Forum Culinar: Cum se prepara cel mai bun peste? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se prepara cel mai bun peste?

#21 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 January 2012 - 11:58 PM

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:57 PM, a spus:

Da corect, imi place cum gandesti dar iti spun, e altfel sa mergi in delta bine pregatit, si anume sa ai la tine un ceaun, o piatra grill si un disc toate din fonta emailata deoarece nu vrei sa sa ti se lipeasca tot pestele de ele ca alta treaba n ai decat sa cureti toate ziua la ele.

ce este piatra gril din fonta emailata? nu e ori piatra ori fonta?

In delta mai ai varianta de a te caza la orice pensiune iti convine pretul (despre care sa ai referinte bune privind mancarea, neaparat) si acolo vei afla in fapta foarte multe secrete despre prepararea pestelui local. Si nu mai trebuie sa cureti nimic. Eu am incercat de 3 ori la vreo 3 pensiuni diferite din delta si am fost mereu foarte de multumita de mancarea neaose, cum nu mananci nicaieri in alta parte, de la mic dejun (aperitive - icre, chiftele, marinat, afumat preparate la ei toate) la pranz si cina ... cam totul pe baza de peste. Nu prea merita sa te cari cu tot harnasamentul de gatit si sa bajbai reteta corecta cand poti degusta ceva absolut fantastic. Parerea mea ... fiecare insa face cum se simte mai satisfacut.
Cele mai grozave in delta ce am gustat si in topul preferintelor mele in ceea ce priveste retetele de peste la romani sunt: borsul de peste si saramura de peste. Ambele se fac din foarte multe sortimente (inclusiv nobili) amestecat. Anul trecut eram doar 3 la masa si ne.au facut ciorba din 5 kg de pesti diferiti, au zis ca nu se poate face altfel ciorba. Cu toate astea la mesele urmatoare ne.au serbvit alti pesti proaspeti preparati in alt fel.
Am vazut ca o metoda a lor e sa ia pestele mediu (Cat 2 palme max), il taie in 2 de-a lungul sirei si il pun pe o tabla cu sare mare bine incinsa cu focul duduind dedesubt. Oasele se topesc nu ramane nimic din ele. Apoi il curata de sare si asa fac saramura de ex.
La bors fierbeau legumele taiate cubulete, in caldare de tuci pe pirostrii, cand erau fierte aruncau 5 kg de pesti diferiti, apoi adaugau bors/otet/zeama de lamaie/ardei iute/mujdei/leustean/patrunjel.
La plachie au prajit bucatile de peste doar mare si le-au pus apoi un pic la cuptor pe pat de ceapa si rosii.

Cu lectia invatata de la ei si captura ta, te intorci acasa si sigur o sa ai multe idei de a prepara pestele de delta.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#22 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 12:06 AM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 10:30 PM, a spus:

la mine ordinea e asta şi depinde de ce fel de peşte a sărit din apă, cînd a sărit şi din ce apă

1. crud (sushi sau sashimi)
2. carpaccio (ton, peşte spada şi chiar anşoa)
3. blackened (peştii oceanic)
4. prăjit cu făină (peştii de talie mică, marides)
5. la grătar (de care o fi, cu excepţia somonului pe care nu pot să-l sufăr) care poate să ajungă şi în saramură
6. al cartoccio

după mine, restul metodelor sunt cam bleahhh, cea mai odioasă fiind peştele la cuptor pe pat de legume

Dex, intai ca imi place enumerarea, esti organizat in gandire!
in al doilea rand, sa stii ca ne potrivim aproape manusa :scratch: . Cum eu am divortat de bucatarie, cand zici ca faci o masa de peste sa ma autoinvit :105: ?
Imi plac inclusiv stridiile crude.
Singura treaba ca nu stiu ce e bleackened. Apoi ansoa nu-ti place si marinata de casa? Marides ce-i? Somon nu suport nici eu decat crud (sushi/sashimi, afumat sau marinat, desi imi placea si la gratar pana acum cativa anisori).
Pe pat de legume/plachie nici mie nu imi place cine stie ce. Deci ce sa mai: potriveala maxima. Iau vaporuuu :lol:
Numai ordinea nu cred ca e chiar aceeasi la mine primo snt paste ssau orez, secondo este grigliata si antipasto e cruditè :71: .
Ai uitat de zuppa di pesce si bisque?
Cat despre borsul si saramura de peste din delta nu au egal :D Sunt in cap de lista la mine.
Ah, da am uitat de involtini, chiftele si spadassini =)) (frigarui)

Si nu vad unde ai mentionat metoda relativ clasica de care pomenea si Maya si geany: Adica stropiti cu olecuta ulei de masline, lamîie sare marina, piper, eventual ceva verdeturi, vin si eventual usturoi.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#23 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 12:18 AM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 10:37 PM, a spus:

socru-miu ca e mare amator de peste crud, stridii&co.

ştie socru' cei bun ... eu aş mânca vagoane de stridii, I am addicted ... stridii proaspete cu tabasco şi hrean, yumm! eu zic să mai încerci, că sunt multe feluri şi multe calităţi, plus că ăsta e un gust care se dobîndeşte, multora nu le place din prima.

Eu nu am mancat decat de 2 ori crude simple cu zeama proaspat stoarsa de lamaie. Habar nu aveam ca se pot servi si cu tabasco sau hrean. Asa au fost servite, asa le-am executat, sunt ascultatoare :scratch: ! Cu lamaie anyway simti tot gustul marii... very special ... cam ca si la aricii de mare, Any, doar ca intr-adevar consistenta e destul de ciudata ...
Eu am mancat si toate fructele de mare crude in Franta ... bune si cruditè.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#24 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 12:19 AM

Vezi postareaDaniella, la 12 January 2012 - 12:18 AM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:14 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 10:37 PM, a spus:

socru-miu ca e mare amator de peste crud, stridii&co.

ştie socru' cei bun ... eu aş mânca vagoane de stridii, I am addicted ... stridii proaspete cu tabasco şi hrean, yumm! eu zic să mai încerci, că sunt multe feluri şi multe calităţi, plus că ăsta e un gust care se dobîndeşte, multora nu le place din prima.

Eu nu am mancat decat de 2 ori crude simple cu zeama proaspat stoarsa de lamaie. Habar nu aveam ca se pot servi si cu tabasco sau hrean. Cu lamaie anyway simti tot gustul marii... very special ... cam ca si la ricci de mare, Any, doar ca intr-adevar consistenta e destul de ciudata ...
Eu am mancat si toate fructele de mare crude in Franta ... bune si cruditè.


Am mancat stridii dar doar cu lamaie.
Probabil nu-mi plac din cauza consistentei stridiilor.

#25 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 12:26 AM

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 12:19 AM, a spus:

Am mancat stridii dar doar cu lamaie.
Probabil nu-mi plac din cauza consistentei stridiilor.

Intr-adevar este ciudata consistenta, dar daca te gandesti ca sunt afrodisiace, foarte sanatoase (au o gramada de minerale) si au gust de intreaga mare, reusesti sa treci peste inconvenient prima data si apoi o sa inceapa sa iti placa ... :scratch:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#26 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 12:29 AM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:31 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 11:16 PM, a spus:

Cu tobasco zici ?


da bre, neapărat cu tabasco, cît să te pişte în mod plăcut.

Dexule, cum le cunosti sa le cumperi proaspete (de la market)? Si cum se desfac?
(nu am mancat decat la restaurant si tot le.am vazut la magazin, dar am zis ca nu ma pricep la cele de mai sus...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#27 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 12:37 AM

Vezi postareaDaniella, la 12 January 2012 - 12:06 AM, a spus:

cand zici ca faci o masa de peste sa ma autoinvit ?
Singura treaba ca nu stiu ce e bleackened. Apoi ansoa nu-ti place si marinata de casa? Marides ce-i?
Ai uitat de zuppa di pesce si bisque?

parcă mi s-a făcut şi mie poftă de grigliata dar nu am decât păstrăv curcubeu şi creveţi congelaţi, masă de peşte numa' dacă apare vaporu pe stradă Imagine postata

blackened este o metodă folosită in bucătăria cajună, peştele se tăvăleşte prin unt topit, se tîrîie printr-o combinaţie specifică de condimente şi ierburi şi se frige in tigaie de fontă la temperatură ridicată. untul şi miroşeniile se sudează intr-o crustă maro-neagră de unde şi denumirea de blackened

anşoa marinată de casă nu ştiu cum e

marides este whitebait, un peşte mic grecesc, nu ştiu cum îi spune pe romaneşte

de zuppe şi biscuri nu zisei că alea au şi lighioane iar maestru 007 ne intrebă de peşti

PS apropo de lighioane, una care mi-o place tare este crawfish

#28 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 12:43 AM

Dl sau Dna Dexter :scratch: , ce e "marlin"?
Te intrebam si pe-aici http://artaculinara...._1

#29 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 12:56 AM

Vezi postareaDaniella, la 12 January 2012 - 12:29 AM, a spus:

Dexule, cum le cunosti sa le cumperi proaspete (de la market)? Si cum se desfac?


şi eu tot la crîşmă mănînc, nu am cumpărat decît o dată de la market, dar marketu' era pe malu' oceanului. cum nu aveam unealta specială de deschis, le-am pus pe grătar, aşa se deschid singure dar gustul nu e mai e la fel. dă un search pe youtube după shucking oysters şi îţi arată cum să faci.

am auzit pe unii incepătorii in ale stridiilor că le înghit fără a le mesteca, tocmai că le place gustul dar nu consistenţa. mie îmi plac amindouă :biggrin:

#30 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 01:09 AM

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 12:43 AM, a spus:

ce e "marlin"?

dna any, marlinu' e un peştioi care seamănă foarte tare cu peştele spadă da' nu-s acelaşi animal. din cîte ştiu marlinu' e caracteristic părţilor tropicale a atlanticului pe cînd spadasinul poate fi găsit in toate oceanele. la gust marlinul e mai "sălbatic". la mine în sat nu am văzut decît spadasini, pe marlin l-am mâncat prin alte localităţi.

#31 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 01:10 AM

Doamna Dexter :biggrin: , v-a pus o intrebare doamna any :floare:..
Anutza, ma intreb daca nu e pesce spada :sm2:

http://www.google.ch...6Yl44_iBI2w2aQG

#32 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 01:34 AM

doamna stella, nu striga bre că-i oră târzie şi doarme forumu' Imagine postata

#33 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 12 January 2012 - 08:36 AM

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :biggrin:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?



sal'tare !

imho, poti avea cea mai ultra-moderna aparatura de gatit, dar daca nu respecti temperatura si timpul de preparare corecte, pestele tot iasca si fad o sa-ti iasa, indiferent cum vrei sa-l faci ! spun asta deoarece caldura directa si intensa are darul de-a distruge toate proteinele si vitaminele existente in carnea de peste dupa 20'.

#34 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 08:47 AM

Vezi postareauptown girl, la 12 January 2012 - 08:36 AM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :biggrin:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?


sal'tare !

imho, poti avea cea mai ultra-moderna aparatura de gatit, dar daca nu respecti temperatura si timpul de preparare corecte, pestele tot iasca si fad o sa-ti iasa, indiferent cum vrei sa-l faci ! spun asta deoarece caldura directa si intensa are darul de-a distruge toate proteinele si vitaminele existente in carnea de peste dupa 20'.

Aia da, UTG are dreptate: o prima informatie generala e ca nu se gateste niciun tip de peste ever mai mult de 20 min, la foc mediu. Sunt insa variatii de intensitate foc si scadere de minute in functie maiestrie (a se citi reteta).

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#35 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 January 2012 - 08:51 AM

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 12:37 AM, a spus:

blackened este o metodă folosită in bucătăria cajună, peştele se tăvăleşte prin unt topit, se tîrîie printr-o combinaţie specifică de condimente şi ierburi şi se frige in tigaie de fontă la temperatură ridicată. untul şi miroşeniile se sudează intr-o crustă maro-neagră de unde şi denumirea de blackened

prajeala se face apoi in unt? unt normal sau ala care pe italiana ii zice chiarificato sau ghee pe indiana?

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 12:37 AM, a spus:

marides este whitebait, un peşte mic grecesc, nu ştiu cum îi spune pe romaneşte

e ala micu alb si transparent? Adica pestiucii care inca nu-s formati?
ca google ca poze mi-i arata pe ei dar imi arata si niste sardine

#36 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 January 2012 - 09:10 AM

Vezi postareauptown girl, la 12 January 2012 - 08:36 AM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :hello:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?



sal'tare !

imho, poti avea cea mai ultra-moderna aparatura de gatit, dar daca nu respecti temperatura si timpul de preparare corecte, pestele tot iasca si fad o sa-ti iasa, indiferent cum vrei sa-l faci ! spun asta deoarece caldura directa si intensa are darul de-a distruge toate proteinele si vitaminele existente in carnea de peste dupa 20'.


Total de acord! Dar si aici vorbesc din punctul meu de vedere, na bun, si al Danei, al Danelor -_-
Altora însa le place pestele copt 1.30 h la cuptor ... treaba lor :(
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#37 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 January 2012 - 09:30 AM

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 10:30 PM, a spus:

după mine, restul metodelor sunt cam bleahhh, cea mai odioasă fiind peştele la cuptor pe pat de legume

eu as mai da o sansa stridiilor daca tu ai mai da o sansa unui file de peste copt la cuptor sau in tigaie cu citeva legume taiate cuburele ca aici
http://artaculinara....este-cu-legume/

#38 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 11:06 AM

Vezi postareaAdriana, la 12 January 2012 - 08:51 AM, a spus:


Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 12:37 AM, a spus:

marides este whitebait, un peşte mic grecesc, nu ştiu cum îi spune pe romaneşte

e ala micu alb si transparent? Adica pestiucii care inca nu-s formati?
ca google ca poze mi-i arata pe ei dar imi arata si niste sardine



Daca e asta, e minunat. Imi place grozav.
Aici il chemam "neonata" si facem chiftele din el.

Imagine atasata: monthly_01_2012/post-13-13263591610172.jpg

#39 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 12 January 2012 - 11:17 AM

Vezi postareaMaya, la 12 January 2012 - 09:10 AM, a spus:

Altora însa le place pestele copt 1.30 h la cuptor ... treaba lor :hello:

Asa, asa.... De-i musai, cu placere tin crapu' la cuptior vreo ora (la foc mic).

#40 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 January 2012 - 11:33 AM

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 11:06 AM, a spus:

Aici il chemam "neonata" si facem chiftele din el.

aici le zice bianchetti, eu nu i-am luat niciodata ca n-am stiut cum sa-i pregatesc, mi se pare ca la o intilnire culinara de pe forumul italian i-am mincat amestecati in pastella si prajiti dar nu prea m-au entuziasmat
ar trebui sa poata fi pescuiti doar in anumite perioade dar asta e deja un discurs pentru tot pestele

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi