Forum Culinar: bacalaureatu' farmaciei mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bacalaureatu' farmaciei mele

#21 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 12 July 2011 - 04:27 PM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:17 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:11 PM, a spus:

Nu-mi spune tu mie ca daca copii tai nu ar lua Bacul ai fi singura de vina.

Daca copiii mei vor fi interesati sa ia bacul si nu il vor lua... consider de pe acum ca vina majora ne apartine noua, parintilor.

daca un copil este interesat sa ia bacul atunci il ia. caci daca e interesat pune mana si invata. si cum la bac e loc pentru toata lumea (adica nu-i concurs cu limita de locuri) nota de trecere poate lua cine este interesat.
daca e interesat si nu ia bacul atunci insemna ca nu poate (nu e in stare) si aici chiar nu vad unde este vina parintilor.

singura vina a parintilor, la cum vad eu treaba, este ca nu au stiut sa isi faca copiii sa fie interesati sa ia bacul.

#22 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 04:28 PM

Vezi postareaizuk, la 12 July 2011 - 04:10 PM, a spus:

Cred ca e si vina parintilor , pentru ca nu mai au timp sa se preocupe de copii


ca nu mai au timp sau ca nu isi mai fac timp?

#23 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 04:30 PM

Vezi postareaboni, la 12 July 2011 - 04:27 PM, a spus:

singura vina a parintilor, la cum vad eu treaba, este ca nu au stiut sa isi faca copiii sa fie interesati sa ia bacul.


sa fie interesati de scoala in general, bacul e doar rezultatul muncii pe care parintii NU au facut-o...

#24 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 12 July 2011 - 04:31 PM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:30 PM, a spus:

Vezi postareaboni, la 12 July 2011 - 04:27 PM, a spus:

singura vina a parintilor, la cum vad eu treaba, este ca nu au stiut sa isi faca copiii sa fie interesati sa ia bacul.

sa fie interesati de scoala in general, bacul e doar rezultatul muncii pe care parintii NU au facut-o...

asa-i. asta era formularea corecta.

#25 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 04:32 PM

Vezi postareaizuk, la 12 July 2011 - 04:10 PM, a spus:

dar si vina copiilor din ziua de azi care nu mai sunt preocupati decat de distractie



deci un copil nu poate fi tras la raspundere penal, dar este raspunzator pentru ca il preocupa... distractia :lol:
as rade si eu ca vaxile dar nu vreau sa-l plagiez :lol:

#26 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 July 2011 - 04:34 PM

Vezi postareaCalugaru, la 12 July 2011 - 04:12 PM, a spus:


daca nu va suparatz, putetz sa-mi definitz "autori canonici"?

cit priveste interesu' ... ori invata, ori nu, tot 300 de euro pe luna o sa capete, asta daca au noroc de pile. daca nu, la capshunele cu ei!! una care cica luase zece la bac viseaza cariera de beibisitar in anglia :P uuuuuauauauahahahahahhahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. cuuul draga. sh-o sa le recite comentarii la copii in timp ce-i sterge la cur



adica daca tot vom fi someri si statul ne plateste 2 lei ce ne mai trebuie BAC, la munca campului cu ei.

Cat de autori canonici ca si definitie(pardon definitz ca asa e mai cool acum sa scriem :lol: ) este vorba de catre autorii care prin operele lor transpun un mit.Au trecut ceva ani de cand am studiat si poate nu ma mai definesc corect.Poate Lapona ca e mai in materie ca mine iti da da definitia corecta

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:17 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:11 PM, a spus:

Nu-mi spune tu mie ca daca copii tai nu ar lua Bacul ai fi singura de vina.



Daca copiii mei vor fi interesati sa ia bacul si nu il vor lua... consider de pe acum ca vina majora ne apartine noua, parintilor.


e bine daca iti asumi esecul lor 100%

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:23 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:11 PM, a spus:

ehe Maria, daca s-ar mai da bacul la sport multi vitji ar fi :lol: ,dar atata timp cat vor permis de sofer, vor masina, pot pune mana pe invatat sa ia un amarat de BAC.



poti sa reformulezi te rog pentru ca nu prea se leaga fraza ta, nu-i pot descalci sensul.



ma refeream ca atata timp cat isi doresc o masina si se duc sa dea un examen pt a-si obtine permisul pot pune mana sa invete si pentru BAC care din punctul meu de vedere e mult mai important.

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:24 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:11 PM, a spus:

Parintele are vina lui pana la un anumit pc.


si care ar fi acel punct, te rog sa detaliezi daca iti este clar


Pana la invatat,am si spus, daca parintele ar putea sa-i bage cu forta cunostintele in minte ar fi super, dar asta depinde numai de el(copil).
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#27 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 July 2011 - 04:38 PM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:27 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:11 PM, a spus:

Aici este vina copilului, n-ar nici un interes sa invete.



N-are nici un interes sa invete acum, dupa ce n-/a luat bacul?
Nu a avut nici un interes sa invete in cele cateva saptamani dinaintea bacului? (daca da, parintele unde a fost si de ce l-a mai trimis la examen? etc)
Nu a avut nici un interes sa invete in liceu? Parintele de ce nu a vazut? De ce nu l-a trimis la munca?
Nu a avut nici un interes sa invete din generala? parintele unde a fost? De ce l-a trimis la liceu? de ce nu l-a trimis la munca?
etc etc etc etc ......



pai hai ca-ti spun eu.Un copil care termina cls. a 12 cu 8,75 nu-i pune pb parintelui,dar bacul il ia cu 4,aici deja e groasa.
Problema e ca de multe ori notele date in timpul scolii, generala sau liceu nu refleta adevarul intotdeauna,plus ca la medie ajuta si celelalte materii care nu fac obiectul BAC-ului
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#28 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 04:39 PM

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:34 PM, a spus:

Pana la invatat,am si spus, daca parintele ar putea sa-i bage cu forta cunostintele in minte ar fi super, dar asta depinde numai de el(copil).


cu un coeficient de inteligenta peste 100 orice copil poate sa invete suficient cat sa termine liceul.
orice copil va invata daca este motivat. ei bine, motivatia... nu ne nastem toti cu motivatia de gat. iar motivatia vine de acasa, de la parinti, de la familie, de la tutori, de la cel ce are in grija copilul si priveste spre viitorul lui cu speranta.

#29 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 04:47 PM

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:38 PM, a spus:

pai hai ca-ti spun eu.Un copil care termina cls. a 12 cu 8,75 nu-i pune pb parintelui,dar bacul il ia cu 4,aici deja e groasa.
Problema e ca de multe ori notele date in timpul scolii, generala sau liceu nu refleta adevarul intotdeauna,plus ca la medie ajuta si celelalte materii care nu fac obiectul BAC-ului



pai da, daca asta e singurul criteriu pe care il mana in... lupta pe parinte, si anume... notele, e evident de ce s-a ajuns aici.


eu ca parinte nu dau doi bani si nici macar o ceapa degerata pe note, MAI ALES in sistemul de invatamant din Romania.

si daca sa zicem ca eu personal, nenea gica de la scularie, care n-am liceu si nici nu stiu ce cunostinte generale, vad ca copilu meu e destul de destupat si ar putea sa faca liceul, atunci io gica de la scularie nu ma uit numai la note maiculita draga, ma uit si io ce face cupilu meu tuata ziua, mai trec si pe la scoala odata pe luna sa vorbesc cu profesorii, ma uit si io cu cine petrece timpul, pe unde umbla si cu cine etc etc etc. asta desigur daca sunt interesat de binele copilului meu. daca nu, ma uit la note si apoi urlu impotriva sistemului si impotriva nemernicului de cupil care nesimtitul ii sta gandu numai la dixtractie...

si o dedicatie tuturor cititorilor acestui topic :lol:

#30 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 12 July 2011 - 06:05 PM

Ciudata dedicatie...
Sorina

#31 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 12 July 2011 - 06:09 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 12 July 2011 - 06:05 PM, a spus:

Ciudata dedicatie...



Sorina, asculta cu atenite piesa, e frumoasa

#32 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 12 July 2011 - 06:10 PM

Nu am auzit de 'planeta moldova' pana acum... ma duc sa mai ascult odata.
Editez... au dreptate ('boule'). Ne-o cam facem cu mana noastra.
Sorina

#33 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 July 2011 - 06:14 PM

Vezi postareaCalugaru, la 12 July 2011 - 04:12 PM, a spus:

...daca nu va suparatz, putetz sa-mi definitz "autori canonici"?...


Moncher, daca nu ma înseala memoria, o opera canonica este ca sa zic asa o opera autentica si oficiala, spre deosebire de creatiile "derivate", sau "inspirate de..."

De pilda, ca sa me exprim pe întelesul matale, Edgar R. Burroughs (ala cu Tarzan), Tolkien, Robert E. Howard sînt autori canonici.
Tot ce s-a scris ca "heroic fantasy" dupa ei, sînt opere "inspirate de...".

Alt exemplu, cele sase episoade din Star Wars sînt canonice.
Toata literatura, desenele animate, jocurile video care se învîrt în jurul universului Star Wars sînt "derivate".
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#34 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 July 2011 - 06:29 PM

Alexandru :lol: .Si Don Quijote tot in categoria opera canonica se incadreaza.Este vorba despre ireal, mit, etc.Si nu despre canoanele bisericii ortodoxe :lol:

Maria, sper ca atunci cand vor fi mari ai tai prunci sa fie aproape de perfectiune, nu de alta dar apoi or sa-ti reproseze ca numai tu esti de vina ca ei nu au reusit in viata.

Eu imi sustin ideea ca parintele incepe,copilul termina.Mama mea a avut incredere in mine, pe parcursul a celor 4 ani de liceu cred ca doar de 2-3 ori a fost la scoala.Important e ca pruncul sa stie ce vrea.Degeaba parintele ii pune meditator isi face datoria de parinte daca odrasla nu invata.Bunavointa trebuie sa fie de ambele parti.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#35 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 July 2011 - 08:20 PM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 03:17 PM, a spus:

da



Vezi postareaaura, la 12 July 2011 - 03:44 PM, a spus:

sunt de acord cu maria.
100%



Bun asa! Continuati, va rog!
Cuopilu' (?!?!??!?!? la 18 ani :occasion14: ) n-are nici o vina, draga!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#36 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 July 2011 - 08:45 PM

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 06:29 PM, a spus:

Alexandru :occasion14: .Si Don Quijote tot in categoria opera canonica se incadreaza.Este vorba despre ireal, mit, etc.Si nu despre canoanele bisericii ortodoxe :tongue3: ...


Tot bizuindu-ma pe biata-mi memorie, cred ca prima oara termenul "canonic" -scos din contextul religios- a fost folosit pentru a diferentia seria de romane cu Sherlock Holmes scrise de Conan Doyle, de diverse imitatii, mai mult sau mai putin palide :Demon:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#37 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 12 July 2011 - 08:59 PM

Eu zic ca e o combinatie de parinte+dascal+ societate de 45% si un 55% copchilul.

Ca daca copilul e bun si constiincios, atunci copilul trece prin scoala si ramane cu ceva in tartacuta, indiferent daca parintele s-a ocupat de el au ba, daca profesorul e fost "emerit" sau mediocru si societatea plina de pitzipoance care duc la nivel de arta curvaraseala si trocul "eu dau picioare lungi tu bosorogule sari cu banu" sau aprecierea valorii.

Daca copilul e capos si ne-interesat, poate fi el parintele oricat de dur si de cu biciul in mana, nu o sa inghita cartea, mai ales dupa 14-15 ani cand vin hormonii si joaca rumba in capisorul lui. Pentru ca ala e copchilul care vede ca sa ai banu nu inseamna sa si stii sa vorbesti corect romaneste, ca sa treci scoala, nu trebuie sa inveti ci duci darul si gata..scoala din zilele noastre e o replica la nivel micro a ce se intampla in Romania. Promovarea non-valorii la ce duce ? In niciun caz la aparitia valorilor! Nu credeti?

Eu stiu pustime isteata foc si pustime putoare - la fel si in generatia mea au fost si , si, dar pe vremuri era stiut ca o facultate insemna ceva, ca eram 5000 de candidati pe 35 de locuri, ca invatai de-ti ardeau calcaiele ca sa intri in faculatea aia si ca in general stiai ca faci mai multi bani, aveai o alta pozitie in societate daca invatai.
Acum vreti sa-mi spuneti voi ca e la fel? Ca eu cred ca nu...

Si parintii care cred ca au in mana 100% viitorul juniorului, eu zic sa nu va amagiti ca nu e asa. Individul ala mic care e adorabil, va deveni un mini-monstrisor cu mintea si personalitatea lui (si asa e normal!), si oricat de mult credeti ca-l veti influenta 100%, nu o sa fie asa. Voi o sa faceti tot posibilul, dar totul e in primul rand in mana lui.

Parerea mea :occasion14:
A cat is a friend fur-ever !

#38 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 12 July 2011 - 09:03 PM

"cum il cresti asa il ai"
Mai ales acum, cand sunt mama imi dau seama ce mare raspundere am in educarea copilului meu. Sigur ca stiti, copiii invata cel mai mult din exemplul parintilor, iar comportamentul lor este vital in dezvoltarea lor ulterioara.

Acum, in legatura cu bacul, faptul ca un procent atat de mare nu au reusit nici macar de un amarat de 5, ar trebui sa ne faca sa ne gandim ca noi toti, parinti, societate in general, am gresit. E usor sa dai vina pe copil, dar din pacate nu este si real. Si nici nu putem sa-i blamam pe profesori pentru ca si profesorii sunt tot parinti si tot din societatea noastra fac parte.

Daca erau doar cateva cazuri izolate de esecuri, asa cum au fost din totdeauna, puteam discuta si de caracterul rebel al copilului. Dar in cazul in care o intreaga promotie nu ia bacul, e vina noastra, a adultilor.

Eu nu vorbesc de copiii care au un IQ mai scazut (cu toate ca nu cred in iq-uri, fiecare copil are potential daca e stimulat si incurajat). Dar au fost situatii cu 0% de promovare, oare toti erau saracuti la minte???

Eu asa vad situatia, si la felul in care arata romania acum, cred ca am dreptate.
Sa radem de ei, de copii sau sa-i tratam de sus cu "pe vremea mea...." e ca si cum am rade de noi insine, de esecul nostru.

Inca odata, nu e vorba ca nu am luat examenul la medicina, se mai intampla, nu ai fost pregatit, ai avut emotii sau mai stiu eu ce. Este esecut tanarului.
Aici vorbim de o intreaga promotie care nu a luat examenul final de la incheierea liceului. In situatia asta generala, vina e categoric a parintilor, a adultilor in general.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#39 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 12 July 2011 - 09:28 PM

Aura , pana acum cazurile de esec erau asa de putzine pt ca puteau copia pe rupte!!!!

Parerea mea :occasion14:

Eu am corectat lucrari aprope identice , copiau unul de la altul ca din carte nu prea au ce copia la engleza si franceza. La noi nu aveau comentarii de tocit....

Cand am dat eu bacul , in '93 , cand s-au afisat rezultatele o tzineam pe a mea intruna: ceva ciudat s-a intamplat! Nimeni nu m-a crezut!!!!!! La romana luasem 10 , si la scris si la oral , erau vreo 5 de 10 maxim...unul dintre ei era al lui Florin. Florin fusese coleg de clasa cu mine 4 ani , si zau , nu stia sa scrie!!!!!!!!!!! Florin nu stia cand se scrie S-AU si SAU....sa nu mai v´b de altele....

Tica'su , insa , era sef la o societate comerciala , in 93 abia incepusera cu privatizarile...

Bun , Florin era pe vremea aia un caz....cat de cat....singular ??!! An de an lucrurile s-au inrautatzit...pana s-a ajuns la promovabilitate 100%...

Eu am fost a 5-a pe liceu cu media 9.00. Ei , 10 ani dupa , cu media 9.00 erai cu mult dupa jumatate.... asa de inteligentzi devenisera absolventzii dintr-o data :tongue3:

#40 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 12 July 2011 - 09:31 PM

Vezi postareaMutti, la 12 July 2011 - 09:28 PM, a spus:



Eu am fost a 5-a pe liceu cu media 9.00. Ei , 10 ani dupa , cu media 9.00 erai cu mult dupa jumatate.... asa de inteligentzi devenisera absolventzii dintr-o data :occasion14:


Pe vremuri media de la Bac nu conta la facultate..dar cum s-au acceptat omuletii la facultate in ultimul timp? Si de aia dintr-o data a contat!
A cat is a friend fur-ever !

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi