Forum Culinar: Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure - Forum Culinar

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bilateral cleft lip and palate ori Cheiloschizis, sau romanescul buza de iepure pentru parinti care se afla in aceeasi situatie

#41 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 28 June 2010 - 04:26 PM

si cum ziceam, la 3 luni juma am trecut-o in patutul ei. Si cum aveam nevoie de ceva inclinat si pt patut am cumparat chestia asta. Nici nu stiu cum sa-i zic, e un fel de perna dintr-un burete gros,care se aseaza sub cearceaf in patut la partea de la cap. Ii da patutului o inclinatie la partea de cap de vreo 30 de grade si bebelul sta cu capsorul ridicat un pic. La fel e facuta pt a ajuta cu refluxul gastric pe timpul notpii.

Trebuie sa precizez ca pe Dara o ragai mereu inainte de culcare si dupa ce mananca o tin ridicata cel putin 20 de minute, chiar daca adoarme ca ii e somn, stau cu ea pe fotoliu si o pun pe o perna inclinata la mine in brate. Dupa vreo 20 de minute o asez in patut.

Mi s-a spus si citeam ca e important sa fie ragaiti dupa fiecare 30 ml de lapte baut si tinuti in pozitie inclinata cel putin 15 minute dupa ce mananca inainte sa fie trecuti in patut.

Chestia asta de inclina pozitia de dormit poate fi si construita. Daca faceti rost de burete se poate construi. pe mine ma costa mai mutl constructia ei decat cumparatul. Costa vreo 15 dolari aici.

A doua poza e pt bumper pt patut. Cand am cumparat setul de patut a venit cu cearceaf, bumber si paturica. Folosesc numa cearceaful ca paturica nu o pun ca e prea mica Dara si bumperul era dintr-un burete gros. Am observat in prima seara ca Dara se intorcea sa doarma pe o parte cu nasul in bumper si imi era ca nu sa poata respira. Asa ca am decis sa-i caut un bumper prin care se respira usor. Am gasit pe asta, dintr-un burete subtire de tot si prin care se respira foarte usor. L-am incercat eu inainte de a-l pune la patut.
Am zis sa pun si bumper-ul asta ca idee. Nu e neaparat pt bebei cu cleft palate.

Fisiere atasate



#42 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 03 July 2010 - 12:28 AM

Anavlis, ma bucur sa te vad. Ti-am citit povestea si va doresc multa sanatate si putere tie, fetitei si sotului tau! Treceti printr-o grea incercare, dar sunt sigura ca veti iesi din ea cu zambetul pe buze.

...si mult succes pentru bebe 2, cand va fi sa fie...
Take a walk on the wild side...

artizan

#43 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 04 July 2010 - 03:56 PM

Vezi postareaKikenHana, la 03 July 2010 - 12:28 AM, a spus:

Anavlis, ma bucur sa te vad. Ti-am citit povestea si va doresc multa sanatate si putere tie, fetitei si sotului tau! Treceti printr-o grea incercare, dar sunt sigura ca veti iesi din ea cu zambetul pe buze.

...si mult succes pentru bebe 2, cand va fi sa fie...


:headbang: kiken si multumim
mi-era dor de tine:)

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 July 2010 - 06:31 PM

Anavlis, ma bucur mult ca pana in prezent totul evolueaza bine si stiu ca esti puternica si Dara o fetita minunata. Iti doresc sa mearga toate ca unse in continuare, mai bine decat te visezi!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 July 2010 - 01:30 AM

Jos palaria in fata voastra,fetelor !
Va admir pentru taria voastra si pentru devotamentul pe care orice mama,de fapt, ar trebui sa-l aiba ! Din pacate nu toate mamele il au...
M-ati facut sa ma rusinez si sa ma simt vinovata pt ca uneori mi se pare ca ma coplesesc diverse mici probleme pe care le am cu fetita mea...
Sunteti niste invingatoare si sunt convinsa ca veti face din copii vostri niste oameni minunati ! Pup copilasii si va ofer din toata inima cate o :floare:

#46 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 05 July 2010 - 09:08 PM

Vezi postareaDaniella, la 04 July 2010 - 06:31 PM, a spus:

Anavlis, ma bucur mult ca pana in prezent totul evolueaza bine si stiu ca esti puternica si Dara o fetita minunata. Iti doresc sa mearga toate ca unse in continuare, mai bine decat te visezi!


:) o sa vezi ca o sa fie bien si pt tine, imediat vine sapt 40 si nasti:)
iti tin pumnii si multumim:)

Vezi postareamona, la 05 July 2010 - 01:30 AM, a spus:

Jos palaria in fata voastra,fetelor !
Va admir pentru taria voastra si pentru devotamentul pe care orice mama,de fapt, ar trebui sa-l aiba ! Din pacate nu toate mamele il au...
M-ati facut sa ma rusinez si sa ma simt vinovata pt ca uneori mi se pare ca ma coplesesc diverse mici probleme pe care le am cu fetita mea...
Sunteti niste invingatoare si sunt convinsa ca veti face din copii vostri niste oameni minunati ! Pup copilasii si va ofer din toata inima cate o :occasion14:


o tu fata, nu e chiar asa, si eu am zile cand nu cred ca sunt o mama buna din cauza ca-mi pierd rabdarea prea repede
eu zic Multumesc Celui de Sus pt Dara ca e o fetita puternica si pt al meu ca e cred., cel mai rabdator om pe pamantul asta:)

:D si stai linistita ca esti puternica:) Eu zic ca toate mamele sunt puternice, asa suntem lasate:)
multumim si pupici inapoi

#47 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 July 2010 - 08:24 PM

No ca a venit si vremea piure-urilor de morcovi, mere, pere, prune, mazare samd.

Pe week-end am inceput sa-i dam Darei piure de morcovi. Nu e foarte gros, e Stage 1 food pt bebei intre 4 si 6 luni. Ea are 5 luni si ar fi trebuit sa inceapa deja si piureurile.

Dupa o speriatura buna si dupa ce am discutat cu Cleft Palate Team iarasi, am invatat si cum trebuie sa o hranim.

Dara mereu vrea sa manance repede, daca nu-i dai se pune pe un urlat de te stiu toti vecinii. Cum piureurile nu sunt asa apoase i s-a umplut gurita si nu mai putea inghiti ca lumea si s-a panicat cand a vazut ca i-a intrat si pe nas si nu mai poate respira. I-am dat lapte sa-si spele gurita si sa inghita si am sunat la Team sa ne zica ce sa facem. Sincera sa fiu m-am speriat ca nu va putea manca mancare solida pana la operatia de palat.

Din ce am observat si noi si din ce am discutat si cu Echipa respectiva, ma rog, cu asistenta coordonatoare, am ajuns la concluzia ca trebuie hranita in felul urmator.

2-3 lingurite de piure, lasata sa suga din biberon laptic putin, apoi alte 2-3 ligurite de piure, iar lasata sa suga, in felul asta poate inghiti tot piureul si i se spala si gurita pentru linguritele de piure urmatoare. De asemenea, am fost sfatuiti sa incercam sa-i bagam lingurita in gura nu perpendicular si direct pe limba, deoarece ea ridica cu limba piureul spre palat si inevitabil intra in orificile nasale. Ci, sa incercam sa bagam lingurita orientata spre coltul gurii ca piureul sa mearga mai mult spre maselute, unde ea il poate impinge cu limba spre gat.

Pana acum a mers si papa bine. Vom vedea cand vom trece la Stage 2 daca ramane problema sau daca deja e obisnuita si nu va mai exista probleme:)

A...sfat, e bine de avut om care sa stea in fata ei cu un cearceaf, cand o apuca stranutatul iese si pe gura si pe nasuc:)
Dar e o dulce, se uita apoi asa surprinsa la tine..hihihihi

#48 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 08:50 PM

Sunt sigura ca se va obisnui repede cu mincatul pireurilor :) si nu vor fi probleme

#49 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 July 2010 - 08:54 PM

Vezi postareaanavlis, la 08 July 2010 - 08:24 PM, a spus:

No ca a venit si vremea piure-urilor de morcovi, mere, pere, prune, mazare samd.
A...sfat, e bine de avut om care sa stea in fata ei cu un cearceaf, cand o apuca stranutatul iese si pe gura si pe nasuc:)
Dar e o dulce, se uita apoi asa surprinsa la tine..hihihihi


Tuuuuuuu, fa niste poze cu cearsafu' si adu-l aici, ca altfel nu te credem! :)
Smotocim falcutele!!! :)

#50 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 09:50 PM

Eu tind sa cred ca nu a avut cearsaf si de aia se uita dara mirata, nu intelegea cum de mami e pictata asa deodata :)

#51 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 08 July 2010 - 09:58 PM

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 09:50 PM, a spus:

Eu tind sa cred ca nu a avut cearsaf si de aia se uita dara mirata, nu intelegea cum de mami e pictata asa deodata :headbang:


Posibil. Iaca la asta nu m-am gandit! :toothy9;

#52 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 08 July 2010 - 10:55 PM

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 08:50 PM, a spus:

Sunt sigura ca se va obisnui repede cu mincatul pireurilor :headbang: si nu vor fi probleme


sper, ca s-a speriat tare. in seara respectiva nu a vrut sa doarma in patut deloc. Se tot foia pana am luat-o la noi in pat, apoi a adormit bustean:)


Vezi postareaFoxyy, la 08 July 2010 - 08:54 PM, a spus:

Vezi postareaanavlis, la 08 July 2010 - 08:24 PM, a spus:

No ca a venit si vremea piure-urilor de morcovi, mere, pere, prune, mazare samd.
A...sfat, e bine de avut om care sa stea in fata ei cu un cearceaf, cand o apuca stranutatul iese si pe gura si pe nasuc:)
Dar e o dulce, se uita apoi asa surprinsa la tine..hihihihi


Tuuuuuuu, fa niste poze cu cearsafu' si adu-l aici, ca altfel nu te credem! :floare:
Smotocim falcutele!!! :toothy9;


tu, sa stii ca trag poze la cearceaf data viitoare:)
pupam si noi back

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 09:50 PM, a spus:

Eu tind sa cred ca nu a avut cearsaf si de aia se uita dara mirata, nu intelegea cum de mami e pictata asa deodata :floare:


LOL...apai era si pe mine si pe ea, ca pana a ajuns tac-su cu cearceafu deja era prea tarziu:)

#53 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 12 July 2010 - 10:15 AM

Vezi postareaanavlis, la 08 July 2010 - 10:55 PM, a spus:

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 08:50 PM, a spus:

Sunt sigura ca se va obisnui repede cu mincatul pireurilor :rolleyes: si nu vor fi probleme


sper, ca s-a speriat tare. in seara respectiva nu a vrut sa doarma in patut deloc. Se tot foia pana am luat-o la noi in pat, apoi a adormit bustean:)


Vezi postareaFoxyy, la 08 July 2010 - 08:54 PM, a spus:

Vezi postareaanavlis, la 08 July 2010 - 08:24 PM, a spus:

No ca a venit si vremea piure-urilor de morcovi, mere, pere, prune, mazare samd.
A...sfat, e bine de avut om care sa stea in fata ei cu un cearceaf, cand o apuca stranutatul iese si pe gura si pe nasuc:)
Dar e o dulce, se uita apoi asa surprinsa la tine..hihihihi


Tuuuuuuu, fa niste poze cu cearsafu' si adu-l aici, ca altfel nu te credem! ;)
Smotocim falcutele!!! :D


tu, sa stii ca trag poze la cearceaf data viitoare:)
pupam si noi back

Vezi postareasissi, la 08 July 2010 - 09:50 PM, a spus:

Eu tind sa cred ca nu a avut cearsaf si de aia se uita dara mirata, nu intelegea cum de mami e pictata asa deodata ;)


LOL...apai era si pe mine si pe ea, ca pana a ajuns tac-su cu cearceafu deja era prea tarziu:)

Vad ca ati evoluat mult de cand nu am mai intrat.
Sunt asa de bucuroasa ca ati inceput cu piureurile si implicit cu mancarea ceva mai solida. Imi pare rau ca eu am trecut acum mai bine de 8 ani prin asa ceva si am mai uitat din episoadele astea, ar fi trebuit sa iti spun de stranuturi.
Din episodul cu diversificarea la noi cel mai mult am retinut ca trebuie multa rabdare si in nici un caz renuntat. Laptele in timpul mesei dupa fiecare 2-3 lingurite cu mancare la noi a fost mult timp. Chiar si dupa operatia de palat. Am intampinat multe greutati la conopida si brocoli, pentru ca sunt ceva aspre chiar si dupa ce le fierbi si le pasezi, dar cred ca le amestecam cu putin piure de cartofi sau morcovi si incetul cu incetul am reusit. Cel mai important e sa manance asa cum trebuie, iar daca ii si place mancare :blackeye:
Draga Anavlis partea care m-a marcat cel mai mult a fost prima raceala a lui Edi si acum pentru ca nu stiu cum e la voi as vrea sa iti spun ca sa nu te sperii. Pentru ca ei si asa respira mai greu si altfel decat ceilalti micuti, la prima raceala se sperie atat de rau, bineinteles la asta contribuie si starea noastra. Edi a racit la 6 luni, de altfel in cazul lor racelile , mai ales gen laringite sunt ceva normal. E bine ca ai echipa care te ajuta si te indruma si sunt convinsa ca vor sti sa actioneze. Atunci cand am ajuns cu Edi la spital mi-au spus ca sigur i-am dat carnita cu os si s-a inecat (eu tocmai incepusem sa-i dau piept de pui, bineinteles ca dezosat si pasat bine), dar ce sa-i faci cum stau lucrurile pe la noi....... In momentul ala primul lucru care au vrut sa-l faca a fost sa-i faca traheotomie. Am refuzat categoric interventia si mi-au spus ca daca imi rezista pana a doua zi ii vor face laringoscopie, ceea ce s-a intamplat si s-a constat ca era doar laringita. Ti-am povestit astea ca sa nu te panichezi in caz de ii se intampla si ingerasului tau. E drept ca eu dupa toate astea nu mai pot sa iau ca o joaca viata, iar daca poate si in viitor iti voi mai spune lucruri ce ar putea urma, nu sunt pentru a te speria ci din contra pentru a te pregati. Eu sper sa nu treceti prin asa ceva, dar in caz de, sa nu te sperii pentru ca dupa un tratament corespunzator totul va fi bine, iar voi chiar sunteti indrumati de o echipa profesionista.
Asa cum am mai spus, pe langa problemele la gurita Edi mai are si altele, iar acum tocmai ne pregatim de o noua interventie. Nu stiu cand reusesc sa mai intru, pentru ca la noi in spital nu cred ca voi avea timp, dar sper cand intru sa vad ca tot asa bine mergeti.

Va pup si va imbratisez ;)

#54 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 12 July 2010 - 05:15 PM

[quote name='Pisicasor' date='12 July 2010 - 04:15 AM' Asa cum am mai spus, pe langa problemele la gurita Edi mai are si altele, iar acum tocmai ne pregatim de o noua interventie. Nu stiu cand reusesc sa mai intru, pentru ca la noi in spital nu cred ca voi avea timp, dar sper cand intru sa vad ca tot asa bine mergeti.

Va pup si va imbratisez :hug:
[/quote]

draga mea, va pupam si noi si va tinem pumnii pt interventie. Sa mai intri dupa ce terminati cu spitalul. Sunt convinsa ca totul va fi bine. Edi e un copil puternic. Se zice ca Doamne Doamne nu da niciodata mai mult decat poti duce. Eu cred ca ei sunt asa puternici pentru ca Doamne Doamne vecheaza asupra lor sa fie puternici sa poata trece peste tot. Va dorim sanatate multa multa :pupic:

multumesc din suflet ca scrii, ajuta mult, chiar daca sunt si parti mai neplacute, cel putin ma pun in tema si ma pregatesc.


Apai cu teama sa stii ca week-endul asta am avut un episod care ne-a speriat rau de tot. A trebuit sa chemam ambulanta. Au venit degeaba, slava Domnului, insa sperietura a fost cumplita.

Dara mananca, piureul de morcovi si mazare ok, insa fructele nu-i plac. Am incercat sa-i dam piure de pere si a facut urat. Sambata, crezand ca nu-i plac perele i-am dat piuere de mere. Am impresia ca nu-i place gustul ca e acrisor si refuza sa inghita. Tinea in gura si incerca sa vomite tot si nu putea. S-a speriat cand a vazut canu poate respira, noi ne-am speriat si mai tare cand ne-am dat seama ca nu poate scuipa si nici nu stie sa scoata mancarea din gurita si am sunat salvarea. Intre timp i-am scos totul cu pompita din gurita si usor usor si-a revenit. Urla de teama, de frica, intelegea ca nu poate respira si ii era teama. Am observat ca atunci cand stranuta piure se sperie tare ca nu mai poate respira. E cumplit de greu ca nu stiu cum sa-i explica ce trebuie sa faca si imi rupe sufletul bucati cand o vad ce speriata e.

A prins teama de piureuri de fructe si de abia abia le papa cu apa si lingurita dupa lingurita cu apa.

Salvarea a venit dupa vreo 3 minute de mie mi s-au parut o vesnicie. Cand au venit Dara zambea si radea. Ii trecuse frica. Au controlat-o sa vada daca a inspirat ceva in plamani si mi-au zis ca e bine si ca am actionat bine scotand totul cu pompita. Cand am auzit ca e bine, nush...parca momentul ala in care am putut respira usurata m-a rupt. A fost momentul in care am izbucnit in plans fara sa ma pot abtine. Mi-au luat-o din brate ca tremuram toata si plangeam in hohote.

Putin momente in viata mea m-au adus intr-un moment de asta unde "I am breaking up in tears".

Slava Doamnului ca totul a trecut si ca e bine. Mi-e teama acum de fiecare data cand tb sa manance. Ma rog ca lunile astea pana in noiembrie sa treaca mai repede. Sper ca dupa ce palatul e reparat sa ii fie mai usor.

Ce am invatat din toata povestea asta?
Lingurita de piure...apa....daca nu-i place un fruct nu tb fortat ca nu o sa inghita, incepe sa planga in disperare si e si mai nasol. Rabdare multa sa pape usor, mereu avuta pompita langa tine si in caz de ceva scos totul cu pompita si batuta pe spate sa o fortezi sa tuseasca totul.

Ma rog Celui de Sus sa nu se mai intample, nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte.

#55 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 12 July 2010 - 06:44 PM

Pisicasor, multa multa sanatate si recuperare rapida puiutului tau :pupic:
Anavlis bine ca ai fost tare si ai stiut cum sa o ajuti sa ii scoti mincarea cu pompita :hug: Nu stiu daca e valibil si in cazul vostru, dar mie pediatru mi-a spus , cind incep cu diversificarea si copiul nu vrea un fruct ,leguma, sa nu insist ci sa las sa treaca citeva zile o saptamina si apoi sa incerc iar si tot asa.
Multa rabdare si succes cu diversificarea.

#56 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 12 July 2010 - 08:57 PM

Vezi postareasissi, la 12 July 2010 - 06:44 PM, a spus:

Pisicasor, multa multa sanatate si recuperare rapida puiutului tau :pupic:
Anavlis bine ca ai fost tare si ai stiut cum sa o ajuti sa ii scoti mincarea cu pompita :hug: Nu stiu daca e valibil si in cazul vostru, dar mie pediatru mi-a spus , cind incep cu diversificarea si copiul nu vrea un fruct ,leguma, sa nu insist ci sa las sa treaca citeva zile o saptamina si apoi sa incerc iar si tot asa.
Multa rabdare si succes cu diversificarea.


multumesc de sfat draga mea
sa stii ca asa am hotarat si eu, daca nu vrea sa manance o las in pace si mai tarziu incerc iarasi. Iar daca nu va manca anume fructe sau legume asta e, nu o fi un capat de lume.

:P multam

#57 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2010 - 04:36 PM

Pisicasor si Anavlis, sunt muta de admiratie si cu ochii umezi. Sunteti cele mai grozave mamici :D :D
Sa dea Doamne Doamne ca prin orice incercare noua sau veche ati mai trece sa va dea gandul bun intotdeauna.
Sa fiti mereu la fel de tari pentru puiutii vostri. :D
Bine ca v-ati gasit si va mai puteti ajuta una pe alta cu o atentionare din cate o experienta.
:D

Pisicasor interventie reusita si recuperare rapida si usoara!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#58 Useril este offline   anavlis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-November 09

Postat 13 July 2010 - 06:29 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2010 - 04:36 PM, a spus:

Pisicasor si Anavlis, sunt muta de admiratie si cu ochii umezi. Sunteti cele mai grozave mamici :D :D
Sa dea Doamne Doamne ca prin orice incercare noua sau veche ati mai trece sa va dea gandul bun intotdeauna.
Sa fiti mereu la fel de tari pentru puiutii vostri. :D
Bine ca v-ati gasit si va mai puteti ajuta una pe alta cu o atentionare din cate o experienta.
:D

Pisicasor interventie reusita si recuperare rapida si usoara!


:D multumim

de abia astept sa ne povestesti cand o sa ai galusca ta in brate:)

#59 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 July 2010 - 06:42 PM

Inca o etapa din lungul nostru drum.
Ne-am intors acasa fara sa rezolvam nimic. Trebuia sa ne internam pentru operatie ieri, dar pentru ca a fost prea aglomerat si sunt prea multe operatii Dna doctor a hotarat ca mai bine mergem cand e liber si are mai mult timp de stat , Edi avand nevoie de cel putin 2 ore de interventii.
Stii ce am mai invatat in toti anii astia draga Anavlis? Ca nu termenii, datele, trebuie respectate ci si sistemul imunitar al puilor nostri, nivelul lui de rezistenta. Dupa ultima interventie la care a fost supus Edi si dupa reactia care a avut-o din cauza anesteziei am realizat ca nu voi accepta o alta interventie pana nu e deplin pregatit. Sincer nici acum nu cred ca era suficient pregatit, in ultima saptamana a facut de 2 ori alergie la miere de albine, alergie pe care nu a mai facut-o pana acum. De asta nici nu am insistat acum prea mult cu interventia.

In legatura cu ce mi-ai spus despre episodul care v-a pus pe jar, cum ca nu-i place ingerasului gustul de acrisor. Nici lui Edi nu i-a placut absolut deloc, iar cat a fost mic, pana pe la 1 an nu prea l-am presat cu fructe, era suficient ca manca banana, pere si piureurile de legume. El n-a acceptat nici pana acum sucul de portocale. Cand era mic plangea mereu cand ma postam in fata lui cu suc de portocale. Ma bucur ca ati fost tari si pe pozitii in momentul acela, si dupa cum se stie cele mai de folos in astfel de momente sunt bataile usoare pe spate. Si Edi si-a luat cateva. Mai greu e pana va obisnuiti cu totii. Eu pe la 1 an l-am lasat pe Edi la parintii mei pentru doua saptamani si manca fara probleme, ba maica-mea atunci a avut un accident si pana am venit eu a stat cu o prietena, iar totul a fost in regula.
Ti-am spus asta ca sa vezi ca usor lucrurile vor ajunge pe fagasul normal si veti putea manca tot ce-i bun si sanatos.
Azi chiar am petrecut destul de mult timp in spital si am mai luat legatura cu inca 2 mamici cu aceleasi probleme, venite tocmai pentru operatia de palat. Au tinut asa mult sa-l vada pe Edi , cum vorbeste, cum i s-a dezvoltat dantura , tocmai ca sa-si faca o idee cum ar putea evolua si cazul lor.
Inca o data sustin ideea ca fiecare caz isi are particularitatea lui si nu cred ca toti vor merge in aceeasi directie.

Va pup si astept noi vesti de la voi =)) :)

#60 Useril este offline   Pisicasor 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 05-June 10
  • LocationBucuresti

Postat 15 July 2010 - 06:56 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2010 - 04:36 PM, a spus:

Pisicasor si Anavlis, sunt muta de admiratie si cu ochii umezi. Sunteti cele mai grozave mamici =)) :)
Sa dea Doamne Doamne ca prin orice incercare noua sau veche ati mai trece sa va dea gandul bun intotdeauna.
Sa fiti mereu la fel de tari pentru puiutii vostri. :P
Bine ca v-ati gasit si va mai puteti ajuta una pe alta cu o atentionare din cate o experienta.
:D

Pisicasor interventie reusita si recuperare rapida si usoara!

Iti multumesc din suflet pentru gandurile bune , dar se pare ca acum ne aruncam emotiile in mare si le adunam la toamna. Sa speram ca atunci va fi cu succes.
Te pupam si sa auzim numai vesti bune de la tine :P


Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi