Forum Culinar: Primul meu tort - Forum Culinar

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul meu tort Din ciclul..Asa nu...Asa daaaa!!!

#61 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 21 November 2010 - 11:21 AM

Buna fetelor! Ce interesant si amuzant topic!

Multumim Gabrenia pentru initiativa...e foarte bine ca sa vada fiecare dintre noi ce a fost si ce a ajuns, si, cel mai important sa nu uite de unde a plecat! :P

1.Unele dintre voi parca nu ati luat-o de la zero...sincer...aici as enumera in ordinea postarilor pe Doriana, Cristinel,Oana Cristina, Daniela 82,Ramona, Nelly, Punticu, Adi _edi!


2.Luminita...ce te-a mai chinuit glazura aia!Dar pe urma ti-ai luat revansa cu oglinda...superba...si ce-mi place marginea tortului cum a iesit! E pe hartie de copt cioco neagra, apoi alba...si trasate linii peste?
Vrabiuta...esti bestiala...ce mai! Ce zburlito-fleoscait e dumnealui! :(
Daniela...mamaaa... dar ce masinuta ai tras!!!Super..ce marca trebuia sa fie? Si printesele nu prea erau cizelate...acum sunt foarte reusite...bravo! :P
Gloxi ...piscina a fost mortala ...nu mi-am dat seama de la inceput ce e ...noroc ca ai zis de prosoape! :P
Cec ...ce diferenta intre ele...uriasa...bravo!
Dora...nu m-as fi gandit ca tu ai inceput cu torturi obisnuite! Eu te vedeam direct lucrand in royal la bijuterii! :P Si nu pot sa cred ca ai avut atatea ezitari sa faci trandafirii si pasta! :P Si eu am fost adepta "tortuletului de duminica"!
Ortansa...m-ai lasat...ca la dentist...ai spart toate targurile! Superba, mortala capsunica...imi place rosul care l-ai obtinut, cum luceste, cum ai aranjat pe platou...e supeer tare! :( Ce compozitie a avut inauntru si cum ai facut-o asa lucioasa?

Fac si eu sapaturi in arhiva sa vad ce gasesc de la inceputuri!

V-am pupat! :P

#62 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 November 2010 - 02:00 AM

Daca i-mi permiteti nu sinteti normale. :((
Doamne cit am ris(chiar aveam nevoie),aaaa nu atit de torturi cit de comentarii.
Gabrenia fata desteapta, buna idee ai avut.Si eu de mult ma gindeam la un topic care acum nu stiu daca mai are rost (da poate mai are).Ceva de genul <Colectia de aur> unde sa votam doar torturile care intradevar au cinstea sa stea intr o asemenea colectie indiferent de cine sint facute si fara suparare,dar ideea ta recunosc este extraordinara.
Vrabiuto esti mortala cu urechiatul tau si Oti cu bazinul :rolleyes:
Acu eu nu stiu, nici macar nu-mi mai amintesc primul meu tort si aparat cred ca nici nu aveam pe vremea aia :(( dar stati linistite am si eu destule caricaturi chiar daca nu sint primele torturi.Pai chiar si in ziua de azi am asa un talent ascuns sa dau rasoleala daca nu sint in febra creeri.Si pt ca multe dintre voi stiti ca am lucrat la cofetarie,laborator mare cu pretentii domnule,numele nul spui,stiu ca va mirati ceea ce este si normal(si nu sinteti singurele, dar am vazut discutii despre cofetarii si modul in care lucreaza)sint datoare sa va explic ca acolo era si este productie-norma si cred ca te punea la zid daca aveai nevoie de citeva ore sa decorezi un tort.
Citeva minute este necesar pt torturile care le vedem si acum prin Cora,Real si alte.Pasta de zahar era folosita doar pt floricelele alea(le stiti voi albastre si roze) taiate cu o forma mica de metal si alea tot la norma ,tortul tras in cioco sau frisca si gata. Ce figuri ce buchete.Trandafiri mai faceam din caramel.
Ai ca am trancanit destul va arat si eu primele torturi dupa privatizare :P (glumesc faceam doar pt prieteni)si dupa o lunga pauza.
Si da puteti sa rideti :(( (si eu am ris)
asta are fix 13 ani,trandafiri din caramel si toper din pasta de zahar care este facut cu matrita(nu de mine)(scuze pozele sint scanate)
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038323569.jpg

asta are vreo 10 ani
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038328363.jpg

Vreti sa vedeti si printre primele flori? :P
Doamne de ce nu am aruncat pozele astea?
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038368849.jpg
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038372433.jpg
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038376406.jpg

Adriana si eu i-ti multumesc pt muuulte si oful meu este gazura ta care nu mi-a reusit(am poza da chiar m-am facut destul de ris :( )
o sa mai incerc oricum :lol:

ultimul tort
Imagine atasata: monthly_11_2010/post-230-129038397307.jpg
va pup si :) pt fiecare

#63 Useril este offline   dani_ela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,242
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 November 2010 - 09:43 AM

natasha , eu asa tort frumos in frisca , nu pot sa fac nici acum; iar garoafele alea sunt superbe ! ce ai dom`le cu ele? bine , si ultimul tort este...the best ! trandafirii sunt mai frumosi decat cei din florarii.
a vazut fiica-mea topicul , si masinoiu` meu , si m-a luat la misto ca nu am pus tortul care trebuia ...si mi l-a scos din compu vechi , si mi-a trimis poza pe laptop :floare: acum is la munca , dar cand am timp vin cu bazaconia (sa-mi spal pacatele in fata copilului , ca cica tre` sa ne asumam tot ce am facut :) )

#64 Useril este offline   gabrenia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 492
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Locationmalul Dunarii

Postat 22 November 2010 - 01:14 PM

Natasha multumesc pentru aprecieri,esti o draguta.Ideea cu "primul meu tort" mi-a venit de la a mea "balega cu frisca "cum imi alint eu primul tort;ma loveam mereu de el prin calculator si,ca si tine nu ma induram sa-l sterg si uite asa,vazandu-l azi ,vazandu-l maine,astfel dorinta-i gata si mi-am zis sa radem un pic una de alta vazandu-ne creaturile si sa ne amintim cu nostalgie de primul tort.Ideea cu "colectia de aur" e nemaipomenita ,de ce nu?Sa te mai gandesti cum ar trebui nominalizate si votate torturile despre care trebuie expuse acolo.Despre creatiile tale ce sa zic?sunt foarte frumoase,si florile,tot!dar ultimul e fain tare de tot!Juri ca e un cos real cu flori naturale!felicitari!
Gabrenia "ce pot face doua maini dibace"

#65 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 November 2010 - 01:36 PM

Natasha, foarte frumos ce ai facut de la inceput, dar...ultimul tort e ceva de vis, desprins din natura!!! :notworthy: Mai treci pe aici cu noutati! :hug:

#66 Useril este offline   punticu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 485
  • Inregistrat: 09-October 10
  • LocationTg-Jiu

Postat 22 November 2010 - 02:13 PM

Vezi postareanatasha, la 22 November 2010 - 02:00 AM, a spus:

Daca i-mi permiteti nu sinteti normale. :hug:
Doamne cit am ris(chiar aveam nevoie),aaaa nu atit de torturi cit de comentarii.
Gabrenia fata desteapta, buna idee ai avut.Si eu de mult ma gindeam la un topic care acum nu stiu daca mai are rost (da poate mai are).Ceva de genul <Colectia de aur> unde sa votam doar torturile care intradevar au cinstea sa stea intr o asemenea colectie indiferent de cine sint facute si fara suparare,dar ideea ta recunosc este extraordinara.
Vrabiuto esti mortala cu urechiatul tau si Oti cu bazinul :notworthy:
Acu eu nu stiu, nici macar nu-mi mai amintesc primul meu tort si aparat cred ca nici nu aveam pe vremea aia :) dar stati linistite am si eu destule caricaturi chiar daca nu sint primele torturi.Pai chiar si in ziua de azi am asa un talent ascuns sa dau rasoleala daca nu sint in febra creeri.Si pt ca multe dintre voi stiti ca am lucrat la cofetarie,laborator mare cu pretentii domnule,numele nul spui,stiu ca va mirati ceea ce este si normal(si nu sinteti singurele, dar am vazut discutii despre cofetarii si modul in care lucreaza)sint datoare sa va explic ca acolo era si este productie-norma si cred ca te punea la zid daca aveai nevoie de citeva ore sa decorezi un tort.
Citeva minute este necesar pt torturile care le vedem si acum prin Cora,Real si alte.Pasta de zahar era folosita doar pt floricelele alea(le stiti voi albastre si roze) taiate cu o forma mica de metal si alea tot la norma ,tortul tras in cioco sau frisca si gata. Ce figuri ce buchete.Trandafiri mai faceam din caramel.
Ai ca am trancanit destul va arat si eu primele torturi dupa privatizare :) (glumesc faceam doar pt prieteni)si dupa o lunga pauza.
Si da puteti sa rideti :(( (si eu am ris)
asta are fix 13 ani,trandafiri din caramel si toper din pasta de zahar care este facut cu matrita(nu de mine)(scuze pozele sint scanate)
Atasament Untitled2.jpg

asta are vreo 10 ani
Atasament Untitled1.jpg

Vreti sa vedeti si printre primele flori? :)
Doamne de ce nu am aruncat pozele astea?
Atasament 01010022.JPG
Atasament 01010004.JPG
Atasament 00009.JPG

Adriana si eu i-ti multumesc pt muuulte si oful meu este gazura ta care nu mi-a reusit(am poza da chiar m-am facut destul de ris :( )
o sa mai incerc oricum :)

ultimul tort
Atasament 00204a.jpg
va pup si :) pt fiecare

Apai, Natacha sa-mi fie cu iertare,da' tu te-ai nascut deja cu talent! Cum adica te-ai facut de ras? Cu care poza? Pai si atunci noi restul(eu) ce sa mai zicem? Inseamna ca voi v-ati prapadit de ras ca la un spectacol Vacanta Mare sai DOD imediat dupa revolutie.
Iar ultimul ... e perfect!!! :)

#67 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 22 November 2010 - 02:45 PM

Mai, fetelor, unele dintre voi nu prea aveti ce expune pe acest topic... De ex Natasha, primele tale torturi sunt chiar tari, si eu vreau garoafe ca alea... sau Dora, sau Ramo... ale voastre chiar si primele au fost super. Voi sunteti cap de lista pe celalalt topic... Fara suparare, dar aici pentru primul loc ma bat eu cu Gabrenia si Otilia.

#68 Useril este offline   divina 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 250
  • Inregistrat: 21-September 10
  • LocationBucuresti

Postat 22 November 2010 - 02:48 PM

Vezi postareaLuminis, la 22 November 2010 - 02:45 PM, a spus:

Mai, fetelor, unele dintre voi nu prea aveti ce expune pe acest topic... De ex Natasha, primele tale torturi sunt chiar tari, si eu vreau garoafe ca alea... sau Dora, sau Ramo... ale voastre chiar si primele au fost super. Voi sunteti cap de lista pe celalalt topic... Fara suparare, dar aici pentru primul loc ma bat eu cu Gabrenia si Otilia.


Asa-i Luminita...dar cred ca ai uitat-o pe Vrabiuta! :notworthy:

#69 Useril este offline   cec 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 571
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 November 2010 - 05:35 PM

si pe mine (nu cred ca puteti numi tort ce am facut prima data).Nici acum nu ma pot lauda.Dar insist, cine stie, poate-poate voi reusi sa fac si eu torturi in adevaratul sens al cuvantului :)
mami de fetite si baietei (2+2)

Secretul fericirii este, nu sa faci ce-ti place, ci sa inveti sa-ti placa ceea ce trebuie sa faci.

Timpul tău este viaţa ta, de aceea cel mai mare dar pe care îl poti face cuiva este timpul tău

http://detoatepentru...y.blogspot.com/

#70 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 22 November 2010 - 05:43 PM

Natasha draga mea, torturile tale de inceput nu as zice ca sunt o trauma. E normal sa nu fie la fel de fine si de aspectuase, doar sunt din frisca, iar florile tale sunt un vis pentru multe fete, bine ca cele de pe urma sunt ... sunt ... nici nu stiu cum sa le numesc, par atat de reale, iar cosul acela e ... un vis. Extraordinar ce-ti poate iesii din mana. Felicitari!!!
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#71 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 22 November 2010 - 05:53 PM

Vezi postareaLuminis, la 22 November 2010 - 02:45 PM, a spus:

Mai, fetelor, unele dintre voi nu prea aveti ce expune pe acest topic... De ex Natasha, primele tale torturi sunt chiar tari, si eu vreau garoafe ca alea... sau Dora, sau Ramo... ale voastre chiar si primele au fost super. Voi sunteti cap de lista pe celalalt topic... Fara suparare, dar aici pentru primul loc ma bat eu cu Gabrenia si Otilia.

Hai mai Lumi ca nu e chiar asa pe cum pare ... uite caut acum niste poze care sa nu fie semnate cu numele site-ului si revin :)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#72 Useril este offline   natasha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 22 November 2010 - 05:53 PM

[quote name='dani_ela' date='22 November 2010 - 09:43 AM' timestamp='1290411793' post='65772']
natasha , eu asa tort frumos in frisca , nu pot sa fac nici acum; iar garoafele alea sunt superbe ! ce ai dom`le cu ele?
a vazut fiica-mea topicul , si masinoiu` meu , si m-a luat la misto ca nu am pus tortul care trebuia ...si mi l-a scos din compu vechi , si mi-a trimis poza pe laptop acum is la munca , dar cand am timp vin cu bazaconia (sa-mi spal pacatele in fata copilului , ca cica tre` sa ne asumam tot ce am facut
[/quote]
I-mi pare rau ca nu se observa marginile ornate cu frisca si bilutele alea asezate asa simetric sa vad mai esti invidioasa atunci :)
si cu garoafele nu am nimic au ramas de poveste, vezi ca nu le-am sters ca doar e munca mea :)
[quote name='gabrenia' date='22 November 2010 - 01:14 PM' timestamp='1290424496' post='65865']
Natasha multumesc pentru aprecieri,esti o draguta.Ideea cu "primul meu tort" mi-a venit de la a mea "balega cu frisca "cum imi alint eu primul tort;ma loveam mereu de el prin calculator si,ca si tine nu ma induram sa-l sterg si uite asa,vazandu-l azi ,vazandu-l maine,astfel dorinta-i gata si mi-am zis sa radem un pic una de alta vazandu-ne creaturile si sa ne amintim cu nostalgie de primul tort.Ideea cu "colectia de aur" e nemaipomenita ,de ce nu?Sa te mai gandesti cum ar trebui nominalizate si votate torturile despre care trebuie expuse acolo.
[/quote]
Habar nu am ,nu am ajuns pina acolo :) poate aveti si voi o idee?
Eu am vazut pe un forum si am ramas incintata arata asa ca o gala a torturile , un punct bun de inspiratie,si o ambitie pt toate fetele pasionate de munca asta.Mie i-mi pare rau ca multe torturi frumoase au ramas dincolo, fetele sint aici si de aceea ma gindeam la topicul asta.

[quote name='divina' date='22 November 2010 - 01:36 PM' timestamp='1290425819' post='65869']
Natasha, foarte frumos ce ai facut de la inceput, dar...ultimul tort e ceva de vis, desprins din natura!!! Mai treci pe aici cu noutati!
[/quote]
frumoase, urite asa au fost :)

[quote name='punticu' date='22 November 2010 - 02:13 PM' timestamp='1290427981' post='65876']

[/quote]
Apai, Natacha sa-mi fie cu iertare,da' tu te-ai nascut deja cu talent! Cum adica te-ai facut de ras? Cu care poza? Pai si atunci noi restul(eu) ce sa mai zicem? Inseamna ca voi v-ati prapadit de ras ca la un spectacol Vacanta Mare sai DOD imediat dupa revolutie.
Iar ultimul ... e perfect!!!
[/quote]

:) chiar am citit de citeva ori si am ris asa bine
[quote name='Luminis' date='22 November 2010 - 02:45 PM' timestamp='1290429924' post='65884']
Mai, fetelor, unele dintre voi nu prea aveti ce expune pe acest topic... De ex Natasha, primele tale torturi sunt chiar tari, si eu vreau garoafe ca alea... sau Dora, sau Ramo... ale voastre chiar si primele au fost super. Voi sunteti cap de lista pe celalalt topic... Fara suparare, dar aici pentru primul loc ma bat eu cu Gabrenia si Otilia.
[/quote]
tari in ce Luminis? :) am spus ca va dau voie sa rideti
na acum nu mai conteaza cine ocupa primul loc toate lucrati super si important este sa fim noi multumite(rar cind se intimpla)

#73 Useril este offline   simonicka 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 13-November 10
  • LocationIasi

Postat 22 November 2010 - 06:16 PM

Off mai fetelor! Asa frumuseti v-au iesit din mana de-a lungul timpului ca aveti toate motivele sa fiti mandre! Felicitari!
Chiar si primele torturi, cele facute pentru familie au ceva special... un ingredient secret pe care nu-l gasesti in nici o mare cofetarie din lumea asta. Acum trebuie sa recunosc. Inaintea celor 2 ciumafai prezentate la "tortul o arta.." a mai existat o tentativa de tortulet facut tot in Iasi si plimbat cu masina pana-n Bacau. Din pacate asta n-a mai prins sedinta foto desi zic eu ca ar fi fost mai merituos. Acum, pentru ca nu am foto si pentru ca voi aveti o groaza de imaginatie am sa va rog sa inchideti ochii si sa va imaginati o mamaligoaie maree, maree, galbena si cu gardut de piscoturi. Da avea si papion de pamblicuta!
Ei bine aratarea blonda s-a luat la bataie cu frumusata de tort comandat de la cofetarie de tatal printesei si a castigat detasat locul in inima fetitei. Asa a fost de incantat copilul... nu-i venea a crede ca l-am facut special pentru ea...Nu-i facuse nimeni pana atunci un tort special pentru ea pentru ca, din pacate, mamica ei are 2 job-uri si cand ajunge acasa numai tort nu are in program. M-a intrebat de vreo 3-4 ori daca e special pentru ea, numai si numai pentru ea si adus tocmai de la Iesi anume pentru ea! Asa mi-a crescut inima cat bradul de craciun din Piata Unirii cand auzeam copilul cantand prin casa ca are tort cu dragoste. Nici nu m-a lasat sa mai aranjez nitel gogoloiul galben.
Asta e de fapt ingredientul secret pe care-l stiati si atunci cand faceati tortulete asemanatoare cu ale mele, dar mai ales, il folositi si acum ca profesioniste poleind capodoperele ce vaies din maini. E ceea ce marile cofetarii nu vorgasi niciodata de cumparat de la nici un furnizor.
In vizita la muzeul culinar

#74 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 22 November 2010 - 06:42 PM

Natasha draga evolutia ta e fantastica...si chiar fetele au dreptate..tu n-ai ce cauta cu postari aici :)

Si mie imi suna bine ideea ta cu deschiderea unui topic...de "expozitie"
Stii chiar zambeam cand am citit asta....eu mi-am format in folder in computer unde am salvat toate capodoperele ce le-am gasit pe net...si fiindca erau desavarsite am intitulat folderul "Arte pura"

Ultima ta creatie este ireal de frumos...felicitari....ai devenit o maestra...spune-mi te rog ai descris undeva procedeul formarii cosuletului?
daca nu..ai fi atat de draguta sa explici in cativa pas la topicul "tehnici" deschis de tine?


#75 Useril este offline   Livia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 165
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationTimisoara

Postat 22 November 2010 - 07:09 PM

Dora, Natasha, Ramo voi nu aveti un inceput, v-ati nascut cu darul acesta...eu nu am decat cuvinte de lauda de la primul pana la ultimul tort!
Va arat si eu cu ce-am inceput, defapt nu sunt chiar primele torturi, dar sunt primele torturi "ornate" :)
Imagine postata
aici am facut prima data pasta de zahar, bineinteles ca nu mi-a ajuns, asa ca am improvizat pe margini cu o frisca... cam ciufulita...

Imagine postata
asta e o tentativa de ghiveci cu flori din sugus :)

printre ultimile torturi ...acesta imi sunt cele mai dragi:
Imagine postata

Imagine postata
...si inca mai am multe de invatat, exersat, imbunatatit!

#76 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 22 November 2010 - 07:19 PM

Ei da, dupa sapaturi in alt computer, am gasit si eu niste poze ... si nu, nu sunt preimele, dar cred ca merita "apreciate" aici
Primul a fost un dobos care s-a dorit a fi rochita. Obligatoriu trebuia ornata cu zahar ars si crema de ciocolata. Da, stiu e groaznica, numa a rochita nu seamana si cred ca a produs multa dezamagire ( eu sigur am fost terminata o perioada!!!)

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129044579432.jpg

iar al doilea este chiar printre primele. V-am zis eu ca am inceput sa fac torturi in martie 2009, ei bine acesta l-am facut in 8 martie 2009. Sa va mai zic cat de madra eram eu de "ghivecele" mele?(erau 2) daca m-ar fi intrebat cineva atunci as fi zis ca nici unu real nu are o "forma" mai perfecta :headbang:

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129044621649.jpg

Si ghiveciul de anul acesta (tot 2 au fost):

Imagine atasata: monthly_11_2010/post-160-129044630108.jpg
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#77 Useril este offline   vrabiuta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 686
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationunde se agata harta-n cui

Postat 22 November 2010 - 07:33 PM

Vezi postareadivina, la 22 November 2010 - 02:48 PM, a spus:

Vezi postareaLuminis, la 22 November 2010 - 02:45 PM, a spus:

Mai, fetelor, unele dintre voi nu prea aveti ce expune pe acest topic... De ex Natasha, primele tale torturi sunt chiar tari, si eu vreau garoafe ca alea... sau Dora, sau Ramo... ale voastre chiar si primele au fost super. Voi sunteti cap de lista pe celalalt topic... Fara suparare, dar aici pentru primul loc ma bat eu cu Gabrenia si Otilia.


Asa-i Luminita...dar cred ca ai uitat-o pe Vrabiuta! :headbang:

Multumesc de sustinere ! :-* ^_^

#78 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 22 November 2010 - 08:11 PM

Jur ca n-am timp ,dar m-a spart Natasha cu ghiveciul ei !
Felicitari din inima ! :headbang:

#79 Useril este offline   Luminis 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 09-February 10
  • LocationBraila

Postat 22 November 2010 - 10:03 PM

Vezi postareaRamo, la 22 November 2010 - 07:19 PM, a spus:

Ei da, dupa sapaturi in alt computer, am gasit si eu niste poze ... si nu, nu sunt preimele, dar cred ca merita "apreciate" aici
Primul a fost un dobos care s-a dorit a fi rochita. Obligatoriu trebuia ornata cu zahar ars si crema de ciocolata. Da, stiu e groaznica, numa a rochita nu seamana si cred ca a produs multa dezamagire ( eu sigur am fost terminata o perioada!!!)

Atasament rochita-caramelizata.jpg

iar al doilea este chiar printre primele. V-am zis eu ca am inceput sa fac torturi in martie 2009, ei bine acesta l-am facut in 8 martie 2009. Sa va mai zic cat de madra eram eu de "ghivecele" mele?(erau 2) daca m-ar fi intrebat cineva atunci as fi zis ca nici unu real nu are o "forma" mai perfecta :headbang:

Atasament ghiveci.jpg

Si ghiveciul de anul acesta (tot 2 au fost):

Atasament ghiveci new.jpg


Primul am crezut la inceput ca este un fluture, apoi nu intelegeam ce sunt manecutele. Dupa aia am citit ce reprezinta... ^_^ La primul ghiveci, doar o intrebare: de ce l-ai pus cu fundu-n sus? :-* :D :D

#80 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 22 November 2010 - 10:22 PM

Vezi postareaLuminis, la 22 November 2010 - 10:03 PM, a spus:

Primul am crezut la inceput ca este un fluture, apoi nu intelegeam ce sunt manecutele. Dupa aia am citit ce reprezinta... =)) La primul ghiveci, doar o intrebare: de ce l-ai pus cu fundu-n sus? =)) =)) =))

=)) buna asta cu fluturele, pare mai acceptabil decat rochia.
Ghiveciul habar n-am de ce l-am pus asa, cred ca pentru stabilitate, dar normal ca atunci am zis ca asa e modelul :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi