu-ti zice cum sa tii aparatul, sau in ce pozitie sa surprinzi anume, ceva.E chestia aia ...FACTORUL WOW,
sunt informatii care se adreseaza celor care au cat de cat cunostinte in domeniu
declar , ca sunt varza. :(
luna viitoare pleaca baiatul sotului cu detasamentul in Afganistan, si rudele vor sa faca o petrecere surpriza.
sti cumva vreun site unde sa ma pot documenta sa zic asa, de la 0?

cum ma prezint eu sa fac niste fotografii,ceva sa ramana , cand sunt la stadiu de poze...?

daca sti cumva un site care sa prezinte cat de cat si pentru incepatori, cum sa reglezi viteza shutterului, in ce conditii?
tu ai cunostinte vaste in ale fotografiei, ferice de tine... :sad1: ti-am vizitat blogul si mi-a placut foarte, foarte mult ce am vazut.....
as vrea si seara sa fac cat de cat poze care sa scoata in evidenta ce vreau..... ma rog...vreau cam multe...
si , dupa ce te-am innebunit, zi-mi te rog ce parere ai de nifty-fifty, si daca as putea sa compensez cu versiunea mai ieftina, adica, f 1/4 e mai scump....f1/8, face acelasi lucru? atat stiu si eu din pacate...nici sa explic nu stiu prea bine,si ,...sa cumpar un kit care cuprinde 58mm wide angle+ telephoto lens? ma ajuta la ceva...?
multumesc , multumesc!

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi