Forum Culinar: Mamici ... de vorba despre pici - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mamici ... de vorba despre pici

#21 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 28 November 2009 - 06:24 PM

sophieeeeeeeeee!!!! imi amintesc eu bine, copilul tau avusese boala a 6a? Roseola.
Parca imi aduc aminte ca spuneai de febra ceva...
daca da...pana la cat a ajuns febra...si cate zile de febra a avut? apoi cate zile au tinut pustulele?
ex Aninita

#22 Useril este offline   Olguta 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,342
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 28 November 2009 - 07:05 PM

Carmen a spus:

sophieeeeeeeeee!!!! imi amintesc eu bine, copilul tau avusese boala a 6a? Roseola.
Parca imi aduc aminte ca spuneai de febra ceva...
daca da...pana la cat a ajuns febra...si cate zile de febra a avut? apoi cate zile au tinut pustulele?


Slava Domnului ca n-am fost noi, Carmen :hello:
Sper nici sa nu fie cazul prea curand :|
Baietelul tau nu si-a revenit? Parca ziceai dincolo ca are roseola...
Imagine postata

#23 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 28 November 2009 - 08:17 PM

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana.
Eu am 35 de saptamani (vin mai incolo un pic cu dovada) si burta a coborat putin. Nu stiu daca este fetita sau baietel caci am preferat sa fie secret :hello: dar poate va dati voi seama dupa formatul burtii.
Ce ma intriga pe mine este ca saptamana ce vine voi face un ecograf sa vada medicul daca bebe s-a pozitionat cu capul in jos...in cazul in care nu sta "head down" va decide atunci daca sa fac cezariana sau cand va veni momentul sa nasc? La cursurile prenatale ni s-a spus ca in jur de 35-36 de saptamani ti se spune daca nasti prin cezariana sau nu (exceptand cazurile neprevazute care apar in timpul nasterii).
O alta nedumerire este aceea ca spitalul la care nasc cere sa te prezinti acolo cand ai contractii din 10 in 10 minute sau chiar din 5 in 5 minute. Daca mie mi se rupe apa dar nu am contractii atat de dese ce sa fac? Stau acasa si astept sa cronometrez contractiile? Voi cum ati facut?
M-am ingrasat destul de mult in acest timp...cel mai mult la picioare, pulpele superioare. Mi-au crapat venele, arata hidos si ma simt eu ca un butoi. Voua care ati nascut v-a permis medicul sa faceti sport pe durata alaptarii?

Am citit un articol extraordinar intr-o revista canadiana despre cum sa interactionezi cu bebele. Il xeroxez astazi si il voi posta diseara pentru ca se incurajeaza tare mult atingerea fizica a copilului, sa ii oferi siguranta, sa il iei in brate cand plange etc. Cat despre citit...stiu ca este bine sa ii zici cate ceva cand este in burtica, sa iti auda glasul iar cand se naste sa vorbeste mereu cu el sau ea. Cand este mai marisor si il iei cu tine la bucatarie sa ii explici ce faci, sa il iei in seama =)).


Sarcina usoara in continuare si o nastere cum iti doresti! =))
Despre ruptul apei cum stiu eu:
- Daca copilul este pregatit si sta bine fixat cu capul in bazin, atunci poti merge tu singurica pe picioarele tale la spital.
- Daca copilul sta cam cocotat, deci nu-i coborat, atunci de la ruperea apei trebuie sa stai intinsa, nu mai mergi, nu stai in picioare. De ce? Ptr. ca de la ruperea apei copilul poate cobora brusc si sa striveasca cu capul (si oasele bazinului) cordonul ombilical si sa ramana fara oxigen. Nu stiu daca am explicat bine, nu prea cunosc termenii romanesti.
Si te asigur ca daca ajungi la spital cu apa rupta dar fara contractii sau cu unele destul de rare, te pastreaza, nu te mai trimit acasa. Asa mi-au spus si mie de fiecare data, si de fiecare data m-am dus la ei cu apa rupta ... n-a zis nimini sa plec.
Sport poti face dupa 6 sapt. de la nastere. Nu cred ca are de aface ceva sportul cu alaptatul.
Si ma apuca nostalgia ... si la noi, ambii au fost surprize. Buna hotarare! Oricum nu mai poti schimba ceva :D Si am citit peste tot ca nasterea poate sa-i para femeii mai usoare, si prin faptul ca-i tare curioasa ce are in burtica. Acum nu stiu daca-i adevarat, insa eu am avut niste nasteri perfecte. :D
Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#24 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 28 November 2009 - 10:09 PM

Sophie a spus:

Carmen a spus:

sophieeeeeeeeee!!!! imi amintesc eu bine, copilul tau avusese boala a 6a? Roseola.
Parca imi aduc aminte ca spuneai de febra ceva...
daca da...pana la cat a ajuns febra...si cate zile de febra a avut? apoi cate zile au tinut pustulele?


Slava Domnului ca n-am fost noi, Carmen :floare:
Sper nici sa nu fie cazul prea curand :|
Baietelul tau nu si-a revenit? Parca ziceai dincolo ca are roseola...



daaaaaaa si-a revenit...si a avut toate simptomele roseolei...mai putin febra...care la roseola spun astia pe aici ca tre sa ajunga la 40...adica sta intre 39-40...Ori Toto a avut maxim 38,5...ca parca ar conta juma' de grad...
ex Aninita

#25 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 28 November 2009 - 11:59 PM

Citeaza

daaaaaaa si-a revenit...si a avut toate simptomele roseolei...mai putin febra...care la roseola spun astia pe aici ca tre sa ajunga la 40...adica sta intre 39-40...Ori Toto a avut maxim 38,5...ca parca ar conta juma' de grad...


La nemti 38.5 nici nu-i febra ... doar de trece peste.
Sanatate puiului!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#26 Useril este offline   Carmen 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 293
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationItalia

Postat 29 November 2009 - 09:00 PM

Kroko a spus:

Citeaza

daaaaaaa si-a revenit...si a avut toate simptomele roseolei...mai putin febra...care la roseola spun astia pe aici ca tre sa ajunga la 40...adica sta intre 39-40...Ori Toto a avut maxim 38,5...ca parca ar conta juma' de grad...


La nemti 38.5 nici nu-i febra ... doar de trece peste.
Sanatate puiului!



Aici (in Italia) e la fel...de la 38,2-38,5 e febra...
Io asa sustin...roseola a fost ca el e si roman jumate... :cheers: :blob8:
ex Aninita

#27 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 November 2009 - 04:05 AM

Va multumesc din suflet pentru raspunsuri, fetelor. Am terminat cursurile prenatale si acum am timp mai mult de "forumit".

Va mai stresez cu o intrebare :oops: de vreo doua zile ma doare burta in partea de jos (zona pelvica). Nu ma doare tot timpul si nici nu am contractii, dar mi-e treama sa nu nasc mai devreme. Macar sa ajung la 37 de saptamani. Pe voi v-a durut?

Referitor la sport dupa nastere si in timpul alaptarii ni s-a spus la curs ca putem face, dar moderat ca sa nu se faca laptele acru daca ar fi prea intens.

#28 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 04:34 AM

Rroxana a spus:

vaxile a spus:

taticii au voie sa se exprime? si nevazmea i-a citit lu' fiimiu'. fro luna. si el plingea si urla ... facea ca un terorist avgan. asa ca tot in brate si leganat adormea. pina la 5 luni a tinut povestea. cind taxu' a zis ca ajunge, l-a pus in patut si l-a adormit acolo. in continuare, taxu' e ala care-l adoarme. cum apare mama in peisaj, plinsetele se dubleaza. cred ca astia mici va simt, mai ...

eniuei, parerea mea e ca cititu' povestilor e pierdere de vreme. mai bine dai o tura p-afara, de la aer curat adorm imediat. un prieten al meu are o fetita care adoarme numai in scaunu' de la masina. in fiecare seara da o tura numai ca sa adoarma cupilu' ...


Bininteles ca si taticii au voie sa-si expuna parerile

ture pe afara dam in fiecare zi (daca nu ploua) cam 30 minute si adoarme imediat, da' eu vreau s-o invat ca a sosit ene pe la gene :lol: dupa ce-i citesc seara
plimbatul cu masina e doar in caz de forta majora, cand vrea ma-sa sa doarma, i-o pun la al meu in brate, ii dau cheilele de la masina si liber 2-3 ore :) :P


itz urez bafta si rabdare. noo ne-a zis dofturitza ca e chestie de maturizare a creierului. exista un prag si cind e atins, incepe sa inteleaga faza cu culcatu' la ora h.

da' eu te inteleg, pina-n 4 luni nu prea poti interactiona cu cupilu' (cel putin eu n-am reusit!!) si e oarecum frustrant (pentru mine a fost). p-orma e oarecum exponential. incepe sa fie din ce in ce mai interactiva treaba. itz dai seama ca te intelege, incepe p-orma sa te imite ... p-orma incepe sa "vorbeasca" - adica zice citeva silabe siiiimple, nu cine stie ce, si habar n-are ce zice - p-orma incepe sa realizeze ca daca zice "apa" primeste apa, daca zice "papa" primeste mincare, iar al meu zice "caca" dupa ce l-am schimbat. si io-i zic mai andrei tata, dupa dijiaba mai zici ... zi si tu INAINTE!ma rog, maica-mea insista ca sa-l pun pe olitza cind "stiu eu ca face". mi se pare total nerealist.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#29 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 30 November 2009 - 04:48 AM

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana.
Eu am 35 de saptamani (vin mai incolo un pic cu dovada) si burta a coborat putin. Nu stiu daca este fetita sau baietel caci am preferat sa fie secret :P dar poate va dati voi seama dupa formatul burtii.
Ce ma intriga pe mine este ca saptamana ce vine voi face un ecograf sa vada medicul daca bebe s-a pozitionat cu capul in jos...in cazul in care nu sta "head down" va decide atunci daca sa fac cezariana sau cand va veni momentul sa nasc? La cursurile prenatale ni s-a spus ca in jur de 35-36 de saptamani ti se spune daca nasti prin cezariana sau nu (exceptand cazurile neprevazute care apar in timpul nasterii).
O alta nedumerire este aceea ca spitalul la care nasc cere sa te prezinti acolo cand ai contractii din 10 in 10 minute sau chiar din 5 in 5 minute. Daca mie mi se rupe apa dar nu am contractii atat de dese ce sa fac? Stau acasa si astept sa cronometrez contractiile? Voi cum ati facut?
M-am ingrasat destul de mult in acest timp...cel mai mult la picioare, pulpele superioare. Mi-au crapat venele, arata hidos si ma simt eu ca un butoi. Voua care ati nascut v-a permis medicul sa faceti sport pe durata alaptarii?

Am citit un articol extraordinar intr-o revista canadiana despre cum sa interactionezi cu bebele. Il xeroxez astazi si il voi posta diseara pentru ca se incurajeaza tare mult atingerea fizica a copilului, sa ii oferi siguranta, sa il iei in brate cand plange etc. Cat despre citit...stiu ca este bine sa ii zici cate ceva cand este in burtica, sa iti auda glasul iar cand se naste sa vorbeste mereu cu el sau ea. Cand este mai marisor si il iei cu tine la bucatarie sa ii explici ce faci, sa il iei in seama :P.


daca nu e cu capu'-n jos, e mai bine sa-tz faca cezariana.

chestia cu dusu' la spital e ... absolut ALTFEL decit ti s-a explicat la diversele cursuri. ai sub 30% sanse sa simti contractiile cum scrie la carte: circular, intii neregulat p-orma regulat, etcetc. si apa poa' sa nu se rupa sau nici macar sa nu te prinzi ca s-a rupt. nu curge dintr-o data decit in filme :lol:

citeva reguli:
1. daca s-a rupt apa, te duci la skital imediat!! chiar daca nu nasti imediat, bebelusu' nu mai e protejat contra bolilor si daunatorilor.
2. daca iese doar dopu' de mucus, potz sa stai acasa. cita vreme nu s-a rupt apa, copilu' e safe and sound
3. daca te ia cu varsaturi si doare, chiar local in zona burtzii, du-te la skital. esti in travaliu
4. ORICE fenomen periodic gen spasm muscular patesti, ia-l sub observatie. s-ar putea sa inceapa.
5. chestia aia cu 10 minute e sa nu aglomerezi spitalu' :) . calculeaza cit timp itz ia sa ajungi la spital. la primu' copil, din momentu' inceperii contractiilor pina ai nevoie de anestezie or trece fro 4-5 ore. cind ai contractii din 10 in 10 minute in general doare te urli. te sfatui sincer sa fii deja in spital in momentul ala!!

nu te teme de kilele de le-ai pus. nevazmea, la 6 luni dupa nastere, era SUB kilele pe care le avea cu frun an jumate inainte. si, sincer, mie mi se pare ca dupa nastere arata mai bine ca inainte. deci ... nu o lua in tragic.

inca ceva ... zi-i fericitului viitor tata sa se pregateasca sufleteste pentru un rol extrem de activ in nastere si p-orma ...
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#30 Useril este offline   mihamarky 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationconstanta

Postat 30 November 2009 - 02:40 PM

iar al meu zice "caca" dupa ce l-am schimbat. si io-i zic mai andrei tata, dupa dijiaba mai zici ... zi si tu INAINTE!ma rog, maica-mea insista ca sa-l pun pe olitza cind "stiu eu ca face".

azi sunt pusa numa pe ziceri de bine asa ca trebe sa felicitam familia, sa pupam cupilul si sa le dorim tot binele din lume!cu drag, miha =))

#31 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 30 November 2009 - 03:19 PM

vaxile a spus:

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana.

citeva reguli:
1. daca s-a rupt apa, te duci la skital imediat!! chiar daca nu nasti imediat, bebelusu' nu mai e protejat contra bolilor si daunatorilor.
2. daca iese doar dopu' de mucus, potz sa stai acasa. cita vreme nu s-a rupt apa, copilu' e safe and sound
3. daca te ia cu varsaturi si doare, chiar local in zona burtzii, du-te la skital. esti in travaliu
4. ORICE fenomen periodic gen spasm muscular patesti, ia-l sub observatie. s-ar putea sa inceapa.
5. chestia aia cu 10 minute e sa nu aglomerezi spitalu' =)) . calculeaza cit timp itz ia sa ajungi la spital. la primu' copil, din momentu' inceperii contractiilor pina ai nevoie de anestezie or trece fro 4-5 ore. cind ai contractii din 10 in 10 minute in general doare te urli. te sfatui sincer sa fii deja in spital in momentul ala!!

nu te teme de kilele de le-ai pus. nevazmea, la 6 luni dupa nastere, era SUB kilele pe care le avea cu frun an jumate inainte. si, sincer, mie mi se pare ca dupa nastere arata mai bine ca inainte. deci ... nu o lua in tragic.

inca ceva ... zi-i fericitului viitor tata sa se pregateasca sufleteste pentru un rol extrem de activ in nastere si p-orma ...


Iete mai, un tatic care a nascut si stie. =))

Sa-ti traiasca! :D
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#32 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 30 November 2009 - 09:03 PM

Domnule Tata Vaxile,
Multumesc pentru sfaturi si pentru imbarbatare: deci tona de kg pe care am luat-o mai are sanse sa fie "topita". Am dat C/P la mesajul tau si l-am trimis la Daddy to be sa invete si el ce stiu altii ;)

#33 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 30 November 2009 - 09:19 PM

Huvi a spus:

Bine v-am gasit!
Sunt o viitoare mamica...urmeaza sa nasc peste 4 saptamani, intre Craciun si Anul Nou si am emotii mari. Trebuie sa ma familiarizez putin cu forumul si as avea cateva intrebari pentru voi. Va pup si ma bucur ca v-am gasit.

HUVI draguta stai linistita ca trece imediat
nici nuti dai seama si ai si nascut
abea atunci incep emotiile dar va fi frumos si cand te vei uita la bb vei uita de toate cele din jur si de nastere (care nu e asa grea cum se zice-iti spun sigur) si de tot

peseu:bine ai venit
Imagine postataImagine postata

#34 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 03:54 AM

Kroko a spus:

vaxile a spus:

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana.

citeva reguli:
1. daca s-a rupt apa, te duci la skital imediat!! chiar daca nu nasti imediat, bebelusu' nu mai e protejat contra bolilor si daunatorilor.
2. daca iese doar dopu' de mucus, potz sa stai acasa. cita vreme nu s-a rupt apa, copilu' e safe and sound
3. daca te ia cu varsaturi si doare, chiar local in zona burtzii, du-te la skital. esti in travaliu
4. ORICE fenomen periodic gen spasm muscular patesti, ia-l sub observatie. s-ar putea sa inceapa.
5. chestia aia cu 10 minute e sa nu aglomerezi spitalu' :) . calculeaza cit timp itz ia sa ajungi la spital. la primu' copil, din momentu' inceperii contractiilor pina ai nevoie de anestezie or trece fro 4-5 ore. cind ai contractii din 10 in 10 minute in general doare te urli. te sfatui sincer sa fii deja in spital in momentul ala!!

nu te teme de kilele de le-ai pus. nevazmea, la 6 luni dupa nastere, era SUB kilele pe care le avea cu frun an jumate inainte. si, sincer, mie mi se pare ca dupa nastere arata mai bine ca inainte. deci ... nu o lua in tragic.

inca ceva ... zi-i fericitului viitor tata sa se pregateasca sufleteste pentru un rol extrem de activ in nastere si p-orma ...


Iete mai, un tatic care a nascut si stie. :pupic:

Sa-ti traiasca! :D



saar'na. da, am luat parte foarte activ la nastere, mai ales la faza cu impinsu'. doar in ultimele 10 minute cind a zis doctoru' ca amu' vine au aparut trii asistente plus aia de a stat cu noi la impins, si alea 4 cu dofturu' m-au scos din peisaj destul de neceremonios. cind a iesit a fost cit p-aci sa leashin de frica. nu mi-a zis nimeni ca copilu' cind iese e albastru si de-abia dupa ce-i scoate mucusu' din gura si-i da dofturu' doo la fund incepe sa respire, sa zbiere si sa se faca roz. asa ca am crezut c-a murit. da' in citeva secunde urla, asa ca n-am lesinat.

oricum ... cursurile alea antenatale ... o imensa pierdere de vreme.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#35 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 03:57 AM

Huvi a spus:

Domnule Tata Vaxile,
Multumesc pentru sfaturi si pentru imbarbatare: deci tona de kg pe care am luat-o mai are sanse sa fie "topita". Am dat C/P la mesajul tau si l-am trimis la Daddy to be sa invete si el ce stiu altii :pupic:

niici uo problema pentru kilele de le-ai luat, nu te teme, zau. iar de-i dai sa suga la alamicu si nu-l alimentezi dan cutie, kilele alea o sa se duca poate mai repede decit ai vrea. nush altz copii cumu'-s, da' al meu a mincat de-a spart si continua pe aceeasi linie.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#36 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 01 December 2009 - 07:20 AM

Dom'le Tata Vaxile sa-ti traiasca Andreiul si sa interactionati cat mai bine intotdeauna :pupic:
Imagine postata

#37 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 07:53 AM

Hazel a spus:

Dom'le Tata Vaxile sa-ti traiasca Andreiul si sa interactionati cat mai bine intotdeauna :pupic:

zdaisama ... numa' sa-mi zica "domnule tata" ... :) :D :D :D
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#38 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 01 December 2009 - 12:09 PM

vaxile a spus:

saar'na. da, am luat parte foarte activ la nastere, mai ales la faza cu impinsu'. doar in ultimele 10 minute cind a zis doctoru' ca amu' vine au aparut trii asistente plus aia de a stat cu noi la impins, si alea 4 cu dofturu' m-au scos din peisaj destul de neceremonios. cind a iesit a fost cit p-aci sa leashin de frica. nu mi-a zis nimeni ca copilu' cind iese e albastru si de-abia dupa ce-i scoate mucusu' din gura si-i da dofturu' doo la fund incepe sa respire, sa zbiere si sa se faca roz. asa ca am crezut c-a murit. da' in citeva secunde urla, asa ca n-am lesinat.

oricum ... cursurile alea antenatale ... o imensa pierdere de vreme.


Bine ca n-ai impins tu, domnule tata! :(
Si taticul alor mei a participat activ ... dar asa bine ca tine nu stie, cu toate ca l-am batut la cap cu informatii utile si neutile ... sau poate ma fenteaza si totusi stie ... who knows?
DAr depinde si unde este nasterea ... ca in Ro. taticul asteapta inca pe hol ... barem asa stiu eu. Si mie mi se pare o aberatie ... pe mine m-a ajutat f. mult sa-l stiu pe al meu sot aproape, si sa-i rup putin degetelele, ca sa nu fiu singura cu dureri :angry:
Si nu toti sunt albastri ... ai mei au fost albi si manjiti .... dedesubt foarte roz si urlatori.
Am vazut o poza cu Andrei - frumos baiat! Inca o data: sa va traiasca!
Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#39 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 01 December 2009 - 02:10 PM

Kroko a spus:

vaxile a spus:

saar'na. da, am luat parte foarte activ la nastere, mai ales la faza cu impinsu'. doar in ultimele 10 minute cind a zis doctoru' ca amu' vine au aparut trii asistente plus aia de a stat cu noi la impins, si alea 4 cu dofturu' m-au scos din peisaj destul de neceremonios. cind a iesit a fost cit p-aci sa leashin de frica. nu mi-a zis nimeni ca copilu' cind iese e albastru si de-abia dupa ce-i scoate mucusu' din gura si-i da dofturu' doo la fund incepe sa respire, sa zbiere si sa se faca roz. asa ca am crezut c-a murit. da' in citeva secunde urla, asa ca n-am lesinat.

oricum ... cursurile alea antenatale ... o imensa pierdere de vreme.


Bine ca n-ai impins tu, domnule tata! :hello:
Si taticul alor mei a participat activ ... dar asa bine ca tine nu stie, cu toate ca l-am batut la cap cu informatii utile si neutile ... sau poate ma fenteaza si totusi stie ... who knows?
DAr depinde si unde este nasterea ... ca in Ro. taticul asteapta inca pe hol ... barem asa stiu eu. Si mie mi se pare o aberatie ... pe mine m-a ajutat f. mult sa-l stiu pe al meu sot aproape, si sa-i rup putin degetelele, ca sa nu fiu singura cu dureri :pupic:
Si nu toti sunt albastri ... ai mei au fost albi si manjiti .... dedesubt foarte roz si urlatori.
Am vazut o poza cu Andrei - frumos baiat! Inca o data: sa va traiasca!
Sanatate!

uau!! :shock: tu ai rezistat fara anestezie? felicitari ...

nu stiu de-s totz albastri, numa' unu am vazt pina acu', si la anu' probabil mai vad unu'. pe mine asa m-a speriat fii-miu, a iesit albastru. sh-acu' m-apuca cu leashin cind mi-aduc aminte.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#40 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 01 December 2009 - 11:24 PM

Misha multumesc pentru imbarbatare...am nevoie caci in fiecare noapte, atat cat reusesc sa adorm, visez ca sunt la spital si ma doare de nu mai stiu de mine :lol:

Voi sau sotiile voastre cum ati nascut? Ati optat pentru epidurala? Care-i parerea voastra despre ea?
Am citit ca intarzie nasterea si ca se poate sa aiba anumite consecinte negative asupra fatului (dar in cazuri exceptionale, cand nu este bine facuta). Eu m-am nascut cu o problema la coloana (mostenesc pe bunicul matern) si mi-e foarte teama sa cer epidurala; mi-e teama sa nu afecteze si mai tare durerile pe care le am la coloana.

Si mai intrebari:
1. In cartile mele despre nastere si alaptare se spune ca pentru a avea lapte trebuie o dieta echilibrata, dar trebuie, in acelasi timp, evitate: varza, broccoli, ceapa, varza de Brussels, produsele lactate,cofeina, fasolea...anumite fructe ca pepenele, piersicile sau ardei gras rosu, oua etc, etc. Cartea din care am citat este What to expect the first year.
In conditiile acestea de deplina interdictie :tongue3: ce se mai poate manca pe timpul alaptarii?

2. Ati baut vreun ceai special pentru stimularea lactatiei?

3. Asa cum zice si Vaxile cursurile prenatale mi s-au parut pierdere de timp. Am invatat numai doua aspecte pe care nu le-am gasit inca prin carti: sa i se dea copilului vitamina D si ceva legat de epidurala (ca poate fi si cu anumite consecinte negative). Voi ati dat vit. D bebelui in primul an? Ce gramaj?

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi