Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#61 Useril este offline   Destiny 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationLa munte

Postat 11 February 2010 - 10:19 PM

Yoyo,multumesc de raspuns.
Narnia,si eu tot cu PS,dar abia acum am inceput sa ma 'joc'cu el si nu ma prea pricep.Credeam ca exista ceva mai simplu,oricum multumesc.
Prietenii advarati sunt rari

#62 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 12 February 2010 - 04:17 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 11 February 2010 - 10:14 PM, a spus:

Narnia, mersi tare mult,esti o draguta. :albino: ca imi dai atatea informatii.
pe zi ce trece sunt mai uimita de cate face aparatul meu... :unsure:
dar eu cu progresele mai greu,...nu reusesc si basta...intr-un fel sunt tare necajita...nu-i dau de cap.
imi dau bine seama ca totul tine de pozitie si de lumina.
cateodata nimeresc si chiar imi place da pt ca nu am cunostinte temeinice in domeniu, uit apoi ce am facut
iti zic sincer,poti sa razi...da -mi vine sa plang...de ciuda :D
citesc manualul,da tot nu-ti zice cum sa tii aparatul, sau in ce pozitie sa surprinzi anume, ceva.E chestia aia ...FACTORUL WOW,
sunt informatii care se adreseaza celor care au cat de cat cunostinte in domeniu
declar , ca sunt varza. :scratch:
luna viitoare pleaca baiatul sotului cu detasamentul in Afganistan, si rudele vor sa faca o petrecere surpriza.
sti cumva vreun site unde sa ma pot documenta sa zic asa, de la 0?

cum ma prezint eu sa fac niste fotografii,ceva sa ramana , cand sunt la stadiu de poze...?
daca sti cumva un site care sa prezinte cat de cat si pentru incepatori, cum sa reglezi viteza shutterului, in ce conditii?tu ai cunostinte vaste in ale fotografiei, ferice de tine... :) ti-am vizitat blogul si mi-a placut foarte, foarte mult ce am vazut.....
as vrea si seara sa fac cat de cat poze care sa scoata in evidenta ce vreau..... ma rog...vreau cam multe...
si , dupa ce te-am innebunit, zi-mi te rog ce parere ai de nifty-fifty, si daca as putea sa compensez cu versiunea mai ieftina, adica, f 1/4 e mai scump....f1/8, face acelasi lucru? atat stiu si eu din pacate...nici sa explic nu stiu prea bine,si ,...sa cumpar un kit care cuprinde 58mm wide angle+ telephoto lens? ma ajuta la ceva...?
multumesc , multumesc!


Nico, n-am cunostinte vaste despre fotografie, as vrea eu , proababil o sa imi ia cativa ani buni Imagine postata sa le deprind. Nici nu stiu un site care sa le stie pe toate. Eu am cules informatiile din multe locuri, una cate una, apoi, cand am inteles principiul de baza, mi-am procurat carti, am vazut tutoriale de pe oriunde am gasit.
Factorul wow despre care vorbesti nu o sa-l gasesti in niciun manual de utilizare, acolo sunt informatii doar despre camera ta si cum sa o folosesti din punct de vedere tehnic, nu si artistic. Pentru latura artistica exitsa carti, dar mai ales exista propria ta imaginatie, felul cum vezi tu lucrurile si cum alegi sa le pui in valoare.


In privinta petrecerii, sfatul meu este sa-ti setezi aparatul pe "P", nu pe manual, si sa tragi asa. E un aparat mult prea nou si nu ai invatat inca sa-l stapanesti, nu e cazul sa risti sa ratezi pozele la un eveniment important ca sa faci experimente. Dealtfel, sunt foarte multi fotografi profesionisti care trag in modul "P' atunci cand e vorba de un eveniment sportiv sau de alta natura, unde timpul nu-ti permite sa reglezi aparatul pentru fiecare poza pentru ca risca sa piarda momentul. Setat astfel, aparatul va face singur reglajele necesare sa obtii niste poze acceptabile, iar tu vei putea sa te concentrezi pe partea de focalizare/incadrare.

In privinta lentilei, din cate am inteles sunt bune amandoua. Este de preferat, desigur, lentila cu numarul f cel mai mic ( f1:4 ), iti explic de ce. Numarul f reprezinta deschiderea diafragmei. Cu cat acest numar este mai mic, cu atat deschiderea diafragmei este mai mare. la ce te ajuta asta concret ? Diafragma este ca o fereastra prin care lumina patrunde in aparat. Cu cat diafragma este mai deschisa, cu atat aparatul primeste mai multa lumina, ceea ce te va ajuta sa faci poze si in conditii de lumina scazuta fara sa fii obligata sa cresti foarte multa ISO si fara sa micsorezi foarte mult viteza shutterului. Mai concret, ai sanse mai mari sa fotografiezi seara pe cineva sau ceva in miscare si sa obtii o imagine clara, nemiscata, decat cu o lentila cu un numar f mai mare.

Despre lentile nu stiu ce sa-ti spun, dar o sa il rog pe domnul barbat sa iti dea un sfat, e mult mai in masura decat mine.

Nu te necaji cu manualul si nu te descuraja cu aparatul, probabil multi au vrut sa dea cu el de pamant in primele zile. :P

In privinta abc-ulul, am tot amanat sa scriu, dar iti promit ca o sa imi fac timp in zilele urmatoare sau saptamana viitoare sa scriu cateva notiuni de baza despre principiul de functionare al aparatului foto, poate asa va fi mai usor de inteles ce scrie in manual.

Multumesc frumos pentru vizita pe blog, nu-s asa de grozave pozele cum as vrea eu sa fie, dar mai invat. Sper ca in scurt timp o sa am si eu un aparat pe care sa vreau sa-l dau de pamant. Imagine postata

#63 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 12 February 2010 - 06:51 PM

cat de folositoare sunt informatiile tale , Narnia
sa-ti dea DUMNEZEU sanatate,cata rabdare ai sa -mi explici despre ce e vorba
eu nu vreau sa dau cu aparatul de pamant, ci cu mine...pt ca sunt chiar batuta-n cap. atat de usor era cu samsung-ul tac pac oleak de lumina , gata compozitia, cu Canon-ul , treaba se schimba...nici nu sufera comparatie
sunt pur si simplu vrajita, abia astept sa vin acasa sa deschid manualul, sa incerc cate ceva,sti cum...am avut mare noroc ca te-am intrebat :mellow:
si nu fi modesta ...fotografia cu bastinasul...misca pietrele din loc . intra privirea lui direct prin mine cand ma uit :lol:o fotografie de colectie
una peste alta , nu am acum bani sa o cumpar pe cea 1/4, e 274 lire, nici nu visez acum, dar pe aia de 1/8,poate m-as rupe :)
uite am gasit 2 ex de fotografie
prima e facuta cu lentila f 1/4 aparat nikon, si a doua cu lentila f 1/8. Canon
ce zici ?

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-126599333387.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-119-12659933815.jpg

pana saptamana viitoare , cand are loc petrecerea , sigur te mai intreb cate ceva. nu fac pe fotografa, e un moment tare important, as vrea sa surprind macar cateva pozitii...DOAMNE AJUTA!

#64 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 12 February 2010 - 07:38 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 11 February 2010 - 10:14 PM, a spus:

,...sa cumpar un kit care cuprinde 58mm wide angle+ telephoto lens? ma ajuta la ceva...?


o lentilă bună nu înseamnă neapărat şi fotografii bune :mellow: Ajută, într'adevăr, dar nu este ceva garantat...
în ceeace ce priveşte calitatea imaginii o lentilă fixă (versus telephoto) este întotdeauna mai bună (şi mai ieftină) - dezavantajul este că trebuie să zoom cu piciorele.
Dacă vrei ceva foarte bun, bună cam pentru orice, cumpăra o 17-55mm IS 2.8 - probabil o să te coste cam dublu decît a costat aparatul dar merită...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#65 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 12 February 2010 - 08:03 PM

ohhh!thanx esti amabil :happy4: .poate intr-o viata viitoare :mellow:(sau cine stie ,poate castig la loto :) )
nu pot merge chiar atat de departe,doar ca mi-as dori ceva , o varianta mai ieftina , deocamdata,pentru o lentila care sa scoata cat de cat factorul wow
aparatul e...repet nu am cuvinte, da ma gandesc cand as vrea sa fotografiez ceva la o distanta mai mare ca sa scot in evidenta subiectul, ce fac?ce lentila convenabila ca pret m-ar trebui?
ce parere aveti de ex despre 55-250mm?

#66 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,074
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 February 2010 - 08:21 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 11 February 2010 - 10:14 PM, a spus:

dar eu cu progresele mai greu,...nu reusesc si basta...intr-un fel sunt tare necajita...nu-i dau de cap.
imi dau bine seama ca totul tine de pozitie si de lumina.
cateodata nimeresc si chiar imi place da pt ca nu am cunostinte temeinice in domeniu, uit apoi ce am facut
iti zic sincer,poti sa razi...da -mi vine sa plang...de ciuda :mellow:
citesc manualul,da tot nu-ti zice cum sa tii aparatul, sau in ce pozitie sa surprinzi anume, ceva.E chestia aia ...FACTORUL WOW,
sunt informatii care se adreseaza celor care au cat de cat cunostinte in domeniu
declar , ca sunt varza. :)

Exact la fel eram si eu la inceput cu aparatul nou adica actualul, nu ca acu as fi mai breaza ca atunci.
Dar Narnia m-a ajutat foarte mult, pentru ca ea are o mare calitate, cea de a explica in mod practic cu exemple pe care noi le cunoastem, teoria pe care o citim in manuale. Si cu ajutorul ei am mai invirtit pe la butoane si intr-o buna zi s-a intimplat un miracol si am inceput sa fac poze care ma satisfac, la lumina din casa, cu focusarea manuala, adica cea pe care imi zicea si Peter si Maya sa o folosesc. Inca cred ca un spirit bun m-a ajutat ca nu cred ca e meritul meu :)
Asa ca nu dispera, eventual noteaza-ti undeva ce ai facut cind ti-a iesit poza bine si vezi daca minunea se repeta :happy4:
Si nu pierde curajul, ca la evenimentul important vei face poze bune :)

#67 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 12 February 2010 - 08:53 PM

vai ce draguta tiza mea,cum ma incurajeaza...
deci sincer , pe cuvant, nu-mi iese si gata :mellow: :) :happy4: :)
nu vreau poza aia de blitz,vreau ceva cald, natural,fara veioze invratite de jur -imprejur
acu am blur...sa-mi ajunga, gata sunt satisfacuta :D
problema e cu reglajul :P :P
la ce distanta sa stau sa-mi iasa de marime naturala ,dar sa si focusez bine subiectul
cum sa fac poza de sus , din lateral de unde pana corbului rotat? ca daca ,ma misc zang-pang gata se schimba si pozitia imaginii?are o viteza si-o precizie senzoru ala...mama-mama la ce nivel fata de subiect ar trebui sa fiu? la nivel diferit sau la acelasi?
offfff! m-apuc de plans acu pe loc..., nu putea si mama sa faca una mai desteapta... :)
Adriana :)

#68 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 12 February 2010 - 11:06 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 12 February 2010 - 08:03 PM, a spus:

... ma gandesc cand as vrea sa fotografiez ceva la o distanta mai mare ca sa scot in evidenta subiectul, ce fac?ce lentila convenabila ca pret m-ar trebui?
ce parere aveti de ex despre 55-250mm?

nu am the 55-250mm (am 70-200, 2.8) dar are decent reviews - şi este destul de ieftină.. este f/4-5.6, deci are nevoie de puţin mai multă lumină..
Ca să scoţi subiectul în evidenţa (şi background-ul blurred - adică cu un nice bokeh ) de regulă foloseşti cea mai mică aperture posibilă (f4 în cazul acesta), focusing on the subject. Asta în termeni simpli, trebuie să te familiarizezi puţin şi cu depth of field (uite un calculator aici ) - adică numai partea din fotografie care este în focus.

Eu sînt cel mai prost teacher din lume (according to nevastă'mea, şi cred că are dreptate, dar numai în cazul ăsta :biggrin: ) ... deci ascultă la Narnia :floare:

There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#69 Useril este offline   mariette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 01-December 09

Postat 13 February 2010 - 01:35 PM

Narnia ,despre Fuji FinePix S1500 ce parere ai?Mi s-a stricat aparatu :) ,este un canon PowerShot ,face poze albicioase si cu dungi;poze bune face doar la intuneruc :o nu stiu deca mai merge reparat,garantia a trecut si trebuie sa ma orientez la altul :o

#70 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 February 2010 - 12:47 PM

Trebuie sa-mi pun barbatul sa citeasca topicul asta, ca si sotia lui Bebe, el imi spune tot timpul ca habar n-am sa explic si eu tind sa-i dau dreptate. Nu o sa-si schimbe el parerea, da' am si eu cu ce sa-l contrazic. Imagine postata

Nico, nu trebuie sa te descurajezi, nimeni nu invata fotografie intr-o saptamana-doua, asta e un proces care implica multa munca si mult timp, iar factorul woaw pe care il cauti nu e dat numai de lentila, ci e o suma a acelor cunostiinte pe care le-ai dobandit, a inspiratiei tale, a momentului pe care-l imortalizezi etc. Parerea mea este sa incepi intai sa-ti cunosti aparatul, iar lentilele sa ti le cumperi ulterior, in functie de ce fotografie vrei sa faci si care vor fi necesitatile.


Adriana, esti tu prea draguta, eu nu ti-am spus decat cateva lucruri, tu esti cea care a facut teste si a descoperit cum sa obtina ce vrea de la poze.

Mariette, eu personal n-am tesat niciodata Fuji s1500 si nici nu cunosc personal pe cineva care sa-l fi testat, din ce am citit este o camera de nivel mediu, nu proasta, dar nici dintre cele mai bune din clasa ei. Probabil este mai buna decat fostul aparat, are cateva optiuni care iti pot fi utile si din cat am inteles, un avantaj este pretul destul de convenabil.

#71 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 16 February 2010 - 07:27 PM

Narnia, tu nici nu sti,cum pui balsam pe rana.
asa frumos vorbesti si asa de simplu le vezi pe toate....imi dai avant
da euuuu, `is jos , gata , am vrut sa returnez camera (mvai, sotu s-a suparat foc)poti sa razi , sa rada si altii, da nu pot s-o manuiesc, e pentru profesionisti si nu pt nasu` meu
nu iese ce vreau si gata
am citit zilele astea....mvvvaiii m-am pus la punct cat de cat cu niste notiuni, care nici nu stiam ca exista...,cartea deja cedeaza de la jumate cat am rasfoit-o
dar nu pot sa-mi reglez lumina si gata , adevarat ca eu am becuri economice de astea . Philips, dar nici nu gasesc de altele, si nu stiu cum sa reglez braketu, cu ISO, nu reusesc sa le combin sa iasa ceva bun)(care e ideea de fapt , zi te rog, tot photoshopu?
in AV FACE UN TIP DE POZE,
IN TV ALT TIP DE POZE , AUTOMAT SE SCHIMBA TOT , LUMINA , CULORI,
IN P UN ALTFEL DE POZE ...
in M LA FEL
SI-APOI PORTRAIT, FULL AUTO, CLOSE-UP SI SPORTS...TOTuL E DIFERIT...
asa ,,,mana pe aparat, tac -pac, nu-i o problema,dar o fotografie trebuie sa nu apara imbatranita si torturata de lumini galbene etc.OF!
ce idee buna imi dai? ce bec as putea folosi?.asa o bucata de carton s-o invelesc in folie de al, as face si eu...da cu becu ce ma fac?
:floare: :lol:

#72 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,074
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 February 2010 - 10:45 PM

Vezi postareaNarnia, la 16 February 2010 - 12:47 PM, a spus:

Trebuie sa-mi pun barbatul sa citeasca topicul asta, ca si sotia lui Bebe, el imi spune tot timpul ca habar n-am sa explic si eu tind sa-i dau dreptate. Nu o sa-si schimbe el parerea, da' am si eu cu ce sa-l contrazic.

Eu zic sa profiti de ocazie :wacko:
Eu odata i-am scos la imprimanta pe o coala A3 o fraza pe care Stefano mi-a trimis-o intr-o mail, si cind s-a intors acasa a gasit-o lipita in bucatarie :thumleft: a stat acolo pina cind am renovat, atunci a profitat si a eliminat-o :hungry:

#73 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,074
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 February 2010 - 10:46 PM

Nico, lasa becurile in pace, tine aparatul, incet incet ai sa te deprinzi sa lucrezi cu el, nu te descuraja. :thumleft:

#74 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 17 February 2010 - 06:19 PM

Nico sa folosesti cu placere bijuteria ce ti-ai luat-o si sa postezi cat mai multe poze.Eu sunt super incantata de aparat.Cartea inca tot n-am apucat sa o citesc,dar acum ma bazez pe tine :hungry: ca poate faci un rezumat la ce scrie in ea
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#75 Useril este offline   irina 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationOrleans, Franta

Postat 24 February 2010 - 05:42 PM

Vezi postareaNarnia, la 11 February 2010 - 12:31 AM, a spus:

Nico, 300 de incercari nu e mult, mai ales ca e vorba de un aparat pe care nu-l cunosti, mult mai complex decat cel dinainte. E normal sa faci cat mai multe fotografii, sa incerci cat mai multe unghiuri si setari, ca sa-ti dai seama cum e mai bine.
Felicitari !Ai reusit sa detasezi trandafirul foarte frumos de fundal.

Daca ai postat aici dorind sugestii pentru a imbunatatii imaginile in viitor. .. incearca sa fotografiezi floarea de la inaltimea ei, nu de sus, pentru a o pune mai bine in valoare.
Cele mai bune momente ale zilei pentru fotografiat flori sunt dimineata si inainte de inserare, cand inca este destula lumina, dar soarele nu straluceste puternic.

Trandafirul tau este fotografiat cu flash-ul si se cunoaste ca lumina nu a fost suficienta, culorile nu sunt naturale. Daca fotografiezi flori sau obiecte care nu se misca, poti sa eviti utilizarea flash-ului punand aparatul pe un tripod, iar dac nu ai tripod, il poti pune pe o suprafata plana ( masa, scaun etc ). Il pui pe timer si ii setezi un timp de expunere mai lung. ( Shutter speed-ul trebuie sa fie mai mare ) si eventulal sa cresti putin ISO. In acest fel, timpul fiind mai lung, aparatul va avea timp sa primeasca mai multa lumina si poza va fi mai luminata, fara ajutorul flash-ului.


Cu dovleacul este invers, lumina a fost foarte puternica, astfel incat in partea de sus, langa codita, imaginea e arsa. Totul e alb, nu exista detaliu. Incearca sa eviti sa fotografiezi in contra lumini, in special cand este lumina puternica, iar daca totusi o faci, ai grija sa reglezi un ISO cat mai mic, si sa maresti viteza shutterului. In felul asta, daca shutterul se inchide foarte repede, va intra mai putina lumina in aparat si imaginea nu va luminata peste masura.

Din punctul meu de vedere ai facut progrese si se cunoaste ca ai un aparat bun. Tot incercand, ai sa devii din ce in ce mai buna si ai sa vezi altfel o fotografie atunci cand o privesti. :toothy9;


Ooooohhhh, super explicatie! E prima oara cand inteleg si eu ceva! Narnia, bravo!
Ma inscriu si eu la curs dar sa stiti ca sunt la fel ca Adriana, inteleg mai greu!

#76 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 12 March 2010 - 09:14 PM

Buna seara!
de vreo doua zile va citesc, v-am descoperit intamplator...permiteti sa ma asez si eu pe bancuta , nu de alta dar ar trebui sa invat cat mai multe despre arta fotografiei ca niciodata nu imi ies pozele cum imi doresc. :hug:

#77 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 March 2010 - 06:44 PM

Nico, sa stapanesti sanatoasa ap.

Parca imi pare ra ca n-am mai asteptat sa-mi iau si eu un EOS.

Nu stiu uneori am impresia ca faceam poze mai bune cu Kodakul vechi.

Nu stiu ce i.am facut la aparat da parca numai aiurea face pozele.Multe poze cu nepoatele mele care tb sa iasa superbe au iesit miscate, ca naiba ce mai.

Uneori am impresia ca in loc sa invat mai multe parca mai rau stric, nu stiu ce sa mai fac. :scratch:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#78 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 14 March 2010 - 07:29 PM

Ioana, te inteleg perfect...
eu fumeie la 41 de ani, stateam cu aparatu-n fata si plangeam...si din snoaba nu ma mai scoteam...ca cine m-a pus...mvvvaaaiii...
sa sti, eu nu sunt in masura sa dau sfaturi si nici pareri la acest topic..., dar ai rabdare si ai mare , mare grija cu lumina,asta am invatat si eu, fara flash, ISO mic,natural cat de mult iar de nu , cu becuri puternice si cu lumina alba
aceste aparate iubesc lumina ...(nu becuri economice etc)
zilnic ai sa descoperi cate ceva nou, nu fi dezamagita
eu il iubesc foarte tare, stiu ca suna cam aiurea...
stau pe net , cand am timp si ma uit si eu cum fac altii. din pacate nimeni nu-ti da mura-n gura, pt ca probabil chestiile astea se invata greu si cu bani multi, altii iau cursuri...daca as avea si eu mai mult timp, nu as da innapoi
trag si eu cu ochiu , si nu ma las...dar cred ca pana acu, am facut vreo7-8000 de poze...niciodata nu vor fi la fel
si cate secrete mai sunt de descoperit...
din pacate cred ca mai tre sa investim un pic...adica, mi-am luat un tripod, fara de care n-as putea sa lucrez... de ex am facut niste sfinti si atat de tare mi-a tremurat mana, n-am putut sa prind o sectiune ca lumea, fara flash, aici se insereaza al naibii de repede, nici cand e zi nu-i prea alb...asa ca am facut tot cu flash-ul...,apoi mi-am luat lumini
abia astept sa-mi iau o lentila de 50 mm. n-am reusit luna trecuta... :drool:
si apoi cred ca ma opresc ...pt un timp...ca e tare de tot microbu asta dar te face sa te simti atat de bine cand pui pozele pe calc...si vezi ca din 100 de buc ai facut 2 poze bune... :drool:
asa ii zic eu aparatului meu-HRANA PENTRU SUFLET
in rest astept si eu sa iasa la lumina profesorii FOTOGRAFI ...sa ne mai zica si noua ce si cum, tainele nu se opresc aici...
stai cu mana pe aparat, de cate ori ai timp....tre sa iasa :drool:

hahahaha! eu intelesesem ca ti-ai luat EOS...
da pan` la urma de care ti-ai luat?

citisem la repezeala si zic uite, Ioana trece prin ce-am trecut eu, si inca mai trec...
Da se merita...dai un ban , da face..., desi eu am fost tare atasata si de Samsung-ul meu, era usor de lucrat cu el... :)

#79 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 03:30 AM

Buna seara sau mai bine spus, buna dimineata.

In primul rand vreau sa va prezint scuze pentru absenta, am promis ca revin in scurt timp cu mai multe explicatii, dar anumite probleme personale, independente de vointa mea, m-au impiedicat sa-mi tin promisiunea mai devreme. Cum lucrurile par sa se indrepte, am sa pot reveni cel mai probabil in zilele urmatoare. :pupic:

#80 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 15 March 2010 - 10:40 AM

Narnia,

Eu mi-am luat carnetelul si am notata fiecare lectie.
Intre timp am facut sute de poze.
Sunt inca la ABC.
Unele poze imi ies altele nu.
Alea care au iesit,cred ca ies din gresela.Imagine postata

Dar tot e bine ca am descoperit ca blitzul are 3 trepte de putere.

Acuma as vrea daca poti sa-mi explici de ce in aceleasi conditii de lumina,in aceeasi locatie,unele poze au profunzime,iar altele,zici ca-s calcate cu calcatorul.
Alea care au profunzime,parca au viata.
Celelate arata ca un afis prost.
Nu am reusit sa-i dau de cap.
Pentru ca fac multe poze si la sfarsit nu stiu ce setari am facut pentru fiecare.Imagine postata
De acuma fac poze cu carnetelul.
Notez tot ce fac.
No acuma puteti sa radeti !
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi