Forum Culinar: Mamici ... de vorba despre pici - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mamici ... de vorba despre pici

#1 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 November 2009 - 11:32 PM

Va invit sa vorbim despre ai nostri copilasi: ce le place, ce nu le place, ce realizari au mai facut

Buburuza mea e o fetita cuminte, inainte sa nasc ma vedeam plimbandu-ma noaptea cu ea prin casa incercand s-o calmez/adorm, ma vedeam cu cearcanele cat casa, dar s-a dovedit contrariul, cel putin pana acum.
Mananca, pe zi, cam la 1 1/2 ore iar pe timp de noapte la 2 1/2 ore, si-mi ia aproximativ 40 minute pana termina de mancat.
Ii place sa-i fac baie, e scandal dupa ce o scot din cadita

Inainte ii placea, sau asa mi se parea mie, cand ii citeam seara povesti, acum vad ca si-a pierdut interesu', ca deja dupa 2-3 minute nu mai este atenta la mine, incepe sa se miste, se uita pe tavan/pereti , voi tot asa ati patit?

sunt tare mandra de buburuza mea :(

#2 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 25 November 2009 - 11:35 PM

Roxanico, nu ai luat-o prea repede cu povestile? :( Poate e de ajuns daca vorbesti cu ea, pur si simplu. Vocea ta e destul, deocamdata!
Ma bucur ca e ok buburuza, si ca te lasa sa te odihnesti!
raluca elena

#3 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 25 November 2009 - 11:39 PM

raluca elena a spus:

Roxanico, nu ai luat-o prea repede cu povestile? :( Poate e de ajuns daca vorbesti cu ea, pur si simplu. Vocea ta e destul, deocamdata!
Ma bucur ca e ok buburuza, si ca te lasa sa te odihnesti!


de cand eram gravida in 5-6 luni am inceput sa-i citesc povesti, deh fiecare cu pasarica lui (eu am un stol :laughing7: )

oare sa fie prea devreme? sa mai astept?

mamicilor mai cu experienta, voi cum ati procedat?

#4 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 26 November 2009 - 06:23 AM

taticii au voie sa se exprime? si nevazmea i-a citit lu' fiimiu'. fro luna. si el plingea si urla ... facea ca un terorist avgan. asa ca tot in brate si leganat adormea. pina la 5 luni a tinut povestea. cind taxu' a zis ca ajunge, l-a pus in patut si l-a adormit acolo. in continuare, taxu' e ala care-l adoarme. cum apare mama in peisaj, plinsetele se dubleaza. cred ca astia mici va simt, mai ...

eniuei, parerea mea e ca cititu' povestilor e pierdere de vreme. mai bine dai o tura p-afara, de la aer curat adorm imediat. un prieten al meu are o fetita care adoarme numai in scaunu' de la masina. in fiecare seara da o tura numai ca sa adoarma cupilu' ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#5 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 November 2009 - 08:57 AM

si-ale mele adormeau cand erau agitata reu in scaunul la masina. am avut nopti cu sara cand eram la plimbare la 1 noaptea, dar n-a durat mult.
si eu le-am citit si le mai citesc insa, ada mai pasionata, sara mai putin :roll:
daca sug inca, simt mirosul de lapte la mama si se cam agita, de-aia e bun si taxu :love3: uneori


#6 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 26 November 2009 - 09:02 AM

dark angel a spus:

si-ale mele adormeau cand erau agitata reu in scaunul la masina. am avut nopti cu sara cand eram la plimbare la 1 noaptea, dar n-a durat mult.
si eu le-am citit si le mai citesc insa, ada mai pasionata, sara mai putin :roll:
daca sug inca, simt mirosul de lapte la mama si se cam agita, de-aia e bun si taxu :love3: uneori


pi da, da' la 4-5 ani ele si inteleg ce le citesti. aaalta viata!!

nu, fiimiu nu mai suge de fro doo luni. taxu' are tehnica tip "kung fu hustle", cum era acolo? "palma lu' buddha" parca ii zicea. ii pun mina pe piept si-l mingii pe par. si-i cint "nani nani puiu' tatii" cu vocea mea de prelungirea ferentari idol. pozibil sa adoarma numa' ca sa tac dracului. :love7:

acu' ca zici .. stiu si io? poate d-aia se agita ca simte miros de lapte? da' e posibil sa mai fie cazu' doo luni dupa ce nu mai suje?
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#7 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 26 November 2009 - 09:19 AM

simt si daca esti agitat, stresat si nu se calmeaza.
a mea mica, sara, daca vrei sa o pasezi in pat si ea vrea sa te mai simta aproape, te stie tot cartierul. si nu mai suge de mult. :roll:
de obicei insa se duce singura si daca vrei sa o mai tii iti zice scurt: bed, now!

la voi e proaspat inca, o mai simte. de-aia face figuri, trebuie sa se dezobisnuiasca si el de tzitzi(cel putin pana mai creste :love3: )


#8 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 26 November 2009 - 08:10 PM

Bine v-am gasit!
Sunt o viitoare mamica...urmeaza sa nasc peste 4 saptamani, intre Craciun si Anul Nou si am emotii mari. Trebuie sa ma familiarizez putin cu forumul si as avea cateva intrebari pentru voi. Va pup si ma bucur ca v-am gasit.

#9 Useril este offline   Sarah 

  • Bucataras
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationUsa

Postat 26 November 2009 - 11:11 PM

Rroxana a spus:

raluca elena a spus:

Roxanico, nu ai luat-o prea repede cu povestile? :headbang: Poate e de ajuns daca vorbesti cu ea, pur si simplu. Vocea ta e destul, deocamdata!
Ma bucur ca e ok buburuza, si ca te lasa sa te odihnesti!


de cand eram gravida in 5-6 luni am inceput sa-i citesc povesti, deh fiecare cu pasarica lui (eu am un stol :laughing7: )

oare sa fie prea devreme? sa mai astept?

mamicilor mai cu experienta, voi cum ati procedat?


Eu nu le-am citit cand erau nou nascuti cred ca e prea devreme in rest le-am cantat cantece de leagan romanesti invatate de la bunica mea gen nani nani puiul mami :violent1: .De citit le citesc acum in fiecare seara ca altfel avem scandal.

#10 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 26 November 2009 - 11:26 PM

Eu nu-i citesc puiului meu povesti.. Deocamdata nu intelege nimic din ce citesc eu acolo. In schimb, vorbesc cu el vrute si nevrute, ii cant (desi n-am deloc voce :headbang: ) si ii mai zic poezii cateodata (catelus cu parul cret si altele :violent1: ).. important e sa-ti auda vocea.
Probabil mai tarziu o sa-i citesc ca sa-si dea si el frau liber imaginatiei :P ..dar daca tie iti place sa-i citesti de pe acum, go for it . Mai devreme sau mai tarziu te va intelege :P :P
Imagine postata

#11 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:13 AM

vaxile a spus:

taticii au voie sa se exprime? si nevazmea i-a citit lu' fiimiu'. fro luna. si el plingea si urla ... facea ca un terorist avgan. asa ca tot in brate si leganat adormea. pina la 5 luni a tinut povestea. cind taxu' a zis ca ajunge, l-a pus in patut si l-a adormit acolo. in continuare, taxu' e ala care-l adoarme. cum apare mama in peisaj, plinsetele se dubleaza. cred ca astia mici va simt, mai ...

eniuei, parerea mea e ca cititu' povestilor e pierdere de vreme. mai bine dai o tura p-afara, de la aer curat adorm imediat. un prieten al meu are o fetita care adoarme numai in scaunu' de la masina. in fiecare seara da o tura numai ca sa adoarma cupilu' ...


Bininteles ca si taticii au voie sa-si expuna parerile

ture pe afara dam in fiecare zi (daca nu ploua) cam 30 minute si adoarme imediat, da' eu vreau s-o invat ca a sosit ene pe la gene :D dupa ce-i citesc seara
plimbatul cu masina e doar in caz de forta majora, cand vrea ma-sa sa doarma, i-o pun la al meu in brate, ii dau cheilele de la masina si liber 2-3 ore ;) :P

#12 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:16 AM

dark angel a spus:

si-ale mele adormeau cand erau agitata reu in scaunul la masina. am avut nopti cu sara cand eram la plimbare la 1 noaptea, dar n-a durat mult.
si eu le-am citit si le mai citesc insa, ada mai pasionata, sara mai putin :roll:
daca sug inca, simt mirosul de lapte la mama si se cam agita, de-aia e bun si taxu ;) uneori


de la ce varsta ai inceput sa le citesti? :D

#13 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:24 AM

Huvi a spus:

Bine v-am gasit!
Sunt o viitoare mamica...urmeaza sa nasc peste 4 saptamani, intre Craciun si Anul Nou si am emotii mari. Trebuie sa ma familiarizez putin cu forumul si as avea cateva intrebari pentru voi. Va pup si ma bucur ca v-am gasit.


Bine ai venit Huvi, sarcina la termen si nastere usoara
te asteptam cu intrebarile de baraj :D

#14 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:25 AM

Sarah a spus:

Eu nu le-am citit cand erau nou nascuti cred ca e prea devreme in rest le-am cantat cantece de leagan romanesti invatate de la bunica mea gen nani nani puiul mami :D .De citit le citesc acum in fiecare seara ca altfel avem scandal.


eu daca ma apuc sa-i cant o sa aiba cosmaruri saracuta :? :?

#15 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 01:27 AM

Sophie a spus:

Eu nu-i citesc puiului meu povesti.. Deocamdata nu intelege nimic din ce citesc eu acolo. In schimb, vorbesc cu el vrute si nevrute, ii cant (desi n-am deloc voce :D ) si ii mai zic poezii cateodata (catelus cu parul cret si altele ;) ).. important e sa-ti auda vocea.
Probabil mai tarziu o sa-i citesc ca sa-si dea si el frau liber imaginatiei :P ..dar daca tie iti place sa-i citesti de pe acum, go for it . Mai devreme sau mai tarziu te va intelege :P :P


nici a mea nu intelege ce-i citesc da io zic acolo, peste ceva timp va incepe sa inteleaga ce verzi uscate indrug io cu pasiune :P :P

#16 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 November 2009 - 04:36 AM

de mici am inceput, la sara mai putin, dar sta si ea cand citim adei. povestile romanesti le adorm in 2 timpi si 3 miscari. incercati :) ma refer la fetele care sant afara, celelelte....cititile in engleza sau alta limba :laughing7:
daca le formati asa, adica sa stie cand e ora de culcare ca le cititi, asa or sa fie, or sa asocieze cu somnl si or sa se linisteasca, unwind adica :pupic:
si voi sa fiti calme cand e ora de culcare, stati 10min c ei si vb , la mine funcioneaza. nu va grabiti ca nu mere, va simte si nu se culca poti sa-i tai. azi noapte la 2 , desi ma culcasem de vreo ora, sara s-a trezit si nu mai vroia sa doarma. am tinut-o in brate, cu picioarele incolacite pe mine si i-am cantat(desi eram adormota eu). in 10 min dormea dusa. daca o puneam in pat si ii ziceam sa doarma, urla.
astia sant copii, am invatat ca o vorba buna face mult mai mult decat un ordin


#17 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 27 November 2009 - 08:00 AM

Multumesc frumos, Roxana.
Eu am 35 de saptamani (vin mai incolo un pic cu dovada) si burta a coborat putin. Nu stiu daca este fetita sau baietel caci am preferat sa fie secret :pupic: dar poate va dati voi seama dupa formatul burtii.
Ce ma intriga pe mine este ca saptamana ce vine voi face un ecograf sa vada medicul daca bebe s-a pozitionat cu capul in jos...in cazul in care nu sta "head down" va decide atunci daca sa fac cezariana sau cand va veni momentul sa nasc? La cursurile prenatale ni s-a spus ca in jur de 35-36 de saptamani ti se spune daca nasti prin cezariana sau nu (exceptand cazurile neprevazute care apar in timpul nasterii).
O alta nedumerire este aceea ca spitalul la care nasc cere sa te prezinti acolo cand ai contractii din 10 in 10 minute sau chiar din 5 in 5 minute. Daca mie mi se rupe apa dar nu am contractii atat de dese ce sa fac? Stau acasa si astept sa cronometrez contractiile? Voi cum ati facut?
M-am ingrasat destul de mult in acest timp...cel mai mult la picioare, pulpele superioare. Mi-au crapat venele, arata hidos si ma simt eu ca un butoi. Voua care ati nascut v-a permis medicul sa faceti sport pe durata alaptarii?

Am citit un articol extraordinar intr-o revista canadiana despre cum sa interactionezi cu bebele. Il xeroxez astazi si il voi posta diseara pentru ca se incurajeaza tare mult atingerea fizica a copilului, sa ii oferi siguranta, sa il iei in brate cand plange etc. Cat despre citit...stiu ca este bine sa ii zici cate ceva cand este in burtica, sa iti auda glasul iar cand se naste sa vorbeste mereu cu el sau ea. Cand este mai marisor si il iei cu tine la bucatarie sa ii explici ce faci, sa il iei in seama :).

#18 Useril este offline   Angel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 2,199
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationfar far away

Postat 27 November 2009 - 08:20 AM

huvi, dupa 6 saptamani poti face cata miscare vrei, asta daca nu sant complicatii doamne fere si daca nu nasti prin cezariana(atunci nu stiu cat trebuie asteptat)
sant clase pt gimnastica cu bebe, adica il folosest pe post de reutati, am fost si eu de cateva ori si alte clase de mers pe jos si cardio, tot cu bebe, in carut. trebuie sa cauti insa unde esti tu.
in leatura cu apa, suni si ii anunti ca ti s-a rupt si iti zic ei, depinde de politica spitalului. la mine, daca s-a rupt te duci, dar la tine nu stiu :roll:


#19 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 09:07 PM

dark angel a spus:

de mici am inceput, la sara mai putin, dar sta si ea cand citim adei. povestile romanesti le adorm in 2 timpi si 3 miscari. incercati :D ma refer la fetele care sant afara, celelelte....cititile in engleza sau alta limba :laughing7:
daca le formati asa, adica sa stie cand e ora de culcare ca le cititi, asa or sa fie, or sa asocieze cu somnl si or sa se linisteasca, unwind adica :D
si voi sa fiti calme cand e ora de culcare, stati 10min c ei si vb , la mine funcioneaza. nu va grabiti ca nu mere, va simte si nu se culca poti sa-i tai. azi noapte la 2 , desi ma culcasem de vreo ora, sara s-a trezit si nu mai vroia sa doarma. am tinut-o in brate, cu picioarele incolacite pe mine si i-am cantat(desi eram adormota eu). in 10 min dormea dusa. daca o puneam in pat si ii ziceam sa doarma, urla.
astia sant copii, am invatat ca o vorba buna face mult mai mult decat un ordin


multumesc Mirela, eu mai toata ziua ii vorbesc in romana, seara insa ii citeam in engleza ca inca n-am carti de povesti in romana, am vazut cateva pe amazon, le-am trecut deja pe lista Mosului :D c-a mea Buburuza a fost cuminte all year long :D

#20 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 27 November 2009 - 09:26 PM

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana.
Eu am 35 de saptamani (vin mai incolo un pic cu dovada) si burta a coborat putin. Nu stiu daca este fetita sau baietel caci am preferat sa fie secret :D dar poate va dati voi seama dupa formatul burtii.
Ce ma intriga pe mine este ca saptamana ce vine voi face un ecograf sa vada medicul daca bebe s-a pozitionat cu capul in jos...in cazul in care nu sta "head down" va decide atunci daca sa fac cezariana sau cand va veni momentul sa nasc? La cursurile prenatale ni s-a spus ca in jur de 35-36 de saptamani ti se spune daca nasti prin cezariana sau nu (exceptand cazurile neprevazute care apar in timpul nasterii).
O alta nedumerire este aceea ca spitalul la care nasc cere sa te prezinti acolo cand ai contractii din 10 in 10 minute sau chiar din 5 in 5 minute. Daca mie mi se rupe apa dar nu am contractii atat de dese ce sa fac? Stau acasa si astept sa cronometrez contractiile? Voi cum ati facut?
M-am ingrasat destul de mult in acest timp...cel mai mult la picioare, pulpele superioare. Mi-au crapat venele, arata hidos si ma simt eu ca un butoi. Voua care ati nascut v-a permis medicul sa faceti sport pe durata alaptarii?

Am citit un articol extraordinar intr-o revista canadiana despre cum sa interactionezi cu bebele. Il xeroxez astazi si il voi posta diseara pentru ca se incurajeaza tare mult atingerea fizica a copilului, sa ii oferi siguranta, sa il iei in brate cand plange etc. Cat despre citit...stiu ca este bine sa ii zici cate ceva cand este in burtica, sa iti auda glasul iar cand se naste sa vorbeste mereu cu el sau ea. Cand este mai marisor si il iei cu tine la bucatarie sa ii explici ce faci, sa il iei in seama :D.


Huvi, eu ultimul eco l-am facut la 34 sapt si Buburuza era head down, dar pe la 36-37 sapt s-a pus la orizontala si la 39 sapt iar s-a intors
daca faci eco acum la 37 sapt cel mai sigur iti va masura lungimea colului, asa dr isi poate da seama daca poti naste normal sau cezariana
si aici la cursurile prenatale te sfatiesc sa vii la spital cand ai contractii la interval de 10 minute, dar daca te duci mai devreme (cu contractii la 15 minute) nu te trimit acasa, mai ales daca esti deja dilatata.

cu miscarea dupa nastere, depinde de tine, eu am iesit la plimbare luni (am nascut joi noaptea prin cezariana) vreo 5-10 minute, apoi pe fiecare zi alte 5 minute iar acum imi scot Buburuza cam 30-40 minute la plimbare zilnic.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi