Forum Culinar: Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks - Forum Culinar

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebari despre fotografie - Tips & Tricks

#81 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 04:15 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 16 February 2010 - 07:27 PM, a spus:

am citit zilele astea....mvvvaiii m-am pus la punct cat de cat cu niste notiuni, care nici nu stiam ca exista...,cartea deja cedeaza de la jumate cat am rasfoit-o


Nico, cartea trebuie sa o rasfoiesti cu aparatul in mana , incercand diverse setari deascrise acolo pentru a vedea diferenta intre ele.


Citeaza

dar nu pot sa-mi reglez lumina si gata , adevarat ca eu am becuri economice de astea . Philips, dar nici nu gasesc de altele, si nu stiu cum sa reglez braketu, cu ISO, nu reusesc sa le combin sa iasa ceva bun)(care e ideea de fapt , zi te rog, tot photoshopu?


Eu nu cred ca problema sunt becurile economice, la final aparatul nu e facut sa functioneze numai in soare sau o anumita lumina, presupunand ca vrei sa te duci sa-ti fotografiezi copilul care joaca intr-o piesa de teatru, nu o sa poti duce becul cu tine de acasa si nici alte lumini, deci trebuie sa inveti sa te descurci cu aparatul si in conditii de lumina mai slaba. Faptul ca ti-ai cumparat lumini si tripod e extraordinar, dar ele nu te vor ajuta in orice situatie. ( Apropos, ce fel de "lumini" ti-ai cumparat? )

Citeaza

in AV FACE UN TIP DE POZE,
IN TV ALT TIP DE POZE , AUTOMAT SE SCHIMBA TOT , LUMINA , CULORI,
IN P UN ALTFEL DE POZE ...
in M LA FEL
SI-APOI PORTRAIT, FULL AUTO, CLOSE-UP SI SPORTS...TOTuL E DIFERIT...


Este normal sa faca poze diferite daca este setat in moduri diferite. O sa explic in randurile urmatoare ce face fiecare mod, pentru a se intelege mai bine de ce pozele ies diferit.

AV - aperture value ( pe alte aparate este notat doar cu A ) este o setare care iti permite tie sa setezi valoarea aperturii ( cat de deschisa sau inchisa este diafragma ), iar aparatul va seta singur viteza shutterului.

Ex: Esti afara, ziua, fiind deci destula lumina, si vrei sa fotografiezi o floare. Presupunand ca obiectivul tau are o deschidere maxima a diafragmei f 3:5. Te intereseaza ca doar floarea sa fie in focus, deci vrei ca diafragma sa fie cat mai deschisa. Daca setezi aparatul pe Av (sau A pe alte aparate) si deschizi diafragma la f 3:5, aparatul va regla singur viteza shutterului pentru a obtine o expunere corecta.

TV - shutter speed priority ( pe alte aparate este notat S) iti permite tie sa setezi viteza shutterului, iar camera va fixa ea valoarea aperturii.

Ex: Copilul tau invata sa mearga cu bicicleta. Vrei, desigur, sa imortalizezi momentul si te intereseaza sa obtii niste poze clare, nu miscate. Pentru asta este important ca shutterul ( obturatorul) sa se inchida repede pentru ca miscarea sa fie "inghetata".

( Fac o paranteza pentru a se inteleage mai bine ce inseamna acel "inghetat". Sa ne inchipuim ca ridicam draperia, ne uitam pe fereastra si vedem trecand pe strada o persoana. Daca zabovim mai mult timp in fata ferestrei cu draperia ridicata, vom avea timp sa vedem persoana respectiva miscandu-se , facand unu sau doi pasi. Daca insa vom lasa draperia sa cada foaret repede, atunci nu vom reusi sa vedem decat ca exista o persoana acolo, dar nu si miscarile ei. Acelasi lucru se intampla si cu aparatul de fotografiat. Daca shutterul ( obturatorul) se va inchide foarte repede, atunci nu va avea timp sa inregistreze miscare si subiectul va fi "inghetat ).

In cazul asta iti setezi tu viteza shutterului la ... sa zicem 1/160 sau 1/200 sau 1/250 sau 1/300 si camera va seta valoarea aperturii.

P - program mode ( pe alte aparate este notat cu A ) - este un fel de mod automat, dar nu in totalitate. Camera seteaza singura valoarea aperturii si viteza shutterului, dar iti permite tie sa stabilesti celelalte setari. Este recomandat pentru incepatori, pentru situatiile in care vrei neaparat sa prinzi o imagine, ca sa nu pierzi momentul si vrei sa fii sigur ca iti iese, poate nu spectaculos, dar acceptabil.

M - manual mode - este modul manual. Iti permite sa-ti setetzi singura aparatul, deci tu esti cea care stabileste valoarea aperturii, viteza shutterului, ISO, modul de masurare al luminii etc.


Citeaza

asa ,,,mana pe aparat, tac -pac, nu-i o problema,dar o fotografie trebuie sa nu apara imbatranita si torturata de lumini galbene etc.OF!
ce idee buna imi dai? ce bec as putea folosi?.asa o bucata de carton s-o invelesc in folie de al, as face si eu...da cu becu ce ma fac?
:) :D


Uita putin de becuri, Nico. Presupunand ca ai becuri albe, dar peretii sunt zugraviti in galben, lumina reflectata din pereti cum crezi ca va fi? Sau daca peretii sunt vopsiti in verde sau rosu ?
Sfatul meu este ca inainte sa investesti in altceva, invata sa folosesti ceea ce ai, iar in momentul in care iti intelegi si stapanesti bine aparatul, abia atunci o sa stii ce anume te limiteaza, de ce anume ai nevoie si in ce trebuie sa investesti.

Deci inainte de altceva, invata intai sa-ti setezi aparatul in functie de mediul in care fotografiezi si doar apoi poti incepe sa inveti cum sa-ti aranjezi scena si conditiile optime pentru a obtine ceea ce doresti de la o fotografie.

#82 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 04:18 PM

Vezi postareairina, la 24 February 2010 - 05:42 PM, a spus:

Ooooohhhh, super explicatie! E prima oara cand inteleg si eu ceva! Narnia, bravo!
Ma inscriu si eu la curs dar sa stiti ca sunt la fel ca Adriana, inteleg mai greu!


Irina, mutumesc frumos, ma bucur daca ai inteles si ti-a fost de folos. Daca ai intrebari, scrie. Nu trebuie sa ma intrebati pe mine, neaparat ( nici eu nu sunt decat un incepator, sunt foarte multe lucruri pe care nu le stiu sau nu imi sunt foarte clare) , sunt aici destui care sunt in masura sa raspunda. Daca stiu insa, raspund cu placere. :)

#83 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 04:22 PM

Vezi postareaMilly, la 12 March 2010 - 09:14 PM, a spus:

Buna seara!
de vreo doua zile va citesc, v-am descoperit intamplator...permiteti sa ma asez si eu pe bancuta , nu de alta dar ar trebui sa invat cat mai multe despre arta fotografiei ca niciodata nu imi ies pozele cum imi doresc. :)



Milly, in primul rand citeste ce s-a cris pe topicul asta, ai sa mai gasesti diverse intrebari cu explicatii la ele. Daca ai nelamuriri sau alte intrebari, scrie aici si o sa inceracm sa te ajutam, daca stim.
Bine ai venit printre noi!

#84 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 04:32 PM

Vezi postareaPiscotel, la 15 March 2010 - 10:40 AM, a spus:



Alea care au iesit,cred ca ies din gresela.Imagine postata
Dar tot e bine ca am descoperit ca blitzul are 3 trepte de putere.
Acuma as vrea daca poti sa-mi explici de ce in aceleasi conditii de lumina,in aceeasi locatie,unele poze au profunzime,iar altele,zici ca-s calcate cu calcatorul.
Alea care au profunzime,parca au viata.
Celelate arata ca un afis prost.
Nu am reusit sa-i dau de cap.


Daca poti sa exemplifici putin sau sa fii putin mai clara in ceea ce priveste profunzimea sau calcatul cu calculatoul, incerc sa-ti raspund. :occasion14:) daca poti, ataseaza cate un exemplu de poza pentru cele doua situatii, altfel nu inteleg ce inseamna ca un afis prost. Nu e in focus decat intr-o zoca sau nu e in focus deloc? e miscata? are zgomot? e neagra ? Daca pui imaginile ca exemplu e mai usor de identificat.

Citeaza

Pentru ca fac multe poze si la sfarsit nu stiu ce setari am facut pentru fiecare.Imagine postata
De acuma fac poze cu carnetelul.
Notez tot ce fac.
No acuma puteti sa radeti !


Nu-i nimic de ras, a fi mult mai simplu insa sa folosesti un program de editare sau de care citeste exif-ul, photoshop de exemplu. Sau daca folosesti Windows 7, daca selectezi o poza fara sa o deschizi, iti afiseaza in josul paginii cu ce aparat a fost facuta si cateva setari.
Sunt sigura ca o sa-i dai de cap pana la urma. :floare:

#85 Useril este offline   Nico 

  • bunicuta lui David
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 709
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationuk

Postat 15 March 2010 - 11:07 PM

Narnia, esti deosebita, multumesc inca o data :lovestory:
de fapt daca stau bine si ma gandesc suntem un pic rude,doar esti nasa aparatului meu :)
Totusi, Totusi ...eu cred ca lumina e importanta
uite am sa caut cate un ex din toate erorile mele si am sa-ti si exemplific ce si cum, ca sa vorbesc bazandu-ma pe ceva.
o sa-mi ia si mie o perioada sa ma familiarizez cu termenii...ce sa zic toate au un inceput si deh! tre sa invat acum cum sa manevrez camera, cateodata nu mai inteleg nimic,
sta pe tripod , fixez timer-ul ,vreau sa imortalizez ceva, si iese blurat...nu mai inteleg...o sa-mi ia foarte mult timp , presimt asta, si o lentila acurata, face diferenta, sunt sigura de asta , 18-55 cred ca e asa de zi cu zi, cum s-ar zice...investitiile mele au fost minore , la alea mai mari poate la urmatoarele reduceri =))

#86 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 15 March 2010 - 11:32 PM

Vezi postareaNico-Vya, la 15 March 2010 - 11:07 PM, a spus:

Narnia, esti deosebita, multumesc inca o data :lovestory:
de fapt daca stau bine si ma gandesc suntem un pic rude,doar esti nasa aparatului meu :)
Totusi, Totusi ...eu cred ca lumina e importanta
uite am sa caut cate un ex din toate erorile mele si am sa-ti si exemplific ce si cum, ca sa vorbesc bazandu-ma pe ceva.
o sa-mi ia si mie o perioada sa ma familiarizez cu termenii...ce sa zic toate au un inceput si deh! tre sa invat acum cum sa manevrez camera, cateodata nu mai inteleg nimic,
sta pe tripod , fixez timer-ul ,vreau sa imortalizez ceva, si iese blurat...nu mai inteleg...o sa-mi ia foarte mult timp , presimt asta, si o lentila acurata, face diferenta, sunt sigura de asta , 18-55 cred ca e asa de zi cu zi, cum s-ar zice...investitiile mele au fost minore , la alea mai mari poate la urmatoarele reduceri =))




Nico, lumina este foarte importanta, dar tu trebuie sa inveti in primul rand sa o folosesti. Chiar m-ar bucura sa pui niste poze care nu ti-au iesit ca sa vedem ce conditii au fost si unde ai gresit. Sigur ca 18-55 nu e cea mai buna lentila, dar asta nu inseamna ca nu se pot face poze ok cu ea.

Iti pun un link catre un grup de pe flickr unde sunt postate poze facute doar cu aceasta lentila. Ai sa vezi ca sunt si poze bune printre ele.
Sigur ca exista lentile mai bune si daca poti, sigur ca e fain sa ai cel mai bun,, dar nici cu cele mai bune lentile din lume nu o scoti la capat daca nu inveti sa-ti folosesti foarte bine aparatul si sa-l setezi in functie de ceea ce ai nevoie. Te astept cu pozele. =))

#87 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 15 March 2010 - 11:52 PM

Uite Narnia,

Primele 2 sunt cumva in relief pe carne si pe semintele de mustar ai senzatia ca poti sa pui mana.
In poza finala,cu produsul finit nu mai exista profunzime pare artificiala.
E putin cosmetizata,dar si inainte era tot asa.


Imagine atasata: monthly_03_2010/post-48-126868985313.jpg


Imagine atasata: monthly_03_2010/post-48-12686898787.jpg


Imagine atasata: monthly_03_2010/post-48-126868992242.jpg

Vreau sa spun ca in ultima poza couscousul si carnea nu sunt clare si frumos detasate.Si nu cred ca mi-a tremurat mana,ca am facut mai multe si toate au iesit asa.
Ce crezi ca am gresit ?
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#88 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 16 March 2010 - 12:11 AM

Pana acum m-au ajutat foarte mult explicatiile tale.
Chiar daca parem o clasa de la scoala ajutatoare,sa stii ca tot se prinde ceva de noi.

Multumesc.Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#89 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 16 March 2010 - 09:51 PM

Vezi postareaNarnia, la 15 March 2010 - 04:22 PM, a spus:

Vezi postareaMilly, la 12 March 2010 - 09:14 PM, a spus:

Buna seara!
de vreo doua zile va citesc, v-am descoperit intamplator...permiteti sa ma asez si eu pe bancuta , nu de alta dar ar trebui sa invat cat mai multe despre arta fotografiei ca niciodata nu imi ies pozele cum imi doresc. :tongue3:



Milly, in primul rand citeste ce s-a cris pe topicul asta, ai sa mai gasesti diverse intrebari cu explicatii la ele. Daca ai nelamuriri sau alte intrebari, scrie aici si o sa inceracm sa te ajutam, daca stim.
Bine ai venit printre noi!


Multumesc Narnia!
Am citit toate paginile la acest topic , am invatat ceva , cert e ca am incercat sa aplic pe aparatul meu ceea ce am citit aici si nu mi-a iesit
in special atunci cand vreau sa fotografiez sa zic o floare sau o farfurie si acestea sa iasa in prim plan iar restul in ceata ^_^
Acum incerc pe celalalt aparat sa vedem poate pe acela resusesc.

#90 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 March 2010 - 11:00 PM

Vezi postareaPiscotel, la 15 March 2010 - 11:52 PM, a spus:

Primele 2 sunt cumva in relief pe carne si pe semintele de mustar ai senzatia ca poti sa pui mana.
In poza finala,cu produsul finit nu mai exista profunzime pare artificiala.
E putin cosmetizata,dar si inainte era tot asa.

Vreau sa spun ca in ultima poza couscousul si carnea nu sunt clare si frumos detasate.Si nu cred ca mi-a tremurat mana,ca am facut mai multe si toate au iesit asa.
Ce crezi ca am gresit ?


Cand ai spus ca poza pare calcata cu calculatorul m-am gandit ca e vreun dezastru , nu ca nu ti-a iesit perfect. Imagine postata

Nu se pune problema ca ti-a tremurat mana, poza nu este miscata, e chiar foarte clara, in plus, shutter speedul a fost 1/300, iar la viteza asta poti ingheta si un obiect care se misca, cu atat mai mult o farfurie cu mancare.

Sincer, nu stiu care este cauza diferentei dintre ele, setarile sunt aproximativ aceleasi intre poza cu pieptul de pui si cea cu poza finala ( cus-cus-ul ), doar viteza shuterului difera la prima este 1/250 si la a doua este 1/300.

Pot sa-mi dau o parere absolut subiectiva. Banuiesc ca este vorba de cum cade lumina pe obiecte si de cum ai focalizat. Mi se pare ca in prima si in a doua poza, lumina vine din partea dreapta a pozei si putin in fata, daca te uiti pe boabele de mustar, doar o parte dintre ele sunt foarte in focus si luminate, iar pieptul de pui este luminat tot in partea dreapta si in fata, dar lumina este mai puternica. Cum in amandoua pozele este vorba de ceva ud, lumina se reflecta fain pe el.

In ultima poza, farfuria de cus-cus e mai slab luminata, lumina vine de undeva din spate si stanga, este acolo o bucatica de piept de pui peste care cade lumina si care iese putin in evidenta, dar e doar o portiune mica din farfurie . Nu reusesc sa-mi dau seama unde este punctul in care ai focalizat. Poza insa nu e rea, asa cum am crezut din descrierea ta, poti sa o faci putin mai sharp cu un program de editare si va arata chiar mai bine decat acum.

Deci, repet, nu am atatea cunostinte despre fotografie incat sa pot afirma ca asta este cauza pentru care nu au iesit la fel, este doar ceea ce a observat eu diferit si la ce m-am gandit. Daca altcineva stie mai mult, m-as bucura sa ne spuna si noua, mai invatatm unii de la altii.

In ce priveste scoala ajutatoare, stai linistita, si eu citesc uneori de cateva ori o explicatie sau vad un tutorial pana inteleg, apoi ca sa fiu sigura, ma duc sa-l intreb pe al meu ca sa vad daca am inteles bine. Imagine postata

Ma bucur mult daca ti-au fost de folos explicatiile. Cu mare drag. Imagine postata

#91 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 March 2010 - 11:06 PM

Vezi postareaMilly, la 16 March 2010 - 09:51 PM, a spus:


Multumesc Narnia!
Am citit toate paginile la acest topic , am invatat ceva , cert e ca am incercat sa aplic pe aparatul meu ceea ce am citit aici si nu mi-a iesit
in special atunci cand vreau sa fotografiez sa zic o floare sau o farfurie si acestea sa iasa in prim plan iar restul in ceata ;)
Acum incerc pe celalalt aparat sa vedem poate pe acela resusesc.


Cu placere, Milly ( asa-mi spunea mie mama cand eram copil Imagine postata )
Am putea sa iti dam un ajutor mai concret daca am sti ce aparate folosesti, nestiind ce specificatii are e destul de greu sa spui ceva concret, mai mult decat s-a scris deja. Putem cauta manualul pe internet si iti spunem mai exact cum sa-l setezi sa obtii ce vrei.

#92 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 17 March 2010 - 07:23 PM

Multumes,pentru rabdare .
Nu ramane dacat sa mai fac multe ,multe poze.
Eu as vrea sa ajung,sa nu mai am nevoie de programe de editare,decat poate sa-mi pun semnatura.Imagine postata

Cu aperture,shutter,freeze,am cam inteles.
O sa revin cu poze si intrebari.
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#93 Useril este offline   Milly 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 12-March 10

Postat 17 March 2010 - 09:47 PM

Narnia Am un aparata Sony F 707.
Nu stiu sa il folosesc nici macar pe sfert pe cat poate el :P
Daca ma poti ajuta cu ceva explicaii despre el iti raman recunoscatoare :P

#94 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 18 March 2010 - 02:22 PM

Vezi postareaPiscotel, la 17 March 2010 - 07:23 PM, a spus:

Multumes,pentru rabdare .
Nu ramane dacat sa mai fac multe ,multe poze.
Eu as vrea sa ajung,sa nu mai am nevoie de programe de editare,decat poate sa-mi pun semnatura.Imagine postata

Cu aperture,shutter,freeze,am cam inteles.
O sa revin cu poze si intrebari.



Pentru putin, Piscotel.
Vroiam sa-ti mai spun ceva data trecuta, dar am uitat. Cand fotografiezi un piept de pui sau ceva in farfurie, nu seta aparatul sa masoare lumina pe pattern ( pe alte aparate matrix sau evaluative ), modul asta de masurare e indicat mai degraba pentru peisaje. Seteaza-l mai degraba sa masoare center weight sau spot. Eventual fa un test, ca sa vezi diferenta. Pune ceva in farfurie, daca ai meniul in engleza pe aparat, cauta optiunea metering mode si alege pattern, regleaza-si shutterul si apertura si fa poza.
Apoi, shimba mettering mode pe spot, regleaza iar shutterul si apertura si fa alta poza.
Procedeaza la fel si pentru ceter weight, ai sa vezi ca exista o diferenta.

#95 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 18 March 2010 - 02:23 PM

Vezi postareaMilly, la 17 March 2010 - 09:47 PM, a spus:

Narnia Am un aparata Sony F 707.
Nu stiu sa il folosesc nici macar pe sfert pe cat poate el :)
Daca ma poti ajuta cu ceva explicaii despre el iti raman recunoscatoare :)


Milly, am gasit manualul, dar nu am avut inca vreme sa caut in el, o sa caut setarile si o sa revin. :)

#96 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 March 2010 - 10:27 AM

Eu am descoperit pe youtube tutoriale pentru aparatul meu, cu explicatii pentru fiecare setare, meniu, etc. Mi-a ajutat foarte mult sa inteleg cum trebuiesc facute niste setari, si mai ales de ce. Tot ce am facut a fost sa trec in bara de cautare numele aparatului.
raluca elena

#97 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 March 2010 - 11:06 AM

Si eu am vazut multe tutoriale pe youtube, in plus sunt foarte multe site-uri /bloguri unde sunt postate clipuri sau tutoriale si explicatii. Au avantaj cei care inteleg engleza, e un volum de informatie imens in limba engleza pe internet.

Pentru cei care sunt interesati de tutoriale in limba romana, fotomagazin este o sursa extraordinara.

FOTOMAGAZIN

#98 Useril este offline   Narnia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 254
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 March 2010 - 02:39 PM

Niste discutii foarte interesante pentru incepatori se poarta aici. Am ezitat sa pun link-ul, nu stiu daca sunt permise link-uri catre alte forumuri, dar m-am gandit ca nu este vorba de un forum culinar. Daca gresesc, va prezint scuze in avans si va rog sa stergeti postul.

Camera mea

#99 Useril este offline   ardeleanca 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 05-December 09

Postat 10 May 2010 - 05:43 PM

Buna ziua:)
Si eu astept cu interes urmatoarele lectii de fotografie....incerc sa pun in practica ceea ce se discuta aici. E destul de dificil, zic eu, dar dupa sute de incercari cand vezi ca iasa ceva fain parca alta-i satisfactia.
Eu posed un Kodak EasyShare Z612 ....nu stiu exact cum e cotat pe piatza ca eficienta...il am din 2007 si am dat atunci 530 euro pe el. Cartea nu am studiat-o ca lumea pt ca nu am inteles mare lucru.
O sa incerc sa va uramesc aici si sa confrunt apoi si cu manual de instructiuni.
Si pentru ca astazi m-am jucat in gradina un pic cu aparatul atasez si doua foto:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_05_2010/post-369-127350612616.jpg
  • Imagine atasata: monthly_05_2010/post-369-127350618721.jpg


#100 Useril este offline   sarabendis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 13 May 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaNarnia, la 23 March 2010 - 11:06 AM, a spus:

Pentru cei care sunt interesati de tutoriale in limba romana, fotomagazin este o sursa extraordinara.

FOTOMAGAZIN


Vezi postareaNarnia, la 23 March 2010 - 02:39 PM, a spus:



:thumleft: bune rău! :floare:
repetă că nu există pustiu.
există doar incapacitatea noastră de a umple golul în care trăim.
aminteşte-ţi că paradisul a fost, aproape sigur, într-o grotă.
Octavian Paler

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi