Forum Culinar: bacalaureatu' farmaciei mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bacalaureatu' farmaciei mele

#61 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 12:27 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 July 2011 - 08:20 PM, a spus:

Bun asa! Continuati, va rog!
Cuopilu' (?!?!??!?!? la 18 ani :huh: ) n-are nici o vina, draga!


asta e replica de adult? :rolleyes:

#62 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 12:35 PM

Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 12:11 AM, a spus:

Parintii de astazi sunt mult mai ocupati decat parintii de pe vremuri, cand se mai dadea o casa de la serviciu, cand concediu era concediu si asa mai departe.


cum asa? 'pe vremea mea' si concediul de maternitate era de trei luni, si sambata era zi lucratoare. pe ce se bazeaza afirmatia ta?


Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 12:11 AM, a spus:

Spuneti ca parintii nu-si mai fac timp - cati parinti lucreaza pana la extenuare ca sa asigure pustiului minimum? Care nu mai e ca pe vremea mea, bani de un teatru, de o prajitura, ci bani de mobil, haine, etc...



de cand telefonul mobil e trecut la minimul necesar unui copil?
Nu are sens ce spui tu!


Hai sa-ti explic cum vad eu treaba asa pe scurt, intr-o schema mica:
- sa ai grija de un copil e munca grea! e mult mai simplu sa il arunci la bunici sau vreo dadaca si sa mergi la servici (iti garantez, am doi copii mici si am si servici); dupa care sa te plangi ca xyz ti-a educat copilu prost si tu nu mai poti sa-l stapanesti
- sa explici unui copil in crestere ca nu are nevoie de telefon mobil e munca grea!! mai bine ii cumperi, mergi la servici ca sa ai bani si apoi te vaiti ca tu nu ai avut timp sa-l educi pentru ca a trebuit sa muncesti ca sa-i asiguri minimul (bleah vorba cantecului din link)
- si ultima piesa din schema: sa educi un copil cere multa munca, muuuult mai multa decat cere orice servici, si inca ceva... daruire :rolleyes: (o sa detaliez daca doresti)

#63 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 12:47 PM

Vezi postareaUma, la 12 July 2011 - 08:59 PM, a spus:

Eu zic ca e o combinatie de parinte+dascal+ societate de 45% si un 55% copchilul.

Ca daca copilul e bun si constiincios, atunci copilul trece prin scoala si ramane cu ceva in tartacuta, indiferent daca parintele s-a ocupat de el au ba, daca profesorul e fost "emerit" sau mediocru si societatea plina de pitzipoance care duc la nivel de arta curvaraseala si trocul "eu dau picioare lungi tu bosorogule sari cu banu" sau aprecierea valorii.


Deci plecam de la premisa ca sunt copii rai si copii buni. Dupa parerea ta copiii astia rai se nasc srai sau devin rai, ca sa stim ipotezele discutiei.

Citeaza

Daca copilul e capos si ne-interesat, poate fi el parintele oricat de dur si de cu biciul in mana, nu o sa inghita cartea, mai ales dupa 14-15 ani cand vin hormonii si joaca rumba in capisorul lui.


Eu nu am vorbit de necesitatea duritatii. Ba chiar sunt impotriva ei pe ideea ca dragoste cu forta nu se poate. Eu am vorbit de parintele care trebuie sa motiveze copilul daca doreste ca acest copil sa reuseasca ceva (orice) in viata.

Citeaza

Pentru ca ala e copchilul care vede ca sa ai banu nu inseamna sa si stii sa vorbesti corect romaneste, ca sa treci scoala, nu trebuie sa inveti ci duci darul si gata..scoala din zilele noastre e o replica la nivel micro a ce se intampla in Romania. Promovarea non-valorii la ce duce ? In niciun caz la aparitia valorilor! Nu credeti?


E copilul care crede ca a avea bani in viata este totul. Un parinte cu dragoste si interes fata de copil si viitorul lui va stii ca viata e surprinzatoare si ca te poate aduce in diferite stari financiare, ca atare va invata copilul ca nu banul este baza unei vieti armonioase.

Si da, cred cu desavarsire ca nu banul aduce armonie in viata unei persoane. (detaliez daca vrei)

Citeaza

Si parintii care cred ca au in mana 100% viitorul juniorului, eu zic sa nu va amagiti ca nu e asa. Individul ala mic care e adorabil, va deveni un mini-monstrisor cu mintea si personalitatea lui (si asa e normal!), si oricat de mult credeti ca-l veti influenta 100%, nu o sa fie asa. Voi o sa faceti tot posibilul, dar totul e in primul rand in mana lui.



Pai asta pentru ca ai interpretat cuvintele mele... eu nu am afirmat ca doresc sa-i controlez viitorul si nici ca as dori sa il influentez total. Cuvantul folosit de mine a fost motivarea.

Citeaza

Parerea mea :rolleyes:



Idem :huh:

#64 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 01:04 PM

As îndrazni sa afirm ca si în ziua de azi, România culege ce a semanat în 1989-1990, cînd a determinat elitele intelectuale sa o abandoneze.
Asta a ruinat si învatamîntul, si sanatatea, si industria.
Si Iliescu, desi a fost incitatorul, nu este singurul responsabil. Marea masa a fost complice.
Cum zicea Lapusneanu, "Prosti, dar multi!"
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#65 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 01:07 PM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 04:17 AM, a spus:

da' te rog dezvolta faza aia cu "un elev capabil, care poate avea un viitor stralucit". aaa ... kakaia viitor? le ceretz unor copii sa ia un examen. da' la ce bun? le ceretz sa munceasca. cu ce finalitate? sa se duca sa se faca medic, sa invete 27 de ani!!!!!!!!!! si salariu'? dupa buget, 300 de euro. ba mai are pe el/ea si huo-ul societatii: medicii astia care iau shpaga, 'tzaidreaq de nenorocitz bugetari. asta in timp ce vecinu' fostului elev, politai la circulatie, are un income de fro 4 ori mai baban.

mah baetz/fete, mah ... ascultatz ce va zice mandellu din iesperenta: you pay peanuts, you get monkeys!



vaxile, uite cum vad io problema dupa ce-am trecut 35 de ani prin viata asta plina.... si de bune si de rele. Nu conteaza (numai) cati bani faci, conteaza si cum ii cheltuiesti. desigur ca perspectiva unui salariu de 300 de euri nu e mirifica pentru un cupil care NU a invatat de la parinti CUM se cheltuie banii, cum sa faca din ban un intrument puternic, un prieten si nu o mare frustrare fara de sfarsit. (detaliez?)

#66 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:07 PM, a spus:

...Nu conteaza (numai) cati bani faci, conteaza si cum ii cheltuiesti. desigur ca perspectiva unui salariu de 300 de euri nu e mirifica pentru un cupil care NU a invatat de la parinti CUM se cheltuie banii, cum sa faca din ban un intrument puternic, un prieten si nu o mare frustrare fara de sfarsit. (detaliez?)


Întrebarea mai este, cum îl convingi sa stea pentru 300€ cînd poate sa plece pentru 5000€ :rolleyes:
În care caz, în plus, nu mai are nevoie de cine stie ce skill ca sa-i cheltuie.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#67 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 01:14 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2011 - 10:37 AM, a spus:

eu nu vreau neaparat sa te contrazic, dar nu e universal valabil si generalizarile nu sunt bune


nu e universal valabil... exceptiile sunt si ele printre noi tocmai ca sa confirme regula ca de aia sunt exceptii.

Citeaza

un exemplu din mediul meu: mama a ramas orfana de mama la 1 an si ceva si de tata la 2 ani si ceva
lipsa dragostei si muncii parintilor ei nu au impiedicat-o sa vina singura la Bucuresti si sa faca o facultate, sa munceasca, sa fie serioasa ...


putem discuta si pe cazuri particulare, no problem pentru mine.
mama ta banuiesc ca nu a plecat la bucuresti la 2 ani. a fost in grija unor adulti pana la o varsta, adulti care au motivat-o intr-un fel sau altul - parerea mea! Chiar si traiul rau poate fi o motivare pentru un trai mai bun - alt exemplu.


Citeaza

alti copiii cu care parintii "au muncit", i-au verificat la teme si indrumat catre scoala nu neaparat au reusit sa fie la fel de determinati..., poate pentru ca aevau asigurat tot ce aveau nevoie (le lipsea o anumita motivare), poate pentru ca nu erau capabili, poate pt ca ... , poate ...


pai da, sunt multe poate-uri. daca analizam mai inde-aproape s-ar putea sa observam in mare ce s-a intamplat. Nu controlul (temelor etc) motiveaza un copil :rolleyes: .

Citeaza

mama mea nu e doar o exceptie. Spre exemplu si tatal unei prietene de-a mea medic, a ramas orfan de la 13 ani si la fel a venit in Bucuresti, singur pe lume, si a facut o facultate ... Dar nu cred ca la modul general 100% sta succesul sau esecul copiilor doar in mana si "munca" parintilor.


baiatul de care vorbesti s-ar putea sa fi primit ceva educatie si motivatie in cei 13 ani de trai sub aripa parintilor...?

Cu ce anume ma contrazici tu prin cazurile expuse? Ca sa inteleg ce discutam.

#68 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 01:20 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:04 PM, a spus:

As îndrazni sa afirm ca si în ziua de azi, România culege ce a semanat în 1989-1990, cînd a determinat elitele intelectuale sa o abandoneze.
Asta a ruinat si învatamîntul, si sanatatea, si industria.
Si Iliescu, desi a fost incitatorul, nu este singurul responsabil. Marea masa a fost complice.
Cum zicea Lapusneanu, "Prosti, dar multi!"


prosti, multi, pregatiti bine de 45 de ani de comunism. omul nou... ceausescu a reusit ce si-a propus... putem discuta. sunt de acord ca problema isi are radacinile, cauzele de care vorbeste si vaxile, in trecutul indepartat. putem sa indreptam ceva? eu zic ca da. cu dragoste si interes, cu rabdare si daruire. cu astea ne nastem, le avem in noi, le purtam cu noi, fiecare, si ne putem folosi de ele indiferent cine e la conducere AZI sau canti BANI castigam.


Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:12 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:07 PM, a spus:

...Nu conteaza (numai) cati bani faci, conteaza si cum ii cheltuiesti. desigur ca perspectiva unui salariu de 300 de euri nu e mirifica pentru un cupil care NU a invatat de la parinti CUM se cheltuie banii, cum sa faca din ban un intrument puternic, un prieten si nu o mare frustrare fara de sfarsit. (detaliez?)


Întrebarea mai este, cum îl convingi sa stea pentru 300€ cînd poate sa plece pentru 5000€ :rolleyes:


Pai de ce sa il convingi? Daca vrei sa-i dai aripi, apoi da-i aripi :huh: .

Citeaza

În care caz, în plus, nu mai are nevoie de cine stie ce skill ca sa-i cheltuie.



da si nu...! sa ma ierit ca nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu sunt de acord. cunosc persoane apropiate care iau 2000 de euri pe saptamana si duminica dimineata nu mai au nici un E.
Cand nu stii sa-ti faci din ban un prieten, iti va fi un dusman feroce.

#69 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 01:23 PM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 11:17 AM, a spus:

uooopaaaa!!! noa vezi ca ai inteles deja? daca ilevu' nelu ar STI ca la capatu' a 16 ani de studii se afla o slujba bine platita, atunci parintele lu' ilevu' nelu ar avea mereu la indemina argumentu' "ia si invata daca vrei sa ...". asa, ce argument are parintele? ce argument are profu'?
"invatati dragii mei elevi".
"de ce dom'profesor?"
"ca sa nu fiti nisti jite"
"da' matale dom'profesor de ce umbli imbracat ca o jita?"
"n-am bani ca am salar mic"
"da' matale citz ani de scuala ai?"
"> 16"
"si deci ai invatat si tot ca o jita traiesti. in schimb ixulescu n-are decit 10 clase si e ministru/patron/bashtan. io vreau ca el, nu ca matale. ia cartea aia si baga-tz-o undeva".



daca profesoru' lu peste ar sti sa-si foloseasca banii aia pe care ii castiga, nu ar mai umbla imbracat ca o jita, to start with... (stiu)

daaar ca sa iti folosesti banii cu cap, ei bine aia cere munca, planificare, analiza, atentie, infranarea impulsurilor de moment si alte munci. revenim la munca dragilor. :rolleyes: si dragoste... ma repet.

#70 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 01:24 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:20 PM, a spus:

da si nu...! sa ma ierit ca nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu sunt de acord. cunosc persoane apropiate care iau 2000 de euri pe saptamana si duminica dimineata nu mai au nici un E.
Cand nu stii sa-ti faci din ban un prieten, iti va fi un dusman feroce.


Cînd ai capacitatea sa pleci afara si sa cîstigi cinstit 5000€, as paria ca ai si capacitatea de a-i cheltui inteligent.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#71 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 01:30 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:24 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:20 PM, a spus:

da si nu...! sa ma ierit ca nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu sunt de acord. cunosc persoane apropiate care iau 2000 de euri pe saptamana si duminica dimineata nu mai au nici un E.
Cand nu stii sa-ti faci din ban un prieten, iti va fi un dusman feroce.


Cînd ai capacitatea sa pleci afara si sa cîstigi cinstit 5000€, as paria ca ai si capacitatea de a-i cheltui inteligent.



capacitatea o avem desigur majoritatea, un IQ din trei cifre garanteaza capacitatea asta. dar cat de putini oameni cunosc care si-au facut din ban un prieten. tu stii multi?

#72 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 13 July 2011 - 01:34 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2011 - 08:46 AM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 12 July 2011 - 09:28 PM, a spus:

Aura , pana acum cazurile de esec erau asa de putzine pt ca puteau copia pe rupte!!!!

Parerea mea :rolleyes:

Eu am corectat lucrari aprope identice , copiau unul de la altul ca din carte nu prea au ce copia la engleza si franceza. La noi nu aveau comentarii de tocit....

Cand am dat eu bacul , in '93 , cand s-au afisat rezultatele o tzineam pe a mea intruna: ceva ciudat s-a intamplat! Nimeni nu m-a crezut!!!!!! [color="#0000FF"]La romana luasem 10 , si la scris si la oral , erau vreo 5 de 10 maxim.[/color]..unul dintre ei era al lui Florin. Florin fusese coleg de clasa cu mine 4 ani , si zau , nu stia sa scrie!!!!!!!!!!! Florin nu stia cand se scrie S-AU si SAU....sa nu mai v´b de altele....

Tica'su , insa , era sef la o societate comerciala , in 93 abia incepusera cu privatizarile...

Bun , Florin era pe vremea aia un caz....cat de cat....singular ??!! An de an lucrurile s-au inrautatzit...pana s-a ajuns la promovabilitate 100%...

Eu am fost a 5-a pe liceu cu media 9.00. Ei , 10 ani dupa , cu media 9.00 erai cu mult dupa jumatate.... asa de inteligentzi devenisera absolventzii dintr-o data :huh:



Vaaaai, si nu faci si tu public numele profului, te rog? Ca sa ii dam o medalie si lui/ei. Mersi.



Care prof? Ca io n-am pomenit niciunul...sau??? Nu mai stiu eu ce am scris?

#73 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 01:53 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:30 PM, a spus:

capacitatea o avem desigur majoritatea, un IQ din trei cifre garanteaza capacitatea asta. dar cat de putini oameni cunosc care si-au facut din ban un prieten. tu stii multi?


Banul nu este un prieten. Banul, mai ales, nu este un scop. Banul este un mijloc.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#74 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 02:02 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:53 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:30 PM, a spus:

capacitatea o avem desigur majoritatea, un IQ din trei cifre garanteaza capacitatea asta. dar cat de putini oameni cunosc care si-au facut din ban un prieten. tu stii multi?


Banul nu este un prieten. Banul, mai ales, nu este un scop. Banul este un mijloc.



si masina e un mijloc. de transport :rolleyes:
si masina personala in special barbatilor devine un bun prieten.
cama asa si cu banii. eu vad banul ca pe un instrument cu care te poti imprieteni in asa fel incat sa ai suficienta lejeritate in a-l folosi. ca o tesla de ex. e si zicala aia 'sa-ti dai cu tesla in... oo'.

#75 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 13 July 2011 - 02:04 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 02:02 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:53 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 01:30 PM, a spus:

capacitatea o avem desigur majoritatea, un IQ din trei cifre garanteaza capacitatea asta. dar cat de putini oameni cunosc care si-au facut din ban un prieten. tu stii multi?


Banul nu este un prieten. Banul, mai ales, nu este un scop. Banul este un mijloc.



si masina e un mijloc. de transport :rolleyes:
si masina personala in special barbatilor devine un bun prieten.
cama asa si cu banii. eu vad banul ca pe un instrument cu care te poti imprieteni in asa fel incat sa ai suficienta lejeritate in a-l folosi. ca o tesla de ex. e si zicala aia 'sa-ti dai cu tesla in... oo'.


Masina este un mijloc. Îl plîng pe cel care vede în masina un prieten.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#76 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 July 2011 - 02:38 PM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 04:32 PM, a spus:

Vezi postareaizuk, la 12 July 2011 - 04:10 PM, a spus:

dar si vina copiilor din ziua de azi care nu mai sunt preocupati decat de distractie



deci un copil nu poate fi tras la raspundere penal, dar este raspunzator pentru ca il preocupa... distractia :huh:
as rade si eu ca vaxile dar nu vreau sa-l plagiez :rolleyes:

imi cer scuze ca precizez ca raspunderea penala incepe de la 14 ani in functie de discernamant care se constata de o comisie de experti, de la 16 ani poti chiar sa te casatoresti, la 18 ani se prezuma ca esti capabil sa intelegi ceva din viata! sau nu!
si da, daca vrei poti da vina pe tot universul ca nu ai pus mana sa inveti, eu am urat matematica cu o pasiune demna de alte scopuri, dar am luat bacul! cu 9,52, ca tot se lauda Boc cu nota lui, deci si la asta l-am depasit!

bine el e prim ministru, dar nu stie drept administrativ nici cat am uitat eu!doar ca la el este inclus in fisa postului, si cred ca el a luat bacul prin anii '80, deci nu cred ca era pe facebook.

sunt de parerea calugarului vaxile si a lui alexandru: subiectele nu erau dificile si banul este un mijloc si atat!

edit: parintii mei ma goneau afara din casa ca citeam prea mult, dar au apreciat intotdeauna discutiile cu mime cand aveam o noua problema, poate asta lipseste in ziua de azi
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#77 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 03:18 PM

nu a plecat la 2 ani la facultate, desigur. Mama a stat cu bunica-sa pana pe la 7 ani cand a murit si aceasta, dupa care, impreuna cu sor-sa a trait in grija unei matusi (femeie simpla, casnica de la tara, sora tatalui) care mai avea la randul ei 7 copii si care le-a luat in grija pentru a se improprietari cu averea celor 2 surori orfane. De multa grija de le purta fetele au fost trimise de matusa "tutore" si la orfelinat 1 an, in timpul foametei. Preocupare fata de viitorul lor? Motivare? Dragoste si munca de adult/tutore? Dimpotriva: le trimitea cu caprele si la adunat de prune (ori alte munci ce se fac pe la tara). Mamei i-a placut invatatura si-si lua cartile cu ea la pazitul caprelor. La 18 ani a vazut un viitor mai bun in a pleca la facultate, decat intr-o viata de mers cu caprele. Unde crezi ca a fost munca si dragostea parintilor de care vorbesti? Sora mamei a procedat similar, tot fara tutore, indrumare, dragoste si munca parinteasca cu copiii.

Te contrazic, spunand ca depinde in mare masura si de copil/adolescent/tanar, nu doar de parinte. Sigur ca nu minimizez rolul parintelui de a da impulsul initial, de a directiona, de a arata drumul, de a motiva, de a verifica din umbra comportamentele/preocuparile/cercul de prieteni ai copilului. Poate daca o sa continui expunerea o sa reusesc sa vad ceva mai clar ce vrei tu sa afirmi, dar deocamdata nu vad in rezultatele de la BAC dragostea si munca parintilor. Insa vad, mai degraba, influentele societatii in care traim.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#78 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 03:20 PM

Vezi postareaAlexandru, la 13 July 2011 - 01:04 PM, a spus:

As îndrazni sa afirm ca si în ziua de azi, România culege ce a semanat în 1989-1990, cînd a determinat elitele intelectuale sa o abandoneze.
Asta a ruinat si învatamîntul, si sanatatea, si industria.
Si Iliescu, desi a fost incitatorul, nu este singurul responsabil. Marea masa a fost complice.
Cum zicea Lapusneanu, "Prosti, dar multi!"


iliescu stia foarte bine ca tre' sa scape de incomozii aia care gindeste.

bashescu a preluat "lupta de clasa" de la ceausescu si catara-n slavi pe "aia care muncesc si platesc taxe" - aka eroii care se sparg la "patron" versus nemernicii care traiesc pe spatele poporului muncitor, aka medici, profi, etc. io zic ca daca nici asta nu e lupta de clasa, atunci ce mai e? ah, se fac statistici in rromania: ce putin se cistiga la "privat" fata de "stat". clar, nu? afara cu nemernicii aia ...

desigur, nimeni nu sta sa studieze amanuntu' ca daca sectoru' privat angajeaza tractoristi cu 4 clase, sectoru' de stat tre' sa angajeze chirurgi cu 24 de clase. si nu poa' sa plateasca aceeasi leafa.

da' ma rog ...

io stiam ca-n educatie exista principiu "carrote + baton". inteleg batonu', s-au pus camere video la bac. da' carrotu' unie estem?
Lasati dolarii sa vina la mine!

#79 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 13 July 2011 - 03:27 PM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 03:20 PM, a spus:


iliescu stia foarte bine ca tre' sa scape de incomozii aia care gindeste.

bashescu a preluat "lupta de clasa" de la ceausescu si catara-n slavi pe "aia care muncesc si platesc taxe" - aka eroii care se sparg la "patron" versus nemernicii care traiesc pe spatele poporului muncitor, aka medici, profi, etc. io zic ca daca nici asta nu e lupta de clasa, atunci ce mai e? ah, se fac statistici in rromania: ce putin se cistiga la "privat" fata de "stat". clar, nu? afara cu nemernicii aia ...

desigur, nimeni nu sta sa studieze amanuntu' ca daca sectoru' privat angajeaza tractoristi cu 4 clase, sectoru' de stat tre' sa angajeze chirurgi cu 24 de clase. si nu poa' sa plateasca aceeasi leafa.

da' ma rog ...

io stiam ca-n educatie exista principiu "carrote + baton". inteleg batonu', s-au pus camere video la bac. da' carrotu' unie estem?


am lucrat si la stat si la privat si din nou la privat, nu stiu care e diavolul mai rau, ala politic sau mofturile de 2 lei ale cuiva care ar merita sa ia un scaun in cap ca-n 7 Pacate daca mai stiti filmul... :rolleyes:
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#80 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 03:34 PM

vaxile, tot ce spui mi se pare corect, dar atat de deprimant incat imi vine sa plang. Nu ne ramane decat sa ne luam lumea in cap, sa plecam "in afara" unde inca se mai castiga un ban decent si apoi, cu burta plina, putem sa judecam la sange societatea romaneasca. Ai spus ca nu e bine sa cautam vina si sunt deacord. Situatia e prea complexa pentru a arata cu degetul spre cineva. Asa cum spunea si alexandru, romania a inceput sa decada de prin 90 cand au inceput sa plece elitele.
Educatia din scoli a devenit mai slaba de la o generatie la alta, si cred ca si voi ati vazut diferenta chiar din timpul facultatii; cei dinaintea noastra erau mai "intelectuali", iar cei din ani mai mici erau si mai slab pregatiti.

In conditiile unei societati normale putem da exemple personale de genul: parintii mei nu s-au ocupat de mine, dar mie mi-a placut cartea si am ajuns la facultate. In cazul asta toata stima! Deci se poate, iar cel care nu reuseste aceeasi performanta e singur responsabil de esecul lui. De acord!

Dar acum nu discutam de o societate normala si deci nici de exemple atat de motivante. De ce? pentru ca nu mai exista motivatie, nu mai exista umanism, nu mai exista corectitudine si in concluzie nu mai sunt caracterele puternice de atunci.

De ce, in ciuda unei situatii nefavorabile in familie, un copil, daca vroia, putea sa reuseasca in viata? pentru ca avea tot timpul in fata luminita salvatoare, stia ca daca ai scoala ai parte.
Acum, dupa cum spunea si vaxile, nu mai e nimic decat deznadejde...

Si asta se trateaza cu dragoste si credinta. :rolleyes:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi