Forum Culinar: Operaţiunea Ecleru’ - Operaţiunea Fulger ! - Forum Culinar

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Operaţiunea Ecleru’ - Operaţiunea Fulger !

#1 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 April 2021 - 10:55 PM

Fiind ca si pentru ca, « éclair » in franceza inseamna fulger. Si pe buna dreptate ! Pentru ca asa m-a fulgerat pe mine dorinta inversunata si crunta acum jdemii de ani pe raposatul forum cand urmaream cu sufletul la gura si pas cu pas reteta postata pe vremea aceea de cineva care fusese cofetareasa si priveam fascinata si cu respect crema aceea de vanilie, care trebuia « sa se desprinda depe varful cutitului « ca lipiciul. Si dupa aia, a intervenit viata si iata ca nu am ajuns cofetar-patiser cum visam io pe-atunci. Imagine postata









No si cateva jdemii de ani, multe fire albe, si mai multe kile si valuri celulitice mai tarziu , m-am trezit intr-o zi nervoasa si hotarata. Stiti ca mai vine cate o zi din aia in care ai un avant de zici ca rastorni planetele, faci, dregi. Asa ca mi-am scos toate daravelele si mi-am pregatit masa de operatie:

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-70711900-1617307759.jpg


Si mi-am pus pestelca si-am purces la treaba, dupa ce m-am documentat temeinic , folosind toate sursele de incredere, ca sa descopar cate nebunii si delicatesuri se pot crea cu acest aluat versatil si chiar simplu de facut.


Par iegzamplu :

* Choux, adica verze, care pot fi :

* Choux craquelin, verze crocante – se acopera cu un strat crocant la copt si se pot umple:

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-33418100-1617308607.jpg


* Profiteroles – profiterol, pe care Any Imagine postata ni l-a pus de ani de zile:


https://www.artaculi...653-profiterol/



* St. Honoré – practic o prajitura alcatuita din profiteroale , cu zahar ars si frisca cu vanilie.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-18190800-1617310355.jpg


* Paris Brest – iar o prajitura de referinta in cofetaria frantuzeasca care e , in principiu, un colac facut din acest aluat, taiat pe orizontala si umplut cu o crema pe baza de unt si oua, si cu praliné neaparat, adica un ganache care sa contina alune sau nuci, crocant deci. Bine, de aici se poate varia in mii si mii de idei.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-63958500-1617310403.jpg


* Carolines – carolinele sau mini-eclere, mai subtirele si cam de 5 cm


* Eclairs – eclerele, care sunt mai lungi , intre 10 si 14 cm

* Religieuses – religioasele , care sunt gogosele lipite cu crema intre ele.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-59415500-1617308806.jpg


* Chouquettes – diminutiv de la choux , adica varzuci …creca se gandeau la alea de Bruxelles presarate cu zahar pudra in graunte si se servesc ca atare, ca pe gogosele:

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-25550700-1617308958.jpg


* Salambos - tot mai scurte, dar se taie si se fac inalte. Eclerele, carolinele si religioasele se umplu cu duiul.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-27421300-1617309057.jpg


* Nuci japoneze, invelite in glazura de ciocolata, umplute cu ce vreti. Astea sunt mai sofisticate, mai laborioase la facut.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-74366800-1617309213.jpg





Eu m-am inspirat de la Chef Phillippe de pe sursa mea de incredere de patiserie frantuzeasca, din Ducasse , din Joy of Cooking si Any Imagine postata.


Aluatul de ecler: atentie! totul la t° camerei, totul cantarit cu precizie.


1/4 l apa (se poate pune jumate de cantitate apa si jumate lapte)


200 g faina

100 g unt


1 praf de sare

4 oua





Se pune apa cu sarea si untul la fiert, se da in clocot, atentie nu lasati mult, se ia de pe foc, se pune deodata toata faina si se mesteca energic, pana v-ati asigurat ca nu raman cocoloase:


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-52180200-1617307768.jpg


Repuneti pe foc la mediu si amestecati in continuu pana se face un film albicios pe fundul cratitei. Operatia asta se numeste desihdratarea aluatului si e foarte importanta pentru reusita gogosilor. Daca nu ati deshidratat cum trebuie, gogosile nu se vor coace cum trebuie, se vor lasa etc.


Se lasa la deshidratat cam 10 minute, nu mai mult!


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-72857700-1617307777.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-78797000-1617307790.jpg

Transferati aluatul in mixer sau il luati la mana si amestecati pana iese tot aburul din el si peretii vasului nu mai sunt fierbinti ci calduti, dupa care adaugati unul cate unul, pe rand , ouale. Cand s-a incorporat cum trebuie unul, adaugati pe al doilea. Mestecati pana iese un aluat fin, lucios, care curge gros de pe tel.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-18430700-1617307802.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-32881600-1617307823.jpg

Al meu a iesit ceva cam prea vartos, ca am avut oua mici, asa ca am mai adaugat doua, pana a aratat asa:


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-43501800-1617307837.jpg

De dinainte se pregatesc tavile pentru copt, cuptorul incins bine la 180°C, pe ventilatie, si sa aveti un ou batut ca sa ungeti gogosile. Eu le-am sprayat cu apa amestecata cu ulei , lejer, ca ajuta sa nu se crape la copt. De asemenea, daca folositi un dui zimtat, se coc mai uniforme decat cele facute cu dui fara forma.


Imediat cum ati incorporat ouale se si prelucreaza , se dau forma si se dau la copt. NU se lasa aluatul de pe o zi pe alta, sa stea ore etc. Cand formati eclerele in tava, ridicati duiul brusc la final si turtiti putin tumburusul ala cu degetul muiat in apa rece.


Se lasa intre 20 si 40 minute la copt, in functie de marimea lor, de cuptor etc. Eu mi-am cam bronzat religioasele.


Atatea mi-au iesit mie din cantitatea dubla din reteta.


Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-78505700-1617307867.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-54477800-1617307884.jpg

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-89493100-1617307903.jpg



Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#2 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 01 April 2021 - 11:22 PM

Crema de ecler crème patissiere: se poate face cu o zi inainte

1/2 l lapte
100 g zahar tos50 g maizena sau faina1 ou sau doua galbenusuri de ou100 g unt
o pastaoie de vanilie sau esenta
150 g ciocolata de la la 70% cacao daca se doreste crema de ciocolata, taiata bucatele. Peste ea se vor adauga ca. 400 g de crème patissiere fierbinte si se amesteca energic pana s-a topit ciocolata.
extras de cafea sau ristretto daca se doreste crema cu aroma de cafea, dar nu se adauga in crema fierbinte, ci rece!
Se pune laptele cu jumatate din cantitatea de zahar si vanilia la fiert. Se freaca ouale cu restul de zahar pana devine o crema alba. Se adauga maizena sau faina si se bate pana devine cremoasa. Cum fierbe laptele , puneti imediat peste crema, amestecati bine, repuneti la fiert si amestecati in continuu pana se face sarlota respectiva. Cand s-a ingrosat suficient ( cam dupa 3 minute) se ia de pe foc, se adauga untul si se amesteca pana se topeste.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-84607400-1617311204.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-73031500-1617311215.jpg
Daca faceti si crema cu ciocolata , turnati cantitatea de crema patiser peste ciocolata si amestecati pana s-a topit.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-14788300-1617311261.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-24060600-1617311271.jpg
Puneti cremele in recipiente, acoperiti cu folie alimentara pe suprafata lor direct ca sa nu formeze pojghita si dati la frigider. Asa arata a doua zi.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-52877400-1617311407.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-03292700-1617311428.jpg

Inainte de a incepe sa umpleti eclerele, dati putin cu mixerul in ea si redevine cremoasa. Nu prea mult, ca se lichefiaza. Daca vreti crema de cafea , acum adaugati si espresso sau ness ce va place, ori alte arome. Atentie, crema nu mai merge repusa la frigider!

Glazura: se poate face de la zero, adica fondant, sau va comandati un fondant si ati economisit timp si energie.
Pentru cam 3 euro eu l-am luat pe asta:Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-32742000-1617311644.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-09634000-1617311654.jpg

500 g fondantextras de cafea sau ness
2-3 linguri de cacaoUn sirop din 75 g zahar si 100 ml apa. Se lasa la racit.

No...s-apai tot secretu' e-n fondantul asta...la care tre sa lucrez, ca nah, succesul vine cu exercitiul.

Se pune fondantul la fiert, la caldura medie. Cel mai bine la bain-marie. Fondantul trebuie sa fie undeva la 37°C , maxim 40! Daca se sare, iese tern si se crapa, cum se vede pe religioasele mele. Prima tura de fondant am incalzit-o pe foc...prea tare, ajunsese pe la 60°, celalalt la baie de aburi si se vede diferenta. Reglati consistenta glazurii cu ajutorul siropului care se adauga cate putin, in functie de cat de fluida vreti glazura. Atentie, glazura se mentine calda pe bain-marie cand glazurati eclerele. Daca vreti cu aroma de cafea, puneti in fondantul alb cateva picaturi de extras. Daca se adauga cacao dupa, atunci iese glazura de cacao, care va estompa gustul cafelei.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-02731000-1617311666.jpg
Et voilà, eclerele, carolinele si religioasele mele cu crema de vanilie, cafea si ciocolata; se vede clar diferenta intre glazuri:Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-05415700-1617312050.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-24855100-1617312062.jpg
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-53296700-1617312073.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#3 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 April 2021 - 12:16 AM

Vai ce ai tu acolo, mama eclerelor esti :lol: !... Fulgere si traznete, nu alta! Din alea cu cafea as hali vreo cinspe...
De cand ai pomenit de eclere tot visez la ele, dar ce gasesc la cofetarii e... bleah. Ba chiar data trecuta cand am fost la spital am vazut ca aveau la chioscul lor, cine m-o fi pus sa ma uit, imi era atat de pofta ca am zis ca iau indiferent cum or fi, cand plec acasa, dar pana am iesit se inchisese. Pfiuuu, norocul meu....
Aveam altceva in program de Pasti, dar cred ca m-am razgandit. Problema e fondantu' ala, ca unde caut tot "rolled fondant" gasesc. Am aflat ca se cheama icing fondant, vad eu... Mai este o reteta pe Savori Urbane, dar nu m-am incumetat niciodata. N-am nici duiuri. De fapt nici chef =)). Prea complicat. Stii ce? mai bine ma pun pe avion si-ti fac o vizita :lol: .

#4 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 902
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 02 April 2021 - 07:11 AM

Hihi, dar dadu poftele peste tine Laponico, nu gluma. Si mai facui su portie dubla, adics de-a dreptul fulgere si trasnete. Jos palaria, arata demential. :lol:

#5 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 April 2021 - 07:16 AM

Vai de mine, Lorico, ce ai facut tu acolo!!! Sa iti fie de bine Imagine postata
Eu am noroc ca am gasit o cofetarie specializata pe eclere, si am de unde sa-mi satisfac poftele in domeniu. Am sa ma apuc de eclere si compania cand imi schimb cuptorul, ca la asta de acum am dat rateu de mai multe ori si nu mai am nervi de experimente.

#6 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 April 2021 - 10:09 AM

 Lapona Enigel, la 01 April 2021 - 10:55 PM, a spus:

1/4 apa (se poate pune jumate de cantitate apa si jumate lapte)


Se lasa intre 20 si 40 minute la copt, in functie de marimea lor, de cuptor etc. Eu mi-am cam bronzat religioasele.


Lori apa e un sfert de litru?
Religioasele se coc impreuna? Adica faci un gogoloi mare si unul mai mic deasupra si le coci impreuna? nu le unesti dupa?

Bravo Lori, cit ai muncit per total?
Asa m-as apuca si eu daca n-as avea alte jdemii de lucruri de facut, si iar n-am nici eu fondant

#7 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 11:10 AM

Fete, multumesc mult, dragelor, chiar aveam nevoie de putin "do you remember the time" Imagine postata !

Le-am facut - adica am ajuns, in sfarsit!- sa le fac datorita pandemiei si pentru ca am o suita de persoane carora vreau sa le ofer multumiri, pentru ca m-au ajutat foarte mult. Partea nasoala e ca...atunci cand boala nu te prea lasa...tre sa faci totul la ralenti, dar si asa eu zic ca m-am miscat onorabil.

@ Adriana: Da, scuza - ma, mi-a scapat "l"-ul, ca eram prinsa sa scriu totul complet, sa si mentionez cate nebunii se mai fac cu aluatul asta (timp sa ai, ca optiuni sunt, garla, Maria Ta!)

Asadar, cantitatile acelea de baza, preluate de la Chef Philippe , care a "predat" reteta necesara celor care dau examen de CAP (certificat de aptitudine profesioanala) in Francia, eu le-am dublat. Adica jumate litru apa, sare , se poate pune zahar optional, eu nu pun deoarece consider ca aluatul mai saratel cu crema care nu e foarte dulce si glazura dulce dau fix gustul acela clasic, de pe vremuri. Apoi , cantitatile necesare cremei, dublate. Dar, cum discutam si pe la han, ce percep eu nu e obligatoriu perceput si de altul la fel. De regula, daca ma bantuie o reteta,intai ma documentez temeinic, o fac pe cea de baza si, in functie de cat de bine o stapanesc, ma joc dupa ... daca mai apuc.

Religioasele se coc separat , nu impreuna. Gogoloaiele se fac separat si cu acelasi dui. Marimea lor se decide doar din presiunea mainii si cum si cand ridici duiul. Pentru o prima data eu zic ca m-am descurcat, in afara de faptul ca gogoloaiele mici le-am bronzat...Cu cat le faci mai des, cu atat forma mai deveni mai exacta. Chestie de exercitiu. Asadar: coapte separat , umplute ambele gogoloaie, date prin glazura si apoi unite. La unit e important sa ai aceeasi crema si e important sa fie mai groasa crema, ca sa lipeasca cum trebuie. Eu am avut un rest de crema de la alta prajitura...era la congelator, am vrut sa o folosesc...rau am facut , pentru ca cea de la congelator se fleoscaie...nu a tinut, plus de asta, duiul folosit e fost o chestie ieftina care nu a scos crema cum trebuie...o sa vi-l arat si pe ala.

Uite ca nu am pus nici o foto cu ele in tava.
Iata, pentru eclere, cam asa sa fie de lungi si de subtiri ca sa iasa forma cat de cat de ecler. Se vede tumburusul si apoi turtit, modelat cu degetul in apa si ulei eu.

Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-14366400-1617353355.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-68994300-1617353367.jpg
Asa trebuie sa iasa cand s-au copt.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-31403900-1617353405.jpg
Atentie: Daca le faceti de pe o zi pe alta - le lasati la odihnit fix asa cum le-ati scos din cuptor, nu le puneti in lighean etc...se pleostesc si adio forma corecta, nu se mai pot umple cu duiul. Prima mea incercare a fost dupa reteta pusa de Geany, si le-am pus in lighean...imi venea sa ma iau la palme a doua zi...Cel mai sfant insa e sa le umpleti in ziua cand le-ati copt . Puteti face intr-o zi crema, a doua zi gogoselele, umplute, apoi lasate la odihnit eventual si a treia zi, daca nu mai aveti timp si energie, le glazurati, ca aia se usuca imediat. Si sunt gata de servit. La fel, daca alegeti sa le umpleti cu frisca sau crema patiser amestecata cu frisca si date cu zahar pudra, cel mai bine cu cateva ore inainte de servire.

Mie mi-au luat doua zile. In prima zi crema, in a doua zi gogoselele , copt, umplut, apoi glazurat. A fost obositor pentru ca am facut si crema cu cioco si cu cafea si glazura la fel. Daca va hotarati pentru un singur fel, mai ales cantittatea initiala din reteta, intr-o zi le faceti lejer.

@ Adriana si Adi: Stati linistite, nu trebuie fondant neaparat lichid, cum l-am luat eu, merge si ala solid. Totul se regleaza din siropul de zahar si temperatura. Neaparat sa aveti grija la temperatura! Cel mai bine inclaziti fondantul la bain-marie, ca e celmai sigur. Se vede clar diferenta de luciu. Chef Philippe are o placa a lui, incalzeste direct pe ochi, dar na, are si o caserola cu fund gros etc. Va pun filmuletul cu el.
Si verificati in continuu temperatura! Atata timp cat va miscati intre 35 grade minim si 40 grade maxim e perfect. Eu am pus caserola cu glazura intr-unlighean cu apa calda, am glazurat, bineinteles ca s-a mai intarit, am pus-o iar la bain-marie, iar am glazurat. A fost putin messy, dar am folosit cam tot ce era de folosit, nearuncat nimic!

Sa ma confesez: Pe vremea cand vroiam sa invat toate retetele de baza de cofetarie, mi-am luat fondant tare:Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-90215400-1617354139.jpg
Nu am ajuns veci pururi sa il folosesc, a ramas in dulap, ca era in vid. Au trecut ani de zile! I se schimbase albul inte timp. Am vrut sa il folosesc pe el, l-am pus la muiat intr-o cratita cu apa clocotita, ori il puneti la MO - dar atentie sa fie plasticul ok pentru MO. S-a muiat super! L-am scos, dar era ranced grav pentru ca are o groaza de alte chestii plus grasime in el, de palmier. Am facut experipemtul totusi sa vad daca se moaie si se poate lichefia cu siropul de zahar, dupa l-am aruncat. Merge perfect. Am pierdut niste sirop de zahar, e adevarat, dar merge! Asadar, luati cu incredere si din ala mai tare. Gasiti sigur pe diverse siteuri locale de decoruri pentru torturi si prajituri.

Siropul e vital! Faceti un sirop ca pentru dulceata, asadar il fierbeti lejer pana se topeste zaharul si se ingroasa putin, il dati deoparte sa se raceasca si il puneti doar rece - putin cate putin.





 boni, la 02 April 2021 - 07:16 AM, a spus:

Vai de mine, Lorico, ce ai facut tu acolo!!! Sa iti fie de bine Imagine postata
Eu am noroc ca am gasit o cofetarie specializata pe eclere, si am de unde sa-mi satisfac poftele in domeniu. Am sa ma apuc de eclere si compania cand imi schimb cuptorul, ca la asta de acum am dat rateu de mai multe ori si nu mai am nervi de experimente.


Eeeee, lux, lux la tine! Imagine postata Multumesc mult pentru apreciere Imagine postata

 adi_edi, la 02 April 2021 - 12:16 AM, a spus:

Vai ce ai tu acolo, mama eclerelor esti :lol: !... Fulgere si traznete, nu alta! Din alea cu cafea as hali vreo cinspe...
De cand ai pomenit de eclere tot visez la ele, dar ce gasesc la cofetarii e... bleah. Ba chiar data trecuta cand am fost la spital am vazut ca aveau la chioscul lor, cine m-o fi pus sa ma uit, imi era atat de pofta ca am zis ca iau indiferent cum or fi, cand plec acasa, dar pana am iesit se inchisese. Pfiuuu, norocul meu....
Aveam altceva in program de Pasti, dar cred ca m-am razgandit. Problema e fondantu' ala, ca unde caut tot "rolled fondant" gasesc. Am aflat ca se cheama icing fondant, vad eu... Mai este o reteta pe Savori Urbane, dar nu m-am incumetat niciodata. N-am nici duiuri. De fapt nici chef =)). Prea complicat. Stii ce? mai bine ma pun pe avion si-ti fac o vizita :lol: .


S-o vad si pe asta Imagine postata Doamne, ce-ar fi? Imagine postataNici macar nu iti trebuie dui! Poti prin varf de punga, asa cum a facut Geany.

Mai pe seara va arat ustensilele folosite de mine.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 11:17 AM

 adi_edi, la 02 April 2021 - 12:16 AM, a spus:

Vai ce ai tu acolo, mama eclerelor esti :lol: !... Fulgere si traznete, nu alta! Din alea cu cafea as hali vreo cinspe...


Asta-mi aduce aminte de Tatal Lor din basmele noastre romanesti Imagine postata ooooof, daca as fi bine, as face si aia si ailalta...sunt asa, plina de energie si vise pe interior si de neputinta pe exterior. Tare frustrant...Dar..na, facem si noi ce se poate din toata situatia asta jenantaImagine postata


 clau_ash, la 02 April 2021 - 07:11 AM, a spus:

Hihi, dar dadu poftele peste tine Laponico, nu gluma. Si mai facui su portie dubla, adics de-a dreptul fulgere si trasnete. Jos palaria, arata demential. :lol:


E-ve-r-y sin-gle time! Imagine postata Nu stii ca eu sunt cu poftele la purtator? M-am resemnat cu faptul ca nu voi fi ever topmodel in aceasta viata Imagine postataSunt curioasa maxim cum sunt la gust. Va spun cand le-am incercat.


@ Adriana: Esti buna sa completezi tu litrul ala la reteta, ca sa nu inducem lumea in eroare? Multumesc mult!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#9 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 11:23 AM

Va atasez si filmuletul ...care e de doua ore si pe care l-am urmarit de 3 ori in intregime si pas cu pas...ca asta e seminarul, na. Acolo se vede cum face Chef, tehnici, timpi etc.

Ori, va luati dupa mine, ca eu nu am iesit din cuvantul lui Chef. Si bine am facut...prima oara cand am incercat m-am luat dupa reteta uneia, Jamila, care se pare ca domina netul culinar romanesc de zici c-a fost scolita la Paris .



Si aici reteta in scris, pe site-ul pe care eu il urmaresc de cel putin 10 ani si de unde imi si mai comand una alta, mai rarut, ca e scumput.https://www.meilleurduchef.com/fr/recette/eclair-chocolat.html
O sa revin cu niste completari mici, dar de efect mare pentru reusita.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#10 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 01:52 PM

Siropul de zahar pentru glazura, ca sa vedeti consistenta:



Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-88116200-1617364231.jpg

Si, dupa o noapte de stat in frigider, in care cam e umezeala acum. Gata de plecare. Daca mai ramane ceva si pentru mine si apuc sa le gust, va zic cee si cum. Daca nu...doar ce zic ceilalti.
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-35984100-1617364248.jpgImagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-61616000-1617364265.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#11 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 04:55 PM

Fete, ultima strigare, iaca si sexiunea. Pentru o prima data, am iesit onorabil si la aspect si la gust, zic. Faceti-le ca se merita, parol!
Imagine atasata: monthly_04_2021/post-12-0-03238800-1617375284.jpg
Din alea cu ciocolata am dat, nu am gustat, lumea a zis ca is foarte misto. Eu nu ma dau in vant dupa alea cu cioco.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#12 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,412
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 02 April 2021 - 05:11 PM

Deci da, acum imi trebuie asa un impuls de energie cum te-a apucat si pe tine, cred ca ramane pentru Pastele ortodox, pana atunci am sa inghit in sec...
Cand zici de "fondant tare", e tot fondant pentru glazura, nu din cel care se intinde si se acopera torturile, nu-i asa?

#13 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 April 2021 - 05:23 PM

 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 11:10 AM, a spus:

Religioasele se coc separat , nu impreuna. Gogoloaiele se fac separat si cu acelasi dui. Marimea lor se decide doar din presiunea mainii si cum si cand ridici duiul. Pentru o prima data eu zic ca m-am descurcat, in afara de faptul ca gogoloaiele mici le-am bronzat...Cu cat le faci mai des, cu atat forma mai deveni mai exacta. Chestie de exercitiu. Asadar: coapte separat , umplute ambele gogoloaie, date prin glazura si apoi unite. La unit e important sa ai aceeasi crema si e important sa fie mai groasa crema, ca sa lipeasca cum trebuie. Eu am avut un rest de crema de la alta prajitura...era la congelator, am vrut sa o folosesc...rau am facut , pentru ca cea de la congelator se fleoscaie...nu a tinut, plus de asta, duiul folosit e fost o chestie ieftina care nu a scos crema cum trebuie...o sa vi-l arat si pe ala.

uite ca nu le-am vazut cit m-am plimbat prin Franta, mersi ca ne-ai povestit despre ele :lol:

 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 11:10 AM, a spus:

@ Adriana: Esti buna sa completezi tu litrul ala la reteta, ca sa nu inducem lumea in eroare? Multumesc mult!

ok

 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 04:55 PM, a spus:

Fete, ultima strigare, iaca si sexiunea. Pentru o prima data, am iesit onorabil si la aspect si la gust, zic. Faceti-le ca se merita, parol!

la sectiune am murit
ma duc sa plantez sub soare sa-mi treaca :lol:

#14 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 09:28 PM

 adi_edi, la 02 April 2021 - 05:11 PM, a spus:

Deci da, acum imi trebuie asa un impuls de energie cum te-a apucat si pe tine, cred ca ramane pentru Pastele ortodox, pana atunci am sa inghit in sec...
Cand zici de "fondant tare", e tot fondant pentru glazura, nu din cel care se intinde si se acopera torturile, nu-i asa?


Nu, din ala rolling nu icing. Ala icing e mai subtire, ala rolling e mai tare, mai vartos. Dar tu ia-ti icing, sigur gasesti. Pe franceza ii zice fondant pâtissier - cauta si pe franceza ca gasesti sigur. Pe 1 kg am dat 3,90. Un kg, de zahar e cam un euro...eu zic ca diferenta de bani se merita atata timp cat imi menajez nervii, energia si timpul, mai ales ca nu fac foarte des.

Mai important e sa nimeresti coacerea lor cum trebuie ca sa se usuce cum trebuie si sa fie goale pe interior.

Eu am facut asa: incalzit cuptorul la 180 grade, apoi bagat la cuptor, cand au inceput sa se aureasca fain, am scazut intre 165 si 170 , am stat cu ochii pe ele, apoi cand au inceput sa se bronzeze lejer, am stins, apoi bagat o furculita in usa cuptorului si asteptat cam 5 minute pana a iesit tot aburul, toata caldura si apoi am deschis . De asemenea , e important sa nus e crape cand cresc pentru ca atunci cand le umpli cu duiul, iese crema prin crapaturi . Bine, in cazul asta, le poti taia si face cu capac, dar eclerul se umple cu duiul, nu se taie. Salambos se taie.

De asemenea, consistenta cremei e si asta cu dus si-ntors, ca a mea s-a lichefiat si la un moment dat a curs prin toate gauricile la cateva eclere. Eu am pus maizena la crema, dar se poate inlocui cu faina si cred ca asa o sa si fac data viitoare.


Si, Adi, daca vrei sa te scutesti si de facutul siropului de zahar, poti comanda glucoza sirop si folosi in fondant. Tot 3,90 am dat pe el, dar am uitat ca l-am comandat si am facut eu siropul. Imagine postata

@Adriana: Aduc sarurile? Imagine postata

Religioasele nici nu stiu daca le mai gasesti prin cofetarii prin Franta, ca lucru manual acolo ca sa le lipesti etc. ...sunt mai degraba disciplina de examen ptr. CAP. Mie mi se par simpatice la forma.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#15 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 02 April 2021 - 09:41 PM

Adriana, inca o rectificare te rog! La aluat, am uitat sa spun ca se pun apa cu sarea si untul la fiert. Am scris doar apa cu sarea...pardon! M-am grabit!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#16 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 April 2021 - 11:39 PM

 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 09:28 PM, a spus:

Religioasele nici nu stiu daca le mai gasesti prin cofetarii prin Franta, ca lucru manual acolo ca sa le lipesti etc. ...sunt mai degraba disciplina de examen ptr. CAP. Mie mi se par simpatice la forma.

acu e drept ca in ultimii ani am vizitat doar supermarketuri sau restaurante nu patiserii deci deaia poate ca nu le cunosc


 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 09:41 PM, a spus:

Adriana, inca o rectificare te rog! La aluat, am uitat sa spun ca se pun apa cu sarea si untul la fiert. Am scris doar apa cu sarea...pardon! M-am grabit!

:lol:

Bravo Lori, ai facut un subiect superb, eu poate ca nu-s obiectiva pentru ca ador eclair-urile dar e de-a dreptul stiintific :P
Trebuie sa-mi gasesc si eu cindva timp si sa incerc

#17 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 03 April 2021 - 12:37 AM

 Adriana, la 02 April 2021 - 11:39 PM, a spus:

 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 09:28 PM, a spus:

Religioasele nici nu stiu daca le mai gasesti prin cofetarii prin Franta, ca lucru manual acolo ca sa le lipesti etc. ...sunt mai degraba disciplina de examen ptr. CAP. Mie mi se par simpatice la forma.

acu e drept ca in ultimii ani am vizitat doar supermarketuri sau restaurante nu patiserii deci deaia poate ca nu le cunosc


 Lapona Enigel, la 02 April 2021 - 09:41 PM, a spus:

Adriana, inca o rectificare te rog! La aluat, am uitat sa spun ca se pun apa cu sarea si untul la fiert. Am scris doar apa cu sarea...pardon! M-am grabit!

:lol:

Bravo Lori, ai facut un subiect superb, eu poate ca nu-s obiectiva pentru ca ador eclair-urile dar e de-a dreptul stiintific :P
Trebuie sa-mi gasesc si eu cindva timp si sa incerc


Multe multumiri, Adriana! L-am facut in ideea ca poate e de ajutor si altora care nu au curajul sa le faca. Multumesc mult pentru apreciere la toate! Imagine postata
Sincer, chiar nu e stiintific si e o reteta foarte fezabila. Tehnica are mici "capcane", dar daca faci totul corect, iese. Cum zice si Chef Philippe , cofetaria-patiseria ( se refera la retetele clasice, de referinta) tine de precizie, clar: precizia cantitatilor, timpilor si temperaturilor. La partea de gatit mai merge si improvizat.

Eu cred ca m-am oprit la doua forme pe care o sa le prefer si anume salambos (pe care le-am vazut si umplute cu duiul, deci fara sa li se taie capacul) si religieuses, ca mi se par de mare efect si elegante. Sunt mai mici astea doua si se pot manca mai lejer decat eclerul care, fiind mai lung si muscand din el , mai scapi crema pe farfurie etc. Dupa alea cu ciocolata nu ma dau in vant, dar ma voi specializa pe cele cu crema de cafea si cele clasice, cu crema de vanilie. In plus, se preteaza magnific la facut cadouase de sarbatori sau ca multumire :P

Sa stii ca pe siteul meilleurduchef gasesti absolut tot ce iti trebuie pentru ele, ustensile, arome etc. Eu comand de la ei si ma costa 9 euro transportul, de aceea comand o data sau de doua ori pe an, cam asa. In Franta e gratis transportul de la 69 euro si mi-au scris ca duc politica de obtinere a acestui avantaj peste tot in UE. De asemenea, raportul pret calitate la produsele lor este chiar fain. Au mereu reduceri , lichidari de stoc, vanzari flash si pentru mine e o placere sa citesc si sa urmaresc tot felul de retete, ce ingrediente mai apar si ce ustensile si masinarii pentru cofetaria si patiseria profesioniste. Raman mereu ca un copchil in magazin de bomboabe de tot felul. Mi se pare fantastic ce fac pentru ca acorda, practic, reteta si in imagini si video pentru care altii dau bani pe cursuri. Si Chef Philippe raspunde la orice intrebare si nelamurire la retete. Foarte de calitate ! De 11 ani de cand ii stiu, nu m-ai dezamagit, batem in lemn!

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 03 April 2021 - 12:39 AM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#18 Useril este offline   Giulia 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 17-January 19

Postat 05 April 2021 - 06:40 PM

Draga Lapona,

Ti-au iesit superbe...inghit in sec. Iti multumesc mult pentru reteta detaliata :lol: Am sa incerc si eu, sper in curind - desi dupa biscutii deliciosi ai lui Any, ar fi mai bine (pentru talia mea) daca as mai astepta putin :P Felicitari!

#19 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 06 April 2021 - 08:47 AM

Buna,Giulia! Eu am abandonat visul siluetei in viata asta Imagine postata Excesul de calorii se poate combate cu o ora de yoga, ceva cardio...orice compromis, caci eu, una, nu renunt la placerea de a face din astea. Ma relaxeaza, chiar daca poate fi solicitant sa le faci, la final, cand vad rezultatul si, mai ales!, feedbackul celor care le mananca, e super Imagine postata
Eu trebuie sa mai fac o tura ca nu am apucat sa dau tuturor carora aveam in plan sa le dau.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#20 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 07 April 2021 - 05:34 PM

Astea doare tare :)
:)

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi