Forum Culinar: Dieta Montignac - Ce am gatit azi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Ce am gatit azi

#41 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 05 July 2011 - 12:02 AM

laura, chiftelele arata yammy. Cum se face piureul de naut? e voie naut cu lipide ? :D

armina, bravo de pizza ...ce pofta mi-ai facut!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#42 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 08 July 2011 - 10:24 PM

Am facut chec-ul cu masline al Stellei doar ca in loc de faina de grau am pus faina de migdale si in loc de 4 - 6 oua, erau mai micute si mi s-a parut compozitia cam vartoasa doar cu 4.

6 oua
100 gr faina de migdale
200 gr sunca de Praga
100 gr cascaval ras
100 gr masline verzi feliate
o mana de gogosar taiat fasii - al meu era de la borcan, murat
3 linguri ulei de masline
1 lingurita praf de copt

Foarte bun. A mancat si al meu si i-a placut, mi l-a mancat aproape tot.... :angryfire: si io care trageam nadejde sa am vreo 4 zile din el.

Imagine atasata: monthly_07_2011/post-729-13101566439109.jpg

#43 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,068
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 08 July 2011 - 10:25 PM

Foarte fain :angryfire:

#44 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 08 July 2011 - 10:54 PM

excelenta idee, cu care mai pot scapa de 6 oua si faina de migdale cu care inca nu facusem nik, sa vad acum daca reusesc sa ajung la cumparaturi ca nu am cascaval, masline si sunca de praga conforma. :headbang: Anyway minunata, cred ca merge si niste verdeata si ciuperci. Ramane usor umeda compozitia, eu de aia ma tem de checuri sarate?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#45 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 09 July 2011 - 12:39 AM

Vezi postareaDaniella, la 08 July 2011 - 10:54 PM, a spus:

excelenta idee, cu care mai pot scapa de 6 oua si faina de migdale cu care inca nu facusem nik, sa vad acum daca reusesc sa ajung la cumparaturi ca nu am cascaval, masline si sunca de praga conforma. :headbang: Anyway minunata, cred ca merge si niste verdeata si ciuperci. Ramane usor umeda compozitia, eu de aia ma tem de checuri sarate?


Eu zic ca nu pui ciuperci. Asta era chec cu masline, apoi sunt prea multe si se lasa compozitia. Poti face separat altul doar cu ciuperci :floare:. E un pic umed, insa mie mi-e ok si e foarte bun, gustul exact ca un checulet normal.

Vezi ca a pus Maya o reteta de omleta cu dovlecei. Parca te plangeai ca ai si prea multi dovlecei, asa scapi si de ei si de oua ;)

#46 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 09 July 2011 - 12:41 AM

Vezi postareaAdriana, la 08 July 2011 - 10:25 PM, a spus:

Foarte fain :headbang:

E si gustos, Adriana. Daca il faci o sa vezi ca nu e nicio diferenta la gust fata de unul facut cu faina alba de grau.

#47 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 09 July 2011 - 11:07 AM

am facut pentru popor fursecurile lui Maya asa ca a trebuit sa fac si pentru mine ceva. am procedat asa:
- am facut reteta dubla
- am amestecat untul, fructoza (in loc de 300gr zahar am pus 150 fructoza), oul, kefirul (in loc de lapte) esenta de vanilie si ghimbir
- de aici am impartit compozitia in 2, cu jumate m-am dus mai departe cu reteta original (150 gr. faina) iar in jumate am pus 100 gr. faina migdale, 2 linguri faina integrala, 2 linguri tarate


sunt foarte bune. nu sunt asa de fine ca cele originale, in schimb mi se par mult mai dulci.
de aceea si scriu observatia asta: mie se pare ca fructoza are diferite grade de "dulce" in functie de combinatie.

pentru ca fursecurile astea oricum nu ies asa de fine m-am gandit ca ar merge amestecat im compozitie niste bucatele de "nuci", de ciocolata, sau poate chiar cu o visina infipta cumva deasupra. daca mai am timp mai experimentez.

si asa arata ale mele:
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-84-1310202080165.jpg

#48 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 10 July 2011 - 09:51 PM

Am gatit in weekend dar fara poze:

- Chifle monti, reteta M_rules
- Creveti gratinati, reteta Dana
- Piept de pui cu pleurotus

#49 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 10 July 2011 - 11:34 PM

Armina, am facut omleta Mayei ieri si azi am mancat portia lui tati (lui nu i-a placut coapta si nu i-am pus nici dovlecei- nu suporta, ci sunca), a iesit f buna dupa gustul meu. Am scapat si de dovlecei azi cu o musaca de dovlecei in care sosul rosu l-am facut preponderent din ciuperci si cateva linguri de sos bolognez pe care il aveam in frigi facut si vidat.

Ma gandeam sa pun ciuperci in loc de sunca praga, pentru ca nu am gasit inca vreun mezel conform.

Continui sa am oua excedentar si tot nu slabesc deloc desi tin dieta de 2 luni si ceva :105: Incep sa ma demoralizez, pentru ca ma si frustrez de peste 2 luni si se apropie si concediul si nu am obtinut deloc ceea ce am planificat. :105:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#50 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 11 July 2011 - 12:48 PM

Scuze Daniella, numai acu' vazui intrebarea ta. Nautul boabe are IG 35 si merge cu grasimi. Eu cumpar naut uscat, il pun la inmuiat cca 6 ore apoi il fierb. Dupa ce a fiert cca 20 min pun jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu (atentie ca face reactie cu apa ce clocoteste) si il mai las sa fiarba 10 minute la foc mic. Apoi il folosesc boabe ori il fac piurée. Calculezi o cana de naut uscat pentru 2 persoane.

#51 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2011 - 03:02 PM

Laura, multumesc! Deci amesteci cu unt, cu smantana, cu ce vrei sa faci piureul.
cred ca tot asa merge si lintea, stiti? ... ca nu am facut niciodata ... la mine in familie nu s-a pomenit ...
emrge oare si la fasole boabe, tot asa in 30 min, daca pui bicarbonat? dar nu ramane un gust lesios, ca am incercat o data cu fasolea si mi s-a parut ca avea un gust salciu...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#52 Useril este offline   laura_lala 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 1,128
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationPortugalia

Postat 11 July 2011 - 06:46 PM

Vezi postareaDaniella, la 11 July 2011 - 03:02 PM, a spus:

Laura, multumesc! Deci amesteci cu unt, cu smantana, cu ce vrei sa faci piureul.
cred ca tot asa merge si lintea, stiti? ... ca nu am facut niciodata ... la mine in familie nu s-a pomenit ...
emrge oare si la fasole boabe, tot asa in 30 min, daca pui bicarbonat? dar nu ramane un gust lesios, ca am incercat o data cu fasolea si mi s-a parut ca avea un gust salciu...


Nautul si lintele le amestec cu apa, nitzica sare, suc de la jumatate de lamaie (optional) si ulei de masline apoi le zdrobesc cu blenderul vertical. Le condimentez dupa gust. La naut merge bine pudra de chimen turcesc, merge bine patrunjelul verde, piperul si desigur usturoiul.
Piurée de fasole de fapt e fasolea frecata/facaluita/batuta. Si pe asta tot cu blenderul vertical o prepar.

Bicarbonat pun doar la naut cand il fierb. La fasoale si linte nu. Mai e o alta metoda. Sa le lasi "la umflat" cateva ore in apa cu bicarbonat. Apoi le speli, le pui in cratita cu apa rece si le fierbi. Asa poate nu mai au gustul acela care te deranjeaza pe tine.

Edit: eu de ceva vreme nu mai cumpar nici naut nici linte si nici fasole semipreparate in conserva chiar daca zice ca-s fara conservanti. Am observat ca daca le prepar eu de la a-z au alt gust si aroma. Din pacate se cheltuie mai mult timp cu prepararea. :)

#53 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 11 July 2011 - 07:27 PM

multumesc mult! nici eu nu am cumparat fasole/naut/linte semipreparate niciodata, de fapt pana acum eu nu le mancam, convinsa fiind ca ingrasa :)
orice facut in casa are alt gust decat cumparat ... desigur trebuie sa ai si timp...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#54 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 July 2011 - 09:09 AM

a plouat sambata, in sfarsit, asa ca am "gatit" un fel de chiftelute/clatitute din mere: mere rase, pudra de migdale, ou, fructoza (putin de tot), scortisoara, ghimbir praf, putina esenta de vanilie. prajite in tigaia de teflon, cu putina grasime. le-am servit cu smantana si afine, ca niste papanasi.
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-84-13109729520869.jpg

farfurioara este una de la ceasca de cafea. iar lingurita este pe masura. de fapt se vede dupa dimensiunea afinelor.

#55 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 July 2011 - 09:13 AM

nu m-as fi gandit ca e voie mere rase ... :blush: in combinatii...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#56 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 July 2011 - 09:44 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 July 2011 - 09:13 AM, a spus:

nu m-as fi gandit ca e voie mere rase ... :blush: in combinatii...

de ce sa nu fie voie? expune-mi motivele -_-

#57 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 18 July 2011 - 09:53 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 July 2011 - 09:13 AM, a spus:

nu m-as fi gandit ca e voie mere rase ... :blush: in combinatii...


Daniella, Monti zice ca marul copt este fructul care pe langa 'berries' se poate manca impreuna cu alt tip de alimente. Deci merg -_-

Boni, arata bine. Pentru gusutl meu, eu as pune si niste cocos :)

#58 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 July 2011 - 10:00 AM

Vezi postareaArmina, la 18 July 2011 - 09:53 AM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 July 2011 - 09:13 AM, a spus:

nu m-as fi gandit ca e voie mere rase ... :blush: in combinatii...


Daniella, Monti zice ca marul copt este fructul care pe langa 'berries' se poate manca impreuna cu alt tip de alimente. Deci merg -_-

Boni, arata bine. Pentru gusutl meu, eu as pune si niste cocos :)

dice soptesti? las-o pe ea sa raspunda Imagine postata
orice fruct copt/gatit merge in combinatii, in functie de IG. cele cu cu IG<35 merg in orice combinatii.

Armina, daca pui cocos ies de F2. ca si aroma s-ar potrivi.

#59 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 18 July 2011 - 02:21 PM

[quote name='boni' date='18 July 2011 - 09:00 AM' timestamp='1310976011' post='96651']
[/quote]
dice soptesti? las-o pe ea sa raspunda
orice fruct copt/gatit merge in combinatii, in functie de IG. cele cu cu IG<35 merg in orice combinatii.

Armina, daca pui cocos ies de F2. ca si aroma s-ar potrivi.
[/quote]

Ups, pardon :D

Eu am 3 pungi de fasii de cocos luate de al meu. I-am zis sa imi ia fulgi, a fost in 2 magazine, nu a gasit si pana la urma, ca sa nu vina cu mana goala mi-a luat altceva decat aveam nevoie... =)) Barbati la cumparaturi...acum trebuie sa il folosesc la ceva, daca zici ca e de F2, parca citisem pe site dar cum nu am folosit pana acum, n-am verificat IG, atunci il las acolo, i-o veni randul la ceva. Daca nu cocos atunci o priza de scortisoara iar mie mai imi place la nebunie aroma de cardemon

#60 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 18 July 2011 - 02:56 PM

pai scortisoara am pus si eu, niste praf de ghimbir si un strop de esenta de vanilie. nu stiu daca mi-ar placea cardemon sau nu...

referitor la cocos. pe site apare nuca de cocos cu IG=35, iar laptele de cocos cu IG=40.
eu zic ca fulgii sau fasiile de cocos (pe care le cumparam noi din magazin) sunt "bucati" uscate de nuca de cocos si au IG>35. este prea la limita ca sa poti sa consideri IG apt de combinare cu grasimi. si oricum cocosul are grasimea lui, asa ca eu raman la parerea ca ar fi de F2.

Arata acest topic


  • 33 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi