Forum Culinar: Muschiuleţ de porcule - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muschiuleţ de porcule

#1 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 January 2010 - 08:48 AM

Deschid acest topic in ideea ca va fi o sursa de inspiratie pt. carnivori. Eu prepar destul de des muschiulet de porcule :-* , asa ca sint pe receptie daca cineva vine cu retete noi.
Pina una alta incep prin a va prezenta o reteta favorita pe timp de iarna - se face relativ rapid, iar combinatia carne-fructe deshidratate e deosebita de buna la gust, dupa parerea mea.

muschiuletul, piperat dupa gust, se prajeste rapid la foc tare intr-o lingura de unt pt. a i se inchide porii

Imagine postata

apoi se adauga o ceapa taiata solzi, un virf de cutit de boia, un betisor de scortisoara, ca. 2,5 dl apa si se lasa sa fiarba la foc potrivit timp de 30'

Imagine postata

dupa care se adauga caise si prune uscate (de data asta eu am folosit un amestec ce continea si pere + piersici deshidratate), sare dupa gust (fo' 10-12 boabe de piper roz - optional) si se mai lasa sa fiarba inca 30' de minute; in timpul fierberii, din cind in cind, se stropeste muschiuletul cu zeama

Imagine postata

se serveste alaturi de o garnitura de orez - pofta mare ! :)

Imagine postata

(toate creditele pt. reteta merg la D'Artagnandru - merci ! :salut:)


#2 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 January 2010 - 10:27 AM

Merge si cu pulpa? :D Pe mine muschiuletul porcului nu ma inspira deloc, in afara de citeva dati cind l-am impletit pentru mese festive, pentru o friptura de porc adevarata prefer ori pulpa ori ceafa.

Uite o pulpa, o bucata mare, rotunjoara, facuta la cuptor cu multe mirodenii macinate, apoi intepate niste cuisoare in pulpa cresatata, stropita cu zeama de lamiie si ulei de masline. Se poate adapta si la muschiulet, cred ...


Imagine atasata: 284_84d579e34c1d26b30ce6d8c2f14bf931.jpg


servita cu piure de cartofi aromatizat cu ghimbir si deasupra cu sos de ceapa caramelizata


Imagine atasata: 284_e25725d9d4989a46dcab1918858b487e.jpg

#3 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 January 2010 - 11:35 AM

Carmella a spus:

Merge si cu pulpa? :D Pe mine muschiuletul porcului nu ma inspira deloc, in afara de citeva dati cind l-am impletit pentru mese festive, pentru o friptura de porc adevarata prefer ori pulpa ori ceafa.



Carmella, eu as zice ca merge. Doar porcu' e porc si pe la pulpa. :D Eu prefer muschiuletul fiindca n-are grasime si gustul mi se pare mult mai delicat decit restul carnurilor provenite de la animalul asta.
Am retinut ideea cu infiptul cuisoarelor. Merci. :D
Btw, sosul de ceapa caramelizata cum l-ai facut ? :D

#4 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 January 2010 - 11:39 AM

Mai obisnuiesc sa fac si muschiulet umplut - asta fiind una dintre variante:

un muschiulet (ca. 600 g) se deschide ca o carte cu ajutorul unui cutit bine ascutit, iar apoi se pune intre 2 folii de plastic si se bate usor precum carnea de snitele

Imagine postata

astfel pregatit se imbraca muschiuletul cu felii subtiri de cascaval si se umple cu un amestec de morcov ras, mar ras si patrunjel verde tocat

Imagine postata

se ruleaza cu grija si se leaga cu o sfoara menajera (nu foarte strins, dar nici lejer ! :D ) ; apoi se condimenteaza la exterior (1 lg zahar + 1 lg boia de ardei + sare si piper dupa gust), se prajeste prajit rapid in tigaie, cit sa prinda o crusta, si se da la cuptorul preincalzit la 190°C timp de 30'

Imagine postata

l-am servit alaturi de o garnitura de ciuperci prajite, cartofi natur si un sos de piper roz - pofta mare ! :D

Imagine postata


pt. sosul de piper roz:

tigaia, in care s-a prajit muschiuletul umplut cu 1 Lg de unt, se deglaseaza cu 2 dl de smintina subtire si se adauga 2 Lg din zeama lasata tot de muschiuletul fript la cuptor + 1 Lg cognac + 1 lg boabe de piper roz. Se fierbe totul la foc potrivit amestecind incontinuu pina cind sosul se ingroasa (in ca. 6-8')


#5 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 January 2010 - 01:22 PM

uptown girl a spus:

Btw, sosul de ceapa caramelizata cum l-ai facut ? :D



Am pus intr-o tigaie zeama pe care am scurs-o din tava fripturii (care continea ulei de masline, zeama de lamiie, toate condimentele alea macinate), am pus o ceapa mare rosie taiata "pestisori", am lasat-o pina s-a inmuiat bine si s-a evaporat zeama aproape de tot, apoi am adaugat un cub de unt si o jumate de ceasca de otet balsamic. Am mai lasat sa scada si sa se caramelizeze putin ceapa si asta a fost tot.

#6 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 January 2010 - 05:14 PM

Dana, eu pun muschiuletzul /tzii in prealabil ( ca nu am lighean :notworthy: ) in un amestec de mustar si smantana.
apoi , dupa ce a zacut acolo ceva timp ( 2-3 si mai multe ore) , indepartez sosul de pe muschi cu o lingura ( in mod grosolan) , ii asez
intr-o tava ce merge la cuptor, si ii las acolo ( la cuptor) pana se rumenesc un pic. sosul il asez frumos intr-o craticioara, piper si un pic de unt si dau un clocot. apoi il servesc peste muschiuletzl taiat felii.
cu proxima ocazie fac si poze :floare:

#7 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 14 January 2010 - 07:25 PM

Carmella a spus:


Am pus intr-o tigaie zeama pe care am scurs-o din tava fripturii (care continea ulei de masline, zeama de lamiie, toate condimentele alea macinate), am pus o ceapa mare rosie taiata "pestisori", am lasat-o pina s-a inmuiat bine si s-a evaporat zeama aproape de tot, apoi am adaugat un cub de unt si o jumate de ceasca de otet balsamic. Am mai lasat sa scada si sa se caramelizeze putin ceapa si asta a fost tot.


10q ! :notworthy:

stella a spus:

Dana, eu pun muschiuletzul /tzii in prealabil ( ca nu am lighean :lol: ) in un amestec de mustar si smantana.
apoi , dupa ce a zacut acolo ceva timp ( 2-3 si mai multe ore) , indepartez sosul de pe muschi cu o lingura ( in mod grosolan) , ii asez
intr-o tava ce merge la cuptor, si ii las acolo ( la cuptor) pana se rumenesc un pic. sosul il asez frumos intr-o craticioara, piper si un pic de unt si dau un clocot. apoi il servesc peste muschiuletzl taiat felii.
cu proxima ocazie fac si poze :)


Stella, astept sa-l faci. Sa vad cit mustar si smintina pui. :floare:

#8 Useril este offline   gloxinia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,517
  • Inregistrat: 23-November 09
  • Locationundeva prin nord vest

Postat 15 January 2010 - 12:44 PM

uptown girl a spus:

Mai obisnuiesc sa fac si muschiulet umplut - asta fiind una dintre variante:

un muschiulet (ca. 600 g) se deschide ca o carte cu ajutorul unui cutit bine ascutit, iar apoi se pune intre 2 folii de plastic si se bate usor precum carnea de snitele

astfel pregatit se imbraca muschiuletul cu felii subtiri de cascaval si se umple cu un amestec de morcov ras, mar ras si patrunjel verde tocat

se ruleaza cu grija si se leaga cu o sfoara menajera (nu foarte strins, dar nici lejer ! :( ) ; apoi se condimenteaza la exterior (1 lg zahar + 1 lg boia de ardei + sare si piper dupa gust), se prajeste prajit rapid in tigaie, cit sa prinda o crusta, si se da la cuptorul preincalzit la 190°C timp de 30'

l-am servit alaturi de o garnitura de ciuperci prajite, cartofi natur si un sos de piper roz - pofta mare ! :(

pt. sosul de piper roz:

tigaia, in care s-a prajit muschiuletul umplut cu 1 Lg de unt, se deglaseaza cu 2 dl de smintina subtire si se adauga 2 Lg din zeama lasata tot de muschiuletul fript la cuptor + 1 Lg cognac + 1 lg boabe de piper roz. Se fierbe totul la foc potrivit amestecind incontinuu pina cind sosul se ingroasa (in ca. 6-8')


Pe acelasi principiu doar ca in mijloc ung cu un albus de ou si pun carnat de casa afumat. iese o bunaciuneee!
Mami de

Imagine postata
si

Imagine postata

#9 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 15 January 2010 - 01:14 PM

Mama cite bunatati pe aici. Problema mea e ca rar de tot gasesc muschiulet, nu stiu ce fac cu el, pentru ca peste tot se vinde cel mai mult si mai mult partea asta a porcului
Imagine postata

#10 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 18 January 2010 - 08:41 AM

gloxinia a spus:

Pe acelasi principiu doar ca in mijloc ung cu un albus de ou si pun carnat de casa afumat. iese o bunaciuneee!


Gloxinia, merci pt. idee. :hello:

Adriana a spus:

Mama cite bunatati pe aici. Problema mea e ca rar de tot gasesc muschiulet, nu stiu ce fac cu el, pentru ca peste tot se vinde cel mai mult si mai mult partea asta a porcului


Adriana, merge si pe asta sa-l faci umplut. Poti sa folosesti o lingura de lemn cu coada cilindrica (deci nu plata, cum sint alea facute de mesterii artizani din RO) si umezita in apa pt. a da o gaura pe lung in partea centrala a bucatii de carne, iar apoi o umpli cu ce-ti doreste inimioara (ciupercute, brinza, caise deshidratate, spanac, cirnat afumat - cum sugera Gloxinia etc. ). Daca ti se pare prea dificil, poti taia pe lat bucata de carne cam 1/3 grosime (dar nu pina la capatul acesteia), apoi o intorci si repeti operatiunea inca de 2X. Iti va rezulta o bucata de carne intinsa ca o foaie de hirtie, pe care o umpli de asemeni cu ce doresti, o rulezi, o legi cu sfoara menajera si o dai la cuptor.

#11 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 18 January 2010 - 09:15 AM

uptown girl a spus:

Adriana, merge si pe asta sa-l faci umplut. Poti sa folosesti o lingura de lemn cu coada cilindrica (deci nu plata, cum sint alea facute de mesterii artizani din RO) si umezita in apa pt. a da o gaura pe lung in partea centrala a bucatii de carne, iar apoi o umpli cu ce-ti doreste inimioara (ciupercute, brinza, caise deshidratate, spanac, cirnat afumat - cum sugera Gloxinia etc. ). Daca ti se pare prea dificil, poti taia pe lat bucata de carne cam 1/3 grosime (dar nu pina la capatul acesteia), apoi o intorci si repeti operatiunea inca de 2X. Iti va rezulta o bucata de carne intinsa ca o foaie de hirtie, pe care o umpli de asemeni cu ce doresti, o rulezi, o legi cu sfoara menajera si o dai la cuptor.

Mersi de idee, Dana :hello:

#12 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 January 2010 - 01:17 PM

Incredibil, am gasit file de porc ieri, l-am cumparat si cred ca il fac in seara asta, dar fara fructe ca n-am, il fac simplu. Ma refer la prima reteta.

#13 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2010 - 02:44 PM

Adriana a spus:

Incredibil, am gasit file de porc ieri, l-am cumparat si cred ca il fac in seara asta, dar fara fructe ca n-am, il fac simplu. Ma refer la prima reteta.


Adriana, sa inteleg ca vrei sa-l faci numai cu ceapa, miere si scortisoara ? :floare:

Ti-as putea sugera sa-l faci cu "gust de Italia". Mai precis: calesti intr-o 1Lg de unt o eschalota tocata, 10-12 rosii deshidratate (in ulei) taiate marunt, iar apoi adaugi niste frunze de busuioc (basilico). Amestecul asta il intinzi pe niste felii de speck aranjate in asa fel incit sa poti inveli cu acestea muschiuletul. Prinzi cu scobitori sau legi cu sfoara menajera, il ungi cu putin ulei de masline si apoi dai muschiuletul la cuptorul preincalzit 200°C timp de 30-35'. [btw, poti folosi si termometrul infigindu-l in pozitie oblica (niciodata perpendicular !!!) in partea mai groasa a muschiului, si cind iti indica 70°C e facut medium, iar la 76°C e "well done"]

#14 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 23 January 2010 - 07:56 PM

Mersi, Dana, e faina si reteta asta dar din pacate trebuie sa il fac cit mai simplu cu putiinta, adica fara grasimi, condimente :cry:

#15 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 23 January 2010 - 08:10 PM

Pe mine m-ai lovit si cu prima,si cu a doua reteta.
Combinatia carne-fructe e pe gustul meu.
Mar+morcov.... cred ca e dementza....
Programez o proba cand vin pruncii acasa,ca la asa reteta trebuie si galerie !
De laudatori bineinteles ! :floare:
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#16 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2010 - 09:42 PM

Adriana a spus:

Mersi, Dana, e faina si reteta asta dar din pacate trebuie sa il fac cit mai simplu cu putiinta, adica fara grasimi, condimente :cry:


Adriana, cred ca la prima reteta ai putea inlocui fructele uscate cu mere. :floare:

#17 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 23 January 2010 - 09:48 PM

piscotel a spus:

Pe mine m-ai lovit si cu prima,si cu a doua reteta.
Combinatia carne-fructe e pe gustul meu.
Mar+morcov.... cred ca e dementza....
Programez o proba cand vin pruncii acasa,ca la asa reteta trebuie si galerie !
De laudatori bineinteles ! :floare:


Pisco, combinatia asta am facut-o prima oara ca salata, si-am servit-o linga gratinul de cod. Te asigur ca-i excelenta ! :floare:
Astept impresii dupa ce o probezi. :pupic:

#18 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 January 2010 - 12:56 AM

L-am facut, dar nu stiu cit de muschiulet era sau daca e valabil ca si la carnea de vita, o fi fost porc batrin, ca desi a fiert o ora era cam tare carnea, desi era coapta.
Pina la urma am pus in sosulet ceapa, sare aromata cu telina si piper roz. Am servit cu garnitura de morcovi cu aceeasi sare cu telina si marar uscat.
Imagine atasata: 54_c3e6e1976431a6f76f0e89847edff985.jpg

#19 Useril este offline   Dan@ 

  • (*.*) who cares ?
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,944
  • Inregistrat: 31-December 09

Postat 24 January 2010 - 09:32 PM

Adriana a spus:

L-am facut, dar nu stiu cit de muschiulet era sau daca e valabil ca si la carnea de vita, o fi fost porc batrin, ca desi a fiert o ora era cam tare carnea, desi era coapta.
Pina la urma am pus in sosulet ceapa, sare aromata cu telina si piper roz. Am servit cu garnitura de morcovi cu aceeasi sare cu telina si marar uscat.


Adriana, arata bine ce ai facut. :hello:
Sa stii ca batrinetea nu e o regula general valabila. Fragezimea muschiuletului mai depinde si de conditiile de stres in care a fost sacrificat animalul la abator. De asemeni carnea se intareste daca este fiarta la foc mare.

#20 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 January 2010 - 10:45 PM

uptown girl a spus:

Sa stii ca batrinetea nu e o regula general valabila. Fragezimea muschiuletului mai depinde si de conditiile de stres in care a fost sacrificat animalul la abator. De asemeni carnea se intareste daca este fiarta la foc mare.

Nu? Focul a fost mare, dar era unul dintre cele mijlocii ca marime. Dar era mult mai grasan decit al tau, de aia nu sunt sigura ca era muschiulet get beget, o sa mai incerc cind il gasesc la macelar ca-s mai sigura de calitatea lui. Mersi frumos.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi