Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#61 Useril este offline   Ursuleatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 04 December 2009 - 12:47 PM

Dark, nu a fost cu intentie. Chiar mi-am dat seama pe urma ca am uitat sa mentionez ceva ca sa vezi ca nu era intentionat postul meu ca o critica la adresa ta. In povestea mea era vorba de 2 romani, adica si mama si tata romani care nu-si invatasera copilul. La tine e alta treaba. :occasion14:

#62 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 01:38 PM

Si eu m-am "impiedicat" de romani peste tot pe unde-am mers, da' am evitat intotdeauna sa ma baf in vorba cu ei. C-am facut bine ori ba, n-am idee! Da' decat sa am surprize neplacute, am preferat sa ma prefac a nu auzi / nu intelege.
Intamplari adevarate: In Praga, jupanu' era cu inca 2 colegi in metrou, seara, dupa scarbiciu. El sedea mai intr-o parte, ca era cam obosit si fara chef de discutii, in timp ce ceilalti doi se adancisera intr-o discutie mai aprinsa. Bon. La un moment dat, i se pare jupanului ca un individ din tren se uita cam ciudat la amicii cei vorbareti... Dupa ce coboara toti din metrou (inclusiv mecla suspecta), omu' meu merge nitel mai in spatele vorbaretilor, ca sa vada daca o avut dreptate ori ba. Si, la un moment dat, il vede pe fata-colorata ca se apropie cam tare de unul din colegi, moment in care jupanu' se apropie de el si-i zice bland: "salut!" - va dati seama ca ala era sa faca infarct!!! A bolmojit ceva de genu: "si tu esti roman?", dupa care a dat-o cotita pe prima ulita si s-a facut nevazut....
In Hamburg, Paris si Munchen am auzit vorbindu-se in romana cat nici nu credeam!! In metroul parizian, mai mereu dadeam de compatrioti, in Munchen nu exista data cand mergeam la supermarket sa nu dam peste romani.... Ne-am imprastiat peste tot!!!!
Unde n-am auzit vorbindu-se in romaneste (e drept ca acolo eram doar in vizita!!!) - Marsilia si Monte Carlo.

#63 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,070
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 December 2009 - 01:59 PM

foxyy a spus:

Unde n-am auzit vorbindu-se in romaneste - Monte Carlo.

eu da

#64 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 04 December 2009 - 02:11 PM

Adriana a spus:

foxyy a spus:

Unde n-am auzit vorbindu-se in romaneste - Monte Carlo.

eu da


Sunt sigura ca-i plin de romani acolo, numa' ca nu m-am intersectat eu cu ei! De fapt, pe unde n-or fi romani??? :P

#65 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 04 December 2009 - 02:15 PM

Ursuleatza a spus:

Dark, nu a fost cu intentie. Chiar mi-am dat seama pe urma ca am uitat sa mentionez ceva ca sa vezi ca nu era intentionat postul meu ca o critica la adresa ta. In povestea mea era vorba de 2 romani, adica si mama si tata romani care nu-si invatasera copilul. La tine e alta treaba. :P



nici macar nu m-am gandit ca ar fi ceva la adresa mea, cu sau fara intentie.
eu vb romaneste, ele pricep dar nu vb. vom vedea mai incolo cum va fi :P

#66 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 04 December 2009 - 02:29 PM

foxyy a spus:

Unde n-am auzit vorbindu-se in romaneste (e drept ca acolo eram doar in vizita!!!) - Marsilia si Monte Carlo.


eu n-am auzit vorbindu-se romana in St tropez, insa multe din masinile mai dichisite aveau numere romanesti. Ah, da, si in Monaco!
raluca elena

#67 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 06 December 2009 - 12:23 AM

Un fost coleg de facultate de-al sotului are un baiat de vreo 10 ani, nascut aici. I-am intilnit intr-o zi si l-am intrebat ceva pe junior, in romaneste desigur. Atunci am fost atentionata ca nu vorbeste romaneste pentru ca 'nu am considerat necesar sa invete limba romana'.
Eu il intreb 'dar voi in ce limba vorbiti acasa?' la care el zice 'engleza'.
Amindoi parintii fiind romani. Deci... se poarta.

Dupa parerea mea nu este absolut nici un act de lauda sa nu iti inveti copiii romaneste, mai ales cind parintii sint romani. In primul rind ca este bine pentru copiii sa fie expusi limbilor straine de mici. Cu cit mai multe cu atit mai bine. Da, le este mai greu, dar pe de alta parte altfel de conexiuni incepe creierul lor sa faca. Si al meu prefera sa vorbeasca engleza, dar nu il incurajez; continui sa ii vorbesc romaneste, sa ii explic sensul cuvintelor si am creat un joc 'Cum se spune in romaneste?'. Este foarte fericit cind stie corespondentul.
Ii mai spun si cuvinte in franceza, se uita la filmele cu Dora si Diego si asa aude cuvinte in spaniola, si mai urmarea un show cu o fetita chinezoaica, asa ca stie sa spuna 'Ni Hao' - chiar asa l-a si salutat pe un medic chinez.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#68 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 06 December 2009 - 12:43 AM

Acuma ca ati tot vorbit de invatarea limbii romane, mi-a venit si mie in minte un caz pe care-l am in "familie". Sotul meu are o verisoara plecata in Italia, la Padova, de vreo 15 ani. Am trecut pe la ea acum 1 an jumate cand am fost in Italia. Ea vorbeste perfect romaneste, dar baiatul ei care are 17 ani si care e acolo de cand era micut, refuza sa vorbeasca romaneste! Intelege tot, dar refuza sa iti raspunda in romaneste. Mi s-a parut ceva foarte ciudat. Ea se roaga de baiat sa vorbeasca si romaneste, dar pur si simplu nu vrea, ea spune ca e o chestie de vointa pe care baiatul si-a impus-o...probabil sub presiunea acelei "imagini" pe care unii romani si-au facut-o in Italia. :floare:
Take a walk on the wild side...

artizan

#69 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 04:06 AM

KikenHana a spus:

Acuma ca ati tot vorbit de invatarea limbii romane, mi-a venit si mie in minte un caz pe care-l am in "familie". Sotul meu are o verisoara plecata in Italia, la Padova, de vreo 15 ani. Am trecut pe la ea acum 1 an jumate cand am fost in Italia. Ea vorbeste perfect romaneste, dar baiatul ei care are 17 ani si care e acolo de cand era micut, refuza sa vorbeasca romaneste! Intelege tot, dar refuza sa iti raspunda in romaneste. Mi s-a parut ceva foarte ciudat. Ea se roaga de baiat sa vorbeasca si romaneste, dar pur si simplu nu vrea, ea spune ca e o chestie de vointa pe care baiatul si-a impus-o...probabil sub presiunea acelei "imagini" pe care unii romani si-au facut-o in Italia. :floare:


creca ai mare dreptate! io oricum o sa-l invat, pen' ca acasa parlim rumuneste. si mai e ceva: cind o sa fie mai mare, am posibilitatea sa-i trag un perdaf in fata pretenilor lui fara ca aia sa se prinda ca matur cu el pe jos :mrgreen:. sper sa aprecieze chestia asta!
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#70 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 04:14 AM

da' sa continuam povestea cu ambasada ... ieri iar am fost p-acolo (din motive evidente). ar trebui sa vedetz cum arata ambasada din sgp in zi de votare. e un fel de ... picnic. copiii se joaca cum pot (in 2 sau 4 labe, in functie de virsta), lumea sta trintita pe unde se poate... ambasada e intr-o casa oarecare vizavi de gradina botanica. numai steagu' romanesc si o placutza cam ruginita dau de inteles ca ceva mai special e-n casa aia. cabina de vot e birou' secretarei. nimeni nu s-a deranjat sa inchida usa ca sa puna stampila. ar fi si ... inutil. nobody cares, cam toata lumea stie cine cu cine voteaza, si oricum n-o sa iasa fro paruiala. 100 si ceva de oameni ... poate odata o sa va povestesc cite ceva despre ei.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#71 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 07 December 2009 - 06:04 AM

Cassia a spus:

.... Atunci am fost atentionata ca nu vorbeste romaneste pentru ca 'nu am considerat necesar sa invete limba romana'.
Eu il intreb 'dar voi in ce limba vorbiti acasa?' la care el zice 'engleza'.
Amindoi parintii fiind romani. Deci... se poarta.

este adevărat, unii Romani sînt putin ciudaţi... eu nu am înţeles niciodată de ce unii nu învaţă pe cei mici romaneşte..
Sora unui prieten de-al meu este măritată cu un băiat din Israel (ea este romîncă dar nu evereică)... El a învăţat romaneşte şi ea hebrew dar vorbesc între ei în hebrew şi cu copii în engleză... Au doi copii, mari acum, nici unul dintre ei nu vorbeşte romaneşte SAU hebrew, numai engleza... ea mi-a spus la fel, că 'nu consideră necesar pt.copii să vobească altă limbă în afară de engleză'!... Am vrut s-o întreb ce părere are cînd bunica vine în vizită şi nu poate să vorbească cu nepoţii, dar mi-a fost jenă....
Pe de altă parte, ştiu o familie, romîni unguri din Sibiu, nişte oameni aşa de plăcuţi cum rar întilneşti.. au o fetiţă de vreo 6-7 ani, vorbeşte romaneşte, ungureşte şi engleză. Ce este uimitor, dacă i-se vorbeşte intr-o anumită limbă răspunde inapoi în aceiaşi limbă... nici nu cred că ea realizează...
Într-adevăr, anumite cuvinte sau expresii par ar mai uşor de folosit în engleză, dar să nu înveţi copiii deloc cred că este o mare prostie... Nevastă-mea este tot romîncă, între noi le cam amestecăm (lol, în Romania n-am prea învăţat cum se numesc anumite mirodenii aşa că multe le ştiu numai în engleză şi Google ce sînt) dar mi s-ar părea nefiresc să vorbim NUMAI în engleză...
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#72 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 07 December 2009 - 06:36 AM

vaxile a spus:

creca ai mare dreptate! io oricum o sa-l invat, pen' ca acasa parlim rumuneste. si mai e ceva: cind o sa fie mai mare, am posibilitatea sa-i trag un perdaf in fata pretenilor lui fara ca aia sa se prinda ca matur cu el pe jos :mrgreen:. sper sa aprecieze chestia asta!


Exact! eu deja il apostrofez in magazine ca daca face isterii ii trag vreo doua de ii sar toate celea; cu zimbetul pe buze desigur.
Si cind il iau de la daycare aceeasi poveste; ii vorbesc romaneste mai ales cind este 'de rau' :floare: in engleza este mai sensibil sa ii faci observatie pentru ca lumea zice ca il harasezi si una-doua cheama social services.

Felicitari pentru efortul de a merge la votare. Pina la urma cine a cistigat? Basescu?
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#73 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 07:30 AM

io sunt convins ca la copii invatarea unei limbi straine face bine la intelect. asa ca p-ai mei ii pun sa invete tuate limbile locale.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#74 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 07:34 AM

Cassia a spus:

vaxile a spus:

creca ai mare dreptate! io oricum o sa-l invat, pen' ca acasa parlim rumuneste. si mai e ceva: cind o sa fie mai mare, am posibilitatea sa-i trag un perdaf in fata pretenilor lui fara ca aia sa se prinda ca matur cu el pe jos :mrgreen:. sper sa aprecieze chestia asta!


Exact! eu deja il apostrofez in magazine ca daca face isterii ii trag vreo doua de ii sar toate celea; cu zimbetul pe buze desigur.
Si cind il iau de la daycare aceeasi poveste; ii vorbesc romaneste mai ales cind este 'de rau' :floare: in engleza este mai sensibil sa ii faci observatie pentru ca lumea zice ca il harasezi si una-doua cheama social services.

Felicitari pentru efortul de a merge la votare. Pina la urma cine a cistigat? Basescu?


aj vrea io, da' nu cred ... primele rezultate (partiale) oficiale o sa fie intr-o juma' de ora. povestea e cam asa: in tara numaru' de voturi ii cam 50/50. fiecare se da cistigator, cu o marja de 0.5%. dar asta FARA voturile din strainatate. care traditional nu merg la pedesereu (aminteste-tz episodu' 2004). dar sincer nu stiu. de data asta in ro a fost ca-n italia lu' berlusconi: media controlata 100% de pedesereu. ajunsesem sa citesc gazeta sporturilor pentru comentarii politice serioase.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#75 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 December 2009 - 09:09 AM

Am mai zis ca fiimea vorbeste romaneste, ceea ce mi se pare mai mult decat normal, ca sa poata comunica cu bunicii etc.
In plus orice limba vorbita are anumite avantaje. Cand era in cursul mediu, eu am insistat sa faca sectia latina ( mi se pare
ca e bine sa faci 3 ani de latina din x motive, pe care n-o sa le insir acum ) . in ultimul an avea o profa de latina cam "habotnica" , credea ca vor deveni toti latinisti si-i innebunea cu declinari etc. Partea amuzanta e ca ca la lucrari se aseza in fata bancii fiimei...caci zicea ea (profa) ca i se pare ciudat sa scrie asa cursiv, si sa traduca fara sa-si chinuie cerebelul prea mult, iar fiimea se distra grozav, si-mi zicea ca datorita romanei si italienei ( pe care le practica) ii venea foarte usor sa traduca din latina in franceza :floare:.
Si de multe ori , ea imi zice repede ceva in Ro, ca sa nu inteleaga ceilalti .

#76 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 07 December 2009 - 09:21 AM

vaxile a spus:

Cassia a spus:

vaxile a spus:

creca ai mare dreptate! io oricum o sa-l invat, pen' ca acasa parlim rumuneste. si mai e ceva: cind o sa fie mai mare, am posibilitatea sa-i trag un perdaf in fata pretenilor lui fara ca aia sa se prinda ca matur cu el pe jos :mrgreen:. sper sa aprecieze chestia asta!


Exact! eu deja il apostrofez in magazine ca daca face isterii ii trag vreo doua de ii sar toate celea; cu zimbetul pe buze desigur.
Si cind il iau de la daycare aceeasi poveste; ii vorbesc romaneste mai ales cind este 'de rau' :floare: in engleza este mai sensibil sa ii faci observatie pentru ca lumea zice ca il harasezi si una-doua cheama social services.

Felicitari pentru efortul de a merge la votare. Pina la urma cine a cistigat? Basescu?


aj vrea io, da' nu cred ... primele rezultate (partiale) oficiale o sa fie intr-o juma' de ora. povestea e cam asa: in tara numaru' de voturi ii cam 50/50. fiecare se da cistigator, cu o marja de 0.5%. dar asta FARA voturile din strainatate. care traditional nu merg la pedesereu (aminteste-tz episodu' 2004). dar sincer nu stiu. de data asta in ro a fost ca-n italia lu' berlusconi: media controlata 100% de pedesereu. ajunsesem sa citesc gazeta sporturilor pentru comentarii politice serioase.


Deci la noi scrie ca a cistigat Basescu. Un amic a fost pina in Seattle sa-l voteze (Vancouver NU are oficiu diplomatic romanesc; cele din Canada sunt la: Montreal ,Toronto, Ottawa. Interesant)
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#77 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 09:41 AM

cassia, stirea corecta este ca dupa numararea a 94.7% din sectiile de votare din tara si a fro 98% din strainatate, basexu are 50.43%. asta fara contestatii, ca deja amicii de la pedesere-penele-etc au zis ca au fost incidente, etc. peste o ora se anunta probabil rezultatele finale inaintea contestatiilor (sau doar cu o parte din contestatii solutionate). presa franceza l-a dat deja cistigator pe kiratu'. mai de dimineata, presa jermana zicea c-a cistigat prostanacu'. io creca o sa stim iezact abia peste fro doo zile.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#78 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 07 December 2009 - 10:45 AM

Aseara la inchiderea urnelor Geoana a multumit alegatorilor si s-a autointitulat presedinte. Exit Pollurile il dadeau cu 52%.
Basescu a spus si el in acelasi timp ca a cistigat, desi avea 48. Dar exit pollurile, ultimele introduse in calculator au fost pe la ora 7, cind electoratul lui Base a iesit in masa la votare, ca asa e trendul - dimineata voteaza mai mult cei din mediul rural, trecuti de prima tinerete si de obicei cu pesedeul, dupa masa se schimba trendul.
La 11 am cautat noile sondaje si erau 50.4 la 49.6 si inca s emai numara, ca nu era socotita disapora, care se stie ca face riie daca voteaza cu pesedeu', care diaspora aduce cca 1% din voturi. La primul tur de scrutin precentajul disaporei a fost mult mai mic, cam 60000, dar sondajele spuneu ieri ca pe la 5 ora Romaniei erau deja cca 100000 votanti.
Se pare ca strainatatea ne scoate iara din rahat!
BEC la 8am l-a dat cistigator pe Base. De sondaje nu vorbesc, ca nu stiu cine le-a comandat.
raluca elena

#79 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 10:59 AM

raluca elena a spus:

Aseara la inchiderea urnelor Geoana a multumit alegatorilor si s-a autointitulat presedinte. Exit Pollurile il dadeau cu 52%.
Basescu a spus si el in acelasi timp ca a cistigat, desi avea 48. Dar exit pollurile, ultimele introduse in calculator au fost pe la ora 7, cind electoratul lui Base a iesit in masa la votare, ca asa e trendul - dimineata voteaza mai mult cei din mediul rural, trecuti de prima tinerete si de obicei cu pesedeul, dupa masa se schimba trendul.
La 11 am cautat noile sondaje si erau 50.4 la 49.6 si inca s emai numara, ca nu era socotita disapora, care se stie ca face riie daca voteaza cu pesedeu', care diaspora aduce cca 1% din voturi. La primul tur de scrutin precentajul disaporei a fost mult mai mic, cam 60000, dar sondajele spuneu ieri ca pe la 5 ora Romaniei erau deja cca 100000 votanti.
Se pare ca strainatatea ne scoate iara din rahat!
BEC la 8am l-a dat cistigator pe Base. De sondaje nu vorbesc, ca nu stiu cine le-a comandat.

aproape 150000 de voturi din afara
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#80 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 11:05 AM

dupa numararea a 99.13% din voturi, kiratu' 50.37, prostanacu' restu'
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi