Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#21 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 15 February 2013 - 08:44 PM

De la erboristerie cumpar tarate de ovaz, quinoa, varii fainuri, seminte de in, linte, varii condimente, uleiuri, gluten... in general pe linia monti.
Au si multe chestii pe care eu nu le cumpar.
La inceput nu gaseam nimic din ce-mi trebuia mie prin magazine asa ca nu-mi ramanea decat sa fac comanda la erboristerie.
Acum am inceput sa gasesc de toate si prin celelalte magazine. Am ajuns sa am de unde sa aleg in ultimul timp.
Sorina

#22 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 15 February 2013 - 08:45 PM

Dex, poti sa spui mai multe de ecloth?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#23 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 08:48 PM

any, parmigiano şi grana le iau numai de la magazin cu reputaţie, e foarte puţin probabil să fie făcături. toate modelele cumpărate pînă acum, le-am văzut că aparţin de consortium

edit să scriu de ecloth - technică spaţială in bucătărie şi în casă. e o nouă fibră care este de 10 ori mai mică decît firul de păr iar cîrpa respectivă este făcută din milioane de filamente care prind apa şi murdăria intre filamente, nu o absorb.
cîrpa de uscat vasele usucă de parcă are pe setilă inauntru care bea şi ultima picătură de apă. de 4 mai repede ca un stergar normal şi nici nu lasă dungi. probat de mine, nu vă spun din videoul de marketing.
cîrpa mai groasă şi absorbantă, dai o dată pe counter, aragaz, chiuvetă şi s-a luat tot. numai cu apă.
există şi burete de vase dar pe ăla nu îl am pentru că încă nu îmi vine să cred că poţi spăla vase fără detergent. oricum am în plan să-l iau cît de curind că-i mare curiozitatea.
daţi search după ecloth şi o să vedeţi minunea. nici nu sunt prea scumpe...sunt mai multe feluri, specializate pe activităţi. o să vedeţi pe site. eu mai am şi pentru mobilă tradiţională sau de grădină şi pentru sticlă, toate sunt super

#24 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 08:48 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 15 February 2013 - 08:44 PM, a spus:

De la erboristerie cumpar tarate de ovaz, quinoa, varii fainuri, seminte de in, linte, varii condimente, uleiuri, gluten... in general pe linia monti.
Au si multe chestii pe care eu nu le cumpar.
La inceput nu gaseam nimic din ce-mi trebuia mie prin magazine asa ca nu-mi ramanea decat sa fac comanda la erboristerie.
Acum am inceput sa gasesc de toate si prin celelalte magazine. Am ajuns sa am de unde sa aleg in ultimul timp.


Merci Sorina, quinoa ma intereseaza si pe mine, n-am mancat niciodata si sunt curioasa.
Data viitoare cand imi iese in cale o erboristerie nu numai cu cosmetice, intru sa vad ce au.

#25 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 08:49 PM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 08:48 PM, a spus:

any, parmigiano şi grana le iau numai de la magazin cu reputaţie, e foarte puţin probabil să fie făcături. toate modelele cumpărate pînă acum, le-am văzut că aparţin de consortium


Apropos, la cat ajunge un kg de parmigiano. Aici s-a facut 20 de euro pe kg si e cam rusinos, cu toata bunatatea lui, avind in vedere ca nu lipseste din frigider.

#26 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 15 February 2013 - 08:56 PM

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 08:32 PM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 08:23 PM, a spus:


lactate în general nu cumpăr, cînd cumpăr, numai bio sau parmiggiano reggiano ori grana din italia.

Mare atentie, in afara Italiei s-au gasit foarte multe falsuri, branzeturi gen Parmigiano, vandute ca si Parmigiano. Deci atentie, cumpara de unde esti sigur.

cereale gen fulgi, corn flakes etc, nu mănînc, ocazional mănînc pîine de la brutăria italiană (rar) şi paste de cecco

De cecco sunt excelente, nu-mi lipsesc niciodata.

nu mănînc dressing de cumpărat sub nici o formă, prefer să-mi fac eu ce îmi place.

Si eu la fel, prefer sa fac acasa, nu cumpar sosuri de genul asta. Au tot felul de prostii in ele.





Ce este cecco... ce sunt pastele de cecco?

#27 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 09:03 PM

any, tot aşa şi aici, de la 20 in sus. grana e mai ieftină.

ralu, "de cecco" este firma, cum ar fi barilla

#28 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 09:07 PM

any, să nu mă intrebi cît sunt pastele, că am impresia că sunt mai ieftine ca in italia, cel puţin aşa mi-au spus prietenii italieni veniţi în vizită acum cîtiva ani :scratch:

#29 Useril este offline   ralesu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 816
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 15 February 2013 - 09:09 PM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 09:03 PM, a spus:

ralu, "de cecco" este firma, cum ar fi barilla


hai ca m-am ametzit cu dieta aia a mea .... am crezut ca cecco e o alta cereala minune si ca sunt paste de cecco, adica facute din cecco! :scratch:

#30 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 15 February 2013 - 09:14 PM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 09:07 PM, a spus:

any, să nu mă intrebi cît sunt pastele, că am impresia că sunt mai ieftine ca in italia, cel puţin aşa mi-au spus prietenii italieni veniţi în vizită acum cîtiva ani :)


:blink: Pai cum asa :scratch: ?
Atunci vrem si noi produsele din gama Kitchen Aid la pret mai mic ca in America! Sau cel putin la fel :lol:!

#31 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 09:19 PM

habar nu am cum e posibil, dar ştiu că au căscat ochii cît cepele la magazin şi au spus că e mai ieftin decît în italia :scratch:

#32 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 15 February 2013 - 11:08 PM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 09:03 PM, a spus:

any, tot aşa şi aici, de la 20 in sus. grana e mai ieftină.

ralu, "de cecco" este firma, cum ar fi barilla



Dupa parerea mea sint cele mai bune. Cel putin spaghettele integrale sint cele mai bune din cite am incercat vreodata. Sint si cele mai scumpe, dublu la pret fata de Barilla.

#33 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 15 February 2013 - 11:23 PM

Ok si cit costa la voi?
Aici 2,60 euro - 500 g bio si 1,79 ne-bio, ambele diverse forme.
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#34 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 15 February 2013 - 11:30 PM

Vezi postareaMaya, la 15 February 2013 - 11:23 PM, a spus:

Ok si cit costa la voi? Aici 2,60 euro - 500 g bio si 1,79 ne-bio, ambele diverse forme.


de cecco de 500g, sub 1,50 depide de magazin, pot fi şi 1,30. alea bio nu ştiu, că nu le cumpăr.

#35 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 16 February 2013 - 12:26 AM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 11:30 PM, a spus:

Vezi postareaMaya, la 15 February 2013 - 11:23 PM, a spus:

Ok si cit costa la voi? Aici 2,60 euro - 500 g bio si 1,79 ne-bio, ambele diverse forme.


de cecco de 500g, sub 1,50 depide de magazin, pot fi şi 1,30. alea bio nu ştiu, că nu le cumpăr.



La noi (.ro): ne-bio, integrale, ~12 lei = 2,5 Euro.

#36 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 16 February 2013 - 12:44 AM

Daca omul ar avea vreodata curiozitatea sa citeasca pretul la pastele luate de mine, l-ar lua cu vertij! Cum nu citeste, ce nu stie, nu-i face rau! :) La el acasa se luau monte banato sau ceva asemanator cu preturi mult mai mici!

Si eu iau paste scumpe, ca aici cum zice Carmella, destul de scump, fata de alea fara fitze, dar cum el nu stie decat ce-i dau sa manance, o singura data s-a exprimat intr-un restaurant, tu le faci mai bune. Probabil este calitatea produsului, nu ca sosul nu era bun, sau nu erau facute bine!

Alta chestie la care sare el calul de data asta, este la conservele de ton si somon, daca nu sunt cele mai scumpe din magazin, nu pune gura pe ele!! I-am demonstrat ca si altele sunt bune, a zis: nu sunt rele si tot asa a facut mai departe!

Sau ca s-o dam pe romanisme, cand stateam dincolo aveam un Angst la 5 minute si citise el pe net ca alea sunt cele mai sarace in aditivi, si de cate ori veneam ma caram cu produse in desaga cacapra cu trei iezi: pastrama de piept de rata afumata, frigarui de berbecut, sunca de vita, acum vad ca au si pastrama de pulpa de iepure( mai nimic 65 lei /kg) :) salama cu limba de vita, etc!

Dar decat sa ia din alea cum ia el gata feliate si trase in tzipla, mai bine ii luam eu ce-mi dadea pe lista de cumparaturi, macar nu luam 30% apa, ci mai putin!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#37 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 16 February 2013 - 01:09 AM

Vezi postareaany_annette, la 15 February 2013 - 08:49 PM, a spus:

Apropos, la cat ajunge un kg de parmigiano. Aici s-a facut 20 de euro pe kg si e cam rusinos, cu toata bunatatea lui, avind in vedere ca nu lipseste din frigider.


Veniti la 'noi' si cumparati cu minim 30 Euro. Cel mai ieftin! Iar daca sa mai fie si bio sau mai stiu eu ce, pretul creste si mai si :) . Pacat ca n-am Italia mai aproape,si nici timp,dar ar merita cu siguranta vizite de shopping,cu duba,evident :)

#38 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,016
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 16 February 2013 - 01:24 AM

cu duba :) :)

#39 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,408
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 16 February 2013 - 01:58 AM

Vezi postareaDexter, la 15 February 2013 - 08:23 PM, a spus:

apropo de reputaţia magazinelor de care vorbeam pe topicul celălat, eu fac cumpărături din 4 magazine gen supermarket şi vreo cîteva mai mici, plus merg la ferma la amish.



Dex, poti sa-mi zici la ce ferma mergi? Cand stateam in Toronto mergeam la un magazin care aducea marfa de la Amish si Menoniti, tare era la indemana si-mi lipseste :) . Inca primesc newsletter de la ei...

#40 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 16 February 2013 - 06:33 PM

Imagine postataaura, la 15 February 2013 - 01:40 PM, a spus:

Imagine postataLapona Enigel, la 15 February 2013 - 02:24 PM, a spus:

Totul se intampla datorita cererii insatiabile a tarilor civilizate, care au descoperit alimentul minune: soia.

produsele pentru piata vest europeana nu sunt aceleasi cu cele destinate pietii est-europene.

Daca dai toata ziua reclama la tv cum ca soia e buna, pana la urma intra in constiinta natiunii si banii in buzunarul lor. Se numeste marketing, nu descoperire.

In felul asta India a devenit o tara consumatoare de soia, ei care traditional nu consumau soia.

Cat despre produse calitativ diversificate, e adevarat. Asa cum produsele pentru piata est-europeana sunt superioare celor destinate Africii.

Marketing e ce fac firmele, clientul descopera ori se "convinge" prin intermediul reclamei. Sincer, avand in vedere deceniile de comunism in care am fost tinuti, unde ni se servea fortat soia cu carne de cal, putem sa zicem ca suntem o natie cu un sistem imunitar mega-beton! :occasion14:
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi