Forum Culinar: Dieta Montignac - Ce am gatit azi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 33 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Ce am gatit azi

#61 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 18 July 2011 - 09:47 PM

Vezi postareaboni, la 18 July 2011 - 02:56 PM, a spus:

pai scortisoara am pus si eu, niste praf de ghimbir si un strop de esenta de vanilie. nu stiu daca mi-ar placea cardemon sau nu...

referitor la cocos. pe site apare nuca de cocos cu IG=35, iar laptele de cocos cu IG=40.
eu zic ca fulgii sau fasiile de cocos (pe care le cumparam noi din magazin) sunt "bucati" uscate de nuca de cocos si au IG>35. este prea la limita ca sa poti sa consideri IG apt de combinare cu grasimi. si oricum cocosul are grasimea lui, asa ca eu raman la parerea ca ar fi de F2.


A, Boni, eu nu te-am contrazis :icon_fessee:. Doar ziceam ca am acum cocos prea mult si nu stiu la ce sa il folosesc. Poate fac un mousse cu cocos si pun fasiile astea la inmuiat in lapte :violent6:. O sa vad ce fac cu el, dar sigur, am inteleg nu e Monti pentru F1.

#62 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 23 July 2011 - 08:42 PM

Eu am facut azi arderi si rosii umplute si muffins cu afine. La muffins le-am facut si o poza, o sa editez un pic mai tarziu :rolleyes:

#63 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 July 2011 - 08:51 PM

Vezi postareaArmina, la 23 July 2011 - 08:42 PM, a spus:

Eu am facut azi arderi si rosii umplute si muffins cu afine. La muffins le-am facut si o poza, o sa editez un pic mai tarziu :beer2:


Armina cu ce ai inlocuit orezul? quinoa? Impartasesti reteta :floare: ?

Cat ai slabit de cand te-ai apucat? Noi ne.am apucat deodata, doar ca tu ai un program regulat de mese, esti disciplinata, in timp ce eu :rolleyes:

Astept si reteta de mufins cu afine.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#64 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 23 July 2011 - 10:41 PM

Vezi postareaDaniella, la 23 July 2011 - 08:51 PM, a spus:

Vezi postareaArmina, la 23 July 2011 - 08:42 PM, a spus:

Eu am facut azi arderi si rosii umplute si muffins cu afine. La muffins le-am facut si o poza, o sa editez un pic mai tarziu :(


Armina cu ce ai inlocuit orezul? quinoa? Impartasesti reteta :beer2: ?

Cat ai slabit de cand te-ai apucat? Noi ne.am apucat deodata, doar ca tu ai un program regulat de mese, esti disciplinata, in timp ce eu :floare:

Astept si reteta de mufins cu afine.


Daniella, nu am inlocuit cu nimic orezul. L-am eliminat de tot.Am avut 500 gr carne amestec. Aveam niste ciuperci in frigider care nu se mai pretau sa fie facute ca fel principal asa ca le-am tocat mai marunt, 3 fire ce ceapa vrder, miezul de la 3 rosii - astea calite. Le-am lasat sa se raceasca un pic, apoi am pus carnea si un ou, sare, piper, verdeata. Am umplut legumele. Au iesit gloante, nu exagerez.

Eu le-am taiat in 2 in farfurie, pus din sosul din cratita peste ele si o lingura de smantana. Mi-au placut foarte mult.
Imi mai ramasese o mana de carne si am facut 6 chiftelute pe care le-am prajit in tigarie. Si astea bune. Am mancat 3 la micul dejun :(

De cantarit nu ma pot cantari in Praga ca nu am instrumentul necesar :rolleyes: ...data viitoare de cantarire e in august, in jur de 20 cand ajung iar in Germania...

Mai, la muffins, am gasit o reteta pe net. Initial am zis ca fac jumate din cantitate, apoi am mai pus din aia un pic, din ailalta iar un pic, asa ca nu prea pot da cantitatile exacte dar iti pot da reteta originala.

Mi-au iesit 12 bucati:
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-729-13114536071547.jpg

Si sectiune, inca calduta...:
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-729-13114536201395.jpg

#65 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 23 July 2011 - 10:52 PM

ooo ti-au iesit frumos! mie nu-mi cresc muffins asa bine, se turtesc ...cred ca din cauza de albusuri batute spuma ... :rolleyes: ...sau nu stiu sa cum trebuie coapte corect (sus-jos, ventilatie)

deci nu stii de la inceput cat ai slabit pana ...acum/la ultima cantarire ... ?

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#66 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 23 July 2011 - 10:59 PM

Vezi postareaDaniella, la 23 July 2011 - 10:52 PM, a spus:

ooo ti-au iesit frumos! mie nu-mi cresc muffins asa bine, se turtesc ...cred ca din cauza de albusuri batute spuma ... :rolleyes: ...sau nu stiu sa cum trebuie coapte corect (sus-jos, ventilatie)

deci nu stii de la inceput cat ai slabit pana ...acum/la ultima cantarire ... ?


ei fas, nu am folosit deloc mixer, ouale batute impreuna putin. Sunt foarte simplu de facut si rapide. Nu am folosit ventilatie. Le-am pus la nivelul de mijloc al cuptorului, la 175 grade, incalzire de jos. Am tras de aluat sa imi ajunga de 12 bucati, ca ti-am spus ca m-am jucat un pic cu cantitatile :floare:

Hai sa nu stricam topicul de 'Ce am gatit azi' cu discutii generale :beer2:

#67 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 24 July 2011 - 08:06 AM

eu am facut vinete in 3 feluri:
- salata de vinete - foarte bune vinetele, am pus foarte putin ulei dupa ce le-am tocat
- o varianta de parmi-geany, cu telemea, rosii proaspete, felii de finete crude (nu le-am prajit ci doar le-am lasat putin cu sare), busuioc
- si pentru ca mi-au mai ramas niste felii de vinete le-am prajit in tigaie, fara ulei, si le-am cladit turnulet cu felii de rosii si de telemea proaspata. le-am dat 5 mnute la cuport sa se topeasaca branza. am presarat cu cimbru

si am mai facut o tura de fursecuri, ca cele cu cocos ale Mayei, doar cu faina de migdale.

am poza doar de la turnuletele pe care le-am mancat ieri seara
Imagine atasata: monthly_07_2011/post-84-13114875115552.jpg

#68 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 24 July 2011 - 12:50 PM

Foarte foarte misto turnuletele :D

#69 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 25 July 2011 - 09:05 PM

In seara aceasta am facut o salata de vinete cu ceapa si maioneza (facuta in casa) si chiperchii Carmelei.
Sorina

#70 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 02 August 2011 - 09:07 PM

Azi am facut:
- dulceata de piersici cu fructoza
- vinete cu sos de branza by Eataly http://artaculinara....__0
- am copt vinete... maine le fac salata de vinete
- o mancarica de dovlecei cu usturoi

A, si zilele trecute am facut dulceata din 12kg de capsuni (o parte cu fructoza, o parte cu zahar). Cea cu fructoza pt noi, cea cu zahar pt camin (se va vinde la targul de Craciun).
In seara aceasta am pregatit 4kg de pere, asa ca maine imi fac si ceva dulceata de pere (cu fructoza).

Concluzie: toata ziua am stat in bucatarie.
Sorina

#71 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 02 August 2011 - 09:47 PM

Bravo :)

#72 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 02 August 2011 - 10:09 PM

Eu azi am facut rulada Danei, adaptata la ce aveam prin casa. Am umplut cu fasii de ardei rosu si branzica afumata. Foarte buna, a spus al meu si a mai cerut si alta data. Eu o sa gust maine la pranz. Poze n-am ca nu era nimic special.

#73 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 03 August 2011 - 10:13 AM

Vezi postareaAdriana, la 02 August 2011 - 09:47 PM, a spus:

Bravo :)


Multumesc frumos... da' pt ce? Ca mai mereu stau asa in bucatarie... Acum suntem 7 in casa. Mi-a venit si cumnatul pt o luna. Imi cam vine sa-mi iau campii.
Asta-i viata!
Sa dea Domnul sa iasa treaba bine... asa o sa avem loc mai mult, sa nu ne mai calacam pe picioruse de fiecare data.


Vezi postareaArmina, la 02 August 2011 - 10:09 PM, a spus:

Eu azi am facut rulada Danei, adaptata la ce aveam prin casa. Am umplut cu fasii de ardei rosu si branzica afumata. Foarte buna, a spus al meu si a mai cerut si alta data. Eu o sa gust maine la pranz. Poze n-am ca nu era nimic special.


Si eu fac mai mereu rulada de carne tocata umpluta. O bunatate. Am sa o fac saptamana viitoare... daca nu oi uita pana atunci.
Sorina

#74 Useril este offline   Adriana 

  • Bucătăreasă cu sucitor
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,075
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationTo, Piemonte, IT

Postat 03 August 2011 - 10:34 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 03 August 2011 - 10:13 AM, a spus:

Multumesc frumos... da' pt ce? Ca mai mereu stau asa in bucatarie... Acum suntem 7 in casa. Mi-a venit si cumnatul pt o luna. Imi cam vine sa-mi iau campii.
Asta-i viata!
Sa dea Domnul sa iasa treaba bine... asa o sa avem loc mai mult, sa nu ne mai calacam pe picioruse de fiecare data.

pentru ca stai in bucatarie sa gatesti pentru 7
pentru ca iti doresti o casa mai mare in care sa stati toti
pentru astea :)

#75 Useril este offline   Kiva 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 19-September 10
  • LocationDE

Postat 03 August 2011 - 08:53 PM

Astazi am facut niste rulouri de vita umplute cu castraveciori murati, ciuperci la tigaie cu smantana.

Imagine atasata: monthly_08_2011/post-729-13123976102367.jpg

Si am mai facut pentru dimineata la mic dejun chifle cu cascaval. Nu le-am mai pozat.
PS. data la aparat e aiurea ca m-am grabit odata sa fac poze si nu am mai setat-o conform celei reale.

#76 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 27 August 2011 - 03:02 PM

am monticizat plum-crumble-le Mayei si sunt incantata de rezultat. am folosit asa:
  • 100 gr unt
  • 100 gr pudra de migdale + 3 linguri tarate + 2 linguri faina integrala (am adaugat pe rand lingurile pana mi-a placut consistenta firmiturilor)
  • 100 gr fructoza
  • 1 lingurita scortisoara
  • prune nu stiu cate au fost. am pus pana mi s-a umplut cocota. si le-am presarat si pe ele cu scortisoara.
mie mi s-a parut cam dulce. data viitoare reduc din cantitatea de fructoza. si pot sa pun mai multe prune.

n-am mai avut prune de decor, de aceea apar merele in spate :rolleyes:
Imagine atasata: monthly_08_2011/post-84-13144498617896.jpg


merge foarte bine cu cafea
Imagine atasata: monthly_08_2011/post-84-13144498727213.jpg

#77 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 01 September 2011 - 08:59 AM

Vezi postareaboni, la 27 August 2011 - 03:02 PM, a spus:

am monticizat plum-crumble-le Mayei si sunt incantata de rezultat.

l-am tot refacut de atunci. a fost cina mea in ultimele 2 zile Imagine postata
l-am simplificat mai mult si a rezultat o varianta ultra-rapida. pentru o forma mai mica, de o portie (cea din poza de mai sus e cam de 4 portii) am folosit asa: prune (la ochi), o punguta de pudra de migdale (100 gr.), 1 lingura fructoza, 1 lingurita scortisoara, 1/2 lingurita praf ghimbir, 3 linguri ulei. poze nu mai am de data asta ca l-am facut seara si l-am mancat iute de tot Imagine postata

#78 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 01 September 2011 - 09:58 PM

si cu asta zici tu ca esti in F1? si ca slabesti? :)

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#79 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 02 September 2011 - 08:26 AM

Vezi postareaDaniella, la 01 September 2011 - 09:58 PM, a spus:

si cu asta zici tu ca esti in F1? si ca slabesti? :D

ihi Imagine postata
si am slabit ca deja umblu cu blugii de care ziceam ca i-am luat mai mici.

dar, repet si repet si repet, monti nu e doar ceea ce bagi in gura ci si cand si cat :)

#80 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 12 March 2012 - 07:41 PM

In seara asta mi-am facut o prajitura Monti super-rapida, in 10 minute e gata cu tot cu copt. Am cautat-o pe forum si nu am gasit-o, dar poate n-am cautat-o eu prea bine. Oricum, suna asa in original (nu-mi apartine, sper sa nu ma traga nimeni de urechi ca nu stiu cine e autorul)


1/4 cup faina de migdale
1 lingura cacao
1/4 lingurita praf de copt
3 linguri fructoza
2 lingurita unt
1 lingura apa
1 ou

Faina de migdale se face macinind cu risnita migdale crude intregi.

Se amesteca faina de migdale, cacaoa, praful de copt si fructoza. Se adauga apoi untul, apa si oul. Se amesteca bine cu furculita. Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent si se baga in cuptorul cu microunde pentru cam un minut si jumatate - doua.

Azi simteam ca imi trebuie cantitate mai mare dupa poftele pe care le aveam si am facut o mare ochiometrie din 2 cesti de migdale macinate (faina de migdale), 2 linguri cu virf de cacao, 5 linguri de fructoza, o lingurita de praf de copt, 3 oua, vreo 30-40 g unt si jumatate de pahar de apa + o esenta de rom. Apoi toata asta pusa intr-un vas de sticla intins la cuptorul cu microunde timp de 3-4 minute. Mi s-a ars becul si nu prea vedeam ce se intimpla in cuptor si de-aceea am tot deschis usa, dar alta data ma uitam pe geam si opream imediat ce se inchega / intarea.

Mi-am servit-o cu smintina dulce pe deasupra.


Imagine atasata: monthly_03_2012/post-233-13315740122951.jpg

Arata acest topic


  • 33 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi