Forum Culinar: La hanul "Arta culinara" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2357
  • 2358
  • 2359
  • 2360
  • 2361
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La hanul "Arta culinara" Loc de intilneala virtuala,servim di tăti pentru tăţî

#47161 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 May 2022 - 08:22 AM

Vezi postareaCarmella, la 28 April 2022 - 08:32 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2022 - 01:49 PM, a spus:

Hristos a inviat, fete!

Long time no see!
In cautare de niste retete vechi, m-am dus dupa cornurile moi, moi, moi pe forumul culinar , ala vechi - daca le mai stiti- ca sa constat ca nu mai e nimic? Au disparut in neant toate retetele? Aveti idee , s-a mutat forumul?


Bine ai revenit! Am încercat și eu acum să intru pe culinar, nu am reușit, dă o eroare, nu se afișează nimic. Dar mi se pare interesant că mi-am adus aminte parola după aproximativ ... 13 ani de cînd nu am mai intrat acolo :D Nu știu ce s-a întîmplat cu forumul, dar site-ul e sufocat de reclame :rolleyes:


Salutare si multumesc de (re)primire! Da, e mare pacat cu baza aceea de date, nu cred ca s-a evaporat asa in neant! Eu acolo ma duceam de fiecare data dupa reteta de cornuri din alea. Mare pacat ca au distrus forummul!


Vezi postareamino, la 28 April 2022 - 08:53 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2022 - 08:00 PM, a spus:

Vezi postareamino, la 28 April 2022 - 02:18 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2022 - 01:49 PM, a spus:

Hristos a inviat, fete!

Long time no see! Am trecut in ultimii ani prin foarte multe si viata mi-a luat niste intorsaturi care, in mod evident, nu erau in plan...deocamdata sunt inca in plutire in deriva si de regasire a cursului normal :-*

In cautare de niste retete vechi, m-am dus dupa cornurile moi, moi, moi pe forumul culinar , ala vechi - daca le mai stiti- ca sa constat ca nu mai e nimic? Au disparut in neant toate retetele? Aveti idee , s-a mutat forumul?


Retetele sunt mutate aici. Forumul vechi era artaculinara.com, forumul nou este artaculinara.ro. Indexurile nu sunt actualizate, asa ca trebuie sa cauti cu rabdare.


De astea intrebai?


Nu, draguta mea, eu zic de culinar.ro. Forumul din care s-a scindat asta.

Am si uitat de cand nu am mai intrat acolo!



Si pe mine m-a lovit amintirea acelei retete dupa nniste ani buni, dar mai intram sa ma uit la posturile originale ale unor retete care s-au propagat rapid de-a lungul anilor si la sectia cu sport si mancat sanatos, ca era o stiinta intreaga acolo...in curand va aparea cu siguranta vreun autor modern si de succes care a reinventat roata pe baza acelor mii si mii de informatii :love7:)

Vezi postareacarmenb62, la 29 April 2022 - 09:48 AM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 28 April 2022 - 01:49 PM, a spus:

Hristos a inviat, fete!

Long time no see! Am trecut in ultimii ani prin foarte multe si viata mi-a luat niste intorsaturi care, in mod evident, nu erau in plan...deocamdata sunt inca in plutire in deriva si de regasire a cursului normal :)

In cautare de niste retete vechi, m-am dus dupa cornurile moi, moi, moi pe forumul culinar , ala vechi - daca le mai stiti- ca sa constat ca nu mai e nimic? Au disparut in neant toate retetele? Aveti idee , s-a mutat forumul?



CORNURI MOI
un plic drojdie uscata, o lingurita rasa de sare, 2 linguri pline de miere (poate sa fie si zaharisita, merge, a mea a fost, si nu s-a intamplat nimic), daca nu aveti miere, cred ca merge si cu zahar, dar cred ca mai mult de doua linguri, si dizolvat in lapte), 250ml lapte cald, 500-550 gr faina, 25 gr unt (si pe asta merge sa-l inmuiati in acelasi-lapte)
Drojdia, pusa intr-o cana cu 2 linguri de apa calda si lasata acolo 15 minute. Intr-un bol, amestecati ingredientele toate, si adaugati maiaua. Aluatul se framanta bine si se tranteste de masa. Nu trebuie sa fie tare, si sa nu se lipeasca, daca se lipeste, adaugati un pic de faina. Dupa ce ati terminat cu chinuitul aluatului, il puneti inapoi frumushel in castron, il acoperiti cu o carpa umeda, si il lasati intre o ora si o ora jumate la crescut
Apoi se intinde foaie, se taie in raze se ruleaza cornurile si se vara la cuptor.



Excelent, Carmen! Mii de multumiri si o zi buna!

Vezi postareaany_annette, la 05 May 2022 - 01:09 PM, a spus:

Mino felicitari 😘

Lori ma bucur sa te vad



Si eu ma bucur sa va regasesc, Any! Te imbratisez cu mare drag! Sa stii ca ii povesteam deunazi mamei de tine si de retetele tale cu iepure! <3 De curand am primit o oferta de iepure, crescut la tara :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#47162 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 10 June 2022 - 02:09 AM

salutare, ce mai faceți? vă rog sa dați liniștea mai încet Imagine postata

#47163 Useril este offline   bellamama 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,613
  • Inregistrat: 27-May 13
  • LocationBucuresti

Postat 10 June 2022 - 10:46 AM

Vezi postareaDexter, la 10 June 2022 - 02:09 AM, a spus:

salutare, ce mai faceți? vă rog sa dați liniștea mai încet Imagine postata

Ca bine zici!

#47164 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 10 June 2022 - 07:06 PM

Vezi postareaDexter, la 10 June 2022 - 02:09 AM, a spus:

salutare, ce mai faceți? vă rog sa dați liniștea mai încet

caldura mare, de-aia :D
noi, deh, la umbra bananului :snorting:

Fisiere atasate



#47165 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 13 June 2022 - 04:57 AM

Salutari din Cluj, tuturor! Sunt la copii pentru doua saptamani si stau cu printesa noastra cea mica :snorting: cat isi rezolva parintii unele treburi! As sta cu ea non stop. Uitasem ce frumos e sa ai un bebe mic in brate :D . Noi am trecut toti pe dieta, asa ca salatele si gratarul, sunt la ordinea zilei

#47166 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 13 June 2022 - 10:10 AM

Ma bucur pentru tine Mino :D ca nu-mi vine sa-ti zic bunica Mino :snorting:

#47167 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 July 2022 - 01:18 AM

Fat Frumos cel Bățos de-a pururi renăscător si Ileana Cosinzeana from house Mino, first of her name Imagine postata

Bre, iar s-a stricat butonul liniștii Imagine postata

Vă rog să vă concentrati si sa-mi spunteți cu ce mandolină mi-ar sta bine. Nu de aia de cântat, de aia de taiat. Care e cea mai cea si nu rupe degetele?

Aceasta postare a fost editata de Dexter: 06 July 2022 - 01:18 AM


#47168 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 06 July 2022 - 04:59 AM

Prezent, prezent!
Am vrut sa intru sa dau si eu cu subsemnatul mai demult dar tot de distractii am avut parte in ultima vreme. Abia ce a terminat si familionul nostru cu covidul, eu am hotarat sa continuu concediul medical inca macar o luna, asa ca am cazut ca o placinta, in casa, si m-am ales cu ghips la mana dreapta. Tot am avut noroc ca nu mi-am rupt altceva.
Sa raspund oarecum la sondajul cu mandolina - nus' ce sa zic. Eu daca as putea as returna-o pe a mea, ca in afara de degetele mele cand am spalat-o in ziua cand a venit, n-am taiat nimic cu ea. E ceva no name de pe Amazon. N-am apucat sa o folosesc la taiat legume, nu stiu daca e buna, dar are o gramada de accesorii misterioase, si manusa de protectie 🤪. Sta frumos in cutie, nici nu stiu la ce i-a trebuit sotului ca mai mult eu gatesc. Ar trebui sa-i aduc aminte, daca tot va face pe bucatarul cateva saptamani.
Dar ca veni vorba, matale ce mai crosetezi prin bucatarie, Dex?

#47169 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 July 2022 - 08:07 AM

Pai am luat si eu una dintr-asta cu jdemii de lame cre ca la Metro acu multi multi ani dar mi-e greu s-o scot din sertar ca s-o folosesc si apoi sa stau sa o spal si sa o lustruiesc ca e din inox, plus ca protectia aia pe care o are mie nu-mi place deloc, nu reusesc sa fac sa stea nici o leguma in ea. Gen asta:
Fisier atasat  luveh.jpg (54.43K)
Number of downloads: 0
Asa ca folosesc allways pe cea de la Microplane cu rotita care regleaza marimea taieturii, si mi-am luat si manusa alba ca sa nu ma tai si gata, asta e baza :snorting:
Fisier atasat  microplane.jpg (47.02K)
Number of downloads: 0

#47170 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 06 July 2022 - 01:38 PM

Vezi postareaadi_edi, la 06 July 2022 - 04:59 AM, a spus:

Prezent, prezent!
Am vrut sa intru sa dau si eu cu subsemnatul mai demult dar tot de distractii am avut parte in ultima vreme. Abia ce a terminat si familionul nostru cu covidul, eu am hotarat sa continuu concediul medical inca macar o luna, asa ca am cazut ca o placinta, in casa, si m-am ales cu ghips la mana dreapta. Tot am avut noroc ca nu mi-am rupt altceva.
Si eu am vrut sa salut lumea, dar tot n-am apucat...
Salutare tuturor Imagine postata

Adi, fix asa a patit si mama, a cazut in casa si si-a rupt mana. E deja in ghips de 5 saptamani, mai are 3. S-a cam saturat, dar e preferabil asa decat cu operatie...


Mino, tare ma bucur pentru tine. E tare fain cu bebe in brate, imi amintesc si eu cum era Imagine postata

Eu abea astept sa vina concediul, sa iau o pauza de la toate... Cred ca m-a ajuns din urma oboseala Imagine postata

Va doresc tuturor zile bune, cu sanatate.
Si sa mai povestim pe aici, ca tare fain era cand nu apucam sa citesc tot din urma, la cafeaua de dimineata. Promit sa scriu si eu mai des.

#47171 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 July 2022 - 02:32 PM

Am avut si eu din aia cu jde mii de lame si a fost facuta pierduta (aruncata) la mutare

Adriana, pe Microplane o vizez si eu si pe una japoneza pe care o cheama benriner.

Adi, m-am apucat de facut kettle chips si momentan tai cartofii pe o razatoare microplane box, din aia patrata cu patru laturi diferite, dar e prea ingusta lama, nu pot taia cartofi mai babani.

Adriana, la microplane cam cit e de lata lama?

Alte scamatorii prin bucatarie au fost cu o fiorentina de vaca poleita cu aur (120 CAD pe o bucata), calitatea cea mai buna (prime), de la o ferma din SUA - a fost buna dar nu mare diferenta fata de ce iau de obicei (angus choice) si care costa 35-40 CAD

Un macelar local a adus fassona dar inca nu ma incumet ca si aia pare de aur dupa pret.

#47172 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 July 2022 - 04:56 PM

la asta te referi, la cit se deschide?
intra deshtu da' nu total si nici nu fortez :D
Fisier atasat  microplane.jpeg (162.02K)
Number of downloads: 1
a mea e veche de tot vaz ca astea di poze par mai refacute la styling
in schimb nu stiam de box, ca si asa se plinge sora-mea de cealalta microplane cind o pun sa dea ceva pe razatoare ca e prea ciudata, cre ca o sa-mi iau o box deasta :pupic:
benriner mi se pare ca arata ca cele care apar in diferitele publicitati, lor le merg ca acceleratu cind fac demonstratia, mie mai putin :snorting:

Despre carne si eu as incerca de curiozitate dar sint constienta ca poate fi o deziluzie

#47173 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 06 July 2022 - 08:19 PM

Cred ca Dex vrea sa stie cat de lata e lama cu totul, adica distanta dintre capetele V-ului. Ma bagai in seama ca n-am altceva de lucru 😋. Si mai cred ca am s-o fac pierduta si eu pe-a mea 😁.
Ma duc sa scotocesc prin poze sa vad daca am ceva demn de postat.

#47174 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 06 July 2022 - 08:48 PM

Boni, ma bucur sa te revad pe aici, sper sa vii si tu cu vesti mai bune data viitoare. Multa sanatate mamei tale! La mine nu-i asa rau, oasele sunt doar fisurate, trebuie sa stau doar o luna (sper) cu ghipsul, fix 4 saptamani incepand de azi.
Pot sa fac dus singura, sa- mi pregatesc micul dejun, chiar daca nu eram stangace pana acum 😁, eu zic ca am scapat ieftin.
Mi-a trimis o colega o gluma pe email, cica:
- Domnu' doctor, mi-am rupt mana in 2 locuri!
- Data viitoare sa eviti locurile alea! 😄

#47175 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 06 July 2022 - 08:54 PM

Dex, cum faci kettle chips? Prajiti? Ce cartofi is mai buni? Daca-s copti ma intereseaza si pe mine, dau de lucru la minioni, sa testeze lama 👍.

#47176 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 July 2022 - 10:36 PM

Vezi postareaadi_edi, la 06 July 2022 - 08:19 PM, a spus:

Cred ca Dex vrea sa stie cat de lata e lama cu totul, adica distanta dintre capetele V-ului. Ma bagai in seama ca n-am altceva de lucru . Si mai cred ca am s-o fac pierduta si eu pe-a mea .
Ma duc sa scotocesc prin poze sa vad daca am ceva demn de postat.

cre ca ai dreptate, dupa ce mi-am bagat deshtu in lama mi-am dat cu seama da' orisicum facui poza si asa vede tot ce il intereseaza :snorting:

si vreau sa zic ca mi-am pus 3 microplane in carutu de la Amazon din cauza dumnealui :D

Vezi postareaadi_edi, la 06 July 2022 - 08:54 PM, a spus:

Dex, cum faci kettle chips? Prajiti? Ce cartofi is mai buni? Daca-s copti ma intereseaza si pe mine, dau de lucru la minioni, sa testeze lama .

ce inseamna kettle chips ca vad ca kettle e fierbator si chips sint feliutele subtiri
sint feliutele subtiri de cartofi? alea nu's potato chips ceea ce aici se numeste patatine
sau sint cele din alta leguma?

#47177 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 07 July 2022 - 01:30 AM

intrebam cit e de lata intre virfurile V-ului ca am cartofi mai mari si vreau sa intre pe toata circumferinta, fara sa it tai

Adi baby, sunt the real thing, deep fried cum se cuvine la kettle chips. Parca Russet si cei rosii ar fi cei mai buni, inca experimentez. Si ii maninc cu sosul de la smashed burger, care sunt si ei in rotatie saptaminala. Imagine postata

Adriana, traducerea ar fi cartofi subitiri taiati rotunzi ca la chips si facuti la ceaun (kettle, a doua semnificatie, pe linga fierbator)

#47178 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 07 July 2022 - 06:10 AM

Hello, hello! Adi, recuperare rapida sa ai! La fel si mamei tale, Boni! Pe caldurile astea asta mai lipsea. Eu tocmai ce am venit de la printesa mea, care imi ofera terapie gratuita. Intre timp alerg dreapta, stanga printre doctori si magazine, ca ne pregatim de botez, sper sa nu revina in forta si covidul ca asa sunt prognozele la tv. Nu stiu cum e caldura la voi, dar la mine e dezastru, se usuca totul si vad ca nu avem apa azi. Nu am primit mesaj ca s-ar da cu portia apa, dar in satele din jur deja se face treaba asta. Aseara s-a innorat si speram la ploaie cum arata telefonul. Avem parte doar de vant si furtuna, deocamdata.
Va invit la o cafea sau ceai!

Fisiere atasate



#47179 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 July 2022 - 09:34 AM

Vezi postareaDexter, la 07 July 2022 - 01:30 AM, a spus:

intrebam cit e de lata intre virfurile V-ului ca am cartofi mai mari si vreau sa intre pe toata circumferinta, fara sa it tai

as zice 3.5 cm
Fisier atasat  larghezza mandolina.jpg (39.74K)
Number of downloads: 0


Vezi postareaDexter, la 07 July 2022 - 01:30 AM, a spus:

Adriana, traducerea ar fi cartofi subitiri taiati rotunzi ca la chips si facuti la ceaun (kettle, a doua semnificatie, pe linga fierbator)

aa ok mersi

#47180 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 07 July 2022 - 12:31 PM

Adriana parca as vedea inches nu centimetri pe linia matale?

Arata acest topic


  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2357
  • 2358
  • 2359
  • 2360
  • 2361
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi