Forum Culinar: Chocolate crinkles - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Chocolate crinkles biscuiti cu ciocolata (super ciocolatosi)

#81 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 December 2011 - 08:53 AM

Any, am avut numai aventuri la facutul aluatului....eram pe graba ( ca de obicei), nu mai aveam faina la indemana decat 60 gr cca, asa ca am pus rimacinata si maizena sa completez; a sunat tel si am pierdut minute pretioase, si apoi a trebuit sa o sterg rapid...asa ca au fost preparate cam anapoda ), am redus din cantitatea de zahar tos, si nu am pus decat un strat subtiiiiiire de pudra, asa ca nu au facut crapaturile :notworthy: , dar oricum au disparut rapid. Adorabil baietelul tau Carpatica :D

#82 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 01 December 2011 - 09:45 AM

ce dulceata de baiat ai Carpatica. Maine seara facem si noi pomul ca le-a promis.
Si Sara daca prinde in vreun pachet de biscuiti sau tota tava de ceva musca din mai multe, nu tine cont. Si le pune la loc :notworthy:
Inclusiv guma de mestecat, o ia o molfaie si o pune la loc. Ada nu face asa ceva si nici n-a facut.

Eu si-acum mai am din biscuiti deci tin super in cutie.

#83 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 December 2011 - 11:29 AM

Vezi postareaCarpatica, la 01 December 2011 - 03:20 AM, a spus:

Hahahaha! Si pentru ca era prea liniste in casa in timp ce postam pozele de mai sus, m-am dus sa vad unde mi-e feciorul, si iata ce facea dumnealui:
S-a urcat pe scaun, de acolo pe masa, si s-a infruptat cu un biscuite de ciocolata! Bine ca nu mi i-a inceput pe toti, cum ii place sa faca. Dar cred ca i-a placut atat de tare incat nu s-a indurat sa-l lase pe primul din mana pana nu l-a mancat pe tot. Cand m-a vazut ca vin, si-a bagat repede suzeta in gura, ceva de genul "nici ciocolata n-am mancat, nici gura nu-mi miroase..." :-)


:D Ce dulce e mititelul si ce mutrisoara vinovata are in prima poza! Ceva de genul :m-ai prins, dar nu trebuia sa ma prinzi :D !

Vezi postareaCarpatica, la 01 December 2011 - 03:25 AM, a spus:


Da, Any, am facut si bradul. Aici se face bradul imediat dupa Thanksgiving, deci in ultimul weekend din Noiembrie si se desface imediat dupa Craciun, dar noi am adoptat amandoua culturile, deci il facem la sfarsit de Noiembrie ca la americani (atunci incepem sa ascultam si colinde la radio si peste tot de altfel) si il desfacem la sfarsit de Ianuarie ca la romani. In felul asta ne bucuram mai mult de atmosfera de sarbatoare.


La mine se face pe 8 decembrie, insa n-am mai avut rabdare si in plus asa imi dau seama daca imi mai trebuie ceva sau nu.
Eu il desfac in ianuarie in jur de 10 cam asa.


Vezi postareastella, la 01 December 2011 - 08:53 AM, a spus:

Any, am avut numai aventuri la facutul aluatului....eram pe graba ( ca de obicei), nu mai aveam faina la indemana decat 60 gr cca, asa ca am pus rimacinata si maizena sa completez; a sunat tel si am pierdut minute pretioase, si apoi a trebuit sa o sterg rapid...asa ca au fost preparate cam anapoda ), am redus din cantitatea de zahar tos, si nu am pus decat un strat subtiiiiiire de pudra, asa ca nu au facut crapaturile ;) , dar oricum au disparut rapid. Adorabil baietelul tau Carpatica :D


:notworthy: Bravo Stella pentru biscuitii tai plini de aventuri, eu cred ca nici tie nu ti-a venit sa crezi cand ai reusit sa-i coci :D
Deci daca nu punem zahar pudra nu crapa? Bine de stiut.
Data viitoare fac ceva experimente.

Vezi postareaAngel, la 01 December 2011 - 09:45 AM, a spus:

ce dulceata de baiat ai Carpatica. Maine seara facem si noi pomul ca le-a promis.
Si Sara daca prinde in vreun pachet de biscuiti sau tota tava de ceva musca din mai multe, nu tine cont. Si le pune la loc :P
Inclusiv guma de mestecat, o ia o molfaie si o pune la loc. Ada nu face asa ceva si nici n-a facut.

Eu si-acum mai am din biscuiti deci tin super in cutie.


Smechera Sara ;) !
Tre' sa fac rost de cutii neaparat.

#84 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 01 December 2011 - 12:16 PM

daca iti spun raspunsul ei cand am intrebat-o de ce face asa iti sta mintea in loc: i cant make up my mind which one i want the most :D ! they all look good :notworthy:

#85 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 December 2011 - 01:01 PM

Vezi postareaAngel, la 01 December 2011 - 12:16 PM, a spus:

daca iti spun raspunsul ei cand am intrebat-o de ce face asa iti sta mintea in loc: i cant make up my mind which one i want the most :notworthy: ! they all look good :angryfire:


:blob8: =)) =))

#86 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 December 2011 - 08:25 PM

Any, nu stiu, mi-am dat cu presupusul...oricum azi am trecut pe la biroul orchestrei, si una din secretare mi-a zis ...*buni tare aia noi cu cioco, sa mai faci :) *

#87 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 01 December 2011 - 09:53 PM

Vezi postareastella, la 01 December 2011 - 08:25 PM, a spus:

Any, nu stiu, mi-am dat cu presupusul...oricum azi am trecut pe la biroul orchestrei, si una din secretare mi-a zis ...*buni tare aia noi cu cioco, sa mai faci :wub: *


Brava Stella, ma bucur ca au placut :105: si ma bucur ca ai sa mai faci :) !

#88 Useril este offline   Carpatica 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 02-July 10
  • LocationIn vestul vestului

Postat 02 December 2011 - 12:11 AM

Multumesc! Da, e un scump baietelul meu (observati ce modesta sunt :) ), si e si cuminte in general, dar si un smecher...

Angel, Sara e totala ce i-a debitat ei capsorul! Cum sa te mai superi pe ea cand iti spune asa ceva? Ea iti arata cat de mult iti apreciaza munca :).

#89 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 02 December 2011 - 01:08 PM

Vezi postareagloxinia, la 29 November 2011 - 10:27 PM, a spus:

Va spun eu daca rezista sau nu. Ca am ascuns cutia inimioara Imagine postata))
Oricum in fiecare an de pe la 1 dec fac biscuitii Adrianei si stau de minune pana la Craciun. nu vad de ce nu ar sta si astia.



Eu ii fac de cativa ani pentru ca toata lumea este incantata de gustul lor, fara exceptie. Stau pana de Craciun fara probleme. Ii pun in cutie de carton captusita cu hartie de copt.
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#90 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 02 December 2011 - 02:58 PM

Vezi postareaCarpatica, la 01 December 2011 - 03:20 AM, a spus:

Hahahaha! Si pentru ca era prea liniste in casa in timp ce postam pozele de mai sus, m-am dus sa vad unde mi-e feciorul, si iata ce facea dumnealui:




Dragul de el ce fata nevinovata are! :)

#91 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2011 - 03:42 PM

Vezi postareaalpha, la 02 December 2011 - 01:08 PM, a spus:

Vezi postareagloxinia, la 29 November 2011 - 10:27 PM, a spus:

Va spun eu daca rezista sau nu. Ca am ascuns cutia inimioara Imagine postata))
Oricum in fiecare an de pe la 1 dec fac biscuitii Adrianei si stau de minune pana la Craciun. nu vad de ce nu ar sta si astia.



Eu ii fac de cativa ani pentru ca toata lumea este incantata de gustul lor, fara exceptie. Stau pana de Craciun fara probleme. Ii pun in cutie de carton captusita cu hartie de copt.


Bine de stiut chestia cu cutia de carton, ma gandeam ca se pot pune doar in cutii de metal :) .

#92 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 02 December 2011 - 04:48 PM

Am facut si eu aluatul aseara dar mi-a iesit mai gros decat al tau , in poze al tau arata mai cremos, al meu se putea modela aseara cu usurinta. Astazi dimineata l-am scos din frigi si e tare ca piatra, il las sa se inmoie si am sa-l modelez...Sper sa iasa ceva. Cantitatea faini a fost gresita la mine, poate cantarul meu s-a stricat..
Am sa vin cu rezultate peste 2 ore, acum astep sa se mai inmoie aluatul ca sa-l pot modela.

Aluatul are un miros!! ca-mi vine sa-l pap la cafea :)

Te pup!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#93 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 02 December 2011 - 04:54 PM

Oana , si eu am patit la fel , aluatul era beton , abia l-am putut rupe , mi-era teama ca voi rupe lingurita . Cred ca de aceea nici nu mi s-au intins deloc in tava , au ramas "bombe" si nici nu au crapat destul . Oricum , de bune au fost bune . Data viitoare las doar 3-4 ore la frigider .

#94 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2011 - 05:45 PM

Vezi postareaOana S, la 02 December 2011 - 04:48 PM, a spus:

Am facut si eu aluatul aseara dar mi-a iesit mai gros decat al tau , in poze al tau arata mai cremos, al meu se putea modela aseara cu usurinta. Astazi dimineata l-am scos din frigi si e tare ca piatra, il las sa se inmoie si am sa-l modelez...Sper sa iasa ceva. Cantitatea faini a fost gresita la mine, poate cantarul meu s-a stricat..
Am sa vin cu rezultate peste 2 ore, acum astep sa se mai inmoie aluatul ca sa-l pot modela.

Aluatul are un miros!! ca-mi vine sa-l pap la cafea :)

Te pup!!


Ai pus mai multa faina? Ti-a iesit mai tare din cauza asta.
Te astept, sper sa fie bine.

Vezi postareaizuk, la 02 December 2011 - 04:54 PM, a spus:

Oana , si eu am patit la fel , aluatul era beton , abia l-am putut rupe , mi-era teama ca voi rupe lingurita . Cred ca de aceea nici nu mi s-au intins deloc in tava , au ramas "bombe" si nici nu au crapat destul . Oricum , de bune au fost bune . Data viitoare las doar 3-4 ore la frigider .


Izuk, ele trebuie sa crape, dar nu sa se intinda prea mult in tava.
Fiecare dintre noi avem cuptoare diverse, etc, tocmai de aceea dupa ce probam prima data un dulce, dupa aceea stim cum de ne reglam fiecare cu cuptorul, etc.
Eu am inaugurat azi KA-ul, vin mai tarziu cu reteta, sa vedem cum iese.

#95 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 02 December 2011 - 06:17 PM

Vezi postareaany_annette, la 01 December 2011 - 11:29 AM, a spus:

Deci daca nu punem zahar pudra nu crapa? Bine de stiut.


Imagine atasata: monthly_12_2011/post-100-13228420288696.jpg
observatii si de la mine:
1.mie mi-au iesit 2 tavi si le-am pus la copt in acelasi timp. cei din tava de dedesupt - la cuptorul meu flacara vine de jos- au crapat mai bine.
2. intamplator,in tava de sus au fost biscuiti care au "prins" mai putin zahar. astia au crapat cel mai putin si nu se mai observa zaharul decat in zona unde a fost mai mult, parca s-a topit.
3. am folosit ciocolata cu 52% cacao si au iesit f bine, aroma si gust perfecte.
4. aluatul lasat peste noapte a fost beeeeton. l-am lasat vreo ora sa-l pot modela. e bine sa fie acoperit aluatul. eu am neglijat si a prins coaja. pe partea asta s-a prins zaharul pudra mai putin.
5. nu a necesitat zahar tos la modelat
6. mi-am facut zahar vanilinat dand zahar tos la masina de cafea si-n el am adaugat cam 3cm din pastaia de vanilie pe care am macinat-o impreuna cu zaharul. mi-nu-nat, merci, Stellina!

Sa traiesti, Any, c-ai scos la inaintare reteta!

#96 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2011 - 06:23 PM

Moatza, merci pentru precizari :) !
Tare ma bucur ca v-au placut, chiar vroiam sa te intreb la "ce dulciuri am gatit azi" cum ti s-au parut, ca mi se pare ca voi sunteti cu ciocolata.
Ma servesc si eu din farfuria ta, ca mi-e dor deja de ei :) !

#97 Useril este offline   Oana S 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,606
  • Inregistrat: 16-September 11
  • LocationFlorida, SUA

Postat 03 December 2011 - 04:27 AM

M-am chinuit destul de mult cu aluatul tare ca sa-l modelez, am facut portie dubla si nu am pus mai multa faina decat ai scris tu, doar nu stiu din ce cauza a iesit asa gros. Poate cantarele difera...nu stiu, dar au iesit f buni. Gustosi!!

Imagine atasata: monthly_12_2011/post-1297-1322879207114.jpg

Te pup!!
ReteteFamilie.com

Retete de la lume adunate și-napoi la lume date.

#98 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 03 December 2011 - 04:01 PM

Vezi postareaOana S, la 03 December 2011 - 04:27 AM, a spus:

M-am chinuit destul de mult cu aluatul tare ca sa-l modelez, am facut portie dubla si nu am pus mai multa faina decat ai scris tu, doar nu stiu din ce cauza a iesit asa gros. Poate cantarele difera...nu stiu, dar au iesit f buni. Gustosi!!

Te pup!!


Important e ca ti-au placut :rolleyes: , data viitoare vei sti sigur cum sa te reglezi cu frigiderul, inseamna ca trebuie sa le lasi mai putin la racit.
Probabil frigiderul tau raceste mai tare. Alta explicatie n-am, mai ales daca ai respectat reteta.
Iar cantarele cred ca sunt toate la fel.

#99 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 December 2011 - 10:54 AM

Unt de masa B 65 % Natura - 60 grame, 357 calorii, 0.7 proteine, 39 lipide, 0.7 carbohidrati, 0 fibre
Ciocolata amaruie 55% cacao Kandia - 225 grame, 1170 calorii, 12.2 proteine, 76.5 lipide, 130.1 carbohidrati, 0 fibre
Zahar tos - 100 grame, 387 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 99.9 carbohidrati, 0 fibre
Ou de gaina - 120 grame, 171.6 calorii, 15.6 proteine, 12 lipide, 1.2 carbohidrati, 0 fibre
Faina alba - 125 grame, 455 calorii, 12.9 proteine, 1.3 lipide, 95.4 carbohidrati, 3.4 fibre
Migdale - 100 grame, 578 calorii, 21.3 proteine, 50.6 lipide, 19.7
Zahar-tos - 50 grame, 193.5 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 50 carbohidrati, 0 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 780 grame, 3312.1 calorii, 62.7 proteine, 179.4 lipide, 397 carbohidrati, 15.2 fibre

3312/54=61kcal/buc

Aseara i-am refacut. Am inlocuit 100gr faina cu 100gr faina de migdale, i-am portionat cu lingurita si mi-au iesit 54 buc. Am calculat si cate calorii ingurgitam, doar asa, for fun! :lol:

#100 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 December 2011 - 09:51 PM

Vezi postareamoatza, la 07 December 2011 - 10:54 AM, a spus:

Unt de masa B 65 % Natura - 60 grame, 357 calorii, 0.7 proteine, 39 lipide, 0.7 carbohidrati, 0 fibre
Ciocolata amaruie 55% cacao Kandia - 225 grame, 1170 calorii, 12.2 proteine, 76.5 lipide, 130.1 carbohidrati, 0 fibre
Zahar tos - 100 grame, 387 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 99.9 carbohidrati, 0 fibre
Ou de gaina - 120 grame, 171.6 calorii, 15.6 proteine, 12 lipide, 1.2 carbohidrati, 0 fibre
Faina alba - 125 grame, 455 calorii, 12.9 proteine, 1.3 lipide, 95.4 carbohidrati, 3.4 fibre
Migdale - 100 grame, 578 calorii, 21.3 proteine, 50.6 lipide, 19.7
Zahar-tos - 50 grame, 193.5 calorii, 0 proteine, 0 lipide, 50 carbohidrati, 0 fibre
---------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL: 780 grame, 3312.1 calorii, 62.7 proteine, 179.4 lipide, 397 carbohidrati, 15.2 fibre

3312/54=61kcal/buc

Aseara i-am refacut. Am inlocuit 100gr faina cu 100gr faina de migdale, i-am portionat cu lingurita si mi-au iesit 54 buc. Am calculat si cate calorii ingurgitam, doar asa, for fun! :rolleyes:


Moatzo ce calcul precis ai facut :sad1: , esti de belea !
Nu stiu daca sa rad :hug: sau sa plang :(( !!

In alta ordine de idei =)) , ma apuc sa fac aluatul sa-i fac maine, pentru ca suntem invitati la socrii si vreau sa le duc.

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi