Forum Culinar: Mamici ... de vorba despre pici - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mamici ... de vorba despre pici

#41 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 01 December 2009 - 11:47 PM

Huvi a spus:

Misha multumesc pentru imbarbatare...am nevoie caci in fiecare noapte, atat cat reusesc sa adorm, visez ca sunt la spital si ma doare de nu mai stiu de mine :D

Voi sau sotiile voastre cum ati nascut? Ati optat pentru epidurala? Care-i parerea voastra despre ea?
Am citit ca intarzie nasterea si ca se poate sa aiba anumite consecinte negative asupra fatului (dar in cazuri exceptionale, cand nu este bine facuta). Eu m-am nascut cu o problema la coloana (mostenesc pe bunicul matern) si mi-e foarte teama sa cer epidurala; mi-e teama sa nu afecteze si mai tare durerile pe care le am la coloana.

Si mai intrebari:
1. In cartile mele despre nastere si alaptare se spune ca pentru a avea lapte trebuie o dieta echilibrata, dar trebuie, in acelasi timp, evitate: varza, broccoli, ceapa, varza de Brussels, produsele lactate,cofeina, fasolea...anumite fructe ca pepenele, piersicile sau ardei gras rosu, oua etc, etc. Cartea din care am citat este What to expect the first year.
In conditiile acestea de deplina interdictie :lol: ce se mai poate manca pe timpul alaptarii?

2. Ati baut vreun ceai special pentru stimularea lactatiei?

3. Asa cum zice si Vaxile cursurile prenatale mi s-au parut pierdere de timp. Am invatat numai doua aspecte pe care nu le-am gasit inca prin carti: sa i se dea copilului vitamina D si ceva legat de epidurala (ca poate fi si cu anumite consecinte negative). Voi ati dat vit. D bebelui in primul an? Ce gramaj?


Huvi, nu-ti mai face atatea ganduri, o sa vina toul din instinct, ai sa vezi.
Cu alaptatul nu ma bag ca eu n-am avut voie, deci sunt cu pluta ... dar am vazut ceai ptr. mame, sa stimuleze lactatia ... parca era si cu fenicul, sa nu-l doara pe cel mic burtica. Intreaba la farmacie sau la drogherii ... nu stiu unde esti tu.
Vit. nu am dat, mai ales in primul an, primeste imediat dupa nastere vit. K (sa evite posibile sangerari pe creier) si parca la 1 sapt. dupa inca o data. In rest isi ia micutul ce-i trebe din laptele matern sau din formula. Ajunge.

Cat despre PDA ... cum a observat si "domnul tata Vaxile" eu n-am avut-o. [Sunt tare! :tongue3: ]
La prima nastere am cam tipat dupa ea si m-au dus cu zaharelul ... din ce motive nu stiu nici acum, dar acum ma bucur. Atunci imi venea sa le strang de gat :) ... La a doua nastere - dupa ce m-am documentat si am aflat ca poti ramane cu ceva sechele ... nu-i musai, dar se poate - am zis "nu, multumesc!" ... mai ales ca acum stiam ca sunt in stare si fara. Doare, dar nu se moare din asta ... ai mai mult control asupra nasterii, poti muncii activ la scoaterea copilului, esti mobila imediat dupa nastere.
Acum fiecare face cum crede ... dupa cum te stii de capabila sa suporti dureri ... doar suntem in timpuri moderne!
Eu iti doresc o nastere usoara si bb sanatos!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#42 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 01 December 2009 - 11:52 PM

vaxile a spus:

uau!! :shock: tu ai rezistat fara anestezie? felicitari ...

nu stiu de-s totz albastri, numa' unu am vazt pina acu', si la anu' probabil mai vad unu'. pe mine asa m-a speriat fii-miu, a iesit albastru. sh-acu' m-apuca cu leashin cind mi-aduc aminte.


Wow, la anu' putem sa te felicitam din nou! :tongue3:
Eu va doresc de acum: succes! Bb-le sa vina promt la comanda, sa fie sanatos si de ce sex isi doreste mama :lol:
Si poate mai putin albastru, data viitoare sa fi mai barbat! :D
Sanatate!
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#43 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 04:08 AM

Huvi a spus:

Misha multumesc pentru imbarbatare...am nevoie caci in fiecare noapte, atat cat reusesc sa adorm, visez ca sunt la spital si ma doare de nu mai stiu de mine :D

Voi sau sotiile voastre cum ati nascut? Ati optat pentru epidurala? Care-i parerea voastra despre ea?
Am citit ca intarzie nasterea si ca se poate sa aiba anumite consecinte negative asupra fatului (dar in cazuri exceptionale, cand nu este bine facuta). Eu m-am nascut cu o problema la coloana (mostenesc pe bunicul matern) si mi-e foarte teama sa cer epidurala; mi-e teama sa nu afecteze si mai tare durerile pe care le am la coloana.

Si mai intrebari:
1. In cartile mele despre nastere si alaptare se spune ca pentru a avea lapte trebuie o dieta echilibrata, dar trebuie, in acelasi timp, evitate: varza, broccoli, ceapa, varza de Brussels, produsele lactate,cofeina, fasolea...anumite fructe ca pepenele, piersicile sau ardei gras rosu, oua etc, etc. Cartea din care am citat este What to expect the first year.
In conditiile acestea de deplina interdictie :D ce se mai poate manca pe timpul alaptarii?

2. Ati baut vreun ceai special pentru stimularea lactatiei?

3. Asa cum zice si Vaxile cursurile prenatale mi s-au parut pierdere de timp. Am invatat numai doua aspecte pe care nu le-am gasit inca prin carti: sa i se dea copilului vitamina D si ceva legat de epidurala (ca poate fi si cu anumite consecinte negative). Voi ati dat vit. D bebelui in primul an? Ce gramaj?


1. fa-tz epidurala!! sa stii ca DOARE. da' nu asa ... io n-am simtit durerea, da' m-am prins imediat cam ce simtea nevazmea. epidurala are desigur si riscuri. ce nu are riscuri? dar ceea ce se pateste ceva mai frecvent e migrena si mai rar greturi. insa dupa ce te-a conectat, durerea trece cam imediat.

2. ceai de marar. am gustat si eu, e nashpa la gust. :roll:

3. n-am dat nica la copil. o luat nevazmea si cica se transmite pan lapte.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#44 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 04:10 AM

Kroko a spus:

vaxile a spus:

uau!! :shock: tu ai rezistat fara anestezie? felicitari ...

nu stiu de-s totz albastri, numa' unu am vazt pina acu', si la anu' probabil mai vad unu'. pe mine asa m-a speriat fii-miu, a iesit albastru. sh-acu' m-apuca cu leashin cind mi-aduc aminte.


Wow, la anu' putem sa te felicitam din nou! :D
Eu va doresc de acum: succes! Bb-le sa vina promt la comanda, sa fie sanatos si de ce sex isi doreste mama :D
Si poate mai putin albastru, data viitoare sa fi mai barbat! :D
Sanatate!


mama vrea fetita. mie personal mi se filfie despre sexu' cupilului. bine, ceva jene am apropo de fetitze, ca ma gindesc cu groaza ca pe la fro 4 anisori asa, iau fetitza pe undeva si-mi zice inocent "tata, vreu pipi". si io tre' sa ma duc cu ea-n buda la barbantz.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#45 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 02 December 2009 - 07:56 AM

vaxile a spus:

mama vrea fetita. mie personal mi se filfie despre sexu' cupilului. bine, ceva jene am apropo de fetitze, ca ma gindesc cu groaza ca pe la fro 4 anisori asa, iau fetitza pe undeva si-mi zice inocent "tata, vreu pipi". si io tre' sa ma duc cu ea-n buda la barbantz.


No lasa,stai linistit,ca se duce mami cu ea,in buda la fumei ! :D
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#46 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 08:00 AM

piscotel a spus:

vaxile a spus:

mama vrea fetita. mie personal mi se filfie despre sexu' cupilului. bine, ceva jene am apropo de fetitze, ca ma gindesc cu groaza ca pe la fro 4 anisori asa, iau fetitza pe undeva si-mi zice inocent "tata, vreu pipi". si io tre' sa ma duc cu ea-n buda la barbantz.


No lasa,stai linistit,ca se duce mami cu ea,in buda la fumei ! :D


pi si daca mami e la coafor si io am misiune sa iau cupila s-o tin uocupata pentru un interval de timp delta te, ce fac? :mrgreen:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#47 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 02 December 2009 - 08:05 AM

vaxile a spus:

piscotel a spus:

vaxile a spus:

mama vrea fetita. mie personal mi se filfie despre sexu' cupilului. bine, ceva jene am apropo de fetitze, ca ma gindesc cu groaza ca pe la fro 4 anisori asa, iau fetitza pe undeva si-mi zice inocent "tata, vreu pipi". si io tre' sa ma duc cu ea-n buda la barbantz.


No lasa,stai linistit,ca se duce mami cu ea,in buda la fumei ! :D


pi si daca mami e la coafor si io am misiune sa iau cupila s-o tin uocupata pentru un interval de timp delta te, ce fac? :mrgreen:


Delta T e de bine...pana la + infinit mai ai....
Mama ce-mi place cand va panicatzi.
Da ce te faci la 10-12 ani cand te intreaba de "albinutze" sau mai rau de picaturilele mici lunare ?Eeeeee?
Eu pe tati l-am intrebat si nu m-a trimis la mami.
Iti doresc experientza de a fi tati de fetitza.O sa te topesti dupa ea. {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#48 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 02 December 2009 - 08:29 AM

piscotel a spus:


Delta T e de bine...pana la + infinit mai ai....
Mama ce-mi place cand va panicatzi.
Da ce te faci la 10-12 ani cand te intreaba de "albinutze" sau mai rau de picaturilele mici lunare ?Eeeeee?
Eu pe tati l-am intrebat si nu m-a trimis la mami.
Iti doresc experientza de a fi tati de fetitza.O sa te topesti dupa ea. {SMILIES_PATH}/6.gif:D<" title="arms" />

... unde mai pui c-o sa trebuiasca sa-mi cumpar pusca si iatagan si cind o veni fatfrumosu' (pe care o sa-l numim de fapt, conventional "mucea") sa o scoata pe undeva o sa-l intimpin c-o mutra d-aia acra sh-o sa-i arat arsenalu' si ceasu'. :twisted:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#49 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 04:55 PM

vaxile a spus:


mama vrea fetita. mie personal mi se filfie despre sexu' cupilului. bine, ceva jene am apropo de fetitze, ca ma gindesc cu groaza ca pe la fro 4 anisori asa, iau fetitza pe undeva si-mi zice inocent "tata, vreu pipi". si io tre' sa ma duc cu ea-n buda la barbantz.


Fetita sa fie! :pupic:
Eu in locul tau nu mi-as face griji ... as merge la buda la femei. Nu stiu, dar la barbati de intri (mai intru cand e maxima urgenta si coada la femei ... apropos, de ce e mereu coada la femei si la barbati nu?) dai de pisoare ... si nu poti evita sa vezi lucruri jenante.
La femei sunt toate inchise si f. pudice in cabine ... si intri si tu cu fata. Care-i problema ... o prezinti pe frumoasa si ai si o scuza! Nu cred sa te dea cineva afara.
Ah, si-ti spun eu ca ai sa fi topit ... ca cica asa-i, fetele cu tatii, baietii cu mamele ...
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#50 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 04:58 PM

vaxile a spus:

... unde mai pui c-o sa trebuiasca sa-mi cumpar pusca si iatagan si cind o veni fatfrumosu' (pe care o sa-l numim de fapt, conventional "mucea") sa o scoata pe undeva o sa-l intimpin c-o mutra d-aia acra sh-o sa-i arat arsenalu' si ceasu'. :twisted:


Astea-s amintiri din tinerete?
Tare! :pupic:
Trebe sa-i trimit si lu' tati nostru, ca el inca nu-s face griji ... sau tot asa, o fi planuit deja si mie nu-mi spuse ...
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#51 Useril este offline   Kroko 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationA doua stea la stanga

Postat 02 December 2009 - 05:00 PM

Ah ... Domnule tata Vaxile, vezi ca ai forum special "Pentru tatici" :pupic:
Adica te-a poftit frumos conducerea sa nu mai postezi la mamici? ... sau cum sa intelegem? :)
Eu sper ca ramai pe aici sa ne mai inveselesti si noua ziua :lol:
www.watch-in.com => un altfel de forum ptr. romanii de pretutindeni ( inca in dezvoltare :) )

#52 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 02 December 2009 - 05:38 PM

E leje, tatii is topiti dupa fete. asa ca nu ai sa scapi nici tu, in caz ca vine BB girl.
Ca sa te consolez, sa stii ca fetitele stiu sa-i manevreze teribil pe tati, si ca orice tata ai sa
fii gelos pe "mucea", dar n-ai sa-i arati fetei ca sa n-o dezamagesti ca "barbatii" vietii nu se iubesc cu foc.
si ai sa vezi cu ochiul liber cum te "invarte" pe dejte.

#53 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 03:43 AM

Kroko a spus:

vaxile a spus:

... unde mai pui c-o sa trebuiasca sa-mi cumpar pusca si iatagan si cind o veni fatfrumosu' (pe care o sa-l numim de fapt, conventional "mucea") sa o scoata pe undeva o sa-l intimpin c-o mutra d-aia acra sh-o sa-i arat arsenalu' si ceasu'. :twisted:


Astea-s amintiri din tinerete?
Tare! :lol:
Trebe sa-i trimit si lu' tati nostru, ca el inca nu-s face griji ... sau tot asa, o fi planuit deja si mie nu-mi spuse ...


da' tu cum crezi ca e la fro 15-17 ani? :lol:
pi draga, si pentru viitoru' mascul e benefic. numa bine invata greutatzle vietii! :lol:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#54 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 03:44 AM

Kroko a spus:

Ah ... Domnule tata Vaxile, vezi ca ai forum special "Pentru tatici" :lol:
Adica te-a poftit frumos conducerea sa nu mai postezi la mamici? ... sau cum sa intelegem? :lol:
Eu sper ca ramai pe aici sa ne mai inveselesti si noua ziua :lol:

a, nu, io am cerut, ca doar n-o sa vorbim despre mopsuri si burghie colea
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#55 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 03 December 2009 - 03:45 AM

stella a spus:

E leje, tatii is topiti dupa fete. asa ca nu ai sa scapi nici tu, in caz ca vine BB girl.
Ca sa te consolez, sa stii ca fetitele stiu sa-i manevreze teribil pe tati, si ca orice tata ai sa
fii gelos pe "mucea", dar n-ai sa-i arati fetei ca sa n-o dezamagesti ca "barbatii" vietii nu se iubesc cu foc.
si ai sa vezi cu ochiul liber cum te "invarte" pe dejte.



biiineeeee ... :evil:
asaaa deeci; lasa c-o sa-mi iau masuri de precutie
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#56 Useril este offline   Hazel 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 933
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSuffolk

Postat 03 December 2009 - 08:47 AM

vaxile a spus:

stella a spus:

E leje, tatii is topiti dupa fete. asa ca nu ai sa scapi nici tu, in caz ca vine BB girl.
Ca sa te consolez, sa stii ca fetitele stiu sa-i manevreze teribil pe tati, si ca orice tata ai sa
fii gelos pe "mucea", dar n-ai sa-i arati fetei ca sa n-o dezamagesti ca "barbatii" vietii nu se iubesc cu foc.
si ai sa vezi cu ochiul liber cum te "invarte" pe dejte.



biiineeeee ... :evil:
asaaa deeci; lasa c-o sa-mi iau masuri de precutie

N-ai cum, e in ADN-ul fetelor sa invarta tatii pe deshte, si in ADN-ul tatilor sa se lase invartiti constient si cu placere :angry:
Imagine postata

#57 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 05 December 2009 - 06:47 PM

Huvi a spus:

Si mai intrebari:
1. In cartile mele despre nastere si alaptare se spune ca pentru a avea lapte trebuie o dieta echilibrata, dar trebuie, in acelasi timp, evitate: varza, broccoli, ceapa, varza de Brussels, produsele lactate,cofeina, fasolea...anumite fructe ca pepenele, piersicile sau ardei gras rosu, oua etc, etc. Cartea din care am citat este What to expect the first year.
In conditiile acestea de deplina interdictie :tongue3: ce se mai poate manca pe timpul alaptarii?

din cate am citit eu bebelusi sunt mai agiatati atunci cand mamica mananca : ciocolata, citrice, mirodenii, capsuni, kiwi, ananas, ceapa, varza, usturoi, conopida, broccoli, castravete, ardei gras si fructe cu efect laxativ ( cirese, prune)
dar, asta difere de la bebelus la bebelus
este recomandat sa urmaresti ce mananci si sa-ti notezi ce ai mancat cu 4-6 ore inainte ca bebelusul sa devina agitat si sa eviti cateva zile acel aliment


2. Ati baut vreun ceai special pentru stimularea lactatiei?

nu beau niciun fel de ceai

3. Asa cum zice si Vaxile cursurile prenatale mi s-au parut pierdere de timp. Am invatat numai doua aspecte pe care nu le-am gasit inca prin carti: sa i se dea copilului vitamina D si ceva legat de epidurala (ca poate fi si cu anumite consecinte negative). Voi ati dat vit. D bebelui in primul an? Ce gramaj?

mie mi s-a acut epidurala, a avut efect maxim 1 ora si apoi au inceput iar durerile de parca nici nu aveam anestezie facuta
epidurala depinde de cum "o primeste" organismul tau dar cel mai mult depinde de cel care face "cockatilul", cat de tare il pregateste




#58 Useril este offline   Huvi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: kaky
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 26-November 09

Postat 06 December 2009 - 06:20 PM

Multumesc frumos, Roxana!
Vineri am fost la control...bebe este intors, head down, gata de iesire. Mi-a zis ca aca s-ar naste vineri ar aveam cam 6 lbs, dar sper sa mai stea acolo cel putin pana pe 20 Decembrie :D.
Mi-a dat o lista "How do I know when to go"? in care sunt 5 puncte unde mi se specifica momentele cheie cand sa plec spre spital:
1. La acest punct imi defineste ce este o contractie; printre multe altele se spune :"you should not be able to talk while you're having a contractin" (nu esti capabila sa vorbesti in timpul unei contractii). Mentiunea asta l-a bucurat pe domnul sot: "in sfarsit, am si eu momente de liniste".

2. Trebuie sa fiu la spital numai cad contractiile vin la 3-5 minute, sunt regulate si fiecare dureaza cam 1 minut.

3. Daca se rupe apa si lichidul este clar - la spital intr-o 1 -1,5 ora de la rupere. Daca ruperea s-a produs in acelasi timp cu, contractiile se respecta punctul 2.
Daca lichidul nu este limpede - la spital imediat.

4. Daca sangerez numai un pic sa-mi vad de treaba ca cica-i normal. Dar daca este "more than a normal period" sa ma duc imediat la spital.

5. Mi se da adresa.
Dupa ce am citit lista m-am "calmat" de nu se poate; nu ma vad stand acasa si asteptand contractiile de 3-5 minute :D.


Am o intrebare pentru voi: v-a durut capul in ultima luna? Am tensiunea foarte buna, nu m-am umflat la picioare, la maini, dar am niste dureri de cap groaznice. Si nu am avut nici inainte de sarcina si nici in primele luni. Mi-a zis medicul sa iau Tylenol dar sa iau mereu cand ma doare?

#59 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 07 December 2009 - 03:57 AM

Huvi a spus:

Multumesc frumos, Roxana!
Vineri am fost la control...bebe este intors, head down, gata de iesire. Mi-a zis ca aca s-ar naste vineri ar aveam cam 6 lbs, dar sper sa mai stea acolo cel putin pana pe 20 Decembrie :D.
Mi-a dat o lista "How do I know when to go"? in care sunt 5 puncte unde mi se specifica momentele cheie cand sa plec spre spital:
1. La acest punct imi defineste ce este o contractie; printre multe altele se spune :"you should not be able to talk while you're having a contractin" (nu esti capabila sa vorbesti in timpul unei contractii). Mentiunea asta l-a bucurat pe domnul sot: "in sfarsit, am si eu momente de liniste".

2. Trebuie sa fiu la spital numai cad contractiile vin la 3-5 minute, sunt regulate si fiecare dureaza cam 1 minut.

3. Daca se rupe apa si lichidul este clar - la spital intr-o 1 -1,5 ora de la rupere. Daca ruperea s-a produs in acelasi timp cu, contractiile se respecta punctul 2.
Daca lichidul nu este limpede - la spital imediat.

4. Daca sangerez numai un pic sa-mi vad de treaba ca cica-i normal. Dar daca este "more than a normal period" sa ma duc imediat la spital.

5. Mi se da adresa.
Dupa ce am citit lista m-am "calmat" de nu se poate; nu ma vad stand acasa si asteptand contractiile de 3-5 minute :D.


Am o intrebare pentru voi: v-a durut capul in ultima luna? Am tensiunea foarte buna, nu m-am umflat la picioare, la maini, dar am niste dureri de cap groaznice. Si nu am avut nici inainte de sarcina si nici in primele luni. Mi-a zis medicul sa iau Tylenol dar sa iau mereu cand ma doare?


parerea mea e sa nu stai pina nu mai reusesti sa vorbesti. nu de alta, da' "domnu' tata" s-ar putea sa se trezeasca cu ditamai vinataia ... :floare:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#60 Useril este offline   Rroxana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 08 December 2009 - 05:14 PM

Huvi, eu cu vreo 2 ore inanite de a mi se rupe apa aveam contractii la fiecare minut, era o durere continuua, dar eram coerenta inca - vb cu dr si asistentele despre tragedia de la Fort Knox, dupa ce mi s-a rupt apa contractiile erau mult mai dureroase dar inca puteam vorbi
cand n-am mai putut vorbi - eram incoerenta - au fugit cu mine in sala de operatie

sfatul meu : nu sta pana nu mai poti vb, s-ar putea sa fie prea tarziu si nu mai ajungi la spital 2 in 1

tylenol ai voie sa iei 4/zi, eu in ultima sapt luam cate 2 inanite de culcare - numai asa puteam adormi

p.s. din ce stat esti?

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi