Forum Culinar: Dieta Montignac - Ce am gatit azi - Forum Culinar

Salt la continut

  • 33 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dieta Montignac - Ce am gatit azi

#81 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 12 March 2012 - 09:57 PM

Vezi postareaCarmella, la 12 March 2012 - 07:41 PM, a spus:

In seara asta mi-am facut o prajitura Monti super-rapida, in 10 minute e gata cu tot cu copt. Am cautat-o pe forum si nu am gasit-o, dar poate n-am cautat-o eu prea bine. Oricum, suna asa in original (nu-mi apartine, sper sa nu ma traga nimeni de urechi ca nu stiu cine e autorul)


1/4 cup faina de migdale
1 lingura cacao
1/4 lingurita praf de copt
3 linguri fructoza
2 lingurita unt
1 lingura apa
1 ou

Faina de migdale se face macinind cu risnita migdale crude intregi.

Se amesteca faina de migdale, cacaoa, praful de copt si fructoza. Se adauga apoi untul, apa si oul. Se amesteca bine cu furculita. Se toarna compozitia intr-un vas termorezistent si se baga in cuptorul cu microunde pentru cam un minut si jumatate - doua.

Azi simteam ca imi trebuie cantitate mai mare dupa poftele pe care le aveam si am facut o mare ochiometrie din 2 cesti de migdale macinate (faina de migdale), 2 linguri cu virf de cacao, 5 linguri de fructoza, o lingurita de praf de copt, 3 oua, vreo 30-40 g unt si jumatate de pahar de apa + o esenta de rom. Apoi toata asta pusa intr-un vas de sticla intins la cuptorul cu microunde timp de 3-4 minute. Mi s-a ars becul si nu prea vedeam ce se intimpla in cuptor si de-aceea am tot deschis usa, dar alta data ma uitam pe geam si opream imediat ce se inchega / intarea.

Mi-am servit-o cu smintina dulce pe deasupra.



Arata bineee. E reteta de chec in cana, monticizata de Sheng, pe celalat forum.
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#82 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 13 March 2012 - 09:10 AM

eu am si uitat de subiectul asta, sa-mi fie rusine Imagine postata

nu mai stiu reteta originala cum era, da' nu-i mult 3 linguri de fructoza la 1 ou? eu am impresia, mai ales cand o combin cu migdale, ca indulceste destul de tare... eu pun de obicei 1 lingura fructoza la 1 ou. bineinteles ca depinde de gustul fiecaruia :rolleyes:

#83 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2012 - 02:52 PM

vineri am facut o placinta cu visine, sper ca monti.
faina integrala am folosit, fructoza, smantana ca s-o fac lapte nu am avut asa ca am pus zeama de la visine pe post de lichid. bineinteles ca neindulcita. in rest, oua, unt - la astea nu-s probleme. fructoza am pus-o la ochi, n-a iesit f dulce, dar dupa o zi mi s-a parut mai dulce decat in ziua in care am copt-o. reactioneaza fructoza mai tarziu?
si mi-a placut ca a iesit f pufoasa si bine crescuta. tb sa perseverez!

#84 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 March 2012 - 04:45 PM

Vezi postareamoatza, la 13 March 2012 - 02:52 PM, a spus:

vineri am facut o placinta cu visine, sper ca monti.
faina integrala am folosit, fructoza, smantana ca s-o fac lapte nu am avut asa ca am pus zeama de la visine pe post de lichid. bineinteles ca neindulcita. in rest, oua, unt - la astea nu-s probleme. fructoza am pus-o la ochi, n-a iesit f dulce, dar dupa o zi mi s-a parut mai dulce decat in ziua in care am copt-o. reactioneaza fructoza mai tarziu?
si mi-a placut ca a iesit f pufoasa si bine crescuta. tb sa perseverez!


Nu e Monti daca ai pus faina, chiar si integrala, cu smintina, oua si unt. Trebuia sa adaugi multe tarite ca sa fie Monti si banuiesc ca nu ai pus, daca ai pus, in proportia ceruta, ptr ca nu-ti iesea sigur pufoasa si bine crescuta :angryfire:

Boni, a iesit chiar amaruie, pentru ca oul ca oul, dar am pus f. multe migdale si cacao. Data viitoare voi pune sigur mai putina cacao, ca m-am cam saturat de ciocolata cu 75% cacao si de-aia am facut si eu ceva ce-mi doream sa fie dulce

#85 Useril este offline   M_rules 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Ice
  • Postari: 684
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationWhere the sun shines.......

Postat 13 March 2012 - 04:48 PM

Vezi postareamoatza, la 13 March 2012 - 02:52 PM, a spus:

vineri am facut o placinta cu visine, sper ca monti.
faina integrala am folosit, fructoza, smantana ca s-o fac lapte nu am avut asa ca am pus zeama de la visine pe post de lichid. bineinteles ca neindulcita. in rest, oua, unt - la astea nu-s probleme. fructoza am pus-o la ochi, n-a iesit f dulce, dar dupa o zi mi s-a parut mai dulce decat in ziua in care am copt-o. reactioneaza fructoza mai tarziu?
si mi-a placut ca a iesit f pufoasa si bine crescuta. tb sa perseverez!


E monti, dar e de F2, ca ai avut faina integrala (IG mediu) cu grasimi. Daca puneai in greutate, cantitate egala de tarate, atunci era de F1. :angryfire:
http://montignacrecipes.blogspot.com

''Tell me what you eat and I’ll tell you who you are.''
Brillat-Savarin

Imagine postata Imagine postata

#86 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 13 March 2012 - 07:11 PM

Vezi postareaM_rules, la 13 March 2012 - 04:48 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 13 March 2012 - 02:52 PM, a spus:

vineri am facut o placinta cu visine, sper ca monti.
faina integrala am folosit, fructoza, smantana ca s-o fac lapte nu am avut asa ca am pus zeama de la visine pe post de lichid. bineinteles ca neindulcita. in rest, oua, unt - la astea nu-s probleme. fructoza am pus-o la ochi, n-a iesit f dulce, dar dupa o zi mi s-a parut mai dulce decat in ziua in care am copt-o. reactioneaza fructoza mai tarziu?
si mi-a placut ca a iesit f pufoasa si bine crescuta. tb sa perseverez!


E monti, dar e de F2, ca ai avut faina integrala (IG mediu) cu grasimi. Daca puneai in greutate, cantitate egala de tarate, atunci era de F1. :biggrin:


asa m-am gandit si eu :unsure:

#87 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 March 2012 - 02:10 PM

Ha, a venit primavara...bine!

Eu aseara am facut drob din inimi/pipote/ficat de curcan cu muuult patrunjel si ceapa verde... usruroi si marar uscate, ca de astea are mama.

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-133-1331726876735.jpg

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-133-13317269340325.jpg

Si niste bocconcini din piept de pui...

Imagine atasata: monthly_03_2012/post-133-13317270004776.jpg
Sorina

#88 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 March 2012 - 02:15 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 14 March 2012 - 02:10 PM, a spus:

Ha, a venit primavara...bine!

Eu aseara am facut drob din inimi/pipote/ficat de curcan cu muuult patrunjel si ceapa verde... usruroi si marar uscate, ca de astea are mama.


ooo, si le-ai taiat la cutit? bravo!

eu chiar ma gandeam azi ca n-am sa mai fac drob de Paste, ca mereu ramane aruncat prin frigider.

#89 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 March 2012 - 02:32 PM

Vezi postareamoatza, la 14 March 2012 - 02:15 PM, a spus:


ooo, si le-ai taiat la cutit? bravo!

eu chiar ma gandeam azi ca n-am sa mai fac drob de Paste, ca mereu ramane aruncat prin frigider.


Nu merit 'bravo-ul' chiar deloc pt ca le-am bagat la robotel. Ajungeam la nebuni aseara ca faceam 3 chestii in acelasi timp si ma certam si cu fetele... asta-mi mai ramanea de facut sa tai 1,5kg de maruntaie la cutit. Nu, nu, nuuuuu!
Am facut o proba acum. Daca se mananca tot, e de bine repetam si de Paste. Daca nu, nu mai facem repetir si gata. Ne saturam acum.
Totusi cred ca e prea mult. Nu ma gandeam ca iese asa de mult. Concluzie: las' ca impart, asa cum am facut si cu mucenicii.
Sorina

#90 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 14 March 2012 - 02:53 PM

aaa, erau neregulate si de-aia mi s-au parut taiate la cutit.
eu le dadeam la masina, da'i mai buna ideea cu robotul. bine ca stiu ca ies si-asa, eu ma gandeam ca se zdrobesc.
si eu fac drobul doar din maruntaiele unui miel, da'ntotdeauna e prea mult. le mai aduc la serviciu, da' cateodata ma iau nervii sa fac doar ca sa am alta grija sa le dau. cand fac special de-mpartit e alta treaba!

#91 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 March 2012 - 03:28 PM

Se taie frumos daca nu le lasi mult, doua - trei invartituri sunt de ajuns. E de ajuns sa te uiti. Cand iti place cum arata, te opresti.
Dupa ce am scos carnea am bagat in robot si ceapa cu patrunjelul... imediat am scapat si de ele.
Nu stiu ce m-as face fara robotelul meu antic. Ma tot uit la astea noi si-mi doresc si eu ceva frumos, da' cand vad ce preturi au, ma intorc la uratul meu si-i dau un pup ca tare ma mai salveaza cand sunt in incurcatura.
Sorina

#92 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 14 March 2012 - 06:48 PM

Sorina mi-ai facut pofta drob :D !!!

#93 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 14 March 2012 - 10:25 PM

Vezi postareaany_annette, la 14 March 2012 - 06:48 PM, a spus:

Sorina mi-ai facut pofta drob :icon_fessee: !!!


Ha, in sfarsit ti-am facut si eu pofta cu ceva... ma bucur!
Serveste linistita ca mai am si apoi mai e un pic pana la Paste, cand presupun ca ai sa-l faci.
Sorina

#94 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 21 March 2012 - 11:48 PM

Iar un desert: tort de bezea cu crema de lamiie, reteta clasica doar ca am inlocuit zaharul cu mai putina fructoza, ceea ce l-a facut cam acrisor dar s-a mincat in mai putin de 5 minute (nu eu singura)


Imagine atasata: monthly_03_2012/post-233-13323664959676.jpg

#95 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 22 March 2012 - 12:13 AM

Vezi postareaCarmella, la 21 March 2012 - 11:48 PM, a spus:

Iar un desert: tort de bezea cu crema de lamiie, reteta clasica doar ca am inlocuit zaharul cu mai putina fructoza, ceea ce l-a facut cam acrisor dar s-a mincat in mai putin de 5 minute (nu eu singura)

Carmella, crema de lamaie cum se face? Merci :)
Arata de milioane!
Tortul de bezea este preferatul meu, cu crema de ciocolata + ness (adica amaruie, ca sa contrasteze cu bezeaua dulce). 4-5 foi faceam eu.
Si ce moale ti.a iesit bezeua, cum de nu e crispy? Arata asa de pufoasa ... cred ca poti sa incerci si macaronsi, vad ca esti talentata la bezele.

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#96 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 08:26 AM

Vezi postareaDaniella, la 22 March 2012 - 12:13 AM, a spus:


Carmella, crema de lamaie cum se face? Merci :toothy9;
Arata de milioane!


+1 Ma inscriu si eu pe lista de asteptare.
Sorina

#97 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 22 March 2012 - 12:38 PM

Vezi postareaDaniella, la 22 March 2012 - 12:13 AM, a spus:

Carmella, crema de lamaie cum se face?
ma bag eu, pana vine Carmella.daca e reteta pe care o banuiesc eu (a eleni din suedia, de dincolo), atunci crema e compusa din: galbenus, fructoza, coaja si zeama de lamaie, unt. un lemon curd, ca al sefului.

scriu si eu ce am gatit monti si de post, saptamana asta, dar fara poze si fara retete. totul e facut "la ochi".- mancare de praz cu masline- tocanita de ciuperci (amestec de pleurotus cu champinion + ceapa, praz si usturoi, calite in f. putin ulei)- 2 linguri din tocanita de mai sus amestecate cu sos de rosii si ierburi de provence + spaghetti integrale- orez "chinezesc" (asta e singurul mod in care mananca si copila mea orez. si il mancam cu betigase Imagine postata)- salata de cruditati (sfecla rosie, morcov, patrunjel, hrean) cu "maioneza" de avocado- pateu din linte: linte lasata putin la germinat, apoi fiarta putin si scursa bine + ulei + amestec de ierburi uscate- lapte de migdale- muffins: pulpa ramasa de la laptele de migdale + ulei + gem de prune + "oua" din seminte de in (aura =))) + apa + cacao + esenta de rom + faina integrala + tarate + praf de copt + cioco taiata marunt- paine wasa

#98 Useril este offline   2ut 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,117
  • Inregistrat: 07-April 10

Postat 22 March 2012 - 01:00 PM

Am facut si eu o data tortul cu bezea si lamaie (eu dupa reteta de dincolo, cum a zis si Boni), foarte bun, doar ca am copt foile ale juma de zi...
Ce am mai mancat si eu saptamana asta, tot monti si de post:
- supa de naut (extraordinar ce mult mi-a placut)
- ciuperci champignon cu putin usturoi si patrunjel, in suc propriu
- spaghete integrale cu pasta de ardei, rosii, usturoi si mult chili
- bruschete cu busuioc si rosii (plus-minus usturoi)
- naut fiert cu rosii, castraveti, ceapa verde, ridichi si avocado(asta am in plan pe diseara)
- fulgi de cereale integrale cu caise si smochine uscate, inmuiate un pic in apa

#99 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 22 March 2012 - 01:04 PM

Vezi postareaboni, la 22 March 2012 - 12:38 PM, a spus:

ma bag eu, pana vine Carmella.

scriu si eu ce am gatit monti si de post, saptamana asta, dar fara poze si fara retete.- orez "chinezesc" (asta e singurul mod in care mananca si copila mea orez. si il mancam cu betigase Imagine postata)- pateu din linte: linte lasata putin la germinat, apoi fiarta putin si scursa bine + ulei + amestec de ierburi uscate


Ai facut foarte bine ca te-ai bagat. Multam!
Asa, acum ca te-am prins...
- chinescul ala de la orez se refera la faptul ca-l papati cu betigasele sau ii mai faci si altceva?
- lintea lasata putin la germinat... adica ce inseamna putin? O ora, o zi?
Multam, din nou! :-*
Sorina

#100 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 22 March 2012 - 01:58 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 22 March 2012 - 01:04 PM, a spus:

Asa, acum ca te-am prins...
- chinescul ala de la orez se refera la faptul ca-l papati cu betigasele sau ii mai faci si altceva?
- lintea lasata putin la germinat... adica ce inseamna putin? O ora, o zi?
Multam, din nou! :-*

orezul chinezesc l-am povestit la subiectul cu mancarurile de post si monti (aici). e orez cu ananas si diferite legume permise + sos de soia. ne place la nebunie mie si copilei. si sotul il mananca cu placere.

cu lintea e o poveste mai lunga. si daca tot m-ai intrebat imi fac timp si scriu aici, chiar daca e putin off-topic.
am tot facut mancare de fasole in post, ca ne place la toti. eu am incercat mai de mult cu linte (mie imi place foarte mult) si nu le-a placut la ai mei cum arata, asa ca am renuntat. dar intr-o zi a venit copila de la scoala ca trebuie sa faca experimentul cu fasolea. cred ca toti l-am facut in copilarie. pui cateva boabe de fasole la incoltit. ei, si am pus, in cutie, pe vata umeda, si le-am ingrijit timp de o saptamana pana au inceput sa.... puta (ma scuzati), efectiv s-au imputi boabele alea. nici gand sa incolteasca. copila mea disperata ca ea ce duce la scoala. asa ca am apelat la punga mea de linte, din rezerve speciale. si au germinat bobitele alea, chiar daca erau mai vechi de un an, cred. si toata lumea de la mine din casa a inceput sa iubeasca lintea aceea pentru ca e vie :-*
asa ca eu de atunci, inainte sa fierb vre-o boaba, o testez mai intai daca e vie. pun la inmuiat peste noapte boabele, le clatesc bine a doua zi, si le las asa, umede, pana a doua zi, la germinat. se vede imediat daca da sa iasa ceva din ele. daca se pregatesc de incoltit le folosesc la gatit, altfel le arunc.



Vezi postareaDaniella, la 22 March 2012 - 12:45 PM, a spus:

Bantui, dar tot este amanat dupa paste. Primele 3 zile cele mai grele din 21 au trecut, asa ca nu am nici un motiv sa ma abat, mai ales ca acul cantarului coboara veritginos. Rezultatul pe 3 zile cu Detox, l.am avut cu monti in 2 luni. Insa dupa aceea voi avea mare grija si dulciurile monti pot fi o varianta bunicica.
eu sar si te cert!!! tu nu ai tinut monti!!! asa ca nu poti sa faci comparatia asta. si oricum nu se compara una cu alta. dupa mine sunt 2 "diete" total difetite ca mod de abordare.

Arata acest topic


  • 33 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi