Forum Culinar: Cum se prepara cel mai bun peste? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se prepara cel mai bun peste?

#61 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 12 January 2012 - 09:11 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2012 - 12:39 PM, a spus:


La cuptor este o metoda care atinge perfectia, daca faci pestele la temperatura joasa (70°C).
Pe o tava în care ai pus hîrtie pergament, pui bucatile de pestele doar unse cu ulei de masline si asezonate cu sare si piper.
Daca ai o sonda termica, opresti cuptorul în mommentul în care masori 51°C în partea cea mai groasa a pestelui.
Metoda este recomandabila pentru bucati de fileu mai degraba decît pentru peste întreg. Aseara am preparat asa fileu de cod, portionat în bucati de +/-150g, le-am tinut la cuptor cam 45 de minute, au iesit perfect
Sosul si legumele le prepari separat.


oricit de ieftin ar fi de ars gazul sau curentul, la metoda asta zic "pas !". :D
la mine mincarea tre' sa fie gata in 30', ca viata e prea scurta si nu mai intineresc. =))

#62 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 12 January 2012 - 10:21 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2012 - 06:15 PM, a spus:


Agentul tudo000 tocmai e ocupat sa ia o gura de aer. =))


Nu stiu ce-o fi luat agentul de la tipii lui,dar tipii tai fac coacerea\prajirea\ (si ce-o mai fi luat el)uluitor de..radical! Mai potriviti tipi pentru situatie nici ca-i puteai gasi,Monsieur :D

#63 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 13 January 2012 - 03:09 PM

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.

#64 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 14 January 2012 - 12:06 PM

Vezi postareatudo0007, la 13 January 2012 - 03:09 PM, a spus:

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.


Sa iei cunoastere de regulile unui grup la care vrei sa te alaturi, si sa le urmezi, este un minim de respect.
Si nu cred ca lectura regulamentului, care ia -sa zicem- trei minute, reprezinta un efort insurmontabil.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#65 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 15 January 2012 - 03:04 PM

Vezi postareaAlexandru, la 14 January 2012 - 12:06 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 13 January 2012 - 03:09 PM, a spus:

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.


Sa iei cunoastere de regulile unui grup la care vrei sa te alaturi, si sa le urmezi, este un minim de respect.
Si nu cred ca lectura regulamentului, care ia -sa zicem- trei minute, reprezinta un efort insurmontabil.

Da... asa este. A fost greseala mea si imi pare rau dar imi dau seama si cum ma priveste toata lumea acum...
Nu ma astept sa se continue topicul si le multumesc tuturor celor care au participat la el.

#66 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 16 January 2012 - 01:31 PM

Vezi postareatudo0007, la 15 January 2012 - 03:04 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 14 January 2012 - 12:06 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 13 January 2012 - 03:09 PM, a spus:

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.


Sa iei cunoastere de regulile unui grup la care vrei sa te alaturi, si sa le urmezi, este un minim de respect.
Si nu cred ca lectura regulamentului, care ia -sa zicem- trei minute, reprezinta un efort insurmontabil.

Da... asa este. A fost greseala mea si imi pare rau dar imi dau seama si cum ma priveste toata lumea acum...
Nu ma astept sa se continue topicul si le multumesc tuturor celor care au participat la el.


În ochii mei, abandonînd topicul, nu faceti decît sa confirmati banuiala ca v-ati inscris numai ca sa bagati un link catre un sait comercial :D
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#67 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 16 January 2012 - 01:54 PM

Vezi postareatudo0007, la 15 January 2012 - 03:04 PM, a spus:


Da... asa este. A fost greseala mea si imi pare rau dar imi dau seama si cum ma priveste toata lumea acum...
Nu ma astept sa se continue topicul si le multumesc tuturor celor care au participat la el.



regulamentul forumului poate nu e asa de interesant de citit, dar retete de peste, daca intr-adevar asta urmareai sa afli, avem pe aici, (vorba lui Dexter) "bacalău, Maria-Ta !" :D

lecturare placuta si daca ai vreo nelamurire la orice reteta, nu te sfii sa intrebi ! :D

#68 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 16 January 2012 - 06:23 PM

Vezi postareatudo0007, la 13 January 2012 - 03:09 PM, a spus:

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.


:) Mda,cum oare se face ca mai niciunul din cei care pun amarate site-uri nu stiu si nici idee n-au ca nu e bine,in schimb stiu sa puna 'indirect cu click pe cuvant'de parca daca-ar pune direct ar fi mai bine.Concluzia:Citez pe Any'ambiguu' si nici usturoi n-a mancat...

#69 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 January 2012 - 07:07 PM

Vezi postareatudo0007, la 15 January 2012 - 03:04 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 14 January 2012 - 12:06 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 13 January 2012 - 03:09 PM, a spus:

In sfarsit m-am prins ei eu care era problema si de ce reactiile astea... am crezut ca pot pune indirect cu click pe cuvant un amarat de site dar se pare ca m-am "ars". Imi pare rau ca s-a inteles asa.
Da, chiar imi place pestele si chiar am sa incerc retetele voastre.


Sa iei cunoastere de regulile unui grup la care vrei sa te alaturi, si sa le urmezi, este un minim de respect.
Si nu cred ca lectura regulamentului, care ia -sa zicem- trei minute, reprezinta un efort insurmontabil.

Da... asa este. A fost greseala mea si imi pare rau dar imi dau seama si cum ma priveste toata lumea acum...
Nu ma astept sa se continue topicul si le multumesc tuturor celor care au participat la el.

Tudo' daca vrei parerea mea,greseala recunoscuta e pe jumatate iertata :) si eu am pus fara sa vreau o poza de pe net care era semnata (un anumit blog)si mi-a atras Adriana atentia ca nu e permis sa se dea lincuri sau orice trimitere catre orice fel de site romanesc (bloguri si alte forumuri etc romanesti)am cerut scuze am sters poza si gata nu e un capat de tara .
Daca tie iti place comunitatea deaici,si vrei sa participi si sa te implici la activitatea forumului ,eu nu cred ca ti-ar purta nimeni pica :)

#70 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 15 June 2012 - 07:25 AM

[quote name='Geany' date='16 January 2012 - 08:07 PM'
Tudo' daca vrei parerea mea,greseala recunoscuta e pe jumatate iertata :thumleft: si eu am pus fara sa vreau o poza de pe net care era semnata (un anumit blog)si mi-a atras Adriana atentia ca nu e permis sa se dea lincuri sau orice trimitere catre orice fel de site romanesc (bloguri si alte forumuri etc romanesti)am cerut scuze am sters poza si gata nu e un capat de tara .
Daca tie iti place comunitatea deaici,si vrei sa participi si sa te implici la activitatea forumului ,eu nu cred ca ti-ar purta nimeni pica :occasion14:[/quote]

BRAVO, Geany!
ce-mi place mie pe forumul asta e ca nu se intampla ca dincolo, cand aproape imediat ce aparea cineva nou, se gasea cate cineva din cei vechi sa-l faca sa-i piara cheful de forum
pererea mea e ca prezumtia de nevinovatie trebuie sa primeze intotdeauna, fiind si o norma de convietuire de elementar bun-simt
dar sunt de acord ca si cei noi trebuie sa aiba grija si sa citeasca regulamentul

#71 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 15 June 2012 - 07:27 AM

habar nu am de ce s-a postat asa raspunsul meu!! poate repara cineva greseala, ca eu nu stiu cum :occasion14:

#72 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 15 June 2012 - 07:29 AM

[quote name='redivivus' date='15 June 2012 - 07:27 AM' timestamp='1339738034' post='153232']
habar nu am de ce s-a postat asa raspunsul meu!! poate repara cineva greseala, ca eu nu stiu cum :occasion14:[/quote]
Gata, am corectat!
Mai aveai un mic text scris pe randul al doilea: [/quote], iar programul l-a interpretat ca fiind citat.

#73 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 15 June 2012 - 07:43 AM

cum, ca tot romanul impartial, am si eu o parere despre pesti, mai ales mare amatoare fiind de mancarurile din aceste delicioase fiinte :occasion14:, o sa mi-o "afisez" si eu aici

la gratar se potrivesc de minune si preponderent pestii de mare, asta neinsemnand ca somnul sau crapul mare si gras n-ar fi bun! dar n-as face la gratar cod, de exemplu

saramura ca din peste de mare nu cred ca se poate face EVER din peste de apa dulce - nu are acelasi "chichirez"

pestii de apa dulce ar trebui priviti din mai multe perspective
stiuca si salaul sunt absolut masacrati la gratar, carnea lor ferma si cam seaca s-ar secatui definitiv
cum masacrat e si pastravul prajit mai avantat, incotosmanat in straturi compacte de malai si apoi fiindu-i acoperit complet, cu usturoi, gustul extrem de delicat si placut (parerea mea)

pe aici am vazut aproape numai idei bune, cont tinand de preferintele mele, ca toti suntem subiectivi, nu? :thumleft:

pestii mici sunt buni rau de tot :lol: prajiti si cu mamaliguta si cu usturoi si buni sunt si cei mai maricei, dar nu cred sa fi auzit oroare mai mare decat sa faci somon prajit in felul asta :)
ma rog, de gustibus

eu sunt, in general, pentru mariajul delicat al savorilor, cand ai posibilitatea sa simti ce mananci, chiar daca imi place si mancarea picanta, dar nu iute pana la a te face sa nu mai intelegi ce ai in farfurie

#74 Useril este offline   redivivus 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 713
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationIsrael

Postat 15 June 2012 - 07:44 AM

[quote name='Foxyy' date='15 June 2012 - 08:29 AM' timestamp='1339738163' post='153233']
[quote name='redivivus' date='15 June 2012 - 07:27 AM' timestamp='1339738034' post='153232']
habar nu am de ce s-a postat asa raspunsul meu!! poate repara cineva greseala, ca eu nu stiu cum :thumleft:[/quote]
Gata, am corectat!
Mai aveai un mic text scris pe randul al doilea: [/quote], iar programul l-a interpretat ca fiind citat.
[/quote]

ce prompta stii tu sa fii intotdeauna :occasion14:
buna dimineata

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi