Forum Culinar: Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure pentru parinti care se afla in aceeasi situatie

#21 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 06 June 2010 - 09:47 AM

Vezi postareaanavlis, la 06 June 2010 - 05:48 AM, a spus:

Fetele

azi i-am dat Darei prima oara rice cereal cu lingurita. A fost o dulce. Nu ma asteptam sa pape tot, ma gandeam ca o sa faca mofturi. Insa asa dulce cum e ea, a decis ca-i face placere sa mai schimbe din dieta si sa mai incerce si altceva:)

Eu am mai incercat sa-i dau cu lingurita lapte cand avea 3 luni si ceva. Cred ca asta a ajutat, ca azi a papat neasteptat de bine din lingurita. Ba deschidea si gurita mare mare cand vedea lingurita:)
La sfarsit o apucase plansul ca s-a terminat. Vezi...omul...cand da de ceva bun...:)

M-am bucurat ca am facut pasul asta. Mare lucru. Stau si ma gandesc cateodata ce inseamna meseria de parinte si cat de importante ti se par lucruri de astea...prima oara cand a zambit, cand a dus ceva la gura, cand a papat cu lingurita.:)

No..fiind cu cleft....i-am facut rice cereal-ul cu lapte mai subtire prima oara ca sa se invete. Am zis ca o las cateva zile pana se obisnuiteste cu el si apoi il intaresc un pic. Vedem peste cateva zile cum se comporta cand e mai inchegat un pic.


Draga Anavlis,
Probabil ca acum ti se pare greu, si stiu ca e greu, dar gandeste-te ca tu si scumpica ta Dara aveti o sansa pe care multi alti copii nevinovati nu o au. Si pe mine ma consola mult gandul ca dispuneam de resursele financiare sa-mi duc baiatul peste tot la controale , din pacate am vazut copii care nu aveau si erau lasati la voia intamplarii.
Ai un mare ATU in aceasta lupta, experienta proprie, si presupun ca ai sa vrei sa-ti cresti fetita complet altfel decat au facut-o parintii tai cu tine. Conteaza mult sa o scoti in societate, sa o lasi sa se joace cu orice fel de copil si sa n-o tratezi ca pe un copil cu probleme.
Si mie familia, cand am vrut sa-i fac fotografii lui Edi la botez ( avea 3 luni si nu era operat la buza) , imi ziceau ca mai bine ii fac dupa operatie. Nu m-am conformat parerilor lor, le-am spus ca vreau sa-i arat copilului meu exact cum arata, vreau sa-i explic si sa il fac sa inteleaga ca a fost un copil puternic si a depasit toate obstacolele. Nu am vrut sa-i ascund nici o clipa problemele. Din pacate mama mea care locuieste intr-un orasel de provincie inca il fereste de ochii celorlalti din oras si asta imi arata la ce nivel se limiteaza mentalitatea in localitatile din tara noastra.
Ma bucur sa aud ca ati inceput laptele cu cereale, intr-adevar ii va lua ceva timp sa treaca de la lichid la solid, dar asa cum procedezi e foarte bine. Incepi cu subtire si din ce in ce mai gros. Mai greu va fi la mancare solida, dar voi mai aveti pana atunci si adaugand i mod constant grosime laptelui va ajuta. Eu la momentul respectiv mi-as fi dorit enorm sa primesc un sfat, sa-mi mai spuna cineva cum trebuie sa fac, dar nimeni in jur nu putea da nici o informatie. Pe atunci era o singura farmacie care avea biberoane speciale si erau enorm de scumpe. Asistenta din spital le-a luat si le-a gaurit de i se ducea laptele lui Edi direct in gat. De atunci mi-am dat seama ca doar eu pot observa cum ii este mai usor sa manance. Nu-mi dau seama cat de mare e afectiunea, pentru ca si aici variaza , in functie de distanta despartiturii. Edi a avut o distanta foarte mare de 3-4 cm. Cand era micut isi baga tot pumnisorul lui grasut in gurita.
Sa aveti parte de multe momente fericite impreuna si ai sa vezi ca mai tarziu iti vei aminti cu drag toata perioada care poate acum , in unele momente , ti se pare prea grea.
Va imbratisez cu drag :pupic:

#22 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 06 June 2010 - 12:39 PM

Vezi postareaanavlis, la 06 June 2010 - 05:37 AM, a spus:

btw...cum dau reply la mai multe quote odata sa nu mai postez asa multe mesaje?
am incercat multiquote dar cand dau reply imi ia numa unul


Pai dai la fiecare mesaj Multiquote si la final, te duci in josul paginii (sau sus), in dreapta si dai Add reply. Ar trebui sa-ti intre toate citatele, nu doar unul. Cred ca-ti intra unul singur daca dai Reply la unul din mesaje - chiar de-ai dat Multiquote la altele, raspunsul ca lua doar ultimul mesaj.

#23 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 06 June 2010 - 04:45 PM

Vezi postareaPisicasor, la 06 June 2010 - 09:47 AM, a spus:

Sa aveti parte de multe momente fericite impreuna si ai sa vezi ca mai tarziu iti vei aminti cu drag toata perioada care poate acum , in unele momente , ti se pare prea grea.
Va imbratisez cu drag :)


si noi va imbratisam draga mea si iti multumesc pt sfaturi. Sunt bine venite si ma bucur ca e cineva care a trecut prin asa ceva si mai pot intreba din cand in cand.

si la ea cleftul e destul de mare. Noi operatia de inchidere de palat o aveam in noiembrie. Aici se face intre 8-12 luni. Dara va avea 10 luni in noiembrie. Pt buza operatia se face intre 10-12 saptamani, iar dr a ales sa i-o faca exact la 3 luni. Nu imi dau seama ce anume va manca la 10 luni, mi-au zis ca daca am probleme sau trebuie sa intreb de ceva sa-i sun. Suportul lor mi-a dat enorm de multa incredere si optimism. Iar ca persoana care a trecut partial prin asa ceva in romania anilor 70, mi-am zis ca e imposibil sa nu se rezolve mai ales aici. Ai dreptate, a contat mult ca eu am avut aceeasi problema.

imi amintesc la una din intalnirile cu echipa respectiva de medici, se fac din 6 in 6 luni, am intalnit o alta mamica. Foarte tanara, 20 de anicare avea o fetita cu aceeasi problema. Asistenta sefa m-a rugat, daca imi dau permisiunea ca Dara sa fie vazuta de mamica respectiva. Mi-a zis ca mamica respectiva e tare ingrijorata si ar vrea sa mai vada si alt copil la fel ca al ei ca nu a mai vazut niciodata si i se pare ca ea e singura cu un copil cu probleme. Mi-a strapuns inima cand am vazut cata nesiguranta era in ochii ei. Sa fiu sincera, la mine nu sunt numa eu, e sotul meu care e cel mai tare dintre toti. El nu a avut asa ceva in familie, dar a fost primul care a zis....no big deal, we will fix it in no time. Nu se pune problema de bani, daca nu as fi avut asig medicala respectiva am fi gasit solutii. Cand e vorba de copilul tau, banii sunt neimportanti, ai da tot ce ai sa stii ca e bine.

Stiu cum e acasa si ma doare sufletul ca a trebuit sa treci prin asa ceva fara prea multa informatie si fara prea mult ajutor din partea medicilor. As vrea ca peste tot sa existe aceeasi situatie sanitara, ca toti copii sa poata beneficia de acelasi tratament. Ma doare sufletul ca acasa e cum e.

Stii de ce ma bucur cel mai mult ca ai scris? Pentru ca tu chiar poti sa oferi informatie din punctul de vedere al unei mame care s-a batut su sistemul sanitar romanesc si care a trebuit sa gaseasca solutii atunci cand medicii sau sistemul romanesc nu o putea ajuta.

Cat despre mentalitatea romaneasca. Stiu cum e. Mama mea nu a spus la nimeni ca eu aveam cleft palate. Mai ales ca nu era vizibil. Nu ma ducea sa ma joc cu copii pana nu am inceput sa vorbesc la 20 de luni. Mi-a zis ca nu ma ducea din cauza ca nu vorbeam bine si ma enervam cand nu puteam pronunta un cuvant bine. Insa nu asta a fost motivul. Nu m-a dus din cauza ca ii era rusine sa vada alte mamici ca eu nu vorbesc normal la varsta aia. Sunt multi copii care incep sa vorbeasca la 3-4 ani. Dar ea daca stia ca am cleft a pus aia inaintea a toate. Ca sa nu mai punem cat am fost de impinsa de la spate si comparata cu alti copii cat am fost copil....ca sa ma ambitioneze..mi-a zis odata. Nu era asta. Ii era teama ca daca sunt mai tolomaca si nu asa desteapta, lumea o sa inceapa sa se intrebe de ce si se afla pana la urma ca am avut cleft si apoi incep sa spuna ca aia e cauza pt care eu nu sunt desteapta. Atata de tare m-a durut sa realizez toate astea.

De aia am zis ca eu cu Dara nu voi proceda asa. Am scos-o pe Dara in lume de cand avea cateva zile. I-am facut poze, are sute de poze, chiar si cu copcile dupa operatie i-am facut poze. Trebuie sa recunosc ca nu voiam sa-i fac cu copcile sa nu se sperie cand va fi mare. Insa sotul meu mi-a zis ca va vrea sa vada si m-a convins sa-i fac. Nu vreau sa pun poze aici din cauza ca vreau sa-i respect intimitatea. Nici cu sotul meu nu vreau sa pun poze pt ca lui nu-i place sa puna poze pe net cu el sau familia. Daca Dara vreodata va vrea sa puna poze e alegerea ei:)

draga mea, am scris asa de mult...ca o scrisoare deschisa catre tine.
:)

Vezi postareaFoxyy, la 06 June 2010 - 12:39 PM, a spus:

Vezi postareaanavlis, la 06 June 2010 - 05:37 AM, a spus:

btw...cum dau reply la mai multe quote odata sa nu mai postez asa multe mesaje?
am incercat multiquote dar cand dau reply imi ia numa unul


Pai dai la fiecare mesaj Multiquote si la final, te duci in josul paginii (sau sus), in dreapta si dai Add reply. Ar trebui sa-ti intre toate citatele, nu doar unul. Cred ca-ti intra unul singur daca dai Reply la unul din mesaje - chiar de-ai dat Multiquote la altele, raspunsul ca lua doar ultimul mesaj.


:) am reusit:)
am gasit ce nu mergea, eu selectam multiquote dar nu se inverzea casuta si nu stiam ca daca nu e inverzita inseamna ca e neselectata:)

#24 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 07 June 2010 - 05:56 PM

Silvana,esti o mama puternica cu o fetita fericita,care va fi mai fericita si mîndra de tine cînd va fi mare si va întelege felul în care ai crescut-o,deciziile luate...totul.
Ma bucur ca esti asa deschisa,si împartasesti din cunostintele tale.Un mare si real ajutor.Un ajutor si un pachet mai mare de informatii,decît primeste o mama într-un spital în tara.De necrezut,dar adevarat din pacate...



Pisicastor,o alta mama puternica cu o minte deschisa,chiar si în tara,unde înca si în ziua de azi mamele îsi tin copiii ascunsi din aceasta(sau alta) cauza.
Am cunoscut si eu un asemenea caz,în copilarie.O pustoaica de vîrsta mea.O fata tare frumoasa,cu o piele catifelata,cu un par lung si bogat legat într-o coada de cal(de invidiat)...care nu prea iesea pe prunduri la joaca cu noi...si nu din cauza ei,ci a parintilor care o "fereau" de ochii lumii.Lumea e rea,iar copiii lumii rele sînt si ei rai pentru ca asa-s crescuti,dar eram si copii buni care o placeam si o cosideram speciala.
"Defectul",este societatea în care traim!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#25 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 June 2010 - 10:45 PM

Vezi postareaMaya, la 07 June 2010 - 05:56 PM, a spus:

Silvana,esti o mama puternica cu o fetita fericita,care va fi mai fericita si mîndra de tine cînd va fi mare si va întelege felul în care ai crescut-o,deciziile luate...totul.
Ma bucur ca esti asa deschisa,si împartasesti din cunostintele tale.Un mare si real ajutor.Un ajutor si un pachet mai mare de informatii,decît primeste o mama într-un spital în tara.De necrezut,dar adevarat din pacate...



Pisicastor,o alta mama puternica cu o minte deschisa,chiar si în tara,unde înca si în ziua de azi mamele îsi tin copiii ascunsi din aceasta(sau alta) cauza.
Am cunoscut si eu un asemenea caz,în copilarie.O pustoaica de vîrsta mea.O fata tare frumoasa,cu o piele catifelata,cu un par lung si bogat legat într-o coada de cal(de invidiat)...care nu prea iesea pe prunduri la joaca cu noi...si nu din cauza ei,ci a parintilor care o "fereau" de ochii lumii.Lumea e rea,iar copiii lumii rele sînt si ei rai pentru ca asa-s crescuti,dar eram si copii buni care o placeam si o cosideram speciala.
"Defectul",este societatea în care traim!


multumesc Maya :P

cred ca depinde de societatea unde traiesti si de cum esti educat in special. Si aici mai vezi din cei care vor privi cu insistenta un defect la o persoana. insa mai rar si parca nu o fac cu atata insistenta ca acasa:) parca se feresc un pic sa nu vezi:)

eu stiu ca de mic copil m-am laudat cu malformatia mea. Nush, pt mine era un motiv de lauda, eram mai speciala decat alti copii:) Sper ca si Dara sa simta ca se poata lauda si sa fie mandra.

#26 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 June 2010 - 10:55 PM

No...alt pas in calatoria noastra

Azi am mers la primul test de auz de la nastere. Aici, la nastere se face automat un test de auz la toti copii. nu conteaza daca au sau nu probleme, la fac testul respectiv. cel putin aici in Florida. Nu vorbesc de toate statele ca nu stiu. La fel e facut si un test de sange ca sa se depisteze eventuale, posibile boli, care pot fi tratate cat mai repede.

Cum copii cu cleft palate au nevoie de un test de auz mai des pana incep sa vorbeasca, orl-ista ne-a trimis la test. La cei micuti ca Dara care au 4 luni testul se face mai diferit decat la un copil mai mare care intelege sa-ti spuna ca aude, sau care macar intoarce capul cand aude un sunet. Ei il intorc si la varsta asta, insa testele nu ar avea o prea mare acuratete deoarece sunt pre mici si inca nu pun 1+1 impreuna, adica sunet, intorci capul. cateodata nici nu-l intorc pt ca asa vor ei, sunt smecheri si nu le pasa...lol

In ce consta testul de auz pt copil de 4 luni. pai in primul rand, pregatirea, nu tb lasat bebelul sa doarma cateva ore inainte sa adoarma cand e de facut testul. A mea dupa masa are obiceiul sa traga cate un puiut de somn. Asa ca dimineata nu am lasat-o. Am tinut-o treaza pana am ajuns la spital, i-am dat de papa acolo, am schimbat-o si deja o apucasera "nebuniile" ca ii era somn. A atipit destul de repede.

testul incepe asa.

Prima oara verifica timpanul cu un aparat mai special. Cum ea are tuburi de drenaj in ambele urechi sa nu faca infectii sau sa-i ajute in cazul in care face vreuna, au fost verificate tuburile, daca are ceva drenaj si apoi i-au fost introduse niste headset in urechiuse. pe frunte si dupa urechi i-au fost lipiti niste plasturi cu o mufa pe ei in care s-au conectat patru fire. E important sa nu se miste sau sa nu fie agitata pentru ca rezultatele sunt in functie de cum reactioneaza la stimuli. Si incepe testul....1 ora a tinut pt ambele urechi ca sa adune mai multe date. Ii da drumul la sunete si calculatorul inregistreaza. la sfarsit am fost bucurosi ca auzul e in limite normale. Ne-au zis ca urmatorul va fi peste vreo 3-4 luni.

Daca intre timp avem vreo ingrijorare ca nu aude bine, mergem si ne programam pentru inca unul. Eu banuiam ca aude ca o vad cum reactioneaza la sunete, insa e bine sa fii sigur. mai ales ca si cea mai mica problema cu auzul in cazul lor, duce la dificultati de vorbire.

#27 Useril este offline   Carmen L 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,690
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 13 June 2010 - 01:59 PM

:pupic: o fetita frumoasa si puternica.
Tie silvana :pupic: va doresc tot binele din lume,
esti o mamica minunata.
Imagine postata

#28 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 15 June 2010 - 10:09 PM

Vezi postareaCarmen L, la 13 June 2010 - 01:59 PM, a spus:

:love7: o fetita frumoasa si puternica.
Tie silvana :love3: va doresc tot binele din lume,
esti o mamica minunata.

multumesc mult carmen =))
cred ca toate suntem asa puternice cand trebuie sa facem tot ce trebuie sa ne crestem puiutii si sa avem grija de ei:)

#29 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 15 June 2010 - 10:18 PM

Fluturas,
Ma bucur sa aflu ca Dara a trecut cu bine testul de auz.
Pup bomboana mica si mamica .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#30 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 16 June 2010 - 07:10 PM

Doua mame minunate! Va urez din suflet puterea sufleteasca sa treceti cu bine peste orice obstacol si fericirea de a vedea puii mici crescand sanatosi!!
A cat is a friend fur-ever !

#31 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 June 2010 - 10:44 PM

Citeaza

Maya, on 07 June 2010 - 11:56 AM, said:
Pisicastor,o alta mama puternica cu o minte deschisa,chiar si în tara,unde înca si în ziua de azi mamele îsi tin copiii ascunsi din aceasta(sau alta) cauza.




Multumesc, Maya pentru vorbele bune.
Din pacate asa cum zici, aici in tara intr-adevar au fost multe momente neplacute, dar Dumnezeu mi-a scos in cale si oameni mai deschisi la minte si la suflet . Fara ei nu cred ca as fi reusit sa mentin echilibrul emotional de care Edi are atata nevoie.
Edi a fost si la gradinita si la scoala de stat, si a fost acceptat fara probleme de copii. E adevarat ca si eu am incercat sa-l ajut cat de mult am putut, am socializat mereu cu parintii. Din experienta sustin ca daca parintii comunica si ii ajuta pe princhidei sa se intalneasca si in afara programului, atunci copii sunt cei care au de castigat. Cel putin in cazul celor care au cate un singur copil, iar din ce am intalnit putini sunt cei cu 2-3.

#32 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 June 2010 - 11:09 PM

Vezi postareaUma, la 16 June 2010 - 07:10 PM, a spus:

Doua mame minunate! Va urez din suflet puterea sufleteasca sa treceti cu bine peste orice obstacol si fericirea de a vedea puii mici crescand sanatosi!!



Multumesc Urma,

Sa dea Domnul ca toate mamele sa-si poata vedea copiii sanatosi !

#33 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 17 June 2010 - 12:06 AM

Draga Silvana,

Multe imbratisari Darei, si felicitari voua pentru trecerea testului ! :P

Intr-adevar auzul conteaza foarte mult pentru atunci cand vor incepe sa vorbeasca. Chiar tot timpul cat am fost plecata ma gandeam sa-ti spun ca cea mai mare satisfactie pe care o am acum e sa-l aud pe Edi fluierand. Cand am inceput exercitiile de logopedie , cele de scoaterea aerului, umflarea obrajilor si vibrarea buzelor erau cele mai chinuitoare pentru toti. Dar acum Edi fluiera fara probleme, pe orice ritm, e adevarat ca e obicei luat si de la tata.

Aici noi nu am trecut prin astfel de teste, cel putin nu acum 8-9 ani. Nu cred sa se fi schimbat intre timp. E adevarat ca mereu eram atenta la reactiile lui si doctorii care il vedeau ii verificau miscarile la auzul diferitelor sunete.Tot adevarat e si faptul ca am fost destul de des internati si atunci ne invarteam printre doctori care-l examinau. Abia pe la 4 ani am fost trimisi sa-i faca un test de auz. La 1an si 10 luni a fost consultat neurologic de o dna dr prof care pare a fi cea mai cunoscuta printre doctorii pediatrii si atunci ni s-a comunicat ca are o dezvoltare normala. Dar tot atunci ni s-a impus sa nu-i vorbim copilului decat o singura limba (in conditiile in care la noi in casa se vorbeau 3) pentru a-l ajuta la vorbire. Noi am facut intocmai, dar acum sincer regret . Sunt convinsa ca Edi ar fi putut vorbi foarte bine 2-3 limbi.

Acusi acusi ai sa o auzi si tu pe Dara strigand non stop "Mama, mama".
Din cate vad nu ai mai scris nimic de mancarica. Cum merge? Ati ramas la aceeasi consistenta sau?
Va pup si va urez multe multe zile vesele. =))

#34 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 18 June 2010 - 07:39 PM

Vezi postareaPiscotel, la 15 June 2010 - 10:18 PM, a spus:

Fluturas,
Ma bucur sa aflu ca Dara a trecut cu bine testul de auz.
Pup bomboana mica si mamica .Imagine postata


multumim...suntem mandre rau ca am trecut testul:)
si noi trimitem pupici multi

Vezi postareaUma, la 16 June 2010 - 07:10 PM, a spus:

Doua mame minunate! Va urez din suflet puterea sufleteasca sa treceti cu bine peste orice obstacol si fericirea de a vedea puii mici crescand sanatosi!!


vai draga mea, daca ai stii ce mica ma simt cateodata:)
:toothy9; si multumiri din suflet

Vezi postareaPisicasor, la 17 June 2010 - 12:06 AM, a spus:

Draga Silvana,

Multe imbratisari Darei, si felicitari voua pentru trecerea testului ! :lol:

Intr-adevar auzul conteaza foarte mult pentru atunci cand vor incepe sa vorbeasca. Chiar tot timpul cat am fost plecata ma gandeam sa-ti spun ca cea mai mare satisfactie pe care o am acum e sa-l aud pe Edi fluierand. Cand am inceput exercitiile de logopedie , cele de scoaterea aerului, umflarea obrajilor si vibrarea buzelor erau cele mai chinuitoare pentru toti. Dar acum Edi fluiera fara probleme, pe orice ritm, e adevarat ca e obicei luat si de la tata.

Aici noi nu am trecut prin astfel de teste, cel putin nu acum 8-9 ani. Nu cred sa se fi schimbat intre timp. E adevarat ca mereu eram atenta la reactiile lui si doctorii care il vedeau ii verificau miscarile la auzul diferitelor sunete.Tot adevarat e si faptul ca am fost destul de des internati si atunci ne invarteam printre doctori care-l examinau. Abia pe la 4 ani am fost trimisi sa-i faca un test de auz. La 1an si 10 luni a fost consultat neurologic de o dna dr prof care pare a fi cea mai cunoscuta printre doctorii pediatrii si atunci ni s-a comunicat ca are o dezvoltare normala. Dar tot atunci ni s-a impus sa nu-i vorbim copilului decat o singura limba (in conditiile in care la noi in casa se vorbeau 3) pentru a-l ajuta la vorbire. Noi am facut intocmai, dar acum sincer regret . Sunt convinsa ca Edi ar fi putut vorbi foarte bine 2-3 limbi.

Acusi acusi ai sa o auzi si tu pe Dara strigand non stop "Mama, mama".
Din cate vad nu ai mai scris nimic de mancarica. Cum merge? Ati ramas la aceeasi consistenta sau?
Va pup si va urez multe multe zile vesele. :scratch:


tu draga mea, pupic pt amandoi, tu si Edi

am intrerupt cerealele din cauza ca ii provocau prea multe gaze si avea dureri de burtica. Ma gandesc sa nu fie de la probioticele din ele. Aici Gerber good start rice cereal e si simplu si cu DHA si probiotics. Am vb cu pediatra si ne-a zis sa-i dam din cel cu probiotics ca e mai bun samd. Cred ca sistemul ei digestiv nu e dezvoltat inca pt cereale sau probiotics alea ii dau gaze multe ca plangea de iti rupea sufletul. Ne intorsesem iarasi la faza de la 1-3 luni cu colicii. De cand nu-i mai dam se simte mai bine. Am zis ca o mai lasam 2 sapt sa faca 5 luni si incercam iarasi. Daca e la fel, mergem pe rice cereal simple fara probiotics.

Dara mereu a avut problemele astea, in primele 3 luni cu colicii, acum sper sa nu aiba cu orice fel nou de manacare introdus. Ce imi pare rau e ca ea e gata de papa, ma gandeam ca la lingurita si inghitit o sa avem probleme, nicidecum ca o sa o deranjeze la stomacel cerealele. Pediatra cica pana se obisnuieste asa e....si desi ne-a sfatuit sa-i dam zi de zi, am zis ca intrerup un pic si o mai las sa creasca un pic. De altfel, cei din ecipa de medici de care ziceam au zis ca poate incepe pana la 6 luni oricand. Asa ca mai avem timp.

citeam ce ai scris mai sus...si ma doare ca la noi nu sunt ca aici. Eu am scris de testul de auz in idea ca poate vreo mamica de acasa, chiar daca nu i se recomanda testul, ar putea cere sa-i fie facut la bebel daca are cleft palate. oare daca il ceri il fac sau nu vor sa-l faca considerand ca nu e necesar? Sper sa se poata face la cerere.

De abia astept sa o aud zicand mama sau dada:) Sunt convinsa ca ii va fi mai usor sa zica mama decat dada, datorita modului in care se pronunta dada.
Acum gangure pe limba ei. Pana la 3 luni juma repeta dupa tine ooo si aaa...acum nu mai vrea...zice numa daca are chef...dar asa mare zambeste la mamamama sidadadada..=))

#35 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 23 June 2010 - 09:11 PM

Draga Silvana,

Am citit despre problemele Darei cu burtica. Draga de ea, poate ii mai ia ceva timp pana se obisnuieste si sa vezi pe urma ce o sa-ti manance. Acum e micuta inca. Poate ca e bine luat de la simplu si usor la mai consistent.

Stiu ca toate cazurile sunt diferite si depinde de fiecare sistem in parte, dar la Edi mereu au fost probleme cu burtica si asta este tocmai pentru faptul ca ei inghit mancarea mai mult asa cum le cade.Chiar si acum dupa ce a crescut, are dinti si masele pentru mestecat, tot mai inghite mancarea fara sa o mestece prea mult, dupa care apar durerile.

La Edi sincer nu-mi mai aduc aminte cum am procedat cu cerealele, si atunci nici timp de notat nu prea aveam. Stiu ca i-am administrat treptat cerealele, iar undeva in jurul varstei de 6 luni imi aduc aminte ca incepusem sa-i introduc in legume- morcov cu ceva carnita da pui. Bineinteles putina si pasata foarte bine cu blender-ul.

La partea cu vorbitul sa fii convinsa ca mama va fi primul cuvintel pe care il va spune. Din ce stiu in cazul lor e mult mai comod sa foloseasca doar buzele. Edi a mai avut si probleme cu limba, ligamentul care prinde limba de maxilar a fost mai mare decat normal si atunci a trebuit sa i-l mai taie ca sa poata ridica limbuta.

Sincer mi-as dori foarte mult sa putem fi de ajutor cumva si pentru alte mamici care au asemenea probleme. Sunt convinsa ca mamicile din alte tari au alte facilitati in sistemul medical decat aici in Romania si vreau sa cred ca au aparut si la noi clinici particulare ( ca la celelalte ma indoiesc) care ofera in primul rand informatii cat mai exacte si tratamente pe masura.

Va sarut cu drag si sper sa incepeti cu bucurie cerealele cu sau fara probiotics. :director:

#36 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 25 June 2010 - 09:49 PM

multumesc draga mea pisicasor....in primul rand pupici si voua

apai, sa stii ca week-endul asta incerc iarasi cerealele. Sa vedem cum merge.

apropo de ce ziceai cu inghititul repede. Sa stii ca mare dreptate ai si acum imi dau seama ca probabil gazele si durerile de burtica de la asta sunt. Si Dara e la fel, halpaie totul repede si inghite repede. Daca ziceai ca ai avut probleme cu Edi si cand a crescut incep sa ma ingrijorez un pic. Eu ma gandeam ca odata ce incepe sa pape hrana solida sa nu mai halpaie in halul asta.

stii, cu ea, daca incerci sa o fortezi sa manance mai usor, o apuca niste urlete de mai mare dragul. Eram odata la Mall si ii dadeam de mancare intr-o cabina de aia destinata hranirii bebelusilor. Atata numa ca nu au usi, numa niste perdele inchise la culoare pt mai multa intimitate si a apucat-o urlatul pe Dara, mi-era si rusine. ma gandeam ca cine stie ce or zice ceilalti parinti ca-i fac...LOL

Acum s-a mai potolit, insa mananca prea repede si acum ca mi-ai zis realizez ca de asta are si durerile de burtica. Ii tot dam Mylicon, care e impotriva gazelor ca asa ne-a recomandat doctorul. O ragaim mereu cand papa, plus ca ia si Zantac pt reflux gastric.

Cat despre vorbit..de abia astept. ma gandesc ca poate nu toti copii vorbesc de la aceeasi varsta, poate unii incep sa vorbeasca mai tarziu. In cazul ei ma stresez mai tare ca mi-e teama, atata tot. Doctorii au zis ca daca avem nelamuriri sa-i sunam si vedem cu speech terapist daca are vreo problema. Acum nu as vrea sa par nici paranoica...lol....ca e inca mica zic eu.

stii cum e draga mea, fiind primul copil nici nu prea stii la ce sa te astepti. Dar ma bucur ca esti si tu pe aici care ai trecut prin asa ceva. Ar fi bine daca ar mai intra si alte mamici. Asa mai invatam unele de la altele.

no...ma opresc aici.

#37 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 28 June 2010 - 10:52 AM

Silvana si Pisicasor,sunteti doua mame deosebite,multa sanatate la puisori si multa putere in continuare va urez ,minunat topicul si foarte instructiv,cine stie in timp cate mame va ajuta.Sunt asa de multumita ca puiul meu s-a nascut fara nici o malformatie si e sanatos,uneori parca am impresia ca e ceva normal si de la sine inteles,dar cand vad si cazuri de copii care nu au fost asa de norocosi nu pot sa nu-i multumesc inca o data lui Dumnezeu!Sunt sigura ca va fi alaturi de voi in incercarile ce va asteapta. :pupic: Pupici la puiuti :hug:

#38 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 28 June 2010 - 04:01 PM

Vezi postareaGeany, la 28 June 2010 - 10:52 AM, a spus:

Silvana si Pisicasor,sunteti doua mame deosebite,multa sanatate la puisori si multa putere in continuare va urez ,minunat topicul si foarte instructiv,cine stie in timp cate mame va ajuta.Sunt asa de multumita ca puiul meu s-a nascut fara nici o malformatie si e sanatos,uneori parca am impresia ca e ceva normal si de la sine inteles,dar cand vad si cazuri de copii care nu au fost asa de norocosi nu pot sa nu-i multumesc inca o data lui Dumnezeu!Sunt sigura ca va fi alaturi de voi in incercarile ce va asteapta. :) Pupici la puiuti :drool:


:) si multumesc draga mea

sa stii ca prima oara cand am aflat de malformatia Darei m-am intrebat de ce eu nu pot avea un copil ca alte mame. Si mi-am dat seama ca Dumnezeu nu-ti da niciodata ceva ce nu poti duce. Apoi, mergand cu Dara la controale si vazand cati copii cu probleme exista si cat de grave sunt unele din ele, am zis Multumesc Doamne ca e doar atata si nu e ceva mai grav. Stiu ca prima data cand ti se da o veste de asta esti zdruncinat bine. Cand esti insarcinata nu vrei decat ca puiul tau sa se nasca sanatos si sa te bucuri de sarcina.

Tin minte si acum ziua cand ne-a fost data vestea. Pe mine m-a busit plansul. Insa nu am sa uit niciodata cat de senin sotul meu a fost. Pentru el nu a fost si nu va fi niciodata o problema malformatia Darei. El a zis....so, it is easy to fix it. We will fix the problem. El a contat mult, ca mi-a dat putere sa vad ca nu e un capat de lume. Conteaza mult.

Stii, eu multumesc Celui de Sus ca Dara e un copil puternic si ca e sanatoasa. Ma doare ca trebuie sa treaca prin toate operatiile. Insa ei sunt mult mai puternici decat noi cei mari.

#39 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 28 June 2010 - 04:08 PM

no, sa nu uit sa pun niste poze, poate ajuta

cum spuneam,sunt biberoane speciale care se dau aici pentru copii cu malformatia respectiva. Sunt de la meadjohnson. Eu le-am primit din maternitate si iarasi cand am fost cu Dara in spital pt prima operatie mi-au dat iarasi. Eu folosesc la ele tetine normale de silicon la care le maresc gaurica. Asist de la echipa de medici mi-a trimis si ea odata 6 cu niste tetine din latex la care le facuse ea gaurica mai mare. Atata numa ca Darei nu-i place forma celor din latex.

edit.am uitat ceva
biberoanele sunt dintr-un plastic, BPA free si care e usor de apasat ca sa poti ajuta cu hranirea. Ziceam mai sus, se asteapta sa faca bebelul prima motiune de subt si se apasa, se numara inca 2 motiuni si iarasi la a 3 se apasa

Subt, inghitit, respirat, i s-a explicat de catre nutritionist ca la prima motiune bebelul suge, la a doua tb lasat sa inghita si nu se mai apasa, iar la a treia motiune tb lasat sa respire si nu se mai apasa, se incepe numaratoare de la 1 iarasi, apasat (subt), 2 inghitit nu se apasa, 3 respirat nu se apasa....samd. Cu Dara a functionat foarte bine. Daca se opreste si se intrerupe secventa, cand bebelul incepe sa suga iarasi se porneste de la 1 iarasi.

p.s. apropo, mai am 3 biberoane nefolosite. Aveam 6 dar am dat 3 din ele la o mamica din tara care are un bebel cu cleft palate. Eu le-am primit gratuit, m-ar bate Dumnezeu sa cer bani pe ele.

Fisiere atasate



#40 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 28 June 2010 - 04:16 PM

iarasi ceva ce am folosit pt dormit si a ajutat cu refluxul gastric este Snuggle Nest. Nu stiu daca se gaseste peste tot. Eu l-am cumparat de aici din magazine. Poate fi folosit si pt copii fara cleft palate. E bun pentru ca e construit in asa fel incat sa poata fi tinut cu tine in pat fara teama. E dintr-un plastic dur si e acoperit cu un material prin care corpul respira usor.

Darei i-a placut mult, a stat in el pana la 3 luni juma cand crescuse si nu mai avea loc in el. Il recomand ca e tare folositor si le face tare bine la bebei. Dorm inclinati si e foarte important pt bebeii cu reflux gastric sa poate dormi inclinat.

Fisiere atasate



Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi