Forum Culinar: Gateau Royal - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gateau Royal tort ciocolatos exceptional

#21 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 11:35 AM

Vezi postareasorinadaniela, la 25 January 2012 - 11:13 AM, a spus:

Cum poate sa araaaatttteeee... acum daca fac cum ai facut tu pot sa mananc si eu, da' nu stiu cat va manca populatia. Ei sunt amatori de ciocolata alba si cea cu lapte... da' daca le-o fac cum vor ei numai pot manca eu.
La cat de complicatoasa e treaba, e clar ca daca (e gresit 'daca', mai degraba 'cand') ma voi decide sa-l fac am sa-l fac in asa fel incat sa-l pot papa si eu. Cred ca-l voi hali pe tot eu... si ce rau imi paaarrreeee...

Te astept pe aici cu varianta montificata. In linii mari, cred ca ingredientele sunt conforme, dar precis mai trebuie modificat cate ceva...
Daca nu le-o placea.... papi tu tot. Ei pierd! :icon_fessee:

#22 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 25 January 2012 - 11:51 AM

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:02 AM, a spus:

Vezi postareaizuk, la 25 January 2012 - 10:30 AM, a spus:

Foxyy, esti geniala. Arata super bine . Tare l-as face si eu .

Vezi postareaEllani, la 25 January 2012 - 01:17 AM, a spus:

Eu am hotarat deja,nu conteste cate ore imi ia,indiferent daca gasesc\fac gavotele(sau incerc sa le inlocuiesc cu ceva) il fac neaparat si chiar destul de curand.Nu chiar maine,dar totusi..


Daca gasesti gavote , sa imi spui cine e producatorul , precis este si la mine , ca noi nordicii suntem mai cu coarne , nu gasim chiar orice producator pe piata .

Faci fel si fel de minunatii si zici ca te tine asta-n loc....??? Treci la treaba, nu mai cauta scuze! :hungry: Nu gasesti gavotte?? Ia foi de placinta sau fulgi de orez! :drool:


O , nuu , nu ma tine in loc , dar as vrea sa-l fac cat mai original posibil , adica folosind dentelle . De gasit nu stiu daca gasesc , adevarul e ca nici nu am cautat chiar peste tot .Dar , il voi face cu siguranta in viitor apropiat , chiar de-ar fi sa fac eu dentellele.

Vezi postareaAlexandru, la 25 January 2012 - 11:04 AM, a spus:


Gavottes este marca cea mai cunoscuta de creppes dentelle. Asa de cunoscuta ca lumea le mai zice "gavottes" în loc de "crepes dentelle". Sînt zeci de fabricanti, plus cîteva marci de distributor (carrefour, leader price, etc)



Da , stiu , dar ...nordicii sunt mai "speciali " , aici nu gasesti ce gasesti in alte tari . Ei au marcile lor , greu gasesti aici "chestii" cu aceeasi denumire si acelasi producator ca-n restul Europei . Cum ziceam , nu am cautat inca peste tot , nu am fost nici foarte linistita sa studiez rafturile avand bruiaj mereu , ba picea , ba telefonul care ma anunta ca picea face scandal . O sa insist in continuare . Si daca nu gasesc , le fac . Cand imi pun ambitia la incercare , nu se poate sa nu reusesc .

#23 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2012 - 12:15 PM

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 10:50 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 25 January 2012 - 10:00 AM, a spus:

Ai duti' fata deaici ! Ai de facut blat,carpili' celea di dantela :hungry: crema,muss sha' nush ci mai ai peacolo ca deja ma ia cu ametali :drool:

:hungry: :drool:

Nu ma duc nicaieri! Aici raman. De-i musai, ma leg de garduri, numa' nu ma dau plecata! :hungry:



Eii cum sa pleci fata?!!,duoamne feri era doar ashea un fel de-a spuni' :hungry:
Daca nu te legi tu ,te leg io'...apai cine mai imi faci mie asa bunatati?! :floare:

Si daca tot o venit vb. o visinata cand mai bem noi pe la han?! Cu frigul si ninsoarea asta ar merge de numa zic eu :floare:

#24 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 12:35 PM

Vezi postareaizuk, la 25 January 2012 - 11:51 AM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:02 AM, a spus:

Vezi postareaizuk, la 25 January 2012 - 10:30 AM, a spus:

Foxyy, esti geniala. Arata super bine . Tare l-as face si eu .

Vezi postareaEllani, la 25 January 2012 - 01:17 AM, a spus:

Eu am hotarat deja,nu conteste cate ore imi ia,indiferent daca gasesc\fac gavotele(sau incerc sa le inlocuiesc cu ceva) il fac neaparat si chiar destul de curand.Nu chiar maine,dar totusi..

Daca gasesti gavote , sa imi spui cine e producatorul , precis este si la mine , ca noi nordicii suntem mai cu coarne , nu gasim chiar orice producator pe piata .

Faci fel si fel de minunatii si zici ca te tine asta-n loc....??? Treci la treaba, nu mai cauta scuze! :hungry: Nu gasesti gavotte?? Ia foi de placinta sau fulgi de orez! :drool:

O , nuu , nu ma tine in loc , dar as vrea sa-l fac cat mai original posibil , adica folosind dentelle . De gasit nu stiu daca gasesc , adevarul e ca nici nu am cautat chiar peste tot .Dar , il voi face cu siguranta in viitor apropiat , chiar de-ar fi sa fac eu dentellele.

Vezi postareaAlexandru, la 25 January 2012 - 11:04 AM, a spus:

Gavottes este marca cea mai cunoscuta de creppes dentelle. Asa de cunoscuta ce lumea le mai zice "gavottes" în loc de "crepes dentelle". Sînt zeci de fabricanti, plus cîteva marci de distributor (carrefour, leader price, etc)

Da , stiu , dar ...nordicii sunt mai "speciali " , aici nu gasesti ce gasesti in alte tari . Ei au marcile lor , greu gasesti aici "chestii" cu aceeasi denumire si acelasi producator ca-n restul Europei . Cum ziceam , nu am cautat inca peste tot , nu am fost nici foarte linistita sa studiez rafturile avand bruiaj mereu , ba picea , ba telefonul care ma anunta ca picea face scandal . O sa insist in continuare . Si daca nu gasesc , le fac . Cand imi pun ambitia la incercare , nu se poate sa nu reusesc .

Frumos (si ideal) asa ar fi: cand faci ceva pentru prima oara, sa respecti intocmai reteptu'. Abia dupa aia, in functie de gusturi / preferinte, te apuci s-o modifici. Dar, in cazul de fapta... :floare: Alexandru ne-a dat dezlegare la improvizatii! :floare:

#25 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 12:39 PM

Vezi postareaGeany, la 25 January 2012 - 12:15 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 10:50 AM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 25 January 2012 - 10:00 AM, a spus:

Ai duti' fata deaici ! Ai de facut blat,carpili' celea di dantela :hungry: crema,muss sha' nush ci mai ai peacolo ca deja ma ia cu ametali :hungry:
:drool: :floare:

Nu ma duc nicaieri! Aici raman. De-i musai, ma leg de garduri, numa' nu ma dau plecata! :drool:

Eii cum sa pleci fata?!!,duoamne feri era doar ashea un fel de-a spuni' :hungry:
Daca nu te legi tu ,te leg io'...apai cine mai imi faci mie asa bunatati?! :floare:

Da' cin' te tine sa le faci singurica? Ia te rog sa treci la munci! Face eclere, gogosi si alte chestii ce trebuiesc bibilite de-ti sar ochii din cap, da' te codesti la o ora de munca pentru un tort..... Asa-i fromos??? :hungry:

#26 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 12:50 PM

Vezi postareaGeany, la 25 January 2012 - 12:15 PM, a spus:

Si daca tot o venit vb. o visinata cand mai bem noi pe la han?! Cu frigul si ninsoarea asta ar merge de numa zic eu :beer2:

Asa-i mai bine???? :rolleyes:

#27 Useril este offline   Geany 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15,652
  • Inregistrat: 08-December 09

Postat 25 January 2012 - 01:08 PM

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 12:50 PM, a spus:

Vezi postareaGeany, la 25 January 2012 - 12:15 PM, a spus:

Si daca tot o venit vb. o visinata cand mai bem noi pe la han?! Cu frigul si ninsoarea asta ar merge de numa zic eu :beer2:

Asa-i mai bine???? :rolleyes:

Beenniissiimmoo!!!! :beer2: Stii bine ca avem de recuperat :beer2:

#28 Useril este offline   cerra 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,936
  • Inregistrat: 08-October 11
  • LocationTimisoara

Postat 25 January 2012 - 01:36 PM

Felicitari!

Ai facut un Gateau Royal pe cinste. :rolleyes:

#29 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 25 January 2012 - 02:10 PM

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

Te astept pe aici cu varianta montificata.


+1

Bravo, Foxulina! nici nu stiu cum am vazut-o c-aveam ochii larg inchisi!
poate de Valentine, asa... ca-s fata buna!

si zici ca-n loc de gavoate n-ar merge niste cornflakes de-aia dulci? trebe ceva mai fin? cu toate ca eu parc-am vazut in Carrefour ceva gavoate. mi-amintesc de poza de pe pachet, ceva rasucit...de-aia zic.

#30 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 02:54 PM

Vezi postareacerra, la 25 January 2012 - 01:36 PM, a spus:

Felicitari!

Ai facut un Gateau Royal pe cinste. :beer2:

Multumesc! :rolleyes: Intr-adevar, e foarte buna prajitura asta! :beer2:

#31 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 25 January 2012 - 02:54 PM

De la mine felicitari maxime!!! :rolleyes:
Arata într-un foaaarte mare fel si salivez instantaneu la vazul acestui gateau, cu toate ca e ciocolatos!
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#32 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 02:55 PM

Vezi postareamoatza, la 25 January 2012 - 02:10 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

Te astept pe aici cu varianta montificata.


+1

Bravo, Foxulina! nici nu stiu cum am vazut-o c-aveam ochii larg inchisi!
poate de Valentine, asa... ca-s fata buna!

si zici ca-n loc de gavoate n-ar merge niste cornflakes de-aia dulci? trebe ceva mai fin? cu toate ca eu parc-am vazut in Carrefour ceva gavoate. mi-amintesc de poza de pe pachet, ceva rasucit...de-aia zic.

Prajitura asta nici nu tre' s-o vezi prea mult. Trebe' numa' s-o simti!!!! :beer2: Si ramai cu ochii inchisi si-ncerci sa visezi in continuare..... :rolleyes:

#33 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 25 January 2012 - 02:58 PM

Vezi postareaMaya, la 25 January 2012 - 02:54 PM, a spus:

De la mine felicitari maxime!!! :rolleyes:
Arata într-un foaaarte mare fel si salivez instantaneu la vazul acestui gateau, cu toate ca e ciocolatos!

:beer2: E ciocolatos, da' e si belea. Daca folosesti ciocolata amaruie..... nici nu-ti bati capu' ca-i ciocolatos. Il halesti pe nerasuflate. :beer2:
Chiar ma gandeam la voi.... Denise parca e cu prajiturile ciocolatoase, nu? :beer2:

#34 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 25 January 2012 - 03:05 PM

Vezi postareamoatza, la 25 January 2012 - 02:10 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

Te astept pe aici cu varianta montificata.


+1

Bravo, Foxulina! nici nu stiu cum am vazut-o c-aveam ochii larg inchisi!
poate de Valentine, asa... ca-s fata buna!

si zici ca-n loc de gavoate n-ar merge niste cornflakes de-aia dulci? trebe ceva mai fin? cu toate ca eu parc-am vazut in Carrefour ceva gavoate. mi-amintesc de poza de pe pachet, ceva rasucit...de-aia zic.


Nu cornflakes. Fulgi de orez, si cînd zic fulgi nu zic boabe gen pufarin. Nu ma mai amintiti faimoasa prajitura cioco-fulgi de orez? Era foarte la moda prin anii 70-80.
Acum se gasesc pe la Plafar.
Imagine postata
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#35 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 25 January 2012 - 03:32 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 25 January 2012 - 11:13 AM, a spus:

Cum poate sa araaaatttteeee... acum daca fac cum ai facut tu pot sa mananc si eu, da' nu stiu cat va manca populatia. Ei sunt amatori de ciocolata alba si cea cu lapte... da' daca le-o fac cum vor ei numai pot manca eu.
La cat de complicatoasa e treaba, e clar ca daca (e gresit 'daca', mai degraba 'cand') ma voi decide sa-l fac am sa-l fac in asa fel incat sa-l pot papa si eu. Cred ca-l voi hali pe tot eu... si ce rau imi paaarrreeee...


complicat, asa cum spunea si Foxy nu e, mai mult ia de facut un blat.Cat de ciocolata, alor tai o sa le placa, ciocolata cu peste 75% cacao nu e amara deloc.

Vezi postareamoatza, la 25 January 2012 - 02:10 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

Te astept pe aici cu varianta montificata.


+1

Bravo, Foxulina! nici nu stiu cum am vazut-o c-aveam ochii larg inchisi!
poate de Valentine, asa... ca-s fata buna!

si zici ca-n loc de gavoate n-ar merge niste cornflakes de-aia dulci? trebe ceva mai fin? cu toate ca eu parc-am vazut in Carrefour ceva gavoate. mi-amintesc de poza de pe pachet, ceva rasucit...de-aia zic.


eu am vazut retete si cu cornflakes, asa cum am vazut si cu blat, da tot mai bun e cu originalul


Vezi postareaAlexandru, la 25 January 2012 - 03:05 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 25 January 2012 - 02:10 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 25 January 2012 - 11:35 AM, a spus:

Te astept pe aici cu varianta montificata.


+1

Bravo, Foxulina! nici nu stiu cum am vazut-o c-aveam ochii larg inchisi!
poate de Valentine, asa... ca-s fata buna!

si zici ca-n loc de gavoate n-ar merge niste cornflakes de-aia dulci? trebe ceva mai fin? cu toate ca eu parc-am vazut in Carrefour ceva gavoate. mi-amintesc de poza de pe pachet, ceva rasucit...de-aia zic.


Nu cornflakes. Fulgi de orez, si cînd zic fulgi nu zic boabe gen pufarin. Nu ma mai amintiti faimoasa prajitura cioco-fulgi de orez? Era foarte la moda prin anii 70-80.


tu te referi la fulgii expandati de orez, nu?
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#36 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 25 January 2012 - 09:19 PM

Vezi postareaizuk, la 25 January 2012 - 11:51 AM, a spus:


Daca gasesti gavote , sa imi spui cine e producatorul , precis este si la mine , ca noi nordicii suntem mai cu coarne , nu gasim chiar orice producator pe piata
...nordicii sunt mai "speciali " , aici nu gasesti ce gasesti in alte tari . Ei au marcile lor , greu gasesti aici "chestii" cu aceeasi denumire si acelasi producator ca-n restul Europei .


Ca sa nu stric topicul,merg la topicul initial cu intrebari despre tort si-ti scriu acolo.
Dar nu pot sa nu confirm cele spuse de tine(desi credeam ca doar aici la mine e asa).Nici eu nu inteleg de ce in tarile astea,dezvoltate si facand parte din Europa,multe lucruri renumite nu le gasesti nici sa le cauti cu lumanarea.Inteleg ca-si apara piata cu produse interne,dar totusi...

#37 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 01:13 AM

L-am refacut, la cererea trupei vizitatoare. Nu mi-au ajuns trandafirii pentru ornat, da' frunzele, da! :floare: Asta e!

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-46-13285699568868.jpg

Si o feliuta. Nucile sunt bonus :floare::

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-46-13285699800568.jpg

#38 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 07 February 2012 - 07:35 AM

Brava Foxulina , arata wow.

#39 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 07 February 2012 - 09:04 AM

Ia auzi ce zice Giulia... 'asta e torta, mi piace'. Si mie-mi place, da' m-ai omorat cu nucile. Iti faci mila si de mine cu reteta de la nucile astea frumoase? :floare:
Sorina

#40 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 06:18 PM

Vezi postareastella, la 07 February 2012 - 07:35 AM, a spus:

Brava Foxulina , arata wow.

Multumesc! :occasion15:

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi