Forum Culinar: am primit de la ambasada - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

am primit de la ambasada

#121 Useril este offline   laura laurentiu 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 24-November 09

Postat 08 December 2009 - 01:18 PM

Am devenit o persoana importanta: dintru inceput, inainte de 6 decembrie primii vreo 4 mailuri de la stafful PSD, cum ca sa il votez pe Geoana si ca au nevoie de votul meu :mrgreen: ! De unde or fi avut oamenii astia mailu' meu, oare? :o Si multe altele, am inteles ca a fost o practica urmata de pesedeu in mod constant...
Azi de dimineata - suprize! - alt mail: cica e frauda! Sa fac tot ce-oi sti sa protestez, sa-mi ridic poalele-n cap pe strada, sa scriu la cunoscuti samd ! :mrgreen:
Scuip in san: ptiu, drace, piei! si ma indrept, imi spun, catre un teren intotdeauna neutru, oaza de liniste si arome placute care este blogul personal... cand colo, aici ma agresasera si mai urat: bannere cu imagini pluteau prin tot blogul (adica in spatiile unde acceptasem anunturi publicitare prin google) : frauda, frauda! Contestati, nu va lasati! :) :) :o
Adicatelea Goagal a facut cu pesedeu un pact prin care isi incalca propria politica, pentru ca atunci cand am acceptat introducerea respectivelor anunturi publicitare - adsense - stiam ca ele trebuie sa aiba legatura cu continutul tematic al blogului meu - sa fie, deci, despre cratiti, oale, tingiri si altele de genul asta. Cum se incadreaza campania acestor incrancenati care nu stiu sa piarda pe raftul din bucatarie, mi-e greu a intelege! Dar nu imi place deloc. :o Desigur, am eliminat adsense de pe blog.
Asta apropos de campanie electorala agresiva, si urmatoarele la fel: In Timisoara am vazut putine bannere cu Basescu, majoritatea fiind fara poza, pe un fond alb scris "Basescu pentru Romania". Dar cu Geoana, pe tot gardul, pe blocuri de 10 etaje, apoi, in plutire, un fel de "dirijabile" rosii, de dimensiuni cat sufrageria mea, pe care scrie "Votati Mircea Geoana" etc. Ca sa nu mai vorbesc de televizor, pe care mi-a venit, in ultimele saptamani, sa il arunc pe geam.

Celor nemultumiti ca presedintele Romaniei a fost decis de votul celor din diaspora, le spun atat: reflectati cat de mult le-ar place cetatenilor romani care traiesc in interiorul granitelor, dar in acea parte care apare azi, cand e aratata harta tarisoarei la TV, colorata in portocaliu, ca sa decida pentru ei cei din jumatatea colorata in rosu cine sa fie presedinte. Cei din vest au fost la randul lor 5 milioane si ceva, care s-au prezentat la vot. Pentru ca tot veni vorba si despre costurile alegerilor - va asigur (dar probabil ca stiti) ca bugetul Romaniei colecteaza mult mai mult de vest decat de la est.

#122 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 08 December 2009 - 02:13 PM

Da Laura, iar Bucurestiul, ca duduie, are taxele cele mai mari!
Pai de ce V a votat cu Base si E cu Geoana?

Hana, bugetarii, cu durere in suflet o spun, trebuiau de mult restructurati. Eu am o afacere, si pe mine criza m-a lovit din plin, ca majoritatea vinzarilor le incheiam prin credite bancare sau leasing, care acum sint complet inghetate (ca sa nu mai spun ca banca mi-a marit dobinda la finantarile de pina acum, ca mi-a scazut rata de profit, deci ma baga in alta categorie de risc). Staff-ul meu, nu mare, a trebuit de anul trecut sa se obisnuiasca cu noile conditii impuse de piata: au acceptat sa lucreze 4 zile pe saptamina, ca sa nu ii trimitem acasa. Acu lucreaza 3. In vara a trebuit s apunem pe unul pe liber, de luna asta inca 1. Noroc ca le-am gasit in alta parte. Mi se rupe sufletul la gindul ca absolut toti au familii, au copii, au datorii, si eu nu pot sa ii ajut. Dar, din taxele alea pe care le-am platit, vro 10 directori bugetari s-au lafait cu salarii si bonusuri pentru incompetenta cam 1 an jumate, IN TIMP CE CEL CARE A PRODUS BANII A FOST PLATIT 4 ZILE PE SAPTAMINA!!!!

Bugetari, nu sariti pe mine, nu spun cu bucurie in suflet ceea ce spun, dar asta e situatia de kko in care ne aflam.
raluca elena

#123 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 December 2009 - 02:57 PM

vaxile a spus:

Hazel a spus:

dragos a spus:


si nu tzazis nimenea ca ai uitat de unde ai plecat? :roll:

Daca uita, se intorcea :drunken:


pi ma mai duc sh-acu', ce e drept doar turizm. plusca sunt la curent cu toate minariile politice. de unde mi se trage si cealalta replica "ce bah, te trezesti tu de-acolo sa ne dai noo lectii aici? tu nu traiesti aici, noi stim mai bine".


cunosc problema fb
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#124 Useril este offline   dragos 

  • Ratatouille
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationZierikzee, NL

Postat 08 December 2009 - 03:11 PM

raluca elena a spus:

Darky, si eu cind am plecat prima oara din tara, dupa ce m-am intors, imi cautam cuvintele in romana. Nu pentru ca le uitasem, ci pentru ca acolo vorbeam in exclusivitate numai engleza, citeam in engleza, si ajunsesem sa si visez in engleza. Si acum, anumiti termeni imi vin mai repede in engleza decit in romana.
Raducioiu de care zice vaxile uitase romana din pura infumurare, ca daca il luai la bani marunti, nici italiana nu vorbea!


io-s plecat din 90, am vorbit numai olandeza in Olanda (eram singur) si nu am avut niciodata probleme cu vorbitul in romaneste in romanica. si nici accent de strain n-am.

de cativa ani sunt casatorit c-o republicanca de-a noastra si chifteaua intelege si romaneste si frantuzeste (suntem in B de fo 4 ani). De vorbit, abia acu incepe sa-si dea drumul si zice si frantuzeste si romaneste, cateva cuvinte, acolo, alea care nu-s pre limba ei :drunken:
"Pamantul s-ar fi dus, hainul,
De-a berbeleacul, vorba ceea,
De n-ar fi fost pe lume vinul,
Tutunul, dracul si femeia!"

#125 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 04:01 AM

raluca elena a spus:

Da Laura, iar Bucurestiul, ca duduie, are taxele cele mai mari!
Pai de ce V a votat cu Base si E cu Geoana?

Hana, bugetarii, cu durere in suflet o spun, trebuiau de mult restructurati. Eu am o afacere, si pe mine criza m-a lovit din plin, ca majoritatea vinzarilor le incheiam prin credite bancare sau leasing, care acum sint complet inghetate (ca sa nu mai spun ca banca mi-a marit dobinda la finantarile de pina acum, ca mi-a scazut rata de profit, deci ma baga in alta categorie de risc). Staff-ul meu, nu mare, a trebuit de anul trecut sa se obisnuiasca cu noile conditii impuse de piata: au acceptat sa lucreze 4 zile pe saptamina, ca sa nu ii trimitem acasa. Acu lucreaza 3. In vara a trebuit s apunem pe unul pe liber, de luna asta inca 1. Noroc ca le-am gasit in alta parte. Mi se rupe sufletul la gindul ca absolut toti au familii, au copii, au datorii, si eu nu pot sa ii ajut. Dar, din taxele alea pe care le-am platit, vro 10 directori bugetari s-au lafait cu salarii si bonusuri pentru incompetenta cam 1 an jumate, IN TIMP CE CEL CARE A PRODUS BANII A FOST PLATIT 4 ZILE PE SAPTAMINA!!!!

Bugetari, nu sariti pe mine, nu spun cu bucurie in suflet ceea ce spun, dar asta e situatia de kko in care ne aflam.


raluca, majoritatea bugetarilor sunt o armata de furnici prost platite. sunt angajatz acolo pentru ca economie nu prea este, si statul prefera iluzia ca aia fac ceva (decit sa le dea ajutor de somaj). directorii si aia bine platitz ... is probabil rude cu cine trebe. sau se culca cu cine trebe. un alt lucru pe care i-l reprosez lu' marinelu' e inlocuirea cadrelor pe criterii politice. felicit gazeta sporturilor pentru anchetele pe tema.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#126 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 04:04 AM

mai nou, nastase 7 case a scris pe blogu' mnealui ca voturile din strainatate ar trebui sa nu aiba aceeasi pondere cu alea din tara. cu foarte putin respect il corectez pe tovarasu' nastase: nu numa' in constipatie scrie ca cetatenii ro au drepturi egale. da' nediscriminarea la vot e chiar un principiu universal. da' va inteleg, tov. nastase. pe vremea cind atz crescut dvs, in cartieru' in care atz crescut si in anturaju' in care atz crescut, democratia era oricum doar un moft. io nu spun ca democratia ie buna. da' dvs atz ales sa jucatz dupa aceste reguli.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#127 Useril este offline   Bebe 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationNY

Postat 09 December 2009 - 04:48 AM

Alexandru a spus:

Nu poate dizolva adunarea nationala?

Wiki spune că nu mai este adunarea naţională, c-a fost înlocuită de parlament....
Sau mai este?
There are 10 kinds of people in this world: those who understand binary, and those who don't.

#128 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 05:39 AM

Bebe a spus:

Alexandru a spus:

Nu poate dizolva adunarea nationala?

Wiki spune că nu mai este adunarea naţională, c-a fost înlocuită de parlament....
Sau mai este?


what's in a name? :lol:
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#129 Useril este offline   sacramento 

  • Bucatar
  • PipPipPip
  • Grup: Crimson
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 06-December 09

Postat 09 December 2009 - 05:48 AM

:lol: :lol: :lol: :lol:

Ioi ce ma ungeti la suflet!

Cei din diaspora n-ar trebui sa aiba dreptul sa voteze?Hmm..,Pai de aici de afara se vede exact care e situatia in tara.Probabil ca vrea sa spuna ca cine a votat cu base nu ar fi trebuit sa aiba dreptul sa voteze

#130 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 09 December 2009 - 05:58 AM

vaxile a spus:

mai nou, nastase 7 case a scris pe blogu' mnealui ca voturile din strainatate ar trebui sa nu aiba aceeasi pondere cu alea din tara. cu foarte putin respect il corectez pe tovarasu' nastase: nu numa' in constipatie scrie ca cetatenii ro au drepturi egale. da' nediscriminarea la vot e chiar un principiu universal. da' va inteleg, tov. nastase. pe vremea cind atz crescut dvs, in cartieru' in care atz crescut si in anturaju' in care atz crescut, democratia era oricum doar un moft. io nu spun ca democratia ie buna. da' dvs atz ales sa jucatz dupa aceste reguli.


Am crezut ca numai sotul meu este masochist si citeste blogul lui Nastase; el a mers un pas mai departe si a lasat si un comentariu prin care il pizduia pentru chestia asta cu voturile celor din strainatate. Pai ce suntem noi? jumatati de buletin? Probabil ca de data asta am fost paiul care a rupt spatele camilei :lol:
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

#131 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 06:11 AM

Cassia a spus:

vaxile a spus:

mai nou, nastase 7 case a scris pe blogu' mnealui ca voturile din strainatate ar trebui sa nu aiba aceeasi pondere cu alea din tara. cu foarte putin respect il corectez pe tovarasu' nastase: nu numa' in constipatie scrie ca cetatenii ro au drepturi egale. da' nediscriminarea la vot e chiar un principiu universal. da' va inteleg, tov. nastase. pe vremea cind atz crescut dvs, in cartieru' in care atz crescut si in anturaju' in care atz crescut, democratia era oricum doar un moft. io nu spun ca democratia ie buna. da' dvs atz ales sa jucatz dupa aceste reguli.


Am crezut ca numai sotul meu este masochist si citeste blogul lui Nastase; el a mers un pas mai departe si a lasat si un comentariu prin care il pizduia pentru chestia asta cu voturile celor din strainatate. Pai ce suntem noi? jumatati de buletin? Probabil ca de data asta am fost paiul care a rupt spatele camilei :lol:


eu cred ca e important sa fii informat. nu pot sa citesc numai stirile care-mi plac. de comentat, la ala pe blog nu. desi pizduieli merita pentru ce-a debitat.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#132 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 08:35 AM

Eu cred ca cine poate, si mai ales cine vrea, poate sa fie echidistant si in tara, si in strainatate. Sigur, in tara mai trebuie facut efortul de a citi printre rinduri...

Ahhh, eu personal multumesc diasporei ac a inclinat balanta :-* nush daca contracareaza ca spune mighty nastase...
raluca elena

#133 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 08:40 AM

raluca elena a spus:

Eu cred ca cine poate, si mai ales cine vrea, poate sa fie echidistant si in tara, si in strainatate. Sigur, in tara mai trebuie facut efortul de a citi printre rinduri...

Ahhh, eu personal multumesc diasporei ac a inclinat balanta :-* nush daca contracareaza ca spune mighty nastase...


pi sigur ca se poate si-n ro. ca doar n-o fi acolo zona crepusculara. stai linistita, ca de la nastase nu ma asteptam la altceva. doar n-o sa acuz acu' rumanii dan tzara pentru ce spune ala. ce e drept, am cunoscut si spalatz pe creier care probabil ca mi-ar fi baut cu placere singele pentru ca am votat cu basexu. da' asa ceva exista oriunde. e rau ca exista fanatici, da' ce sa-i faci? asta e planeta pe care ne-am nascut. daca nu potz schimba lucrurile, le acceptz.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#134 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 09 December 2009 - 09:39 AM

Bebe a spus:

Alexandru a spus:

Nu poate dizolva adunarea nationala?

Wiki spune că nu mai este adunarea naţională, c-a fost înlocuită de parlament....
Sau mai este?



Bebe, nu mai e sistem bicameral, adica adunarea si senatul? Parlament, în cazul asta, e numai cînd se reunesc cele doua camere. Tot în cazul asta, presedintele poate dizolva adunarea, dar nu si senatul.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#135 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 09:44 AM

Alexandru a spus:

Bebe a spus:

Alexandru a spus:

Nu poate dizolva adunarea nationala?

Wiki spune că nu mai este adunarea naţională, c-a fost înlocuită de parlament....
Sau mai este?



Bebe, nu mai e sistem bicameral, adica adunarea si senatul? Parlament, în cazul asta, e numai cînd se reunesc cele doua camere. Tot în cazul asta, presedintele poate dizolva adunarea, dar nu si senatul.


pe romaneste "camera deputatilor", bibiloi! "assemblee nationale" e in fr. :-*
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#136 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 09:46 AM

si in ro poate dizolva tot parlamentu', dupa cite mi-aduc aminte. la voi nu poate senatu' pen' ca e ales pan vot indirect
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#137 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 09:53 AM

Eu stiu ca presedintele poate dizolva parlamentul, daca acesta nu formeaza guvernul intr-un termen limita, sau refuza acceptarea a 2 premieri.
raluca elena

#138 Useril este offline   vaxile 

  • cocalar
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 605
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Locationstau pe-un nor si cint la harpa

Postat 09 December 2009 - 10:44 AM

citesc pe diverse forumuri la diverse ziare, si in commenturi la diverse articole cum postacii pedesere cheama lumea la bataie in strada pentru "apararea democratiei". ce mai urmeaza? oamenii muncii de la imeghebeu vin sa faca ordine? vin minerii sa planteze trandafiri? sau vin teroristii?

creca faza cu contestatia la ccr e doar de forma (din ce "dovezi" am citit pe net e vorba de pina-n 5000 de voturi revendicate de pedesereu), sa cistige timp pina fac rost de ceva mai tare. da, creca pina la urma iese cu paruiala. intre timp m-am lamurit si ce are de pierdut paturiciu. in '90 a cumparat jucaria petrolifera cu 50 de milioane de paray (de unde p...alaria mea usd 50 de milioane in '90???) si amu' o vindut-o cu 8 miliarde. doarca ... partea statului ruman e scadenta in 2010. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: heee heeee heee. la vintu e clar, l-au prins pe popa, intra-n pestera. mdeap, astia nu-si permit sa cistije basexu.
knife, poison or estrangulation? choices, choices ...

#139 Useril este offline   raluca elena 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 09 December 2009 - 12:51 PM

la aia 50 mil pe care nu i-a achitat inca, mai intra vro 20-30 bagati in campania asta si vro 600 ml din taxe, plus restul de datorii pe care le are la bugetul consolidat, care ar putea scuti romania de negocierile in genunchi cu fmi

n-as miza ca ies oamenii in strada, romanii sint aproape lispsiti de reactie. dar e adevarat ca nu-mi da prin cap deocamdata pe ce butoane se va mai apasa, ca oligarhii financiari au taaaaare multe de pierdut! Mie campania asta mi s-a parut foarte murdara, ma astept la si mai mult noroi.
raluca elena

#140 Useril este offline   Cassia 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 05-December 09
  • Locationla nord de 49

Postat 09 December 2009 - 08:01 PM

vaxile a spus:

citesc pe diverse forumuri la diverse ziare, si in commenturi la diverse articole cum postacii pedesere cheama lumea la bataie in strada pentru "apararea democratiei". ce mai urmeaza? oamenii muncii de la imeghebeu vin sa faca ordine? vin minerii sa planteze trandafiri? sau vin teroristii?

creca faza cu contestatia la ccr e doar de forma (din ce "dovezi" am citit pe net e vorba de pina-n 5000 de voturi revendicate de pedesereu), sa cistige timp pina fac rost de ceva mai tare. da, creca pina la urma iese cu paruiala. intre timp m-am lamurit si ce are de pierdut paturiciu. in '90 a cumparat jucaria petrolifera cu 50 de milioane de paray (de unde p...alaria mea usd 50 de milioane in '90???) si amu' o vindut-o cu 8 miliarde. doarca ... partea statului ruman e scadenta in 2010. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: heee heeee heee. la vintu e clar, l-au prins pe popa, intra-n pestera. mdeap, astia nu-si permit sa cistije basexu.


Mie mi-a putit ce a facut Patriciu de la bunul inceput. De unde cele 50 milioane? de la rusi probabil.
Ma doare sufletul sa vad ce au facut jigodiile astea din Romania; au pus totul, absolut totul pe butuci.
Mai este ceva ce merge?
- agricultura- nu mai este
- industrie- mai este ceva?
- resurse naturale- vindute te miri cui

Stau si ma intreb cum mama dracului din '90 si pina in zilele noastre, noua conducere a distrus cred ca mai mult decit au facut-o comunistii in cei 40 si de ani cit au condus 'oficial' tara. Banui ca si primirea in EU a fost o chestie politica pentru ca economic nu prea mai are ce sa ofere.
Prieteni sunt acele persoane, care te iubesc cu toate ca te cunosc bine.

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi