Forum Culinar: Ce dulciuri ati facut azi? - Forum Culinar

Salt la continut

  • 447 Pagini +
  • « Prima
  • 423
  • 424
  • 425
  • 426
  • 427
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce dulciuri ati facut azi?

#8481 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 07 June 2020 - 10:42 PM

Vezi postareaadi_edi, la 07 June 2020 - 07:12 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 June 2020 - 12:52 PM, a spus:

Geany, ce fain e scrisa reteta!
O citesc cu atentie mai tarziu. Va las aici sexiunea. Normal ca am de comentat, pentru ca asta e o varianta mai moderna care afecteaza gustul original.
In reteta originala nu se pune zeama de lamaie in glazura de galbenus. Mama nu punea decat galbenusul si zaharul.
In plus, ciocolata pe care o folosea mama atunci si se gasea de cumparat era o ciocolata de menaj, era calup/bulgare si tinea un bulgare din ala mult si bine in frigider. O tot radeam pe razatoare de fiecare data cand aveam nevoie pentru prajitur si era pastrata in hartie de ambalaj in frigider. Nici acum nu uit urmele razatoarei pe ea :)
Ei, ciocolata aia era , practic, cacao compacta mai mult. Si avea un gust si un miros proprii, inconfundabile. Gustul si aroma aia, combinate cu glazura si blatul erau mmmmm.

Atasament 102907527_1835112953297322_3499243874627863597_n.jpg


Fix asta m-am gandit cand cautam o reteta de "japoneza", tot cu o glazura de galbenusuri, pe care o faceam pe vremuri dar pierdusem reteta si gasisem una care parea "originala" insa zicea si de lamaie. Mi s-a parut ca nici nu merge la combinatia asta de arome, ori eram noi obisnuiti cu alte gusturi.
Sa va fie de bine intalneala, cred ca nu au ramas nici firmiturile...

Recunosc spasita ca nici alea nu am mai ramas, nu... Imagine postataCat despre remarca ta, Doamneeee, multumesc din suflet ca imi confirmi, am zis ca sunt eu cu pluta! Asadar, inca mai am tinere de minte, yuhuuuu Imagine postata
De cand am regasit prajitura ma buseste mereu rasul cand ma gandesc la ea. Ani de zile am batut-o pe mama la cap: "Mama, tii minte ca faceai tu o prajitura cand eram mica si era cu ciocolata din aia de menaj rasa pe deasupra si avea o crusta crocanta mai albicioasa , dar blatul era cu cacao. " "Cand ti-am facut eu , mama asa ceva? Sigur ai mancat pe la tanti Dorica (gurul nostru in prajituri de casa). " Eu bosumflata ca maica-mea asta e atat de uituca, m-am lasat pagubasa la un moment dat.

Acum un an parca, mama : "Bai, aveam eu o reteta misto cand erai tu mica , oprajitura cu glazura de glabenusuri si pe care radeam ciocolata de menaj. Mai tii tu minte ciocolata aia de menaj, bulgare, Lori?" Si io: "No shit, Sherlock!" Imagine postata
De cand mi-a zis Mino de savori utbane i-am zis maica-mii: " Am gasit-oooooooo!" Se cheama chinezoaica, si ea: " Asaaaa! Exatc! Ii citesc reteta, verdictul vine prompt : "Asta e! Da' fara zeama de lamaie!" Imagine postata Eeeee, cum era vorba ceea, ce se naste din pisica...



Vezi postareaGeany, la 07 June 2020 - 10:06 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 07 June 2020 - 09:47 PM, a spus:

Mda, deci uitati toate carcotelile mele de mai sus, caci...voilà de te uita:
Atasament 103409187_2657349607880116_5568813047533244514_n.jpg
Nu cred ca mai e necesar sa adaug nimic :)

Eu am vazut-o ca-i perfecta(mai exact de cand era =)) )inca decand ai pozat-o =))



Aaa,daaa! In poza da bine chinezi-japoneza! Dar, cum a spus si Adi mai sus , fara zeama de lamaie. Ii taie efectiv din gustul acela de galbenus cu zahar. Nu stiu voi cand erati mici, dar eu, uneori, daca aveam pofta crunta de dulce, imi faceam ori albus batut cu zahar ori galbenus crema cu zahar. Adoram gustul ! Imagine postata


Aaa, Geany, tu le-ai desenat pe cele doua chinezoaice? Ce faaaain! Tu puteai face cariera in ilustratie.

Pai, cand ai timp, pune si partea a doua a retetei, te rog!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8482 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 07 June 2020 - 11:28 PM

partea a doua a retetei este asta

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-405-0-62402800-1591564434.jpg

Dupa calculele mele acest caiet cu retete l-am facut acum cam 33 de ani in urma la varsta de 12 -13 ani ,aveam la atelier(asa se numea pe atunci) o doamna f. severa ,si acolo am invatat sa impletesc (dupa revolutie cumparam mohair si impletem noaptea plovere,dar modele faine,le vindeam in consignatie ,deci mi-a prins super bine) am invatat sa cos,in clasa a 8 a a trebuit sa facem fusta closh' si acum stiu sa o fac ,cea pe care am facut-o pt. nota am purtat-o o gramada la fel si fusta dreapta ,mi-am scapat masina de cusut Ileana peste degetul gros de la mana (ca se rabata ca sa schimbi suveica) de m-a dus tata la urgenta,mi-a smuls dr. unghia ca era zdrobita de tot,si acum am semn,si prin clasa a 6 sau a 7 am avut tema pt. vacanta de vara sa facem un caiet cu retete ,de la mame,bunici,vecine cine vrem noi....eii ala e caietul,si acum,asa l-am facut atunci pe la 12 ani cu desene cu tot ce vezi,normal ca aveam numai note mari acolo,la caiet cred ca am avut doar 10 ca in rest cum am zis era super-super severa doamna =)) fete care aveau note mari la mate si etc aveau note mici acolo asa ca da-i lacrime' si parinti furiosi la scoala,la mine era invers =)) ...tin minte o vb. a doamnei ca spunea,credeti ca e frumos sa va formati o familie sa aveti bebelusi,e f. adevarat dar sa stiti ca bebelusii fac f. mult pi'...si ca'...ghiciti cine va curata ?!...asa ca scoateti caietul si scrieti cum se albesc tesaturile...si ne dadea pt. diferite pete cum se scot... :) :)

#8483 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 08 June 2020 - 05:35 AM

Tot zic sa nu intru pe aici macar o perioada, dar ti-ai gasit! Acum am bucur ca am intrat si asa va pot urmari ce bunataturi faceti! Peste doua saptamani cand terminat programul strict de dieta Sarbatori cu o prajitura, dar pana atunci Stan culminations si admiral la altitude! Lori, ma bucur ca iti place site-ul 😘❤️! Geany, sa stii ca am salvat si eu reteta, poate o sa o fac si eu candva!

#8484 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 08 June 2020 - 09:01 AM

Tort de bezea cu cremă de lămîie, frișcă și fructe. Cel mai bun tort posibil.

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-233-0-62704200-1591599623.jpg

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-233-0-28687700-1591599699.jpg

#8485 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,077
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 June 2020 - 11:27 AM

Vaaaii de mine
ai scris cum faci cremă de lămîie?

#8486 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 June 2020 - 12:29 PM

Nu e curdle? Arata misto rau si asta!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8487 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 08 June 2020 - 12:34 PM

Vezi postareaGeany, la 07 June 2020 - 11:28 PM, a spus:

partea a doua a retetei este asta

Atasament SAM_8861.JPG

Dupa calculele mele acest caiet cu retete l-am facut acum cam 33 de ani in urma la varsta de 12 -13 ani ,aveam la atelier(asa se numea pe atunci) o doamna f. severa ,si acolo am invatat sa impletesc (dupa revolutie cumparam mohair si impletem noaptea plovere,dar modele faine,le vindeam in consignatie ,deci mi-a prins super bine) am invatat sa cos,in clasa a 8 a a trebuit sa facem fusta closh' si acum stiu sa o fac ,cea pe care am facut-o pt. nota am purtat-o o gramada la fel si fusta dreapta ,mi-am scapat masina de cusut Ileana peste degetul gros de la mana (ca se rabata ca sa schimbi suveica) de m-a dus tata la urgenta,mi-a smuls dr. unghia ca era zdrobita de tot,si acum am semn,si prin clasa a 6 sau a 7 am avut tema pt. vacanta de vara sa facem un caiet cu retete ,de la mame,bunici,vecine cine vrem noi....eii ala e caietul,si acum,asa l-am facut atunci pe la 12 ani cu desene cu tot ce vezi,normal ca aveam numai note mari acolo,la caiet cred ca am avut doar 10 ca in rest cum am zis era super-super severa doamna =)) fete care aveau note mari la mate si etc aveau note mici acolo asa ca da-i lacrime' si parinti furiosi la scoala,la mine era invers =)) ...tin minte o vb. a doamnei ca spunea,credeti ca e frumos sa va formati o familie sa aveti bebelusi,e f. adevarat dar sa stiti ca bebelusii fac f. mult pi'...si ca'...ghiciti cine va curata ?!...asa ca scoateti caietul si scrieti cum se albesc tesaturile...si ne dadea pt. diferite pete cum se scot... :) :)



Doamne, ce de-a amintiri mi-ai starnit! Eh, la noi la scoala nu am ajuns pana la facut fuste...ca mereu ne fura profu de mate ora de atelier, profa de la atelier se bucura -normal- sa plece acasa, ca atelierul il aveam, de regula, dupa ore. Si noi ramaneam bosumflati in clasa Imagine postata Nush ce-o fi gandit Aliluia ( pe prof il chema Ailoaiei , da' noi, nah, drashi! pai daca ne-nierva cu orele lui extra! plus de asta mai si tinea mana in curea ca Al Bundy in fata intregii clase de ii i se vedeau izmenele iarna . Pffff, halal!) - o fi crezut ca ne face pe toti niste genii in matematica. Si noi cascam la ora aia de ne trozneau falcile si ne gandeamd doar la ce mancare o fi acasa Imagine postata
Dar, daaaaaar. In putinele ore de atelier care ne-au fost ingaduite am invatat sa fac unul din cele mai importante lucruri in viata ( amea, nush daca si a altora, ovcorz Imagine postata) : ciocolata de casa si inca si din aia bicolora, ehe! Imagine postata
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8488 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 08 June 2020 - 04:46 PM

Vezi postareaAdriana, la 08 June 2020 - 11:27 AM, a spus:

Vaaaii de mine
ai scris cum faci cremă de lămîie?


Da, e toată rețeta undeva pe forum, rețeta Elenei din Suedia, nu mai știu dacă aici am pus-o eu sau ea =)) Crema e lemon curd.

#8489 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,077
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 June 2020 - 05:11 PM

Deci tu o faci cu lemon curd?
Ca reteta originala a Elenei are si ingrediente si preparare total diferita de ce stiu eu ca e lemon curd.

#8490 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 08 June 2020 - 05:30 PM

Cred că nu e și aici, o am de pe culinar, înseamnă că am scris-o doar pe blogul meu. Am căutat doar de pe telefon...
Eu așa știu că se face curd-ul, nu? Am făcut și din banane cam la fel.

https://www.gardacul...rema-de-lamiie/

#8491 Userul este online   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,077
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 June 2020 - 05:54 PM

la ce stiam eu ca e lemon curdul cantitatea de unt e dubla, aproape dublu si zaharul si se topesc toate si se fierbe apoi crema
fiind atita zahar si unt se pastreaza zile bune in frigider
da' am gogalit acu si vad ca sint jdemii de variante
deci stratul galben al tortului e crema? ca eu credeam ca erau piersici sau portocale =))

#8492 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 08 June 2020 - 08:06 PM

2 straturi de bezea cu crema de lămîie la mijloc, deasupra frișcă, evident că din smîntînă, nu vegetală, și fructe deasupra.

#8493 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 08 June 2020 - 08:56 PM

Cea mai aerisita si usoara prajitura cu branza.
Timp de pregatire 20 de minute, fara coacere. Perfecta pe timpul verii.

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-591-0-34073700-1591642530.jpg

#8494 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 10 June 2020 - 04:32 PM

Super super idee! Cu biscuiti, nu? Pune reteta, pls.! Senchiu!
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8495 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 10 June 2020 - 06:52 PM

Vezi postareaclau_ash, la 08 June 2020 - 08:56 PM, a spus:

Cea mai aerisita si usoara prajitura cu branza.
Timp de pregatire 20 de minute, fara coacere. Perfecta pe timpul verii.

Atasament 20200608_150437_compress82.jpg


Facem odata in tineretile mele, sarmale cu banane, care in fapt era un strat de biscuite, crema de vanilie si la mijloc banane! Prajitura asta parca e crema de vanilie invelita in biscuite pisat!

#8496 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 10 June 2020 - 08:21 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 10 June 2020 - 04:32 PM, a spus:

Super super idee! Cu biscuiti, nu? Pune reteta, pls.! Senchiu!



Am pus reteta Aici

#8497 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2020 - 02:09 PM

Clau, multumesc tare mult pentru reteta! Super simpla! Am salvat-o pentru mama ca sa aiba ce sa faca la nepoti cand sunt calduri mari afara.


Eu, deoarece si pentru ca repetiru' satisface musafiru' . Mi s-a anuntat o vizita neplanificata, asa ca, in decurs de maxim 1 ora am executat-o aseara. Asta e trecuta alaturi de cea turnata cu mere/branza/prune/rabarbar si orice altceva in categoria " te scoate basma curata".

Chinezoaica:
Imagine atasata: monthly_06_2020/post-12-0-19833800-1591963763.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8498 Useril este offline   mino 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,754
  • Inregistrat: 04-December 09
  • LocationAcasa

Postat 12 June 2020 - 07:29 PM

Mama, cum arata! Da nu termin eu dieta?

#8499 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 12 June 2020 - 10:12 PM

Vezi postareamino, la 12 June 2020 - 07:29 PM, a spus:

Mama, cum arata! Da nu termin eu dieta?


:rolleyes:))

A fost o faza dura azi. Musafirul care s-a anuntat in ultimul moment, dupa ce servise cateva bucati sanatoase din praji: Da ' ce praji e asta, tot de-a ta, romaneasca? (musafirul neamt get-beget). Si eu: Ah, nu doar ca romaneasca, ba chiar comunista ^_^)) Musafiru: "Mvaaaaai, ce m-ai facut sa mananc. Nu mai mai ating de ea!" ^_^)) Io: " "Naspa. esti deja in transoformare!". Musafiru: " Eh, daca-i asa, atunci o mananc pe toata!" :o))


Acuma nah, cu siguranta ca prajitura asta nu va fi un highlight pentru toata lumea asa cum e pentru mine ca ,deh, are multa valoare sentimentala. Dar, un lucru e sigur: se face super rapid, ingredientele le ai mai mereu in casa, te salveaza in situatii "de urgenta".
Ba, eu ieri am constatat ca nu aveam 200 g de unt, cum prevede reteta, am avut doar 100 g si restul am completat cu Rama. Nu am mai pus zeama de lamaie de data asta si am redus cantitatea de zahar cu cca. 50 g, pentru ca stiam ca musafirul nu este fan de chestii foarte dulci. Prima data mi s-a parut super dulce. Si avut succes teribil. Asadar, pe langa rapiditate si faptul ca e economica, se mai poate dauga si "maleabila" :o

Aceasta postare a fost editata de Lapona Enigel: 12 June 2020 - 10:14 PM

Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#8500 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 16 June 2020 - 01:48 PM

:lol:

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-405-0-99478900-1592308072.jpg

Imagine atasata: monthly_06_2020/post-405-0-46515400-1592308085.jpg

Arata acest topic


  • 447 Pagini +
  • « Prima
  • 423
  • 424
  • 425
  • 426
  • 427
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi