Forum Culinar: Ce si cum cumparam - Forum Culinar

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ce si cum cumparam produse alimentare si nu numai

#81 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 18 February 2013 - 04:06 PM

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 02:24 PM, a spus:

Vezi postareaMicul, la 17 February 2013 - 06:42 PM, a spus:

Bueeyyy am ras de n-a mai putut.Si tu mi-esti foarte simpatica, dar sotul tau e total.Si al meu e mare cumparator si daca se poate de cele mai scumpe, dar al tau e campion. al meu nu se baga la alimente, dar in rest rezolva de toate.Inclusiv mirositor la toaleta, desi eu in primele zile nu le suport, pana le mai iese mirosul.Desfacator de sireturi daca s-ar gasi, ar cumpara, nu-i bai ca nu l-ar folosi in veci.sa fie.

Incep sa ma rusinez =)) ! Micule si sotul tau lucreaza mult si/sau intr-un mediu de lucru stresant, de nu are timp sa respire si se relaxeaza la hypermarket:sad1:?



De lucrat lucreaza intr-adevar mult si e si stresant, dr nu stiu daca asta e explicatia., sau numai asta.Cred ca tine si de gena, si de educatie si inca altele care nu le-am descoperit.Nu va spun ca luna trecuta a cumparat de la Altex ceva carpa si solutie de curatat tvul, ca era la reducere si costa " doar " 60 LEI.Asta in conditiile in care el sterge tvul de vreo trei ori pe an.

#82 Useril este offline   Micul 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 190
  • Inregistrat: 24-November 09
  • LocationTargu Mures

Postat 18 February 2013 - 04:14 PM

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 03:02 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 01:42 PM, a spus:

Revenind la offul tau, cred ca e un mod de refulare a stresului cotidian, de la job si nu numai!

Auzi, sa ma lase cu stresu', ca de-asta am si io!
I-am povestit de multe ori ca explicatia-i doar una: a fost somalez intr-o viata anterioara.

Dani, ce liste zici tu? El nu uita nimic, stie tot, ba mai si improvizeaza.

Mie mi-ar fi placut unu' care sa n-aiba habar de nimic de-astea gospodaresti, sa hotarasc eu totul si sa manance ce-i dau eu, fara sa comenteze. Nici nu voiam sa-si puna farfuria-n chiuveta, asa de multumita as fi fost. Vezi sa nu, poate-n alta viata!



Asta-i totala! =)) Cat despre farfurie, ai grija ce-ti doresti, cred ca nici sa nu te ajute deloc nu ti-ar placea.
Desi tin minte ca o fosta colega de faculta mi-a spus cand ii admiram sotul care calca, spala, curata, ca nu-i chiar asa super.Nu putea sa lase vasele sau hainele nespalate, sau alte ativitati casnice nefacute ca imediat o intreba de ce nu le face.Daca ii calca ea ceva tot timpul critica ca nu-i bine ca are cute, ca alea, alea.al meu nu spala, nu calca, dar nici nu m-a intrebat veci de ce nu fac.

#83 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 February 2013 - 04:33 PM

Vezi postareaPiscotel, la 18 February 2013 - 09:15 AM, a spus:

Vezi postareaDexter, la 17 February 2013 - 07:20 PM, a spus:

pişco şi ale mele tot in south korea sunt făcute. eu nu am probleme cu produsele făcute acolo, ăştia sunt tari de tot la tehnologie, tot ce am luat made in korea, a fost impecabil


No bine dara , atunci m-am linistit .
As comanda si buretele de vase dar oare merita aproape 6 dolari ? Am inteles ca toate suporta 300 de spalari in masina .
Pentru ca eu, schimb buretii de vase foarte des . Iau din aia ieftini la "metru" si nu ma doare sufletul daca arunc zilnic cate unul. Eu am cocostarci cu privire la bacteriile din buretii de vase .


Tu ai numai cocostarci? Eu am o intreaga colectie ornitologica :DUrasc orice urma de miros ciudat in buretele de vase si in lavete. Brrrr. Abia astept sa povestiti despre e-clothes astea.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#84 Useril este offline   Lapona Enigel 

  • Night's Watch
  • PipPipPipPip
  • Grup: Nordic
  • Postari: 9,601
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationDavy Jones' Locker

Postat 18 February 2013 - 04:54 PM

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 03:02 PM, a spus:

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 01:42 PM, a spus:

Revenind la offul tau, cred ca e un mod de refulare a stresului cotidian, de la job si nu numai!

Auzi, sa ma lase cu stresu', ca de-asta am si io!
I-am povestit de multe ori ca explicatia-i doar una: a fost somalez intr-o viata anterioara.

Dani, ce liste zici tu? El nu uita nimic, stie tot, ba mai si improvizeaza.

Mie mi-ar fi placut unu' care sa n-aiba habar de nimic de-astea gospodaresti, sa hotarasc eu totul si sa manance ce-i dau eu, fara sa comenteze. Nici nu voiam sa-si puna farfuria-n chiuveta, asa de multumita as fi fost. Vezi sa nu, poate-n alta viata!


:tongue3::lol::hungry: Ce tare ai fost la asta. Sincer, eu nu as rezista asa. Se pare ca sotul sufera de o forma de compulsivitate, pe care ao avem toti mai mult sau mai putin. Partea mai ne-vesela este ca nu e deloc economic hobby-ul lui.
Heave ho, buccaneers ;)

Imagine postata

#85 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 February 2013 - 05:04 PM

Si eu la fel, imi aleg bucata de carne si mi-o toaca pe loc macelarul, daca am de facut chiftele (mamaaa de cand nu am mai facut, am si uitat, cred ca din vara) sau hamburgheri.
Mi-am luat presa din aia de facut hamburgheri si mi-i fac eu acasa, pun eu cata sare stiu si cat piper vreau. Urmatoarea chestie pe care tre' s-o iau e accesoriul pentru facut carnati (pentru KA, apropos, il are cineva?) sa-i fac eu.

#86 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 06:28 PM

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 03:02 PM, a spus:

Mie mi-ar fi placut unu' care sa n-aiba habar de nimic de-astea gospodaresti, sa hotarasc eu totul si sa manance ce-i dau eu, fara sa comenteze. Nici nu voiam sa-si puna farfuria-n chiuveta, asa de multumita as fi fost. Vezi sa nu, poate-n alta viata!


Inseamna ca trebuie sa-l trimiti pe sot la noi la practica! :tongue3:
Nu comenteaza si nici atunci cand sunt in pana de idei si -l intreb ce-ar vrea sa manance nu zice decat sa inventez eu ceva.Si chiar daca nu-i place ceva,tot eu sunt cea care 'vad' pe ochi si incerc sa evit ingredientul sau combinatia.Dar n-a facut niciodata nazuri,sa nu fie dedeochi. :lol:
Mai degraba asa zice ca-s eu mai mofturoasa,in comparatie cu el si sunt mai selectiva,in sens ca nu-mi place daca-i carne grasa,sau slana,nici atat,daca are vreun miros ciudat,sau ingrediente pe care nu le suport. :hungry: Dar nazurile le las acasa in caz ca sunt in ospetie sau sunt servita ocazional.Atunci inghit,indiferent cum e si zic ca mananc putin,de obicei. Si nici nu-mi banuie ca nu-i facut ceva,asa cum zice si Micul.

Nu degeaba am avut eu placerea sa ma casatoresc cu el,nu? ;)


Si ca sa nu fiu total pe-alaturi cu drumul,eu cumpar carnea la bucata,dar o macin acasa,caci pe-aici n-am vazut s-o macine cineva.De fapt,nici macelarii n-am vazut ,decat una centralizata.Congelatul nu ma-ncanta,dar ma salveaza in caz ca nu sunt acasa,mai bine zis pe sot,caci nu ca nu s-ar descurca sa-si pregateasca,dar uneori e atat de ocupat,incat nici timp sa manance n-are.
In rest,evit pe cat posibil toate semi-preparatele si produsele gen briose numai sa le-amesteci cu lichid,sau mancare pregatita.Aia e doar in vacante.Daca e sa zic de drept,eu n-am incredere in nici un produs c-ar fi pur,dar ceva trebuie sa mancam oricum.

#87 Useril este offline   Dexter 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3,017
  • Inregistrat: 08-June 11

Postat 18 February 2013 - 07:11 PM

am cârpa de spălat vase ecloth in vizor dar nu am ajuns la magazinul respectiv, supermarketurile nu au aşa ceva. când o iau am să vă spun ce şi cum. şi eu am mulţi bureţi dar nu ieftini, ieftini ci de calitate bună, ăia ieftini gen 3-4 la un euroi nu-s buni de nimic.

dani, iau şi mozarella proaspătă, direct de la fabrică, blue cheese/mascarpone/cream cheese dar numai ocazional, parmiggiano am tot timpul în frigider. mălaiul grecesc îl cumpăr din pricină că este măcinat la consistenţa care îmi place mie :)

#88 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 February 2013 - 07:19 PM

La mine parmigiano e singurul fel de branza pe care-l am mereu in frigider, atat razuit (la alimentara ii zic cat vreau si-l baga la masina, int-o secunda e gata razuit) de pus la paste si altele, cat si bucata intreaga de mancat asa.
Restul felurilor de branza, iau in functie de ce ne e pofta, variez: ricotta proaspata de oaie facuta local, pecorino la fel tot local, "tuma" cu piper sau cu peperoncino tot de fabricatie locala.
Imi plac tare branzeturile toscane, acum am noroc sa le gasesc si aici.

Ellani, adica nu-ti place slana cu ceapa :) ?

#89 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 18 February 2013 - 07:45 PM

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 10:42 AM, a spus:

Si io tot de-astia ieftini, nu renteaza aia scumpi. Dar il pun intr-o cana cu apa si-un strop de detergent si-l fierb la mo. Il spumuieste super si aburii aia curata si mo.


Cum ziceam,inveti cat traiesti.N-am stiut de modul asta de curatare,atat a buretelui cat si mo.Asta de ne-am luat-o acum,e de inox toata,inclusiv interiorul si trebuie s-o lustruiesc mereu,nu doar stearsa.Sa vezi cum sar imediat daca baga sotul ceva 'exploziv' la incalzit cu plastic(ala ma deranjeaza ca nocivitate) sau descoperit (asta poate improsca).Pan-acum n-am gasit alta metoda decat hartia de copt de-asupra,caci capacele de plastic sunt tot aia pt mine.Asa ca voi incerca si metoda ta.

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 07:19 PM, a spus:

Ellani, adica nu-ti place slana cu ceapa :) ?


Deloc,pot sa dau si primul kilogram si ultimul cm,dac-as avea de unde,caci nici nu cumparam.Cu ceapa\usturoiul crude nu prietenesc ,iar cu slana sunt divortata oficial din cauza de grasime.Ciudat ca in copilarie mai mancam ocazional o bucatica mica,cu paine,ce-i drept.

#90 Useril este offline   clau_ash 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 904
  • Inregistrat: 05-February 10
  • LocationIsrael

Postat 18 February 2013 - 08:23 PM

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 05:04 PM, a spus:

Si eu la fel, imi aleg bucata de carne si mi-o toaca pe loc macelarul, daca am de facut chiftele (mamaaa de cand nu am mai facut, am si uitat, cred ca din vara) sau hamburgheri.
Mi-am luat presa din aia de facut hamburgheri si mi-i fac eu acasa, pun eu cata sare stiu si cat piper vreau. Urmatoarea chestie pe care tre' s-o iau e accesoriul pentru facut carnati (pentru KA, apropos, il are cineva?) sa-i fac eu.



Ma alatur clubului, si mai adaug faptul ca eu mai si miros carnea inainte sa mi-o cantareasca :) . Domnul sot o tuleste incetisor cand ajung la branzeturi ( si pe alea tre sa le gust pe toate inainte de a cumpara) sau carnuri... :)

#91 Useril este offline   moatza 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,061
  • Inregistrat: 25-November 09
  • Locationtot aici

Postat 18 February 2013 - 10:36 PM

poate nu-i obisnuinta la voi, dar si eu gust ceea ce cumpar vrac.

io nu-s multumita de oferta de peste&co. la pescarii numai peste din acvacultura, rar am de unde cumpara din pescuit spontan. ponturi ceva? nu de-ala a la Gelutza, cu Dunarea in fundul curtii.

#92 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 February 2013 - 10:55 PM

Vezi postareaEllani, la 18 February 2013 - 06:28 PM, a spus:

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 03:02 PM, a spus:

Mie mi-ar fi placut unu' care sa n-aiba habar de nimic de-astea gospodaresti, sa hotarasc eu totul si sa manance ce-i dau eu, fara sa comenteze. Nici nu voiam sa-si puna farfuria-n chiuveta, asa de multumita as fi fost. Vezi sa nu, poate-n alta viata!
Inseamna ca trebuie sa-l trimiti pe sot la noi la practica! :angryfire:

:wacko::(

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#93 Useril este offline   Daniella 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10,870
  • Inregistrat: 04-July 10

Postat 18 February 2013 - 11:13 PM

Vezi postareaDexter, la 18 February 2013 - 07:11 PM, a spus:

dani, iau şi mozarella proaspătă, direct de la fabrică, blue cheese/mascarpone/cream cheese dar numai ocazional, parmiggiano am tot timpul în frigider. mălaiul grecesc îl cumpăr din pricină că este măcinat la consistenţa care îmi place mie :(

asa mai vii de acasa
o sa ma uit si eu dupa malai grecesc
si orez de ce doar italienesc?

Vezi postareaEllani, la 18 February 2013 - 07:45 PM, a spus:

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 07:19 PM, a spus:

Ellani, adica nu-ti place slana cu ceapa :( ?


Deloc,pot sa dau si primul kilogram si ultimul cm,dac-as avea de unde,caci nici nu cumparam.Cu ceapa\usturoiul crude nu prietenesc ,iar cu slana sunt divortata oficial din cauza de grasime.Ciudat ca in copilarie mai mancam ocazional o bucatica mica,cu paine,ce-i drept.

+ 1! nu pot sa o mananc! am incercat o bucatica facuta in casa, de Sfantul Ion, dintr-o slaninuta pe care toata lumea o lauda si se infuleca de a trebuit sa facem refill. Am gustat-o si fara sa observe nimeni am strecurat muscatura intr-un servetel ... simteam cum imi curge osanza topita printre dinti...
Si eu m-am desprietenit de ceapa si usturoiul crude, pentru ca nu-mi place mirosul emanat de piele de a doua zi ... , nu la mine, ca nu simti pe tine insuti ... dar cand miroase cate un coleg care a mancat ieri shaorma ... mi se intoarce stomacul pe dos... oricate dusuri, is useless, emana prin toti porii, din sistemul digestiv, timp de 24 ore!

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 05:04 PM, a spus:

Si eu la fel, imi aleg bucata de carne si mi-o toaca pe loc macelarul, daca am de facut chiftele (mamaaa de cand nu am mai facut, am si uitat, cred ca din vara) sau hamburgheri. Mi-am luat presa din aia de facut hamburgheri si mi-i fac eu acasa, pun eu cata sare stiu si cat piper vreau. Urmatoarea chestie pe care tre' s-o iau e accesoriul pentru facut carnati (pentru KA, apropos, il are cineva?) sa-i fac eu.

Anutz, sa ne faci prezentare la hamburgherii facuti la presa :angryfire:
Ii fac si eu in casa, dupa ce am vazut ca la Dex, dar fara presa, manual si apoi la grillul din cuptor. Cred ca ies mult mai misto la presa,la cuptor se strang si ajung precum chiftelele.

Vezi postareamoatza, la 18 February 2013 - 10:36 PM, a spus:

poate nu-i obisnuinta la voi, dar si eu gust ceea ce cumpar vrac.
io nu-s multumita de oferta de peste&co. la pescarii numai peste din acvacultura, rar am de unde cumpara din pescuit spontan. ponturi ceva? nu de-ala a la Gelutza, cu Dunarea in fundul curtii.

eu nu gust nimic, mi-e sila sa mananc branza telemea nespalata ca e din piata, ca e de la hipermarket. Stiu ca majoritatea gusta branza si maslinele inainte de a decide sortimentul. Eu incerc sa indic clar ce doresc si ma las pe mana vanzatorului.
Sa gust carne cruda? nici gand! nici macar cand fac tocatura pentru drob, chiftele, perisoare !
Cu oferta de peste proaspat de captura am si eu o mareee problema in a gasi o sursa. Daca aflati ceva sa ne dati de stire. :wacko:

Hrana sa-ti fie leac si leacul sa-ti fie hrana. (Hipocrates)

Happiness must always be an inside joy!

#94 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 18 February 2013 - 11:19 PM

Breeeee da' sa nu credeti ca mananc slanina cu ceapa in fiecare zi!
Nu uit totusi de unde-am plecat, nu uit ca acasa la mine se taiau porci si se afuma slanina, carnati si altele ca la fiecare gospodar. Imi placea si-mi place.
Eu nu mai pot digera demult usturoi crud si ceapa cruda. Si in plus dl.Any m-ar da afara din casa :angryfire: .
Insa in fiecare an cand vin ai mei la mine le zic sa-mi aduca o bucatica de pofta, cu un fir de carnita pe ea. O bag la congelator si cand vreau sa pap, scot tai o felita si o bag la loc. E super delicioasa!
Sau slanina taiata bucatele cu oua scrob, vai ce bunatate! Mai mai, nica nu stiti :wacko: !

Dani, cu presa ies faini, cat is cruzi, au forma faina! Apoi tot se strang si astia.

#95 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 18 February 2013 - 11:25 PM

azi m-am dus sa cumpar fondant pentru un tort si ce vede ochiul meu?! Gramezi, gramezi de e-clothImagine postata
Mi-am luat un kitchen set, 2 carpe 12.50. Una flausata cu un colt mai aspru si una seamana cu bucatile alea de sters ochelarii, ceea ce am si facut si sterge bine Imagine postata
Acuma: ce diferenta e intre kitchen set / shower set/ window set /blabla set? E vreo diferenta intre carpe sau e doar ca sa stii ca aia-i pt dus sa nu speli vasele cu ea?

Si aici se gusta. Daca-i tejghea ii ceri sa gusti, in special la branzeturi, mezeluri

Branza care o am tot timpul in frigider e cheddar si branza pt salata (cuburile alea de 250g de la Lidl) Am si parmezan, nu stiu cat e de adevarat, dar nu folosesc foarte des. Cheddarul pentru mancat il prefer mild, mature folosesc la paste, pizza
Carnea de la macelar e intotdeauna proaspata, nu am avut niciodata probleme. De la Tesco am luat o data aripioare si cand am desfacut caserola acasa miroseau cu toate ca nu erau expirate. Le-am luat frumos, le-am dus inapoi, mi-au dat banii inapoi, alte aripioare si gata
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#96 Useril este offline   alpha 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 1,945
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationÉire

Postat 18 February 2013 - 11:28 PM

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 11:19 PM, a spus:

Breeeee da' sa nu credeti ca mananc slanina cu ceapa in fiecare zi!
Nu uit totusi de unde-am plecat, nu uit ca acasa la mine se taiau porci si se afuma slanina, carnati si altele ca la fiecare gospodar. Imi placea si-mi place.

Eu am slanina tot timpul. Inainte imi trimitea frate-meu, acum gasesc la polonezi, iau bucati mari, le portionez si le bag la congelator. Ador slanina cu branza si rosii, cateodata si cu ceapa rosie. Si fetelor le place Imagine postata
Too old to rock'n'roll, too young to die
Imagine postata

#97 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 18 February 2013 - 11:38 PM

Eu am tot timpul slanina congelata in congelator! Insa cu ceapa cruda sunt extrem de prietena!! Mi se pare cel mai bun leac la dureri de gat si tuse! Se zice ca ajuta si la somn, bine daca esti om normal, nu ca mine!
Fac dus si basta!

La branza si masline, mere este regula ca se gusta exista si un tip special de contract de vanzare care se numeste" vanzarea pe gustate". Contractul se considera incheiat cand esti satisfacut de calitatea marfii!

Cati bashchetzi in cap si-a luat omul pentru branza luata pe negustate......Bute scrie pe mine! I-am zis ca daca nu e in stare sa ia branza pe care s-o manance macar el, sa se lase de sportul asta!

Iar la masline, gust si la Angst, ca sa vad daca-mi plac, daca, nu le iau, nu inchei contractul! Voila!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

#98 Useril este offline   Ellani 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1,352
  • Inregistrat: 21-August 11

Postat 19 February 2013 - 12:22 AM

Vezi postareaDaniella, la 18 February 2013 - 11:13 PM, a spus:


Si eu m-am desprietenit de ceapa si usturoiul crude, pentru ca nu-mi place mirosul emanat de piele de a doua zi ... , nu la mine, ca nu simti pe tine insuti ... dar cand miroase cate un coleg care a mancat ieri shaorma ... mi se intoarce stomacul pe dos... oricate dusuri, is useless, emana prin toti porii, din sistemul digestiv, timp de 24 ore!


N-a fost caz sa-mi fi zis cineva c-ar fi simtit ceva pe pielea mea,dar eu practic din copilarie am probleme cu ceapa si usturoiul crude(nu si preaparate termic,).Si nu-i problema doar de miros in cazul meu,si nici afara nu m-ar da dl. meu :angryfire: Stiu ca nici pe tine,Any,da' mai glumim si noi!
Dar ca si Any,eu nu pot digera,dar nu asa,imi e de-ajuns pana si-o unghie de ceapa verde si ma simt de nu mai vreau nici sa aud cuvantul.Daca e salata si vrea sotul anume,ii pun lui separat.Desi,nici el nu se da in vant incat sa nu poata trai fara ele.Stiu ca-s sanatoase,dar daca nu merge,ce sa facem?Uneori pot servi ceva cu praz crud,dar si ala ocazional,mai mult preparat termic.

Vezi postareaany_annette, la 18 February 2013 - 11:19 PM, a spus:

Breeeee da' sa nu credeti ca mananc slanina cu ceapa in fiecare zi!
Nu uit totusi de unde-am plecat, nu uit ca acasa la mine se taiau porci si se afuma slanina, carnati si altele ca la fiecare gospodar. Imi placea si-mi place.
Eu nu mai pot digera demult usturoi crud si ceapa cruda. Si in plus dl.Any m-ar da afara din casa :wacko: .
Insa in fiecare an cand vin ai mei la mine le zic sa-mi aduca o bucatica de pofta, cu un fir de carnita pe ea. O bag la congelator si cand vreau sa pap, scot tai o felita si o bag la loc. E super delicioasa!
Sau slanina taiata bucatele cu oua scrob, vai ce bunatate! Mai mai, nica nu stiti :( !



Poi stim si noi si stiu si de unde am plecat,pentru ca si ai mei parinti obisnuiau batatura cu porci inainte.Dar la mine se trage din vechime si daca tot imi intoarce stomacul cu rotile-n sus,nu mai insist.De-altfel si parintii acum doar cumpara porc si au trecut si ei pe carne mai slaba pe motive de probleme de sanatate.Cine poate si cui ii place,nu pot decat sa urez sa ploua cu slana si sa ninga cu jumeri :(

#99 Useril este offline   any_annette 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 7,992
  • Inregistrat: 23-November 09

Postat 19 February 2013 - 12:31 AM

Taci mai Ellani ca vorbesti de lucruti sfinte!!! Eu jumeri n-am mai mancat nici nu stiu de cand!!!!!! Pfuaii si ce buni sunt!
Da, sa stii ca si ai mei acum nu mai cresc porc si mai mult pe carnuri usoare, porcul il cam evita :angryfire: .

#100 Useril este offline   zerda 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 6,005
  • Inregistrat: 04-January 10
  • LocationBucuresti

Postat 19 February 2013 - 12:35 AM

Ia ca ti-as trimite eu pachet dar nu stiu daca ma lasa si cat dureaza! Eu am si nu mananc, ca mie mi se apleaca de la jumeri, cu ceapa n-am eu texte!
Nu trezi niciodata un tigru care doarme!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi