Forum Culinar: Gateau Royal - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gateau Royal tort ciocolatos exceptional

#61 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 February 2012 - 09:24 PM

Ellani, ms de raspuns, deja aseara l-am facut,dar am modificat cremele.
Adica am respectat totul pana la mousse.,am facut un mousse care efectiv m-a dat pe spate, am adaugat in el lichior de portocale.
Iar nutella am facut in casa.
Gavotele le-am facut iara si le-am incercat pe plita de marmura de la aparatul cu raclette.au iesit super bune si crocante

N-am avut rabdare sa il ornez, l-am imbracat in nutella si am trantit la repezeala niste portocale rosii si fulgi de cioco.Cam asa arata:

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-479-13292473159935.jpg

sectiune

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-479-13292473420485.jpg

o feliuta pt voi

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-479-13292473696679.jpg

si putintel mai in detaliu moussul




poze naspa ca le-am facut acum seara.Nici eu nici al meu nu suntem ciocolatosi,da pot spune ca este un deliciu.Acum astept maine musafirul ciocolatos.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_02_2012/post-479-13292473978565.jpg

"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#62 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 February 2012 - 09:30 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 February 2012 - 09:14 PM, a spus:

Vezi postareaEllani, la 14 February 2012 - 09:03 PM, a spus:

Pai ti-as da cu mare placere si mai mult de o feliuta.Noi mai avem jumatate,ca n-am fost atat de multi ca voi.
Multumesc :) :scratch: .Nu stiu de unde si pana unde,dar mi-am imaginat ca-l voi decora cu chestiile alea galbene si petalele de ciocolata imediat de cum l-am vazut pe-al tau.Tre' sa recunosc ca am mai vrut sa-i fac niste 'valuri' de-asupra,dar mai mult am 'deranjat' mousse-ul,ca tot nu mi-a iesit nici o branza.Problema mea vesnica 'mintea vrea,dar mana nu'.Pana la urma,l-am adus la conditie cat de cat.

La gavote,recunosc,am lenevit si nu le-am facut home-made.Le-am inlocuit cu niste chestii care m-am gandit ca ar merge.Au mers,dar totusi sunt curioasa cum ar fi si cu gavotele.Poate next time,ma incumet si la alea.

Cat despre greseli din goana,cui nu i se intampla.Eu tot citisem din goana reteta,m-am uitat la ce ingrediente imi trebuie si am vazut ca 'trebuia' faina in crema abia cand erau deja pe foc vasele.Nu te-am mai intrebat,dar am facut cum am dedus din reteta si a iesit bine,pentru ca oricum ai avut rabdarea sa postezi pas cu pas.

Pai, cu ce-ai inlocuit acele dantelarii? Daca ai gasit ceva crocant, e bine. Asta e si scopul lor, sa formeze un blar crocantos.
A iesit foarte bine tortul tau. Si eu am vrut sa fac "valuri" dar n-au iesit, asa ca am "remodelat" si eu fata.... :occasion14:
Imi pare rau ca te-am indus in eroare, am corectat intre timp (am scos faina scrisa in aer, unde nu trebuia). Bine ca ai inteles ce-am vrut sa zic, intr-un final.......



nah, eu sunt mai grea de cap :wub: si am intrebat ca sa vad daca am princeput bine.ca mai am uneori orbul gainilor si tb sa ma asigur :D .Oricum dupa ce am scris aici, m-am dus la reteta postata de Alexandru si am vazut ca nu era nici o faina si restul.... :rolleyes:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#63 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 14 February 2012 - 09:34 PM

Izuk,merci, :D astept si eu tortul tau.Se pare c-am intrat in febra tortului imparatesc,desi l-am facut deja,tot sunt curioasa cum il vor mai face si alte maini dibace.Am zis ca-s beata de la ciocolata.. :wub:
Acum n-am avut timp de complicatii cu gavotele alea si decat sa ma enervez ca nu-mi ies.... :rolleyes:

Aha,deci vad ca ambele am fost pe valuri ,Foxyy. :) Eu am incercat sa le fac cand am pus crema si...chix.Si daca m-as fi oprit atunci...,da' de unde,a doua zi,iarasi am insistat,clar iarasi chix,ca deja se intarise.Asa ca daca ar fi s-adaug un sfat din partea mea,ar fi acela de-a lasa mousseul in pace,pentru ca se 'aseaza' foarte frumos,daca-i dai liber. :scratch:
Gavotele le-am inlocuit cu niste 'nebunii'(nu cred ca au denumire) si ele crunchy care i le-am aratat in poza lui Izuk la topicul initial in care ai intrebat reteta(nu mai am poza s-o pun si aici).A iesit bine si foarte bun oricum,dar sunt de-acord cu Izuk,e bine sa ai ingredientele exacte.No' clientela e mai 'speciala' in zona asta si nu prea gasesti finetzuri.
Stai fara grija,trepidatii nu mi-ai dat decat atunci cand ai aparut cu intrebarea despre reteta si-apoi ai 'picurat' cate-un pic cand te-ai afisat cu torturile,adevarate torturi pentru papilele si mintea mea. :D

Cat am scris a aparut si regele Ioanei.Al tau chiar e conform cu tema zilei,inimos...ciocolatos....frumos... :occasion14:

#64 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 10:00 PM

Vezi postareaIoana, la 14 February 2012 - 09:24 PM, a spus:

Ellani, ms de raspuns, deja aseara l-am facut,dar am modificat cremele.
Adica am respectat totul pana la mousse.,am facut un mousse care efectiv m-a dat pe spate, am adaugat in el lichior de portocale.
Iar nutella am facut in casa.
Gavotele le-am facut iara si le-am incercat pe plita de marmura de la aparatul cu raclette.au iesit super bune si crocante

N-am avut rabdare sa il ornez, l-am imbracat in nutella si am trantit la repezeala niste portocale rosii si fulgi de cioco.Cam asa arata:
poze naspa ca le-am facut acum seara.Nici eu nici al meu nu suntem ciocolatosi,da pot spune ca este un deliciu.Acum astept maine musafirul ciocolatos.

Cum poate sa arate..... :wub: In forma de inimioara vreau sa-l fac si eu, pe 23.... :occasion14:
Cat lichior de portocale ai pus? Pot sa pun zeama de la o portocala in loc? :scratch: Eventual si ceva alcool, ca sa fie mai "imbatat"? :rolleyes:

#65 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 10:02 PM

Vezi postareaIoana, la 14 February 2012 - 09:30 PM, a spus:

nah, eu sunt mai grea de cap :wub: si am intrebat ca sa vad daca am princeput bine.ca mai am uneori orbul gainilor si tb sa ma asigur :) .Oricum dupa ce am scris aici, m-am dus la reteta postata de Alexandru si am vazut ca nu era nici o faina si restul.... :scratch:

Lasa, ca nici eu n-am scris prea "citet"! :occasion14: Bine ca s-a rezolvat totul si ti-a iesit un tort extraordinar de frumos! :rolleyes:

#66 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 10:03 PM

Vezi postareaEllani, la 14 February 2012 - 09:34 PM, a spus:

Izuk,merci, :D astept si eu tortul tau.Se pare c-am intrat in febra tortului imparatesc,desi l-am facut deja,tot sunt curioasa cum il vor mai face si alte maini dibace.Am zis ca-s beata de la ciocolata.. :D
Acum n-am avut timp de complicatii cu gavotele alea si decat sa ma enervez ca nu-mi ies.... :rolleyes:

Aha,deci vad ca ambele am fost pe valuri ,Foxyy. :) Eu am incercat sa le fac cand am pus crema si...chix.Si daca m-as fi oprit atunci...,da' de unde,a doua zi,iarasi am insistat,clar iarasi chix,ca deja se intarise.Asa ca daca ar fi s-adaug un sfat din partea mea,ar fi acela de-a lasa mousseul in pace,pentru ca se 'aseaza' foarte frumos,daca-i dai liber. :scratch:
Gavotele le-am inlocuit cu niste 'nebunii'(nu cred ca au denumire) si ele crunchy care i le-am aratat in poza lui Izuk la topicul initial in care ai intrebat reteta(nu mai am poza s-o pun si aici).A iesit bine si foarte bun oricum,dar sunt de-acord cu Izuk,e bine sa ai ingredientele exacte.No' clientela e mai 'speciala' in zona asta si nu prea gasesti finetzuri.
Stai fara grija,trepidatii nu mi-ai dat decat atunci cand ai aparut cu intrebarea despre reteta si-apoi ai 'picurat' cate-un pic cand te-ai afisat cu torturile,adevarate torturi pentru papilele si mintea mea. :D

Cat am scris a aparut si regele Ioanei.Al tau chiar e conform cu tema zilei,inimos...ciocolatos....frumos... :occasion14:

Pai la primul, am incercat sa fac valurile a doua zi, cand era scandura...... Si la al doilea, am incercat dupa ce-am turnat mousse-ul, dar nu iesea mare branza, asa ca m-am lasat pagubasa si de data asta. :wub:

#67 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 14 February 2012 - 10:45 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 February 2012 - 10:00 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 14 February 2012 - 09:24 PM, a spus:

Ellani, ms de raspuns, deja aseara l-am facut,dar am modificat cremele.
Adica am respectat totul pana la mousse.,am facut un mousse care efectiv m-a dat pe spate, am adaugat in el lichior de portocale.
Iar nutella am facut in casa.
Gavotele le-am facut iara si le-am incercat pe plita de marmura de la aparatul cu raclette.au iesit super bune si crocante

N-am avut rabdare sa il ornez, l-am imbracat in nutella si am trantit la repezeala niste portocale rosii si fulgi de cioco.Cam asa arata:
poze naspa ca le-am facut acum seara.Nici eu nici al meu nu suntem ciocolatosi,da pot spune ca este un deliciu.Acum astept maine musafirul ciocolatos.

Cum poate sa arate..... :drool: In forma de inimioara vreau sa-l fac si eu, pe 23.... :drool:
Cat lichior de portocale ai pus? Pot sa pun zeama de la o portocala in loc? :drool: Eventual si ceva alcool, ca sa fie mai "imbatat"? :drool:



cred ca merge,eu oricum am facut alt mousse, nu cel din reteta data de Alexandru.Eu am pus 10 ml de likor care era destul de alcolizat. :drool:
"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#68 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 10:54 PM

Vezi postareaIoana, la 14 February 2012 - 10:45 PM, a spus:

cred ca merge,eu oricum am facut alt mousse, nu cel din reteta data de Alexandru.Eu am pus 10 ml de likor care era destul de alcolizat. :drool:

Daca nu uit, pun si eu ceva portocalizat data viitoare. :drool:

#69 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 16 February 2012 - 04:10 PM

Facut , gustat .
Modificari nu am adus decat la cantitatea de crema pentru ca am o forma micuta de tort (21 cm ) si mi s-a parut prea multa ...asa ca am facut doar din 5 oua , 300 g ciocolata ...toate cantitatile impartite la 6 si inmultit cu 5 .Gavotes nu am am avut , am facut , nu au iesit ele prea grozav , dar au mers .
Nu stiu daca am gresit eu cu ceva sau asa trebuia sa fie blatul cu migdale ...foarte tare , ca un biscuit . Singura chestie care m-a nemultumit .

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-780-13294013490909.jpg

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-780-13294013672426.jpg

#70 Useril este offline   stella 

  • Ambasadoarea artistilor culinari
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 7,715
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 February 2012 - 05:06 PM

Arata splendid , Izuk. Brava.

#71 Useril este offline   Eataly 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 8,680
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationTorino

Postat 16 February 2012 - 05:34 PM

Dorinaaaaaaaaaaaaaaa, m-ai omorat. :blackeye:
Stiu ca ti-am mai spus, dar iti mai spun: superbe pozele.Brava! :appl:

#72 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 16 February 2012 - 05:41 PM

Multumesc doamnelor .

#73 Useril este offline   sorinadaniela 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Blue
  • Postari: 3,741
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationVicenza (Italia)

Postat 16 February 2012 - 06:04 PM

Waw... arata de milioane...
Sorina

#74 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 16 February 2012 - 06:46 PM

Ia sa ma uit eu pe calendar sa aleg o data cand sa-l fac :appl: !
Felicitari la toate doamnele care l-au incercat, arata superb fiecare :blackeye: !

#75 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 16 February 2012 - 08:08 PM

Pofticioaselooooor, ce multe l-ati prestat!

felicitari si multumiri ptr precizari fiecareia.

#76 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 16 February 2012 - 08:43 PM

Vezi postareaizuk, la 16 February 2012 - 04:10 PM, a spus:

...Nu stiu daca am gresit eu cu ceva sau asa trebuia sa fie blatul cu migdale ...foarte tare , ca un biscuit . Singura chestie care m-a nemultumit .


Izuk, mai întîi felicitari, arata superb!
Blatul cam asa trebuie sa iasa, ca un biscuit ceva mai moale. Unul din interesele acestei prajituri este combinatia de texturi, blatul ca un biscuit, al doilea strat crocantzos, al treilea strat cremos.
Poate cum ai redus cantitatile ar fi trebuit sa reduci si timpul de coacere un pic :blackeye:

Ma gîndeam ca eventual gavotele ar putea fi înlocuite de pilda cu biscuiti "tuiles dentelles" facute în casa. Este doar o sugestie.

Pentru 10 biscuiti :

60g suc de portocale
120g zahar pudra
60g unt topit racorit
50g faina
60g praf de migdale

Se amesteca ingredientele masurate precis si în ordinea data. Aluatul trebuie sa fie suplu dar nu lichid. Se lasa o ora la frigider.
Se încinge cuptorul la 200°C, se acopera fundul unei tavi cu hîrtie pergament.
Cu o lingurita, se dispun mici cantitati de aluat, care se întind apoi în strat cît mai fin cu dosul unei furculite muiate în apa.
Dati la cuptor 6-8 minute, sub supraveghere, sa nu se arda.
Dezlipiti cît sînt calde înca, lasati sa se raceasca.
Pentru gateau royal, sfarîmati în aschii. Oricum, mie mi se cam sfarîma una din doua si fara sa vreau :appl:

Rezultatul : Imagine atasata: monthly_02_2012/post-3-1329417673706.jpg

Se pot pastra într-o cutie de metal la loc rece si uscat, altfel se înmoaie.
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#77 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 17 February 2012 - 09:17 AM

La blat nu am redus cantitatile , am pus exact cat spunea reteta , doar ca am copt intr-o tava dreptunghiulara de 24/30, cam 20 minute , nu stiu exact si am decupat dupa aceea blatul rotund . Imi era teama ca daca-l coc in forma de tort , dupa racire se va miscora putin si nu va mai fi exact cat forma , iar crema va curge pe lateral . Oricum , nu era bai , si asa am ornat marginile cu migdale macinate pentru ca nu mi-a placut cum a iesit din forma , nu era perfect drept . :headbang: Nebunii de ale mele .
Biscuitii aia sunt interesanti . Multumesc pentru reteta .

#78 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 February 2012 - 07:17 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 February 2012 - 10:03 PM, a spus:

Pai la primul, am incercat sa fac valurile a doua zi, cand era scandura...... Si la al doilea, am incercat dupa ce-am turnat mousse-ul, dar nu iesea mare branza, asa ca m-am lasat pagubasa si de data asta. :thumleft:


Deci si tie ti-a iesit scandura?Chiar ma gandeam sa-ntreb daca trebuie sa fie asa sau nu,pentru ca am vazut la Ioana ca era chiar ca un mousse(dar si ca a facut alta reteta) iar la mine pana a doua zi a iesit o consistenta gen de trufe.Pana la urma cum trebuie sa fie? :occasion14:

#79 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 February 2012 - 07:20 PM

Vezi postareaizuk, la 16 February 2012 - 04:10 PM, a spus:


Nu stiu daca am gresit eu cu ceva sau asa trebuia sa fie blatul cu migdale ...foarte tare , ca un biscuit . Singura chestie care m-a nemultumit .



Arata si al tau de numa'.Iar pozele....poate te faci fotograf,ca-ti iese de minune. :occasion14:
Asa si la mine,a iesit destul de tare,dar bine ca intre timp ne-a lamurit Alexandru ca asa si trebuie.Mersi,Alexandru, de reteta de 'biscuti'.Poate next time ma incumet si la ei.

#80 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 17 February 2012 - 07:26 PM

Vezi postareaany_annette, la 16 February 2012 - 06:46 PM, a spus:

Ia sa ma uit eu pe calendar sa aleg o data cand sa-l fac :occasion14: !



Pai nu zisei ca-l faci de Dragobete ? :thumleft: ;)

E extraordinar daca sunteti innebuniti dupa ciocolata neagra,pentru ca are 'un pic' din ea,nu gluma.Sotul meu nu se prea da in vant dupa ciocolata(decat cea cu lapte) si chestii cu cacao .A mancat,nu zic nu,dar il cunosc deja pe ochi cand e in extaz gastronomic si cand nu.

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi