Forum Culinar: Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cosmetice de toate felurile-Ce folosim?Ce ne place?

#61 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 October 2010 - 06:28 AM

eu folosesc pt ten uscat de tot....deci 1...Maya e tip 2 din cate imi amintesc...eu am asa:
exfoliant pt fiecare zi, mi-a intrat in reflex de nu mai e o corvoada
moisture surge, ca pe mine dupa dus ma strange fata
redness solution- pe obraz langa nas mi se inroseste fata
fond de ten am de la biotherm(dupa ce-l consum, inapoi la clinique, e vara la mine si ala nici nu-l simti pe fatzau :notworthy:

am demachiant dermalogica, tot pt ten sensibil, am incercat si mi-a placut si asa l-am luat, in rest tot clinique folosesc

mai am avene(lapo mi-a zis de ele), doar o crema de zi hidratanta si gel de ochi(doar seara il pun, e pt riduri) si spray de fata cu apa termala

mai am si niste hydraquench de la clarins, gel de hidratare intensiv, ser de zi si de noapte....asta am eu acum. totul pt hidratare

Maya cumpara si machiaje de la clinique, eu doar ruj si fard si pudra, ea are si rimel, etc...las ca vine ea si zice :cheers:

#62 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 October 2010 - 02:43 AM

Maya,a mai povestit,cum sta treaba si de ce a ajuns la Clinique.Nimic nu era bun..eventual pe moment,dar nu disparea problema.Cîndva ,cu multi ani în urma,mi se usca pielea pe pometi extrem.La frig faceam pete rosii si mi se decojea pielea.
Cu asta am început:

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128831155192.jpg

Pe mine m-a ajutat,în sensul ca m-a si tratat,nu doar ameliorat problema.
Acum n-o mai folosesc,pentru ca nu mai am problema asta.

Am continuat cu asta,mai ales în perioada recepentru ca aveam olecuta ten usccat...tot zona pometilor.
Super crema!Asta folosesc toamna rece/iarna.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128831203697.jpg


În rest,folosesc doar asta,dupa dush/baie,din acelasi motiv ca darky.Ma strînge fata,desi vizibil nu exista nici cea mai mica problem.Nu ten uscat,nu pete.Doar simt...si ca sa nu simt nimic...ma hidratez cu asta.

Imagine atasata: monthly_10_2010/post-5-128831213802.jpg

Înca nu am riduri,si nici nu ma ung preventiv cu anti ageuri nici macar de la clinique.Eu cred ca exagerarea cu unsu,nu e buna ;)

Cîndva foloseam 1-2 creioane cu putin luciu pt. ochi,tot clinique,dar nu mai folosesc.Erau bune,doar ca eu nu-s cu machiatul...
Singurul machiaj al meu este mascara water proof,foarte rar fond de ten,care este cel mai tare.Într-adevar nu se simte pe fata...si bineînteles demachiantul potrivit,care la fel,nu mai exista altul ca el!Clinique,of course =))
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#63 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 04 November 2010 - 05:26 PM

Deci , treaba sta cam asa:

Cica n-am nevoie d-aia ultima , penca mi-o dat setul ala de curatzat si care , dupa aia , hidrateaza. Apoi 2 creme , una de zi , una de noapte.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-34-128888437313.jpg


#64 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 08 November 2010 - 12:25 PM

Fetelor , daca atzi stii cum imi arata fatza , mi-e si rusine sa pun poze!!!!
Toata-s pline de pete rosii si parca am matreatza pe fatza!!! Ce nu s-o potrivi la cremele astea ca tanti o zis ca astea mi se potrivesc???

#65 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 08 November 2010 - 05:36 PM

Simona, imi pare rau de problemele pe care ti le face. Ar trebui sa te intorci sa-i spui.
Cred ca ideal e sa iei esantioane dintr-un produs, sa le folosesti citva timp si daca totul e ok sa iei si produsul complet. La cit costa nu e chiar distractiv...
Eu nu mai zic chiar nimic, mi se pare ca la mine s-au adunat toate problemele :( alergii peste alergii, roseata, mincarimi, stare de iritare maxima din cauza asta... citeodata simt ca devin psihotica, imi vine sa-mi scot pielea cu forfecuta acolo unde e iritata sau ma dau compulsiv cu tot ce-mi pica in mina. Desi in timpurile cind e bine, tenul meu e perfect in rest, asta ma oftica cel mai tare, ca nu ma pot bucura de el :angryfire: Recomandarile dermatologului: nu cafea, nu ciocolata (la astea in veci nu voi putea renunta), nu condimentat, nu rece, nu cald, nu aburi, nu tratament la cosmetica, nu atins cu prosopul aspru, nu creme cosmetice ci numai din farmacie. De spalat cu Sebium de la BioDerma (parca), de sprayat cu apa termala Avene. De protejat cu crema cu SPF 100 indiferent de anotimp. Din proprie initiativa am inceput sa folosesc Vichy Normaderm de noapte, si seara si dimineata si e in majoritatea timpului ok. Periodic tot ma irit, atunci ma dau cu Triderm (tot de la dermatolog recomandare).

#66 Useril este offline   Rain 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 472
  • Inregistrat: 19-January 10

Postat 09 November 2010 - 09:19 PM

Simona imi pare rau ca nu se potrivesc cremele pentru tenul tau,du-le inapoi iti vor da banii pe ele.
Enjoy the silence!

#67 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 09 November 2010 - 10:50 PM

Simona, mai bine du-te inapoi cu ele.Asa cum mai ziceau fetele, daca ai un ten mai sensibil e bine ca inainte sa folosesti esantioane.
Eu sunt tare pretentioasa la creme si asta din cauza tenului pacastos.
Din De am cumparat doar cremele de la Vichy cu care m-am inteles bine, cele de la Clinique nici n-am indraznit sa le iau,fiinca nu mi-a priit nici fondul de ten de la ei.
Cu ce m-am inteles au fost produsele de la Clarins,dar in rest mi-am luat din tara creme.
Chiar cand am fost acasa am luat de la plafar o crema,care culmea era ruseasca si mi-a placut cum era,hidrata bine tenul.
Dar acum ca se termina imi voi comanda iarasi crema mea preparata de un dr de pe la cluj,ca tenul mi s-a suparat .

bafta cu cremutzele
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#68 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 10 November 2010 - 10:37 AM

am vb cu ei , le trimit inapoi si cica imi dau bon valoric si nsuh ce produse de la ei. Neah...azi ii sun iar.

#69 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 November 2010 - 09:11 PM

Cind am fost acasa, rasfoiam o revista frantuzeasca la un coafor si am dat de o reclama la un produs Caudalie, destinat inlaturarii efectelor jet lag-ului si din fericire l-am gasit la farmacie si chiar a mers.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-125-128950267955.jpg

Imagine postata
Imagine postata

#70 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 November 2010 - 09:12 PM

Inca o intrebare: citeva din voi folositi produse Dermalogica, ce anume recomandati de la ei?
Imagine postata
Imagine postata

#71 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 November 2010 - 09:18 PM

Vezi postareasimonaro29, la 08 November 2010 - 12:25 PM, a spus:

Fetelor , daca atzi stii cum imi arata fatza , mi-e si rusine sa pun poze!!!!
Toata-s pline de pete rosii si parca am matreatza pe fatza!!! Ce nu s-o potrivi la cremele astea ca tanti o zis ca astea mi se potrivesc???

daca ai patit-o de la Clinique si eu am patit la fel de la unul din tonerele lor, mi-a fost recomandat calduros la stand noroc ca am luat un esantion si l-am mai incercat o data dupa proba de la magazin.
Initial am avut senzatie de arsura intensa pe fata si apoi senzatia ca imi sapa in piele...asa ca tonerul ala pt mine nu a mers.
Acum ma uit mai bine in poza ta si vad ca ti-a dat toner numarul 2 ca si mie, ei pe mine ala m-a ars pe fata...
asa ca ma multumesc cu ceva de la Farmec sau Tenapin pe baza de miere.
Imagine postata
Imagine postata

#72 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 November 2010 - 09:36 PM

eu am tot tratamentul ala in 3 pasi de la clinique. si tot nr 2. dar nr 2 e ptr ten gras si mie nu mi se potriveste. totusi am citit parca pe site la ei, ca gelul de curatire si crema finala -adica pasii 1 si 3-sunt aceleasi ptr orice tip de ten. asa e? pasul 2, oricat as fi de curajoasa, n-am avut curaj sa-l incerc, adica tocmai lotiunea tonifianta de care vorbiti voi.
am inteles bine sau is aeriana rau?

tratamentul mi l-a facut cadou omu' care nu se pricepe da' insista si persista. io n-as fi dat atatia bai pe el in veci!

mie-mi place tare avene si mi se potriveste.

#73 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 November 2010 - 09:40 PM

Vezi postareamoatza, la 11 November 2010 - 09:36 PM, a spus:

eu am tot tratamentul ala in 3 pasi de la clinique. si tot nr 2. dar nr 2 e ptr ten gras si mie nu mi se potriveste. totusi am citit parca pe site la ei, ca gelul de curatire si crema finala -adica pasii 1 si 3-sunt aceleasi ptr orice tip de ten. asa e? pasul 2, oricat as fi de curajoasa, n-am avut curaj sa-l incerc, adica tocmai lotiunea tonifianta de care vorbiti voi.
am inteles bine sau is aeriana rau?

tratamentul mi l-a facut cadou omu' care nu se pricepe da' insista si persista. io n-as fi dat atatia bai pe el in veci!

mie-mi place tare avene si mi se potriveste.


eu de tonerul ala 2 vorbesc:)
e minunat ca jumatea vine cu cadouri de astea!
Imagine postata
Imagine postata

#74 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 November 2010 - 09:58 PM

Eu folosesc produse de la AslaVital. Nu-s ieftine, da' nici scumpe rau. Acceptabile. Si n-am nici un fel de probleme cu ele.
Multe alte produse ma iritau, aveam ceva reactii alergice - de multe ori imi curgeau ochii, pur si simplu. Asa ca am renuntat la acele produse si am revenit la AslaVital. Nema plansete din senin, nici o iritatie, nici o alergie.
Si eu am un ten mai ciudatel - anumite portiuni sunt uscate, altele sunt grase.
Si crema de maini imi convine, nu doar produsele pentru fata. Dar, depinde de organism. Mie astea imi convin, dar la alte persoane poate nu le fac bine...

#75 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 11 November 2010 - 10:09 PM

Vezi postareaLizura, la 11 November 2010 - 09:40 PM, a spus:

eu de tonerul ala 2 vorbesc:)
e minunat ca jumatea vine cu cadouri de astea!


sa mai zic ca si avene tot el? mance-l mama, prinde f repede!

#76 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 11 November 2010 - 11:15 PM

Vezi postareamoatza, la 11 November 2010 - 10:09 PM, a spus:

Vezi postareaLizura, la 11 November 2010 - 09:40 PM, a spus:

eu de tonerul ala 2 vorbesc:)
e minunat ca jumatea vine cu cadouri de astea!


sa mai zic ca si avene tot el? mance-l mama, prinde f repede!

O, sa iti traiasca! ce bine ca ati avut si un fiu care la rindul lui va fi la fel de atent. Ce imi place sa aud de barbati atenti cu sotiile lor.

Avene sint f bune, mamei ii place crema de ochi.

Acum sincer ma uit dupa produse Galenic, era o vreme cind erau extrem de cautate, foloseste cineva? eu i-as lua mamei, nu stiu de ce, dar eu de pilda cu Dior din pacate chiar nu am vazut nimic...

acum folosesc o crema cu laptisor de matca si o masca gerovital din an in pasti, dar f buna si hidratanta.
Imagine postata
Imagine postata

#77 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 12 November 2010 - 01:34 AM

eu sant indragostita de Avene...lapona mi l-a recomandat...imi merge bine de tot si mi se potriveste....mi-a mers si clinique iar de la dermalogica am cleanser care la fel mi se pare foarte bun. la mine e cam scump si iau cate unul :) (si avene e scump dar tine destul de mult, la cateva luni imi permit sa iau :))

ce vroiam sa recomand de la dermalogica? face cloth( un fel de 'carpa' de fata care ia si ultima urma de machiaj, te cureti cu cleanser si stergi fata cu carpa asta...i swear by it :)) este extrem de fina, se intareste cand se usuca si se inmoaie in apa calda....

http://www.skin-beau...malogica13.html

#78 Useril este offline   Lizura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 866
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationcrywolf

Postat 12 November 2010 - 02:19 AM

Vezi postareadark angel, la 12 November 2010 - 01:34 AM, a spus:

eu sant indragostita de Avene...lapona mi l-a recomandat...imi merge bine de tot si mi se potriveste....mi-a mers si clinique iar de la dermalogica am cleanser care la fel mi se pare foarte bun. la mine e cam scump si iau cate unul :) (si avene e scump dar tine destul de mult, la cateva luni imi permit sa iau :))

ce vroiam sa recomand de la dermalogica? face cloth( un fel de 'carpa' de fata care ia si ultima urma de machiaj, te cureti cu cleanser si stergi fata cu carpa asta...i swear by it :)) este extrem de fina, se intareste cand se usuca si se inmoaie in apa calda....

http://www.skin-beau...malogica13.html


waw! dar e asa ca atare adica doar un material, nu e impregnata cu nimic, nu?
eu ca demachiant pt ca ma demachiez chiar daca nu ma dau cu nimic in ziua respectiva, chiar doar ca sa inlatur praful, am ramas la Boscia MakeUp-BreakUp Cool Cleansing Oil.
Nu face acea spuma oribila si e un fel de emulsie, demachiant-ulei, se spala in secunde si ramii cu fata foarte curata, dizolva tot in urma.
Ce imi place este senzatia de hidratare care ramine dupa spalarea fetei, nu senzatia acea de rogojina uscata de la majoritatea demachiantelor prin spalare care fac o spuma teribila.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2010/post-125-128952107825.jpg

Imagine postata
Imagine postata

#79 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 12 November 2010 - 03:13 AM

nu e impregnata cu nimic, e atat de fina cand e uda, e superba....si cleanser de la dermalogica e la fel cum zici tu de asta, nu face spume si e fin si curata tot, ami ales cu carpa aia....eu zic ca merita, nu e scumpa si e superba, nu mai stai cu discuri demachiante sau altceva.:) si o poti spala dupa folosire daca sant urme pe ea, la mine are cateva urme de fond de ten dar nu ma deranjeaza, e curata si sant foarte multumita de ea
ai grija cand e uscata ca se poate rupe daca tragi de ea :), in rest...nici un alt inconvenient :)

#80 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 November 2010 - 11:34 AM

Moatza , de chestia aia vorbeam si io.
Pe mine m-a zapacit vreo ora la Clinique Counter , m-a tot testat....a zis ca pisca putzin ca asa trebe...etc. Nici crema de la doctor nu-si face efectul!!!!!

Am sunat la ei ( Clinique ) cand am vazut ca ma inrosesc , cica sa folosesc mai departe ca am depuneri sub piele , ca intr-o saptamana arata oglinda!!!

SI EU PROASTA AM CREZUT!


inca mai pica matreatza de pe fatza , dar stitzi cum?????

Acum m-am spalat de crema de la doctor si merg sa ma dau cu ceva ulei de masline , ce zicetzi?

Lizura , tu ce ai facut cand te-a usturat? Sau te-ai oprit direct si reactzia a fost slaba?


Am sunat la Avene azi , am zis ce am patzit ( mi-am adus aminte ca am avut apa termala de la ei si tare imi linistea fatza) si imi trimite ceva repede prin posta sa vedem daca e bun....

Arata acest topic


  • 13 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi