Forum Culinar: Profiterol - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Profiterol "magnific" - asa l-a definit socrella mea

#61 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 March 2012 - 01:28 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 19 March 2012 - 01:21 PM, a spus:

Nu ma supara... vrei sa ma fac iar cat casa? Mai ai rabdare un picut, daca am eu care salivez doar uitandu-ma la ele, pot sa ai si tu un picut. Mai facem cate o pauza de la fainoase, asa din cand in cand. Nu mult, asa un pic.
Sigur am sa le fac de Paste. Ce zici? Asa e bine? Pupam ca sa treaca.


Gata, gata, nu te supar :71: ! Bine faci, ai asa o vointa....! Te invidiez!
Eu azi fac tiramisu, ca deja asta l-am facut de 2 ori la mica distanta unul de altul, asa ca mai schimb.

#62 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 19 March 2012 - 01:54 PM

Vezi postareaany_annette, la 19 March 2012 - 01:28 PM, a spus:


Gata, gata, nu te supar :71: ! Bine faci, ai asa o vointa....! Te invidiez!



Las' sa am vointa, ca stiu eu unde ma duce lipsa ei...
Si nu ma invidia. Ca daca era sa am de dat doar 2kg jos, asa cum ai mataluta, nici eu nu ma dotam cu vointa otelita.
Numai cine a avut peste 'sluta' poate sa ma inteleaga. La mine nu mai e demult vointa, e pur si simplu determinare... frica de a ma intoarce inapoi de unde am plecat. Ma enerva impotenta, faptul ca eram mereu bolnava, ca nu puteam sa ma joc cu fetele asa cum as fi vrut... Bine ca a trecut!
Sa revenim la profiteroalele noastre. Eu azi am sa mananc, asa cum bine a zis Adriana, un "simil" profiterol. Ce-i va lipsi? Nimic! O gogoasa, doua, trei... mizilicuri, firmituri. Eu voi manca ce-i mai important ciucalata cu frisca si parca am si niste capsuni. Si gata!
Doar nu stau sa ma impiedic de o gogoasa infuriata...
Sorina

#63 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 19 March 2012 - 01:54 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 19 March 2012 - 01:15 PM, a spus:

... si devreme acasa, bre. Pe asta ati uitat-o.

n-am uitat-o, despre mine stiu ca sunt devreme acasa :D dar nestiind altele cum sunt :D am omis partea finala :71:

#64 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 March 2012 - 01:56 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 19 March 2012 - 01:54 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 19 March 2012 - 01:28 PM, a spus:


Gata, gata, nu te supar :71: ! Bine faci, ai asa o vointa....! Te invidiez!



Las' sa am vointa, ca stiu eu unde ma duce lipsa ei...
Si nu ma invidia. Ca daca era sa am de dat doar 2kg jos, asa cum ai mataluta, nici eu nu ma dotam cu vointa otelita.
Numai cine a avut peste 'sluta' poate sa ma inteleaga. La mine nu mai e demult vointa, e pur si simplu determinare... frica de a ma intoarce inapoi de unde am plecat. Ma enerva impotenta, faptul ca eram mereu bolnava, ca nu puteam sa ma joc cu fetele asa cum as fi vrut... Bine ca a trecut!
Sa revenim la profiteroalele noastre. Eu azi am sa mananc, asa cum bine a zis Adriana, un "simil" profiterol. Ce-i va lipsi? Nimic! O gogoasa, doua, trei... mizilicuri, firmituri. Eu voi manca ce-i mai important ciucalata cu frisca si parca am si niste capsuni. Si gata!
Doar nu stau sa ma impiedic de o gogoasa infuriata...


:D

#65 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 19 March 2012 - 01:57 PM

Vezi postareaAdriana, la 19 March 2012 - 01:54 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 19 March 2012 - 01:15 PM, a spus:

... si devreme acasa, bre. Pe asta ati uitat-o.

n-am uitat-o, despre mine stiu ca sunt devreme acasa :D dar nestiind altele cum sunt :D am omis partea finala :P


:71: :D :D
Uite ca la asta nu m-am gandit! :D
Sorina

#66 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 09:49 AM

Vezi postareaany_annette, la 20 March 2012 - 05:40 PM, a spus:


Profiterol?? Si nu zici nimic, tii secret?
Important e ca toata lumea a fost multumita.



Vezi postareaboni, la 20 March 2012 - 05:47 PM, a spus:



asa, sorina, faci profitelor si taci malc Imagine postata




Vezi postareasorinadaniela, la 19 March 2012 - 01:54 PM, a spus:


Sa revenim la profiteroalele noastre. Eu azi am sa mananc, asa cum bine a zis Adriana, un "simil" profiterol. Ce-i va lipsi? Nimic! O gogoasa, doua, trei... mizilicuri, firmituri. Eu voi manca ce-i mai important ciucalata cu frisca si parca am si niste capsuni. Si gata!
Doar nu stau sa ma impiedic de o gogoasa infuriata...



Va rog frumos, sa nu ma bateti, ca eu v-am anuntat ca voi face profiterol si cum voi proceda.
Am trisat, cumparand gogosile deja facute. In rest frisca si sosul de ciucalata le facui monti... din greseala sosul l-am facut chiar F1.
Am incurcat borcanele si in loc de cel cu faina integrala am desfacut cel cu faina monti F1. A iesit, doar ca taratea de ovaz nu a apucat sa se topeasca... poate daca le-as fi facut faina, dar cum amestecul era deja facut pentru aluaturi... Asa a fost sa fie!
Si a fost bine! Inclin sa cred, in urma experimentelor mele cu fructoza (sos pt profiterol si sos caramel_Pisco), ca ar trebui redus timpul de fierbere. Atunci cand sunt calde sunt fluide, dar dupa ce se racesc se 'ingroasa', mai bine de atat nu stiu sa va explic...
Dar, nu conteaza. Are un gust divin.
Asa ca 'simil' profiterolul meu a constat in sos de ciucalata cu frisca... totul de F1.
Singura chestie care o voi schimba in viitor va fi cantitatea de fructoza. E mult prea dulce pt gustul meu, perfecta dupa restul familionului, dar repet, prea dulce pt mine.
Sorina

#67 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 11:51 AM

Sorina, habar n-am cum e fructoza ca n-am incercat niciodata nici macar in cafea. La fel si cu faina pe care o folosesti tu.
Scrisesem la inceput ca nici amidon nu e recomandat pentru ca crema se ingroasa mai tare. Fiecare reactioneaza divers.
Lasa ca data viitoare vei sti exact cum sa le dozezi, acum considera-l un experiment =)) .

#68 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 12:13 PM

Aveam de gand sa folosesc faina integrala simpla (si ar fi fost de F2), dar dupa cum am spus, am incurcat borcanele si l-am luat pe cel care avea amestecul de faina integrala cu tarate de ovaz (jumi-juma).
A fost totul perfect, lucios, doar ca taratea se 'vedea'... in sensul ca nu s-a topit ca faina. Era, se vedea, dar nu deranja ca textura.
Data viitoare voi folosi doar faina integrala.
A, am o intrebare pt tine. Ai zis ca tii pe foc 3 minute din momentul in care incepe sa clocoteasca. Exact asa am facut si eu.
Dar, ai putea sa-mi explici cam cum arata sosul atunci cand ai oprit focul. Stiu ca cer prea mult... Dar as vrea sa-mi fac o idee cam cand ar trebui sa opresc focul, asta pt a obtine acea consistenta curgatore.
E clar ca 3 minute se vede treaba ca sunt prea multe.
Nici nu stiu cum sa zic??? De cand incepe sa se ingroase il mai lasi mult?
In rest nu am probleme, pana la urma daca nu ramane ca al tau, nu-i bai, important e ca-i delicios.
Sorina

#69 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 12:19 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 22 March 2012 - 12:13 PM, a spus:


Dar, ai putea sa-mi explici cam cum arata sosul atunci cand ai oprit focul. Stiu ca cer prea mult... Dar as vrea sa-mi fac o idee cam cand ar trebui sa opresc focul, asta pt a obtine acea consistenta curgatore.
E clar ca 3 minute se vede treaba ca sunt prea multe.
Nici nu stiu cum sa zic??? De cand incepe sa se ingroase il mai lasi mult?
In rest nu am probleme, pana la urma daca nu ramane ca al tau, nu-i bai, important e ca-i delicios.


Trebuie sa curga de pe tel, dar sa nu fie subtire, sa fie o crema.
Sa nu fi gros gros ca o budinca, dar nici lichida ca in momentul in care pui choux-urile sa curga de pe ele.
Si oricum cred ca fiecare faina reactioneaza divers, de aia ziceam si chestia cu amidonul.

#70 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 01:16 PM

'Sosul' meu era sos atunci cand l-am oprit. Doar ca s-a mai ingrosat pe masura ce se racea.
Sa fie clar, a curs din lingura atunci cand l-am pus pe gogosile umplute (nici eu nu le-am tavalit), dar parca nu era asa de fluid ca al tau.
Ma mai duc inca o data sa ma uit la pozele tale. Eu nu am facut poze... acum imi pare rau.
Sorina

#71 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 01:43 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 22 March 2012 - 01:16 PM, a spus:

'Sosul' meu era sos atunci cand l-am oprit. Doar ca s-a mai ingrosat pe masura ce se racea.
Sa fie clar, a curs din lingura atunci cand l-am pus pe gogosile umplute (nici eu nu le-am tavalit), dar parca nu era asa de fluid ca al tau.
Ma mai duc inca o data sa ma uit la pozele tale. Eu nu am facut poze... acum imi pare rau.



Eu am pus pe rand fiecare choux in oala cu crema, l-am invartit usor cu ajutorul a 2 linguri, apoi il transferam pe platou si nu curgea, adica crema ramanea pe choux.

#72 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 02:49 PM

Mister... poate e doar o impresie de-a mea. Las' ca mai fac eu si ne lamurim noi, pana la urma.
Sorina

#73 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 22 March 2012 - 08:19 PM

Vezi postareaany_annette, la 22 March 2012 - 01:43 PM, a spus:

Vezi postareasorinadaniela, la 22 March 2012 - 01:16 PM, a spus:

'Sosul' meu era sos atunci cand l-am oprit. Doar ca s-a mai ingrosat pe masura ce se racea.
Sa fie clar, a curs din lingura atunci cand l-am pus pe gogosile umplute (nici eu nu le-am tavalit), dar parca nu era asa de fluid ca al tau.
Ma mai duc inca o data sa ma uit la pozele tale. Eu nu am facut poze... acum imi pare rau.



Eu am pus pe rand fiecare choux in oala cu crema, l-am invartit usor cu ajutorul a 2 linguri, apoi il transferam pe platou si nu curgea, adica crema ramanea pe choux.

Am prestat si eu profiteroalele, crema a iesit ferma, foarte buna, mai am...numai ca nu toti ai mei le-au vrut scaldate cu totul, doar eu...nu curgea nici la mine crema cand le luam din ciocolata...nu am poze de prezentare, din pacate, dar o sa fac maine, mai am niste coji si poate am timp si de-o poza finala...
Dovezi ca le-am facut...
Crema,
Imagine atasata: monthly_03_2012/post-1400-13324401491289.jpg
Cateva doar manjite cu ciocolata, asa a fost comanda pentru astea si apoi mi-am facut mie o porte zdravana, bine scaldate in crema, dar a trebuit sa fug la repetitie si nu am avut timp de foto...
Sunt foarte gustoase, le-am facut rapid si vreau neaparat cu inghetata si crema de cioco...va tin la curent!

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-1400-13324403221231.jpg
Multumesc de reteta , Any!

#74 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 22 March 2012 - 08:25 PM

Cu placere Gela, imi pare rau pentru cine nu-i ciocolatos, mie nu-mi ajungea ciocolata aia nici pe-o masea :biggrin: , dar stii cum e gusturile nu se discuta!
Tare ma bucur ca ti-a placut, crema o poti congela, am scris mai sus.
Acum depinde cata ti-a ramas, o poti congela in portii mai mici si o decongelezi cand ai nevoie.
Eu n-am congelat-o pana acum, dar din ce-am citit am inteles ca ramane perfecta.

#75 Guest_Gelutza_*

  • Grup: Guests

Postat 22 March 2012 - 08:37 PM

Vezi postareaany_annette, la 22 March 2012 - 08:25 PM, a spus:

Cu placere Gela, imi pare rau pentru cine nu-i ciocolatos, mie nu-mi ajungea ciocolata aia nici pe-o masea :biggrin: , dar stii cum e gusturile nu se discuta!
Tare ma bucur ca ti-a placut, crema o poti congela, am scris mai sus.
Acum depinde cata ti-a ramas, o poti congela in portii mai mici si o decongelezi cand ai nevoie.
Eu n-am congelat-o pana acum, dar din ce-am citit am inteles ca ramane perfecta.

Si noua ne-a placut mult, dar asa le fu cheful de data asta...eu am savurat cu nesat totul.
Nu congelez ce a ramas fiindca maine o sa o folosesc si ramasita. Doar eu le-am mancat umplute cu frisca, restul cu crema pasticcera, e fiica mea acasa si nu iubeste frisca de nicio culoare.

#76 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 March 2012 - 01:10 AM

Vezi postareaGelutza, la 22 March 2012 - 08:37 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 22 March 2012 - 08:25 PM, a spus:

Cu placere Gela, imi pare rau pentru cine nu-i ciocolatos, mie nu-mi ajungea ciocolata aia nici pe-o masea :-* , dar stii cum e gusturile nu se discuta!
Tare ma bucur ca ti-a placut, crema o poti congela, am scris mai sus.
Acum depinde cata ti-a ramas, o poti congela in portii mai mici si o decongelezi cand ai nevoie.
Eu n-am congelat-o pana acum, dar din ce-am citit am inteles ca ramane perfecta.

Si noua ne-a placut mult, dar asa le fu cheful de data asta...eu am savurat cu nesat totul.
Nu congelez ce a ramas fiindca maine o sa o folosesc si ramasita. Doar eu le-am mancat umplute cu frisca, restul cu crema pasticcera, e fiica mea acasa si nu iubeste frisca de nicio culoare.


Eiii, gusturile nu se discuta! Ce-mi place mie poate nu place la altii si invers!
Bravo, fa-le pe plac la toti, sunt convinsa ca merita :biggrin: !

#77 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 March 2012 - 08:23 AM

Pai, cam asa mi-a iesit si mie. Inseamna ca e totul ok... nu stiu de ce am avut impresia ca ar trebui sa fie mult mai fluida.
Sorina

#78 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 23 March 2012 - 12:11 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 23 March 2012 - 08:23 AM, a spus:

Pai, cam asa mi-a iesit si mie. Inseamna ca e totul ok... nu stiu de ce am avut impresia ca ar trebui sa fie mult mai fluida.


Crema asta se preteaza foarte bine si dulciurilor la pahar.
Dar atentie, nu este budinca! Deci nu se va ingrosa niciodata ca o budinca!
Sorina, se vede consistenta la mine in poze si pe platou cum e, nu curge de pe choux si le imbraca bine crema.

#79 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 23 March 2012 - 01:14 PM

Vezi postareaany_annette, la 23 March 2012 - 12:11 PM, a spus:


Dar atentie, nu este budinca! Deci nu se va ingrosa niciodata ca o budinca!



Vezi, asta e un bun termen de comparatie. Crema mea nu era budinca, da' nici mult nu mai avea.
In concluzie, trebuie sa opresc focul mai repede.
Sorina

#80 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 26 March 2012 - 08:44 AM

Apropo de crema, simbata seara am varsat-o peste niste capsuni :)

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi