Forum Culinar: bacalaureatu' farmaciei mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bacalaureatu' farmaciei mele

#41 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 July 2011 - 10:01 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 July 2011 - 08:45 PM, a spus:



Tot bizuindu-ma pe biata-mi memorie, cred ca prima oara termenul "canonic" -scos din contextul religios- a fost folosit pentru a diferentia seria de romane cu Sherlock Holmes scrise de Conan Doyle, de diverse imitatii, mai mult sau mai putin palide :occasion14:

Hahhahahaha :tongue3: :Demon: :71:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#42 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 12 July 2011 - 10:18 PM

Vezi postareaMutti, la 12 July 2011 - 09:28 PM, a spus:

Aura , pana acum cazurile de esec erau asa de putzine pt ca puteau copia pe rupte!!!!

Ei , 10 ani dupa , cu media 9.00 erai cu mult dupa jumatate.... asa de inteligentzi devenisera absolventzii dintr-o data :Demon:


eu ma refeream la cazurile izolate din '93 :occasion14:

si cine ii lasa sa copie daca nu adultii?

daca elena vrea sa faca ceva ce nu-i e permis, ii dai voie sau ii spui nu? deci parintele ii stabileste limitele si regulile. Sigur, copilul are personalitatea si interese diferite de a parintilor, dar are, fara discutie, educatia (cu tot ce implica aceasta) data de parinti. Dar asta e o alta discutie...

Aici e o alta situatie. E vorba de o intreaga promotie, generatie chiar, dupa cum spune Mutti, care nu e interesata de scoala. Pai si de ce ar fi daca se poate copia :tongue3: Sau daca modelul lor de viata e becali (mai e la moda becali?).

Daca la examene adultii, parinti si profesori, au fost bucurosi, dezinteresati sau interesati ca s-a putut copia, credeti voi ca e vina copiilor? Toata lumea sare acum in capul lor si se intreaba cum s-a ajuns aici.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#43 Useril este offline   Cristina 

  • Regina Lamâilor
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 907
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationDown Under

Postat 12 July 2011 - 11:11 PM

Si eu sunt de acord ca nu este vina copiilor ca s-a ajuns aici. Acesti copii au crescut intr-o societate in care s-au promovat non-valorile de ani de zile. Daca s-a dat spaga unui profesor sau supraveghetor de bacalaureat - spaga asta nu a fost data de copil ci de parinte. Si da parintele nu si-a facut meseria lui de parinte daca a acceptat sa dea spaga. Nu a verificat copilul sa vada daca temele sunt facute cu regularitate, nu a contactat scoala, nu a mers la sedintele cu parintii, pe scurt nu i-a pasat.
Eu daca nu vreau sa miste nimeni la mine in sala in timpul unui exament atunci nu misca! Daca insa inchid ochii inseamna ca eu ca adult/profesor nu mi-am facut meseria cum trebuia si copii care au invatat si s-au straduit nu vor trece examenul. Incerc in felul asta sa musamalizez o situatie care m-ar pune pe mine intr-o situatie neplacuta si pur si simplu vreau sa fug de responsabilitate. Am fost de multe ori frustrata de rezulatele obtinute de elevi la examene - mai ales cand cei capabili nu s-au "deranjat" sa invete - dar pentru asta exista sedinte cu parintii, tutoriale after school, homework clubs si de ce nu detentions after school. Parintii au fost contactati intotdeauna si pusi la curent cu situatia elevului.
In concluzie - un elev capabil care poate avea un viitor stralucit trebuie "motivat" prin orice mijloace posibile, iar noi adultii avem o mare responsabilitate aici.
Stiu ca pe "vremea noastra" era altfel, dar vremurile s-au schimbat si daca adultii nu s-au adaptat la ele, atunci nu prea avem dreptul sa cerem copiilor sa fie deplin adaptati.

#44 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 13 July 2011 - 12:11 AM

Parintii de astazi sunt mult mai ocupati decat parintii de pe vremuri, cand se mai dadea o casa de la serviciu, cand concediu era concediu si asa mai departe.
Spuneti ca parintii nu-si mai fac timp -cati parinti lucreaza pana la extenuare ca sa asigure pustiului minimum? Care nu mai e ca pe vremea mea, bani de un teatru, de o prajitura, ci bani de mobil, haine, etc...

Si societatea mereu va influenta generatia tanara - iar parintii vor fi mereu generatia care a trecut, care "ce stiu ei"...

Scuza ignorantei e de multe ori "noi suntem generatia google" ...if only...
A cat is a friend fur-ever !

#45 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 03:59 AM

Vezi postareaIoana, la 12 July 2011 - 04:34 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 12 July 2011 - 04:12 PM, a spus:


daca nu va suparatz, putetz sa-mi definitz "autori canonici"?

cit priveste interesu' ... ori invata, ori nu, tot 300 de euro pe luna o sa capete, asta daca au noroc de pile. daca nu, la capshunele cu ei!! una care cica luase zece la bac viseaza cariera de beibisitar in anglia :biggrin: uuuuuauauauahahahahahhahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. cuuul draga. sh-o sa le recite comentarii la copii in timp ce-i sterge la cur



adica daca tot vom fi someri si statul ne plateste 2 lei ce ne mai trebuie BAC, la munca campului cu ei.

Cat de autori canonici ca si definitie(pardon definitz ca asa e mai cool acum sa scriem :rolleyes: ) este vorba de catre autorii care prin operele lor transpun un mit.Au trecut ceva ani de cand am studiat si poate nu ma mai definesc corect.Poate Lapona ca e mai in materie ca mine iti da da definitia corecta




draga mea, ma incinta dialogu' cu tine. am impresia ca vorbesc unui veritabil activist de la ceceu, de pe vremuri.

in primu' rind "statul ne plateste doi lei". adica cretinii lucreaza la stat, dar aia buni lucreaza la privat, pe mii de euro. stiu, stiu, asa suna propaganda basesciana/pedelista. doar ca eu nu am reusit sa identific acele slujbe minunate si bine platite!! chiar am si intrebat, in clar: caare is acele cariere care vor garanta proaspatului detinator de hirtie pe care scrie "bacalaureat" un trai meserias. ca, stii, noi de-aia muncim. sa traim bine. de-adevaratelea, nu cum minte bashila. si nu vad, dom'le, nu vad nici o cariera buna pentru copiii studiosi. in romania, desigur. afara inca e loc.

dar e interesanta treaba cu "statul plateste". cit de curind o sa deschid o alta discutie, despre serviciile asigurate de stat. ai putintica rabdare!!

concluzia insa - daca n-ai inteles-o din cauza unui limbaj colorat - e ca la capatu' unui drum greu (nu e usor sa inveti!! sh-asta tz-o zice mandellu care are 21 de ani de studii in spate) ce se afla? capshunareala? ei sh-atunci la ce bun? carpe diem! primum vivere, deinde philosophare! asta ca sa ma dau si io jmeker si sa te fac sa intelegi ca daca ma consideri un pirlit, incepi o calatorie care abutizeaza in greseala.

da' sa revenim la "autorii canonici" ... asa, "canonic" cf dex

CANÓNIC1, canonici, s. m. Preot catolic sau anglican care face parte din consiliul episcopal; superiorul unei catedrale. [Acc. și: canoníc] – Din lat. canonicus.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de valeriu | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC2, -Ă, canonici, -ce, adj. În conformitate cu canoanele, privitor la canoane; canonial. ◊ Drept canonic = drept bisericesc. ♦ Recunoscut de biserică. – Din fr. canonique, lat. canonicus.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de valeriu | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC1 ~că (~ci, ~ce) 1) Care ține de canon; propriu canonului. ◊ Drept ~ drept bisericesc. 2) Care este bazat pe canoane; în conformitate cu canoanele. 3) Care corespunde cerințelor bisericii; recunoscut de biserică. /<lat. canonicus, fr. canonique
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC2 ~ci m. (la catolici) 1) Preot care face parte din consiliul episcopal. 2) Șeful unei catedrale. /<lat. canonicus, fr. canonique
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC, -Ă adj. Conform cu canoanele bisericești, referitor la canoane; canonial. // s.m. Preot catolic care face parte din consiliul episcopal; superiorul unei catedrale. [Cf. fr. canonique, it. cannonico, germ. Kanonikus < lat. canonicus].
Sursa: DN | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC1 s. m. preot catolic din consiliul episcopal; superiorul unei catedrale. (<it. canonico, lat. canonicus)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC2, -Ă adj. 1. conform cu canoanele bisericești; canonial. ◊ recunoscut de biserică. ◊ drept ~ = drept bisericesc. 2. după anumite norme, bine stabilite; normativ. ◊ (mat.) formă (sau ecuație) ~ă = formă, ecuație simplă care poate fi redusă, cu ajutorul schimbării unor variabile, la un număr oarecare de forme sau ecuații. (<fr. canonique, lat. canonicus)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC1, canonici, s. m. Preot catolic care face parte din consiliul episcopal; superiorul unei catedrale. [Acc. și: canoníc] – Lat. lit. canonicus (< gr.).
Sursa: DLRM | Adăugată de lgall | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC2, -Ă, canonici, -e, adj. În conformitate cu canoanele, privitor la canoane. ♦ Recunoscut de biserică. – Fr. canonique (lat. lit. canonicus).
Sursa: DLRM | Adăugată de lgall | Greșeală de tipar | Permalink

CANÓNIC adj. v. normativ.
Sursa: Sinonime | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

canónic adj. m., pl. canónici; f. sg. canónică, pl. canónice
Sursa: Ortografic | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

canónic s. m., pl. canónici


te rog, inca odata, sa-mi explici de unde si pina unde autorii aia care transpun "mituri in operele lor" e canonici si de ce. la incercarea ta de a scapa de intrebare cu "corespondenta canonica" din matematica, sa stii ca nu tine. in cazul de fata, "corespondenta canonica" inseamna ca daca luam multimea COMPLETA a miturilor, atunci fiecarui mit ii corespunde UN TEXT SI NUMAI UNUL. nici unu' din baietii aia veseli, tip eminescu sau creanga, nu corespunde definitiei.

sau, nu-i asa, tu pur si simplu ai invatat definitia. ti s-a dat, ai inghitit. omu' nou, bah vere ... vine indicatia de la ceceu, el igzecuta.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#46 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 04:10 AM

Vezi postareaAlexandru, la 12 July 2011 - 06:14 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 12 July 2011 - 04:12 PM, a spus:

...daca nu va suparatz, putetz sa-mi definitz "autori canonici"?...


Moncher, daca nu ma înseala memoria, o opera canonica este ca sa zic asa o opera autentica si oficiala, spre deosebire de creatiile "derivate", sau "inspirate de..."

De pilda, ca sa me exprim pe întelesul matale, Edgar R. Burroughs (ala cu Tarzan), Tolkien, Robert E. Howard sînt autori canonici.
Tot ce s-a scris ca "heroic fantasy" dupa ei, sînt opere "inspirate de...".

Alt exemplu, cele sase episoade din Star Wars sînt canonice.
Toata literatura, desenele animate, jocurile video care se învîrt în jurul universului Star Wars sînt "derivate".


scumpu' mojului, ce spui tu acolo e un fel de "x e element ireductibil, tot restu' e clasa de echivalenta". regret sa te informez ca in perioada aia in care s-au copt la foc de tzuica de pruna "autorii canonici" rumunesti era la moda "forma fara fond" inventata de maiorescu si popularizata in "conforbiri litearae". stii tu care, aia la care e putred maru'. mai pe rumuneste, baietii lu' maiorescu copiau la greu de la nemtz si frantuji si faceau "opere". exact asa cum amu' treisudest si asia si mai stiu io ce luzari plagiaza la greu muzica de p-afara.

ca sa nu ti se para ca zic dude, iaca minimescu aka eminovici aka eminescu a "transpus" la greu, CANONIC, "lacu" lu' lamartine. si asta asa, ca igzamplum. plus luceaafaru' farmaciei inspirat de la nibelungi, etc etc.

daca vrei autori "canonici" in sensu' definitiei, pi hai sa-l studiem pe zola ca exponent al naturalismului, nu? hai sa-l studiem pa bairon si nu pe luzaru' de macedonski. dar .. vai!! se duce pe sant toata literatura romina!! nu mai estem "autori canonici" si "opere" ca sa le bagam pe git la cupii ca sa le aratam ce geniali ie rumunii!!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#47 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 04:17 AM

Vezi postareaCristina, la 12 July 2011 - 11:11 PM, a spus:

Si eu sunt de acord ca nu este vina copiilor ca s-a ajuns aici. Acesti copii au crescut intr-o societate in care s-au promovat non-valorile de ani de zile. Daca s-a dat spaga unui profesor sau supraveghetor de bacalaureat - spaga asta nu a fost data de copil ci de parinte. Si da parintele nu si-a facut meseria lui de parinte daca a acceptat sa dea spaga. Nu a verificat copilul sa vada daca temele sunt facute cu regularitate, nu a contactat scoala, nu a mers la sedintele cu parintii, pe scurt nu i-a pasat.
Eu daca nu vreau sa miste nimeni la mine in sala in timpul unui exament atunci nu misca! Daca insa inchid ochii inseamna ca eu ca adult/profesor nu mi-am facut meseria cum trebuia si copii care au invatat si s-au straduit nu vor trece examenul. Incerc in felul asta sa musamalizez o situatie care m-ar pune pe mine intr-o situatie neplacuta si pur si simplu vreau sa fug de responsabilitate. Am fost de multe ori frustrata de rezulatele obtinute de elevi la examene - mai ales cand cei capabili nu s-au "deranjat" sa invete - dar pentru asta exista sedinte cu parintii, tutoriale after school, homework clubs si de ce nu detentions after school. Parintii au fost contactati intotdeauna si pusi la curent cu situatia elevului.
In concluzie - un elev capabil care poate avea un viitor stralucit trebuie "motivat" prin orice mijloace posibile, iar noi adultii avem o mare responsabilitate aici.
Stiu ca pe "vremea noastra" era altfel, dar vremurile s-au schimbat si daca adultii nu s-au adaptat la ele, atunci nu prea avem dreptul sa cerem copiilor sa fie deplin adaptati.



pe mine nu m-a verificat nime' nicioata daca mi-am facut temele. si maica-mea se ducea la sedintele cu parentes din doi in doi.

da' te rog dezvolta faza aia cu "un elev capabil, care poate avea un viitor stralucit". aaa ... kakaia viitor? le ceretz unor copii sa ia un examen. da' la ce bun? le ceretz sa munceasca. cu ce finalitate? sa se duca sa se faca medic, sa invete 27 de ani!!!!!!!!!! si salariu'? dupa buget, 300 de euro. ba mai are pe el/ea si huo-ul societatii: medicii astia care iau shpaga, 'tzaidreaq de nenorocitz bugetari. asta in timp ce vecinu' fostului elev, politai la circulatie, are un income de fro 4 ori mai baban.

mah baetz/fete, mah ... ascultatz ce va zice mandellu din iesperenta: you pay peanuts, you get monkeys!
Lasati dolarii sa vina la mine!

#48 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 08:42 AM

Daca la mine venea maica-mea, era de rau. Din fericire, venea o data la doi ani. Timp de mine mama nu a avut, decat sa imi zica ca atata-mi trebe daca nu invat. Teatru la noi in provintzie nu erea, da mai tarziu puteam veni la Iesi :rolleyes:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#49 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 08:46 AM

Vezi postareaMutti, la 12 July 2011 - 09:28 PM, a spus:

Aura , pana acum cazurile de esec erau asa de putzine pt ca puteau copia pe rupte!!!!

Parerea mea :rolleyes:

Eu am corectat lucrari aprope identice , copiau unul de la altul ca din carte nu prea au ce copia la engleza si franceza. La noi nu aveau comentarii de tocit....

Cand am dat eu bacul , in '93 , cand s-au afisat rezultatele o tzineam pe a mea intruna: ceva ciudat s-a intamplat! Nimeni nu m-a crezut!!!!!! [color="#0000FF"]La romana luasem 10 , si la scris si la oral , erau vreo 5 de 10 maxim.[/color]..unul dintre ei era al lui Florin. Florin fusese coleg de clasa cu mine 4 ani , si zau , nu stia sa scrie!!!!!!!!!!! Florin nu stia cand se scrie S-AU si SAU....sa nu mai v´b de altele....

Tica'su , insa , era sef la o societate comerciala , in 93 abia incepusera cu privatizarile...

Bun , Florin era pe vremea aia un caz....cat de cat....singular ??!! An de an lucrurile s-au inrautatzit...pana s-a ajuns la promovabilitate 100%...

Eu am fost a 5-a pe liceu cu media 9.00. Ei , 10 ani dupa , cu media 9.00 erai cu mult dupa jumatate.... asa de inteligentzi devenisera absolventzii dintr-o data :biggrin:



Vaaaai, si nu faci si tu public numele profului, te rog? Ca sa ii dam o medalie si lui/ei. Mersi.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#50 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 08:51 AM

@ Maria San si Aura: expuneti, va rog, silogismul conform caruia ati ajuns la concluzia ca adultii sunt exclusiv responsabili pentru esecul copiilor? Va multumesc.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#51 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 13 July 2011 - 09:44 AM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 03:59 AM, a spus:


draga mea, ma incinta dialogu' cu tine. am impresia ca vorbesc unui veritabil activist de la ceceu, de pe vremuri.

in primu' rind "statul ne plateste doi lei". adica cretinii lucreaza la stat, dar aia buni lucreaza la privat, pe mii de euro. stiu, stiu, asa suna propaganda basesciana/pedelista. doar ca eu nu am reusit sa identific acele slujbe minunate si bine platite!! chiar am si intrebat, in clar: caare is acele cariere care vor garanta proaspatului detinator de hirtie pe care scrie "bacalaureat" un trai meserias. ca, stii, noi de-aia muncim. sa traim bine. de-adevaratelea, nu cum minte bashila. si nu vad, dom'le, nu vad nici o cariera buna pentru copiii studiosi. in romania, desigur. afara inca e loc.

dar e interesanta treaba cu "statul plateste". cit de curind o sa deschid o alta discutie, despre serviciile asigurate de stat. ai putintica rabdare!!

concluzia insa - daca n-ai inteles-o din cauza unui limbaj colorat - e ca la capatu' unui drum greu (nu e usor sa inveti!! sh-asta tz-o zice mandellu care are 21 de ani de studii in spate) ce se afla? capshunareala? ei sh-atunci la ce bun? carpe diem! primum vivere, deinde philosophare! asta ca sa ma dau si io jmeker si sa te fac sa intelegi ca daca ma consideri un pirlit, incepi o calatorie care abutizeaza in greseala.

da' sa revenim la "autorii canonici" ... asa, "canonic" cf dex

te rog, inca odata, sa-mi explici de unde si pina unde autorii aia care transpun "mituri in operele lor" e canonici si de ce. la incercarea ta de a scapa de intrebare cu "corespondenta canonica" din matematica, sa stii ca nu tine. in cazul de fata, "corespondenta canonica" inseamna ca daca luam multimea COMPLETA a miturilor, atunci fiecarui mit ii corespunde UN TEXT SI NUMAI UNUL. nici unu' din baietii aia veseli, tip eminescu sau creanga, nu corespunde definitiei.

sau, nu-i asa, tu pur si simplu ai invatat definitia. ti s-a dat, ai inghitit. omu' nou, bah vere ... vine indicatia de la ceceu, el igzecuta.



Nu-ti spun dragul meu ca nu esti nici al meu si nici eu draga ta.
Nu traiesc in tara asa ca nu as putea spune despre propaganda basesciana/pedelista.Era doar concluzia a ce ai spus tu referitor la luat bacul.Chiar daca multi nu vor avea joburi de directori sau presedinti, nu inseamna ca nu mai trebuie invatat.Banul primeaza dar fericirea poate exista si fara el, putem invata pentru noi, nu pentru altii ca sa-i multumim.

Si stai linistit nu te consider un parlit, nu tb sa te lauzi cu tzaspe ani de scoala ca nu esti singurul de pe forumul asta care a facut scoala.

Cat de opera canonica si autorii care fac parte din conceptul ei(de aceea am spus ca poate vine Lapona sa dea o definitie mai exacta),eu ce pot spune este din amintiri(si apropo erau prea mica pt ceceu,asa ca ciocu mic si joc de glezne).Dar uite aici:Canonul însuşi, într-un anumit sens, de dezvoltat cândva într-un eseu, este un mit – cel mai real mit – al unei tradiţii spirituale mediate simbolic, prin cultură, ce s-a sublimat pe sine însăşi într-o structură identitară. .M-ai facut sa caut sa-ti pot da mai multe detalii.Nu am sa scriu aici tot ce e acolo, dar poti frumusel tu sa citesti pentru cultura ta generala.

Iaca aici: My link

Discutia asta n-ar tb sa degenereze in altele,din pacate vorbim de o generatie care ar trebui sa ne reprezinte, multi dintre ei sunt copii nostrii, viitorul nostru.Am spus si ma repet, vina este impartita, porneste de la parinte fiinca el este cel ce da tonul educatie porneste prin invatator/profesor intercaleaza cu sistemul si termina cu elevul care concluzioneaza ca in ziua de azi totul se rezuma la bani si prin ei se rezolva toate,asadar nu-i mai trebuie atata invatat.

Din pacate multi picati la examenul asta nu-s copii prosti, doar s-au lasat pe o ureche ca v-or trece macar cu un amarat de 6, au zis ca v-or avea sansa macar acolo putin sa traga cu ochiu, nu s-au asteptat la asa o supraveghere drastica.Ideea e ca in ultimii ani scoala pare a fi o joaca, platim stam 3-4 ani in facultate apoi pe pila lui mami si tati intru si eu undeva sa muncesc, ca doar am diploma de facultate.Ei acum e mai greu, ca sa ajungi sa o ai intai trebuie sa o ai pe cea de BAC.
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#52 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 10:13 AM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 04:17 AM, a spus:

"concluzia insa ... - e ca la capatu' unui drum greu (nu e usor sa inveti!! sh-asta tz-o zice mandellu care are 21 de ani de studii in spate) ce se afla? capshunareala? ei sh-atunci la ce bun? carpe diem! "

"un elev capabil, care poate avea un viitor stralucit". aaa ... kakaia viitor? le ceretz unor copii sa ia un examen. da' la ce bun? le ceretz sa munceasca. cu ce finalitate? sa se duca sa se faca medic, sa invete 27 de ani!!!!!!!!!! si salariu'? dupa buget, 300 de euro. ba mai are pe el/ea si huo-ul societatii: medicii astia care iau shpaga, 'tzaidreaq de nenorocitz bugetari. asta in timp ce vecinu' fostului elev, politai la circulatie, are un income de fro 4 ori mai baban.

mah baetz/fete, mah ... ascultatz ce va zice mandellu din iesperenta: you pay peanuts, you get monkeys!


din tot ce sugerezi tu (nu doar in citatul ales, ci in mai multe posturi) rezulta ca nici un copil care traieste in Romania nu are rost sa mai invete, pt ca oricum nu are finalitate ... va ajunge capsunar, sau looser, sau similar ...
Si pe vremea lui Ceausescu, daca e sa o iei cu castigurile salariale, sa stii ca seful de la aprozar/macelarie/alimentara avea mai multi bani decat parintii care terminasera o facultate si aveau mai multe produse de pus simplu si usor pe masa decat absolventii unei facultati care trebuiau sa stea la coada pt 1 kg de carne, pt 1 carton de oua, pt o bucata de cascaval, pt ulei/zahar si pt orice ...

oare de ce generalizati/generalizam totul?

realitatea de astazi este mult mai complexa decat spaga, profesorii neplatiti si parintii care ii verifica si "muncesc" cu copiii...


Va pun va rog cateva intrebari:
noi ce aveam pe vremea cand trebuia sa mergem la scolile premergatoare BACului? aveam tv 24 din 24h cu 100 canale? desene? reviste? game boy? psp? alte milioane de jocuri pe pc? aveam google si net? primeam noi teme (referate, proiecte etc) pe care sa le cautam pe net si sa le facem cu copy-paste? scriam noi temele la tastatura? nu aveam voie nici calculator de birou sa folosim pt teme/la scoala, daramite un computer? filme ?(da era un trafic de casete video dupa'85, dar tot nu totalizai cate ore de tv+pc face azi un tanar)

noi aveam doar o biblioteca maaare acasa (Sau care nu acasa, la scoala) si aveam scoala/invatatura, precum si povetele si indemnurile parintilor: nu inveti, ajungi gunoier/muncitor in uzina etc. Si mai aveam maidanul pe care ne jucam fericiti in vacanta, sau dupa ce ne terminam temele, cu toti ceilalti copii din bloc, de pe strada etc. Dar fratilor noi nu aveam atatea mancatoare de timp ca acum: tv, computer, jocuri. Noi puteam doar sa invatam si sa citim. Simplu: nu era altceva de facut! Daca ar fi fost toate cele de azi, poate nici noi nu devoram cartile din biblioteci si nu invatam. Nu ar putea fi o varianta?


Voua va e destul de clar cum o sa faceti cand va veni copilul de la scoala/gradinita plangand si o sa va spuna: nu vreau sa mai merg cu acest tricou pentru ca au ras copiii de mine ca e chinezesc, iar ei poarta X, Y, Z (branduri). Nu spun ca neaparat voi ati imbraca in tricou chinezesc copilul, doar spun cum arata realitatile de azi, care incep de la gradi, de la tricou/incaltaminte, pana la jeepul cu care l-au adus parintii pe Raducu la gradi, noi de ce venim cu Renault? suntem saraci?

ce e de facut cand toti baietii de la 8 ani (max) stau doar cu nasul in psp, iar daca ii duci la munte nu vor sa iasa din casa pana nu termina jocul, apoi altul etc? cum faci daca toti copiii de la el din clasa au aceeasi preocupare si merg chiar si in parc (in cazul in care ii tarai, ca oricum nu mai au chef pt ca prefera sa stea acasa sa butoneze) tot cu jocul in ochi... Daca va veni plangand de la gradi pentru ca toti colegii au psp doar el nu ? ce o sa faci? Daca la 13 ani iti spune ca toti colegii lui au laptop doar el nu si toti stau pe mess (Si iti arata lista de 32 de copii), doar el trebuie sa stea pe rand cu tine, ce o sa faci? Stiu... sunt multiple variante de a-i explica de ce lucrurile stau asa si nu altfel, dar cand vei vedea ca sta si plange si e retras pentru ca ceilalti copii nu il accepta pt ca el nu are psp, nu are laptop, nu sta pe mess, nu se imbraca doar de firma si nu vine cu jeepu', ce o sa faci? daca te suna politia ca impreuna cu 2 colege fetita ta a fost surprinsa furand hainele pe care parintii nu i le cumpara din magazin, ce o sa faci?

eu nu cred ca exista o vina 100% a parintilor, sau doar a copiilor, cred insa ca exista o multitudine de probleme si situatia e f complexa, asa cum spunea si Uma, iar societatea influenteaza individul. Iar parintii nu muncesc ca diperatii pentru ca vor ei sa nu aiba timp sa verifice copilul/copiii, ci pt ca vor sa asigure un trai mai bun copiilor si familiei, spre deosebire de vremurile apuse unde toata lumea avea un serviciu asigurat, o casa asigurata, un concediu la mare / munte asigurat. Asta cu serviciul asigurat indifferent de gradul de implicare nu mai tine acum! Acum angajatorul vrea sa nu ai obligatii pe cat posibil, ca sa poti fi disponibil oricand zi lumina (sa preiei responsabilitati suplimentare, sau sa stai dupa program cand sunt urgente ... si mai peste tot se lucreaza cu deficit de personal... deci urgente sunt vesnic), sa oferi mai mult decat altul care sta la coada la poarta sa fie angajat, si inca pe mai putini bani. Bineinteles depinde de job, nu e universal valabil, dar in mare in sectorul privat cam asa functioneaza lucrurile ... parerea mea. Si nu ma plang, doar expun realitatea.

Si a propos ca vremurile noastre au trecut si s-au schimbat toate radical si noi nu am reusit sa ne adaptaptam/sa intelegem ... nu cred ca asa de simplu ... nici pt noi, nici pt copiii nostri...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#53 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 10:33 AM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2011 - 10:13 AM, a spus:

din tot ce sugerezi tu (nu doar in citatul ales, ci in mai multe posturi) rezulta ca nici un copil care traieste in Romania nu are rost sa mai invete, pt ca oricum nu are finalitate ... va ajunge capsunar, sau looser, sau similar ...
Si pe vremea lui Ceausescu, daca e sa o iei cu castigurile salariale, sa stii ca seful de la aprozar/macelarie/alimentara avea mai multi bani decat parintii care terminasera o facultate si aveau mai multe produse de pus simplu si usor pe masa decat absolventii unei facultati care trebuiau sa stea la coada pt 1 kg de carne, pt 1 carton de oua, pt o bucata de cascaval, pt ulei/zahar si pt orice ...

oare de ce generalizati/generalizam totul?

realitatea de astazi este mult mai complexa decat spaga, profesorii neplatiti si parintii care ii verifica si "muncesc" cu copiii...



no shit??? pe vremea lu' ceausescu la mine la fizici erau fro 5 pe loc la admitere, pe vremea lu' neanicu s-a contruit institutu', reactoru', caminele, fuckultatea. pe vremea aia, sa intri in institutu' de la magaurele era o chestie. aveai un statut. in ziua de azi in institut ajung aia care abia luau cinciu'. stii de ce? banu'!!

pe vremea lu' neanicu se faceau lucrari de indiguire, hidrocentrale, bazine de asanare. hidrotehnician sa fi fost, aveai de lucru. in ziua de azi se astupa bazinele de asanare sa-si faca bashtanu' vitea casa. si alora luatz de ape li se zice sa construiasca mai sus.

pe vremea lu' neanicu se stia ca "e rau" din cauza ca e comunism si securitate. amu' iaca, e libertate si democratie.

iar daca io eram azi in liceu, invatam doar ca sa ma car. si nu la capsunarit.


Citeaza

Va pun va rog cateva intrebari:
noi ce aveam pe vremea cand trebuia sa mergem la scolile premergatoare BACului? aveam tv 24 din 24h cu 100 canale? desene? reviste? game boy? psp? alte milioane de jocuri pe pc? aveam google si net? primeam noi teme (referate, proiecte etc) pe care sa le cautam pe net si sa le facem cu copy-paste? scriam noi temele la tastatura? nu aveam voie nici calculator de birou sa folosim pt teme/la scoala, daramite un computer? filme (da era un trafic de casete video dupa'85, dar tot nu totalizai cate ore de tv face azi un tanar)

noi aveam doar o biblioteca maaare acasa (Sau care nu acasa, la scoala) si aveam scoala/invatatura, precum si povetele si indemnurile parintilor: nu inveti, ajungi gunoier/muncitor in uzina etc. Si mai aveam maidanul pe care ne jucam fericiti in vacanta, sau dupa ce ne terminam temele, cu toti ceilalti copii din bloc, de pe strada etc. Dar fratilor noi nu aveam atatea mancatoare de timp ca acum: tv, computer, jocuri. Noi puteam doar sa invatam si sa citim. Simplu: nu era altceva de facut! daca erau toate cele de azi, poate nici noi nu devoram cartile din biblioteci si nu invatam. Nu ar putea fi o varianta?




da, aveam un mare rahat. un maidan plin de fiare (no buba, ca el e tot acolo) aceiash profi idiotz si betzivani si veseli. ah, deci nu puteai decit sa citesti, si de-aia ai citit!! sa ma iertz, da' asta suna cam asa: is urita cu spume, ca de nu eram, mi-o puneam cu tot satu'. inteleftualu' citeste chiar de are 1000 de canale la teveu.



Citeaza

Voua va e destul de clar cum o sa faceti cand va veni copilul la scoala/gradinita plangand si o sa va spuna nu vreau sa mai merg cu acest tricou pentru ca au ras copii de mine ca e chinezesc, iar ei poarta branduri. Nu spun ca neaparat voi ati imbraca in trcou chinezesc copilul, doar spun realitatile de azi, care incep de la gradi de la tricou/incaltaminte, pana la jeepul cu care l-a adus pe Raducu la gradi, noi de ce venim cu renault? suntem saraci?

ce e de facut cand toti baietii de la 8 ani (max) stau doar cu nasul in psp, iar daca ii duci la munte nu vor sa iasa din casa pana nu termina jocul, apoi altul etc? cum faci daca toti copii de la el din clasa au aceeasi preocupare si merg chiar si in parc (in cazul in care ii tarai, ca oricum nu mai au chef pt ca prefera sa stea acasa sa butoneze) tot cu jocul in ochi... Daca va veni plangand de la rgadi ca toti colegii au psp doar el nu ? ce o sa faci? Daca la 13 ani iti spune ca toti colegii lui au laptop doar el nu si toti stau pe mess (Si iti arata lista de 32 de copii), doar el trebuie sa stea pe rand cu tine, ce o sa faci? Stiu...sunt multiple variante de a-i explica de ce lucrurile stau asa si nu altfel, dar cand vei vedea ca sta si plange si e retras pentru ca ceilalti copii nu il accepta pt ca el nu are psp, nu are laptop, nu sta pe mess, nu se imbraca doar de firma si nu vine cu jeepu, ce o sa faci? daca te suna politia ca impreuna cu 2 colege fetita ta a fost surprinsa furand hainele pe care parintii nu i le cumpara din magazin, ce o sa faci?



'moara veta, parca citesc din propaganda lu' iliescu, de dupa rivulutie. eniuei, la mine colea cupiii puarta uniforme, si parintii ii imbraca cum au ei chef. iar la 13 ani o sa-i iau in mod sigur laptop. o sa le iau la amindoi, ca-s penibil de ieftine. o sa ii invat ca nu tre' sa tocesti ca bou' si ca informatia care-tz trebuie se gaseste in baze de date. sh-o sa le arat cum se programeaza si cum se rezolva numeric problemele, ca sa nu mai stea sa faca exercitii muncitoresti. sh-o sa joc warcraft in retea cu ei.

Citeaza


eu nu cred ca exista o vina 100% a parintilor, sau doar a copiilor, cred insa ca exista o multitudine de probleme si situatia e f complexa, asa cum spunea si Uma, iar societatea influenteaza individul. Iar parintii nu muncesc ca diperatii pentru ca vor ei sa nu aiba timp sa verifice copilul/copiii, ci pt ca vor sa asigure un trai mai bun copiilor si familiei, spre deosebire de vremurile apuse unde toata lumea avea un serviciu asigurat, o casa asigurata, un concediu la mare / munte. Asta cu serviciul asigurat indifferent de gradul de implicare nu mai tine acum. Acum angajatorul vrea sa nu ai obligatii pe cat posibil, ca sa ii poti fi disponibil oricand zi lumina (sa preiei responsabilitati suplimentare, sau sa stai dupa program cand sunt urgente ... si mai peste tot se lucreaza cu deficit de personal...deci urgente sunt vesnic), sa oferi mai mult decat altul care sta la coada la poarta sa fie angajat, poate pe mai putini bani. Bineinteles depinde de job, nu e universal valabil, dar in mare in sectorul privat cam asa functioneaza lucrurile ... parerea mea.

Si apropos ca vremurile noastre au trecut si s-au schimbat toate radical si noi nu am reusit sa ne adaptaptam/sa intelegem ... nu cred ca asa de simplu ... nici pt noi, nici pt copiii nostri...



da, toata lumea cauta "vina". moda romaneasca 100%. in loc sa caute cauzele. si cauzele is ca nu merita. muncesti sau nu muncesti, tot viata aia mizerabila o ai. pi voi pina cind credeatz ca merge sticla de pepsi la apa?
Lasati dolarii sa vina la mine!

#54 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 10:37 AM

Vezi postareaMariaSan, la 12 July 2011 - 01:14 PM, a spus:

Copiii nostri sunt rodul dragostei si muncii noastre.
Copiii in general sunt rodul muncii parintilor lor, cu putina influenta din mediul inconjurator, societate, scoala etc.
Copiii de care vorbim pe topicul asta sunt rodul dragostei si muncii parintilor lor, care au uitat ce e dragostea si cum se face munca serioasa.

Rezultatele acestui bacalaureat reflecta munca adultilor din ultimii 12 ani.


eu nu vreau neaparat sa te contrazic, dar nu e universal valabil si generalizarile nu sunt bune
un exemplu din mediul meu: mama a ramas orfana de mama la 1 an si ceva si de tata la 2 ani si ceva
lipsa dragostei si muncii parintilor ei nu au impiedicat-o sa vina singura la Bucuresti si sa faca o facultate, sa munceasca, sa fie serioasa ...
alti copiii cu care parintii "au muncit", i-au verificat la teme si indrumat catre scoala nu inseamna ca neaparat au reusit sa fie la fel de determinati..., poate pentru ca aveau asigurat tot ce le trebuia (le lipsea o anumita motivare), poate pentru ca nu erau capabili, poate pt ca ... , poate ...

mama mea nu e doar o exceptie. Spre exemplu si tatal unei prietene de-a mea medic, a ramas orfan de la 13 ani si la fel a venit in Bucuresti, singur pe lume, si a facut o facultate ... Dar nu cred ca la modul general 100% sta succesul sau esecul copiilor doar in mana si "munca" parintilor.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#55 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 10:38 AM

Vezi postareaIoana, la 13 July 2011 - 09:44 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 03:59 AM, a spus:


draga mea, ma incinta dialogu' cu tine. am impresia ca vorbesc unui veritabil activist de la ceceu, de pe vremuri.

in primu' rind "statul ne plateste doi lei". adica cretinii lucreaza la stat, dar aia buni lucreaza la privat, pe mii de euro. stiu, stiu, asa suna propaganda basesciana/pedelista. doar ca eu nu am reusit sa identific acele slujbe minunate si bine platite!! chiar am si intrebat, in clar: caare is acele cariere care vor garanta proaspatului detinator de hirtie pe care scrie "bacalaureat" un trai meserias. ca, stii, noi de-aia muncim. sa traim bine. de-adevaratelea, nu cum minte bashila. si nu vad, dom'le, nu vad nici o cariera buna pentru copiii studiosi. in romania, desigur. afara inca e loc.

dar e interesanta treaba cu "statul plateste". cit de curind o sa deschid o alta discutie, despre serviciile asigurate de stat. ai putintica rabdare!!

concluzia insa - daca n-ai inteles-o din cauza unui limbaj colorat - e ca la capatu' unui drum greu (nu e usor sa inveti!! sh-asta tz-o zice mandellu care are 21 de ani de studii in spate) ce se afla? capshunareala? ei sh-atunci la ce bun? carpe diem! primum vivere, deinde philosophare! asta ca sa ma dau si io jmeker si sa te fac sa intelegi ca daca ma consideri un pirlit, incepi o calatorie care abutizeaza in greseala.

da' sa revenim la "autorii canonici" ... asa, "canonic" cf dex

te rog, inca odata, sa-mi explici de unde si pina unde autorii aia care transpun "mituri in operele lor" e canonici si de ce. la incercarea ta de a scapa de intrebare cu "corespondenta canonica" din matematica, sa stii ca nu tine. in cazul de fata, "corespondenta canonica" inseamna ca daca luam multimea COMPLETA a miturilor, atunci fiecarui mit ii corespunde UN TEXT SI NUMAI UNUL. nici unu' din baietii aia veseli, tip eminescu sau creanga, nu corespunde definitiei.

sau, nu-i asa, tu pur si simplu ai invatat definitia. ti s-a dat, ai inghitit. omu' nou, bah vere ... vine indicatia de la ceceu, el igzecuta.



Nu-ti spun dragul meu ca nu esti nici al meu si nici eu draga ta.
Nu traiesc in tara asa ca nu as putea spune despre propaganda basesciana/pedelista.Era doar concluzia a ce ai spus tu referitor la luat bacul.Chiar daca multi nu vor avea joburi de directori sau presedinti, nu inseamna ca nu mai trebuie invatat.Banul primeaza dar fericirea poate exista si fara el, putem invata pentru noi, nu pentru altii ca sa-i multumim.

Si stai linistit nu te consider un parlit, nu tb sa te lauzi cu tzaspe ani de scoala ca nu esti singurul de pe forumul asta care a facut scoala.

Cat de opera canonica si autorii care fac parte din conceptul ei(de aceea am spus ca poate vine Lapona sa dea o definitie mai exacta),eu ce pot spune este din amintiri(si apropo erau prea mica pt ceceu,asa ca ciocu mic si joc de glezne).Dar uite aici:Canonul însuşi, într-un anumit sens, de dezvoltat cândva într-un eseu, este un mit – cel mai real mit – al unei tradiţii spirituale mediate simbolic, prin cultură, ce s-a sublimat pe sine însăşi într-o structură identitară. .M-ai facut sa caut sa-ti pot da mai multe detalii.Nu am sa scriu aici tot ce e acolo, dar poti frumusel tu sa citesti pentru cultura ta generala.

Iaca aici: My link

Discutia asta n-ar tb sa degenereze in altele,din pacate vorbim de o generatie care ar trebui sa ne reprezinte, multi dintre ei sunt copii nostrii, viitorul nostru.Am spus si ma repet, vina este impartita, porneste de la parinte fiinca el este cel ce da tonul educatie porneste prin invatator/profesor intercaleaza cu sistemul si termina cu elevul care concluzioneaza ca in ziua de azi totul se rezuma la bani si prin ei se rezolva toate,asadar nu-i mai trebuie atata invatat.

Din pacate multi picati la examenul asta nu-s copii prosti, doar s-au lasat pe o ureche ca v-or trece macar cu un amarat de 6, au zis ca v-or avea sansa macar acolo putin sa traga cu ochiu, nu s-au asteptat la asa o supraveghere drastica.Ideea e ca in ultimii ani scoala pare a fi o joaca, platim stam 3-4 ani in facultate apoi pe pila lui mami si tati intru si eu undeva sa muncesc, ca doar am diploma de facultate.Ei acum e mai greu, ca sa ajungi sa o ai intai trebuie sa o ai pe cea de BAC.



FOARTE multumesc pentru linkul ala. recomand tuturor sa-l citeasca. sa vedeti ce monstruozitati intelectuale, ce pervertire a spiritului unui copil de 18 ani e necesara pentru a trece acest examen idiot si lipsit de sens.

cum erau versurile bacoviene? "liceu, cimitir al tineretii mele"?

pi aiaca, de ce avea bacovia dreptate. iaca ce trebuie sa invete pe de rost amaritii aia de copii. citez

Citeaza


sumat conjunctural prin selecţii dirijate de paradigma epocii sau de ideologiile dominante, acest corpus e exprimat prin liste canonice care încearcă să oglindească, pe cât le stă în putinţă, marele banchet al culturii (cultură înţeleasă, după cum o face Vlad Mureşan, când apelează la această metaforă a banchetului, în sensul ei major, în momentele ei din zenit). Nu neg necesitatea imediată a unor astfel de liste, dar insist asupra faptului că ele încearcă doar să aproximeze o Memorie, fiind, în acelaşi timp, instrumentul cel mai facil al unor critici dogmatişti care, în locul unui travaliu intelectual sprijinit de contemplarea valorii, încearcă să impună, din raţiuni iraţionale pe care inima lor le aruncă în joc, astfel de liste aşa-zis canonice.


ei bine, io nu vreau ca fii mei sa fie fortati sa memoreze asemenea cretinatati, asemenea masturbari intelectuale ale unor "literati" ratatz.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#56 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 10:43 AM

in general consider ca daca exista o problema e bine sa cauti solutii si nu motive/vina ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#57 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 11:04 AM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 10:33 AM, a spus:

da, aveam un mare rahat. un maidan plin de fiare (no buba, ca el e tot acolo) aceiash profi idiotz si betzivani si veseli. ah, deci nu puteai decit sa citesti, si de-aia ai citit!! sa ma iertz, da' asta suna cam asa: is urita cu spume, ca de nu eram, mi-o puneam cu tot satu'. inteleftualu' citeste chiar de are 1000 de canale la teveu.



Citeaza

'moara veta, parca citesc din propaganda lu' iliescu, de dupa rivulutie.



Citeaza

da, toata lumea cauta "vina". moda romaneasca 100%. in loc sa caute cauzele. si cauzele is ca nu merita. muncesti sau nu muncesti, tot viata aia mizerabila o ai. pi voi pina cind credeatz ca merge sticla de pepsi la apa?


sunt curioasa si eu peste 20 ani cate carti vor fi citit copiii tai/mei, comparativ cu tine/mine
eu ii vad pe ai lui frati-miu (cu care ma intreceam care termina mai repede cartea x), le ia muma-sa carti si nu deschid o pagina, ca sunt cu psp in freza

ai impresia ca urata nu si-o pune cu tot satul si frumoasa si-o pune? eu as afirma contrariul: frumoasa are posibiltiatea sa aleaga cu cine si-o pune! pardon!

tie tot ce auzi de aici ti se pare propaganda, dar e realitatea de la noi din tara, unde intr-adevar: e plin de manelisti, de non-valori, de imbogatiti peste noapte (din trafic cu terenuri, de fotbalisti, sau cu conturile comuniste, cu marea privatizare etc), dar mai sunt si altii si nu toate valorile, intelectualii si elita au plecat si au ramas doar uscaturile! Acum ca tu nu mai esti aici, posibil sa ai o viziune mai obiectiva decat noi, dar nu neaparat ....

poate-mi explici ce am bolduit, ca e tot ceea ce ne spui: ca nu merita. Ok si ce vrei sa comunici?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#58 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 13 July 2011 - 11:17 AM

[quote name='Daniella' date='13 July 2011 - 05:04 PM' timestamp='1310547877' post='95863']
[quote name='Calugaru' Vaxile' date='13 July 2011 - 10:33 AM' timestamp='1310545980' post='95857']
da, aveam un mare rahat. un maidan plin de fiare (no buba, ca el e tot acolo) aceiash profi idiotz si betzivani si veseli. ah, deci nu puteai decit sa citesti, si de-aia ai citit!! sa ma iertz, da' asta suna cam asa: is urita cu spume, ca de nu eram, mi-o puneam cu tot satu'. inteleftualu' citeste chiar de are 1000 de canale la teveu.

[quote]

'moara veta, parca citesc din propaganda lu' iliescu, de dupa rivulutie. [quote]


da, toata lumea cauta "vina". moda romaneasca 100%. in loc sa caute cauzele. si cauzele is ca nu merita. muncesti sau nu muncesti, tot viata aia mizerabila o ai. pi voi pina cind credeatz ca merge sticla de pepsi la apa?
[/quote]

sunt curioasa si eu peste 20 ani cate carti vor fi citit copiii tai/mei, comparativ cu tine/mine [/i][/b]
eu ii vad pe ai lui frati-miu (cu care ma intreceam care termina mai repede cartea x), le ia muma-sa carti si nu deschid o pagina, ca sunt cu psp in freza
ai impresia ca urata nu si-o pune cu tot satul si frumoasa si-o pune? eu as afirma contrariul: frumoasa are posibiltiatea sa aleaga cu cine si-o pune! pardon!

tie tot ce spun auzi de aici ti se pare propaganda, dar e realitatea de la noi din tara, unde da: e plin de manelisti, de non-valori, de imbogatiti peste noapte (din trafic cu terenuri, de fotbalisti, sau cu conturile comuniste, cu marea privatizare etc). Acum ca tu nu mai esti aici, posibil sa ai o viziune mai obiectiva decat noi, dar nu neaparat ....

poate-mi explici ce am bolduit, ca e tot ceea ce ne spui: ca nu merita. Ok si ce vrei sa comunici?
[/quote]


uooopaaaa!!! noa vezi ca ai inteles deja? daca ilevu' nelu ar STI ca la capatu' a 16 ani de studii se afla o slujba bine platita, atunci parintele lu' ilevu' nelu ar avea mereu la indemina argumentu' "ia si invata daca vrei sa ...". asa, ce argument are parintele? ce argument are profu'?
"invatati dragii mei elevi".
"de ce dom'profesor?"
"ca sa nu fiti nisti jite"
"da' matale dom'profesor de ce umbli imbracat ca o jita?"
"n-am bani ca am salar mic"
"da' matale citz ani de scuala ai?"
"> 16"
"si deci ai invatat si tot ca o jita traiesti. in schimb ixulescu n-are decit 10 clase si e ministru/patron/bashtan. io vreau ca el, nu ca matale. ia cartea aia si baga-tz-o undeva".
Lasati dolarii sa vina la mine!

#59 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 11:33 AM

eu sunt de alta parere:
slujba aia bine platita nu sta nici aici si nici in alta parte la capatul a 16 sau mai multi ani de scoala!

slujba bine platita exista la angajatorul pt care tu trebuie sa te faci indispensabil prin performantele tale, astfel ca el sa te poata plati din ce in ce mai bine pentru ceea ce poti sa ii oferi si chiar sa ajunga sa fie o mare problema pt el, daca tu pleci din organizatie! atunci incepi sa ai o slujba bine platita si sa te caute si alti angajatori pentru a-ti oferi mai mult decat salariul actual (bine inteles o provocare: un nou inceput, mai multe responsabilitati, o organizatie mai mare etc).
nu o spun din carti: proprie experienta!
Joburile astea bine paltite nu se culeg din pomi ca merele, doar ca ai luat bacul, sau ca ai terminat facultatea de energetica sau mai stiu eu ce ... trebuie sa devii performant si din punct de vedere practic ... ca teoria ca teoria, dar practica e alta mancare de peste! bine inteles nu generalizez: pot fi si sectoare in care oricat ai fi de performant nu se plateste mai bine ca nu sunt productive, nu-s bani ... Dar si pe un profesor/medic il duce capul sa lucreze altceva (dar cati au chef si poate si ocazia sa schimbe programul de la scoala cu program de 8-10-12 ore) in sistemul privat ca sa castige mai mult? Spre ex. medicii buni vad ca lucreaza acum si la stat si la privat. La privat nu au voie sa primeasca spaga si isi fac meseria asa cum trebuie: cu amabilitate, devotiune, atentie. La fel s-au infiintat scoli private, unde profesorii sunt platiti bine si nu au voie sa primeasca spaga ... . Habar nu am daca scolile astea sunt bune la ceva... ca nu am ajuns inca acolo ... , dar problema profesorilor ar putea fi rezolvata in felul asta ...

nu cred ca tu ai terminat scoala si ca daca nu stiai nimic (Asa cum indemni tu sa nu mai invete nimeni nimic ca oricum e acelasi rezultat), nici cat sa rezolvi problemele de la BAC, te angaja naiba intr-o slujba bine platita, doar asa ca ai diploma de Magurele sau de Politehnica ...

si la facultatea absolvita de mine, se intra cu 8,33, acu se intra cu 5 - medie de liceu, nu examen, ca nu se mai da, dar stii de ce? nu pt ca nu se cauta meseria cum spui ca e cazul facultatii tale, ci pentru ca e o facultate foarte grea, comparativ cu altele care-s floare la ureche si ai aceeasi diploma. Dar poti sa fii convins ca nu iti gasesti la fel de usor un job bine platit ca si absolvent al celor doua variante: facultate grea, facultate usoara. Din faculttea grea inveti mult mai mult decat matematicile superioare, mai multul ala care iti foloseste in jobul, care poate deveni bine platit (dupa ce capeti oleaca de experienta, nu la sfarsitul a 17 ani de scoala!) .

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#60 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 11:57 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2011 - 08:51 AM, a spus:

@ Maria San si Aura: expuneti, va rog, silogismul conform caruia ati ajuns la concluzia ca adultii sunt exclusiv responsabili pentru esecul copiilor? Va multumesc.



eu am tot explicat si o sa mai explic cand gasesc timp de scris.
ce e ala silogism? (stiu, pot sa consult un dictionar, dar mai intai te intreb pe tine)


si nu o mai dati cu 'pe vremea mea'. vremea noastra, a voastra total <> de vremea copiilor astora. altele sunt conditiile, altele trebuie sa fie si masurile. daca adultii sunt depasiti de situatie nu e corect sa dea vina pe copii.

s-a uitat dragostea adevarata din care izvoraste educatia, indrumarea copiilor catre o viata frumoasa. este posibila, cu multa munca... o sa revin si cu exemple

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi