Forum Culinar: bacalaureatu' farmaciei mele - Forum Culinar

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bacalaureatu' farmaciei mele

#121 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 13 July 2011 - 10:15 PM

Vezi postareaMutti, la 13 July 2011 - 08:18 PM, a spus:

Carmella , in Germania o fi de 42% din totalul de elevi , dar nu totzi dau Bac-ul. Aici se da Bac-ul numai la terminarea Gimnasiului ( un fel de liceu). Si nu pica 60%. Ceilaltzi elevi fac scoli de meserii sau alte genuri de scoli. Nemtzii au un sistem aparte.

Dar daca stau bine sa ma gandesc , 40% e un procent cam mare , nu avem atatzia Abiturientzi. ( Bac= Abitur). Tre sa caut si eu vreo statistica....


Eu am citit despre asta in articolul de mai jos, cu care in mare as fi de acord, mai putin cu faptul ca cei care au picat bacul sint niste "loaze". In niciun caz... dupa mine toti oamenii sint valorosi, depinde ce criterii si etaloane iti fixezi. Bac-ul e un criteriu teoretic, instabil si invalid dupa parerea mea, nu m-as lua dupa rezultatele lui nici macar dupa un bac desfasurat ca la carte.


http://www.dilemavec...rticol/bac-bune

#122 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 13 July 2011 - 10:16 PM

Vezi postareaMutti, la 13 July 2011 - 08:19 PM, a spus:

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2011 - 08:13 PM, a spus:

Vezi postareaMutti, la 13 July 2011 - 01:34 PM, a spus:


Care prof? Ca io n-am pomenit niciunul...sau??? Nu mai stiu eu ce am scris?

Äl de ti-a dat 10.



????????????????

Pot sa intreb DE CE?


Desigur :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#123 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 10:45 PM

:)

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 09:21 PM, a spus:

Vezi postareaMariaSan, la 13 July 2011 - 05:33 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 05:25 PM, a spus:

eeeei, aici nu e chiar asa. Desigur, intotdeauna poti sa alegi, dar ce sa alegi intre a ramane fara serviciu, deci fara venit si a munci ca nebuna peste program ca altfel te da afara? Si asta e caz real...In multe cazuri e vorba de asigurarea strictului necesar...



ce sa alegi? poate un alt servici? zici si eu pentru ca ai intrebat. stiu ca nu ploua cu joburi si ca sunt situatii dificile, multe familii sunt in situatii dificile dpdv financiar. eu cand am probleme financiare analizez la rece, fac liste cu cheltuielile si ma uit de unde pot sa tai si tai. tai in carne vie :( . nu cunosc pe nimeni in romania care sa trateze finantele cu f mare seriozitate, indiferent de situatia materiala. dar asta cred ca e o alta discutie...


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi.... in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale).


idem

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#124 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 13 July 2011 - 10:48 PM

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 10:02 PM, a spus:

Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 09:29 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 09:21 PM, a spus:


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi, sora mea si cu mine, in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale). Poate in alte orase e mai bine. In braila nu.

Corect. Si sunt foarte multe persoane care sunt foarte organizate, dar e vorba din batrani..din "ra..t nu poti sa faci bici"


parintii ne-au insuflat simtul civic si noi ne purtam ca si ei. Nici mie nici sora-mii nu ne place sa avem datorii.


idem, dar nici sa cad in extrema cealalta nu doresc, pt ca la un mom al vietii am deschis ochii mari si am observat ca, virgula, cu cat daruiesti mai mult cu atat primesti mai mult, cu cat cheltuiesti cu atat iti vine inapoi, cu cat esti mai chivernisit, cu atat mai putini bani ai de chiverniseala ...Nu o fi o regula, dar pur si simplu asa mi se intampla mie..., dar evident nu pot fi mana sparta ...sau sa fac datorii/credite ... ca asa am invatat din familie ...

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#125 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 13 July 2011 - 11:07 PM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2011 - 10:48 PM, a spus:


idem, dar nici sa cad in extrema cealalta nu doresc, pt ca la un mom al vietii am deschis ochii mari si am observat ca, virgula, cu cat daruiesti mai mult cu atat primesti mai mult, cu cat cheltuiesti cu atat iti vine inapoi, cu cat esti mai chivernisit, cu atat mai putini bani ai de chiverniseala ...Nu o fi o regula, dar pur si simplu asa mi se intampla mie..., dar evident nu pot fi mana sparta ...sau sa fac datorii/credite ... ca asa am invatat din familie ...


Corect :) !E marea diferenta dintre zgarcit si chibzuit!
A cat is a friend fur-ever !

#126 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 14 July 2011 - 12:19 AM

Vezi postareaDaniella, la 13 July 2011 - 10:48 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 10:02 PM, a spus:

Vezi postareaUma, la 13 July 2011 - 09:29 PM, a spus:

Vezi postareaaura, la 13 July 2011 - 09:21 PM, a spus:


eu cunosc, mama mea. Ai mei nu au avut niciodata datorii, si-au platit facturile la timp si in totalitate si ne-au tinut si pe noi, sora mea si cu mine, in scoala.

Un alt serviciu, sigur. Numai ca ne intoarcem de unde am plecat: stresul ca poti fi dat afara daca stai doar 8 h sau daca iti ceri drepturile (zile libere, vacante, medicale). Poate in alte orase e mai bine. In braila nu.

Corect. Si sunt foarte multe persoane care sunt foarte organizate, dar e vorba din batrani..din "ra..t nu poti sa faci bici"


parintii ne-au insuflat simtul civic si noi ne purtam ca si ei. Nici mie nici sora-mii nu ne place sa avem datorii.


idem, dar nici sa cad in extrema cealalta nu doresc, pt ca la un mom al vietii am deschis ochii mari si am observat ca, virgula, cu cat daruiesti mai mult cu atat primesti mai mult, cu cat cheltuiesti cu atat iti vine inapoi, cu cat esti mai chivernisit, cu atat mai putini bani ai de chiverniseala ...Nu o fi o regula, dar pur si simplu asa mi se intampla mie..., dar evident nu pot fi mana sparta ...sau sa fac datorii/credite ... ca asa am invatat din familie ...


"daruind vei dobandi" :D

de acord, cu o mica precizare: e vorba de cheltuiala in sensul de daruire, ca daca ma duc la targ (mall) si sparg tot salariul pe o luna nu cred ca imi mai vin inapoi. Sau vin?? Daca da, asta ar fi o veste excelenta pentru mine si proasta pentru sotul :71:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#127 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 14 July 2011 - 12:29 AM

Vezi postareaaura, la 14 July 2011 - 12:19 AM, a spus:


"daruind vei dobandi" :D

de acord, cu o mica precizare: e vorba de cheltuiala in sensul de daruire, ca daca ma duc la targ (mall) si sparg tot salariul pe o luna nu cred ca imi mai vin inapoi. Sau vin?? Daca da, asta ar fi o veste excelenta pentru mine si proasta pentru sotul :71:


Pai iti daruiesti tie si sotul dobandeste o durere subita de cap :D Nu stiu insa daca mai vin inapoi :D
A cat is a friend fur-ever !

#128 Useril este offline   aura 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,681
  • Inregistrat: 04-December 09
  • Locationcanada

Postat 14 July 2011 - 03:22 AM

Vezi postareaUma, la 14 July 2011 - 12:29 AM, a spus:

Pai iti daruiesti tie si sotul dobandeste o durere subita de cap :D

:71:
"A fi tolerant nu inseamnă a tolera intoleranţa altora" (Jules Romains)

#129 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 14 July 2011 - 04:24 AM

Vezi postareaIoana, la 13 July 2011 - 04:17 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 03:48 PM, a spus:


sa inteleg ca ai vostri is vinovatz ca traiesc in ro si trebuie sa studieze incongruenta fenomenologica a hermeneuticii canonice. you wish ...

ce ziceai de creanga? big deal, un tzaran. eminescu? mie mi se pare depasit. caragiale da, mare om, la fel si stanescu. da' ce ne facem cu macedonski? cu voiculescu? cu slavici? ce facem cu aia 80% submediocri? ce faci cu poezia lu goga si tzaranii lui care vor pamint, da-le-as una cu ghiveciu'?



care ai vostri, nu stiu ce spui, fiinca n-am spus ca am copii acolo :71: , era vorba numa de copii nostrii ca si generatie, viitorul nostru al romanilor, sau pardon ma scuzati domnia voastra o fi renuntat de rusine la ea.

Vai cum de mi-am permis sa il pomenesc pe Creanga, ptiu la munca campului tarane, nu la scris romane.Iar tu Eminescu, geniu pustiu, in pustiu trebuia sa ramai, nu sa intri in materia de Literatura romana sa le impui saracilor copkii capul cu Luceferi si Sarmani Dionisi.


sincer, inca am pasaport romanesc, nu am reusit sa scap de el. o eroare pe care is pe cale s-o corectez :D. si nu de rusine scap de el, ci din calcul. pasaportu' ala e una din pasivele pe care le am la purtator. in schimba de viitoru' neamului mi se rupe. singurii de care-mi pasa is pushtii mei. de ailalti sa aiba parintii lor grija.

cum de tz-ai permis sa-l pomenesti pe creanga nu e o problema. cum de tz-ai permis sa-mi scotz ochii cu el fara sa-mi explici ce cauta el la capitolu' "scriitori" cind "opera" lui consta dintr-o polologhie fara cap si coada numita "amintiri din copilarie" (ba nu, conform criticii e "romanul copilariei". desigur, daca intrebi boii aia de critici care-s momentele subiectului in romanu' respectiv ai cam facut secs cu ei) si citeva povestioare.

apropo, o sa deschid minkenas un ALT subiect, exact inspirat din "amintiri din copilarie" despre cum scoala denatureaza ipocrit un text literar. adica o sa demonstrez punct cu punct ce diferenta e intre ce scrie in amintirile lu' johnny branch si ce zic profii de romina ca scrie acolo.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#130 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 14 July 2011 - 04:30 AM

Vezi postareaLapona Enigel, la 13 July 2011 - 09:58 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 13 July 2011 - 10:33 AM, a spus:

'moara veta, parca citesc din propaganda lu' iliescu, de dupa rivulutie. eniuei, la mine colea cupiii puarta uniforme, si parintii ii imbraca cum au ei chef. iar la 13 ani o sa-i iau in mod sigur laptop. o sa le iau la amindoi, ca-s penibil de ieftine. o sa ii invat ca nu tre' sa tocesti ca bou' si ca informatia care-tz trebuie se gaseste in baze de date. sh-o sa le arat cum se programeaza si cum se rezolva numeric problemele, ca sa nu mai stea sa faca exercitii muncitoresti. sh-o sa joc warcraft in retea cu ei.



Bagatz sh-un Diablo-acolo, de samanta.


sincer, io n-am jucat asa ceva in viata mea! o fi fain ...

jocurile de tip warcraft (nu mai zic de simcity) is forte bune pentru copii, ii invata ce e aia gestiunea resurselor, ii invata ce e aia long term planning, samd. adica exact ce "uita" scoala sa-i invete in romania.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#131 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 14 July 2011 - 10:44 AM

Vezi postareaUma, la 14 July 2011 - 12:29 AM, a spus:

Vezi postareaaura, la 14 July 2011 - 12:19 AM, a spus:


"daruind vei dobandi" :D

de acord, cu o mica precizare: e vorba de cheltuiala in sensul de daruire, ca daca ma duc la targ (mall) si sparg tot salariul pe o luna nu cred ca imi mai vin inapoi. Sau vin?? Daca da, asta ar fi o veste excelenta pentru mine si proasta pentru sotul :D


Pai iti daruiesti tie si sotul dobandeste o durere subita de cap :D Nu stiu insa daca mai vin inapoi :D


Eheh :71: ... cu masura in toate. Ideea cred eu ca este sa nu fii zgarcit cu tine insuti si nici cu cei dragi, sau chiar cu cei din jur. Exista o lege a echilibrului (enuntata si de teoria sistemica) care spune ca e bine sa existe/creezi un echilibru intre cat daruiesti si cat primesti in absolut orice relatie. Daca se strica echilibrul suferi, chiar daca nu realizezi decat ca ceva nu merge, de fapt vorbim despre creearea un dezechilibru. Chestia cu intoarce si celalalt obraz, in viata reala nu functioneaza. Parerea mea.

Acum daca la un moment dat nu ai datorii si nu mai stii ce sa faci cu banii si intr-o luna ai chef sa spargi la mall 2.000 lei/euro whatever ... poate fi o refulare a dorintelor frustrate ...si-ti poate face foarte bine sa cheltui (nu tooot ce ai!). Daca insa resursele nu sunt de ajuns (mereu sunt limitate), trebuie sa le gestionezi bine pentru a-ti satisface nevoile, fara a fi zgarcit.

Revenind on topic, mai am de adaugat: ajunge cu absolventii de facultati (particulare) sau de BAC (Semi-)agramati! Cine are de-a face cu generatia tanara de absolventi de facultati particulare (care au dat 2 ani intr-unul si din toata tarasania cu facultatea au vazut doar secretara care primeste plicul pentru a trece notele..dupa care primesc o diploma ca si a ta/mea/noastra) stie despre ce vorbesc..., cum pomenea si Carmella despre oameni de media care ies pe post si vorbesc agramat... deja fenomenul a devenit o rusine ... ! Deci nu cred ca e tocmai rau ce s-a intamplat!

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#132 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 14 July 2011 - 10:58 AM

Vezi postareaDaniella, la 14 July 2011 - 10:44 AM, a spus:


Revenind on topic, mai am de adaugat: ajunge cu absolventii de facultati (particulare) sau de BAC (Semi-)agramati! Cine are de-a face cu generatia tanara de absolventi de facultati particulare (care au dat 2 ani intr-unul si din toata tarasania cu facultatea au vazut doar secretara care primeste plicul pentru a trece notele..dupa care primesc o diploma ca si a ta/mea/noastra) stie despre ce vorbesc..., cum pomenea si Carmella despre oameni de media care ies pe post si vorbesc agramat... deja fenomenul a devenit o rusine ... ! Deci nu cred ca e tocmai rau ce s-a intamplat!


nu-tz impartasesc entuziasmul. dupa cum am zis, s-a introdus o masura punitiva, dar nu si una laudativa. cu alti cuvinti aia care nu au invatat au belit-o, dar in continuare si aia care au invatat au belit-o. si inca nu am vazut ce va fi in ... tuamna :) :D caci cum se zice, TOAMNA se numara beubeucii.

problema e ca "masura" nu o sa loveasca prea tare in fabricile de diplome, ci tot in univ de stat. dece? pi uite, tu ca absolvent care stii SIGUR ca diploma ta nu te scoate la liman, ce alegi? o facultate cu spectru mic, gen fizica/mate/inginerie sau una cu spectru larg, gen drept, linghi straine, marketing, whatever?

si de ce sa tina parintele copilu' la fuckultate la bucuresti si sa dea bani pe camin/mincare/etc cind poa' sa dea tacsa la fuckultatea din buzau si sa faca economie la cazare/mincare? pina la urma, tot acolo ajungi si copilu' e tinut sub control matern/patern.

la asta nu te-ai gindit! :D
Lasati dolarii sa vina la mine!

#133 Useril este offline   Carmella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,237
  • Inregistrat: 30-November 09

Postat 14 July 2011 - 11:44 AM

Vezi postareaCalugaru, la 14 July 2011 - 04:24 AM, a spus:

cum de tz-ai permis sa-l pomenesti pe creanga nu e o problema. cum de tz-ai permis sa-mi scotz ochii cu el fara sa-mi explici ce cauta el la capitolu' "scriitori" cind "opera" lui consta dintr-o polologhie fara cap si coada numita "amintiri din copilarie" (ba nu, conform criticii e "romanul copilariei". desigur, daca intrebi boii aia de critici care-s momentele subiectului in romanu' respectiv ai cam facut secs cu ei) si citeva povestioare.

apropo, o sa deschid minkenas un ALT subiect, exact inspirat din "amintiri din copilarie" despre cum scoala denatureaza ipocrit un text literar. adica o sa demonstrez punct cu punct ce diferenta e intre ce scrie in amintirile lu' johnny branch si ce zic profii de romina ca scrie acolo.



Vaxile, crezi ca un literat s-ar baga intr-o discutie cu tine despre chestiuni de fizica? Te asigur ca nu, pentru ca isi cunoaste limitele si in general oamenii care iubesc literatura au si bun simt.
Ar fi interesant sa-ti (re)cunosti si tu limitele si sa abandonezi subiectul despre istoria si calitatea literaturii romane. Devin necredibile si celelalte comentarii ale tale, care poate ar fi citite altfel daca nu te-ai crede si un mare critic literar.

#134 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 July 2011 - 02:43 PM

Vezi postareaCalugaru, la 14 July 2011 - 04:30 AM, a spus:


sincer, io n-am jucat asa ceva in viata mea! o fi fain ...

jocurile de tip warcraft (nu mai zic de simcity) is forte bune pentru copii, ii invata ce e aia gestiunea resurselor, ii invata ce e aia long term planning, samd. adica exact ce "uita" scoala sa-i invete in romania.



Este un joc produs de aceiasi Blizzard si e mai degraba pentru cei care...nu au ce resurse sa planuiasca :D)

Revenind la ofurile tale, multe si marunte s-ar zice :D : scoala romaneasca nu are cum sa ii invete pe copii asemenea "know-how-s" din moment ce ele abia acum sunt descoperite mai degraba prin experienta hands-on in societatea muma. Ce resurse anume sa planuiasca? Si pe care long term Nae...cand atata amar de populatie lupta cu traiul de azi pe maine?

In ceea ce priveste invatarea papagaleste a comentariilor...ca sa luam ziece la romana, perfect de acord cu tine. Exista insa un minumum de utilitate si a acestui exercitiu mecanic, ala de memorie...acu' de ar tine minte -aia de or reprodus perfect cometariu' si or luat ziece-...cum se mai scrie limba romana, ar fi frumos. Dar, iata, se stie ca orice memorare mecanica are efecte de scurta durata. Cu alte cuvinte, cum zice tata "iaca, m-am dus bou sh-am vinit vacî!" :)

In afara situatiei economice si a jenei permanente in ce priveste salariul bugetrarilor, marea buba a sistemului de invatamant romanesc este ca da, nu reuseste sa antreneze si sa dezvolte capacitatea logica si critica a elevilor. Trist, stiu.

Modul de gandire se dezvolta aici, in Vestul Salbatic, pe trei nivele: reproducere/redare, analiza si interpretare si transfer - ultimele doua nivele fiind cele capitale. Adica, se pune accent pe capacitatea de a aplica cele invatate la clasa. Da, in aceasta privinta ai mare dreptate.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#135 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 14 July 2011 - 02:47 PM

Ah...m-am auzit strigata. Ioana, iti multumesc de compliment insa te voi dezamagi. Nu am studii de limba romana si habar nu aveam ce is aia autori canonici :) Se pare ca anumiti ingineri is mai pregatiti ca mine in aceasta privinta. Eu am sunat-o pe sor-mea a mica sa imi explice cum e treaba cu canonicii, ca io nu am la bac nici 10 si nici 9, oh my! :D Curqat murdar tre' sa ma canonizez.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#136 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 14 July 2011 - 03:01 PM

Vezi postareaCarmella, la 14 July 2011 - 11:44 AM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 14 July 2011 - 04:24 AM, a spus:

cum de tz-ai permis sa-l pomenesti pe creanga nu e o problema. cum de tz-ai permis sa-mi scotz ochii cu el fara sa-mi explici ce cauta el la capitolu' "scriitori" cind "opera" lui consta dintr-o polologhie fara cap si coada numita "amintiri din copilarie" (ba nu, conform criticii e "romanul copilariei". desigur, daca intrebi boii aia de critici care-s momentele subiectului in romanu' respectiv ai cam facut secs cu ei) si citeva povestioare.

apropo, o sa deschid minkenas un ALT subiect, exact inspirat din "amintiri din copilarie" despre cum scoala denatureaza ipocrit un text literar. adica o sa demonstrez punct cu punct ce diferenta e intre ce scrie in amintirile lu' johnny branch si ce zic profii de romina ca scrie acolo.



Vaxile, crezi ca un literat s-ar baga intr-o discutie cu tine despre chestiuni de fizica? Te asigur ca nu, pentru ca isi cunoaste limitele si in general oamenii care iubesc literatura au si bun simt.
Ar fi interesant sa-ti (re)cunosti si tu limitele si sa abandonezi subiectul despre istoria si calitatea literaturii romane. Devin necredibile si celelalte comentarii ale tale, care poate ar fi citite altfel daca nu te-ai crede si un mare critic literar.


ar fi interesant daca n-ai mai da tu indicatii pretioase despre ce sa discut eu p-aici :). nu de alta, da' pina acum la intrebarile mele DIRECTE legate de 1. sensul cuvintului canonic 2. forma fara fond 3. utilitatea dictarii unor texte hiperpretentioase (ca la scoala generala) unor adolescenti vad ca marii literati care esteti nu v-atz pronuntat. asa ca hai sa discutam despre meritele lu' creanga si-n loc de "circulati circulatz dom' vaxile" fa bine si ada argumente pro studierea lui la liceu. nu de alta da' pe mine power playurile nu ma sperie. nu-mi mai e demult frica de militieni si nici de politruci.
Lasati dolarii sa vina la mine!

#137 Useril este offline   Piscotel 

  • Hexe online !
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 4,599
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationDin NORD

Postat 14 July 2011 - 03:08 PM

Ultimele bancuri Bac 2011 :

- Cat ai luat la Bac ?
- 2,37
- Tocilarule !



- Ce a picat la Bac ?
- Tot liceul !



[url="http://www.youtube.com/watch?v=joGlR1Ra5a0"]http://www.youtube.c...h?v=joGlR1Ra5a0[/url]
Va invit in casa mea virtuala :
http://povesticulinare.blogspot.com/

#138 Useril este offline   Calugaru' Vaxile 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 282
  • Inregistrat: 02-September 10
  • Locationmai incoace de dincoace si mai incolo de dincolo

Postat 14 July 2011 - 03:09 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 14 July 2011 - 02:43 PM, a spus:

Vezi postareaCalugaru, la 14 July 2011 - 04:30 AM, a spus:


sincer, io n-am jucat asa ceva in viata mea! o fi fain ...

jocurile de tip warcraft (nu mai zic de simcity) is forte bune pentru copii, ii invata ce e aia gestiunea resurselor, ii invata ce e aia long term planning, samd. adica exact ce "uita" scoala sa-i invete in romania.



Este un joc produs de acceasi Blizzard si e mai degraba pentru cei care...nu au ce resurse sa planuiasca :))

Revenind la ofurile tale, multe si marunte s-ar zice ^_^ : scoala romaneasca nu are cum sa ii invete pe copii asemenea "know-how-s" din moment ce ele abia acum sunt descoperite mai degraba prin experienta hands-on in societatea muma. Ce resurse anume sa planuiasca? Si pe care long term Nae...cand atata amar de populatie lupta cu traiul de azi pe maine?

In ceea ce priveste invatarea papagaleste a comentariilor...ca sa luam ziece la romana, perfect de acord cu tine. Exista insa un minumum de utilitate si a acestui exercitiu mecanic, ala de memorie...acu' de ar tine minte -aia de or reprodus perfect cometariu' si or luat ziece-...cum se mai scrie limba romana, ar fi frumos. Dar, iata, se stie ca orice memorare mecanica are efecte de scurta durata. Cu alte cuvinte, cum zice tata "iaca, m-am dus bou sh-am vinit vacî!" :lol:

In afara situatiei economice si a jenei permanente in ce priveste salariul bugetrarilor, marea buba a sistemului de invatamant romanesc este ca da, nu reuseste sa antreneze si sa dezvolte capacitatea logica si critica a elevilor. Trist, stiu.

Modul de gandire se dezvolta aici, in Vestul Salbatic, pe trei nivele: reproducere/redare, analiza si interpretare si transfer - ultimele doua nivele fiind cele capitale. Adica, se pune accent pe capacitatea de a aplica cele invatate la clasa. Da, in aceasta privinta ai mare dreptate.


exact asta voiam sa spun. io personal habar n-am care e valoarea lui hash barat ori a constantii lu' boltzmann. =))

uitindu-ma inapoi la anii de liceu ma apuca nervii. ne-au invatat geografie, adica sa invatam pe de rost suprafata tarii x. sa invatam unde e pasu' tihutza sau ce fabrici si uzine is in slatina. ma intreb daca s-a schimbat ceva ..

nu-i asa ca-n loc de "steefan cel mare a domnit intre anii ... s-a batut cu turcii de 18756723412 ori si a ridicat 23587356 biserici" era mai misto sa ni se explice otzira cum statea situatia militara si ieconomica pan zona? sa ne povesteasca tvarsha profa ce mincau tzaranii pa vremea aia?

ca daca intrebi absolventu' de bac de nota 10.00 "ce mincau taranii pe vremea lu' mircea cel batrin" o sa-tz spuna ca "mamaliga".
Lasati dolarii sa vina la mine!

#139 Useril este offline   Uma 

  • Soacra de Felix forever
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 2,631
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationMica's world

Postat 14 July 2011 - 03:40 PM

Vezi postareaDaniella, la 14 July 2011 - 10:44 AM, a spus:

[
Eheh ^_^ ... cu masura in toate. Ideea cred eu ca este sa nu fii zgarcit cu tine insuti si nici cu cei dragi, sau chiar cu cei din jur. Exista o lege a echilibrului (enuntata si de teoria sistemica) care spune ca e bine sa existe/creezi un echilibru intre cat daruiesti si cat primesti in absolut orice relatie. Daca se strica echilibrul suferi, chiar daca nu realizezi decat ca ceva nu merge, de fapt vorbim despre creearea un dezechilibru. Chestia cu intoarce si celalalt obraz, in viata reala nu functioneaza. Parerea mea.

De acord cu tine =)) Doar glumeam un pic sa ma descretim fruntile de pe aici :lol:
A cat is a friend fur-ever !

#140 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 14 July 2011 - 03:54 PM

Vezi postareaCalugaru, la 14 July 2011 - 03:09 PM, a spus:

daca intrebi absolventu' de bac de nota 10.00 "ce mincau taranii pe vremea lu' mircea cel batrin" o sa-tz spuna ca "mamaliga".

cum? nu mâncau la Mcdonalds?? :lol:

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi