Forum Culinar: bacalaureatu' farmaciei mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bacalaureatu' farmaciei mele

#101 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 04:54 PM

si eu, si eu...si eu am inteles ce vroiai sa spui, uma.

insa inteleg si pct de vedere al mariei. Si ma simt mai atrasa de felul ei de a vedea lucrurile...

ma gandesc ca societatea romaneasca s-a dezvolatat prea egoist. Adica nu ma intereseaza decat patratica mea, familia mea si cei apropiati. Restul sunt niste necunoscuti, ma doare in pix de ei si nu ma simt deloc vinovat sa le fac magarii. Sigur, e exagerat ce zic, dar sa stiti ca exista oameni (multi din pacate) care gandesc asa. Si asta dauneaza societatii in general: lipsa de respect si dragoste fata de celalalt. (la asta te referi maria?)

si ca sa aplici masurile alea practice de care se vorbea, trebuie mai intai sa-ti schimbi modul de a gandi. Cine ar trebui sa impuna masurile practice? cei de la putere, corect? lor le e bine asa cum e acum, de ce ar trebui sa schimbe ceva?
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#102 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 13 July 2011 - 05:01 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 04:54 PM, a spus:

si eu, si eu...si eu am inteles ce vroiai sa spui, uma.

insa inteleg si pct de vedere al mariei. Si ma simt mai atrasa de felul ei de a vedea lucrurile...

ma gandesc ca societatea romaneasca s-a dezvolatat prea egoist. Adica nu ma intereseaza decat patratica mea, familia mea si cei apropiati. Restul sunt niste necunoscuti, ma doare in pix de ei si nu ma simt deloc vinovat sa le fac magarii. Sigur, e exagerat ce zic, dar sa stiti ca exista oameni (multi din pacate) care gandesc asa. Si asta dauneaza societatii in general: lipsa de respect si dragoste fata de celalalt. (la asta te referi maria?)

si ca sa aplici masurile alea practice de care se vorbea, trebuie mai intai sa-ti schimbi modul de a gandi. Cine ar trebui sa impuna masurile practice? cei de la putere, corect? lor le e bine asa cum e acum, de ce ar trebui sa schimbe ceva?


Societatea romaneasca e "care pe care". Atitudinea agresiva si de nu-mi pasa de capra vecinului decat daca moare a mea, ca o vreau si pe a lui moarta, evident ca nu ajuta cu nimic. Lipsa de respect si invidia abunda. Dar nu vreau sa generalizez, ca sunt o gramada de oameni de calitate!

Piscotel, asa mi se pare normal - pe copil in ghidezi, dar daca din parinti medici, copilul vrea sa fie dulgher, atat timp cat acel copil isi urmeaza visul si e fericit, e normal ca parinte sa ii fie alaturi si sa fie mandru de acel copil pentru drumul ales.
A cat is a friend fur-ever !

#103 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 05:06 PM

Vezi postareaboni, la 13 July 2011 - 04:35 PM, a spus:

Maria aici te contrazic eu. nu-i chiar asa. or fi si din cei care s-au intins mai mult decat le ajunge plapuma, dar marea majoritate care au facut rate pentru casa si-au cumparat strictul necesar. si is-au cumparat o casa ca sa nu depinda de un proprietarul care inchiriaza si apoi vrea sa vanda sau sa creasca pretul la chirie. chiria pe o luna e aproximativ cat rata pe o luna. asa ca mai bine iti cumperi propria casa. pentru un apartament de 2 sau 3 camere trebuie sa faci rate pe vre-o10 ani. si cand ai rate trebuie sa iti pastrezi serviciul, chiar daca patronul te tine pana la 5-6-7 seara la munca.


Boni, eu asa vad problema, daca muuncesc pre mult si in felul asta ajung sa isi neglijeze copiii, atunci sa-u intins si se intind mai mult decat plapuma. stiu si eu destui care au dificultati financiare si considera ca nu au de ales, dar nu ar merge pe jos la servici (benzina, masina etc), nu ar renunta la fumat, nu ar renunta la masina, nu ar renunta la o friptura, la telefonul mobil, la bere samd. chestiune de prioritati. nu zic ca asta e situatia generala, sunt convinsa ca sunt cazuri si cazuri, dar insist pe ideea ca parintii pun alte chetiuni mai presus de educatia propriilor copii.

Cand zici marea majoritate, te referi la marea majoritate pe care ii cunosti tu, sau ai studiat ceva statistici? as fi curioasa sa vad si eu statisticile.


Citeaza

nu prea ai ce face... parintii mei lucrau, pe vrea lui Ceausescu, pana la ora 15. erau personal "tesa". iar pe atunci chiar nu exista presiunea care exista acum in stradania de a-ti pastra locul de munca.


lucrau pana la ora 15 dar la cat incepeau programul? eu stiu ca norma de munca era 8 ore pe zi, desigur se poate sa ma insel. cu pastratul locului de munca sunt de acord. dar si pe vremea parintilor nostri erau presiuni, dar pe alte planuri. cred ca e greu sa masuram cand era mai stresant, atunci sau acum.

#104 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 13 July 2011 - 05:08 PM

Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 05:01 PM, a spus:



Piscotel, asa mi se pare normal - pe copil in ghidezi, dar daca din parinti medici, copilul vrea sa fie dulgher, atat timp cat acel copil isi urmeaza visul si e fericit, e normal ca parinte sa ii fie alaturi si sa fie mandru de acel copil pentru drumul ales.


Problema mare la noi nu este ce vrea copilul ci ce vor parintii lui pentru el .
Toti vor copii intelectuali,de parca meseria ar fi de rusine .
Ar trebui sa fie niste comisii formate din profesori,care sa faca o evaluare corecta a copilului prin clasa a 7-a,a-8-a si care impreuna cu parintii sa-l indrume dupa capacitati,talent,pasiuni,hoby-uri,intr-o directie care sa i se potriveasca .
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#105 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 05:16 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 04:54 PM, a spus:

Si asta dauneaza societatii in general: lipsa de respect si dragoste fata de celalalt. (la asta te referi maria?)


In parte ma refer si la asta, ca e la pachet :rolleyes:
cand vine vorba de copilul tau, dragostea ta pentru el presupune renuntare si daurire, respect si multe altele. Renuntare... sa fii capabil sa renunti la tot felul de avantaje nemateriale si materiale (chiar si mancare) pentru a-i oferi ceea ce are mai mult nevoie si ceea ce nimeni altcineva nu-i poate da, timpul si atentia ta... (ma opresc aici, sunt convinsa ca cine a avut deschiderea sa inteleaga a inteles deja)

#106 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 05:19 PM

Vezi postareaPiscotel, la 13 July 2011 - 05:08 PM, a spus:

Problema mare la noi nu este ce vrea copilul ci ce vor parintii lui pentru el .
Toti vor copii intelectuali,de parca meseria ar fi de rusine .


pai da, cati parinti se uita cu atentie adevarata la copilul lui de-a lungul anilor ca sa citeasca ce aptitudini are el?

ah, da, se uita in general la ce materii invata mai bine, ceva de genul real sau uman.

#107 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,735
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 13 July 2011 - 05:24 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:06 PM, a spus:

Cand zici marea majoritate, te referi la marea majoritate pe care ii cunosti tu, sau ai studiat ceva statistici? as fi curioasa sa vad si eu statisticile.

nu din statistici Maria, vorbesc doar despre oameni pe care ii cunosc.

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:06 PM, a spus:

lucrau pana la ora 15 dar la cat incepeau programul? eu stiu ca norma de munca era 8 ore pe zi, desigur se poate sa ma insel. cu pastratul locului de munca sunt de acord. dar si pe vremea parintilor nostri erau presiuni, dar pe alte planuri. cred ca e greu sa masuram cand era mai stresant, atunci sau acum.

lucrau de la 7 la 15. am scris doar cand se termina programul pentru ca vroiam sa subliniez timpul liber. ce e inainte de servici, dimineata, nu prea e timp liber nici acum, cand lucrezi de la 8, 8:30.

da, e drept ca si atunci erau greutati, de alta natura, si nu prea se cade sa comparam ce e acum cu ce a fost atunci. noi atunci eram copii si nu simteam asa greutatile. acum vedem lucrurile din alte perspective.



concluzia la toata tarasenia asta: "Vina" apartine societatii. vrem, nu vrem facem cu totii parte din ea. si nu cred ca este constructiv sa aratam cu degetul intr-o parte sau alta ci sa facem fiecare ce putem, care cu dragoste si intelegere, care cu bata :) , ca sa fie mai bine.


eu zic ca mai facem si mancare :rolleyes: ca ne-am bulucit toti pe topicul asta :)

#108 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 05:25 PM

[quote name='MariaSan' date='13 July 2011 - 06:06 PM' timestamp='1310569599' post='95940']
[quote name='boni' date='13 July 2011 - 03:35 PM' timestamp='1310567702' post='95929']
Maria aici te contrazic eu. nu-i chiar asa. or fi si din cei care s-au intins mai mult decat le ajunge plapuma, dar marea majoritate care au facut rate pentru casa si-au cumparat strictul necesar. si is-au cumparat o casa ca sa nu depinda de un proprietarul care inchiriaza si apoi vrea sa vanda sau sa creasca pretul la chirie. chiria pe o luna e aproximativ cat rata pe o luna. asa ca mai bine iti cumperi propria casa. pentru un apartament de 2 sau 3 camere trebuie sa faci rate pe vre-o10 ani. si cand ai rate trebuie sa iti pastrezi serviciul, chiar daca patronul te tine pana la 5-6-7 seara la munca.
[/quote]

Boni, eu asa vad problema, daca muuncesc pre mult si in felul asta ajung sa isi neglijeze copiii, atunci sa-u intins si se intind mai mult decat plapuma. stiu si eu destui care au dificultati financiare si considera ca nu au de ales, dar nu ar merge pe jos la servici (benzina, masina etc), nu ar renunta la fumat, nu ar renunta la masina, nu ar renunta la o friptura, la telefonul mobil, la bere samd. chestiune de prioritati. nu zic ca asta e situatia generala, sunt convinsa ca sunt cazuri si cazuri, dar insist pe ideea ca parintii pun alte chetiuni mai presus de educatia propriilor copii.
[quote]
[/quote]
eeeei, aici nu e chiar asa. Desigur, intotdeauna poti sa alegi, dar ce sa alegi intre a ramane fara serviciu, deci fara venit si a munci ca nebuna peste program ca altfel te da afara? Si asta e caz real...In multe cazuri e vorba de asigurarea strictului necesar...
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#109 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 05:29 PM

Vezi postareaboni, la 13 July 2011 - 05:24 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:06 PM, a spus:

Cand zici marea majoritate, te referi la marea majoritate pe care ii cunosti tu, sau ai studiat ceva statistici? as fi curioasa sa vad si eu statisticile.

nu din statistici Maria, vorbesc doar despre oameni pe care ii cunosc.

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:06 PM, a spus:

lucrau pana la ora 15 dar la cat incepeau programul? eu stiu ca norma de munca era 8 ore pe zi, desigur se poate sa ma insel. cu pastratul locului de munca sunt de acord. dar si pe vremea parintilor nostri erau presiuni, dar pe alte planuri. cred ca e greu sa masuram cand era mai stresant, atunci sau acum.



concluzia la toata tarasenia asta: "Vina" apartine societatii. vrem, nu vrem facem cu totii parte din ea. si nu cred ca este constructiv sa aratam cu degetul intr-o parte sau alta ci sa fiecare ce putem, care cu dragoste si intelegere, care cu bata :) , ca sa fie mai bine.


eu zic ca mai facem si mancare :rolleyes: ca ne-am bulucit toti pe topicul asta :)


eu am facut mancarea de aseara, azi boieresc.... :)
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#110 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 05:33 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 05:25 PM, a spus:

eeeei, aici nu e chiar asa. Desigur, intotdeauna poti sa alegi, dar ce sa alegi intre a ramane fara serviciu, deci fara venit si a munci ca nebuna peste program ca altfel te da afara? Si asta e caz real...In multe cazuri e vorba de asigurarea strictului necesar...



ce sa alegi? poate un alt servici? zici si eu pentru ca ai intrebat. stiu ca nu ploua cu joburi si ca sunt situatii dificile, multe familii sunt in situatii dificile dpdv financiar. eu cand am probleme financiare analizez la rece, fac liste cu cheltuielile si ma uit de unde pot sa tai si tai. tai in carne vie :rolleyes: . nu cunosc pe nimeni in romania care sa trateze finantele cu f mare seriozitate, indiferent de situatia materiala. dar asta cred ca e o alta discutie...

#111 Useril este offline   MariaSan 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,481
  • Inregistrat: 25-November 09

Postat 13 July 2011 - 05:34 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 05:29 PM, a spus:

Vezi postareaboni, la 13 July 2011 - 05:24 PM, a spus:

eu zic ca mai facem si mancare :) ca ne-am bulucit toti pe topicul asta :)


eu am facut mancarea de aseara, azi boieresc.... :)



eu doar imi planific pasii pentru cina si pranzul de maine in timp ce vorbesc cu voi. vezi? n-am scapat total din vedere mancarea :rolleyes:

#112 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 July 2011 - 06:18 PM

Comentariile mele la chestia cu bacul (vad ca s-a scris foarte mult si nu am timp sa citesc tot acum) este ca, din pacate, cei care ii critica pe "analfabetii si loazele" care au picat bacul, folosesc la rindul lor exprimari groaznice, ignora cele mai elementare norme ortografice, ortoepice sau de punctuatie. Am auzit zilele trecute la toate emisiunile de televiziune pronuntia "bacaloreat" in loc de "bacalaureat" la moderatori, jurnalisti, ministri, si, fara suparare, la subiectul asta numai din citirea lui pe diagonala mi-au sarit in ochi zeci de greseli pentru care cei care le-au facut ar fi picat cu succes bacul :rolleyes: Deci cine critica pe cine? Citi din cei ce critica loazele au curajul sa-si puna diploma de bac pe masa? :)
Am aflat cu ocazia acestui bac si ceva ce poate o sa mire pe toata lumea dar se poate verifica (eu nu am gasit inca o sursa oficiala), si anume ca procentul de promovabilitate la bacalaureatul romanesc de anul asta este foarte aproape de media europeana, ca in Germania, de exemplu, promovabilitatea este de 42%. Deci nu vad unde e rusinea noastra ca natie, ca elevi, ca parinti sau ca dascali ca anul asta s-a luat bac-ul in proportie de 45%.

#113 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 08:11 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 12:27 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 12 July 2011 - 08:20 PM, a spus:

Bun asa! Continuati, va rog!
Cuopilu' (?!?!??!?!? la 18 ani :) ) n-are nici o vina, draga!


asta e replica de adult? :rolleyes:


...Äähmm...da! Poate am utilizat vreo figura de stil, vreun indiciu care sa denote contrariul? Daca da, te rog sa il reliefezi. Ori, daca exista un registru prevazut doar pentru adulti, te rog sa mi-l faci cunoscut. Multumesc!

Ah, silogism e rationament. Nu explicatii subiective, ci rationament concret, cu pasi distincti,care sa decurga logic si care sa conduca in mod evident la concluzia ta. Cum faceam noi demonstratii adica la mate... In limbaj popular, scurt pe doi :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#114 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 08:13 PM

Vezi postareaMutti, la 13 July 2011 - 01:34 PM, a spus:


Care prof? Ca io n-am pomenit niciunul...sau??? Nu mai stiu eu ce am scris?

Äl de ti-a dat 10.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#115 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 13 July 2011 - 08:18 PM

Carmella , in Germania o fi de 42% din totalul de elevi , dar nu totzi dau Bac-ul. Aici se da Bac-ul numai la terminarea Gimnasiului ( un fel de liceu). Si nu pica 60%. Ceilaltzi elevi fac scoli de meserii sau alte genuri de scoli. Nemtzii au un sistem aparte.

Dar daca stau bine sa ma gandesc , 40% e un procent cam mare , nu avem atatzia Abiturientzi. ( Bac= Abitur). Tre sa caut si eu vreo statistica....

#116 Useril este offline   Mutti 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 4,228
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDE

Postat 13 July 2011 - 08:19 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2011 - 08:13 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 13 July 2011 - 01:34 PM, a spus:


Care prof? Ca io n-am pomenit niciunul...sau??? Nu mai stiu eu ce am scris?

Äl de ti-a dat 10.



????????????????

Pot sa intreb DE CE?

#117 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 09:21 PM

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:33 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 05:25 PM, a spus:

eeeei, aici nu e chiar asa. Desigur, intotdeauna poti sa alegi, dar ce sa alegi intre a ramane fara serviciu, deci fara venit si a munci ca nebuna peste program ca altfel te da afara? Si asta e caz real...In multe cazuri e vorba de asigurarea strictului necesar...



ce sa alegi? poate un alt servici? zici si eu pentru ca ai intrebat. stiu ca nu ploua cu joburi si ca sunt situatii dificile, multe familii sunt in situatii dificile dpdv financiar. eu cand am probleme financiare analizez la rece, fac liste cu cheltuielile si ma uit de unde pot sa tai si tai. tai in carne vie :) . nu cunosc pe nimeni in romania care sa trateze finantele cu f mare seriozitate, indiferent de situatia materiala. dar asta cred ca e o alta discutie...


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi, sora mea si cu mine, in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale). Poate in alte orase e mai bine. In braila nu.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#118 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 13 July 2011 - 09:29 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 09:21 PM, a spus:


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi, sora mea si cu mine, in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale). Poate in alte orase e mai bine. In braila nu.

Corect. Si sunt foarte multe persoane care sunt foarte organizate, dar e vorba din batrani..din "ra..t nu poti sa faci bici"
A cat is a friend fur-ever !

#119 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 09:58 PM

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 10:33 AM, a spus:

'moara veta, parca citesc din propaganda lu' iliescu, de dupa rivulutie. eniuei, la mine colea cupiii puarta uniforme, si parintii ii imbraca cum au ei chef. iar la 13 ani o sa-i iau in mod sigur laptop. o sa le iau la amindoi, ca-s penibil de ieftine. o sa ii invat ca nu tre' sa tocesti ca bou' si ca informatia care-tz trebuie se gaseste in baze de date. sh-o sa le arat cum se programeaza si cum se rezolva numeric problemele, ca sa nu mai stea sa faca exercitii muncitoresti. sh-o sa joc warcraft in retea cu ei.



Bagatz sh-un Diablo-acolo, de samanta.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#120 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 13 July 2011 - 10:02 PM

Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 09:29 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 09:21 PM, a spus:


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi, sora mea si cu mine, in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale). Poate in alte orase e mai bine. In braila nu.

Corect. Si sunt foarte multe persoane care sunt foarte organizate, dar e vorba din batrani..din "ra..t nu poti sa faci bici"


parintii ne-au insuflat simtul civic si noi ne purtam ca si ei. Nici mie nici sora-mii nu ne place sa avem datorii.
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi