Forum Culinar: Pesto-uri de tot soiul - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pesto-uri de tot soiul Sosuri de frunza-verde si nu numai

#41 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 April 2010 - 08:40 PM

Un pesto de leurda si la noi, dar doar cu ulei si sare, ca garnitura la pastrav la gratar.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_04_2010/post-10-127075202932.jpg

raluca elena

#42 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 18 April 2010 - 05:23 PM

Am facut si eu pesto din fistic.Drept sa spun nu mai stiu de unde am scris reteta in caiet.Cantitati,am facut la ochi,pentru ca nu stiam daca o sa-mi placa.Deci avem nevoie de fistic neprajit(eu am gasit exact contrariu),ulei de masline,vin alb,sare,un catel de usturoi(cine nu agreaza se poate si fara),2 creakersi,si parmigiano ras.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-162-127160322031.jpg

Fisticul l-am oparit in prealabil,pentru a se decoji mai bine.Operatia e un pic cam elaborioasa.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-162-127160331651.jpg

Se pun in robotel toate.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-162-127160411046.jpg

Daca va iese prea gros mai puneti un pic de ulei,daca nu doriti,cand puneti peste paste,mai adaugati un pic de apa de unde au fiert pastele.(ceea ce am facut eu)

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-162-127160351644.jpg

Am fiert pastele,si am pus pesto-ul deasupra si am amestecat.

Imagine atasata: monthly_04_2010/post-162-127160395089.jpg

#43 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 18 April 2010 - 07:31 PM

Vezi postarea9Ramy9, la 18 April 2010 - 05:23 PM, a spus:

Am facut si eu pesto din fistic.Drept sa spun nu mai stiu de unde am scris reteta in caiet.Cantitati,am facut la ochi,pentru ca nu stiam daca o sa-mi placa.Deci avem nevoie de fistic neprajit(eu am gasit exact contrariu),ulei de masline,vin alb,sare,un catel de usturoi(cine nu agreaza se poate si fara),2 creakersi,si parmigiano ras.
Fisticul l-am oparit in prealabil,pentru a se decoji mai bine.Operatia e un pic cam elaborioasa.
Se pun in robotel toate.
Daca va iese prea gros mai puneti un pic de ulei,daca nu doriti,cand puneti peste paste,mai adaugati un pic de apa de unde au fiert pastele.(ceea ce am facut eu)
Am fiert pastele,si am pus pesto-ul deasupra si am amestecat.



Ramy, arata super pesto-ul facut de tine. Poti sa-mi spui cam ce gust avea? Predomina tare fisticul, ori e anihilat de crackers, usturoi si parmigiano? :scratch:

#44 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 April 2010 - 12:20 PM

Am facut si eu anul trecut pesto-ul fistichiu - cu busuioc daca mai tin bine minte. A fost excelent.

Amu, mi-s ostenit dar am primit ieri o straiţă intreaga de leurda. Poate mai pe sara...
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#45 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 19 April 2010 - 03:50 PM

Pesto, murgule iarba verde! :D
Se vede ce am pus in el de data acesta, nespa ?
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127168497547.jpg
.
Imagine atasata: monthly_04_2010/post-168-127168498593.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#46 Useril este offline   9Ramy9 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 671
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationItalia

Postat 21 April 2010 - 09:03 PM

Vezi postareaFoxyy, la 18 April 2010 - 07:31 PM, a spus:

Vezi postarea9Ramy9, la 18 April 2010 - 05:23 PM, a spus:

Am facut si eu pesto din fistic.Drept sa spun nu mai stiu de unde am scris reteta in caiet.Cantitati,am facut la ochi,pentru ca nu stiam daca o sa-mi placa.Deci avem nevoie de fistic neprajit(eu am gasit exact contrariu),ulei de masline,vin alb,sare,un catel de usturoi(cine nu agreaza se poate si fara),2 creakersi,si parmigiano ras.
Fisticul l-am oparit in prealabil,pentru a se decoji mai bine.Operatia e un pic cam elaborioasa.
Se pun in robotel toate.
Daca va iese prea gros mai puneti un pic de ulei,daca nu doriti,cand puneti peste paste,mai adaugati un pic de apa de unde au fiert pastele.(ceea ce am facut eu)
Am fiert pastele,si am pus pesto-ul deasupra si am amestecat.



Ramy, arata super pesto-ul facut de tine. Poti sa-mi spui cam ce gust avea? Predomina tare fisticul, ori e anihilat de crackers, usturoi si parmigiano? :notworthy:

Eu am facut cantitatile la ochi,si drept sa spun nu mi s-a parut nici un ingredient sa acopere gustul celuilalt.Cine vrea sa incerce, poate sa jongleze cu cantitatile ingredientelor,punand mai mult,sau mai putin.

#47 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 28 April 2010 - 08:27 PM

din pacate nu am poze dar am facut si eu ieri un pesto de leurda mai altfel
voi poza la turele urmatoare ca mai am la congi :floare:

am pus asa:
2 legaturi de leurda
1 legatura de macris
arahide prajite
branza de burduf
ulei de arahide
sare,piper
ceva catei de usturoi (pt nesatuii de usturoi)
sotul meu spune ca a iesit fff bun

am luat leurda din kaufland-pt cei ce nu gasesc si ar vrea :D

alta data am facut cu leurda,ulei de flore (detest extrafeciorelnicul :P ),branza feta si alune amestecate cu nuci-sosului ia placut mult
la fel si cel cu seminte de floarea soarelui
acuma vreau sa incerc si cu ardei copti si cu patrunjel...ei si cu leustik :P
va <_< si va multumesc multpt idei
Imagine postataImagine postata

#48 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 29 April 2010 - 10:14 AM

Vezi postareaMisha, la 28 April 2010 - 08:27 PM, a spus:

si va multumesc multpt idei


Pai mai avem idei:
Si inca din cele incercate.

Hasmatuchi. Acum suntem in plin sezon.
Menta.


Tarhon ? =))

Ma bate gandul si de un pesto d'oro. =))
"Auritul" :) l-as face din dovleac copt cu samburi de dovleac, ulei de seminte de bostan (unitate stilistica deplina) doi-trei catei de usturoi si parmezan.
E cineva interesat?
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#49 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 29 April 2010 - 03:25 PM

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 29 April 2010 - 10:14 AM, a spus:


E cineva interesat?

Da,eu! :floare:
Te astept la colt! :lol:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#50 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 June 2010 - 06:32 PM

Vezi postareaEataly, la 01 April 2010 - 09:17 AM, a spus:

Acu mi-aduc si eu contributia, si daca vreti sa bagati si ala de rosii uscate aici cu fratii sai, nu ma supar.

Problema e ca mesajul tau e antecedent acestuia deci daca le lipesc devii tu initiatoarea mesajului, daca si Mamadeus e de acord eu pot sa le lipesc, ziceti voi ce sa fac.

#51 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 16 June 2010 - 12:07 PM

Vezi postareaAdriana, la 15 June 2010 - 06:32 PM, a spus:

Vezi postareaEataly, la 01 April 2010 - 09:17 AM, a spus:

Acu mi-aduc si eu contributia, si daca vreti sa bagati si ala de rosii uscate aici cu fratii sai, nu ma supar.

Problema e ca mesajul tau e antecedent acestuia deci daca le lipesc devii tu initiatoarea mesajului, daca si Mamadeus e de acord eu pot sa le lipesc, ziceti voi ce sa fac.

De ce nu?
Doar am invatat sa fac presto-uri de la voi. :)

Nici un gand sa-mi asum ... papa-ternitatea :D

Poate titul ar putea sa ramana eventual tot acesta, pentru a fi mai cuprinzator
Si daca nu se poate, iar nu-i bai.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#52 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 16 June 2010 - 05:33 PM

S-a facut, lipit si mentinut titlul celui de-al doilea mesaj :occasion15:

#53 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 06 July 2010 - 08:46 AM

am primit ieri un "buchet" de busuioc si am facut primul pesto din viata mea. sunt asaaaaaaaaaa de incantataaaaaaa :lol: e mai bun decat cel scump la borcan (pe care nu l-am mai cumparat de mult).
am pus busioc, un catel de usturoi, susan (prajit in tigaie fara ulei, cum ne-a invatat maestro), ulei de masline si un "botz" de cascaval mai vechi si mai puturos.
n-a fost buna lumina si nu e culoarea reala in poza
Imagine atasata: monthly_07_2010/post-84-127839868629.jpg

asa de incantati am fost de el ca il mancam pe paine :lol:

#54 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 21 September 2010 - 03:53 PM

Vezi postareaMaya, la 29 April 2010 - 03:25 PM, a spus:

Vezi postareaW Mamadeus Paparotti, la 29 April 2010 - 10:14 AM, a spus:

Ma bate gandul si de un pesto d'oro. :D
"Auritul" :P l-as face din dovleac copt cu samburi de dovleac, ulei de seminte de bostan (unitate stilistica deplina) doi-trei catei de usturoi si parmezan.
E cineva interesat?

Da,eu! :D
Te astept la colt! :D


Mediteraneenii sunt cei care au introdus in bucatarie iarba bazileilor, iarba regala!
Românii in schimb au gasit formula (aplicata si la dezvoltarea economica ) pentru cultivare :D :
Tot pe loc, pe loc, pe loc,
Sa rasara ...

Sa rasara ...
Ce sa rasara, bre?
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128507667165.jpg
.

Usturoi? Brichete ? :D
Hai ca v-ati prins.
Mi-am promis sa incerc odata sa prepar un pesto cu dovleac si azi m-am tinut de cuvant.
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128507671228.jpg
.

Am feliat o bucata de dovleac (butternut squash) spalat bine in prealabil. Feliile fiind inguste se curata mai usor de coaja tare dar subtire. Le-am taiat in cuburi de circa 1 cm latura. As vrea sa fi putut scrie ca le-am fiert in aburi, dar ma grabeam. Zece minute in vas acoperit, cu un deget de apa, in cuptorul cu micro ~. Lasate la scurs si la racit.
In timpul acesta am prajit semintele decojite de bostan - un pum bun, ramase pe celalta masa cu parmezanul si absente din fotografie :( - in tigaie fara ulei, le-am lasat sa se raceasca si le-am rasnit in rasnita electrica de cafea.
Am ciugulit frunzele de busuioc - am pus si in sân maiii :D - le-am spalat bine, scurs si le-am tocat preliminar cu satârul.
Usutroiul l-am zdrobit cu sare grunjoasa in mojar si l-am transformat in alifie, apoi l-am diluat cu un pahar de untdelemn de masline E.V.
Parmezanul era gata ras, doar l-am adus la indemana.
Le-am pus in procesor si dupa doua minute era gata lucrarea.
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128507689826.jpg
.

Ce am observat:
Pulpa de bostan a absorbit foarte bine excesul de ulei, iar pesto-ul nu a iesit taiat ci s-a legat intr-un sosuleanu' aromat si fin. Azi am halit pe pita. Cand il voi pune pe paste sau gnocchi, voi lasa si un strop din apa in care au fiert pastele.
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128507694234.jpg
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128507699535.jpg
.

Au rezultat trei borcanele si jumatate. Am acoperit pesto-ul cu o pelicula fina de untdelemn , am infiletat capacele si le-am pus la frigider.
Sa incerc sa inchei tot cu o rima:
Non piu mesto
Fin ch'io ho pesto!

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#55 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 22 September 2010 - 11:26 AM

Prego:
.
Imagine atasata: monthly_09_2010/post-168-128514756278.jpg
.

"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#56 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 22 September 2010 - 11:54 AM

Interesanta idee, bostani sunt girla in garaj :lol:

#57 Useril este offline   oanaC 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Scarlett
  • Postari: 192
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 23 September 2010 - 11:49 AM

[quote name='Maya' date='05 February 2010 - 07:46 PM' timestamp='1265388396' post='19035']
[b]
___________________________________________recipe by simonaro29




Pasta asta de leustean,este un deliciu pentru cei care adora verzaciunile,si mai ales pentru cei care adora leusteanul.
Eu ma pot scalda în verdeturi,iar leusteanul este printre preferatele mele .

Aceasta pasta,se poate folosi la ciorbe(autoarea retetei,ne asigura ca nu se înverzeste zeama.Nu am testat înca,dar oricum pe mine nu m-ar deranja.
(Între timp am testat într-o veselie,si va jur ca ciorba ramîne la culoarea originala :D )

În perioada în care leusteanul,ajunge la maturitate,entru a face frunze noi,îi face bine o tunsoare.Asa ca am cules o legatura mare.Am folosit doar frunzele,tijele nu.



  • 150 g frunze(un castron mare)
  • 50 g ulei de floarea soarelui
  • 30 g sare marina
  • 2-3 linguri de ulei pentru deasupra

[center]

Oare merge reteta asta si pentru busuioc? Am 3 tufe bogate de busuioc, pesto clasic nu pot face pentru ca-mi lipseste cascavalul, si semintele de pin.

#58 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 24 September 2010 - 03:29 PM

Eu am avut o experienta tare neplacuta in ce priveste pesto-ul. In principiu imi place foarte mult dar, acum ceva ani am mancat pe Lanzarote ceva paste cu pesto si am dat tot afara. De atunci nici ca am mai pus gura. Da' cand va vad retetle parca ma apuca iar curajul.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#59 Useril este offline   W Mamadeus Paparotti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,263
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationKili-mangiamo

Postat 02 January 2011 - 04:44 PM

In timpul prea scurtei vacante petrecute acasa, intr-o seara, fiica mea a raspuns din alta odaie unei intrebari pe care i-am pus-o.
- Fa-mi pesto de ciuperci.
De fapt era vorba de paste cu ciuperci, dar oalele suierau, muzica rasuna si urechile mele nu mai sunt chiar atat de tinere. Am luat imediat in considerare provocarea si oportunitatea de a experimenta, mai ales ca timpul de preparare e foarte scurt.
Asa a luat nastere o reteta pe care am citit ulterior ca au descoperit-o altii inaintea mea.

.
Pesto de ciuperci
Pesto di funghi

.


Ingrediente:
5-6 palarii de ciuperci champignons de 4-5 cm diametru. sau echivalent.
un catel de usturoi
4-5 frunze de busuioc (ultimele din glastra)
2-3 linguri de ulei de masline extravergin
o lingura buna de parmezan ras
"nuci" prajite macinate - pinoli (seminte de pin), sau: fistic, alune, arahide, seminte de floarea soarelui, seminte de bostan, nuci.
un sfert de lingurita de sare

Mod de preparare:
Palariile de ciuperci se rad pe razatoarea fina pentru coaja de lamaie (experienta capatata de la sosuri), catelul de usturoi se zdrobeste, frunzele de busuoic se toaca marunt si se freaca toate pasta - pesto :) - in mojar impreuna cu sarea. Rezulta o pasta relativ fluida datorita apei din ciuperci care se va ingrosa ulterior. Se adauga progresiv uleiul ca la maioneza, apoi paremazanul si nucile/semintele controland textura finala a preparatului. (de aceea nu le-am facut la gramada in robot)
De data acesta nu am exagerat cu usturoiul si busuiocul (nici nu mai aveam, dar nici nu sfatuiesc pe nimeni) pentru a nu ecrana aroma ciupercilor.
Ho finito.
Buon appetito!

Poze nu am, dar va descriu pe cale bucala :) ca produsul are o culoare maronie si o savoare excelenta.
Pentru un plus de aroma de ciuperci se pot macina in rasnita electrica - am facut-o la a doua incercare - o lingura de ciuperci uscate (chanterelles, sau funghi porcini - adica urechiuse, sau hribi)

P.S.
Inainte de a posta reteta am cautat daca exista ceva similar in "cartea de bucate" a internetului si am gasit o reteta similara italiana ce foloseste hribii (funghi porcini, manatarci, Boletus edulis) intr-un mod similar, cu mentiunea ca in reteta apare si un "ciufetto" un smoc de patrunjel, la care personal nu subscriu in acest caz.
"Bless this highly nutricious, microwaveable, macaroni and cheese dinner and the people who sold it on sale, Amen!" - Home Alone
If music be the food of love, play on, Give me excess of it! - The Twelfth Night - Billy Shakespeare

#60 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 January 2011 - 06:55 PM

Interesant, deci ciupercile sunt crude, corect?

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi