Forum Culinar: Ghid pt. tinere mamici....de Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid pt. tinere mamici....de Geany Doar din experienta proprie....

#21 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 12:11 PM

Intrucat acum topicul la indemnul Olgutei se numeste ''ghid''pt. tinerele mamici,e deja mai mult decat intentionasem eu,vreau sa deschid si aceasta mica fereastra:

''MAME INCONSTIENTE''

Deci fratilor toate sunt cazuri reale,cunosc personal persoanele...Scriu aici pt. viitoare mamici ce sa nu faceti,never ,ever asa ceva...
Alcoolul,tigara si cafeaua in timpul sarcinii si alaptat,e doar un sfat infim(poate trece in lapte sau la fat,dar corpul are,filtrul''lui care nu lasa sa treaca o cantitate infima)...

Dar dupa,deci vin baitele,noptile nedormite,colicii,dintii...Cunosc personal mama care a oparit coptilu' ca stia ea ca baia se face fierbinte....Apa se incearca cu cotul mamei nu tre' sa te friga pe tine...
Pt. ca copilul tipa noapte de colici,una i-a dat ceai de mac(sa nu se mai trezeasca copilu si alta nik,alta o lingurita de rachiu...)

Alta i-a pus mamaliga fierbinte(infasurata int-o carpa)pe burtica,provocandu-i arsuri grave...

Mama nasei mele(femeie tare blanda dealtfel)sticla cu apa fierbinte,apa s-a prelins pe langa un dop nu bine strans,si copilul s-a foit provocand pe manuta arsura de gradul 3 si 4,are sechele si acum la 5 ani umbla bandajat,rana inca supureaza,desi i s-au luat atunci si grefe de pe fundulet.Mi-a povestit nasa,ca a auzit un urlet cum nu a mai auzit in viata ei,si cand s-a dus la patut manuta bebelului de 40 de zile era o besica unica uriasa,arsura a ajuns la os,asa de frageda e pielea lor....

Daca chiar trebuie,pusi pe burtica ii mai calmeaza,si sunt diverse siropele anticolici in comert,di fenel(fenicul),cimbru sau marar,etc,dar sunt cam apa de ploaie(sincer pana nu-si fac damblaua nu prea ai ce face,valabil si la dinti)

Copii urla de durerea iesirii primilor dinti(cica un adult nu ar suporta durerile de colici si de dinti asa sunt de teribile)asa ca o prietena buna i-a dat sa roada la 4 luni un mar dur(tare)cum necum copilul a rupt o bucata mare care i s-a oprit in gat,a incercat in disperare sa-l scoata,nu facea decat sa-l indese si mai mult in disperarea de al apuca cu degetele,coptilu'vanat,in ultimul moment l-a prins de picioare si scuturat cu capu'n jos,asa a sarit bucata....

Pt .dinti idem colici nu prea ai ce face,sunt produse pe piata ca si calgel,etc,dar cam apa de ploaie,de ros inel gingival sau jucarie de cauciuc(fara coloranti artificiali)suzeta,dar bine sterilizate mereu....

Sunt cazuri reale pe care le cunosc personal,poate pune pe ganduri pe cineva vreodata...

#22 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 01:14 PM

Citind despre mame inconstiente , parca sunt povesti de groaza, parca nu sunt reale.
Nu costa o avere sa iei un termometru de baie,apa tre sa fie 37 de grade, cotul nu am folosit la verificarea apei.De fumat nu mai fumez de vreo 7ani, de baut alcool nu am baut nici inainte de sarcina si nici dupa , nu beau alcool, mai pun in mincare da se evapora.
Pt colici la copilul meu am luat de la farmacie ulei de la weleda pt masat burtica si globule de musetel, pt dinti am avut jucarii, inele de la chicco si ii mai dadeam cu calgel.De ceai de mac nu am auzit, mai citeam ca mamicile dadea la copii ceai de tei, aici nu se recomanda ceailul de tei la copii mici.Copilul meu pina la 6luni a fost hranit numai la sin, nu i-am dat nici apa,nici ceai ,nu vroia, plus ca si pediatru a zis ca laptele e suficient tine si de foame si de sete.Dupa 6 luni cind am inceput diversificarea a baut apa, ceai deloc, nici acum nu bea ceai.Eu prefer sa intreb doctorul decit sa tratez babeste, aici doctorii iti recomanda tratamente homeopate si daca nu dau randament te trece pe antibiotic,mai ales la sugari si copii mici

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 01:30 PM

Deci desi par ireale credeti-ma ca sunt cat se poate de reale....Deci no coment...

#24 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 07 July 2010 - 07:56 PM

Vezi postareaGeany, la 07 July 2010 - 09:27 AM, a spus:



Cum am mai zis in romania nu ni s-a dat nimik,nimik,iar faza cu vata si tifonul o stiam tot de la cunostinte si mi-a prins tare bine,am avut hemoragie f,f.mare am consumat 2 pachete mari de vata si o rola de tifon,in momentul 1`,si l-am trimis pe sot sa-mi mai ia...


Eu te cred si am mai auzit ca multe sangereaza 6 saptamani chiar.Ii ziceam numai Simonei sa nu se sperie ca posibil sa nu fie asa tare si asa lunga perioada


Vezi postareasimonaro29, la 07 July 2010 - 09:47 AM, a spus:




sutiene am 2 si vreau sa mai imi iau , am vazut la Rossmann si DM cu 8 Euro , oare or fi bune?
Tamponase d-alea tre sa-mi iau. Tot de la Rossmann , cred :(


Tre' sa fie bune!Si ale mele tot cam asa au costat si parca de la dm mi-a luat barbatu' prima data(am aflat in spital de ele,pe atunci nu stiam)

Vezi postareasissi, la 07 July 2010 - 09:33 AM, a spus:

Simona, mergi la C&A la raionul pt gravide si sigur gasesti chiloti pt gravide, ca ce marfa au in austria sigur au si in germania, chiar mai ieftina cu citiva centi, daca nu gasesti spune-mi si iti trimit eu de aici.
Daca sunt camasi numa de alea pt operatie e aiurea, aici au camasi de noapte normale cu nasturi in fata pt alaptat.
Eu pt baia bebelusului am luat de la farmacie Mertina Molke, cu asta le facea baita in spital la bebelusi si cu asta i-am facut si eu baita si nu am avut probleme, din cind in cind ii faceam baie cu ceai de musetel, pt masaj am avut ulei de migdale si iar nu am avut probleme si nu a facut deloc cojilea alea galbene in cap, pt popou am avut bepahnten asa o sa procedez si la bebe2






Vezi postareasissi, la 07 July 2010 - 11:50 AM, a spus:

Nici eu nu am dat copilul cu ulei de masline, plus ca nici in alimentatie lui pina la 2ani nu am folosit ulei de masline, aici pt diversificrea bebelusului iti recomanda rapsöl(ulei de rapita), e bogat in omega 3 si colesterinfrei, uleiul de masline e greu digerabil la bebelusi.
Dupa aprope doi ani am folosit produse de la penaten si acum tot penaten folosesc pt copil sau Hipp.
Sutien de alaptat mi-am luat de la baby walz ieftine in jur de 10 euro bucata,asta in 2007, acum nu mai stiu daca mai sunt asa ieftine si le-am luat din germania freilassing, e aprope de salzburg.


Penaten am folosit la amandoi copiii(crema pt fundulet,uleiul de corp,samponul cu musetel).Alor mei le-a prins bine si nu au facut alergie,dar asta iarasi nu poate fi o lege.

Ceai le-am facut si de fenicul si de chimen.Ala de chimen e bun pt durerile de burtica(impotriva lor :D ).Am invatat de la mama si a si fost de folos,le-a si placut copiilor.

Eu pt durerile de gingii am folosit gelul Dentinox si am avut si inele din alea de se tin in frigider,parca.

Doamne ce mult a trecut de atunci,acum imi dau seama :(
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#25 Useril este offline   petunie 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,817
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDeutschland

Postat 07 July 2010 - 07:59 PM

Vezi postareaGeany, la 07 July 2010 - 01:30 PM, a spus:

Deci desi par ireale credeti-ma ca sunt cat se poate de reale....Deci no coment...


De "oparit" copilul la baie am auzit si eu,cica se "caleste"

Chiar ca "no comment"...iti vine sa te crucesti de multe ori cand auzi ce fac sau spun multi
Manchmal ist weniger einfach mehr....

#26 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 07 July 2010 - 08:08 PM

Eu am avut niste cirese de la chicco,de tinut in frigider pt dinti si de desteapta ce eram :violent1: le-am pus la sterilizat in sterilizatorul cu aburi, sau facut terci,sau storsit, nu stiu cum sa explic sa ma intelegeti,le-am aruncat.
Sper sa ajung si eu saptamina asta sau cealalta in germania la dm, aici nu am vazut la dm sutiene pt alaptat.

#27 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 07 July 2010 - 09:46 PM

Geany, eu m-am gandit ca adunam experienta mai multor mamici, ca sa nu deschidem fiecare topic si de-asta zisei sa-l numim asa :P.. sper ca nu te-am suparat.. :violent1:

De apa de baita s-a ocupat mereu tati.. fara termometru, cu cotul si nu l-am oparit niciodata :P
Noi pentru baita foloseam o cadita/baliutza si 2-3 bucati de albita. Puneam putina apa in cadita, ridicam un capat al caditei pe o patura si puneam un scutec de albita pe fund sa nu alunece. Il puneam in apa si il acopeream cu un alt scutec pe care il udam mereu ca sa nu-l ia frigul. Al treilea scutec i-l puneam sub cap.
Cat a fost mic i-am facut baie intr-o cada cu fundul plat si apoi am folosit una in genul asta, care are forma corpului.

Fisier atasat  1284_1.jpg (103.02K)
Number of downloads: 0

Dar mi s-a parut tare incomoda pentru ca bebe nu statea in apa decat cu picioarele, iar daca puneai apa mai multa, plutea si nu mai statea nicicum.
Acum e baiat mare si face baie in cada mare.. am scapat de tambalit cadite seara de seara :P


Tampoanele din vata si tifon mi s-au parut mult mai bune decat tamponul cumparat, mai ales ca am avut si o mica epiziotomie :D Eu mi-am cumparat un pulverizator micut si il foloseam de cate ori mergeam la toaleta sa ma spal.. cand am ajuns acasa am pus in el ceai de galbenele si pelin :P
Imagine postata

#28 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 July 2010 - 10:49 PM

[quote name='Olgutza' date='07 July 2010 - 10:46 PM' timestamp='1278531966' post='46091']
Geany, eu m-am gandit ca adunam experienta mai multor mamici, ca sa nu deschidem fiecare topic si de-asta zisei sa-l numim asa :D.. sper ca nu te-am suparat..

Haii ma' chiar asa de suparacioasa par??!!Sory!!!Preblemuri finaciare sot,bugetar,...voi n-aveti nici o vina nimeni dar nervii mei is intinsi la maxim...sotul mult mai calm...chiar ma mira...eu is' suparata rau ca nu-i drept deloc,deloc...

Promit sa ma abtinez,mai bine deacum... :D

Uite eu asta am pus in cadita de baie...Baita bubu

#29 Useril este offline   Floare albastra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 160
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 02:29 AM

Vezi postareasimonaro29, la 07 July 2010 - 08:49 AM, a spus:

Fetelor , voi toate astea le-atzi luat cu voi la spital????????????
Aici n-am nevoie decat de haine pt mine si hainele cu care scot BB-le din spital...

Eu mi-am luat 5 camasi de noapte , de fapt asta-i tot ce am pus pana acum in gentutza.Chilotzi nush daca are rost sa pun....sau? Poate de drum...
Oricum , trebuie sa-mi cumpar , ca eu n-am decat tanga , bine ca mi-atzi adus aminte...

De ce vata cu tifon? Nu merge cu d-alea cu aripioare? Intreb si io, nu datzi cu parul !!!

Me too... valabil si pt tanga... dar nu stiu de care sa cumpar ca am alergie sa simt vreo dunga sau cusatura pe burta sau pe picioare :-*
dar 5 camasi, Simo???? pai faci parada modei pe acolo? :D rad eu rad, dar cred ca voi face la fel de teama sa nu transpir de emotii, stres si sa miroasa...

#30 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 08 July 2010 - 04:16 AM

daca gasitz ceva de dintz care chiar functioneaza, sa-mi zicetz si mie. io am gasit o singura solutie (dar aia doar cind lucrurile stau intr-adevar rau!!). 3 ml de nurofen inainte de culcare. da' asta merge doar spre un an, nu-i datz medicamente inainte de 6 luni decit daca face febra. in general nurofenu' (la inceput panadol) vi-l da dofturu' cind ii face vaccin. de la vaccin cupilu' face febra, si tre' dat panadol. ei, din momentu' in care dofturu' da verde, ii putetz da. da' numai punctual!

eniuei, de la un an in sus fiimiu nu a mai facut urit de la dintz (desi chiar ieri i-au mai dat o pereche). da' depinde de copil, au niste prieteni unu' de 18 luni si pe el il doare rau, face urit.

de colici la noi a mers cu "gripe water". nu mai stiu citz ml inainte de nani, face minuni.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#31 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 08 July 2010 - 07:48 AM

Eu cu primul nu am avut probleme mari cu dintii si pediatrul lui ia dat nurofen tirziu de tot, de fapt nu pediatru lui, am fost la sf de saptamina cu el la urgenta si acolo mi-a zis sa alternez paracetamol cu nurofen, avea febra mare.Pediatrul lui pt raceala imi dadea mexalen(paracetamol)

#32 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 01:48 PM

Vezi postareasissi, la 07 July 2010 - 08:08 PM, a spus:

Eu am avut niste cirese de la chicco,de tinut in frigider pt dinti si de desteapta ce eram :) le-am pus la sterilizat in sterilizatorul cu aburi, sau facut terci,sau storsit, nu stiu cum sa explic sa ma intelegeti,le-am aruncat.
Sper sa ajung si eu saptamina asta sau cealalta in germania la dm, aici nu am vazut la dm sutiene pt alaptat.



Rossmann nu ai acolo?

#33 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 July 2010 - 01:52 PM

Vezi postareaFloare albastra, la 08 July 2010 - 02:29 AM, a spus:

Me too... valabil si pt tanga... dar nu stiu de care sa cumpar ca am alergie sa simt vreo dunga sau cusatura pe burta sau pe picioare :)
dar 5 camasi, Simo???? pai faci parada modei pe acolo? :) rad eu rad, dar cred ca voi face la fel de teama sa nu transpir de emotii, stres si sa miroasa...


mah , mie asa mi-o zis cumnatele , ca-i posibil sa se pateze...sa arate ca naiba....

Mi-am luat budigai de la C&A azi , 5 perechi 10 Euro d-aia sub burta si 2 perechi d-aia peste burta , pana la sutien. Io d-aia am de lycra acum si-s buni , aia de bumbac par aiurea...

#34 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 08 July 2010 - 02:25 PM

Vezi postareavaxile, la 08 July 2010 - 04:16 AM, a spus:

daca gasitz ceva de dintz care chiar functioneaza, sa-mi zicetz si mie.

Noi asta am folosit.

Fisier atasat  200.jpg (9.85K)
Number of downloads: 0

Seara cand ne culcam la primul scancet ii ungeam cu gelu asta, pana dimineata nu se mai trezeau deloc( ei nu mancau niciunu noaptea), peste zi nu am avut probleme asa ca nu l-am folosit. La noi a functionat la toti 3 copilasii. Noi l-am luat din State cu 9$, pretul in Ro e nesimtit pur si simplu(75 lei)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#35 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 08:04 PM

Intrebare intrebatoare:Mamici ati avut dureri de nu stiu cum sa explic, am niste dureri acum de parca ar trebui sa merg la wc pt treaba mare, la prima sarcina nu am avut asa ceva ,acum am 33de saptamini.Nu stiu daca ati intels ce am vrut sa spun.

#36 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 08:12 PM

Vezi postareasissi, la 09 July 2010 - 08:04 PM, a spus:

Intrebare intrebatoare:Mamici ati avut dureri de nu stiu cum sa explic, am niste dureri acum de parca ar trebui sa merg la wc pt treaba mare, la prima sarcina nu am avut asa ceva ,acum am 33de saptamini.Nu stiu daca ati intels ce am vrut sa spun.

Draga Sissi din cate stiu eu copilul apasa pe intestinul gros,eu le-am avut chiar inainte de nastere,intreaba medicul musai...

#37 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 08:17 PM

Eu am avut 2 luni cu stirea medicului(a opta si a noua)dureri ca cele menstruale dar mari(asa zise contractii false) si mi-a zis repaus total la pat si nospa'',ca si medicament...

#38 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 08:17 PM

Daca e ceva recent si medicul tau nu stie suna si spune cat mai curand..

#39 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 09 July 2010 - 08:25 PM

Vezi postareasissi, la 09 July 2010 - 08:04 PM, a spus:

Intrebare intrebatoare:Mamici ati avut dureri de nu stiu cum sa explic, am niste dureri acum de parca ar trebui sa merg la wc pt treaba mare, la prima sarcina nu am avut asa ceva ,acum am 33de saptamini.Nu stiu daca ati intels ce am vrut sa spun.


S-ar putea sa ai contractii usoare... stai linistita.Întinde-te,bea un ceai de tei.Daca se intensifica,mergi rapid la un control!

Eu nu am luat la spital nimic,doar 2 camasi de noapte cu nasturi pîna la buric :toothy9; ,un halat,ciorapi grosi(ca eu nu port papuci de casa),si haine de iesit.Pt BB,doar haine de iesit.Am plecat din spital încarcata ca de Craciun.Pe vremurile alea,se primea de la asigurare un gentoc cu toate alea: creme,pudre,sampoane,uleiuri,sticle,biberoane,ceaiuri,lapte praf/pt bb,barbetici,caciulite,camasute,scutece de cur/pampers/fixies,scutece de tifon de alea de scuipat :scratch: .
Apo cît am stat acolo,mi-a adus moasa mea o gramada de carti postale catre enshpe firme de bb : alete,beba,hipp..etc..etc,si m-a întrebat daca vreau sa le trimita pentru mine...eu am zis da.Cred ca pîna la 2 ani am tot primit,suzete,scutece,creme,pudre&cosmetica de bb,perie de pieptanat,sticle,vase si tacîmuri corespunzatoare vîrstei,lapte praf,borcanele cu fructe,legume,mîncaruri(dar nu prea le-a vrut nimeni...doar fructele)

Toata perioada cît am stat acolo,am folosit absolut tot ce am avut nevoie pt. mine(chiloti,tampoane..etc) si bb,doar din spital.Nici macar nu aveai voie sa-l îmbraci cu haine de acasa pe bb,si nici sa folsesti,creme,pmpersi aduse din afara...etc

Pentru ca sotul era alergic,ei au cosiderat ca si copilul este predispus la alergie(pîna în ziua de azi nu are nicio alergie),si eu nu am mai avut lapte,asa ca trebuit sa o hranesc primele 2 luni cu un lapte special antialergen .Am primit cartoane intregi cu sticle din sticla închise ermetic :rolleyes: ,cu biberon si lapte gata facut.trebuia doar încalzit.
Clar ca nu e ca laptele de mama..dar asta-i viata...nu totdeauna primim ceea ce ne dorim :D

Vaxile,uite asta e bun,si gasesti pe net de comandat!

Imagine postata
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#40 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 08:39 PM

Geani, maia multumesc de rapuns :rolleyes:
De sunat dr nu pot sa il sun ca aici nu iti dau nr lor privat, timpul ei liber e timp liber, dar daca durerile se intensifica merg la urgenta, nu stiu ce e no spa ,in afara de magneziu,fier si vitamine cu omega3 nu iau nik altceva.Acum am luat a 2a pastila de magneziu, ca asta e doza care tre sa o iau in fiecare zi pina pe 20 iulie, apoi nu mai iau magneziu trec pe ceai de frunze de zmeur.
Maia si aici iti dau cind se naste bebelusul tot felul de chestii de la hipp, milupa si alte firme si un brat de reclame de completat si trimis, nu mai e ca inainte sa iti dea multe, da iti dau,iti mai da o mica atentie si de la primarie.Si aici la spital nu ai voie sa imbarci copilul decit cu hainele lor din spital.

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi