Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#41 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 February 2013 - 08:02 PM

Dex, daca tot am inceput cu intrebarile - nu stiu daca mai intri pe aici pana maine, am ecloth pe lista de cumparaturi :hungry: , la ce magazin sa ma duc? sau ti-ai comandat online? Am gasit la Golda's Kitchen ceva produse.
Am vazut ca au si mop, al meu seamana cu ce au ei, inca nu ma gandesc sa-l schimb ca face treaba bunicica (tot numai apa folosesc la sters pe jos), trebuie sa studiez daca merge pad-ul atasat la mopul meu.

#42 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 February 2013 - 11:22 PM

Vezi postareaCarmella, la 16 February 2013 - 12:26 AM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 11:30 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 15 February 2013 - 11:23 PM, a spus:

Ok si cit costa la voi? Aici 2,60 euro - 500 g bio si 1,79 ne-bio, ambele diverse forme.


de cecco de 500g, sub 1,50 depide de magazin, pot fi şi 1,30. alea bio nu ştiu, că nu le cumpăr.



La noi (.ro): ne-bio, integrale, ~12 lei = 2,5 Euro.


of, of, mai, mai! da' la cate paste mancam noi, merge!

Vezi postareazerda, la 16 February 2013 - 12:44 AM, a spus:

Alta chestie la care sare el calul de data asta, este la conservele de ton si somon, daca nu sunt cele mai scumpe din magazin, nu pune gura pe ele!! I-am demonstrat ca si altele sunt bune, a zis: nu sunt rele si tot asa a facut mai departe!


invata-ma si pe mine care-s alea, zi ceva si de preturi, ca io habar n-am despre ele, ma crezi?


Vezi postareaEllani, la 16 February 2013 - 01:09 AM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 08:49 PM, a spus:

Apropos, la cat ajunge un kg de parmigiano. Aici s-a facut 20 de euro pe kg si e cam rusinos, cu toata bunatatea lui, avind in vedere ca nu lipseste din frigider.


Veniti la 'noi' si cumparati cu minim 30 Euro. Cel mai ieftin!


hm, 20e ar fi pomana! tot cam 30 e si la noi.

io recunosc ca ma mai rog de om sa ma ia si pe mine la cumparaturi :)
are o placere nebuna sa cumpere, se pricepe, vaneaza oferte, sincer nush daca m-as descurca asa de bine. partea proasta e ca exagereaza. io-i zic juma de kil, el vine cu cel putin unu', io-i zic o leg de patrunjel, el aduce o plasa. asta ma cam scoate din minti!
cumpara si detergenti, cele mai mari dozaje, nu conteaza ca tocmai am desfacut punga, ia si 2 cutii de pernute-gel :o ca sa nu mai zic ca-mi ia si creme, parfumuri, stie ce-i ala demachiant, chiar ruj sau fond de ten. mi-e si jena sa zic, o fi vreo boala. imi ia chiar si dresuri nuanta cangur, cand io i-am zis gazelle -cangur nu exista, dar uitase animalu' :)
sampoane, geluri de dus, pasta de dinti - -tot numai el.
dar cel mai tare ii place la mancare! cumparam mult de la producatori locali, stie cand sacrifica astia animale si ia cate-un sfert de vitel, o juma de porc, pasari -astea-s bune ca-s jumulite, parlite, dar tot asa, cantitati mari. de ex acum as avea nevoie de niste pui/gaini, dar mi-e frica sa-i zic, ultima data mi-a luat 15 si-au mai ajuns acasa 14, ca una a dat-o cado' :floare:
branza cumparam din piata si ne mai da cineva de-asta facuta in casa, amestec vaca/oaie, mie nu-mi prea place. acum chiar am 2 buc mari, vreo 2kg, le-am desarat, am facut de doua ori placinta, au stat bine in balcon dar tb sa le bag in congelator.
parmezan sau mucegaite de-astea - stie de care, c-au inceput sa-i placa. chestia-i ca mai tare ii plac astea de-afara nasalu' sta cutia neinceputa in congelator. nici nu stiu cum o fi cand oi dezgheta-o.
fructe/legume, daca-i un an bun si se fac, avem sarbarii buzoieni, marfa e buna, dar bio nu mai e nimic, ptr ca daca nu le faci niste minime tratamente, nu culegi nimic. in restul anului, supermarketurile! ce ofera, aia luam. nu iau nici eu struguri acum- poate de-o pofta!-dar preturile sunt prohibitive, 16lei/kg sau 10 lei ptr 100gr afine, 12 lei kilu de pepene...lasa!
toamna ma trezesc cu sacul de pulpa de gogosari -avem un intreprinzator care aduna doar semintele, astea vinde el, si pulpa o vinde la comanda, ca altfel s-ar strica. marfa e f buna, merita sa iei. la fel si la rosii, iti da sucul crud, la litru, tot la fel, lui ii tb semintele.
salamareala luam, dar mult mai rar decat in trecut, prefer sunca si carnatii din balcon, mai fac cate-o toba, o scaricica sau o burta impanata la cuptor.
oua de la tarani, cand se oua mandrele, cand nu, de la supermarket. we trecut a luat 20 oua de la Focsani din piata, cu 0.9lei/buc, toate cu doua galbenusuri. maine ne aduce o colega cu 0.6lei, din curtea maica-sii, cu gainatz pe ele.
lapte - avem abonament la un cunoscut, 2lei/l. eu nu -l pot inghiti, cred ca am intoleranta la el dulce. smantana - la cerere, tot de la vaca lui, 8lei/kg
dulciuri -- nu se cumpara prajituri/torturi, dar vine c-o plasa de ciocolata (ultima data ieri!), napolitane daca-i face ceva cu ochiu'.
faina, malai - de-acasa de la o tanti cunoscuta, 2,5 si 2 lei.
iar io cumpar nebuneli de-ale mele, pe care el refuza sa le recunoasca - ceai special de-al meu, agave, faina integrala, creveti si calamari - nu mananca, cafea speciala de-a mea...prostioare! si medicamente de urgenta, de-astea nu stie nici macar ce-i aia aspirina.
in plus, stie sa cumpere oale, tavi, silicoane...am facut o data greseala sa-i arat si sa-i spun cate ceva despre ele si-acuma ma trezesc cand si cand cu cate ceva de bucatarie. de ex se stricase robotul de ciopartit legume, mi-a zis c-a facut comanda pe net si-am primit doua, sa fie! la fel la razatoare de-aia boerner, tot doua, noroc c-am reusit sa plasez una unei colege de-a lui! cutite am ca sa deschid un abator si-acuma isi doreste o manusa de-aia de zale, de macelar!
help!

#43 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 17 February 2013 - 10:52 AM

Sa știi ca m-am îndrăgostit de soțul tău. Mai trimite-l și pe la noi din tara când în când.
Glumesc... dar prinde bine la casa omului un comportament de genul ăsta.
Și al meu soț se pricepe, dar la chestii tehnologice. E expertul nr 1 intre prieteni, neamuri și cunoștințe.. Uneori chiar mă scoate din sărite situația asta.
Nu zic ca nu face față la cumpărături cu lista într-o mâna si cu celularul în alta, dar chestii de bază.
Asa ca am sa-mi trimit soata la școală la moatza.
Sorina

#44 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 February 2013 - 12:57 PM

Sorina, nu-i prea amuzant sa te trezesti c-o groaza de produse si sa nu stii care-ncotro.
dac-ar fi dupa mine, as cumpara mai cumpatat si mai documentat, si-as iesi si mai ieftin.
totusi trimite-l pe-al tau la reciclare :rolleyes:

#45 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 17 February 2013 - 02:49 PM

Moatza, cred ca ti-am mai spus, povestesti tare frumos. M-au amuzat intamplarile tale, mai ales faza cu gazela si cangurul. :rolleyes:

Si tata e expert la cumparaturi, ii place in special in piata, unde poate negocia. Stie de unde sa cumpere, ce sa cumpere, nu a venit niciodata cu leustean in loc de patrunjel. Dar el nu exagereaza, dimpotriva, ia mai putin decat trebuie. Dar mama s-a obisnuit si trece pe lista un pic mai mult.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#46 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 February 2013 - 03:10 PM

ei, Aura, uite, cu tatal tau ar tb sa faca reciclare omu' meu!
daca ma nimeresc cu el in piata, mi-e si jena, e-n stare sa numere foile de vita de vie din legaturile precupetelor. el- care-i un risipitor de fapt.
nu-ncurca nimic, stie tot, cumpara tot!

#47 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 February 2013 - 06:02 PM

Vezi postareaadi_edi, la 16 February 2013 - 08:02 PM, a spus:

Dex, daca tot am inceput cu intrebarile - nu stiu daca mai intri pe aici pana maine, am ecloth pe lista de cumparaturi :rolleyes: , la ce magazin sa ma duc? sau ti-ai comandat online? Am gasit la Golda's Kitchen ceva produse.
Am vazut ca au si mop, al meu seamana cu ce au ei, inca nu ma gandesc sa-l schimb ca face treaba bunicica (tot numai apa folosesc la sters pe jos), trebuie sa studiez daca merge pad-ul atasat la mopul meu.


adi, nu am luat online ci din magazin local dar ai grijă la contrafaceri, atenţie la etichetă, microfiber nu e ecloth, e altă tehnologie. din ce am văzut pe site la golda, pare original. ţi-am dat pm.

#48 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 17 February 2013 - 06:42 PM

Vezi postareamoatza, la 17 February 2013 - 03:10 PM, a spus:

ei, Aura, uite, cu tatal tau ar tb sa faca reciclare omu' meu!
daca ma nimeresc cu el in piata, mi-e si jena, e-n stare sa numere foile de vita de vie din legaturile precupetelor. el- care-i un risipitor de fapt.
nu-ncurca nimic, stie tot, cumpara tot!




Bueeyyy am ras de n-a mai putut.Si tu mi-esti foarte simpatica, dar sotul tau e total.Si al meu e mare cumparator si daca se poate de cele mai scumpe, dar al tau e campion. al meu nu se baga la alimente, dar in rest rezolva de toate.Inclusiv mirositor la toaleta, desi eu in primele zile nu le suport, pana le mai iese mirosul.Desfacator de sireturi daca s-ar gasi, ar cumpara, nu-i bai ca nu l-ar folosi in veci.sa fie.

#49 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 17 February 2013 - 06:54 PM

Vezi postareaDexter, la 17 February 2013 - 06:02 PM, a spus:



adi, nu am luat online ci din magazin local dar ai grijă la contrafaceri, atenţie la etichetă, microfiber nu e ecloth, e altă tehnologie. din ce am văzut pe site la golda, pare original. ţi-am dat pm.


Eu vreu pentru inceput setul pentru bucatarie .
Le-am gasit pe site-ul lor, www.e-cloth.com


http://www.ecloth.co...tchen-Pack.html

Pret 14,99 dolari

Interesant ca ei spun ca ar fi fabricate in Koreea . Imagine postata




Dar si pe Ebay. 15 dolari

Setul pentru bucatarie il comand chiar azi .Daca e bun ,iau si altele :


http://www.ebay.com/...=item27cfb8254a
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#50 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 February 2013 - 07:20 PM

pişco şi ale mele tot in south korea sunt făcute. eu nu am probleme cu produsele făcute acolo, ăştia sunt tari de tot la tehnologie, tot ce am luat made in korea, a fost impecabil

#51 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 17 February 2013 - 07:28 PM

Eu am luat Kitchen Pack - 2 Cloths in total cu transport 15 €, mi se pare ca or veni din Anglia.
http://www.e-cloth.c...=w3h1jY5pv7I%3d
Dexter, daca nu-s bune vin sa ti le aduc tie :lol:

#52 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 17 February 2013 - 07:36 PM

daţi-mi-le mie pe toate, că mie îmi plac :lol:

#53 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 17 February 2013 - 07:36 PM

Vezi postareaMicul, la 17 February 2013 - 06:42 PM, a spus:

Desfacator de sireturi daca s-ar gasi, ar cumpara, nu-i bai ca nu l-ar folosi in veci.sa fie.


vrei sa ma duc sa numar incaltzatoarele? lungi, scurte, din plastic, din inox, cu gaura de agatat sau cu bucla...am de toate!

azi mi-a luat manusi din piele, i s-au parut deosebite, mai am vreo 5-6 perechi bune, plus altele purtate mai mult sau mai putin. plus un demachiant revlon, si de-astea mai am vreo 3-4. :lol:

#54 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 01:27 AM

Vezi postareaDexter, la 16 February 2013 - 01:24 AM, a spus:

cu duba :) B)


Pai cum altfel? Si la tine-as veni,mai ales dupa tot ce tine de KitchenAid,deci tot cu duba! B) Acum m-ai facut curioasa si cu e-clothul ala,dar pe-aici n-am vazut ,iar sa comand ma costa mai mult 'duba' decat chestia in sine.Asa ca astept cand o veni muntele la mine.Eu as folosi la vase,in special,daca chiar e asa cum zice,adica absolut fara detergent .

Vezi postareamoatza, la 17 February 2013 - 07:36 PM, a spus:


azi mi-a luat manusi din piele, i s-au parut deosebite, mai am vreo 5-6 perechi bune, plus altele purtate mai mult sau mai putin. plus un demachiant revlon, si de-astea mai am vreo 3-4. :blush:


Cred ca-l trimit si eu pe sot la voi la perfectionare. Daca-i dau lista (restransa dar cu magazinul in care se gaseste) nu zic,se descurca.Dar singur nu a mai facut demult cumparaturi,caci zice ca nu se pricepe.Pe de-o parte,imi convine,abia nu cumpara ceea ce nu e nevoie (aici am in vedere alimente si produse casnice,sau haine etc,caci la tehnice si instrumente,numai el stie cate are,dar le si foloseste mult pentru ca repara tot,sau aproape B) )
Pe de-alta,daca nu-mi cumpar eu,zero sanse sa-mi cumpere manusi,iar cosmetice nici atat.Dar am eu grija sa am macar cate vreo 2 sticle de sampon,balsam,gel de dus,sapun ,etc.Totusi nu si prea multa cosmetica,creme,rimel....... mai tinem cont si de termenul de expirare B)

#55 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 18 February 2013 - 09:05 AM

Vezi postareaAdriana, la 17 February 2013 - 07:28 PM, a spus:

Eu am luat Kitchen Pack - 2 Cloths in total cu transport 15 €, mi se pare ca or veni din Anglia.
http://www.e-cloth.c...=w3h1jY5pv7I%3d
Dexter, daca nu-s bune vin sa ti le aduc tie :blush:


Adriana ,

Tu le-ai comandat inaintea mea,asa ca la tine vor sosi prima .
Abia astept sa-mi vina comanda, sa ma dau si eu "cu racheta " prin bucatarie .Imagine postata
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#56 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 18 February 2013 - 09:15 AM

Vezi postareaDexter, la 17 February 2013 - 07:20 PM, a spus:

pişco şi ale mele tot in south korea sunt făcute. eu nu am probleme cu produsele făcute acolo, ăştia sunt tari de tot la tehnologie, tot ce am luat made in korea, a fost impecabil


No bine dara , atunci m-am linistit .
As comanda si buretele de vase dar oare merita aproape 6 dolari ? Am inteles ca toate suporta 300 de spalari in masina .
Pentru ca eu, schimb buretii de vase foarte des . Iau din aia ieftini la "metru" si nu ma doare sufletul daca arunc zilnic cate unul. Eu am cocostarci cu privire la bacteriile din buretii de vase .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#57 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 18 February 2013 - 09:50 AM

Vezi postareamoatza, la 17 February 2013 - 07:36 PM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 17 February 2013 - 06:42 PM, a spus:

Desfacator de sireturi daca s-ar gasi, ar cumpara, nu-i bai ca nu l-ar folosi in veci.sa fie.


vrei sa ma duc sa numar incaltzatoarele? lungi, scurte, din plastic, din inox, cu gaura de agatat sau cu bucla...am de toate!

azi mi-a luat manusi din piele, i s-au parut deosebite, mai am vreo 5-6 perechi bune, plus altele purtate mai mult sau mai putin. plus un demachiant revlon, si de-astea mai am vreo 3-4. :blush:



Ce simpatic e, dar te inteleg si pe tine :) .Eu pe al meu l-am descurajat de cumparaturi pentru mine, cand locuiam cu ai mei si de ziua mea mi-a cumparat un parfum care a costat cat salariul lui pe o luna.

#58 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 February 2013 - 10:42 AM

Vezi postareaPiscotel, la 18 February 2013 - 09:15 AM, a spus:

Eu am cocostarci cu privire la bacteriile din buretii de vase .


Si io tot de-astia ieftini, nu renteaza aia scumpi. Dar il pun intr-o cana cu apa si-un strop de detergent si-l fierb la mo. Il spumuieste super si aburii aia curata si mo.

#59 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 February 2013 - 10:51 AM

Eu il pun in ibric si-l fierb pe aragaz cand m-apuca! Si tot asa de pitici, ca dupa 2 saptamani tot in cos ajung!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#60 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 18 February 2013 - 12:17 PM

Moatza, sa-ti traiasca domnul! Frate-meu e asa gospodar, domnul meu, nu Imagine postata Tine minte dragul de el sute de cantece in romana, maghiara, engleza, dar daca-i spun sa cumpere mai mult de trei produse, tre sa-i fac lista. Si ma mai suna din supermarket sa-l directionez catre produs

Eu cumpar carne in general de la macelarie, rar de la supermarket si atunci trebuie sa fie irish si cu producatorul pe ea. Fructe si legume iau din depozitul Fyffes, cateodata de la Lidl, piata nu avem. Ma mai duc pe la magazinul polonez dupa slanina afumata, branza dulce, drojdie proaspata. Pentru branzeturi avem un magazinel al unui francez, french flair, sau din Cork English Market cand apuc sa ma duc. Din pacate nu foarte des. Peste mi-aduce un nene la usa saptamanal. Vine vasul de pescuit in port miercuri, el aduce pestele joi. Mai prospat de-atat nu se poate. Aduce creveti si crab, uneori scallops. Daca vreau alte minuni trebuie sa ma duc tot la supermarket sau la pescariile din oras. Carne tocata nu cumpar decat vita de la macelar pt burgeri si o toaca atunci. Aleg bucata si masina de tocat e la vedere. Carne de porc cumpar bucata si o toc acasa pt ca la macelarie n-o toaca decat daca au doua masini. Mai cumpar salamuri uscate pt ca le plac fetelor si sunca / ham. Ham fac si acasa, cumpar pulpa de porc si o fierb, apoi o dau cu glazura si-o bag la cuptor juma' de ceas
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi