Forum Culinar: Tortul - o arta sau nu ... invatam incet - Forum Culinar

Salt la continut

  • 428 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tortul - o arta sau nu ... invatam incet

#41 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 28 November 2009 - 11:28 PM

gloxinia a spus:

Ramo hai cu albina la decoratii :scratch:
Si eu patisem invers. Postul Delioarei crezui ca e al tau. Musai sa scriem la sugestii, sa faca ceva cu aceste culori. Ma baga in ceata rauuuu. Si vad ca nu numai pe mine. :)


eu zic ca si simplul fapt ca avatarul e pe dreapta ne deruteaza rau de tot ... in fine, probabil e vorba de obisnuinta. Albina nu stiu daca merge la decoratii ca tortul in sine e o albina. Tre sa vad cum fac si o pun aici. Abia astept, poate reusesc maine :)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#42 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 November 2009 - 06:40 AM

Fetelor,va pup !
Gloxiiii ce fain e tortul cu pompierul :)
Daniela tare faina inimioara !

atasez si eu o poza ,stiu ca ati vazut-o deja dar fac doar o proba :scratch:

Imagine postata

#43 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 November 2009 - 06:54 AM

Ca idee,daca intereseaza pe cineva,poza am micsorat-o cu ImageShack si apoi am pus link-ul aici.
In felul asta nu a mai aparut in chenarul acela si nu se mai poate confunda cu citatul.
Pentru schimbarea stilului forumului (poza pe stanga) intrati la "panoul utilizatorului ",o sa gasiti la optiuni "preferinte forum" si la "stilul meu" alegeti "subsilver2"

:scratch: ce desteapta mi-s de dimineataaaaa


:)

#44 Useril este offline   delioara 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 29 November 2009 - 09:01 AM

Mona, multumesc pentru tip, e mult mai bine cu formatul acesta; astept cu nerabdare noile torturi marca 'mona'.

Gloxinia, frisca e Milli la 1 litru, as vrea tare mult sa gasesc un provider, dar nu cred ca am sanse in bucuresti.
Tortul cu pompier m-a lasat masca, cand ma gandesc ca am si eu de facut niste figurine la mijloc de decembrie.. ma apuca durerea de cap.
Una dintre ele ar trebui sa fie winnie, si deja am salvat tortul tau cu winnie si ulciorul cu miere ;) , sper sa-mi iasa ceva asemanator.

Ramo, iata crema de frisca si nuci (este tortul Madonna al Seimei, cu foi coapte in tigaie):
-3 oua si 150 gr zahar se pun pe aburi, pana se ingroasa, apoi rece se amesteca cu 225 grame frisca batuta si 150 grame nuci.

Mimi, multumesc mult pentru aprecieri. :oops:

Dani_ela, tari ambele torturi, imi place si inima tare, dar si papusa, faldurile la rochie sunt perfecte. Pasta de marshmallows intr-adevar se lucreaza f bine, singurul defect pe care i l-am gasit este ca nu iese alba (nu am gasit deloc marshmallows albe) asa ca e greu de colorat. Si uite asa am ajuns si la pasta de zahar a Adrianei, care e la fel de usor de lucrat, si in plus iese alba-alba.

Imi cer scuze pentru felul cum am trunchiat mesajele cu 'creatiile' mele, si s-au confundat posturile mele cu cel al Gloxiniei, dar mi-a luat f mult timp sa atasez atatea poze, incepatoare fiind.
www.cristal-furnicutza.blogspot.com

#45 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 10:40 AM

mona a spus:

Ca idee,daca intereseaza pe cineva,poza am micsorat-o cu ImageShack si apoi am pus link-ul aici.
In felul asta nu a mai aparut in chenarul acela si nu se mai poate confunda cu citatul.
Pentru schimbarea stilului forumului (poza pe stanga) intrati la "panoul utilizatorului ",o sa gasiti la optiuni "preferinte forum" si la "stilul meu" alegeti "subsilver2"

;) ce desteapta mi-s de dimineataaaaa


:P

No asa da, e cu totul alta viatza , multumesc mon@ de info. Tortul tau de nunta e foarte fain si elegant {SMILIES_PATH}/6.gif:P<" title="arms" />
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#46 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 10:41 AM

delioara a spus:


Ramo, iata crema de frisca si nuci (este tortul Madonna al Seimei, cu foi coapte in tigaie):
-3 oua si 150 gr zahar se pun pe aburi, pana se ingroasa, apoi rece se amesteca cu 225 grame frisca batuta si 150 grame nuci.

Multu' de reteta ;)
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#47 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 November 2009 - 11:50 AM

Ramo a spus:

mamistef a spus:

Vai ce tare ma bucur ca am gasit subiectul asta cu torturi!!!Nu stiu daca are vreun rost sa pun aici poze cu torturile mele de pina acum,insa de-abia astept sa apar si eu cu cite o capodopera :lol: .....numai ocazii sa am!!

Eu zic ca are rost. Sunt si vor fi aici fete noi care nu au vazut inca torturile noastre si poate le vor fi de folos; scopul asta e, nu? :lol:


Ok,,ma bucur atunci, le bag pe toate intr-un post,ca sa nu innebunesc lumea de cap:

aici e prima incercare de a lucra cu pasta de zahar ,e facut cu foi de pandispan cumparate(ups) si ganache"impanat" cu visine
Imagine postata
aici e tortul de botez pt finutzul meu, e cu blat de cacao, crema de ciocolata si un blat subtire de bezea in mijloc,acoperit cu glazura Adrianei,figurine din pasta de lapte praf
Imagine postata
un diplomat cu ciocolata pentru mama mea,invelit cu valurile de cioco ale alinei-lili
Imagine postata
primul si singurul corset din mareata mea cariera :lol: blat de cacao, ganache si mousse de caise
Imagine postata
tort pentru bunicul nostru, cred ca era un diplomat, nu imi mai amintesc exact,scuze
Imagine postata
prima incercare de a face buburuze,nu stiam exact se face,sorry.Inauntru e blat alb, si cred ca era si spuma de cioco.Parca m-am prostit,dar unele torturi tin minte exact ce aveau inauntru,la altele parca mi s-a sters memoria.
Imagine postata
un tort pe care eu il iubesc f tare, a fost cu crema de ciocolata inauntru si acoperit cu glazura Adrianei(cea cu cacao si frisca lichida)Trandafirii sunt din lapte praf si frunzele din pasta de zahar
Imagine postata
tot asa ,un diplomat cu ciocolata pe care l-am facut cu foarte mare drag, ornamentele sunt la fel ca mai sus
Imagine postata
un diplomat cu fructe de padure
Imagine postata
tortul fetitei mele atunci cind a implinit 1 anisor,inauntru are mousse de cioco alba si mousse de cioco neagra,nu mi-a placut combinatia,mi s-a parut f grea si dulce,dar din greseli invata omul :lol:
Imagine postata
un tort de botez, a fost diplomat cu ciocolata, bebele,paturica si frunzele-pasta de zahar,trandafirii as usual-pasta de lapte praf
Imagine postata
tort pentru o taiere de motz,a fost foarte apreciat,bursucul supravietuieste si acum fara o labuta :lol: inauntru a fost cu blat alb, ganache si spuma de visine.Bursucul,buburuzele,ciupercile,bradutul sunt din pasta de zahar,iar melcii si florile din lapte praf
Imagine postata
un prim-plan
Imagine postata
un tort de majorat facut de pe o zi pe alta,blat alb si crema de cioco amaruie
Imagine postata
un tort pt un avocat, carapace de blat simplu cu crema de iaurt si fructe a Gloxiniei :D balanta aia urita e facuta din royal icing
Imagine postata
tort pentru un Matei( de 16 nov,ziua Sf.Matei), cu crema de cioco si crema de frisco-vanilie(un fel de adaptare de-a mea dupa crema obisnuita de diplomat) Toate ornamentele sunt din pasta de zahar,in afara de caracatita aceea care seamana cu un paianjen si care e din lapte praf
Imagine postata


Cam astea ar fi ,imi cer scuze pentru mesajul stufos,dar am zis sa scapati repede. Pt saptamina viitoare e posibil sa am o comanda de tort-casuta,ma voi inspira din casuta Lissei,iar pt 14 dec voi face un tort cu pisici, asa ca trebuie sa ma apuc de exersat .

ma bucur tare ca am si eu un loc'shor aici printre voi.Va admir si incerc sa progresez in domeniul asta,desi meseria mea de baza e cu totul alta.

#48 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 01:34 PM

mamistef a spus:

Ramo a spus:

mamistef a spus:

Vai ce tare ma bucur ca am gasit subiectul asta cu torturi!!!Nu stiu daca are vreun rost sa pun aici poze cu torturile mele de pina acum,insa de-abia astept sa apar si eu cu cite o capodopera :biggrin: .....numai ocazii sa am!!

Eu zic ca are rost. Sunt si vor fi aici fete noi care nu au vazut inca torturile noastre si poate le vor fi de folos; scopul asta e, nu? :)


Ok,,ma bucur atunci, le bag pe toate intr-un post,ca sa nu innebunesc lumea de cap:
Cam astea ar fi ,imi cer scuze pentru mesajul stufos,dar am zis sa scapati repede. Pt saptamina viitoare e posibil sa am o comanda de tort-casuta,ma voi inspira din casuta Lissei,iar pt 14 dec voi face un tort cu pisici, asa ca trebuie sa ma apuc de exersat .

ma bucur tare ca am si eu un loc'shor aici printre voi.Va admir si incerc sa progresez in domeniul asta,desi meseria mea de baza e cu totul alta.

Of ce frumoase sunt, unele din ele sunt chair excelente. Tare mult imi place inima alba cu albastru.

Cred ca toate suntem in aceeasi situatie cu tine, meseria de baza fiind cu totul alta, dar eu sincer nu ma mai vad facand altceva ... ba, poate sa fiu educatoare, dar nici asta nu e meseria mea :P asa ca raman la torturi deocamdata :scratch:

Abia astept sa-ti vad celelalte torturi :P
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#49 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 November 2009 - 01:54 PM

:oops: Multumesc mult,Ramo! Esti una din doamnele pe care le urmaresc cu mare drag si cu o speranta mica-mititica ca voi ajunge vreodata sa ma compar cu voi! La mine nu prea se pune problema sa renunt la muzica,insa imi place asa de tare,incit tare mi-as dori sa le pot face in paralel pe amindoua!

#50 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 05:19 PM

mamistef a spus:

:oops: Multumesc mult,Ramo! Esti una din doamnele pe care le urmaresc cu mare drag si cu o speranta mica-mititica ca voi ajunge vreodata sa ma compar cu voi! La mine nu prea se pune problema sa renunt la muzica,insa imi place asa de tare,incit tare mi-as dori sa le pot face in paralel pe amindoua!

:oops: :love7: Multumesc mamistef de compliment desi mai am si eu mult de lucrat. Ce ciudat imi suna "doamnele" ... eu doamne le vad pe cele trecute de 40 de ani :roll: desi prin statutul nostru de sotii suntem si noi doamne ... dar mie tot femeile invarsta mi se par doamne. Noi suntem inca "FETE" :love7: :lol: sau asa vreau eu sa cred {SMILIES_PATH}/6.gif;)<" title="arms" />
Daca vrei si iti place si una si alta o sa gasesti tu o cale sa le imbini :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#51 Useril este offline   delioara 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 158
  • Inregistrat: 27-November 09
  • LocationBucuresti

Postat 29 November 2009 - 05:45 PM

Ramo a spus:

Multu' de reteta :love7:

Cu multa placere.
Mamistef, bine (ca) ai venit, cu torturi cu tot, o parte le stiam, o parte sunt noi si ff frumoase. :love7: As vrea sa ajung si eu sa lucrez asa de ingrijit, imi cam lipseste practica, ce e drept.
Intrebare, pentru toate fetele: cum va ies culorile asa de intense (verde, rosu)? Le pictati cumva?
Am incercat sa colorez atat pasta din marshmallows, cat si cea de zahar cu geluri de la Wilton si tot ce a iesit e cam asa(alb, rosu-roz, verde, galbenul pal si albastru sunt pasta de zahar, restul sunt marshmallows).
Imagine atasata: 222_e23459c5c990e3cd94ce066aaba88a0d.jpg
www.cristal-furnicutza.blogspot.com

#52 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 November 2009 - 06:04 PM

Ramo,"doamne" era folosit cu schepsis ;) Nici gind sa fac referire la virsta sau la starea civila :love7: De altfel nici nu ma intereseaza virsta fetelor,e mai bine sa fim toate asa, etern tinere virtual :lol:

Delioara,multumesc de primire :love7: sa stii ca eu pun colorant in functie de cit de intensa vreau culoarea,probabil folosesc destul de mult,nu stiu,iau cu o scobitoare si tot adaug,apoi framint pina se incorporeaza complet in pasta si vad daca mai e nevoie sau nu.Nu stiu ce sa spun, mi-as dori fff mult sa aflu cum se foloseste corect colorantul atunci cind se picteaza.
Ramo, pot sa te rog sa im explici si mie "ca la prosti" cum diluezi exact colorantul ca sa pictezi? Stiu ca ai spus ca il diluezi cu un pic de alcool si mai ales cu esenta de migdale pe baza de alcool(scuza-ma daca incurc lucrurile),insa as vrea sa stiu cum anume faci.Adica: pui un pic de colorant in ceva,adaugi un pic de esenta,amesteci si de acolo iei cu pensonul? ca la culorile de pictura de la scoala?Pentru ca eu puneam un pic de coniac Alexandrion intr-o cescuta,inmuiam pensonul acolo,apoi luam un pic de colorant direct din cutiuta lui,dar nu mi se pare ok asa, culoarea iese in valuri si totul iese prea....ud,nu imi place cum si in cit timp se usuca.Te rog mult lumineaza-ma :oops:

#53 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 07:46 PM

delioara a spus:

Ramo a spus:

Multu' de reteta :love3:

Cu multa placere.
Mamistef, bine (ca) ai venit, cu torturi cu tot, o parte le stiam, o parte sunt noi si ff frumoase. :occasion14: As vrea sa ajung si eu sa lucrez asa de ingrijit, imi cam lipseste practica, ce e drept.
Intrebare, pentru toate fetele: cum va ies culorile asa de intense (verde, rosu)? Le pictati cumva?
Am incercat sa colorez atat pasta din marshmallows, cat si cea de zahar cu geluri de la Wilton si tot ce a iesit e cam asa(alb, rosu-roz, verde, galbenul pal si albastru sunt pasta de zahar, restul sunt marshmallows).

Pentru rosu intens si negru eu pictez, pentru celelalte culori, adaug culoare pana ajung unde vreau :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#54 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 07:56 PM

mamistef a spus:

Ramo,"doamne" era folosit cu schepsis :D Nici gind sa fac referire la virsta sau la starea civila :occasion14: De altfel nici nu ma intereseaza virsta fetelor,e mai bine sa fim toate asa, etern tinere virtual :D

Delioara,multumesc de primire :love3: sa stii ca eu pun colorant in functie de cit de intensa vreau culoarea,probabil folosesc destul de mult,nu stiu,iau cu o scobitoare si tot adaug,apoi framint pina se incorporeaza complet in pasta si vad daca mai e nevoie sau nu.Nu stiu ce sa spun, mi-as dori fff mult sa aflu cum se foloseste corect colorantul atunci cind se picteaza.
Ramo, pot sa te rog sa im explici si mie "ca la prosti" cum diluezi exact colorantul ca sa pictezi? Stiu ca ai spus ca il diluezi cu un pic de alcool si mai ales cu esenta de migdale pe baza de alcool(scuza-ma daca incurc lucrurile),insa as vrea sa stiu cum anume faci.Adica: pui un pic de colorant in ceva,adaugi un pic de esenta,amesteci si de acolo iei cu pensonul? ca la culorile de pictura de la scoala?Pentru ca eu puneam un pic de coniac Alexandrion intr-o cescuta,inmuiam pensonul acolo,apoi luam un pic de colorant direct din cutiuta lui,dar nu mi se pare ok asa, culoarea iese in valuri si totul iese prea....ud,nu imi place cum si in cit timp se usuca.Te rog mult lumineaza-ma :oops:

Hai mamistef ca ziceam si io asa de starea care mi-o da aceast statut :P nu ma gandeam ca m-ai facut baba :D)) ca io nici la 70 de ani nu oi fi baba, ioi tot FATA m-oi considera :D

Ok, eu cu esenta de migdale pe baza de alcool pictez. Pun intr-o cescutza esenta, dar nu mult, cat un capac de sticla sa zic asa si pun vre-o 2 pensule bune de colorant in ea, amestec bine pana devine ca o pasta, daca e prea lichida, mai adaug colorant, Cand pictez dau in toate partile cu pensula si ultimele 2 ture sunt date frumos de jos in sus si de la stanga la dreapta, asa nu imi raman urme. E drept ca de multe ori dau si eu tortul umed ca nu apuca sa se usuce, dar eu le zic clientilor ca le pictez asa ca stiu la ce sa se astepte.Oricum nu sunt asa ude incat sa curga culoarea de pe ele, cum ziceam eu fac culoarea destul de "groasa" si nu se scurge deloc ... Mai am si cativa coloranti praf (putini ce-i drept) si cu aceeia mai "pictez" torturile si sunt uscate si uniforme. Cu colorant praf ii perfect sa pictezi in negru, am avut 2 dar miciii si nu mai am :D Daca aveti neamuri sau prieteni prin State e cea mai buna achizitie pe care v-o puteti lua de acolo :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#55 Useril este offline   Stefana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 507
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationMontreal

Postat 29 November 2009 - 08:58 PM

Ah,ce bine ca m-am lamurit!!Multumesc mult de tot pentu explicatie,Ramo!!!data viitoare asa voi face! :cheers:

#56 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 29 November 2009 - 10:02 PM

Mamistef,foarte frumoase torturi,felicitari :D
Ramo te rog de maine sa-mi spui d-na Mona :blob8:
:D sau ma rog...aproape "d-na Mona" :cheers:


#57 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 10:54 PM

mamistef a spus:

Ah,ce bine ca m-am lamurit!!Multumesc mult de tot pentu explicatie,Ramo!!!data viitoare asa voi face! :floare:

Cu placere, sper sa-ti iasa :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#58 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 29 November 2009 - 10:57 PM

mona a spus:

Mamistef,foarte frumoase torturi,felicitari :P
Ramo te rog de maine sa-mi spui d-na Mona :floare:
:P sau ma rog...aproape "d-na Mona" :P

:P Ok Doamna Mona, dar numai daca ai varsta incepand cu 6, ziceam de 40 de ani ca eu atunci o vedeam pe mami o doamna, pana atunci a fost mami si atat :P
Hai tu Mona ca nu am vrut sa jignesc pe nimeni, ziceam si io ca in ciuda varstei si a copiilor eu tot pustioaica ma simt si cred ca si tu, nu? :D
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#59 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 November 2009 - 03:10 AM

Ramooo , :lol: ,cine a zis ceva de jignit? Glumeam !
Si absolut ca ma simt tanara !Cum as putea fi altfel, cu un copil de 4 ani? :)


#60 Useril este offline   mona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 417
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 30 November 2009 - 03:34 AM

Azi ,draga si scumpa mea fetita,implineste 4 ani.
Am sarbatorit-o ieri cu copiii .
Dupa luuungi negocieri asupra temelor ,i-am facut trei tortulete.


Imagine postata

Imagine postata


Imagine postata

Si aici,Alba ca zapada cu piticii,la care nu va spun cat am muncit :lol:
Am fost in Carrefour,am stat la coada la casa etc :)


Imagine postata

Arata acest topic


  • 428 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi