Forum Culinar: Tarta de ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tarta de ciocolata cremoasă, rafinată

#41 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 15 February 2010 - 05:39 PM

Vezi postareaboni, la 15 February 2010 - 10:13 AM, a spus:

am venit la raport :pupic:

e foarte, foarte, foarte faina!!! asa o umplutura nu am mai mancat inca pana acum. ne-a placut foarte mult.

o mica greseala am facut. am lasat-o putin prea mult la cuptor cu crema ca mi se parea ca nu se incheaga. in loc de 15 minute am lasat-o 30. sambata, cand am facut-o, a fost perfecta, dar dupa ce a stat o noapte la frigider s-a mai intarit. este foarte buna si asa, mai ferma. doar ca nu da asa de bine in poza :P

si inca ceva legat de crusta. eu am avut traume cu crustele de tarte, ori imi ramaneau crude ori se faceau beton. asa ca am vrut sa fiu sigura ca imi iese frageda si am inlocuit o parte din faina cu pudra de alune. adica am pus 100 gr pudra de alune de padure si 200 gr faina. nu am mai pus coaja de portocala. se potriveste foarte bine la gust cu crema de cioco :P

poza nu e asa de buna :P a trebuit sa o scot dintr-un decor nu prea fericit. se vede ca e mai ferma umplutura, dar este la fel de fina si catifelata.

Hana, ca de obicei, tot ce faci e nemaipomenit. miiiiii de multumiri pentru reteta :drool:

Edit: am uitat sa spun. am facut-o in forma de tort, cu pereti detasabili



Vezi postareaButterfly, la 15 February 2010 - 03:03 PM, a spus:

Hana, vin si io la raport cu tarta. Ce puteam sa fac de valentain pt. un sot super ciocolatos decat o inima ciocolatoasa?
da bineinteles ca si mie mi s-a parut ca nu se incheaga si o sa-mi curga asa ca am lasat-o vrea 20 de minute crema si s-a facut prea tare. si a mea are un gust mai mult amarui in loc de dulce, cred ca de la ciocolata.

Atasament culi1.JPG

Atasament culi2.JPG

Edit - am micsorat pozele inca o data ca mi s-au parut prea huge


Ma bucur ca ati facut tarta, dar imi pare rau ca nu v-a iesit la fix. Am spus ca trebuie coapta doar pana ce incepe sa se miste ca gelatina, 15 min, odata rece crema se incheaga, dar ramane moale si cremoasa la taiere, coapta prea mult se intareste, isi pierde aspectul catifelat. Trebuie sa aveti incredere in reteteImagine postata.

Butterfly, cred ca am spus undeva pe prima pagina ca raportul de zahar poate varia in functie de ciocolata folosita si de gustul fiecaruia. Inainte de a se pune crema pe blat se poate gusta si daca se doreste se mai poate adauga zahar pana ajunge la combinatia amarui/dulce dorita de fiecare.

Repetitia este intotdeauna mama invataturii, iar daca veti mai repeta aceasta reteta va va iesi cu siguranta cremoasa si catifelataImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#42 Useril este offline   boariu iuliana 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationDublin

Postat 16 February 2010 - 07:02 PM

Am facut tarta pe duminica si e ff buna.Vreau sa spun ca a 2 a zi mie personal mi-a placut mai mult.Crema se asaza mai bine ,e tot cremoasa dar are tinuta mai buna.
edit;Am uitat sa te pup pt reteta :floare:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-196-126633972032.jpg


#43 Useril este offline   Bonicelli 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 584
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 16 February 2010 - 08:38 PM

Bonicelli, pleaca o data de pe topicul asta. :lol:
Doamne, tarta cu ciocolata! :) Si io am mancat salata verde.
Nu, nu, Boni, nu! asta-i pentru premianti, pentru aia care-au fost cuminti, tu n-ai fost, ;) da' vine el week-end-ul si-n week-end e Joker, asa ca tarta asta o fac. Si clatite si suc. :floare:
Imagine postata

#44 Useril este offline   cricket 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationIasi

Postat 16 February 2010 - 09:28 PM

si tarta noastra...pe care a facut-o sotul :hungry: eu doar am dirijat din culise operatiunile.

e f gustoasa, mentionez ca am mancat trei felii, mie de obicei imi ajunge un patratel de ciocolata o data pe luna (nu mi-e pofta niciodata, nu cumpar decat daca am de facut alt dulce din ea).

multumim Hana! :thumleft:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-202-126634845515.jpg


#45 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 17 February 2010 - 08:18 AM

Vezi postareaboariu iuliana, la 16 February 2010 - 07:02 PM, a spus:

Am facut tarta pe duminica si e ff buna.Vreau sa spun ca a 2 a zi mie personal mi-a placut mai mult.Crema se asaza mai bine ,e tot cremoasa dar are tinuta mai buna.
edit;Am uitat sa te pup pt reteta :lol:


Ma bucur ca v-a placutImagine postata


Vezi postareaBonicelli, la 16 February 2010 - 08:38 PM, a spus:

Bonicelli, pleaca o data de pe topicul asta. :)
Doamne, tarta cu ciocolata! :) Si io am mancat salata verde.
Nu, nu, Boni, nu! asta-i pentru premianti, pentru aia care-au fost cuminti, tu n-ai fost, :-* da' vine el week-end-ul si-n week-end e Joker, asa ca tarta asta o fac. Si clatite si suc. :)



Ei, Boni, tu, maiestra bombonelelor te tratezi cu salata?Imagine postata Pai cum, ia autopremiaza-te in week-end!Imagine postata

Vezi postareacricket, la 16 February 2010 - 09:28 PM, a spus:

si tarta noastra...pe care a facut-o sotul :) eu doar am dirijat din culise operatiunile.

e f gustoasa, mentionez ca am mancat trei felii, mie de obicei imi ajunge un patratel de ciocolata o data pe luna (nu mi-e pofta niciodata, nu cumpar decat daca am de facut alt dulce din ea).

multumim Hana! :)


Arata foarte bine, felicitari sotului!
Take a walk on the wild side...

artizan

#46 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 21 February 2010 - 07:34 PM

In primul rand,mii de multumiri si pupici KikenHana :floare: :pupic:
De cand ai postat reteta,numai la tarta asta m-am gandit.Nu aveam tava ca si cea din poza,ci una mai scunda si mai lata,si fundul nu era drept.In sfarsit,ieri am gasit-o si am cumparat-o.Eu zic ca a iesit foarte bine,exact cum ai scris,sa tremure ca si gelatina.Acum se raceste.Problema mea este cum sa o scot din tava,sa nu zgariu tava,si sa scot tarta teafara si nevatamata :thumleft: Am vazut ca s-a dezlipit deja de pe tava biscuitul,dar cum o rastorn?Deja sotul meu saliveaza :)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-212-126677365928.jpg

Cristina

#47 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 22 February 2010 - 10:40 AM

Am reusit sa pun o sectiune,o feliuta pt Alissia,ca vroia de aseara sa manance :)
Multumim mult KikenHana :) :D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-212-126682793863.jpg
  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-212-126682795347.jpg

Cristina

#48 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 22 February 2010 - 02:09 PM

Vai ce scumpete de fetita carliontata ai!Imagine postata Sa-ti traiasca! Ma bucur ca v-a placut tarta, ti-a iesit perfect, sa va fie de bineImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#49 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 22 February 2010 - 04:39 PM

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 02:09 PM, a spus:

Vai ce scumpete de fetita carliontata ai!Imagine postata Sa-ti traiasca! Ma bucur ca v-a placut tarta, ti-a iesit perfect, sa va fie de bineImagine postata

Multumesc mult :-h
te rog mult sa imi spui cum sa scot tarta din tava de acum incolo(pt ca se va mai repeta cu siguranta :) ),din pacate am avut peripetii si mici accidente pt ca am taiat tarta mai devreme,am reparat-o abia de dimineata. :)
Cristina

#50 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 February 2010 - 10:49 PM

Kiken desi am vazut tarta ta de la inceput inca nu am avut ocazia sa o fac dar, de cand am vazut tarta dar mai ales frumusetea de papusa si anume fetita a lui cristina-simona o sa o fac cat mai repede, nu de alta dar poza respectiva face toti banii si sigur te face sa te apouci de tarta cat mai repede.

#51 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 22 February 2010 - 11:08 PM

Vezi postareacristina-simona, la 22 February 2010 - 04:39 PM, a spus:


Multumesc mult :P
te rog mult sa imi spui cum sa scot tarta din tava de acum incolo(pt ca se va mai repeta cu siguranta :D ),din pacate am avut peripetii si mici accidente pt ca am taiat tarta mai devreme,am reparat-o abia de dimineata. :pupic:


O lasi sa se raceasca de tot, apoi o rastorni pe o farfurie si repede o rastorni pe o alta farfurie...cam asta e tehnica. Mai poti sa faci altfel, sa decupezi un cerc din hartie de copt si sa-l asezi pe fundul tavii, astfel vei putea taia tarta direct in tava, cu atentie desigur Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#52 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 22 February 2010 - 11:09 PM

Vezi postareayoyo, la 22 February 2010 - 10:49 PM, a spus:

Kiken desi am vazut tarta ta de la inceput inca nu am avut ocazia sa o fac dar, de cand am vazut tarta dar mai ales frumusetea de papusa si anume fetita a lui cristina-simona o sa o fac cat mai repede, nu de alta dar poza respectiva face toti banii si sigur te face sa te apouci de tarta cat mai repede.


Atunci spor la treaba!Imagine postata

P.S. Ai primit raspunsul meu la pm?
Take a walk on the wild side...

artizan

#53 Useril este offline   yoyo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,196
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationIn mijloc de codru des

Postat 22 February 2010 - 11:34 PM

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 11:09 PM, a spus:

P.S. Ai primit raspunsul meu la pm?


Vaiiiiiiii ce neserioasa sunt :biggrin: . Am zis sa iti trimit pm in care iti multumesc de ajutor si luandu-ma cu cititul si salvatul am uitat. Multumesc tare mult si scuza-ma ca am uitat! :occasion15:

#54 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 22 February 2010 - 11:36 PM

Vezi postareayoyo, la 22 February 2010 - 11:34 PM, a spus:

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 11:09 PM, a spus:

P.S. Ai primit raspunsul meu la pm?


Vaiiiiiiii ce neserioasa sunt :biggrin: . Am zis sa iti trimit pm in care iti multumesc de ajutor si luandu-ma cu cititul si salvatul am uitat. Multumesc tare mult si scuza-ma ca am uitat! :occasion15:



A, nu-i vorba de asta, doar ma gandeam sa fi ajunsImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#55 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 23 February 2010 - 09:35 AM

Vezi postareayoyo, la 22 February 2010 - 10:49 PM, a spus:

Kiken desi am vazut tarta ta de la inceput inca nu am avut ocazia sa o fac dar, de cand am vazut tarta dar mai ales frumusetea de papusa si anume fetita a lui cristina-simona o sa o fac cat mai repede, nu de alta dar poza respectiva face toti banii si sigur te face sa te apouci de tarta cat mai repede.

Yoyo :occasion15: :biggrin:
Cristina

#56 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 23 February 2010 - 09:45 AM

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 11:08 PM, a spus:

Vezi postareacristina-simona, la 22 February 2010 - 04:39 PM, a spus:


Multumesc mult :biggrin:
te rog mult sa imi spui cum sa scot tarta din tava de acum incolo(pt ca se va mai repeta cu siguranta :occasion15: ),din pacate am avut peripetii si mici accidente pt ca am taiat tarta mai devreme,am reparat-o abia de dimineata. :)


O lasi sa se raceasca de tot, apoi o rastorni pe o farfurie si repede o rastorni pe o alta farfurie...cam asta e tehnica. Mai poti sa faci altfel, sa decupezi un cerc din hartie de copt si sa-l asezi pe fundul tavii, astfel vei putea taia tarta direct in tava, cu atentie desigur Imagine postata

Of,asa am facut si eu duminica,cand era deja racita tarta,am zis sa o scot cu 2 farfurii imense,ca va fi bine.Dezastru :floare: S-a spart exact in mijloc,apoi ca in raze.Am recuperat-o cat am putut,si am lasat-o la frigider pt a doua zi.Data viitoare,las o noapte la rece,si sigur va iesi fara probleme :D Alissia(fetita mea) iti multumeste mult,a mancat o felie mare si ar mai fi vrut :D
Cristina

#57 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 23 February 2010 - 05:04 PM

Vezi postareacristina-simona, la 23 February 2010 - 09:45 AM, a spus:

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 11:08 PM, a spus:

Vezi postareacristina-simona, la 22 February 2010 - 04:39 PM, a spus:

Multumesc mult :)
te rog mult sa imi spui cum sa scot tarta din tava de acum incolo(pt ca se va mai repeta cu siguranta :) ),din pacate am avut peripetii si mici accidente pt ca am taiat tarta mai devreme,am reparat-o abia de dimineata. :)


O lasi sa se raceasca de tot, apoi o rastorni pe o farfurie si repede o rastorni pe o alta farfurie...cam asta e tehnica. Mai poti sa faci altfel, sa decupezi un cerc din hartie de copt si sa-l asezi pe fundul tavii, astfel vei putea taia tarta direct in tava, cu atentie desigur Imagine postata

Of,asa am facut si eu duminica,cand era deja racita tarta,am zis sa o scot cu 2 farfurii imense,ca va fi bine.Dezastru :) S-a spart exact in mijloc,apoi ca in raze.Am recuperat-o cat am putut,si am lasat-o la frigider pt a doua zi.Data viitoare,las o noapte la rece,si sigur va iesi fara probleme :) Alissia(fetita mea) iti multumeste mult,a mancat o felie mare si ar mai fi vrut :)



Mai poti eventual sa bagi cu grija o paleta lata pe langa colturile tartei, pana ajungi sub fundul ei, o ridici si bagi apoi marginile unei farfurii, apoi o lasi "sa alunece" pe farfurie.Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#58 Useril este offline   cristina-simona 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 29-November 09
  • LocationMalta(inainte Cluj-Napoca)

Postat 23 February 2010 - 05:45 PM

Vezi postareaKikenHana, la 23 February 2010 - 05:04 PM, a spus:

Vezi postareacristina-simona, la 23 February 2010 - 09:45 AM, a spus:

Vezi postareaKikenHana, la 22 February 2010 - 11:08 PM, a spus:

Vezi postareacristina-simona, la 22 February 2010 - 04:39 PM, a spus:

Multumesc mult :drool:
te rog mult sa imi spui cum sa scot tarta din tava de acum incolo(pt ca se va mai repeta cu siguranta :scratch: ),din pacate am avut peripetii si mici accidente pt ca am taiat tarta mai devreme,am reparat-o abia de dimineata. :)


O lasi sa se raceasca de tot, apoi o rastorni pe o farfurie si repede o rastorni pe o alta farfurie...cam asta e tehnica. Mai poti sa faci altfel, sa decupezi un cerc din hartie de copt si sa-l asezi pe fundul tavii, astfel vei putea taia tarta direct in tava, cu atentie desigur Imagine postata

Of,asa am facut si eu duminica,cand era deja racita tarta,am zis sa o scot cu 2 farfurii imense,ca va fi bine.Dezastru :lol: S-a spart exact in mijloc,apoi ca in raze.Am recuperat-o cat am putut,si am lasat-o la frigider pt a doua zi.Data viitoare,las o noapte la rece,si sigur va iesi fara probleme :P Alissia(fetita mea) iti multumeste mult,a mancat o felie mare si ar mai fi vrut :D



Mai poti eventual sa bagi cu grija o paleta lata pe langa colturile tartei, pana ajungi sub fundul ei, o ridici si bagi apoi marginile unei farfurii, apoi o lasi "sa alunece" pe farfurie.Imagine postata

Chiar acum savurez ultima bucatica de tarta,pacat ca s-a terminat repede,se va executa iar curand :P
Multumesc frumos pt sfaturi,am sa tin cont de ele :drool:
Cristina

#59 Useril este offline   Ramo 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 770
  • Inregistrat: 26-November 09
  • LocationLa Strumfi

Postat 24 February 2010 - 11:30 AM

A mea tarta proaspat scoasa din frigider, inchegata dar moale, nu curgatoare dar finaaa. Excelenta combinatia de dulce a cremei cu amarui al blatului. E o tarta pe gustul meu si al picilor ... yummy ...mersi Hanna :-*

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-160-126701906535.jpg
Imagine postata Imagine postata Imagine postata


Imagine postata


incepand din 23.03.2011

#60 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 24 February 2010 - 07:50 PM

Waw, waw, waw... fara cuvinte... Cand am sa-mi revin am sa-mi incerc si eu norocul cu frumusetea ac de tarta... :toothy9; Sorina
Sorina

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi