Forum Culinar: Cum se prepara cel mai bun peste? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se prepara cel mai bun peste?

#1 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 11 January 2012 - 05:01 PM

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :occasion14:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?

#2 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 January 2012 - 05:41 PM

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :71:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?

Toate metodele-s bune! Important este sa-ti placa pestele. Daca nu-ti place, atunci poti sa-l pregatesti cum vrei, si tot nu e bun :occasion14:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#3 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 05:43 PM

Iar eu as adauga, ca daca pestele e bun la gust, si mai ales proaspat...deja numai fiert cu ulei si lamaie , e un deliciu :occasion14:.
mie imi place oricum, sub orice forma, la abur, fiert in "supa" de legume, pe gratar, prajit cu mujdei...si chiar ...crud la sushi :71:

#4 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 05:54 PM

Si mie imi place pestele in orice fel !
Ia, ca vine Geany din urma.
Cea mai mare iubitoare de peste :occasion14: !

#5 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 January 2012 - 06:04 PM

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 05:54 PM, a spus:

Si mie imi place pestele in orice fel !
Ia, ca vine Geany din urma.
Cea mai mare iubitoare de peste :71: !

Am vrut sa-i raspund dar m-am razgandit... :occasion14:

Voiam sa spun ca desi eu nu sunt o amatoare de peste :71:( totusi trebuie sa gatesc pt. ai mei),eu inainte sa-l prepar ,intai asi tine cont de ce soi de peste am ,si apoi asi decide modul de preparare si la ce reteta se preteaza el cel mai bine...

Ca la intrebarea, intrebare intrebatoare: citez''la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos ,la gratar ,la ceaun ,pe disc ,pe piatra etc'' trebuie sa specifici la ce soi de peste te referi ,ce reteta te intereseaza,vrei de exemplu sa faci plachie,sau saramura de peste,sau la ceaun ,te referi la ciorba sau bors de peste ,sau la ce te referi?! :71:

#6 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 11 January 2012 - 08:19 PM

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 05:41 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :((
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?

Toate metodele-s bune! Important este sa-ti placa pestele. Daca nu-ti place, atunci poti sa-l pregatesti cum vrei, si tot nu e bun :((

Ei aici trebe sa nu iti dau dreptate deoarece mie imi place mult de tot pestele si pot spune ca multe ori am gustat retete care nu mi-au placut. E foarte important cum gatesti fiecare soi de peste in parte.

#7 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 11 January 2012 - 08:24 PM

Vezi postareastella, la 11 January 2012 - 05:43 PM, a spus:

Iar eu as adauga, ca daca pestele e bun la gust, si mai ales proaspat...deja numai fiert cu ulei si lamaie , e un deliciu :((.
mie imi place oricum, sub orice forma, la abur, fiert in "supa" de legume, pe gratar, prajit cu mujdei...si chiar ...crud la sushi :((

Daca te pricepi cu de-ale pestelui si ti-l prepari singur atunci te cred ca iti place oricum, desi eu sunt de parere ca fiecare soi are oala lui :D.

#8 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 11 January 2012 - 08:31 PM

Vezi postareaGeany, la 11 January 2012 - 06:04 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 05:54 PM, a spus:

Si mie imi place pestele in orice fel !
Ia, ca vine Geany din urma.
Cea mai mare iubitoare de peste :D !

Am vrut sa-i raspund dar m-am razgandit... :((

Voiam sa spun ca desi eu nu sunt o amatoare de peste :D( totusi trebuie sa gatesc pt. ai mei),eu inainte sa-l prepar ,intai asi tine cont de ce soi de peste am ,si apoi asi decide modul de preparare si la ce reteta se preteaza el cel mai bine...

Ca la intrebarea, intrebare intrebatoare: citez''la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos ,la gratar ,la ceaun ,pe disc ,pe piatra etc'' trebuie sa specifici la ce soi de peste te referi ,ce reteta te intereseaza,vrei de exemplu sa faci plachie,sau saramura de peste,sau la ceaun ,te referi la ciorba sau bors de peste ,sau la ce te referi?! :((


Ai zis bine in prima parte si fix asta ma intereseaza. Nu am vrut sa specific un soi anume tocmai ca sa nu limitez discutia, de exemplu ce le-a placut cel mai mult alor tai din ce le-ai gatit pana acum?

#9 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 11 January 2012 - 08:32 PM

Mie imi place pastravul si la gratar si prajit, somonul numai fript pe gratar(deci nu vorbim de preparate tip mancare, gen paste cu... rizotto cu... etc, pestisorii aia mici numai prajiti,desi ei sunt foarte buni si marinati,pestii albi cu carne ferma imi plac si la gratar si prajiti.
Cum disc si piatra grill nu am vazut in actiune, iti pot spune doar ca in Delta am mancat peste fript pe o tabla groasa peste sare si a fost foarte bun.

Stiuca de exemplu nu prea ai ce face cu ea la gratar, crapul insa( nu crapceanul, ala mai merge) mi se pare odios prajit, carasul este foarte bun prajit dar si fript, daca-l crestezi.
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#10 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 11 January 2012 - 08:57 PM

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:31 PM, a spus:



Ai zis bine in prima parte si fix asta ma intereseaza. Nu am vrut sa specific un soi anume tocmai ca sa nu limitez discutia, de exemplu ce le-a placut cel mai mult alor tai din ce le-ai gatit pana acum?


Cum am zis nu suntem cunoscatori,doar m-a nedumerit intrebarea ta ca nu stiam la ce anume se refera :D

Scuze,am uitat sa-ti urez bun venit pe forum! :((
A fost mutat topicul de la mancaruri la caut o reteta sfaturi culinare ca aici e locul unde intrebam sau ne consultam pt. retete.mai avem un topic cu preparate din peste ,include si retete si ''ce preparate din peste am gatit azi'',acolo vei gasi multe despre pesti preparati,in ce fel si dupa gusturile fiecaruia,etc.
Noi(eu si familionul) nu suntem cunoscatori si nici mari consumatori de peste,asa ca sotul prefera pestele mai romanesc,dat prin malai prajit servit cu mujdei si mamaliguta,eu nu ma omor dar pot manca peste facut mai in sos asa gen sa iasa ca o conserva de peste,ori in sos tomat ori in ulei am scris aici la peste unde ti-am spus ,pun linc si o sa gasesti multe peacolo...http://artaculinara....i/page__st__220
peste la gratar am facut in cateva randuri ca asa a fost cererea,in opinia mea se preteaza un peste ma gras si mai carnos,nu unul micut si cu carnea slaba ,ca l-ar usca si nu ar mai fi asa de gustos,impreuna cu familie sau prieteni am preparat saramura de crap,sau plachie,cam astea le place alor mei dar cum am zis nu suntem cunoscatori :(( Am mai preparat si inabusit la tigaie (peste nu prea mare,curatat de solzi si intestine ) asa:cu putin ulei de masline,putin vin alb inabusit bine cu capac,facut un maruntit din frunze proaspete de patrunjel si usturoi,tocat din cutit mai marisor asa,si presarat peste peste spre sf. procesului de inabusire,stropit cu zeama de lamaie(in felul asta am invatat sa-l fac in Italia Torino )e trifolat asta ca sa-i spunem asa .

#11 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 11 January 2012 - 08:57 PM

Vezi postareazerda, la 11 January 2012 - 08:32 PM, a spus:

Mie imi place pastravul si la gratar si prajit, somonul numai fript pe gratar(deci nu vorbim de preparate tip mancare, gen paste cu... rizotto cu... etc, pestisorii aia mici numai prajiti,desi ei sunt foarte buni si marinati,pestii albi cu carne ferma imi plac si la gratar si prajiti.
Cum disc si piatra grill nu am vazut in actiune, iti pot spune doar ca in Delta am mancat peste fript pe o tabla groasa peste sare si a fost foarte bun.

Stiuca de exemplu nu prea ai ce face cu ea la gratar, crapul insa( nu crapceanul, ala mai merge) mi se pare odios prajit, carasul este foarte bun prajit dar si fript, daca-l crestezi.


Da corect, imi place cum gandesti dar iti spun, e altfel sa mergi in delta bine pregatit, si anume sa ai la tine un ceaun, o placa grill si un disc toate din fonta emailata deoarece nu vrei sa sa ti se lipeasca tot pestele de ele ca alta treaba n ai decat sa cureti toate ziua la ele.

#12 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 January 2012 - 10:30 PM

la mine ordinea e asta şi depinde de ce fel de peşte a sărit din apă, cînd a sărit şi din ce apă

1. crud (sushi sau sashimi)
2. carpaccio (ton, peşte spada şi chiar anşoa)
3. blackened (peştii oceanic)
4. prăjit cu făină (peştii de talie mică, marides)
5. la grătar (de care o fi, cu excepţia somonului pe care nu pot să-l sufăr) care poate să ajungă şi în saramură
6. al cartoccio

după mine, restul metodelor sunt cam bleahhh, cea mai odioasă fiind peştele la cuptor pe pat de legume

#13 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 10:37 PM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 10:30 PM, a spus:


1. crud (sushi sau sashimi)
2. carpaccio (ton, peşte spada şi chiar anşoa)



1. Imi place si mie crud, tot in variantele astea.
Stridiile de exemplu nu-mi plac de nici o culoare, nimanui in familie nu plac, cand mergem la restaurant si se nimereste la gustare, i le dam toti lui socru-miu ca e mare amator de peste crud, stridii&co.
2. Si asta tre' sa fie extrem de proaspat ca sa poata sa fie mancat crud, nici la restaurant nu mananc decat la ala de incredere. In schimb e foarte bun.

#14 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 11 January 2012 - 10:44 PM

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:19 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 05:41 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :D
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?

Toate metodele-s bune! Important este sa-ti placa pestele. Daca nu-ti place, atunci poti sa-l pregatesti cum vrei, si tot nu e bun :D

Ei aici trebe sa nu iti dau dreptate deoarece mie imi place mult de tot pestele si pot spune ca multe ori am gustat retete care nu mi-au placut. E foarte important cum gatesti fiecare soi de peste in parte.


Nu stiu de ce nu-mi dai dreptate, dar asta este... daca nu-mi dai, nu-mi dai si gata :D
Eu ma refeream strict la metode. Toate-s bune aplicate cum "trebuie", adica mai bine zis în functie de gustul personal, si nu cum spune ala si al'lalt.
Iar daca nu-ti place pestele, asa ca Geaninei, probabil ca poate fi gatit oricum sau exact asa cum se crede ca trebuie, si tot nu îi interesant :D
Mie de exemplu pastravul mi-l place doar grilat si condimentat minimal. Somonul mi-l place în multe feluri... etc, etc.
Oricum, asa în general nu-s maare amatoare de peste, dar daca manînc, în general forma cea mai simpla îmi place cel mai bine. Plachii, saramuri si alte chestii de astea nu-mi plac, dar asta din cauza ca, asa cum spuneam, nu-s amatoare de peste.
În colectia mea intra somon, salau, pastrav, peste plat si calamar. Toti astia merg bine grilati, copti pe tava de fonta sub gratarul/ functiunea grill a cuptorului sau prajiti(dupa umila mea parere). Adica stropiti cu olecuta ulei de masline, lamîie sare marina, piper, eventual ceva verdeturi. Apoi în functie de chef sau peste, condimentat mai picant cu chili uscat sau condiment de peste facut din anumite legume, seminte si verdeturi uscate.

Cel mai important lucru este calitatea pestelui, si atunci e bun :D
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#15 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 11 January 2012 - 10:56 PM

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 10:44 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:19 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 05:41 PM, a spus:

Toate metodele-s bune! Important este sa-ti placa pestele. Daca nu-ti place, atunci poti sa-l pregatesti cum vrei, si tot nu e bun :D

Ei aici trebe sa nu iti dau dreptate deoarece mie imi place mult de tot pestele si pot spune ca multe ori am gustat retete care nu mi-au placut. E foarte important cum gatesti fiecare soi de peste in parte.


Nu stiu de ce nu-mi dai dreptate, dar asta este... daca nu-mi dai, nu-mi dai si gata :D
Iar daca nu-ti place pestele, asa ca Geaninei, probabil ca poate fi gatit oricum sau exact asa cum se crede ca trebuie, si tot nu îi interesant :D
Somonul mi-l place în multe feluri... etc, etc.
Oricum, asa în general nu-s maare amatoare de peste, dar daca manînc, în general forma cea mai simpla îmi place cel mai bine. Plachii, saramuri si alte chestii de astea nu-mi plac, dar asta din cauza ca, asa cum spuneam, nu-s amatoare de peste.
În colectia mea intra somon,pastrav



Chiar ca nici eu nu stiu de ce nu-ti da ! :D
Ai descris perfect si punctul meu de vedere,ca om ,caruia nu-i place pestele.Pot sa mananc doar o bucatica din curtoazie,daca sunt la cineva.In rest,un pic din soiurile pe care le-am lasat in mesajul tau si cam atat(in afara de somonul afumat,care place chiar mult).Da,si-un pic imi place si scrumbia sarata sau afumata,dar doar un pic si doar din Paste-n Craciun.Altfel,poate fi si imparatia pestelui pe masa,facuta in enspe mii de feluri,gust doar sa nu supar gazda.

#16 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 10:59 PM

Totusi, parerea mea e ca trebuie gustat inainte de a zice nu-mi place. Eu asa fac si-mi place cam tot, din pacate :D!

#17 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 January 2012 - 11:14 PM

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 10:37 PM, a spus:

socru-miu ca e mare amator de peste crud, stridii&co.

ştie socru' cei bun ... eu aş mânca vagoane de stridii, I am addicted ... stridii proaspete cu tabasco şi hrean, yumm! eu zic să mai încerci, că sunt multe feluri şi multe calităţi, plus că ăsta e un gust care se dobîndeşte, multora nu le place din prima.

#18 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 11:16 PM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 10:37 PM, a spus:

socru-miu ca e mare amator de peste crud, stridii&co.

ştie socru' cei bun ... eu aş mânca vagoane de stridii, I am addicted ... stridii proaspete cu tabasco şi hrean, yumm! eu zic să mai încerci, că sunt multe feluri şi multe calităţi, plus că ăsta e un gust care se dobîndeşte, multora nu le place din prima.


Cu tobasco zici ? Eu il ador. Il pun si peste pizza :D

#19 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 11 January 2012 - 11:31 PM

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 11:16 PM, a spus:

Cu tobasco zici ?


da bre, neapărat cu tabasco, cît să te pişte în mod plăcut.

#20 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 11 January 2012 - 11:38 PM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:31 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 11:16 PM, a spus:

Cu tobasco zici ?


da bre, neapărat cu tabasco, cît să te pişte în mod plăcut.



Oi vedea data viitoare daca am curaj :scratch: !

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi