Forum Culinar: LAP BAND - Inel gastric reglabil - Forum Culinar

Salt la continut

  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LAP BAND - Inel gastric reglabil parerea, experienta dvoastra.

Poll: LAP BAND - Inel gastric reglabil (9 membri au votat)

Daca ati avea nevoie sa recurgeti la ajutor bariatric ati alege acest tip de operatie?

  1. Da (6 voturi [66.67%] - Vede)

    Procentaj din vot: 66.67%

  2. Nu (2 voturi [22.22%] - Vede)

    Procentaj din vot: 22.22%

  3. De ce? (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

Cunoasteti pe cineva care s-a operat prin aceasta metoda? Daca DA ce rezultate a avut?

  1. Deloc (1 voturi [11.11%] - Vede)

    Procentaj din vot: 11.11%

  2. Instabile (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

  3. Permanente (4 voturi [44.44%] - Vede)

    Procentaj din vot: 44.44%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#221 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 13 February 2012 - 09:36 PM

170 centimetri adica 1,70 m. :rolleyes: drum bun si sa dea DD sa ajungi cu bine...cu tot cu pisic! :headbang: daaaa pai ma simt din ce in ce mai bine...si barbatii ma opresc pe strada si imi fac poze...iar sotu moare de ciuda pe de-oparte si pe alta parte e happy ca ma admira alti barbati....

#222 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 13 February 2012 - 09:57 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 13 February 2012 - 09:36 PM, a spus:

170 centimetri adica 1,70 m. :rolleyes: drum bun si sa dea DD sa ajungi cu bine...cu tot cu pisic! :headbang: daaaa pai ma simt din ce in ce mai bine...si barbatii ma opresc pe strada si imi fac poze...iar sotu moare de ciuda pe de-oparte si pe alta parte e happy ca ma admira alti barbati....

Uite asa vede D ca are o sotiara frumoasa!
E bine sa l faci gelos POATE.....pricepe ceva!
te pup!

#223 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 17 February 2012 - 01:32 AM

Ma bucur sa te vad Dana, chiar ca esti din ce in ce mai supla, exceptand problema supuratiei inelul isi face treaba! :headbang: Multa sanatate, putere si noroc sa strangeti banutii, sa va fie bine la amandoi, tie si sotului.

#224 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 17 February 2012 - 11:44 PM

Laura multumesc, asa este arat dar ma si simt din ce in ce mai bine in pielea mea, bine-nteles exceptand problema supuratiei. Apropos de slabit, voi aveti probleme cu pielea? la mine nu s-a lasat nimic ptr ca nu era atat de mare burta etc, dar s-a inmuiat vizibil carnea pe mine si la pipait ma enerveaza pe mine, cremele sunt cam apa de ploaie...cineva mi-a recomandat impachetarile cu diverse chestii, masaj anticelulitic si electrostimulare...am zis ca poate cand dau de bani incerc si eu 1-2 luni de masaj sa vad daca se va observa vreo diferenta.

Carmenutz....iarta-ma ca iti raspund atat d tarziu la intrebarea offtopic dar abia acum am sesizat-o....eu am parul aspru, des si firu gros si din cauza asta nu am probleme la indreptarea lui, eu din poze, imi dau seama ca tu il ai f fin si matasos si probabil ca din aceasta cauza nu sta parul la indreptat. poti incerca sa aplici niste spuma sau fixativ inainte, eu fac asa, ma spal il sterg putin de excesul de apa, il pieptan, apic o solutie sub forma de spray de la gerovital ptr protejarea parului care e supus la temperaturi inalte, apoi mai aplic o solutie leave-in de la avon ptr astampararea firelor rebele...din cauza ca am parul cret si nu sta mereu cumintel...si apoi il indrept cu peria si gata.

va mai pun o poza sexy cu mine de la ziua sf Valentin , nu am plecat nicaieri imbracata atat de sumar, doar m-am imbacat asa in casa si am asteptat sa vina sotul acasa si i-am iesit in intampinare imbracata astfel....i-am zis ca vreau sa vada ce sotie are acasa ca nu il tenteze alte femei.... :D
Imagine atasata: monthly_02_2012/post-1345-13295149563909.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-1345-13295149642025.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-1345-13295149763055.jpg

va pupacesc cu mult drag, fete dragi si frumoase...

#225 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 19 February 2012 - 12:33 AM

zapacila esti pe congelator....de luni sunt telefonabila!!!
pupici...is geloasa esti prea top!!
ps.multam de recomandari apopos de perie!!

#226 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 06 March 2012 - 09:57 AM

ce faci fetele? :appl: Eu azi sarbatoresc....deoarece am 11 luni de cand mi-am pus inelul pe stomac si am slabit 40 kg....in prezent am 83 kg...iupiiiiii
vreau sa mai slabesc 13 kg si gata ma opresc...dupa aceea ma duc sa scot furtunul si sa raman cu inelul.
in rest..munca multa, distractie putina :occasion14: cu copchilu, cu copchilu al mai mare (sotu) si cam atat.
va pupacesc dulce pe toate.

#227 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 06 March 2012 - 05:58 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 06 March 2012 - 09:57 AM, a spus:

ce faci fetele? :D Eu azi sarbatoresc....deoarece am 11 luni de cand mi-am pus inelul pe stomac si am slabit 40 kg....in prezent am 83 kg...iupiiiiii
vreau sa mai slabesc 13 kg si gata ma opresc...dupa aceea ma duc sa scot furtunul si sa raman cu inelul.
in rest..munca multa, distractie putina :cheers: cu copchilu, cu copchilu al mai mare (sotu) si cam atat.
va pupacesc dulce pe toate.

Bravos draga mea..;iti urez ca cele 13 sa fuga de la tine !!
In rest eu ok cu sanatatea imi fac dintii si am probleme cu onfractorii de locatari(ai citit poate la han)
Vreau locatari corectii :rolleyes: :floare:

#228 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 23 March 2012 - 05:03 PM

Danuta draga mea condoleante pt pierdera suferita!
Hai redreseaza te si nu te mai intrista .
Viata merge inainte!
Te pup si cind ma vezi pe mess si ai chef sa vorbesti...sunt a ta!
Odihneasca se in pace taticul tau!

#229 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 23 March 2012 - 11:04 PM

oo, Dana, ce necaz! imi pare tare rau, condoleante!

#230 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 28 March 2012 - 08:52 PM

buna fetelor, va multumesc din suflet ptr tot. Am depasit momentul, asta e viata...acum suntem si intr-o clipita nu mai suntem deloc...

Eu sunt binisor, am slabit 42 kg in total....am 81 kg acum...sper sa reusesc sa dau si restul de 11 kg pana in iunie asa cum mi-am propus...ca apoi sa merg la Cluj si sa scot furtunul. Nu reusesc sa mananc mare lucru, mai multe lichide si semisolide...regurcitez destul de des dar asta-i viata...
Muncesc mult, Mario a facut varicela, ne innebuneste ptr ca sta mai mult in casa...nu reusesc sa ma odihnesc in ziua libera ptr ca stau cu Mario...dar... ma fac eu mare si trec si peste perioada asta dificila din viata mea.
Va sarut cu mult dor, ciao gagice secsy!!!! :)

#231 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 03 April 2012 - 01:45 PM

fetele ce ma sfatuiti sa fac? vreau sa merg cat mai curand , adica luna asta la cluj ca sa imi scoata furtunul definitiv si sa raman cu inelul. nu mai suport, am de prea mult timp suuratie, ma doare rana, imi da stari nasoale, mi se taie picioarele si imi tot iese o bucatica de carne...granulom cica e..asa zice chirurgul de aici, si pana acum ma duceam sa taie acea bucatica de carne la 1 luna chiar si 1,5 luni dar acum am ajuns sa fiu nevoita sa merg la fiecare 2 saptamani sa o taie ptr ca imi creste prea repede. si bani cheltuiti o groaza si durere, toata treaba se face fara anestezie fara spray de amorteala etc. si credeti-ma ca nu mai pot indura....

#232 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 03 April 2012 - 01:53 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 03 April 2012 - 01:45 PM, a spus:

fetele ce ma sfatuiti sa fac? vreau sa merg cat mai curand , adica luna asta la cluj ca sa imi scoata furtunul definitiv si sa raman cu inelul. nu mai suport, am de prea mult timp suuratie, ma doare rana, imi da stari nasoale, mi se taie picioarele si imi tot iese o bucatica de carne...granulom cica e..asa zice chirurgul de aici, si pana acum ma duceam sa taie acea bucatica de carne la 1 luna chiar si 1,5 luni dar acum am ajuns sa fiu nevoita sa merg la fiecare 2 saptamani sa o taie ptr ca imi creste prea repede. si bani cheltuiti o groaza si durere, toata treaba se face fara anestezie fara spray de amorteala etc. si credeti-ma ca nu mai pot indura....

doamne Danuta termina cu infectia cit mai repede...sa stringa iarasi putin inelul si scoate tot ce ti provoaca starile nasoale
O viata ai!

#233 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 09 April 2012 - 05:34 PM

buna fetelor, am vb cu dr Pua, dupa Paste ma duc sa imi scoata furtunul, mi-a dat sa iau 5 zile augmentin si milgamma n, am amorteala in picioae....de fapt am avut timp de 2 zile, nu am putut sa ma dau jos din pat, dar de can iau tratamentul mi-a trecut si amorteala din picioare si maini. am facut 1 an pe 05. aprilie si am slabit 44 kg. mai am 9 kg de dat jos si ma declar happy.
va pup si va tin la curent

#234 Useril este offline   AlexandraLazar 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 23-November 11

Postat 12 April 2012 - 11:33 AM

Buna fetelor!! Am cam lipsit dar vin cu noutati!! Din 19 martie am inceput sala, si imediat fac trei saptamani de cand ma duc de 5 ori pe saptamana la antrenamente. Am inceput cu un antrenor si acum continui cu un program facut de el. Imi merge bine!! Azi fac 9 luni de la operatie si am date jos 42 de kg!! La sala ma simt bine!! Dupa ce imi expira abonamentul vreau sa incerc si aerobic! Ma simt foarte bine facand miscare!! Chiar am descoperit ca-mi place!!


Va doresc sarbatori fericite voua si familiilor

#235 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 April 2012 - 12:42 PM

Dana, bine c-ai luat hotararea asta! Sanatate multa iti doresc, asta-i cel mai important.

Alex, sa nu renunti la sala! Felicitari ptr ce-ai pierdut si duse sa fie! Numai bine
si sarbatorile cu bine si-n familia ta! :crying:

#236 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 12 April 2012 - 01:23 PM

Un Paste fericit tuturor!!
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-413-13342297950192.jpg

#237 Useril este offline   Dana_Fratila 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 11-November 11
  • LocationConstanta, Romania

Postat 21 April 2012 - 05:47 PM

buna tuturor, in primult rand Sarbatori Fericite tuturor, desi vin cu intarziere. Eu duminica, adica maine plec spre Cluj. Ajung luni dimineata la 5:30 si probabil ca marti ma va opera. Am ceva emotii dar mai tin tare.
Alex multe felicitari ptr kg date jos, eu am slabit 43 kg in 1 an.si cu sala , sa nu te lasi niciodata de ea, chiar daca vei ajunge mai rar.
Imagine atasata: monthly_04_2012/post-1345-13350232142702.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2012/post-1345-13350232284465.jpg

#238 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 21 April 2012 - 09:02 PM

Vezi postareaDana_Fratila, la 21 April 2012 - 05:47 PM, a spus:

buna tuturor, in primult rand Sarbatori Fericite tuturor, desi vin cu intarziere. Eu duminica, adica maine plec spre Cluj. Ajung luni dimineata la 5:30 si probabil ca marti ma va opera. Am ceva emotii dar mai tin tare.
Alex multe felicitari ptr kg date jos, eu am slabit 43 kg in 1 an.si cu sala , sa nu te lasi niciodata de ea, chiar daca vei ajunge mai rar.
Atasament IMG-20120415-00546.jpg

Atasament IMG-20120415-00547.jpg

Buna seara Danuta
Felicitari pt felul cum arati!!
Si eu azi am facut o ecografie si examene de singe...marti ma duc sa discut cu o doctorita la spitalul Militar caci vreau endoscopie cu anestezie generala
Dar inainte luni ma duc la o doctorita pt operatia de polipi sa vedem ce zice!
Deci lucrari!!
Pup si iti tin pumnii!!

#239 Useril este offline   verber 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,872
  • Inregistrat: 08-December 09
  • LocationFRO

Postat 11 July 2012 - 05:03 PM

Buna dragele mele
Ma omoara refluxul gastro esofagian...am si hernie hiatala:(
I au med dar nu trece incerc sa dorm pe multe perne,dar tot in urgenta ma scoala fenomenul
I au med dar nimic si o gura de apa imi face rau
Asociat la medicatia de inima la caldura extrema si tintarime..;e penibil rau
Voi avet reflux???ce med luati???
Ma gindesc sa ma operez de asta caci nu se mai poate....
PS Eu servesc Maalox si Zolandil(omeprazol)

#240 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 12 July 2012 - 07:39 AM

maalox este usurel.
dupa endoscopie nu ti-a dat niciun tratament? de ce-ai facut cu anestezie? nu e chiar insuportabil, iar la pb tale cu inima te-ai expus la risc mai mare facand anestezie. dar asta-i alta treaba.

dupa endoscopie eu am luat controloc(substanta activa e pantoprazol) de 40mg, timp de 3 luni, zi de zi. apoi am luat 20mg/zi pana la un an. acum mai iau cate 20mg cam la 2-3 zile.
asta e un tratament individualizat, trebuie sa mergi la gastroenterolog. poate ar fi bine sa-ti faci un test ptr helicobacter p. prezenta bacteriei exacerbeaza aceste simptome.
sanatate multa!
ce mai stii de Danutza?
dar Alex?

Arata acest topic


  • 14 Pagini +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi