Forum Culinar: La hanul "Arta culinara" - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2358
  • 2359
  • 2360
  • 2361
  • 2362
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

La hanul "Arta culinara" Loc de intilneala virtuala,servim di tăti pentru tăţî

#47181 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 July 2022 - 12:37 PM

da bre 9 cm
mi se parea ceva in neregula da nu pricepeam ce :snorting:
iarta-ma

#47182 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 10 July 2022 - 04:46 PM

de neiertat Imagine postataImagine postata la 3.5 cm ar fi fost buna pentru taiat fasole verde Imagine postata

noi am avut cadere masiva a unelei retele telecom, in toata tara, vineri toata ziua nu am avut nimic (eu, altii pe alte retele au avut), tv, internet, telefon, celular, nici macar apel la urgente, interac la banci, multe magazine acceptau numai cash - vorba cuiva, gindeste-te ca este 1995 si bucura-te de ziua asta.

asadar si prin urmare vreau sa imi radio din ala de prinde toate statiile de pe mapamond, merge si cu baterii e portabil - am pus ochii pe un (fost) grundig - acum se chema Eton, compania grundig in sine nu mai exista. voi (ce) aveti?

#47183 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 10 July 2022 - 11:45 PM

Io ma laud ca am avut TV 😄.
Da' vineri oricum nu prea am avut la ce ne uita, doar la stiri sa vedem cand vine inapoi netu'. (Acum 2 saptamani am stat intreg weekendul fara Tv ca ni s-a stricat, cu cine am vorbit se mira ca avem doar unul. Pana si maica-mea are 2, mai mare rusinea 🤣. Nici n-am putut merge la magazin ca aveam cu totii covid. Noroc ca am avut internet).
Stiu ca am avut radio cu alarma de ceas dar s-a stricat, pe noi nu prea ne intreresa achizitonarea unui asemenea instrument, se pare ca acum e cam necesar (asa am stat la curent, vorba vine, si cand a fost marea pana de... curent 😁 din 2003). O colega mi-a lasat "mostenire" radioul ei, un Emerson de la pas'opt 😋, ma gandeam sa-l iau acasa ca la serviciu si asa nu-l folosesc.
Mai degraba investim in niste board games 😁. Am jucat Monopoly si Catan pana ne-au iesit pe nas.

#47184 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 11 July 2022 - 07:00 PM

Ultima data cand am fost in parc m-am intalnit cu o cunostinta mai veche :) , n-am mai vazut-o cam demult, ma gandeam ca si-o fi mutat domiciliul.

Fisiere atasate



#47185 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 12 July 2022 - 04:29 PM

Ce dragalasa este, cand o vezi in parc :) si nu face stricaciuni in casa! Eu de acum sa incep plimbarile, sanatate sa fie. Ma sperie seceta asta si preturile din magazine. Ma strange in spate ca vine frigul acusi. Pe campuri e dezastru, totul parjolit si pamantul crapat de ai senzatia ca esti pe alta planeta.

Vezi postareaDexter, la 10 July 2022 - 04:46 PM, a spus:

de neiertat Imagine postataImagine postata la 3.5 cm ar fi fost buna pentru taiat fasole verde Imagine postata

noi am avut cadere masiva a unelei retele telecom, in toata tara, vineri toata ziua nu am avut nimic (eu, altii pe alte retele au avut), tv, internet, telefon, celular, nici macar apel la urgente, interac la banci, multe magazine acceptau numai cash - vorba cuiva, gindeste-te ca este 1995 si bucura-te de ziua asta.

asadar si prin urmare vreau sa imi radio din ala de prinde toate statiile de pe mapamond, merge si cu baterii e portabil - am pus ochii pe un (fost) grundig - acum se chema Eton, compania grundig in sine nu mai exista. voi (ce) aveti?


Eu doar pe net ascult radio. Buna idee sa avem un radio clasic pe baterii. Mama are unu radio mic, pensionat acum, care prinde cateva posturi și-l lua cu ea in spital, acum asculta si ea tot pe telefon.

#47186 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 13 July 2022 - 03:10 PM

Hai sa va intreb si eu: aveti storcator de fructe/legume? Am ametit citind reviews si tot nu stiu ce sa fac - sa nu ocupe mult spatiu, sa fie bun si...ieftin 😁...

#47187 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 14 July 2022 - 05:47 AM

Eu nu mai am, nici nu ma incanta ideea, pentru ca nutritionistii spun ca sucurile, de fructe mai ales, sunt bombe calorice. De fapt primul lucru care nu imi place, e ca speli prea mult la un aparat stors fructe, legume. Asa ca atunci cand vreau o bautura fresh, pun legumele cu fructele si legumele intr-o cana blender de la robot cu putina apa si beau si pulpa. Dar rar si asta!

Aceasta postare a fost editata de mino: 14 July 2022 - 05:48 AM


#47188 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 14 July 2022 - 08:40 AM

Buna dimineata! Imagine postata
Dupa cateva zile reci de tot acum se pare ca s-a intors vara pe la noi. Ma zapaceste de cap diferenta asta mare de temperatura de la o zi la alta Imagine postata


Adi, noi am avut acasa la mama un storcator de fructe/legume. E drept ca era ceva mai vechi, dar numai batai de cap ne-a dat. Cum zicea si mino, mai mult speli la el.
Si eu tot la blender apelez cand am chef de "smoothie".


Va doresc tuturor o zi frumoasa :)

#47189 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 July 2022 - 09:25 AM

Vezi postareaadi_edi, la 13 July 2022 - 03:10 PM, a spus:

Hai sa va intreb si eu: aveti storcator de fructe/legume? Am ametit citind reviews si tot nu stiu ce sa fac - sa nu ocupe mult spatiu, sa fie bun si...ieftin 😁...

la asta te referi?
https://www.artaculi...__hl__extractor

#47190 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 July 2022 - 02:53 PM

Da, Adriana, multumesc! Pana la urma ti-ai cumparat Hurom 😁? Inca nu stiu ce sa fac, tot citesc reviews pe Amazon, dar se pare ca ar trebui sa investesc cateva sute $$...

#47191 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 14 July 2022 - 03:32 PM

nu si nici pe ala nu-l mai folosesc :)

#47192 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 14 July 2022 - 03:59 PM

Ah, merci, aveam eu o banuiala, cum ziceau si Boni si Mino, deci mai bine nu. De fructe stiam eu ca nu-i indicat sucul, ma gandeam la legume. Pana la urma tot la bucataria "clasica" ajungem.

#47193 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 July 2022 - 12:44 PM

eu am un omega, masticator, dar nu l-am folosit de nșpe ani.

#47194 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 06 September 2022 - 01:30 AM

ce bine ca si-a revenit forumul Imagine postata am incercat acum citeva zile si mi-a dat cu zbirca, tip am ajuns la serverul central care spunea ca nu stie unde e arta Imagine postata

la noi azi e 1 Mai american ti[ ziua muncii, am un meniu de mare angajament - stridii (pe care le-am mincat) si hamburgeri de wagyu (in premiera pe ecrane) cu chifle tip brioche pe care le-am cumparat de la Eataly. Va spun miine daca am cazut de pe scaun sau nu.

in rest ce mai faceti, ce mai dregeti?

#47195 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,748
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 06 September 2022 - 05:29 AM

Neatza! Eu am ajuns la Cluj sa ajut copiii, in doua saptamani am botezul nepoatei. Asa ca vor fi doua saptamani pline de munca si bucurie. In rest aștept cu infrigurare iarna, sa vad ce facturi vor veni. Dexter, ce meniu sofisticat ai facut, bravo! Astept impresii. Eu fac mancare mai de dieta, in ultimul timp, asa ca nu prea am cu ce ma lauda.

#47196 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 06 September 2022 - 09:11 AM

Vezi postareaDexter, la 06 September 2022 - 01:30 AM, a spus:

hamburgeri de wagyu (in premiera pe ecrane) cu chifle tip brioche pe care le-am cumparat de la Eataly.

am gogalit sa vad cine e dinsul, da' nu e pacat in hamburger? nu se maninca fleica?
care-s chifle gen brioche, alea cu tumburucu deasupra?
in rest viata normala, cu bune si mai putin bune =))

#47197 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 07 September 2022 - 04:05 AM

impresiile sunt ca am picat de pe scaun - cel mai bun hamburger pe care l-am mincat vreodata. vaca asta (pedigree-ul este din familia Kobe dar nascuta si crescuta in america de nord) e nemaipomenit de buna, grasimea scursa nici macar nu s-a solidificat ... asa ceva...

Adriana, hamburgeri pentru ca era cel mai ieftin produs de Wagyu, de fleica nu am bani, mai string la pusculita Imagine postata
piine brioche de aici e un mister pentru mine - ce stiu eu ca fiind brioșe de fapt sunt madeleine iar brioche de aici e o piine facuta cu unt si oua ... cine sa-i mai inteleaga?

mino, spor la pregatiri si sa ne arati poze de la botez

#47198 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 07 September 2022 - 10:00 AM

am inteles, credeam ca fiind asa de scump nu o "strica" in hamburgeri
noi am vazut-o doar la televizor cind ne uitam la video-uri ale celor care tot incearca fel de fel la gratar sau altora care filmeaza vacantele si o gusta la mama ei, eu si Marco sintem deschisi incercarilor de aproape orice fel, Stefano e traditionalist si refuza sa dea atit de multi bani din start
panbrioche aici e piinea in care s-a pus si ou si lapte, e usor dulce si se foloseste impreuna cu chestii sarate, e asa o piine mai bogata, de sarbatoare =))
in forma de chifle se fac panini semidolci si se pot minca si cu sarat si cu dulce
m-ai indus in eroare zicindu-i brioche si ma gindeam la astea care se numesc brioche col tuppo adica tumburucu ala de deasupra si care se maninca in Sicilia cu inghetata inauntru
Fisier atasat  briochetuppo.jpg (38.23K)
Number of downloads: 0
brioche aici e croissantul de dimineata dar si denumirea aceluiasi corn de foetaj pina la urma ca asta e, difera de la o zona la alta

#47199 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 09 September 2022 - 04:23 AM

Dex, azi la serviciu vorbeau unii de hamburgerii tai 😄. Mno, bine, nu chiar ai tai da' se laudau ca au mancat la restaurant. Cica sunt niste ferme pe-apropape acu's curioasa...
Mie imi era pofta de sarmale dar n-am avut rabdare sa stau dupa ele, asa ca din aceleasi ingrediente am facut o supa, gata in mai putin de o ora, ma duc sa pun poza.

#47200 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 09 September 2022 - 10:18 AM

La noi s-a deschis un restaurat de burgeri - Humongous. Burgerii lor sunt belea, carne de vita sau porc tocata cu diferite ingrediente.
Preferatul meu este din carne de vita tocat cu unt, busuioc verde si branza rasa grana padana. Demential.
Am inceput sa-i fac si eu asa acasa si cateodata mai bag si bacon tocat marunt.... bun bun

Aceasta postare a fost editata de clau_ash: 09 September 2022 - 10:23 AM


Arata acest topic


  • 2386 Pagini +
  • « Prima
  • 2358
  • 2359
  • 2360
  • 2361
  • 2362
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
1 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

  1. Tory