Forum Culinar: Chocolate crinkles - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chocolate crinkles biscuiti cu ciocolata (super ciocolatosi)

#141 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 19 December 2011 - 02:27 PM

Vezi postareastella, la 19 December 2011 - 01:24 PM, a spus:

Tadaaaaaaaaaaa , portie dubla...


Stella, cand s-o-nsura fi-miu, te platesc sa faci tu prajiturile, :thumleft: daca vrei.
Gata cu zapada, vad c-a dat soarele?

#142 Useril este offline   Icey 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-April 11

Postat 20 December 2011 - 05:12 PM

Diseara pregatesc compozitia si maine ii execut :notworthy: sper sa nu am surprize.

#143 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 20 December 2011 - 05:31 PM

Vezi postareaIcey, la 20 December 2011 - 05:12 PM, a spus:

Diseara pregatesc compozitia si maine ii execut :notworthy: sper sa nu am surprize.


Sper numai placute!

#144 Useril este offline   Icey 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-April 11

Postat 21 December 2011 - 05:16 PM

Dap! surprizele au fost placute :scratch:)
Imagine postata

Merci de reteta!

#145 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 December 2011 - 05:20 PM

Vezi postareaIcey, la 21 December 2011 - 05:16 PM, a spus:

Dap! surprizele au fost placute :lol:)

Merci de reteta!


Ai vazut :) ? Brava Icey, ma bucur ca ti-au placut, arata bine.
Abia astept sa ma apuc si eu de ele, portie tripla :scratch: !

#146 Useril este offline   Icey 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-April 11

Postat 21 December 2011 - 05:22 PM

Am uitat sa zic- dar se vede din poza- i-am scuturat de zahar, ai mei baieti au cerut sa nu fie pudrati prea tare si m-am conformat :scratch:

#147 Useril este offline   mitu 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 29-November 09

Postat 21 December 2011 - 06:26 PM

Vezi postareaIcey, la 21 December 2011 - 05:22 PM, a spus:

Am uitat sa zic- dar se vede din poza- i-am scuturat de zahar, ai mei baieti au cerut sa nu fie pudrati prea tare si m-am conformat :scratch:


Cum ai reusit sa le faci sa ramana cu zaharul pe ele? Tocmai ce le-am terminat si eu dar, din pacate, mi se topeste aproape tot zaharul :) Aluatul e foarte usor de manevrat, am respectat reteta... Degeaba... Le-am facut de multe ori si la fel am patit. Am macinat zaharul inca o data fiindca nici macar nu se lipea de bilute. Sunt foarte bune la gust dar farmecul lor sta in zaharul crapat ce mie nu-mi iese :lol:

#148 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 December 2011 - 07:32 PM

Vezi postareamitu, la 21 December 2011 - 06:26 PM, a spus:

Vezi postareaIcey, la 21 December 2011 - 05:22 PM, a spus:

Am uitat sa zic- dar se vede din poza- i-am scuturat de zahar, ai mei baieti au cerut sa nu fie pudrati prea tare si m-am conformat :lol:


Cum ai reusit sa le faci sa ramana cu zaharul pe ele? Tocmai ce le-am terminat si eu dar, din pacate, mi se topeste aproape tot zaharul =)) Aluatul e foarte usor de manevrat, am respectat reteta... Degeaba... Le-am facut de multe ori si la fel am patit. Am macinat zaharul inca o data fiindca nici macar nu se lipea de bilute. Sunt foarte bune la gust dar farmecul lor sta in zaharul crapat ce mie nu-mi iese :)


Mitu la mine in primele poze se vede cam cam cum e biluta cu zahar pe ea, eu nu le scutur absolut deloc de zahar inainte de a le baga la cuptor.
E ciudat si imposibil sa nu se lipeasca zaharul de aluatul crud :scratch: .

#149 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 21 December 2011 - 09:15 PM

Si eu am aluatul la frigi, si deja ma ia cu emotii. Crapa, nu crapa, ramîne zaharul, nu ramîne, se topeste, nu se topeste? Off, offf :scratch:
La mine egal cum ies, se vor hali! Asta stiu sigur :lol:

Azi am mai facut Vanillekipferlelele mele si Bumbii Mosului a lui Pisco. Mîine coc Crinkle-sii lui Any, iar poimîine mai fac mini Brownies cu cafea si alune, reteta lui Flory. Tot mîine sau poimîine o sa fac si covrigeii sarati Taralli a lui Taylor.

La toate am avut de manevrat oleaca din cauza fainii de spelta, dar sper sa iese bine si Crinkel-sii
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#150 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 21 December 2011 - 09:17 PM

Vezi postareamitu, la 21 December 2011 - 06:26 PM, a spus:

Vezi postareaIcey, la 21 December 2011 - 05:22 PM, a spus:

Am uitat sa zic- dar se vede din poza- i-am scuturat de zahar, ai mei baieti au cerut sa nu fie pudrati prea tare si m-am conformat :scratch:


Cum ai reusit sa le faci sa ramana cu zaharul pe ele? Tocmai ce le-am terminat si eu dar, din pacate, mi se topeste aproape tot zaharul =)) Aluatul e foarte usor de manevrat, am respectat reteta... Degeaba... Le-am facut de multe ori si la fel am patit. Am macinat zaharul inca o data fiindca nici macar nu se lipea de bilute. Sunt foarte bune la gust dar farmecul lor sta in zaharul crapat ce mie nu-mi iese :lol:



Sigur le-ai dat prin zahar tos prima data? Asta e rolul lui, de a fixa zaharul pudra apoi :) Eu le-am facut de 3 ori in portie dubla si a iesit de fiecare data.
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#151 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 21 December 2011 - 09:35 PM

Si eu tot in seara asta fac aluatul pentru trei portii si maine le coc :rolleyes:

#152 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,422
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 22 December 2011 - 04:26 AM

Dupa atatea reusite, era cazul sa vina si niste dezastre :( .
Acum ceva vreme, sotul trimis la cumparaturi a venit cu 5 pachete de ciocolata amara, da' AMARA. Fara pic de zahar. Atunci mi-a venit sa-l bat :rolleyes: . Acum am zis ca e perfecta pentru reteta, mai ales ca prima portie pe care am facut-o mi s-a parut prea dulce si ma gandeam sa reduc zaharul. Am purces la treaba, am pus ciocolata la topit dupa care mi-am dat seama ca nu am faina alba, de grau. Dar nu merge oare cu faina de orz? Paiii :( ... sa vedem. Dupa ce am adaugat ciocolata mi s-a parut ca nu era consistenta potrivita, iar dupa ce am inceput sa adaug faina m-am si convins, dar nu era cale de intoarcere. Am pus numai jumatate din cantitatea de faina, ca nu s-a putut mai mult. La modelat n-am avut probleme, dar asta a fost toata partea pozitiva. Mi-au iesit niste bombe, n-au crapat, gustul nu rau, dar ziceai ca mananci nisip de ciocolata :( .
M-am incapatanat sa folosesc ciocolata fara zahar la inca o portie, de data asta cu faina alba, tot niste bombe au iesit, dar parca mai rele la gust :( .
Totusi, s-ar putea sa fi fost calitatea ciocolatei de vina, nu neaparat ca n-a fost indulcita (am folosit Baker's). Deci sotul ar fi meritat o bataie, ca mai am 3 pachete, ce pisici fac cu ele :D ?

#153 Useril este offline   mitu 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 61
  • Inregistrat: 29-November 09

Postat 22 December 2011 - 08:54 AM

Vezi postareaany_annette, la 21 December 2011 - 07:32 PM, a spus:


Mitu la mine in primele poze se vede cam cam cum e biluta cu zahar pe ea, eu nu le scutur absolut deloc de zahar inainte de a le baga la cuptor.
E ciudat si imposibil sa nu se lipeasca zaharul de aluatul crud :rolleyes: .


Nu stiu cum sa explic. Pe bilute a ramas doar o pelicula fina de zahar pudra care s-a topit in cuptor instantaneu, nu le-am scuturat deloc. Ultimele le-am pus in tava cu un moţ de zahar deasupra dar tot nu arata ca in pozele de aici. Am folosit 2 cioco cu lapte si jumate de Schogetten dark.

#154 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 December 2011 - 09:13 AM

Vezi postareaadi_edi, la 22 December 2011 - 04:26 AM, a spus:

Dupa atatea reusite, era cazul sa vina si niste dezastre :( .
Acum ceva vreme, sotul trimis la cumparaturi a venit cu 5 pachete de ciocolata amara, da' AMARA. Fara pic de zahar. Atunci mi-a venit sa-l bat :rolleyes: . Acum am zis ca e perfecta pentru reteta, mai ales ca prima portie pe care am facut-o mi s-a parut prea dulce si ma gandeam sa reduc zaharul. Am purces la treaba, am pus ciocolata la topit dupa care mi-am dat seama ca nu am faina alba, de grau. Dar nu merge oare cu faina de orz? Paiii :( ... sa vedem. Dupa ce am adaugat ciocolata mi s-a parut ca nu era consistenta potrivita, iar dupa ce am inceput sa adaug faina m-am si convins, dar nu era cale de intoarcere. Am pus numai jumatate din cantitatea de faina, ca nu s-a putut mai mult. La modelat n-am avut probleme, dar asta a fost toata partea pozitiva. Mi-au iesit niste bombe, n-au crapat, gustul nu rau, dar ziceai ca mananci nisip de ciocolata :( .
M-am incapatanat sa folosesc ciocolata fara zahar la inca o portie, de data asta cu faina alba, tot niste bombe au iesit, dar parca mai rele la gust :( .
Totusi, s-ar putea sa fi fost calitatea ciocolatei de vina, nu neaparat ca n-a fost indulcita (am folosit Baker's). Deci sotul ar fi meritat o bataie, ca mai am 3 pachete, ce pisici fac cu ele :( ?



Ce pot sa-ti zic ?
Zici ca prima data cand ai pus ciocolata peste crema de oua ti-ai dat seama deja ca nu avea consistenta potrivita. Ce consistenta avea? Tre' sa fie moale, e crema moale de tot de oua si zahar plus ciocolata topita.
In cuptor cat le-ai tinut?
Iar gustul daca e rau, inseamna ca trebuie sa revezi calitatea ingredientelor :D .

Vezi postareamitu, la 22 December 2011 - 08:54 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 21 December 2011 - 07:32 PM, a spus:


Mitu la mine in primele poze se vede cam cam cum e biluta cu zahar pe ea, eu nu le scutur absolut deloc de zahar inainte de a le baga la cuptor.
E ciudat si imposibil sa nu se lipeasca zaharul de aluatul crud :( .


Nu stiu cum sa explic. Pe bilute a ramas doar o pelicula fina de zahar pudra care s-a topit in cuptor instantaneu, nu le-am scuturat deloc. Ultimele le-am pus in tava cu un moţ de zahar deasupra dar tot nu arata ca in pozele de aici. Am folosit 2 cioco cu lapte si jumate de Schogetten dark.


Fetele au folosit si ciocolata cu lapte si le-a iesit foarte bine, deci nu e ciocolata de vina.
Nu stiu ce explicatie sa dau. Imi pare tare rau.

#155 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 22 December 2011 - 09:42 AM

Vezi postareaany_annette, la 21 December 2011 - 09:35 PM, a spus:

Si eu tot in seara asta fac aluatul pentru trei portii si maine le coc :)


Any, eu te banuiesc c-ai avea vreo cofetarie si nu vrei sa ne zici! :) Cred ca ai facut saci de prajiturele, harnico care esti tu!

fetelor, eu i-am facut de doua ori si mai bine mi-au iesit cand aluatul nu a fost f rece. pe aluatul mai caldut s-a lipit mai bine zaharul pudra. eu prin zahar tos nu i-am dat deloc.

Adi, ciocolata neagra nu numai ca n-are zahar, dar si grasime are mai putina si cred ca si asta are importanta. in plus, ai schimbat si faina...sigur conteaza.

Eu as folosi ciocolata neagra la ganache, corectezi cu zahar cat vrei. La fel, poti face spume, glazuri...as vrea-o eu. :)

#156 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 22 December 2011 - 11:23 AM

am facut si eu portie dubla azi. au iesit bine. am pus o cutie separat sa i-o dau soacrei ca ce tare a mai laudat astea data trecuta :)

#157 Useril este offline   Icey 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 14-April 11

Postat 22 December 2011 - 01:55 PM

Vezi postareamitu, la 21 December 2011 - 06:26 PM, a spus:

Vezi postareaIcey, la 21 December 2011 - 05:22 PM, a spus:

Am uitat sa zic- dar se vede din poza- i-am scuturat de zahar, ai mei baieti au cerut sa nu fie pudrati prea tare si m-am conformat :D


Cum ai reusit sa le faci sa ramana cu zaharul pe ele? Tocmai ce le-am terminat si eu dar, din pacate, mi se topeste aproape tot zaharul :D Aluatul e foarte usor de manevrat, am respectat reteta... Degeaba... Le-am facut de multe ori si la fel am patit. Am macinat zaharul inca o data fiindca nici macar nu se lipea de bilute. Sunt foarte bune la gust dar farmecul lor sta in zaharul crapat ce mie nu-mi iese :D



Eu nu i-am dat prin zahar tos pt ca asa cum am spus nu ii vroiam pudrati tare.
Daca vrei sa se lipeasca bine zaharul de ei trebuie sa ai mainile calde- in felul asta compozitia devine un pic lipicioasa( s-au sa-i invarti mai mult timp in mana) si daca suprafata nu este neteda mai mult zahar se lipeste de bile.

#158 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 December 2011 - 04:43 PM

La cererea publicului...inca o tura :D ....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2011/post-16-13245650359862.jpg


#159 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 December 2011 - 06:11 PM

Vezi postareamoatza, la 22 December 2011 - 09:42 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 21 December 2011 - 09:35 PM, a spus:

Si eu tot in seara asta fac aluatul pentru trei portii si maine le coc :D


Any, eu te banuiesc c-ai avea vreo cofetarie si nu vrei sa ne zici! :D Cred ca ai facut saci de prajiturele, harnico care esti tu!

fetelor, eu i-am facut de doua ori si mai bine mi-au iesit cand aluatul nu a fost f rece. pe aluatul mai caldut s-a lipit mai bine zaharul pudra. eu prin zahar tos nu i-am dat deloc.

Adi, ciocolata neagra nu numai ca n-are zahar, dar si grasime are mai putina si cred ca si asta are importanta. in plus, ai schimbat si faina...sigur conteaza.

Eu as folosi ciocolata neagra la ganache, corectezi cu zahar cat vrei. La fel, poti face spume, glazuri...as vrea-o eu. :D



Moatzo anul asta facind Craciunul la noi acasa, am mai mult chef de pregatiri, etc.
Si vreau sa ies cu brio :D !

Vezi postareaAngel, la 22 December 2011 - 11:23 AM, a spus:

am facut si eu portie dubla azi. au iesit bine. am pus o cutie separat sa i-o dau soacrei ca ce tare a mai laudat astea data trecuta :D


Si soacra-mea e inebunita dupa ele :D !

Vezi postareastella, la 22 December 2011 - 04:43 PM, a spus:

La cererea publicului...inca o tura :D ....


wowww ce ma bucur, public multumit inseamna!
Stella am terminat si eu acum cateva minute 3 portii, am modelat bilute de mi-o iesit ochii :D !

#160 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 December 2011 - 07:24 PM

3 portii am facut, mi-au iesit de data asta 142 de biscuiti.

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13245744933223.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13245745022928.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13245745333133.jpg

Am umplut o cutie de tabla cu ei.

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13245746770372.jpg

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-13-13245746906617.jpg
Ziceti-mi va rog daca am facut bine: am pus pe fundul cutiei hartie de copt (numai pe fund), am pus biscuitii si i-am acoperit cu un servetel.
E ok :scratch: ?
Sper sa uit de ea pana sambata.

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi