Forum Culinar: Cum se prepara cel mai bun peste? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se prepara cel mai bun peste?

#41 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 January 2012 - 12:39 PM

Vezi postareaMaya, la 12 January 2012 - 09:10 AM, a spus:

Vezi postareauptown girl, la 12 January 2012 - 08:36 AM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :notworthy:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?



sal'tare !

imho, poti avea cea mai ultra-moderna aparatura de gatit, dar daca nu respecti temperatura si timpul de preparare corecte, pestele tot iasca si fad o sa-ti iasa, indiferent cum vrei sa-l faci ! spun asta deoarece caldura directa si intensa are darul de-a distruge toate proteinele si vitaminele existente in carnea de peste dupa 20'.


Total de acord! Dar si aici vorbesc din punctul meu de vedere, na bun, si al Danei, al Danelor :notworthy:
Altora însa le place pestele copt 1.30 h la cuptor ... treaba lor :scratch:


La cuptor este o metoda care atinge perfectia, daca faci pestele la temperatura joasa (70°C).
Pe o tava în care ai pus hîrtie pergament, pui bucatile de pestele doar unse cu ulei de masline si asezonate cu sare si piper.
Daca ai o sonda termica, opresti cuptorul în mommentul în care masori 51°C în partea cea mai groasa a pestelui.
Metoda este recomandabila pentru bucati de fileu mai degraba decît pentru peste întreg. Aseara am preparat asa fileu de cod, portionat în bucati de +/-150g, le-am tinut la cuptor cam 45 de minute, au iesit perfect
Sosul si legumele le prepari separat.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#42 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 January 2012 - 12:42 PM

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 12:19 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 12 January 2012 - 12:18 AM, a spus:

Eu am mancat si toate fructele de mare crude in Franta ... bune si cruditè.


Am mancat stridii dar doar cu lamaie.
Probabil nu-mi plac din cauza consistentei stridiilor.


Asa-s cele mai bune, numai cu lamîie. Sau cu o picatura de otet în care a macerat esaalota tocata fin, dar deja nu prea mai simti gustul stridiei.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#43 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 12 January 2012 - 12:47 PM

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 12:56 AM, a spus:

am auzit pe unii incepătorii in ale stridiilor că le înghit fără a le mesteca, tocmai că le place gustul dar nu consistenţa. mie îmi plac amindouă :notworthy:

Io-s incepatoare (2 ori mancate crude) si se poate sa ai dreptate, nu cred ca le-am mestecat ... :notworthy:

interesanta metoda cajuna, poate daca faci la vreun moment, pui la pas cu pas sa mai invatam si noi ceva ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#44 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 12 January 2012 - 02:36 PM

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 10:44 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:19 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 11 January 2012 - 05:41 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 05:01 PM, a spus:

Va salut pe toti si va multumesc anticipat pentru raspunsuri :scratch:
Am auzit multe pareri dar totusi am decis sa fac si un sondaj pentru acest subiect.
Spuneti-mi si mie totusi cum si la ce se face pestele cel mai bun si mai gustos, la gratar, la ceaun, pe disc, pe piatra grill, etc.?

Toate metodele-s bune! Important este sa-ti placa pestele. Daca nu-ti place, atunci poti sa-l pregatesti cum vrei, si tot nu e bun :rolleyes:

Ei aici trebe sa nu iti dau dreptate deoarece mie imi place mult de tot pestele si pot spune ca multe ori am gustat retete care nu mi-au placut. E foarte important cum gatesti fiecare soi de peste in parte.


Nu stiu de ce nu-mi dai dreptate, dar asta este... daca nu-mi dai, nu-mi dai si gata :biggrin:
Eu ma refeream strict la metode. Toate-s bune aplicate cum "trebuie", adica mai bine zis în functie de gustul personal, si nu cum spune ala si al'lalt.
Iar daca nu-ti place pestele, asa ca Geaninei, probabil ca poate fi gatit oricum sau exact asa cum se crede ca trebuie, si tot nu îi interesant <_<
Mie de exemplu pastravul mi-l place doar grilat si condimentat minimal. Somonul mi-l place în multe feluri... etc, etc.
Oricum, asa în general nu-s maare amatoare de peste, dar daca manînc, în general forma cea mai simpla îmi place cel mai bine. Plachii, saramuri si alte chestii de astea nu-mi plac, dar asta din cauza ca, asa cum spuneam, nu-s amatoare de peste.
În colectia mea intra somon, salau, pastrav, peste plat si calamar. Toti astia merg bine grilati, copti pe tava de fonta sub gratarul/ functiunea grill a cuptorului sau prajiti(dupa umila mea parere). Adica stropiti cu olecuta ulei de masline, lamîie sare marina, piper, eventual ceva verdeturi. Apoi în functie de chef sau peste, condimentat mai picant cu chili uscat sau condiment de peste facut din anumite legume, seminte si verdeturi uscate.

Cel mai important lucru este calitatea pestelui, si atunci e bun =))


Ei sincer primu raspuns mi s-a parut ca l-ai dat la misto, dar acum dupa al doilea parca am mai capatat putina incredere in tine :P . Vezi ... nefiind amatoare de peste tot iti plac cateva feluri si eu de asta is curios, si anume ce ar alege pana si cei care nu suporta pestele :D(nu ma intelegeti gresit cei care iubiti pestele si nu ezitati sa imi scrieti).

#45 Useril este offline   tudo0007 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 11-January 12

Postat 12 January 2012 - 03:48 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 January 2012 - 11:58 PM, a spus:

Vezi postareatudo0007, la 11 January 2012 - 08:57 PM, a spus:

Da corect, imi place cum gandesti dar iti spun, e altfel sa mergi in delta bine pregatit, si anume sa ai la tine un ceaun, o piatra grill si un disc toate din fonta emailata deoarece nu vrei sa sa ti se lipeasca tot pestele de ele ca alta treaba n ai decat sa cureti toate ziua la ele.

ce este piatra gril din fonta emailata? nu e ori piatra ori fonta?

In delta mai ai varianta de a te caza la orice pensiune iti convine pretul (despre care sa ai referinte bune privind mancarea, neaparat) si acolo vei afla in fapta foarte multe secrete despre prepararea pestelui local. Si nu mai trebuie sa cureti nimic. Eu am incercat de 3 ori la vreo 3 pensiuni diferite din delta si am fost mereu foarte de multumita de mancarea neaose, cum nu mananci nicaieri in alta parte, de la mic dejun (aperitive - icre, chiftele, marinat, afumat preparate la ei toate) la pranz si cina ... cam totul pe baza de peste. Nu prea merita sa te cari cu tot harnasamentul de gatit si sa bajbai reteta corecta cand poti degusta ceva absolut fantastic. Parerea mea ... fiecare insa face cum se simte mai satisfacut.
Cele mai grozave in delta ce am gustat si in topul preferintelor mele in ceea ce priveste retetele de peste la romani sunt: borsul de peste si saramura de peste. Ambele se fac din foarte multe sortimente (inclusiv nobili) amestecat. Anul trecut eram doar 3 la masa si ne.au facut ciorba din 5 kg de pesti diferiti, au zis ca nu se poate face altfel ciorba. Cu toate astea la mesele urmatoare ne.au serbvit alti pesti proaspeti preparati in alt fel.
Am vazut ca o metoda a lor e sa ia pestele mediu (Cat 2 palme max), il taie in 2 de-a lungul sirei si il pun pe o tabla cu sare mare bine incinsa cu focul duduind dedesubt. Oasele se topesc nu ramane nimic din ele. Apoi il curata de sare si asa fac saramura de ex.
La bors fierbeau legumele taiate cubulete, in caldare de tuci pe pirostrii, cand erau fierte aruncau 5 kg de pesti diferiti, apoi adaugau bors/otet/zeama de lamaie/ardei iute/mujdei/leustean/patrunjel.
La plachie au prajit bucatile de peste doar mare si le-au pus apoi un pic la cuptor pe pat de ceapa si rosii.

Cu lectia invatata de la ei si captura ta, te intorci acasa si sigur o sa ai multe idei de a prepara pestele de delta.

Foarte tare povestea, in timp ce o citeam parca imi si imaginam cum sunt eu acolo in locul tau :rolleyes: , pentru o clipa parca am simtit si gustul bunatatilor descrise de tine .
In legatura cu piatra ai avut dreptate, am si modificat in placa(nu piatra). Daca te intereseaza pietrele grill placile din fonta ori ceaune si mai stiu eu ce sunt niste tipi pe net de la care am mai luat una alta si pe care ii poti gasi aici.

#46 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 12 January 2012 - 03:51 PM

Vezi postareatudo0007, la 12 January 2012 - 02:36 PM, a spus:



Ei sincer primu raspuns mi s-a parut ca l-ai dat la misto, dar acum dupa al doilea parca am mai capatat putina incredere in tine :scratch: . Vezi ... nefiind amatoare de peste tot iti plac cateva feluri si eu de asta is curios, si anume ce ar alege pana si cei care nu suporta pestele :biggrin:(nu ma intelegeti gresit cei care iubiti pestele si nu ezitati sa imi scrieti).


La misto? Îmi pare rau daca am lasat impresia asta... :rolleyes:
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#47 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 03:56 PM

007 eu nu am inteles pana la urma daca tie iti place pestele :rolleyes: .
Imi pari putin ambiguu.

#48 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 12 January 2012 - 04:05 PM

Preferatul meu :

Pastrav de apa curgatoare de munte .

1. pudrat cu faina de malai ,prajit in ulei incins
2. pe gratar (grill)

In ambele variante ,scaldat in mujdei de usturoi si zeama de lamaie langa o mamaliga aburinda . Imagine postata


Imagine postata


Si resturile .Dovada ca ne-a placut .Imagine postata


Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#49 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 05:52 PM

Vezi postareaAdriana, la 12 January 2012 - 08:51 AM, a spus:

prajeala se face apoi in unt? unt normal sau ala care pe italiana ii zice chiarificato sau ghee pe indiana?
e ala micu alb si transparent? Adica pestiucii care inca nu-s formati? ca google ca poze mi-i arata pe ei dar imi arata si niste sardine

prăjeala se face în unt normal, dacă ai chiarificato e şi mai bine că are punctul de fumegare mai inalt. eu la prăjit fac aşa: incing tigaia foarte tare, pun filetele in ea şi le pun la fiecare cîte o linguriţă de unt topit in cap. cînd le întorc pe verso, le mai bag cîte o linguriţă de unt.

pîn'la urmă marides nu-s whitebait sau bianchetti, iar m-am uitat în gura lu' gugăl transleit şi am dat-o în bară, sunt smelt sau in italiană sperlani (in romaneşte gugăl zice că s-ar chema peşte retropina)
pe bianchetti i-am făcut o singură dată şi au fost mai dihai ca bacalao, mi-au mutat nasul din loc, dar e posibil să nu fi cumpărat calitatea care trebuia.

#50 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 January 2012 - 06:15 PM

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 03:56 PM, a spus:

007 eu nu am inteles pana la urma daca tie iti place pestele :) .
Imi pari putin ambiguu.


Agentul tudo000 tocmai e ocupat sa ia o gura de aer. :)
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#51 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 06:15 PM

Vezi postareaAdriana, la 12 January 2012 - 09:30 AM, a spus:

eu as mai da o sansa stridiilor daca tu ai mai da o sansa unui file de peste copt la cuptor sau in tigaie cu citeva legume taiate cuburele ca aici

aşa pregătite separat le pot da o şansă da' nu cred că o să le unesc decît in farfurie :)

#52 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 12 January 2012 - 06:18 PM

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 05:52 PM, a spus:

pîn'la urmă marides nu-s whitebait sau bianchetti, iar m-am uitat în gura lu' gugăl transleit şi am dat-o în bară, sunt smelt sau in italiană sperlani (in romaneşte gugăl zice că s-ar chema peşte retropina)


Cred ca termenul românesc care convine cel mai bine ar fi "albitura".
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#53 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 12 January 2012 - 06:34 PM

abia acum dat click pe linkul agentului ... se pare că metoda lui preferată e cu arză-l-ar focu', nţ, nţ, nţ, ce maniere dom'le

#54 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 06:36 PM

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 05:52 PM, a spus:


pe bianchetti i-am făcut o singură dată şi au fost mai dihai ca bacalao, mi-au mutat nasul din loc, dar e posibil să nu fi cumpărat calitatea care trebuia.



Mai eu nush ce peste cumparati voi :) ! Serios!
"Bianchetti" astia tre' sa fie extrem de proaspat si n-au cum sa miroasa. Baccalà-ul la fel nu tre' sa miroasa decat a sare cand e sarat. Dupa ce l-am desarat chiar nu mirosea a nimic.
Verificati bine pestele cand il cumparati si daca vi se pare suspect nu cumparati/mancati.

#55 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 07:44 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2012 - 06:15 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 03:56 PM, a spus:

007 eu nu am inteles pana la urma daca tie iti place pestele :) .
Imi pari putin ambiguu.


Agentul tudo000 tocmai e ocupat sa ia o gura de aer. :)


Aha, deci asa :) !

#56 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 12 January 2012 - 08:09 PM

Vezi postareaDaniella, la 12 January 2012 - 12:29 AM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 11 January 2012 - 11:31 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 11 January 2012 - 11:16 PM, a spus:

Cu tobasco zici ?


da bre, neapărat cu tabasco, cît să te pişte în mod plăcut.

Dexule, cum le cunosti sa le cumperi proaspete (de la market)? Si cum se desfac?
(nu am mancat decat la restaurant si tot le.am vazut la magazin, dar am zis ca nu ma pricep la cele de mai sus...


Daniella, daca nu mai au apa inauntru e semn ca nu-s proaspete.Eu cand le-am cumparat am primit si cutit special de deschis.Daca sunt deschisa la cruditati, cu stridiile aveam ori si ce retineri,da acum as manca non stop


Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 11:06 AM, a spus:

Vezi postareaAdriana, la 12 January 2012 - 08:51 AM, a spus:


Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 12:37 AM, a spus:

marides este whitebait, un peşte mic grecesc, nu ştiu cum îi spune pe romaneşte

e ala micu alb si transparent? Adica pestiucii care inca nu-s formati?
ca google ca poze mi-i arata pe ei dar imi arata si niste sardine



Daca e asta, e minunat. Imi place grozav.
Aici il chemam "neonata" si facem chiftele din el.




si eu tot sub forma asta am mancat,desi cica e cam pacat sa-i papi,da de buni au fost buni
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#57 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 12 January 2012 - 08:13 PM

[quote name='Ioana' date='12 January 2012 - 08:09 PM' timestamp='1326391771' post='121662']

Daca e asta, e minunat. Imi place grozav.
Aici il chemam "neonata" si facem chiftele din el.


[/quote]

si eu tot sub forma asta am mancat,desi cica e cam pacat sa-i papi,da de buni au fost buni
[/quote]

La asta nu m-am gandit :) ! Si icrele? Nu-i tot aia?

#58 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 January 2012 - 08:16 PM

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 05:52 PM, a spus:

prăjeala se face în unt normal, dacă ai chiarificato e şi mai bine că are punctul de fumegare mai inalt. eu la prăjit fac aşa: incing tigaia foarte tare, pun filetele in ea şi le pun la fiecare cîte o linguriţă de unt topit in cap. cînd le întorc pe verso, le mai bag cîte o linguriţă de unt.

o sa incerc si eu asa

Vezi postareaDexter, la 12 January 2012 - 06:15 PM, a spus:

aşa pregătite separat le pot da o şansă da' nu cred că o să le unesc decît in farfurie :)

ok :)

pe sperlani nu-i cunosc

nu stiu de ce iti mirosea baccalao ala asa, am facut acum citeva zile salata de baccala si eram obsedata de ce scrisesei si de faptul ca era gata sa expire si il aveam de o gramada de luni in frigider (era pus cu sare intr-o cutie de plastic gata ambalat asa) l-am tinut 2 zile in apa, l-am fiert si n-a mirosit absolut deloc

#59 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 12 January 2012 - 08:22 PM

Vezi postareaIoana, la 12 January 2012 - 08:09 PM, a spus:

si eu tot sub forma asta am mancat,desi cica e cam pacat sa-i papi,da de buni au fost buni

Vezi postareaany_annette, la 12 January 2012 - 08:13 PM, a spus:

La asta nu m-am gandit :) ! Si icrele? Nu-i tot aia?

Daca imi aduc bine aminte ei se pot pescui dar doar in anumite momente, probabil cind sunt multi, si in alte perioade nu ca sa poata creste, cred ca la asta te referi cind zici ca e pacat, nu? Dar mi se pare ca totusi pescuirea lor nu e interzisa, daca i-am vazut la supermarket sigur se pot pescui ca ei nu-si pot permite sa vinda peste care e interzis sa se pescuiasca.
Sunt niste chestii care acum nu-mi amintesc cum se numesc si care e interzis sa le pescuiesti dar exista braconaj daca asa se numeste si in domeniul asta si se gasesc de cumparat dar nu pe filiera oficiala.

#60 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 12 January 2012 - 09:04 PM

Vezi postareaAlexandru, la 12 January 2012 - 06:15 PM, a spus:


Agentul tudo000 tocmai e ocupat sa ia o gura de aer. :)


gata sondajul ? :) a uitat de peste si i s-a imputit de la cap ? :)

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi