Forum Culinar: Finger Food - Forum Culinar

Salt la continut

  • 19 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Finger Food ...de toate felurile

#1 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

  Postat 03 October 2010 - 08:12 PM

Invitatia este deschisa pentru toata lumea!
Va astept cu idei,retete,imagini si prezentari frumoase(stiu ca avem printre noi useri creativi rau! :floare: )


Pentru ca ador minusculitatle astea,m-am gîndit sa deschid un subiect în care ne putem împartasi retete,idei...etc.
Dupa cum spuneam,eu le iubesc...sa le privesc,sa le halesc,dar nu-mi place sa le fac :D
Totusi ieri cînd am vazut Tortilla Salmidei în cocottelele LC,m-a fulgerat o idee.Azi am pus-o în practica.
Normal ca e o reteta simpla,stiti ca eu nu am rabdare de fier :D


Tortilla pe betisoare

  • 400 g cartofi,felii
  • 6 oua
  • 50 g cascaval(parmezan/pecorino/ce va place),razuit
  • 70 g smîntîna lichida
  • 1 ceapa,tocata
  • 2 catei de usturoi,maruntit
  • 1 lingura iarba ciorii,tocat
  • 2 linguri ulei de masline
  • sare,piper



Se prajesc usor cartofii cu ceapa si usturoi pe foc moderat aproximativ 10 minute.


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612875078.jpg


Se condimenteaza cu sare si piper si se pun pe hîrtie de copt într-o forma dreptunghiulara.


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612876254.jpg


Se amesteca ouale cu smîntîna,cascavalul,iarba ciorii sare si piper,
si se toarna peste feliile de cartofi.


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612877334.jpg


Se coace în cuptorul preîncalzit la 150°C pe sina din mijloc 35 de minute.
Se scoate tortilla din forma,se lasa la racit si se taie în bucati potrivite.


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612878516.jpg



Se aranjeaza pe betisoare si se servesc garnisite cu felii de rosii,masline sau altceva :D


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612883171.jpg


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128612884211.jpg



Nu am numarat,dar au iesit destule bucati...vreo 40 sigur :scratch:


-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

  Postat 03 October 2010 - 08:23 PM

Alta idee simpla si delicioasa,adica pe gustul meu.


Bella Italia (nume inventat...provine de la culorile Italiei :scratch: )

  • mini mozzarella
  • rosioare cherry
  • pecorino romano
  • usturoi
  • busuioc
  • ulei de masline


Se prepara un fel de pesto din busuioc,usturoi,pecorino si ulei.
Am mojarit totul.Merge si în robot,dar va jur ca din mojar e mai gustos :floare:

Eu am aranjat asa:

-am taiat rosioarele în jumatate
-am pus cîte o bila mica de mozzarella pe jmatatea de rosie
-pe mozzarela am pus un mot de pesto
-am acoperit cu cealalta jumatate de cherry
-am stabilizat usor cu betisoare
-am încheiat cu cîte o frunzulita de busuioc


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128613007277.jpg


Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-12861300943.jpg


-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 October 2010 - 08:24 PM

Daca e cu poze de exemplu e mai greu, dar chestii pe scobitoare care-mi plac , sunt:
cuburi de telemea si boaba de strugure ( alternat alb si negru)
cuburi de gruyere cu ghimbir confiat
diverse cake-uri sarate taiate felii sau cuburi
clasica mozarellina cu rosioara, si o frunzulita de busuioc.editez, ca am vazut undeva ceva interesant:
o mozzarelina cu rosii uscate , optional cu o maslina on the top

#4 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 October 2010 - 08:28 PM

alte "retete" de bufet:
pateu: ficat,sau somon, sau macrou in boluri si bucatele de paine alaturi.
tartare de 2 feluri de somon ( afumat&proaspat)

#5 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 03 October 2010 - 09:24 PM

Imi place!Revin si eu cu vro' doua idei.

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 October 2010 - 09:40 PM

Splendide idei, sorella mea :scratch:

#7 Useril este offline   La-Chef-A 

  • La-Chef-A
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,289
  • Inregistrat: 09-July 10
  • LocationKitchen

Postat 03 October 2010 - 10:10 PM

O da, subscriu si eu. O sa incerc sa fac si sa va prezint cate ceva. Imi plac la nebunie gustarile astea rapide si de fiecare data, in preajma unei petreceri caut retete cat mai simple si mai aspectuoase cu care sa-mi ademenesc invitatii. Deocamdata nu pot decat sa va arat o masa onomastica ( a sotului :floare:). Cateva idei de acolo, nu neaparat personale:
- ficatei de pui inveliti in bacon si pusi intr-o tava la cuptor, apoi aranjati soldateste fiecare pe scobitoare cu bucatele de gogosar murat si cate o maslina in varf,
- crackers sau biscuiti sarati rotunzi, cu o feliuta de cascaval taiat rotund (eventual cu un pahar) peste care se pune o felie de lamaie si apoi hamsii (anchovy) si patrunjel verde,
- salata de ciuperci albe crude taiate felii subtiri, champignon, amestecate cu smantana, zeama de lamaie, sare si piper,
-carnaciri in foietaj,
- in fundal bete petru frigarui cu struguri, branza, rosii, masline etc (inspiratie de la Adriana :D)
-rulouri de pita cu crema de branza
- chiftelute rostogolite prin susan,
si alte miniaturi cu care promit sa revin in topic. Yamiii, si numa ce m-am ridicat de la masa....:scratch:

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-701-128613647649.jpg

#8 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 04 October 2010 - 06:04 AM

Maya mi-ai adus o bucurie deschizand acest topic.Multumesc :scratch: .
Ideea cu tortula e bestiala. Sincer nu ma gandeam la asa ceva never :floare: daca era sa-mi strofoc circuitele sa debiteze asa ceva :D.

Stella sa vii pls si cu reteta de la tarta de somn. Intrebare intrebatoare reteta pentru cake-urile (pesto-mozarella-rosii uscate, cu dovlecei-feta si cu tapenade-masline) sunt facute tot dupa reteta Narniei sau sunt dupa reteta cake-ului cu masline (cel a unei prietene de a tale frantuzoaice).Nu de alta dar vad ca acele cake-uri ale tale arata intr-un mare fel adica foarte pufoase pe cand cake-ul acela cu masline mi-a iesit foarte bine desi putin e umed (de nesesizat)probabil ca e normal deaorece maslinele sunt foarte umede dar, cel cu ciuperci tot de tine postat mi-a iesit dezastruos :D de aceea nici nu l-am mai facut presupunand ca next time tot asa va iesi :D.

#9 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 07:09 AM

Yoyo, am luat aceste retete de pe net...dar nu mai stiu de unde, ca le-am salvat fara link.


Cake tomate/mozzarella au pesto/cake rosii uscate/mozzarella si pesto

Pour : 4 à 6 personnes
Durée : 1 heure/1h
Difficulté : facile/usor
Ingrédients pour Cake tomate/mozzarella au pesto :/ingrediente
3 œufs entiers/3 oua
150 g de farine/150 gr faina
1 cuillère à café de levure chimique/o lingurita drojdie uscata ( eu am pus praf de copt )
10 cl d'huile de tournesol/10 cl ulei floarea soarelui
150 g de lait (à température ambiante)/150 ml lapte la temp camerei
100 g d'emmental râpé/100 gr branza rasa(gruyere la mine)
100 g de tomates séchées/100 gr rosii uscate( am pus la ochi dintr-un borcan )
200 g de mozzarella/200 gr mozzarella
100 g de pesto (fait maison de préférence)/100 gr pesto ( facut de casa; eu am mereu in congelator, sincer nu stiu cat avea)
sel/sare
piment d'Espelette/asta e ceva care se gaseste mai greu cred, piper e ok.
Phases techniques pour Cake tomate/mozzarella au pesto :
Pour réaliser cette recette de cake tomate/mozzarella au pesto, commencer par préparer tous les ingrédients./preparati toate ingredientele
Disposer la farine et le levure chimique dans la cuve de votre batteur. Remuer avec une spatule pour bien mélanger la farine et la levure./puneti faina+drojdia bine amestecate in bol sau la bolul lui Ken.
Casser les œufs entiers sur la farine./spargeti ouale intregi peste faina
Mélanger au batteur électrique les 3 éléments. Ici nous utilisons l'outil "crochet" du batteur./daca folositi ken, puneti ustensila de aluat , eu am facut cu mixer normal de mana.
A défaut de batteur électrique, vous pouvez réaliser cette recette avec une simple mouvette Exoglass® ou d'une spatule en bois./fara ken sau KAis, se poate cu mixer, sau lingura de lemn
Lorsque la préparation est homogène, ajouter l'huile petit à petit en continuant de mélanger et enfin le fromage râpé./cand preparatul faina+ou e bine omogenizat, adaugati uleiul putin cate putin ( eu am pus la gramada )laptele ( tanti a uitat sa mai mentioneze) si in final branza rasa.
Assaisonner de sel et de piment d'Espelette. Attention à ne pas trop saler car la garniture du cake salera naturellement la pâte./sarati, piparati ( atentie nu prea multa sare )
Disposer la mozzarella sur le plan de travail./puneti mozzarela pe fundul de lemn
Diviser la boule de mozzarella en deux. Couper la première moitié en gros cubes et la seconde moitié en tranches./taiati mozza in 2. prima jumatate se taie in cuburi mici, a 2a in felii( fashii )
Egoutter et couper grossièrement les morceaux de tomates séchées./ scurgeti de ulei si taiati rosiile uscate ( eu am taiat fashiutze)
Ajouter les tomates séchées et la mozzarella coupée en cubes uniquement à la pâte à cake. Mélanger avec une maryse./ adaugati jumatatea de mozza cuburi si rosiile la aluat
Verser la pâte dans un moule à cake à revêtement anti-adhérent./varsati jumatate de aluat intr-o forma de cake ( eu am pus hartie de copt)
Le remplir qu'à moitié.
Disposer sur la pâte les tranches restantes de mozzarella puis un boudin de pesto fait maison. Ca sera bien meilleur !/asezati feliile de mozza si peste ele un "snur" de pesto ( eu am pus putin intins cu o spatula)
Couvrir avec le restant de pâte.
Enfourner à four chaud, 180°C pendant 45 minutes environ./la cuptorul preincalzit 180° , 45 minute cca.
Au terme de la cuisson, retirer le cake du four et le laisser tiédir avant de le démouler./scoateti din cuptor , dar lasati cake-ul in forma cateva minute, si apoi scoateti-l din forma
A déguster tiède accompagné d'une salade croquante./ se poate servi caldut alaturi de o salata.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128616895362.jpg


#10 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 07:18 AM

Cake courgettes feta/cake dovlecei-feta
Pour : 6 personnes
Durée : 1 h 15
Difficulté : facile
Ingrédients pour Cake courgettes feta :/ingrediente
2 petites courgettes/ 2 dovlecei mici ( eu am pus 3 )
150 g de feta/150 gr feta
1 yaourt à la grecque/ un iaurt grec ( e mai gras , cred ca are cca 159 gr)
200 g de farine/200 gr faina
3 œufs/3 oua
1 sachet de levure chimique/drojdie uscata un pachetel( praf de copt)
10 cl d'huile d'olive/10 cl ulei masline
sel/sare
poivre/piper
Phases techniques pour Cake courgettes feta :
Laver et essuyer les courgettes, puis les peler en laissant une bande de peau sur deux./spalati si stergeti dovleceii, luati cate o banda de coaja. eu am lasat decojiti, si am taiat cubulete
Les détailler en cubes, puis les faire cuire 5 min à la vapeur et les laisser refroidir./ lasati 5 minute la abur ( eu am "saltat " in tigaie cu un piiiiiicde ulei masline si 1 catel de usturoi ;i-am lasat al dente)
Couper la feta en dés./taiati feta in cuburi mici
Préchauffer le four sur th.6 (180° C)./cuptor incalzit la 180°
Dans un saladier, mélanger la farine avec la levure./intr-un bol amestecati faina , drojdia.
Casser les œufs dans un bol, les fouetter en omelette à la fourchette, puis incorporer le yaourt./ ouale se bat in omleta, se adauga iaurtul
Verser sur la farine et bien mélanger./ se amesteca cu faina
Délayer avec l'huile d'olive, saler et poivrer./ adaugati uleiul , sare, piper
Quand la pâte est bien lisse, ajouter les courgettes et la feta. Verser dans un moule à cake./ cand aluatul e bine omogeneizat se adauga dovleceii si feta cuburi
Faire cuire 40 à 50 min. Vérifier la cuisson avec la lame d'un couteau; celle-ci doit ressortir sèche./ 40-50 minute la cuptor. verificati cu lama cutitului , cand iese uscata e ok. eu incerc cu scobitoarea.
Laisser tiédir avant de démouler./lasati sa se raceasca in forma, si apoi scoateti cake-ul

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128616950796.jpg


#11 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 07:55 AM

Yoyo, nu e tarta ci "tartar" de somon


in cantitati egale somon proaspat ( care se lasa in apa clocotita si vin, in care am pus la fiert putin morcov, ceapa, patrunjel boabe de piper , sare ). la foc mic nu prea mult timp, atat cat sa fie fiert, dar nu iasca) si somon afumat. se toaca totul cu cutitul cat mai mic posibil, se freaca cu putin unt, putin suc lamaie, si ceapa verde taiata marunt.
eu as pune si dovleceii invizibili ai lui Eataly la finger food.

am mai facut odata cu somon afumat , smantana acra, cateva boabe de icre de manciuria , un fir de ceapa verde, si marar , niste rulouri, pe care le-am dat apoi prin susan.
dar asta doar pentru un fingerfood in familie :scratch:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128617156577.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128617170264.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128617174358.jpg


#12 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 08:21 AM

Cake à la tapenade/cake cu tapenade

Ingrédients pour Cake à la tapenade :/ingrediente
100 g de tapenade/100 gr tapenade
150 g d'olives noires dénoyautées/150 gr masline fara samburi
220 g de farine/220 gr faina
4 oeufs/4 oua
5 c. à soupe de vin blanc/ 5 linguri de vin alb sec
1 sachet de levure chimique/drojdie/praf de copt
4 c. à soupe d'huile d'olive (+ 1 c. à café pour le moule)/4 linguri de ulei de masline ( + o lingura pentru forma; eu am pus 4 jumate in aluat si am tapetat cu foaie)
1 c. à café de poivre/o lingurita de piper
sel/sare
Phases techniques pour Cake à la tapenade :
Préchauffer le four sur th.7 (210°C)./cuptor la 220°
Dans une jatte, fouetter les oeufs avec le poivre et un peu de sel. Ajouter l'huile d'olive et le vin blanc sans cesser de fouetter, pour que le mélange soit bien émulsionné. Incorporer la farine et la levure, et mélanger le tout sans trop travailler la pâte./ intr-un bol/castron bateti ouale cu piperul si un pic de sare. adaugati uleiul de masline, vinul si amestecati bine, ca totul sa fie bine emulsionat/omogeneizat. adaugati faina+praful de copt, amestecati usor, fara a insista. doar cat sa se incorporeze faina in aluat.
En verser la moitié dans un moule à cake huilé./varsati jumatate de cantitate in forma de cake, adaugati tapenada si varsati restul. perso...am amestecat tapenada ( era de masline verzi a mea) in aluat
Ajouter la tapenade à la pâte restante et la verser.
La parsemer dessus d'olives hachées et enfourner 50 min./asezati maslinele taiate peste aluat. ( eu am adaugat si cateva lamele de migdale, ca le aveam)
Au bout de 15 min de cuisson, baisser le th. sur 5 (150°c)./la inceput la 210° 15 minute, apoi 35 minute lam 150°. eu l-am pus la 180° tot timpul , ca am jonglat cu cate 2 cake-uri...si celalalt era setat pe 180 ° :scratch:
À la sortie du four, laisser reposer le cake 10 min avant de le démouler sur une grille./dupa ce scoateti din cuptor cake-ul, lasati-l 10 min in forma, si apoi pus pe o grila la racit
Le laisser refroidir, puis le couper en tranches./ lasati sa se raceasca, si taiati felii

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128617328378.jpg


#13 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 09:08 AM

Mai e si reteta de cake cu mac si masline. o am de la o doamna...

CAKE AUX PAVOTS/cake cu mac
Pour moule à cake de 30 cm/ forma de cale de 30 cm...em am facut in cele din casa.


150 g d'olives vertes farcies au piment/150 gr masline umplute cu ardei
100 g de gruyère/100 gr gruyere
200 g de jambon/200 gr sunca de praga
200 g de beurre ramolli/200 gr unt la temp camerei
4 œufs/4 oua
1 dl de vin blanc/1 dl de vin alb sec
250g de farine/250 gr faina
1 sachet de poudre à lever/praf de copt
150 g de graines de pavot/ 150 gr mac
Pignons/ seminte de pin


Emincer les olives, le gruyère, le jambon en lamelles/taiati maslinele , gruyerul, sunca in lamele/cuburi cum doriti
Travailler le beurre en pommade. Incorporer un œuf après l'autre ainsi/ frecati bine untul, adaugati cate un ou
que le vin. Battre la masse/apoi vinul , amestecati bine.( eu am mixat)
Ajouter la farine et la poudre à lever puis incorporer tous les autres/adaugati faina si praful de copt , apoi incorporati
ingrédients en mélangeant bien (sauf les pignons)./restul de ingrediente inafara de semintele de pin.
Transvaser dans le moule beurré. Ajouter les pignons sur la surface./varsati compozitia in forma de cake ( uns si infainat, sau cu hartie de copt). presarati semintele de pin
Cuire durant 60 min dans un four préchauffé à 180°C. Servir tiède ou froid / 60 minute la cuptor preincalzit 180°, serviti caldut sau rece.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128617612948.jpg


#14 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 04 October 2010 - 10:13 AM

Mini-rulada cu somon si mini-rulade diverse.Paine pentru toast fara coaja, am turtit-o un pic cu facaletul sa fie modelabila si le-am uns cu: pateu de masline, pateu de ton cu ketchup, pasta de anchoa.Se ruleaza, se impacheteaza in folie si se da la rece, se feliaza inainte de servire.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-9-128617996767.jpg

#15 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 October 2010 - 10:33 AM

Prune uscate invelite in slaninuta
Prunele uscate, fara simburi, se hidrateaza un sfert de ora in apa, se scot, se sterg de apa si se invlesc in felii de slaninuta, sau kaiser, sau prosciutto crudo. Se coc in cuptor la 180°C sau in tigaie (fara a se praji in ulei) pina cind sunt calde si slaninuta se topeste putin. Se servesc calde obligatoriu :floare: linga un pahar de Prosecco
Imagine atasata: monthly_10_2010/post-4-128618118958.jpg

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,035
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 04 October 2010 - 10:39 AM

Frigarui reci
Rosii micute, felii de dovlecel copt la gratar si cuburi din tarta fara blat a lui Anny
Imagine postata

#17 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 October 2010 - 11:14 AM

Din aluat frantuzesc ( pâte feuilletée) , uns cu sos de rosii, parmezan ras si origano, acoperit cu alta foaie , taiate patratele...pateuri cu sos de rosii.cateodata mai pun si thon in sos./pateuri cu thon :floare:
pe acelasi principiu, dar cu telemea si ou...pateuri cu branza...
si superba reteta a Ralucai de pateuri...aluat din branza+unt+ faina

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128618347064.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128618351553.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128618357641.jpg
  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-16-128618363016.jpg


#18 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 04 October 2010 - 12:51 PM

:floare: multumesc draga Stella pentru toate explicarile.

#19 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 04 October 2010 - 01:00 PM

Vai ce topic fain :bounce: :bounce: ...Ma primiti si pe mine cu nishte vechituri??!!!,ce am gasit la repezeala,dar cutia mea de dvd-uri de familie trebuie sa fie plina...

Arancini di rizo(bulete din orez umplute),am si buletele din ciupercute dar arata cam la fel....

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618980319.jpg

Branza feta murata cu rosii uscate, cepa ,masline(totul facut de mine la borcan nu cumparat)...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618894561.jpg

Cornuri umplute cu carnati,crenvusti,merg intregi sau taiati rondele...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618897739.jpg

Foietaj umplut cu carnati semiafimati picanti..

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618902509.jpg

Cornulete am vrut eu sa fie..

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618903324.jpg

Dar nu am sigilat bine marginile si s-au desfacut dar sincer am fost mai bucuroasa asa ca s-au copt si carnatii tare bine,asa ca au iesit niste pateuri mega...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618904487.jpg

Tot la capitolul foietaj,pizzete(uns foaia cu sos pizza oregano si cascaval,rulat ,taiat felii,copt)...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618896787.jpg

Rulada in aluat brioshat...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618905637.jpg


Un decor pe bete de frigarui,incercare...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618898475.jpg

Rulouri din jambon umplute cu crema de branza...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618900562.jpg


Diverse,ouri umplute ,tartine cu branza de vaci frecata cu unt ceapa rosie si piper...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618899625.jpg

Diverse ocazii lebede din aluat de choux,umplute cu ton si ornate cu maioneza...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-12861890168.jpg

Cu salata de icre si cu tonno...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618893836.jpg

Cu salata de icre si ton frecat cu ceapa rosie...

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-405-128618895629.jpg

Dau un aspect atat de festiv unei mese...

Sunt vechituri cred ca mai am o gramada,dar cu siguranta cand voi mai presta ceva vin ''derect'' aici... :occasion14:

#20 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 04 October 2010 - 04:23 PM

Vezi postareastella, la 04 October 2010 - 07:55 AM, a spus:

Yoyo, nu e tarta ci "tartar" de somon


in cantitati egale somon proaspat ( care se lasa in apa clocotita si vin, in care am pus la fiert putin morcov, ceapa, patrunjel boabe de piper , sare ). la foc mic nu prea mult timp, atat cat sa fie fiert, dar nu iasca) si somon afumat. se toaca totul cu cutitul cat mai mic posibil, se freaca cu putin unt, putin suc lamaie, si ceapa verde taiata marunt.
eu as pune si dovleceii invizibili ai lui Eataly la finger food.

am mai facut odata cu somon afumat , smantana acra, cateva boabe de icre de manciuria , un fir de ceapa verde, si marar , niste rulouri, pe care le-am dat apoi prin susan.
dar asta doar pentru un fingerfood in familie :occasion14:

Ce idee minunata,rulada asta de somon afumat!
Mmmmmm!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

Arata acest topic


  • 19 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi