Forum Culinar: Friptura delicioasa, foarte frageda si aromata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Friptura delicioasa, foarte frageda si aromata cu care nu veti da gres niciodata, by Daniella

#21 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 02 May 2011 - 03:10 PM

Vezi postareaDaniella, la 30 April 2011 - 09:58 PM, a spus:


Carmella in ce vas ai incercat friptura de vita? E mai gros si se inchide suficient de ermetic? La vita las la cuptor de la 3 ore in sus (bucata de 1-2 kg) imi iese mereu frageda si o fac des. :appl:



In vas de sticla termorezistenta cu capac. Te cred ca tie iti iese, si la altii le iese, la mine e o conspiratie mondiala, probabil, de nu-mi iese vita decit ca in reteta Adrianei, aia cu ulei de masline muuuult si lamiie. E adevarat ca atunci cind o fac caut exact bucata de-aia de-am vazut la Adriana.
Ca sa fiu sincera, atit de multe esecuri am avut cu vita ca mi-am promis sa nici nu mai cumpar, mai ales ca nu vad asa o mare smecherie in gustul acestui tip de carne. Prefer sa iau berbecut si chiar oaie, carne care mi se pare mult mai gustoasa decit vita si la care nu mi s-a intimplat niciodata sa se betoneze asa de tare. Vita o s-o mai folosesc la incaltat si imbracat. Ma mai enerveaza si ideea ca cica o vaca maninca atit de multe vegetale ca sa se faca asa de mare si sa incercam noi sa ii frigem carnea, ca am putea hrani un sat intreg pe o perioada de timp foarte mare(nu-mi cereti multe amanunte...), adica e total neproductiv sa hranesti o vaca care si polueaza mai mult decit un tractor.

#22 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 06 May 2011 - 01:27 AM

carmella, conspiratia asta cu carnea de vita e si la mine. O singura data mi-a iesit bine, dar de atunci nu am mai reusit. Nu stiu care e misterul.

daniella, am urmat intocmai indicatiile tale si am facut o friptura de pulpe de pui f suculenta si aromata (am folosit rozmarin si zeama de lamaie). Data viitoare am sa fac si poze, promit!
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#23 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 May 2011 - 09:56 PM

Aura, ma bucur. Si eu azi 2 pulpe de curcan, dar nu le.am mai pozat sa nu ma repet. Din lipsa de pofta de mancare aseara, le-am lasat la marinat 48 ore: si mai aromate. Iese f frageda, asa ca mai incercati si cu vita asa. Important sa fie vas inchis cat mai ermetic si la vita cel mai important e ca se lasa mult la copt ... 3h si mai bine... dar cuptor incins si prima jum de ora foc mare, apoi foc domol. Pana sa o incerc asa nici mie nu-mi iesea vita decat tare, in afara de muschi.

oare si vacile sunt hranite cu concentrate si chimicale, hormoni?

Carmella, polueaza, dar produce si balegar ...parca ii spunea aurul pamantului ... sau ma inseala neuronul? Nici eu nu prea ma omor cu vita, mai mult imi place sa iau in oras un T-bone, sau bisteca ... Imi place tare insa osso buco, muschi la gratar, sau in oras sa iau un t-bone, sau bisteca fiorentina ...insa o mananc doar de cateva ori pe an.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#24 Useril este offline   IrinucaPopii 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSpania

Postat 03 August 2011 - 10:16 PM

DANIELLA- oare reteta ta ar merge sa o fac si in oala cu presiune?
Sa nu razi, dar nu am cuptor inca :-* si gatesc doar asa...
As incerca cu o pulpa de miel...


:)

#25 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 03 August 2011 - 10:48 PM

Irinuca,eu nu ma pricep,iar Dani' e momentan in concediu,cred ca o sa-ti raspunda cand o sa se intoarca asta daca nu stie altacineva sa-ti raspunda :-*

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 January 2012 - 06:00 PM

Vezi postareaIrinucaPopii, la 03 August 2011 - 10:16 PM, a spus:

DANIELLA- oare reteta ta ar merge sa o fac si in oala cu presiune?
Sa nu razi, dar nu am cuptor inca =)) si gatesc doar asa...
As incerca cu o pulpa de miel... =))


Irinuca mii de scuze, ca n am vazut postul tau =)) .
Lipsa cuptorului nu e de ras, sper sa ai unul cat de curand. Eu gatesc foarte mult la cuptor (evit astfel aburul si fumul care se degaja la gatitul pe aragaz). Cam tot ce se poate fac la cuptor.

Nu, nu cred ca iese friptura ca cea postata de mine in oala cu presiune, pentru ca in oala se fierbe, la cuptor (mai ales daca ai foc si de sus si de jos) iese rumena. Dupa ce o vreme se coace in suc propriu, apoi peretii incinsi pe toate partile fac sa se rumeneasca friptura si sa iasa crocantoasa ca la gratar, pe toate partile si frageda de se topeste in gura la mijloc.
Scuze de intarziere, of course raspunsul meu vine too late pt tine, dar sa ramana scris pt cine mai are intrebari.
Asptept vesti de cuptor nou :love3:

Koral, astept sa pui fripturica ta de Craciun si aici. :)
Si eu am uitat sa mai alimentez cu fripturi topicul acesta.
Eu am sa va marturisesc ca asa fac si rata intreaga (sau alta zburatoare care va incape in vas), chiar azi am una noua bucata mac mac de tara la marinat. :) Ma gandesc ce condimente sa ii pun sa o fac mai savuroasa si mai altfel ? :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 January 2012 - 09:45 PM

Am facut si eu friptura "Daniella" =)) , dupa ce am vazut-o laudata peste tot. De Craciun am facut de porc, de Anul Nou de vita. Fiica-mea (5 ani) e mare mancatoare de carne, a zis foarte hotarata ca e "yummy" si a si dovedit-o, ca nu o mai puteam opri din mancat :71: . Mie mi se pare ca a iesit mai buna cea de vita, cred ca am tinut-o pe cea de porc prea mult la cuptor, era o bucata mai mica.
Si eu ma intreb care ar fi combinatiile de mirodenii cele mai potrivite pentru fiecare fel de carne, de obicei pun ce-mi pica in mana.
Daniela, :occasion14: !

#28 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 January 2012 - 10:36 PM

Adi ma bucur ca va place. Si eu pun ce imi vine in mana si ma inspira. Sunt tare bune frunzulitele verzi proaspete: oregano, busuioc, salvie, rozmarin.
Ratusca marinata azi (cu obisnutele confimente, vin, soia, piper de 5 culori, un praf de pepperoncino) o sa o umplu maine cu mere "prafuite" cu scortisoara. :occasion14:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#29 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 12:40 PM

Ratusca nr.1, domestica, de la tara de la mamaia lui tati, cum s-ar spune bio:
marinata si facuta in vas de iena cu capac, pe principiul descris la inceput, umpluta cu cubulete de gutuie+tija de telina presarate cu scortisoara, servite cu mere coapte cu scortisoara, garnitura de orez salbatic sau tagliatelle:

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256733549119.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256733891505.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256734117423.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256734275704.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256734516275.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256734859447.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256735253001.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#30 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 01:03 PM

Ratusca nr. 2, domestica, aceeasi provenienta bio
marinata 48 de ore pe principiul enuntat la inceputul topicului si inainte de coacere umpluta (cu bucatele de mar, cuisoare, ienibahar, scortisoara, un manunchi de patrunjel din ghiveci, pipota si inima taiate marunt, 2 linguri de ciuperci mixte in otet, 2 foi de dafin maruntite), apoi imbatata in 2 pahare de vin rosu si coapta in vas de iena cu capac, in cuptorul incins 30 min foc iute (250 grade), dupa care 2:10 h la 200 grade. Servita pe langa umplutura, cu garnitura de ciuperci champignon cu gogosar trase la tigaie si stropite cu sos de soia, sau cu tagliatele si sosul de la rata deglasat. Alaturi de un vin rosu La Cetate. Prea bun!
Nu am lumina buna deloc in bucatarie si nici nu ma pricep la aranjatul pe farfurii, gatesc preponderent seara, imi lipsesc frunzele verzi, dar ... mai invat. Cin-cin!

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256746755015.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256746922865.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256747949442.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256748386976.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256748652874.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256748817595.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256749637745.jpg

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256749850812.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#31 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 January 2012 - 01:04 PM

Wowww Daniella, cum arata :hungry: !
O s-o fac si eu dar nu-i momentul acum dupa sarbatori, mai astept un pic.

#32 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 01:12 PM

Vezi postareaCarmella, la 30 April 2011 - 09:45 AM, a spus:

Ma alatur si eu celor care fac friptura in felul asta (cu sare, condimente, ulei de masline, lamiie si, citeodata, vin), cu mentiunea ca aia de vita nu imi iese nici macar in felul asta :hungry: La fripturile din pulpa de porc las partea cu grasimea si o crestez in romburi, in intersectia carora infig si niste cuisoare
Intotdeauna ce ramine in vas folosesc la fabricarea sosului ;)

Carmella, am facut gascanul de Craciun (marinat 30h) pe modelul tau de a taia pieptul gras in romburi si confirm ca toata-toata grasimea se topeste si se formeaza o crusta crocanta si delicioasa. Doar ca de data aceasta nu in vas inchis ci pe tava cu grilaj si acoperit cu folie. Reteta lui Gordon Ramsay era fara folie, dar eu m-am temut ca va ramane viu in profunzime si asa ca tot la abur s-a copt gansacul 3,5 h si in final a fost si rumenit (fara sa scot folia, las friptura pana e rumena bine sub folie/capac, atunci e sigur coapta perfect si frageda, totusi secretul consta in marinare).
In tava s-a scurs numai grasime. Recunosc nu sunt adepta sosurilor din ce ramane de la coptul fripturii.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256754257179.jpg
  • Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256754475686.jpg
  • Imagine atasata: monthly_01_2012/post-685-13256754765413.jpg


Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#33 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 01:15 PM

Vezi postareaany_annette, la 04 January 2012 - 01:04 PM, a spus:

Wowww Daniella, cum arata :hungry: !
O s-o fac si eu dar nu-i momentul acum dupa sarbatori, mai astept un pic.

Ma bucur daca te inspira. Nu-i musai ratusca, poti sa faci orice friptura bucata mai babanica pe principiul marinat 24 h cu condimentele care va plac si care te inspira si apoi in vas cat mai bine inchis (iena cu capac, sau orice vas cu folie de aluminiu).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#34 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 January 2012 - 01:19 PM

Mai eu nu inteleg o chestie: zici ca mancati putin, dar in poze sunt farfurii pline, demne de adevarati gurmanzi ;) .
N-am vas iena decat cu capac de plastic, dar nu-i bai, pot cumpara unul nou cu ocazia asta :hungry: .

#35 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 01:24 PM

Vezi postareaany_annette, la 04 January 2012 - 01:19 PM, a spus:

Mai eu nu inteleg o chestie: zici ca mancati putin, dar in poze sunt farfurii pline, demne de adevarati gurmanzi ;) .
N-am vas iena decat cu capac de plastic, dar nu-i bai, pot cumpara unul nou cu ocazia asta :hungry: .


;) si eu cand am vazut diatamai farfuriile am zis ca e prea de tot ... dar daca am apucat de am facut si garnitura + umplutura + marul.
copanelul de rata stii cat e? cat juma de copan de pui de alimentara, e mic, restul sunt umplutura, 1 merisor... Eu servit cu ciuperci si gogosar, fara paine. Platourile nu sunt asa de mari pe cat par ...

iar tati a mancat juma de piept (si pieptisorul e mic - fasra piele totul am servit), fara mar, fara umplutura si cu juma din cele 3 rulouri de tagliatelle pe care i le-am fiert

poti folosi orice tava/cratita pe care sa o sigilezi bine cu folie de Al. Sau daca ai alt vas cu capac ce merge la cuptor, de ex tot asa fac si in vasul de pamant smaltuit.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#36 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 04 January 2012 - 01:28 PM

Vezi postareaDaniella, la 04 January 2012 - 01:24 PM, a spus:



poti folosi orice tava/cratita pe care sa o sigilezi bine cu folie de Al. Sau daca ai alt vas cu capac ce merge la cuptor, de ex tot asa fac si in vasul de pamant smaltuit.



Am inteles :hungry: !
Dar o sa iau vas de iena cred, am scuza plauzibila ;) !

#37 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 04 January 2012 - 01:39 PM

daniello, te-ai specializat in ratze si gansaci! arata wow!

pe cand claponul? ;)



edit: sa vad ce faci cu-atata friptura! :hungry:

#38 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 04 January 2012 - 03:04 PM

Mama cum arata...

Eu am un pui mai maricel si am sa-l fac ca ratusca ta no 1. In ce ai marinat zburatoarea? Ai lasat la macerat peste noapte?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#39 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 03:10 PM

Vezi postareamoatza, la 04 January 2012 - 01:39 PM, a spus:

daniello, te-ai specializat in ratze si gansaci! arata wow!

pe cand claponul? ;)

edit: sa vad ce faci cu-atata friptura! :hungry:

nu mai am pasari de curte intregi, doar puiii transati pt Bea, deci pauza pt moment.
Friptura au mai ramas pt azi juma de piept si un copanel, ambele jupuite de piele (avea ciumpi :( ). De restul ratoiului m-am ocupat eu si catelul din curte ;) Dupa ce jupoi si pielea raman fix 3 scovergi ;) Are dreptate Gordon ca iesi mai in castig daca feliezi tot pasaroiul. Gasca a fost mai maricica, dubla fata de ratoiul asta anemic. Mamaia lui tati are pasari una si una: mari toate cat o bibilica :( Cred ca tine la silueta mea ;)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#40 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 04 January 2012 - 03:21 PM

Vezi postareaaura, la 04 January 2012 - 03:04 PM, a spus:

Mama cum arata...

Eu am un pui mai maricel si am sa-l fac ca ratusca ta no 1. In ce ai marinat zburatoarea? Ai lasat la macerat peste noapte?

Pe rata nr. 1 am marinat-o 24h, pe nr 2 48h. Iti ajunge si o noapte daca esti pe graba, dar la 24 h/48 h devine mai fraged si mai savuros - incarcat de miresme produsul final. Am pus rasnit din rasnita mea o combinatie proprie de verdeturi italiene + 5 feluri de piper. Am mai presarat boia dulce+iute, pepperoncino macinat o boare, rozmarin uscat extra, 1 boaba ienibahar sfaramata cu lama cutitului, 3 cuisoare. Atentie dac sosul de soia e sart nu mai pune si sare. Nu pune ulei ca nu e cazul, toate carnurile sunt grase, o sa vezi ce de grasime ramane in vas dupa ... o groaza!. Daca insisti doar un fir de ulei EV pe piept. In rest vin rosu (neaparat sa fie sec), sos de soia si otet balsamic. Nu mult sa balteasca ... impreuna cu condimentele acelea sa faca asa ca o pasta mai moale. Il sucesti pe toate partile de 2-3 ori pe zi cand iti aduci aminte de el. Inainte sa il bagi la cuptor poti sa mai adaugi 1 pahar de vin rosu sec. Carnea tb sa se coaca in suc propriu nu in zemuri, deci zeama in vas cand il bag la cuptor nu am decat putin de tot 2-3 linguri. Daca faci carne alba (pui) e indicat vinul alb, tot sec. Daca va place poti adauga si usturoi pisat sau granulat ... nu se va simti la produsul final, dar ii da o savoare. Poti pune si 1-2 linguri de miere (la rpima rata am pus si a iesit pielea mai lucioasa si mai prajita). Asta cu condimentele depinde ce ai in casa si ce crezi ca se potriveste, dar oricum ulei+vin+soia+balsamico SI piper+verdeturi rasnite sunt un MUST.
In orice caz, dupa parerea mea, bucata mare de carne fara gaura pe mijloc, iese si mai bine decat pasaretul.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi