Forum Culinar: Terina de fructe (zmeura, afine, piersici, citrice...) - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Terina de fructe (zmeura, afine, piersici, citrice...) (cu mascarpone, Quark sau ricotta)

#81 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 11:39 AM

Vezi postareaMaya, la 13 July 2010 - 10:13 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 July 2010 - 07:16 PM, a spus:

Azi am comis-o cu toate fructele de padure. Am facut din ricotta si quark si cu agar.

Acum...ca o fi dim cauza ricottei sau din cauza agar-ului dar mi s-a parut crema nisipoasa asa la consistenta.

Sa vedem ce structura are maine.

Nisipoasa,nu e.Eu am combinat ricotta si Quark...si de la agar,în niciun caz nu are cum sa fie nisiposa...are textura de brînza fina :scratch:


Hm, o fi ca am tinut-o pe foc? In orice caz, asa a iesit la textura. Dar, a iesit. Poate apuc sa o so pozez.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#82 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 08:03 PM

Asadar, vin cu fro doo poze, oleac de close-up, sa va arata ce a iesit si de data asta. E de facut cadou adjunctului meu si cred ca se preteaza minunat reteta asta pentru un domn. Facuta la repezeala, am urmat reteta Mayei, respectiv 250 g ricotta, 250 quark si 100 ml Schlagrahm cu agar-agar. Am pus deaspupra fructe de padure: zmeura, mure, afine, coacaze si apoi din suc de zmeura jeleul. Asta l.am facut insa cu Tortenguß, ca sa fiu sigura ca iese. Din cate am gustat pe oici pe colo, a iesit ceva de vis. Sper sa ii placa.

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-12-127904406717.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-12-127904408254.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-12-127904411848.jpg
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-12-127904412943.jpg

Desteapta cum ma stiti...am incercat sa il mut pe un platou si aproape ca l-am rupt, E tare delicat. Moaaaaleee si diafan. Sper sa il pot transporta maine, nu am cutie de tort, o sa fie caldura mare...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#83 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2010 - 09:31 PM

Vezi postareastella, la 12 July 2010 - 11:03 PM, a spus:

Foxxule, nu stiu. eu am mixat-o cu ken, dar era proaspat facuta , si poate ca si asta a jucat un rol.
da no problemm, ca au halit-o aproape toata pretinii .


Inseamna ca asa va iesi si terina mea, cand o sa folosesc branzica ruseasca. Nu-i bai, macar stiu la ce sa ma astept!

#84 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2010 - 09:32 PM

Vezi postareasimonaro29, la 13 July 2010 - 10:01 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 09 July 2010 - 10:48 PM, a spus:

Cat despre pozele Mayei... eu propun sa facem un topic unde sa-i zicem cat de mult o uram pentru minunatiile ce le presteaza!!!!!!! Ca clienti or sa fie la topicu' ala! :D

Foxyy , esti d-a mea :huh:


Sa stii ca s-au mai abonat si altii la acel topic! De fapt, ideea nu-mi apartine... :D

#85 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2010 - 09:34 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 08:03 PM, a spus:

Asadar, vin cu fro doo poze, oleac de close-up, sa va arata ce a iesit si de data asta. E de facut cadou adjunctului meu si cred ca se preteaza minunat reteta asta pentru un domn. Facuta la repezeala, am urmat reteta Mayei, respectiv 250 g ricotta, 250 quark si 100 ml Schlagrahm cu agar-agar. Am pus deaspupra fructe de padure: zmeura, mure, afine, coacaze si apoi din suc de zmeura jeleul. Asta l.am facut insa cu Tortenguß, ca sa fiu sigura ca iese. Din cate am gustat pe oici pe colo, a iesit ceva de vis. Sper sa ii placa.
Desteapta cum ma stiti...am incercat sa il mut pe un platou si aproape ca l-am rupt, E tare delicat. Moaaaaleee si diafan. Sper sa il pot transporta maine, nu am cutie de tort, o sa fie caldura mare...



Cu caldura, sa ai mare grija!!! La caldura mare, se inmoaie aproape imediat. Scoti tava din frigider exact inainte sa iesi pe usa, ca altfel ajungi cu suc la destinatie!
N-as putea sa fiu io adjunct maine??? :D Ca arata cremenal terina ta!!! :huh:

#86 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 09:45 PM

Pai atunci nu o sa am incotro si tre sa o iau dimineata din loc. Merg juma de ora cu masina. Adjunctul e de regula primul in scoala si eu a doua...asa ca nu aam chef sa ne intalnim pana nu vine colega mea. Dar o sa tre' sa o duc in frigiderul de sus in biuro. Hm...vad eu cum fac.

Aaaa, daca vii sa ma ajuti cu muatul, poti sa o faci pe adjunctul :huh:)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#87 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2010 - 10:08 PM

Somebody stoppp meeeeeee!!!!

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127905009048.jpg

Am facut o minunatie din lamai si portocale. 3 lamai si-o portocale, fara samburi - le-am pus in pahar (feliute, feliute, fara coaja):

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127904978019.jpg

Le-am mixat si-am adaugat 300 g zahar (citricele au avut 450 g, deci o portie si jumatate). Tot aici am adaugat si pulpa de fructe ramasa de la sirop (dupa ce l-am strecurat):

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127904983167.jpg

In rest, procedeul si cantitatile obisnuite. Rezultatul?

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-1279049903.jpg

Detaliu cu straturile de citrice si branzica (am folosit 250 g mascarpone, 100 g branza dulce, 150 g iaurt si 400 g frisca)

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127904993578.jpg

O feliuta din ursulet:

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127905003456.jpg

Cu sos:

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127905009048.jpg

Si-o bucatica pentru pofticiosi:

Imagine atasata: monthly_07_2010/post-46-127905018267.jpg

Pentru amatorii de citrice, e o chestie nemaipomenita!!! Totusi, trebuia sa pun o idee mai putin zahar. Ma gandeam ca daca pun lamai, trebuie zahar mai mult, dar m-am inselat. N-are nica, data aviatoare voi sti sa remediez problema! :huh:

#88 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 13 July 2010 - 10:09 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 09:45 PM, a spus:

Pai atunci nu o sa am incotro si tre sa o iau dimineata din loc. Merg juma de ora cu masina. Adjunctul e de regula primul in scoala si eu a doua...asa ca nu aam chef sa ne intalnim pana nu vine colega mea. Dar o sa tre' sa o duc in frigiderul de sus in biuro. Hm...vad eu cum fac.

Aaaa, daca vii sa ma ajuti cu muatul, poti sa o faci pe adjunctul :D)



Cand ziceai ca tre' s-ajung la tine???? :huh:

#89 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2010 - 11:00 PM

Super super fain arata si asta cu citrice!! Eu o sa o fac iarna. Acum profit cat mai pot de frcutele de padure si capsuni. Ca rabarbarul l-am ratat...
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#90 Useril este offline   bbenyci 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 125
  • Inregistrat: 09-December 09
  • Locationarad

Postat 14 July 2010 - 09:56 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 11:00 PM, a spus:

Super super fain arata si asta cu citrice!! Eu o sa o fac iarna. Acum profit cat mai pot de frcutele de padure si capsuni. Ca rabarbarul l-am ratat...


Buna dragelor, m-ati omorat cu terinele voastre, toate sunt spectaculoase dar Maya cred ca tu ai reusit cel mai bine sa pui in valoare deliciul verii.
As avea o intrebare ce este praful agar? un fel de gelatina? si cu ce s-ar putea inlocui? eu nu am agar, si nici foi de gelatina, altfel de gelatina nu ar merge?
vreu sa fac aceste terine si vad ca toate folositi foi de gelatina, eu nu gaseszc asa ceva.
Va pup si va multumesc pentru retete.
Imagine postata

Arienne Sophie

Imagine postata
Nicole Anamaria

http://bbenyci.blogspot.com/

#91 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 14 July 2010 - 12:34 PM

Bbenici, poti folosi gelatina granule,agar-agar e gelatina vegetala.
Am facut si eu terina dupa reteta lui piscotel, a iesit :) poze n-am mai apucat ca am avut musfiri si n-am mai stat la facut poze, oricum voi recidiva si atunci o sa fac poze.
Terinele voastre arata :) :) :lol: :)

#92 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 July 2010 - 01:16 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2010 - 11:00 PM, a spus:

Super super fain arata si asta cu citrice!! Eu o sa o fac iarna. Acum profit cat mai pot de frcutele de padure si capsuni. Ca rabarbarul l-am ratat...


Eu sunt in faza de experimente, momentan. Incerc fel si fel de fructe, sa vad care-i cea mai cea terina!!! Si pana acum, n-am fost dezamagita! :lol:

#93 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 14 July 2010 - 01:31 PM

Ce-i destrabalarea asta pe aici? Lipseste omu' cateva zile si voi umpleti topicul cu terine, care mai de care!!! :lol: :) Apai sa stiti ca-mi place ideea, mie mi-o ramas inimioara la terina de citrice. Stiu ca nu-i chiar sezonu' dar arata foarte racoritoare si apetisanta! Foxyy sa va fie de bine! :)

#94 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 July 2010 - 01:34 PM

Vezi postarealaura_lala, la 14 July 2010 - 01:31 PM, a spus:

Ce-i destrabalarea asta pe aici? Lipseste omu' cateva zile si voi umpleti topicul cu terine, care mai de care!!! :lol: ;) Apai sa stiti ca-mi place ideea, mie mi-o ramas inimioara la terina de citrice. Stiu ca nu-i chiar sezonu' dar arata foarte racoritoare si apetisanta! Foxyy sa va fie de bine! :)



Pai aicea-i club de negri, nu stiai?? :D
Saru'mana! ;) si te-asteptam si pe tine cu poze si impresii! ;)

#95 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 July 2010 - 01:52 PM

Vin sa va dau raportul: nenea Ianche mai ca a dat in plans dimineata, cand am venit cu tortuletul la el. I-a picat fata.
Azi a fost zi mare in cancelarie, cca 80 profi in total. Doi ies la pensie si directoarea la fel. Noi astia tinerii de am facut stagiul aici plecam. Asa ca a fost organizata masa mare, m.am imbratisat si pupacit cu toti, mai ales cu al meu coleg preferat ...de vreo 5 ori ;)
Ei bine, desi fusese adus un tort Schwarzwald pentru ocazie, nenea Ianche a tinut neaparat sa vina cu trei farfurioare (pentru eu, colega si el) cu terina magnifica si a mai si tinut sa arate la toata lumea ca el nu mananca tort comandat eeeee, ci tort facut de Frau Toma dom'ne! A fost mega dragut, un om jos palaria.

Asadar am ajuns sa mananc din propriul tortulet azi si vreau sa va spun ca in varianta de mai sus, cu fructe de padure este absolut de-men-ti-al!!! Super super racoritor, aromat, perfect pentru o zi de vara si se potriveste de minune in sezon, zau!

Pisco so Foaxa, inca o data merci beaucoup! :lol:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#96 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 July 2010 - 01:58 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 July 2010 - 01:52 PM, a spus:

Vin sa va dau raportul: nenea Ianche mai ca a dat in plans dimineata, cand am venit cu tortuletul la el. I-a picat fata.
Azi a fost zi mare in cancelarie, cca 80 profi in total. Doi ies la pensie si directoarea la fel. Noi astia tinerii de am facut stagiul aici plecam. Asa ca a fost organizata masa mare, m.am imbratisat si pupacit cu toti, mai ales cu al meu coleg preferat ...de vreo 5 ori :lol:
Ei bine, desi fusese adus un tort Schwarzwald pentru ocazie, nenea Ianche a tinut neaparat sa vina cu trei farfurioare (pentru eu, colega si el) cu terina magnifica si a mai si tinut sa arate la toata lumea ca el nu mananca tort comandat eeeee, ci tort facut de Frau Toma dom'ne! A fost mega dragut, un om jos palaria.

Asadar am ajuns sa mananc din propriul tortulet azi si vreau sa va spun ca in varianta de mai sus, cu fructe de padure este absolut de-men-ti-al!!! Super super racoritor, aromat, perfect pentru o zi de vara si se potriveste de minune in sezon, zau!

Pisco so Foaxa, inca o data merci beaucoup! :)


Deci dadusi lumea cu roatele-n sus, ai??? Bun asa!
Cu fructe de padure inca n-am facut, da' nu e timpu' pierdut, nu? ;)

#97 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 July 2010 - 03:21 AM

Un desert comun aici la noi, facut cu fructe,gelatine, baza din biscuiti faramitati si frisca. E foarte comod pentru ca oricine le are in casa Il fac toate fetele tinere, e usor si secretul e laptele evaporat pe care-l folosim in loc de frisca.
De data asta am pus si mascarpone ca vroiam sa ma depasesc.
E ceva asemanator terinei tale, Foxyy si daca o recunosti ca ruda poate o primesti aici. :angryfire:

Am sfaramat cativa biscuiti ramasi in congelator de la Paste (?) si am adaugat nuci si 90 grame de unt topit, am amestecat bine si am pus ca baza intr-o forma detasabila. Am pus la congelator 10 minute,ca-s grabita eu.

Fructele de padure le-am presarat cu zahar sa lase suc pe care l-am folosit mai tarziu cu un plic de jeleu

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127932904423.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127932929311.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127932964302.jpg

Imagine postata

#98 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 July 2010 - 03:44 AM

1. strat: am pus 500 ml. de apa la fiert si am dizolvat un plic de gelatina de lichior de oua(asta m-a dus mintea) de 170 de grame. Intre timp am batut cu mixerul laptele evaporat Conserva o tinusem in prealabil in congelator un sfert de ora, ca sa se raceasca mult continutul si sa se bata bine, sa devina frisca.
Cnd gelatina s-a racorit, am pus-o peste "frisca" de lapte evaporat si ambele peste "blatul" de biscuti. Si cu toatele la congelator iar vreo zece minute (adica sa s einchege atat incat sa suporte stratul urmator de gelatina).

Aici e laptele evaporat inainte de bataie
In a doua poza, batut "frisca".
In a treia, impacate.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933028452.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933055681.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933092522.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933102154.jpg

Imagine postata

#99 Useril este offline   yandira 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 211
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 17 July 2010 - 03:59 AM

S-au inversat pozele de sus. Apoi am dizolvat gelatina de fistic in putin lapte fierbinte si am amestecat totul cu mascarpone. Am scos forma de la congelator si am pus acest strat peste celalalt.
Si iar la congelator 10 minute.
In sfarsit, sucul de fructe rece se amesteca cu jeleul-amidonul din plic, se pune la fiert si cand s-a ingrosat se amesteca cu fructele scurse. Si acest ultim strat se pune peste stratul cu fistic dupa ce se intareste la congelator.
Se crapa de noapte cand am terminat de vegheat straturile, deci poza e nocturna
Si asa e gata toata chestia, iar sectiunea maine, daca iese :-*

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933144825.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933161801.jpg
  • Imagine atasata: monthly_07_2010/post-253-127933186332.jpg

Imagine postata

#100 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 17 July 2010 - 01:44 PM

Yandira, abia astept sa vii cu sectiunea. Deja imi ploua in gura, numai din descrieri si din poze... :-*

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi