Forum Culinar: Creme si mousse-uri - Forum Culinar

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Creme si mousse-uri

#41 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 30 March 2010 - 01:15 PM

Vezi postareaDoriana, la 30 March 2010 - 10:14 AM, a spus:

Dora , e crema ta , deci te intreb pe tine , (sau pe oricare dintre fete daca au facut aceasta crema) la crema de ricotta cu caise ( http://dora-s-sweett...orta-sweet.html ) , cantitatea ajunge sa fie pusa in doua staturi , la un tort de 24 cm ? :toothy9;



Doriana draga tortul la care am folosit eu aceasta crema avea un diametru de 18cm
Avand in vedere diametrul tortului tau ti-as sugera sa dublezi cantitatile...sau macar sa faci inca jumatate din cantitati....acum depinde si cat de inalt il doresti sa fie tortul...daca il doresti sa aiba cel putin 8cm atunci poti dubla cantitatile linistita...
spor la treaba...te astept cu impresii ;)


#42 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 30 March 2010 - 03:25 PM

Dora , iti multumesc pentru promptitudine . :thumleft: Poate te voi mai intreba cate ceva , tare as vrea sa-mi iasa o crema buna-buna . Cred ca voi face doua portii , sa fiu sigura ca-mi ajunge . Sper sa nu dau gres ...
mama de fete cucuiete Imagine postata

#43 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 April 2010 - 01:36 AM

Dora, la crema pasticcera se poate adauga ciocolata? sau cacao? Si la ce marime de blat ar ajunge cantitatile pe care le-ai pus (sa zicem ca sunt trei foi de blat)?
Multumesc, Dora!

#44 Useril este offline   Maya 

  • Site Admin
  • Grup: Administrators
  • Postari: 10,234
  • Inregistrat: 22-November 09
  • LocationGermany

Postat 01 April 2010 - 05:42 AM

  • 2 linguri sirop de artar
  • 180 ml smîntîna de frisca
  • 140 g zahar brun
  • 6 linguri apa



Se amesteca siropul de artar cu jumatate din cantitatea de frisca.Zaharul si apa se pun într-o oala la fiert,si se lasa sa fiarba pîna se topeste zaharul.Se trage oala de pe foc si se adauga amestecul de sirop-frisca.Se amesteca bine.Se pune oala din nou pe foc,si se aduce la o temperatura de 120 °C.În acest timp crema fierbe,scade,se îngroasa,dupa care se adauga restul de frisca,se amesteca si se lasa la racit.

Reteta în imagini : AICI
-Maya's World-

-D'ale pisicilor-

"I have always imagined that Paradise will be a kind of library.”
― Jorge Luis Borges

#45 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 01 April 2010 - 10:50 AM

Vezi postareaDoriana, la 30 March 2010 - 03:25 PM, a spus:

Dora , iti multumesc pentru promptitudine . :) Poate te voi mai intreba cate ceva , tare as vrea sa-mi iasa o crema buna-buna . Cred ca voi face doua portii , sa fiu sigura ca-mi ajunge . Sper sa nu dau gres ...


N-ai pentru ce...orice nelamuriri mai ai...stii unde ma gasesti :) :)


Vezi postareaadi_edi, la 01 April 2010 - 01:36 AM, a spus:

Dora, la crema pasticcera se poate adauga ciocolata? sau cacao? Si la ce marime de blat ar ajunge cantitatile pe care le-ai pus (sa zicem ca sunt trei foi de blat)?
Multumesc, Dora!


Sigur ca poti adauga cioco, cacao si ce alta aroma mai doresti...
Cantitatile date de mine ajung lejer pt un tort cu diametrul de 24cm...chiar si 26cm


#46 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 01 April 2010 - 10:09 PM

Dora, te pup, prompta ca intotdeauna!
Mie imi trebuie pentru un tort de vreo 40 de persoane, ma gandesc sa fac cam o data si jumatate portia data de tine.
Acuma fug inapoi la prajituri...

#47 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 03 April 2010 - 02:19 PM

Vezi postareadora, la 30 March 2010 - 01:15 PM, a spus:

Vezi postareaDoriana, la 30 March 2010 - 10:14 AM, a spus:

Dora , e crema ta , deci te intreb pe tine , (sau pe oricare dintre fete daca au facut aceasta crema) la crema de ricotta cu caise ( http://dora-s-sweett...orta-sweet.html ) , cantitatea ajunge sa fie pusa in doua staturi , la un tort de 24 cm ? :angryfire:



Doriana draga tortul la care am folosit eu aceasta crema avea un diametru de 18cm
Avand in vedere diametrul tortului tau ti-as sugera sa dublezi cantitatile...sau macar sa faci inca jumatate din cantitati....acum depinde si cat de inalt il doresti sa fie tortul...daca il doresti sa aiba cel putin 8cm atunci poti dubla cantitatile linistita...
spor la treaba...te astept cu impresii :)



Dora , am facut crema . Buna de numa` , asa mi-a iesit ... :drool: Desi , la inceput , cand am desfacut cutia cu ricotta , am ramas putin neplacut impresionata , nu am mai folosit niciodata ricotta , nu stiam cum e la gust , dar am zis ca na , hai sa continui , ca n-am incotro acum , daca m-am apucat de ea , tre` s-o fac , macar la sfarsit , daca nu e buna fac alta crema si gata ... si dupa ce am amestecat cu zaharul , caisele si frisca , a rezultat o bunaciune de crema , fina si aromata ... nu ma saturam sa ling blidul ... :wasted: Eu n-am avut nici lichior de caise , nici brandy , ma gandesc daca aveam iesea mai buna , data viitoare iau tot ce trebuie . Am facut doar o portie , cantitatile puse de tine , si mi-a ajuns pentru doua straturi de crema , la un blat copt in tava de 24 (dupa racire mai scade , sa zicem 22 cm) Iti multumesc pentru crema asta delicioasa . :floare:
Cand am facut cumparaturile am luat doua cutii cu ricotta , si un compot de caise si unul de visine . Saptamana ce vine cred ca fac un tort cu crema de visine cu ricotta , oare se potriveste ?

Va doresc Paste Fericit ! Lumina Sfanta sa va lumineze casele si sufletele !
Hristos a inviat !

mama de fete cucuiete Imagine postata

#48 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 06 April 2010 - 09:58 PM

Vezi postareaDoriana, la 03 April 2010 - 02:19 PM, a spus:

Dora , am facut crema . Buna de numa` , asa mi-a iesit ... :) Desi , la inceput , cand am desfacut cutia cu ricotta , am ramas putin neplacut impresionata , nu am mai folosit niciodata ricotta , nu stiam cum e la gust , dar am zis ca na , hai sa continui , ca n-am incotro acum , daca m-am apucat de ea , tre` s-o fac , macar la sfarsit , daca nu e buna fac alta crema si gata ... si dupa ce am amestecat cu zaharul , caisele si frisca , a rezultat o bunaciune de crema , fina si aromata ... nu ma saturam sa ling blidul ... :) Eu n-am avut nici lichior de caise , nici brandy , ma gandesc daca aveam iesea mai buna , data viitoare iau tot ce trebuie . Am facut doar o portie , cantitatile puse de tine , si mi-a ajuns pentru doua straturi de crema , la un blat copt in tava de 24 (dupa racire mai scade , sa zicem 22 cm) Iti multumesc pentru crema asta delicioasa . :)
Cand am facut cumparaturile am luat doua cutii cu ricotta , si un compot de caise si unul de visine . Saptamana ce vine cred ca fac un tort cu crema de visine cu ricotta , oare se potriveste ?



De ce nu s-ar potrivi?..merge..si inca foarte bine :violent6:
Ma bucur c-ai fost incantata de aceasta crema delicioasa :D


#49 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 06 April 2010 - 10:00 PM

Crema Snickers

250g mascarpone
500g creme fraiche
100ml lapte
2 galbenusuri
120g zahar pudra
1 fiola aroma vaniglia
22g gelatina
300g cioccolata Snickers bucatele


Reteta pas cu pas o gasiti aici

#50 Useril este offline   adi_edi 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2,413
  • Inregistrat: 28-November 09
  • LocationToronto

Postat 06 April 2010 - 11:31 PM

Dora, crema pasticcera, o crema ce nu avea cum sa nu reuseasca... ei bine, nu mi-a iesit. Nici la gust (cred ca din cauza ciocolatei si a coniacului, desi din acesta din urma nu am pus prea mult), nici la consistenta. Mie mi s-a parut ca era inchegata bine in fotografia ta, mie si dupa doua zile imi curgea, si am tinut-o pe foc destul, zic eu. Nu te supara, nu e vina ta. Ramane sa mai exersez, eventual fac data viitoare o cantitate mai mica.
P.S. Superb si ultimul tau tort cu maci!

#51 Useril este offline   Yours4ever 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationArad

Postat 14 April 2010 - 12:41 PM

am nevoie de o crema caramel incercata si sigura:) si una de cocos. ( ma gandesc sa incerc si cea cu orez a Dorei) .
Ma ajuta cineva?
va pup de pe acuma! :notworthy:
Raluca

#52 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 14 April 2010 - 01:20 PM

Ralu uite reteta mea de cocos de la Tortul Barbie à la Dora



CREMA DE COCOS SI LIME (SAU LAMAIE)


100g unt
600ml lapte de cocos
100g zahar
1 lime (coaja rasa)
4 linguri suc de lime
12g gelatina



Procedeu
Toate ingredientele se amesteca intr-o craticioara si se pun pe foc mediu si se fierb timp de 20min...adica pana cand lichidul scade in jur de 370ml...la acest punct se indeparteaza de pe flacara, se lasa sa se raceasca putin si se pune in frigider pt cel putin 3ore...
Dupa cele 3 ore se spumeaza cu mixerul si se adauga gelatina


Iti recomand cu caldura si cea de orez cu cocos...este bestiala!!!

#53 Useril este offline   Doriana 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 377
  • Inregistrat: 30-November 09
  • LocationOradea

Postat 14 April 2010 - 01:21 PM

Raluca , uite doua creme pe care eu le fac des : nu sunt ale mele , sunt luate de la fete :notworthy: , nu stiu sigur de la care ...

mousse de cocos

250 ml lapte
1 cana de 250 ml cu cocos(cel razuit, sau fulgi)
200 ml frisca
2-3 linguri zahar
1 plic gelatina
se pune laptele la fiert impreuna cu cocosul si zaharul , pana se absoarbe tot laptele , invarti in el sa nu se prinda
se pune gelatina la inmuiat timp de 10 minute in 3 linguri de apa rece, apoi se divolva pe baie de aburi
cand este dizolvata, se adauga in amestecul de lapte si cocos si se lasa la racit
rece se amesteca impreuna cu cele 200 ml frisca batuta bat


MOUSSE DE CARAMEL –mon@
-4 galbenusuri, 100g zahar pudra, 200g zahar tos, 30 ml apa, 200ml frisca lichida
-unt cat o nuca, un plic de gelatina(10gr)
Gelatina se pune la hidratat
Galbenusurile cu zaharul pudra se pun la bain marie si se mixeaza pana se ingroasa.
Eu le pun direct pe foc,cu flacara ff mica intr-o craticioara cu fundul mai gros ,pentru a fi sigura ca galbenusurile vor fi suficient prelucrate termic.
Zaharul tos se caramelizeaza. Se da la o parte de pe foc si se adauga untul si apa amestecand (eu tot cu mixerul). Caramelul face putini bolbocei dar nu va speriati ca nu stropeste daca adaugati intai untul.
Se lasa deoparte caramelul.
Se adauga gelatina in compozitia de galbenus care e deja putin racorita. Se toarna caramelul peste crema de galbenusuri,mixand foarte bine.
Se bate frisca nu foarte tare si se adauga compozitiei de mai sus.
(eu am batut foarte putin frisca pt ca doream o comozitie mai lichida pt a iesi mai uniform stratul de mousse.)

Sau faci o budinca de caramel , dar cu 350 ml lapte , in loc de 500 , zaharul (4-5 linguri) il ard (sa nu fie chiar ars , ca e amar , sa fie caramelizat) apoi il sting cu lapte , sa zicem 200 ml lapte , aduc la punctul de fierbere , apoi pun praful de budinca dizolvat in laptele ramas pana la 350 ml , dupa racire amesteci cu 200 ml frisca batuta bine , eu folosesc des si aceasta crema ... Se poate pune si un pliculet de gelatina , daca o vrei mai teapana ...

Sunt luate cu copy/paste ... multumesc fetelor care le-au pus :rolleyes: Sunt creme incercate de mine , si ies super , oricare ai vrea .
mama de fete cucuiete Imagine postata

#54 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 14 April 2010 - 01:35 PM

Ralu uite si mousse-ul de caramel incercat de mine si care iese foooooooooarte fin si rafinat

MOUSSE CARAMEL - Dora

60 ml apa rece
12g gelatina foi
2 linguri brandy
150 gr zahar
2 linguri apa
6 galbenuse
480 gr frisca


Procediment mousse caramel


Gelatina o inmuiati in putin apa (eu am folosit agar-agar)
Zaharul se carameleaza
Cand ajunge la culoarea caramelului adaugati cu multa atentie 2linguri de apa
Apoi varsati usor, in fir gelatina
Se amesteca pana devine un sirop dens...se indeparteaza de pe foc si se raceste putin.
Intre timp se mixeaza ouale si se adauga putin cate putin siropul caramel
Separat se mixeaza frisca
Si se amesteca usor compozitiei de oua si caramel

Sper sa-ti fie de folos :notworthy:


#55 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 14 April 2010 - 01:38 PM

Vezi postareaadi_edi, la 06 April 2010 - 11:31 PM, a spus:

Dora, crema pasticcera, o crema ce nu avea cum sa nu reuseasca... ei bine, nu mi-a iesit. Nici la gust (cred ca din cauza ciocolatei si a coniacului, desi din acesta din urma nu am pus prea mult), nici la consistenta. Mie mi s-a parut ca era inchegata bine in fotografia ta, mie si dupa doua zile imi curgea, si am tinut-o pe foc destul, zic eu. Nu te supara, nu e vina ta. Ramane sa mai exersez, eventual fac data viitoare o cantitate mai mica.
P.S. Superb si ultimul tau tort cu maci!


Adi draga imi pare rau ca nu ti-a reusit crema pasticcera ....este o crema usoara care nu ridica semne de intrebare in preparare si aspectul final...
Chiar nu-mi dau seama ce-ai fi putut gresi daca ai urmat pas cu pas reteta...
Lasa nu fii necajita, data viitoare iti va iesi sigur...

Multumesc pt aprecieri :notworthy:


#56 Useril este offline   Yours4ever 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationArad

Postat 15 April 2010 - 01:53 PM

Dora si Doriana, va multumesc. Va spun in weekend ce am hotarat :violent6:
va pup
Raluca

#57 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 16 April 2010 - 03:21 PM

Vezi postareaYours4ever, la 15 April 2010 - 01:53 PM, a spus:

Dora si Doriana, va multumesc. Va spun in weekend ce am hotarat B)
va pup


De-abia astept B)


#58 Useril este offline   Yours4ever 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 324
  • Inregistrat: 05-December 09
  • LocationArad

Postat 29 April 2010 - 02:51 PM

Dora, am facut crema ta cu orez si cocos, e un deliciu, m'am indragostit de ea!!! :floare:
Raluca

#59 Useril este offline   dora 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: brown
  • Postari: 860
  • Inregistrat: 23-November 09
  • LocationItaly

Postat 30 April 2010 - 04:25 PM

Vezi postareaYours4ever, la 29 April 2010 - 02:51 PM, a spus:

Dora, am facut crema ta cu orez si cocos, e un deliciu, m'am indragostit de ea!!! :)


Ce ma bucur, ce ma bucur :thumleft: ...asa domne' sa mai fie si alta lume indragostita de cremele mele...nu numai io! :)


#60 Useril este offline   boni 

  • Bucatar sef
  • PipPipPipPip
  • Grup: Green
  • Postari: 3,734
  • Inregistrat: 25-November 09
  • LocationSibiu

Postat 12 May 2010 - 08:22 AM

Vin si eu cu o crema pe care am facut-o asa din lipsa de ingrediente originale. Am vrut sa fac Käsesahne - Torte a lui Peter dar nu aveam frisca in casa asa ca am improvizat si am fost foarte multumita de rezultat.

Mousse de branza dulce

- 500 gr branza de vaci
- 2 albuse
- 2 portocale (de la una se va folosi doar sucul, de la a doua fructul intreg)
- 2 linguri rase zahar (eu am facut cu fructroza si am pus doar o lingura. mie nu imi plac dulciurile dulci, asa ca s-ar putea sa nu va ajunga atat. depinde si de dulceata portocalelor)
- un pliculet gelatina (10 gr)


Preparare:
Am stors sucul unei portocale si am pus la inmuiat gelatina in el.
A doua portocala am dat-o prin blender si am facut un piure. Piureul l-am mixat foarte bine cu branza de vaci (daca mixati foarte bine, cu mixerul, branza va deveni pufoasa). Am topit gelatina si am adaugat-o in acest amestec.
Am batut bat cele 2 albuse cu fructoza/zaharul si la sfarsit am amestecat cele 2 compozitii.


Cantitatile date de mine au fost pentru o prajitura de dimensiunea unei foi A4, adica mica.
Se poate jongla cu fructele folosite. Cred ca merge orice fruct, sau chiar dulceata/gem de fructe amestecate cu branza de vaci.
Iese o crema foarte fine si aerata, usoara si racoroasa. Si mai e si light :happy2:


EDIT: pun o poza, desi nu e prea clara, ca sa va dati seama de consistenta

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_05_2010/post-84-127364963192.jpg


Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi