Forum Culinar: Gateau Royal - Forum Culinar

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gateau Royal tort ciocolatos exceptional

#41 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 06:25 PM

Vezi postareasorinadaniela, la 07 February 2012 - 09:04 AM, a spus:

Ia auzi ce zice Giulia... 'asta e torta, mi piace'. Si mie-mi place, da' m-ai omorat cu nucile. Iti faci mila si de mine cu reteta de la nucile astea frumoase? :occasion15:

Pai, fa-i fetei tortul, ce-astepti? :)
Vin si nucile acusi.... :occasion14:

#42 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 February 2012 - 06:45 PM

Ai gasit ce trebuie, sau te-ai chinuit iarasi cu danteluzdele? :angryfire:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#43 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 06:47 PM

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2012 - 06:45 PM, a spus:

Ai gasit ce trebuie, sau te-ai chinuit iarasi cu danteluzdele? :angryfire:

Am gasit, la Mega Image. Da' normal ca io-s sadica si m-am chinuit sa le fac iar! =)) Am cumparat folie de teflon si-au iesit mai bune si mai repede, de data asta... :tongue3:

#44 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 07 February 2012 - 06:52 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 February 2012 - 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2012 - 06:45 PM, a spus:

Ai gasit ce trebuie, sau te-ai chinuit iarasi cu danteluzdele? :angryfire:

Am gasit, la Mega Image. Da' normal ca io-s sadica si m-am chinuit sa le fac iar! =)) Am cumparat folie de teflon si-au iesit mai bune si mai repede, de data asta... :tongue3:



toata noaptea a crosetat la dantele! =))

nu vad, nu simt, mortua est!

#45 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 07 February 2012 - 06:59 PM

Vezi postareamoatza, la 07 February 2012 - 06:52 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 07 February 2012 - 06:47 PM, a spus:

Vezi postareaAlexandru, la 07 February 2012 - 06:45 PM, a spus:

Ai gasit ce trebuie, sau te-ai chinuit iarasi cu danteluzdele? :angryfire:

Am gasit, la Mega Image. Da' normal ca io-s sadica si m-am chinuit sa le fac iar! =)) Am cumparat folie de teflon si-au iesit mai bune si mai repede, de data asta... :tongue3:

toata noaptea a crosetat la dantele! =))

nu vad, nu simt, mortua est!

Ceva de genul asta..... iti dai seama ce nebunie pe jupan? =)) =))

#46 Useril este offline   Alexandru 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 2,370
  • Inregistrat: 21-November 09
  • LocationParis, France

Postat 07 February 2012 - 08:27 PM

Vezi postareaFoxyy, la 07 February 2012 - 06:59 PM, a spus:

Ceva de genul asta..... iti dai seama ce nebunie pe jupan? :thumleft: :toothy6:


Tztztz, ar trebui asta :wasted:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de facut!

#47 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 February 2012 - 11:50 AM

Joi o intrebasem pe colega si prietena mea Emmanuelle unde gasesc un magazin de delicatese frantuzesti si vineri ea a venit direct cu raspunsul :tongue3:
Imagine atasata: monthly_02_2012/post-12-13289536885393.jpg
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#48 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 February 2012 - 06:40 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 February 2012 - 11:50 AM, a spus:

Joi o intrebasem pe colega si prietena mea Emmanuelle unde gasesc un magazin de delicatese frantuzesti si vineri ea a venit direct cu raspunsul =))

Asa. Si??? =)) Unde-i continuarea???? =))

#49 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 11 February 2012 - 10:56 PM

Ääähhhh... :)

Colegaaaa, imi trece os prin os, am hamalit azi ca un sclav. Si tu vrei tort?!?!? Las' ca o veni el, mai intai sa-l merite! :)
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#50 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 11 February 2012 - 11:06 PM

Vezi postareaLapona Enigel, la 11 February 2012 - 10:56 PM, a spus:

Ääähhhh... :)

Colegaaaa, imi trece os prin os, am hamalit azi ca un sclav. Si tu vrei tort?!?!? Las' ca o veni el, mai intai sa-l merite! :P

Pai de ce iti luasi barbat???? Ca sa te spetesti muncind?? ;) ;) :)

#51 Useril este offline   Ioana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,592
  • Inregistrat: 22-December 09

Postat 13 February 2012 - 05:44 PM

Vezi postareaFoxyy, la 24 January 2012 - 11:01 PM, a spus:





Atasament 3.jpg

6 oua
120 g zahar
130 g smantana lichida
350 g ciocolata cu 70% de cacao
100 g unt


Intr-o canita, am pus smantana sa dea un clocotel:

Atasament 8.jpg


smantana lichida ai avut?ca pare destul de cremoasa,asa se face cand da in clocot?


Le-am lasat sa se relaxeze si am trecut la partea urmatoare: galbenusurile, zaharul si faina le-am pregatit de mixat:

care faina? :)

Separat, am batut albusurile spuma, cu un pic de sare si le-am incorporat usor, in crema de ciocolata:

in mousse adicalea? sau la cea de nutella?

"Fine art is that in which the hand, the head, and the heart of men toghether"

Acasa la mine

#52 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 14 February 2012 - 02:54 PM

Lapona a gasit gavotele,eu dau continuarea!Multzam, Foxyyy de cercetari (in colaborare cu Alexandru)si de adus tortul la scena deschisa. :floare: :floare: :floare:

Imagine atasata: monthly_02_2012/post-1267-13292238604008.jpg

Verdict: super ciocolatos.Te-mbeti cu ciocolata de la el,nu alta.Asa ca daca va dati in vant dupa ciucalata nu mai stati,atacati reteta.

#53 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 14 February 2012 - 03:02 PM

Vezi postareaIoana, la 13 February 2012 - 05:44 PM, a spus:



smantana lichida ai avut?ca pare destul de cremoasa,asa se face cand da in clocot?


care faina? :floare:

in mousse adicalea? sau la cea de nutella?



Ioana,sper ca nu ma bag in lapte,dar in caz ca vrei sa-l faci pana vine Foxyy sa-ti raspunda,zic ce-am facut eu,caci am avut aceleasi dileme ca tine.

Smantana lichida a mea a ramas la fel de lichida si dupa clocot ,dar am pus-o asa,pentru ca la cata ciocolata e acolo,nu o face prea fluida oricum(ma gandesc ca la Foxyy a fost mai mult ceva de genul cremei fraiche,dar poate n-am dreptate)

Faina n-am pus nici eu(n-are cum sa-i fie locul intr-o crema cruda,care oricum se-ndeseste de la atata cioco)

Albusurile le-am adaugat in mousse,caci am inteles ca nutella se amestecata doar cu ciocolata alba si gavotele farimitate si se pune direct pe blat.
P.S.Eu am redus zaharul atat din blat,cat si din mousse.

#54 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 08:28 PM

Vezi postareaIoana, la 13 February 2012 - 05:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 24 January 2012 - 11:01 PM, a spus:

Intr-o canita, am pus smantana sa dea un clocotel:
smantana lichida ai avut?ca pare destul de cremoasa,asa se face cand da in clocot?

Nu am avut smantana foarte lichida. Da' nici bolovan nu era. Cred ca ar fi trebuit smantana lichida, ca pentru frisca. Numai ca eu n-am gasit si daca a iesit bine si cu smantana obisnuita, n-am comentat.

Vezi postareaIoana, la 13 February 2012 - 05:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 24 January 2012 - 11:01 PM, a spus:

Le-am lasat sa se relaxeze si am trecut la partea urmatoare: galbenusurile, zaharul si faina le-am pregatit de mixat:
care faina? :lol:

Fara faina, scuze. Am scris din fuga calului. :rolleyes:

Vezi postareaIoana, la 13 February 2012 - 05:44 PM, a spus:

Vezi postareaFoxyy, la 24 January 2012 - 11:01 PM, a spus:

Separat, am batut albusurile spuma, cu un pic de sare si le-am incorporat usor, in crema de ciocolata:
in mousse adicalea? sau la cea de nutella?

Nutella se amesteca cu dantelaria si ciocolata alba. Atat. Crema de ciocolata contine ciocolata neagra topita si smantana. Am pus pentru fiecare strat in parte ingredientele. Aceste straturi nu se amesteca intre ele, de asta n-am specificat prea tare ce si cum. Mi s-a parut destul de limpede exprimarea, cand am scris. Scuze daca te-am indus in eroare. :lol:

#55 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 08:30 PM

Vezi postareaEllani, la 14 February 2012 - 02:54 PM, a spus:

Lapona a gasit gavotele,eu dau continuarea!Multzam, Foxyyy de cercetari (in colaborare cu Alexandru)si de adus tortul la scena deschisa. =)) :) :)
Verdict: super ciocolatos.Te-mbeti cu ciocolata de la el,nu alta.Asa ca daca va dati in vant dupa ciucalata nu mai stati,atacati reteta.

:) Da si mie o feliutaaaaaaa! :rolleyes: E tare elegant si aratos tortul, imi place cum l-ai aranjat! :lol:
Cum te-ai descurcat cu gavotele??? :lol:

#56 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 08:32 PM

Vezi postareaEllani, la 14 February 2012 - 03:02 PM, a spus:

Vezi postareaIoana, la 13 February 2012 - 05:44 PM, a spus:

smantana lichida ai avut?ca pare destul de cremoasa,asa se face cand da in clocot?
care faina? :lol:
in mousse adicalea? sau la cea de nutella?

Ioana,sper ca nu ma bag in lapte,dar in caz ca vrei sa-l faci pana vine Foxyy sa-ti raspunda,zic ce-am facut eu,caci am avut aceleasi dileme ca tine.

Smantana lichida a mea a ramas la fel de lichida si dupa clocot ,dar am pus-o asa,pentru ca la cata ciocolata e acolo,nu o face prea fluida oricum(ma gandesc ca la Foxyy a fost mai mult ceva de genul cremei fraiche,dar poate n-am dreptate)

Faina n-am pus nici eu(n-are cum sa-i fie locul intr-o crema cruda,care oricum se-ndeseste de la atata cioco)

Albusurile le-am adaugat in mousse,caci am inteles ca nutella se amestecata doar cu ciocolata alba si gavotele farimitate si se pune direct pe blat.
P.S.Eu am redus zaharul atat din blat,cat si din mousse.

Ellani, bine ca ai aparut tu! :rolleyes: Intr-adevar, am scris io nitel pe-alaturea. Ma duc sa corectez acum.

#57 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 14 February 2012 - 09:03 PM

Vezi postareaFoxyy, la 14 February 2012 - 08:30 PM, a spus:

:) Da si mie o feliutaaaaaaa! :occasion14: E tare elegant si aratos tortul, imi place cum l-ai aranjat! :rolleyes:
Cum te-ai descurcat cu gavotele??? :scratch:


Pai ti-as da cu mare placere si mai mult de o feliuta.Noi mai avem jumatate,ca n-am fost atat de multi ca voi.
Multumesc :D :wub: .Nu stiu de unde si pana unde,dar mi-am imaginat ca-l voi decora cu chestiile alea galbene si petalele de ciocolata imediat de cum l-am vazut pe-al tau.Tre' sa recunosc ca am mai vrut sa-i fac niste 'valuri' de-asupra,dar mai mult am 'deranjat' mousse-ul,ca tot nu mi-a iesit nici o branza.Problema mea vesnica 'mintea vrea,dar mana nu'.Pana la urma,l-am adus la conditie cat de cat.

La gavote,recunosc,am lenevit si nu le-am facut home-made.Le-am inlocuit cu niste chestii care m-am gandit ca ar merge.Au mers,dar totusi sunt curioasa cum ar fi si cu gavotele.Poate next time,ma incumet si la alea.

Cat despre greseli din goana,cui nu i se intampla.Eu tot citisem din goana reteta,m-am uitat la ce ingrediente imi trebuie si am vazut ca 'trebuia' faina in crema abia cand erau deja pe foc vasele.Nu te-am mai intrebat,dar am facut cum am dedus din reteta si a iesit bine,pentru ca oricum ai avut rabdarea sa postezi pas cu pas.

#58 Useril este offline   Phoenix 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,574
  • Inregistrat: 13-December 10

Postat 14 February 2012 - 09:11 PM

Fain tortul ellani . Si bine ai facut ca nu te-ai apucat sa faci gavotele , ca eu am facut-o azi si mi-am mancat nervii. Mi-a iesit ceva , o aiureala . Tortul vine zilele viitoare.

#59 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 09:14 PM

Vezi postareaEllani, la 14 February 2012 - 09:03 PM, a spus:

Pai ti-as da cu mare placere si mai mult de o feliuta.Noi mai avem jumatate,ca n-am fost atat de multi ca voi.
Multumesc :scratch: :rolleyes: .Nu stiu de unde si pana unde,dar mi-am imaginat ca-l voi decora cu chestiile alea galbene si petalele de ciocolata imediat de cum l-am vazut pe-al tau.Tre' sa recunosc ca am mai vrut sa-i fac niste 'valuri' de-asupra,dar mai mult am 'deranjat' mousse-ul,ca tot nu mi-a iesit nici o branza.Problema mea vesnica 'mintea vrea,dar mana nu'.Pana la urma,l-am adus la conditie cat de cat.

La gavote,recunosc,am lenevit si nu le-am facut home-made.Le-am inlocuit cu niste chestii care m-am gandit ca ar merge.Au mers,dar totusi sunt curioasa cum ar fi si cu gavotele.Poate next time,ma incumet si la alea.

Cat despre greseli din goana,cui nu i se intampla.Eu tot citisem din goana reteta,m-am uitat la ce ingrediente imi trebuie si am vazut ca 'trebuia' faina in crema abia cand erau deja pe foc vasele.Nu te-am mai intrebat,dar am facut cum am dedus din reteta si a iesit bine,pentru ca oricum ai avut rabdarea sa postezi pas cu pas.

Pai, cu ce-ai inlocuit acele dantelarii? Daca ai gasit ceva crocant, e bine. Asta e si scopul lor, sa formeze un blar crocantos.
A iesit foarte bine tortul tau. Si eu am vrut sa fac "valuri" dar n-au iesit, asa ca am "remodelat" si eu fata.... :occasion14:
Imi pare rau ca te-am indus in eroare, am corectat intre timp (am scos faina scrisa in aer, unde nu trebuia). Bine ca ai inteles ce-am vrut sa zic, intr-un final.......

#60 Useril este offline   Foxyy 

  • Moderator
  • Grup: Moderators
  • Postari: 14,143
  • Inregistrat: 24-November 09
  • Location: H P

Postat 14 February 2012 - 09:16 PM

Vezi postareaizuk, la 14 February 2012 - 09:11 PM, a spus:

Fain tortul ellani . Si bine ai facut ca nu te-ai apucat sa faci gavotele , ca eu am facut-o azi si mi-am mancat nervii. Mi-a iesit ceva , o aiureala . Tortul vine zilele viitoare.

Si la mine a mers mai greut cu gavotele alea, dar, cat de cat..... au iesit. Oricum, eu nu m-am stresat sa le indoi, oricum le cioparteam ca sa le pun in blat!
Te astept zilele urmatoare cu tortul! :occasion14:

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi