Forum Culinar: Ghid pt. tinere mamici....de Geany - Forum Culinar

Salt la continut

  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ghid pt. tinere mamici....de Geany Doar din experienta proprie....

#41 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 08:43 PM

Mai exact de cand ai draga Sissi simptomele astea(durere si ca si cand vrei sa mergi la toaleta cu treaba mare?)

#42 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 08:51 PM

Cam de pe la 18 nu sunt dureri mari si senzatia e mai mult de discomfort, e mai dureros daca stau in picioare sau merg.E posibil ca bebe sa apese pe intestin , ca vad ca da din picioruse, la ultimul control era deja pozitonat cu capul in jos

#43 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 08:59 PM

Vezi postareasissi, la 09 July 2010 - 08:51 PM, a spus:

Cam de pe la 18 nu sunt dureri mari si senzatia e mai mult de discomfort, e mai dureros daca stau in picioare sau merg.E posibil ca bebe sa apese pe intestin , ca vad ca da din picioruse, la ultimul control era deja pozitonat cu capul in jos

Draga Sissi mie nu-mi place starea ta deloc,deloc,da' deloc',nu-s medic,moasa n-am experienta cine stie ce(doar 2 coptii nascuti normal)te rog daca simti o intensificare cat de mica,urca in primul taxi si du-te la urgente unde stii tu,poate nu-i nik...o aventura,,,yyyiippii..,
Dar mie nu-mi place sincer...Chiar sunt ingrijorata pt. tine,poate ai nevoie de ceva de mentinere,..nu stiu,nu fa efort,nu te supara nik nik si atentie mare mare la semne...
Nu-mi placi de loc deloc iubitaa!!..

#44 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 09 July 2010 - 09:08 PM

Geani iti multumesc din suflet pt sfaturi :rolleyes: momentan nu-s ingrijorata, poate is eu inconstienta, dar daca vad ca nu e in regula merg urgent la spital.La taxi nu tre sa sun ca am soata din dotare acasa.
Merg sa ma intind in pat si daca nu trec durerile merg la spital.

#45 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 09 July 2010 - 09:12 PM

Ok. pup mult si ai grija mare...Fii super atenta la''semne''... :rolleyes: :toothy9;

#46 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 09 July 2010 - 09:14 PM

Vezi postareasissi, la 09 July 2010 - 09:08 PM, a spus:

Geani iti multumesc din suflet pt sfaturi :rolleyes: momentan nu-s ingrijorata, poate is eu inconstienta, dar daca vad ca nu e in regula merg urgent la spital.La taxi nu tre sa sun ca am soata din dotare acasa.
Merg sa ma intind in pat si daca nu trec durerile merg la spital.


Sissi, or fi contractii Braxton Hicks? Daca te uiti nitel pe gogu' gasesti muuuuuuuulte informatii. Vezi daca te incadrezi sau nu in ele.

#47 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 10 July 2010 - 09:26 AM

Azi ma simt un picut mai bine, pot spune ca am dormit aproape bine, exceptie, cind trebuia sa ma intorc de pe o parte pe alta, o sa vad azi cum va fi de nu fac o vizita la spital.
Foxi eu credeam ca acele contractii Braxton Hicks nu sunt dureroase, se incordeaza numa burta, da o sa dau o cautare la nea gogu sa ma documentez.

#48 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 10 July 2010 - 09:31 AM

Sissi draga chiar m-am gandit la tine voiam sa-ti dau mesaj privat sa te intreb cum te simti.Ma bucur ca esti mai bine.Ai grija de tine draga mea. :pupic:

#49 Useril este offline   milena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationCanada

Postat 10 July 2010 - 05:59 PM

Vezi postareasissi, la 10 July 2010 - 09:26 AM, a spus:

Azi ma simt un picut mai bine, pot spune ca am dormit aproape bine, exceptie, cind trebuia sa ma intorc de pe o parte pe alta, o sa vad azi cum va fi de nu fac o vizita la spital.
Foxi eu credeam ca acele contractii Braxton Hicks nu sunt dureroase, se incordeaza numa burta, da o sa dau o cautare la nea gogu sa ma documentez.


sissi, pe mine acele contractii m-au chinuit 24 de ore. era cu aproape 2 luni inainte de a naste, si le simteam ca pe alea adevarate. al meu deja era cu o mana pe geanta de spital si cu una pe cheile de la masina sa plecam. a doua zi cand m-a vazut medicul mi-a spus ca n-am de ce sa ma ingrijorez, e normal, uneori le simti, alteori nu. la prima sarcina nu le-am simtit.
Never fake yourself to look perfect, because perfection is never real, and reality is never perfect

#50 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 July 2010 - 08:59 PM

Vezi postareasissi, la 10 July 2010 - 09:26 AM, a spus:

Azi ma simt un picut mai bine, pot spune ca am dormit aproape bine, exceptie, cind trebuia sa ma intorc de pe o parte pe alta, o sa vad azi cum va fi de nu fac o vizita la spital.
Foxi eu credeam ca acele contractii Braxton Hicks nu sunt dureroase, se incordeaza numa burta, da o sa dau o cautare la nea gogu sa ma documentez.


Sissi, nu este cumva balonare, asociat cu vreo indigestie?
Cate saptamani ai?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#51 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 10 July 2010 - 10:07 PM

Sissi , eu am patzit ceva de genul asta acum vreo 2 luni cand se scurtase Gebärmutterhals la 3,5. Dar s-a lungit la loc . Singur.

#52 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 July 2010 - 10:08 AM

Dragele mele :notworthy: , azi parca e un pic si mai bine, inca nu am fost la spital, daniella si eu ma-m gindit ca e posibil sa fie o indigestie, pt ca ieri de ex ma durea stomacul, m-am gindit ca daca ar fi fost contractii sau ceva mai grav bebe nu ar fi avut aceeiasi activitate pe care o are zilnic oricum daca tot rau ma simt si azi merg la control.
Simona mie mi sa scurtat colul cam pe la 4 luni parca si dr mi-a zis mai multa liniste si odihna si magneziu o tableta pe zi, la penultimul control colul era ok ca lungime da moale, asa ca mi-a dublat doza de magneziu.
Apropo voi ce vitamine luati sau ati luat? eu la prima sarcina am luat elevit cam pina in luna a 7 si apoi dr mi-a zis sa ma opresc ca unul din motive pt care bebe e asa mare e si din a cauza elevitului, ca sa nu mai spun ca si eu am pus 20kg.Acum la a doua sarcina am luat la inceput Nutrifem basic de la biogena si dupa trei luni am luat Nutrifem DHA 250 cu omega3.

#53 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2010 - 03:10 PM

Vezi postareasissi, la 11 July 2010 - 10:08 AM, a spus:

Dragele mele :beer2: , azi parca e un pic si mai bine, inca nu am fost la spital, daniella si eu ma-m gindit ca e posibil sa fie o indigestie, pt ca ieri de ex ma durea stomacul, m-am gindit ca daca ar fi fost contractii sau ceva mai grav bebe nu ar fi avut aceeiasi activitate pe care o are zilnic oricum daca tot rau ma simt si azi merg la control.
Simona mie mi sa scurtat colul cam pe la 4 luni parca si dr mi-a zis mai multa liniste si odihna si magneziu o tableta pe zi, la penultimul control colul era ok ca lungime da moale, asa ca mi-a dublat doza de magneziu.
Apropo voi ce vitamine luati sau ati luat? eu la prima sarcina am luat elevit cam pina in luna a 7 si apoi dr mi-a zis sa ma opresc ca unul din motive pt care bebe e asa mare e si din a cauza elevitului, ca sa nu mai spun ca si eu am pus 20kg.Acum la a doua sarcina am luat la inceput Nutrifem basic de la biogena si dupa trei luni am luat Nutrifem DHA 250 cu omega3.


Ma bucur ca iti e mai bine, sunt sigura ca nu e nimic si esti bine.
Mie mi se intampla la indigestie cu balonare dureri spre zona rectului, ca un fel de junghiuri rele de ma tintuiesc in loc pentru cateva secunde pana ma concentrez sa relaxez muschii (pateam si inainte de a fi insarcinata, junghiurile sunt bruste si violente). Daca reusesti sa ai scaun ar trebui sa se opreasca, daca despre asta este vorba.

Eu iau Elevit, Magne B6 forte si Acid folic cam de la 8 saptamani pana la 26. Apoi dupa o pauza de 2 saptamani am reinceput cu Elevitul, Magne B6 forte si am inceput sa iau si Tardyferon fol, pentru ca mi-a iesit un inceput de carenta de fier, se dusesera rezervele si ce e in elevit nu mai era suficient.

Acum maine la control, sa vad cat de mare iese bebelusa, ultima oara era un picut mai micuta decat standardul. Daca zici asa o sa intreb si eu medicul, in caz ca iese peste greutatea normala varstei gestationale (ca am burta mare mare), daca tb sa intrerup elevitul. Desi stiam ca si pe perioada alaptarii este recomandat Elevitul pentru a oferi organismului toti nutrientii necesari.
Sunt in saptamana 32 si am 11,5 kg luate. Mi se pare asa de mult! iau mult pe saptamana in ultimul timp. Voi?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#54 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 July 2010 - 03:33 PM

Daca bebelusa ta e sub standard ,nu cred ca trebuie sa intrerupi elevitul, la mine a fost altceva,la prima sarcina am facut diabet gestational si cu elevitul sau adunat,am intrerupt la 7 luni da dupa ce am nascut dr mi-a zis sa iau inca 3 luni elevit.La 32 de saptamini 11 kg nu mi se pare exagerat de mult, depinde de organismul fiecaruia.Eu am luat acid folic inainte sa ramin insarcinata si apoi pina in saptamina12, dupa care vitaminele si magneziu si tardiferon fol, la controlul din saptamina 31+1 aveam cu 6,5kg mai mult decit cit aveam inainte de sarcina.

#55 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 11 July 2010 - 08:34 PM

Vezi postareasissi, la 11 July 2010 - 10:08 AM, a spus:

Dragele mele :director: , azi parca e un pic si mai bine, inca nu am fost la spital, daniella si eu ma-m gindit ca e posibil sa fie o indigestie, pt ca ieri de ex ma durea stomacul, m-am gindit ca daca ar fi fost contractii sau ceva mai grav bebe nu ar fi avut aceeiasi activitate pe care o are zilnic oricum daca tot rau ma simt si azi merg la control.
Simona mie mi sa scurtat colul cam pe la 4 luni parca si dr mi-a zis mai multa liniste si odihna si magneziu o tableta pe zi, la penultimul control colul era ok ca lungime da moale, asa ca mi-a dublat doza de magneziu.
Apropo voi ce vitamine luati sau ati luat? eu la prima sarcina am luat elevit cam pina in luna a 7 si apoi dr mi-a zis sa ma opresc ca unul din motive pt care bebe e asa mare e si din a cauza elevitului, ca sa nu mai spun ca si eu am pus 20kg.Acum la a doua sarcina am luat la inceput Nutrifem basic de la biogena si dupa trei luni am luat Nutrifem DHA 250 cu omega3.


Eu am inceput cu Centrum Materna +DHA , am luat vreo 3 luni pana cand doctoritza mi le-a schimbat ca a spus ca pastila de DHA s-ar putea sa-mi accentueze senzatzia de voma. De atunci iau Gynvital.
De pus n-am pus prea mult , 9 sau 10 kile. Si sunt in 34 SSW +5. Avand in vedere ca am ramas gravida dupa ( sau chiar in timpul) unei cure de slabire....m-am temut mult de efectul yoyo...

Ah , si la inceput am luat si Folsäure ( Femibion).

Data trecuta colul era moale si la mine , dar se lungise la 4,5 !!!! Doctoritza a spus ca-i bine , ca organismul se pregateste incet , incet. Magneziu nu mai iau de vreo 10 zile , cred.

#56 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 11 July 2010 - 08:39 PM

Daniella , depinde de masuratori. Pe mine m-au trimis de 2 ori la Doppler degeaba. Cateodata se fac masuratori cand inspira BB aer , cateodata cand expira. Greutatea pe care tzi-o spun ei nu-i exacta ci aparatul o aproximeaza in functzie de masuratorile alea. Pot sa grseasca cu pana la 800 de grame in plus sau in minus.
Doctorul la care mergi tu are Doppler? Pt ca numai asta da masuratorile aproape exacte. Masoara , de fapt , daca placenta functzioneaza normal si daca hraneste copilul. Daca da , atunci si daca are cu ceva mai putzin in greutate n-are nimic , inseamna ca nu va fi urias la nastere , dar sanatos ! :director:

#57 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 July 2010 - 09:22 PM

Eu mai iau magneziu numa pina in 20 iulie, tu oricum ai dpn inaintea mea, ai inceput sa bei ceai din frunze de zmeur? am inteles ca pregateste colul si ajuta la nastere, asta am citit pe forumuri pe aici si asa ne-a zis si hebamme

#58 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 July 2010 - 10:21 PM

Am incercat sa raspund la intrebarile tale pe celalat topic da nu am putut.
Nu stiu ce e infocol, garmastan nu am folosit, din spital mi-a dat ceva pe baza de lanolina sa ma dau pe sini, nu mai stiu cum se cheama, margele de alea am avut da nu i-am pus la git , mi-a fost frica sa nu se sufoce cu ele, bine am si eu "goangele mele"

#59 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 July 2010 - 10:24 PM

Vezi postareasissi, la 11 July 2010 - 10:21 PM, a spus:

Am incercat sa raspund la intrebarile tale pe celalat topic da nu am putut.
Nu stiu ce e infocol, garmastan nu am folosit, din spital mi-a dat ceva pe baza de lanolina sa ma dau pe sini, nu mai stiu cum se cheama, margele de alea am avut da nu i-am pus la git , mi-a fost frica sa nu se sufoce cu ele, bine am si eu "goangele mele"



Momentan, celalalt topic este inchis.

#60 Useril este offline   sissi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,012
  • Inregistrat: 27-May 10
  • Locationde pe malul Salzach

Postat 11 July 2010 - 10:31 PM

M-am prins, da mai tirziu

Arata acest topic


  • 21 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi