Forum Culinar: Tarta de ciocolata - Forum Culinar

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tarta de ciocolata cremoasă, rafinată

#21 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,067
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 February 2010 - 11:30 PM

Cum zice tiza mea, sectiunea catifelata e iresistibila.
Aproape nu-mi vine sa cred ca e o reteta a lui Jamie, si asta datorita tie :-*

#22 Useril este offline   Misha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Red
  • Postari: 346
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationtimisoara

Postat 09 February 2010 - 03:28 PM

moaaaaaaaaaa da cum poa sa arate felia aia!!!!!!!!
am ramas masca si am salivat intens :floare: :floare: :pupic: :scratch:
Imagine postataImagine postata

#23 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 10 February 2010 - 07:10 PM

 Bunny, la 08 February 2010 - 07:26 PM, a spus:

Superba tarta, de gust nu ma indoiesc ca e divina... Felicitari!



Ai caracterizat-o foarte bine Imagine postata

 Foxyy, la 08 February 2010 - 10:32 PM, a spus:

Superba prezentarea! Inghit in sec pe-aici, of, of, of.... Grea-i viata cu asemenea bunataturi la interval! :scratch:



Multumesc...ca sa nu mai inghiti in sec, ia da fuga si-o prepara, n-ai sa regreti Imagine postata

 moatza, la 08 February 2010 - 10:39 PM, a spus:

 Maya, la 08 February 2010 - 04:31 PM, a spus:

Pentru mine,definitiv prea ciocolatoasa..


Da' ptr fameleon? a?

Hana, eu n-am cuvinte, felicitari! Poate-o fac ptr sambata, ca am ceva cerinte ciocolatoase.


Multumesc. Se face chiar usor si e o incantare pentru papilele gustativeImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#24 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 10 February 2010 - 07:12 PM

 Adriana, la 08 February 2010 - 11:30 PM, a spus:

Cum zice tiza mea, sectiunea catifelata e iresistibila.
Aproape nu-mi vine sa cred ca e o reteta a lui Jamie, si asta datorita tie :D



Ma bucur ca iti placeImagine postata

 Misha, la 09 February 2010 - 03:28 PM, a spus:

moaaaaaaaaaa da cum poa sa arate felia aia!!!!!!!!
am ramas masca si am salivat intens :-* :D :D :scratch:



Ia strange-ti Imagine postata si tine-le pe cand o faci...macar atunci vor fi cu folosImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#25 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 10 February 2010 - 07:48 PM

Kiken, e pur si simplu minunata tarta asta :scratch: , arata de milioane!

#26 Useril este offline   julix_2007 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: yellow
  • Postari: 1,244
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 10 February 2010 - 09:56 PM

Am noroc ca nu sunt nici pofticioasa, nici gravida. Dar oricum mi-e rau.... si balesc.... (am cautat emoticonul pentru mutrica electrocutata, nu gasesc)

#27 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 12 February 2010 - 10:07 AM

eu, de cand am vazut-o, sunt ca vrajita. abea astept sa vina sambata sa o fac, caci in timpul saptamanii n-am timp de ea :director: asa ca am sa o fac la sfarsitul asta de saptamana ca incepe postul si nu cred ca rezist 6 saptamani cu gandul la ea. noroc ca nu sunt gravida, vorba lui julix, ca aveam probleme acum :director:

#28 Useril este offline   ardeleanca 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 05-December 09

Postat 13 February 2010 - 12:43 PM

Buna, am reusit sa fac si eu tarta care a iesit foarte buna la gust, dar la consistenta nu a iesit ca cea pe care ai facut-o, adica asa cremoasa. In plus din cantitatea de crema care trebuia pusa nu mi-a intrat in tava decat un pic mai mult peste jumatate si am folosit tava pt tarta. O sa atasez poza ca sa vedeti cum mi-a iesit textura dupa coacere. Oricum nu renunt inca la ea, vreau sa mai fac o proba pt ca la gust e absolut divina:



P.S. Imi cer scuze pt modul cum este taiata dar nu am realizat-o acasa ci la o prietena si mi-am luat si eu jumatate din tava, dar pana acasa, pe masina s-a cam miscat in cutia in care am pus-o.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-369-126605771147.jpg


#29 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 13 February 2010 - 02:53 PM

Hana, n-am rezistat si am comis tarta azi, insa poze pun miine cind o tai. Abia astept!

Edit ca m-am razgindit, ca nu mai aveam rabdare:

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-10-126607771578.jpg

Sa fiu sincera, nu ma indoiam ca gustul e minunat, insa in realitate mi-a intrecut asteptarile!
Multumesc de reteta, a ajuns deja la favorite!
raluca elena

#30 Useril este offline   AllyMcBeal 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 February 2010 - 03:19 PM

Am facut-o si eu , dar data viitoare am sa fac doar jumatate din cantitatea de blat, sa nu mai fie decat o crusta subtire. Si cred ca ar merge un pic mai uns (e cam sec) .Dar crema e divina si a iesit fain.
Binenteles ca la mine nu lucea chiar ca oglinda, insa n-a contat. La vara va merge super cu niste boabe de zmeura.

#31 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 03:53 PM

 any_annette, la 10 February 2010 - 07:48 PM, a spus:

Kiken, e pur si simplu minunata tarta asta :occasion15: , arata de milioane!



 julix_2007, la 10 February 2010 - 09:56 PM, a spus:

Am noroc ca nu sunt nici pofticioasa, nici gravida. Dar oricum mi-e rau.... si balesc.... (am cautat emoticonul pentru mutrica electrocutata, nu gasesc)



 boni, la 12 February 2010 - 10:07 AM, a spus:

eu, de cand am vazut-o, sunt ca vrajita. abea astept sa vina sambata sa o fac, caci in timpul saptamanii n-am timp de ea :D asa ca am sa o fac la sfarsitul asta de saptamana ca incepe postul si nu cred ca rezist 6 saptamani cu gandul la ea. noroc ca nu sunt gravida, vorba lui julix, ca aveam probleme acum :D




Dragele mele, ma bucur ca va place.Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#32 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 03:59 PM

 ardeleanca, la 13 February 2010 - 12:43 PM, a spus:

Buna, am reusit sa fac si eu tarta care a iesit foarte buna la gust, dar la consistenta nu a iesit ca cea pe care ai facut-o, adica asa cremoasa. In plus din cantitatea de crema care trebuia pusa nu mi-a intrat in tava decat un pic mai mult peste jumatate si am folosit tava pt tarta. O sa atasez poza ca sa vedeti cum mi-a iesit textura dupa coacere. Oricum nu renunt inca la ea, vreau sa mai fac o proba pt ca la gust e absolut divina:



P.S. Imi cer scuze pt modul cum este taiata dar nu am realizat-o acasa ci la o prietena si mi-am luat si eu jumatate din tava, dar pana acasa, pe masina s-a cam miscat in cutia in care am pus-o.


Nu ti-a isit cremoasa pentru ca n-a fost toata compozitia pt crema, iar cea care a fost s-a copt prea tare si s-a intarit. Nu ti-a intrat toata compozitia pentru ca dupa cate imi dau seama dupa forma blatului nu ai o tava potrivita pentur acest tip de tarta. Trebuie sa ai o tava cu fundul adancit si drept, nu din aceea cu fundul ridicat care e pentru alt tip de tarte.

Asa trebuie sa arate forma:
Imagine atasata: monthly_02_2010/post-44-126615593177.jpg


In loc de asta mai poti folosi forma de tort, important e sa aiba peretii inalti si fundul drept.
Take a walk on the wild side...

artizan

#33 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 04:00 PM

 raluca elena, la 13 February 2010 - 02:53 PM, a spus:

Hana, n-am rezistat si am comis tarta azi, insa poze pun miine cind o tai. Abia astept!

Edit ca m-am razgindit, ca nu mai aveam rabdare:

DSC05118 640x480.JPG

Sa fiu sincera, nu ma indoiam ca gustul e minunat, insa in realitate mi-a intrecut asteptarile!
Multumesc de reteta, a ajuns deja la favorite!


Raluca, ma bucur ca iti place! Sa va fie de bineImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#34 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 04:07 PM

 AllyMcBeal, la 14 February 2010 - 03:19 PM, a spus:

Am facut-o si eu , dar data viitoare am sa fac doar jumatate din cantitatea de blat, sa nu mai fie decat o crusta subtire. Si cred ca ar merge un pic mai uns (e cam sec) .Dar crema e divina si a iesit fain.
Binenteles ca la mine nu lucea chiar ca oglinda, insa n-a contat. La vara va merge super cu niste boabe de zmeura.


Cantitatea de blat/umplutura poate varia in functie de marimea tavii. Eu am o tava de tarta mare, de 28 cm si pentru mine s-a potrivit la fix, dar daca e tava mai mica mai trebuie umblat la cantitati.

Blatul ai grija sa nu-l framanti prea mult, din cauza asta poate ti-a iesit cam sec. Orice aluat fraged trebuie doar adunat pana devine compact, daca e framantat prea mult dupa coacere nu mai e fraged ci devine tare si sec. De asemenea devine tare daca e copt prea mult.

Mie mi-a iesit minunat acest aluat, dar am lucrat mult cu aluat fraged. Un secret care va face aluatul de acest tip fraged in orice conditii e adaugarea unui varf de cutit de praf de copt. Nu mai mult pentru ca aluatul nu are voie sa creasca, dar in varf de cutit il va fragezi.Imagine postata Succes pe viitor!
Take a walk on the wild side...

artizan

#35 Useril este offline   ardeleanca 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 05-December 09

Postat 14 February 2010 - 06:18 PM

Cum spuneam si mai sus nu am renuntat la reteta. O sa o refac cred ca maine pt ca marti astept niste musafiri. Multumesc de pontul cu tava...o sa o refac in tava pt tort, cea cu inel sa fiu sigura ca imi intra toata cantitatea de crema.:lol:

#36 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 06:34 PM

 ardeleanca, la 14 February 2010 - 06:18 PM, a spus:

Cum spuneam si mai sus nu am renuntat la reteta. O sa o refac cred ca maine pt ca marti astept niste musafiri. Multumesc de pontul cu tava...o sa o refac in tava pt tort, cea cu inel sa fiu sigura ca imi intra toata cantitatea de crema.:lol:


Sa te asiguri ca ii intinzi pereti inalti, ca se mai trag eu un pic la coptImagine postata. Succes!Imagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#37 Useril este offline   black_cat 

  • crossing your path
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,290
  • Inregistrat: 27-November 09

Postat 14 February 2010 - 09:17 PM

 KikenHana, la 14 February 2010 - 04:07 PM, a spus:



Blatul ai grija sa nu-l framanti prea mult, din cauza asta poate ti-a iesit cam sec. Orice aluat fraged trebuie doar adunat pana devine compact, daca e framantat prea mult dupa coacere nu mai e fraged ci devine tare si sec. De asemenea devine tare daca e copt prea mult.




Aici am rasolit-o si eu, la crusta, nu mi-a iesit asa frageda cum as fi vrut insa recunosc ca am frecat cam mult la aluatul ala; data viitoare stiu. Insa crema e de vis, rafinata si cremoasa exact cum ai zis. Sigur o mai repet.
brain loading....please wait....

#38 Useril este offline   KikenHana 

  • fata verde
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 1,172
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationinto the wild

Postat 14 February 2010 - 10:23 PM

 black_cat, la 14 February 2010 - 09:17 PM, a spus:

 KikenHana, la 14 February 2010 - 04:07 PM, a spus:

Blatul ai grija sa nu-l framanti prea mult, din cauza asta poate ti-a iesit cam sec. Orice aluat fraged trebuie doar adunat pana devine compact, daca e framantat prea mult dupa coacere nu mai e fraged ci devine tare si sec. De asemenea devine tare daca e copt prea mult.




Aici am rasolit-o si eu, la crusta, nu mi-a iesit asa frageda cum as fi vrut insa recunosc ca am frecat cam mult la aluatul ala; data viitoare stiu. Insa crema e de vis, rafinata si cremoasa exact cum ai zis. Sigur o mai repet.


Adauga data viitoare si un varf de cutit praf de copt, vezi cum ti se pare asaImagine postata
Take a walk on the wild side...

artizan

#39 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 15 February 2010 - 10:13 AM

am venit la raport :lol:

e foarte, foarte, foarte faina!!! asa o umplutura nu am mai mancat inca pana acum. ne-a placut foarte mult.

o mica greseala am facut. am lasat-o putin prea mult la cuptor cu crema ca mi se parea ca nu se incheaga. in loc de 15 minute am lasat-o 30. sambata, cand am facut-o, a fost perfecta, dar dupa ce a stat o noapte la frigider s-a mai intarit. este foarte buna si asa, mai ferma. doar ca nu da asa de bine in poza ;)

si inca ceva legat de crusta. eu am avut traume cu crustele de tarte, ori imi ramaneau crude ori se faceau beton. asa ca am vrut sa fiu sigura ca imi iese frageda si am inlocuit o parte din faina cu pudra de alune. adica am pus 100 gr pudra de alune de padure si 200 gr faina. nu am mai pus coaja de portocala. se potriveste foarte bine la gust cu crema de cioco :pupic:

poza nu e asa de buna :pupic: a trebuit sa o scot dintr-un decor nu prea fericit. se vede ca e mai ferma umplutura, dar este la fel de fina si catifelata.

Hana, ca de obicei, tot ce faci e nemaipomenit. miiiiii de multumiri pentru reteta =))

Edit: am uitat sa spun. am facut-o in forma de tort, cu pereti detasabili

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2010/post-84-126622157789.jpg


#40 Useril este offline   Butterfly 

  • Ajutor de bucatar
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 13-February 10
  • Locationorasu' de pe Bega

Postat 15 February 2010 - 03:03 PM

Hana, vin si io la raport cu tarta. Ce puteam sa fac de valentain pt. un sot super ciocolatos decat o inima ciocolatoasa?
da bineinteles ca si mie mi s-a parut ca nu se incheaga si o sa-mi curga asa ca am lasat-o vrea 20 de minute crema si s-a facut prea tare. si a mea are un gust mai mult amarui in loc de dulce, cred ca de la ciocolata.

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-601-126623913231.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2010/post-601-126623915322.jpg

Edit - am micsorat pozele inca o data ca mi s-au parut prea huge

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi